WOENSDAG 29 MAART 1944 58e Jaargang, No. 153 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND RONDGANG DOOR DEN DAM- DOOLHOF CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no, 444SS. Tel, no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DE RUGGEGRAAT DER MAATSCHAPPIJ. Zóó is vroeger de middenstand vaak ge noemd en zoo lieten vele middenstanders zich graag noemen. Ook in den tijd, dat de Overheid zich genoodzaakt zag maatregelen te nemen ter saneering van den middenstand omdat velen een plaats in deze rijen hadden ingenomen zonder er feitelijk thuis te be- hooren, aangezien ze de capaciteiten en het benoodigde kapitaal misten. Nu ook deze maatschappelijke groep, even als andere, in dezen tijd op een zware proef wordt gesteld, is er zeker reden voor de vraag of alle middenstanders zich wel hun taak en positie bewust zijn en of ze inderdaad geacht kunnen worden mede de ruggegraat der sa menleving te vormen. Zeker, we weten het en we willen het zelfs met waardeering op den voorgrond stellen, er zijn nu tal van winkeliers, groentehandelaren, melkslijters, kolenhandelaren, ambachtslieden enz., die zooveel als de moeilijke omstandig heden z#lks toelaten, hun maatschappelijke roeping blijven vervullen. Het goed gezinde deel van het publiek weet dit en zal het, naar wij hopen, nu en later waardeeren. Maar er zijn ook anderen, zoodat de klach ten van de klanten en koopers niet van de lucht zijn en de dienst der prijsbeheersching de lijsten der knoeiende middenstanders tot een respectabele lengte zag uitgroeien. Nu mogen we niet generaliseeren, maar het per centage der eerlijke zakenmenschen, die zich persoonlijk niet willen bevoordeelen ten kos te van hun medeburgers, is toch kleiner dan gehoopt en verwacht mocht worden. De manier, waarop sommige winkeliers, groenteboeren, enz. die misschien vroeger hard te keer gingen tegen coöperaties en grootbedrijven, nu hun klanten te woord staan en behandelen, terwijl zij zich voor heen beleefd kwamen aanbevelen in de gunst hunner cliëntèle, het feit, dat men hier en daar op de normale geoorloofde manier niet, maar „zwart" wèl kan koopen, dat loodgieter, timmerman, metselaar, meubelmaker, schoen lapper enz. kleine reparaties die weinig aan materialen te beteekenen hebben, blijkbaar niet willen doen, dan alleen in ruil l"gen war anders, dat alles komt niet overeen met de standing van „ruggegraat der maatschappij". Integendeel, de samenleving wordt er onmo gelijk door gemaakt. Hoe prettig doet het daarentegen aan om in een zaak te komen, waar men probeert ook nu nog de klanten met de middelen, die thans ten dienste staan, te gerieven. Straks, na deq^oorlog, zal ongetwijfeld het middenstandsvraagstuk in de economische orde opnieuw aan de orde komen. De mid denstanders, die zich in oorlogstijd hun die nende taak niet bewust waren, zullen mede de oorzaak zijn, als dan beslissingen zouden worden genomen, die hun allesbehalve aan genaam zijn. Ruggegraat der maatschappij willen zijn, beteekent o.m. in oorlogstijd inderdaad rug gegraat te bezitten. ZWARE GEVECHTEN BIJ BALTA, PROSKOEROV, TSJERNOWITZ, TAR- NOPOL EN BRODY. - DUITSCH AF- WEERSUCCES TUSSCHEN DNJEPR EN TSJAUSSI. - BOMMEN OP BRIS TOL EN OP RIJNLAND EN WESTFALEN. -<Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Bij N'ikolajev werden aanvallen der Sowjets in verbitterde gevechten van man te gen man afgeslagen. Ten N.W. daarvan ver ijdelden bergjagers in felle tegenaanvallen de poging der bolsjewisten een bruggenhoofd over den Boeg uit te breiden. In het gebied van B a 11 a zijn nog zware gevechten aan den gang. Tusschen Dnjestjr en Proeth mengden zich sterke Duitsche slagvliegtuigfor maties in de gevechten. Zij vernielden talrijke vijandelijke pantserwagens en een groot aantal gemotoriseerde en bespannen voertuigen. Daar bij vernielde majoor Rudel opnieuw 9 vijan delijke pantserwagens. Hij heeft hiermede in meer dan 1800 acties alleen reeds 202 vijan delijke pantserwagens vernield. Ten Z. van Proskoerov, ten N.W. van Czernowitz, bij Tarnopol en in het ge bied van B r o d y duurt de afweerslag onver minderd hevig voort. Onze troepen bieden den aanvallenden bolsjewisten verbitterden tegen stand. ,Pe bezetting van Kowel sloeg opnieuw vijandelijke aanvallen af. Ten N. van Kowel wonnen onze divisies in den aanval verder terrein en sloegen vijandelijke tegenaanvallen af. Bij de gevechten in het gebied van Kowel heeft de luitenant Klapperstück, commandant van een brigade stormgeschut, zich door bij zondere dapperheid onderscheiden. Tusschen Dnjepr en Tsjaussy boekten onze troepen tegen de met onder steuning van talrijke pantserwagens en slag- vliegers aanvallende bolsjewisten een volledig a weersucces.^ De vijand verloor opnieuw ver scheidene duizenden manschappen aan dooden en talrijke zware en lichte wapens In het gebied ten Z.W. vanOstroy zijn plaatselijke, gevechten aan den gang met een afwisselend verloop. In den noordelijken sec tor van het oostelijke front heeft zich het 162ste regiment grenadiers, onder leiding van majoor Hase; in samenwerking met afdeelin- gen infanterie en pioniers bijzonder onder- scheiden. In het H o o g e Noorden, aan het Li za-front, veroverden bergjagers uit de Uostmark, verscheidene vijandelijke heuvelstel- hngen en vernielden onderkomens met de zich daarin bevindefide bezettingen. In Italië waren gisteren geen gevechts- 'handelingen van beteekenis. .Duitsche slagvliegtuigen bestookten vijande lijke scheepsdoelen voor Anzio met goed. resultaat. Een vrachtschip werd tot zinken gebracht, drie andere schepen werden be schadigd. Bij den afweer van vijandelijke luchtaan vallen op Duitsche vliegvelden in Z.W. Frankrijk zijn gisteren 12 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Eenige vijandelijke storingsvliegtuigen dron gen in den afgeloopen nacht door tot het in dustriegebied in het Rijnland en West- falen. Sterke Duitsche eskaders gevechtsvliegtui gen ondernamen in den afgeloopen nacht een zwaren aanval op Bristol. Door het neer werpen van een groot aantal brisant- en brand bommen ontstonden reeds tijdens den gecon- centreerden aanval aanzienlijke verwoestingen en groote branden in het bestookte gebied. De Sowjet-legers aan de poorten van Roemenië. De ANP-correspondent te Berlijn meldt: Het roode leger schijnt thans alles op alles te zetten om de Duitsche legergroep-Zuid beslissend te verslaan. De krachtsinspanning, die het zich daartoe getroost, is geweldig en de overmacht waar over het beschikt, volgens Duitsche verkla ringen, op sommige punten overweldigend. Drie legers stormen zonder ophouden op de Duitsche stellingen in en laten de verdedi gers in dezen waarlijk gigantischen strijd geen oogenblik tot rust komen. Niet alleen de omvang van den strijd ver leent dezen meer dan gewone beteekenis, doch ook het feit, dat hij thans tot de gren zen van het grondgebied der met Duitschland geallieerde staten is genaderd. Uit de Duitsche berichten blijkt, dat het front nog steeds in beweging is en dat het scheppen van een evenwicht tusschen de Sovjet-Russische aanvallen en de Duitsche verdediging nog niet op alle plaatsen gelukt is, al heeft men daarentegen het tempo van den opmarsch der Sovjet-Russen, vooral aan den benedenloop van den Boeg, aanmerke lijk kunnen vertragen. De ernst van den toe stand wordt dan ook in militaire kringen te Berlijn niet verheeld. Het kritiekste punt van het front is op het oogenblik wel daar, waar het tweede Sovjet- Russische Oekraineleger in Zuidelijke rich ting tot voorbij Balti is opgerukt en thans aan de spoorlijn naar de Roemeensche stad Jassy staat. Het is thans de Proeth genaderd Voor Roemenië beteekent dit, dat de vijand thans aan zijn poorten staat. De snelheid, waarmede de Sovjets naar het Zuiden oprukken, vormt ongetwijfeld een ge vaar voor de Duitsche en Roemeensche troe pen, die nog aan den benedenloop van den Boeg stand houden. Deze zijn op den Weste lijken oever van de Boeg terug getrokken, behalve in het gebied van de marinebasis Ni- kolajef. Een groot gevaar voor hen vormt wellicht de Sovjet-RussiSche opmarsch in de richting van Jassy, waardoor, indien hij niet tot staan wordt gebracht, de Duitsche en de Roemeensche troepen ten Oosten van de Proeth, willen zij niet worden afgesneden, gedwongen zouden zijn, zich terug te trek ken. De strijd nadert thans de Karpathen, die den toegang tot Hongarije beschermen en den opmarsch der bolsjewisten voorloopig wel tot staan zullen brengen. (DNB). Aan het Oostelijke front nemen de gevechten in den Zuidelijken sector nog steeds de eerste plaats in, vooral daar de bolsjewieken hier weer eens met alle be schikbare middelen trachten de aan den gang zijnde groote distancieeringsbewegingen te storen en den naar het Oosten uitspringen- den Duitschen vleugel in een tang te vatten, aldus Martin Hallensleben, de militaire cor respondent van het DNB. Het kan niet uit blijven, zoo vervolgt hij, dat bij zulke groote bewegingen hier en daar critieke situaties ontstaan tegenover een numeriek overmach- tigen tegenstander. Kenmerkend voor den toestand is echter, dat dergelijke situaties steeds slechts een plaatselijk karakter dragen Over het geheel ligt de toestand vast in han den der Duitsche leiding ook al leggen soms plaatselijke moeilijkheden onverwachte taken op. Deze taken is men echter nog steeds meester geworden in den zin van het groote plan, dat ten grondslag ligt aan de Duitsche distancieeringsmanoeuvre. De zwaarste gevechten worden thans ge leverd in het gebied van Balta. Tusschen Dnjester en Proeth wordt de druk der bols jewieken sterker. Hier wordt het duidelijkst zichtbaar dat de tegenstander flankeerend den Zuidelijken Duitschen vleugel wil passee- ren. Men zal juist daarom in dit gebied nog uiterst zware gevechten moeten verwachten. Generaal Rommel aan Nederl.- Vlaamsche kust. (D.N.B.) Generaal-Veldmaarschalk Rommel heeft wederom talrijke steunpunten bezocht en zich vooral overtuigd van de afweerkracht der nieuwste vestingwerken. Ook generaal- veldmaarschalk Sperrle heeft steunpunten en inrichtingen van de luchtmacht aan de kust van het Kanaal bezocht. Hij heeft daarbij het woord gevoerd tot de aangetreden manschap pen over hun huidige en aankomende taak en reikte daarbij onderscheidingen uit aan man schappen die zich verdienstelijk hebben ge maakt. Korte Berichten. De Finsche Rijksdag is Dinsdag bijeen gekomen. In den loop der debatten werd voor al bezwaar gemaakt tegen de lacunes in de censuur en werd op grond van een regeerings- voorstel met 108 tegen 45 stemmen besloten, dat in het vervolg ter vermijding van mis leidende geruchten in ieder geval deze lacunes moeten worden opgeheven. (D.N.B.) In de Roemeensche Zondagochtendbla den wordt blijkens een S.P.T.-bericht in de Tel. een verordening van den minister van Defensie bekend gemaakt. Alle officieren en onder-officieren van de reserve, zoowel als alle dienstplichtige manschappen van de dienst jaren 1925-1940, die dus in den leeftijd tusscherl 25 en 40 jaar zijn, en die sinds den 22sten Juni 1941, den dag, waarop Roemenië aan den oorlog ging deelnemen, minder dan 45 dagen onafgebroken bij een troependeel of een ar- beidsafdeeling zijn ingedeeld geweest, moeten zich tusschen 1 en 15 April bij een recrutee- ringsbureau melden. De eerste plantjes in de platglasbakken in Westfriesland staan er goed voor. Een bak met bloemkoolplantjes wordt gewied. CNF-Kuiper-Pax m Koolmonoxyde-vergiftiging en gasgeneratoren. Van onzen Haagschen correspondent: De directeur-generaal van den Arbeid wijst er op, dat in het afgeloopen jaar bijna dage lijks een geval van koolmonoxyde vergifti ging te zijner kennis werd gebracht. Meestal bleven ernstige gevolgen uit maar in één ge val had de vergiftiging den dood den gevolge en één maal blindheid gedurende een half jaar. Zij alle waren het gevolg van het ge bruik van gasgeneratoren in auto's. In verband hiermede is het nuttig de noo- dige voorzorgsmaatregelen te treffen, het geen des te meer klemt wijl de aanwezigheid van het gas door geen enkele prikkel te mer ken is. Generatoren behooren derhalve in de open lucht te worden aangemaakt of indien dat in een werkplaats moet geschieden, zoo danig, dat voor een doeltreffende ventilatie is gezorgd; alleen openzetten van deuren of ramen biedt geen garantie voor voldoende verversching. Het beste middel mag worden geacht een slang aan den uitlaat te bevesti gen, zoo, dat het andere einde ver buiten de werkplaats in de buitenlucht uitkomt. Het aansteken van het gas bij het z.g. gas- draaien biedt geen garantie, aangezien de brandbaarheid pas volgt, wanneer het gas een zekere dichtheid heeft bereikt. Te voren is het gas evenwel reeds gevaarlijk. Het dooven van vuren, indien dat niet in de buitenlucht kan geschieden, verrichte men voorzien van een goed gasmasker (niet een eenvoudige fil termasker). Oppoken moet ook gebquren, maar hij, die dit werk doet, zorge niet met zijn gezicht vlak boven het geopende brand- stoffenreservoir te komen. Tenslotte wijst men er nog op, dat de auto's een behoorlijke ventilatie moeten on derhouden en dat geen gassen door pedaal- openingetr in den wagen kunnen stroomen. BURGEMEESTERS. K. Ausma is op zijn verzoek met ingang van 1 April als bur- gem. van de gem. Midwolda eervol ontslagen INSTALLATIE NIEUWE POLITIE- PRESIDENT TE UTRECHT. Te Utrecht is de plechtige installatie geschied van den nieuwen politiepresident van Utrecht, luit.- kolonel W. van Grbnffigen;-~ De gewestelijke politiepresident van Am sterdam. overste van Hilten, voerde daarbij het woord. Dat de stad, waar de NSB is ge boren een nat.-socialistischen politiepresident heeft, mag niemand verbazen. Het ambt dat dhr v. Groningen zal gaan bekleeden, is zeer moeilijk. Behalve dat hij voor de handhaving van de publieke orde en veiligheid heeft te zorgen, staat hij te Utrecht voor twee taken ten eerste, het vertrouwen, bij de Utrecht- sche burgerij te trachten terug te winnen, dat geschokt is door enkele betreurenswaar dige voorvallen, veroorzaakt door leidende NSB-figuren uit het corpsten tweede, voor zijn politiemannen te zijn een vader. Vervolgens sprak de nieuw geïnstalleerde politiepresident. Twee en een half jaar is hij uit Nederland weg geweest, waarvan ander half jaar aan het Oostfront. Spr. trad uitvoe rig in de gevolgen van het communisme. Voor spr. is er maar één conclusie: het communisme moet met wortel en tak worden uitgeroeid. Spr. weet, dat velen uit het korps niet overtuigd zijn, dat Duitschland zal win nen. Desondanks weet spr., dat er samen werking mogelijk zal zijn tusschen hen, die die overtuiging wel deelen en hen, die deze overtuiging niet deelachtig zijn. Verduisteren Van 26 Maart tot en met 1 April 's Avonds van 19.15 u., 's Morgens tot 6.15 u. Benoemd tot gezworene van den Bor- renbroodpolder, C. Landman te Brouwersha ven tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong-Bres'kens, J. B. Becu te Groede. Middelburg. Gisteravond werd R. O. M., afkomstig uit Apeldoorn, die tijdelijk alhier verblijft, in staat van dronkenschap op d?n openbaren weg aangetroffen. Hij werd naar het bureau van politie overgebracht. Proces-verbaal is opge maakt. Vlissingen. De recherche arresteerde Zaterdag een 17-j. jongen, die de vorige week tijdens de duisternis inbrak in een kruidenierszaak al hier en daaruit waren ontvreemdde. Het vorig jaar brak hij in een perceel aan de Scheldestraat in, terwijl hij in Nov. van het vorig jaar een fiets had weggekaapt. Zuid-Beveland. 's-GRAVENPOLDER. Inbraak. Toen dhr Hoekman, wonende aan den Haagdijk al hier Zondagmiddag na een korte afwezigheid thuiskwam, bemerkte hij, dat er in zijn wo ning inbraak was gepleegd. Bij nader onder zoek kwam hij tot de ontdekking, dat uit een kast een portefeuille met f 260 werd vermist. De marechaussee werd van het gebeuren in kennis gesteld, die den rijksrechercheur Ver hulst uit Goes met zijn politiehand te hulp riep. De hond liep direct naar de woning van zekeren v. O. in de buurt en vloog op den 17-j. L. v. O., die juist buiten stond, af. Deze legde al spoedig een bekentenis af. Hij deelde mede al een paar dagen eerder in de woning van H. een bedrag van f 70 te hebben ge stolen, waarvan dhr H. echter niets had ge merkt. Een deel van het bij den tweeden diefstal ontvreemde geld was nog in zijn be zit. Met het andere deel had hij achterstallig kostgeld aan zijn moeder betaald en had hij bij den winkelier L. zijn schuld voldaan, die hij daar gemaakt had door het koopen van „zwarte" shag. Aangezien hieruit bleek, dat de winkelier ongeoorloofde handel in shag dreef, werd in zijn winkel een nader onder zoek ingesteld, waarbij een partijtje tabak in beslag werd genomen. WAARDE, Vrijdag gaf de korfbalvereen. een tooneelavond. Het tooneelstuk Het Wes pennest werd op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd. De spelers mochten een ware hul de in ontvangst nemen. De zaal was geheel gevuld. Walcheren. SOUBURG. De brievenbesteller A. Suur- rnond is overgeplaatst naar Kamperland als kantoorhouder. Moord te Ede. Zaterdagmorgen zag een ingezetene van Ede, ongeveer ter hoogte van Stompekamp, terzijde van den weg een man op den grond liggen, die bij nadere be schouwing groote hoofdwonden vertoonde. Het onderzoek wees uit, dat de man, wiens levens geesten reeds waren geweken, op gewelddadige wijze om het leven was gekomen, vermoedelijk tengevolge van een hevigen slag, die den sche del heeft verbrijzeld. Het bleek de 29-jarige ongehuwde fabrieksarbeider H. Prinsen uit Ede te zijn. Vermoedelijk is hij vlak bij zijn woning opgewacht en toen neergeslagen, het stoffelijk overschot is op slechts 40 meter van de woning gevonden. Omtrent de motieven tast men nog in het duister. Wel zijn reeds twee personen aange houden. Kolendampvergiftiging. Het bejaarde echtpaar Fokkens te Finsterwolde is door kolendamp "bedwelmd. Des morgens vond de zoon beiden nog te bed. De vader, de 70- jarige heer J. Fokkens, bleek reeds te zijn overleden. Zijn vrouw werd in bewusteloozen toestand naar het r.k. ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Zij is thans buiten gevaar. Tijdens het baden verdron ken. Zaterdagmiddag haalde een 11-jarig jongetje uit Sprundel het in zijn hoofd om in een brandput te gaan baden. Dadelijk ver dween hij, waarschijnlijk bevangen door de koude, in de diepte. De politie heeft na ander half uur dreggen het lijkje geborgen. Voedselvergiftiging. Een ont stellende ontdekking deed een 16-jarige jonge man toen hij de ouderlijke woning aan den Insulindeweg te Amsterdam betrad. Zijn vader een 45-jarige belastingambtenaar en zijn moeder lagen buiten bewustzijn in de keu ken op den grond. Een dokter kon slechts den dood vaststellen. Vermoedelijk is een acute voedselvergiftiging de oorzaak. Brand in Zweedsch kin dertehuis. (DNB). Maandagavond is in een kindertehuis nabij Karlskrona brand uitgebroken. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat slechts 12 kinderen gered konden worden, en 11 kinderen, die zich in twee zalen op de eerste verdieping bevonden om het leven kwamen. De brand ontstond, doordat celluloselak, waarmede de keuken vloer geschilderd was, vlam vatte. Economische Rechfer te Middelburg. Zitting van Dinsdag 28 Maart 1944. C. de Wilde, 44 j., ingenieur te Middelburg, wegens het van C. Pieters koopen van 75 po pulieren zonder vergunning. Eisch f 1000 of 3 mnd. Uitspr. f 750 of 2 mnd. J. A. Roels, 18 jaar, koopman te Bergen op Zoom, wegens het te Tholen ruilen van elastiek tegen broodbonnen. Eisch f 50 of 20 d. Uitspr. f 10 of 5 d. J. A. Roels, als voren, wegens het vervoe ren van 10 kg appels. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. B. Robben, 43 j., locomotiefarb. te Tilburg, wegens het te Krabbendijke vervoeren van 15 kg uien. Eisch en uitspr. f 3 of 2 d. 1. L. Hendrikse, 30 j.2. J. de Jongh, 32 j.3. L. Kerkhof, 29 j., allen timmerman te Middelburg, wegens het te Koudekerke weg nemen van een hoeveelheid spruitkool, toe- beh. aan L. Kluijfhout. Eisch tegen H. f 30 of 15 d. Uitspr. f 25 of 10 d. Eisch tegen de J. en K. ieder f 15 of 10 d. Uitspr. ieder f 10 of 5 d. V. J. van Poortvliet, 21 j., chauffeur te Oud Vossemeer, wegens het te Tholen vervoeren van 3.5 kg koolzaadolie. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. met verb, verkl. A. A. M. van Waes, 55 j., landb. te Aar denburg, wegens het afleveren van I. Slab bink van een hoeveelheid tarwe in onge- dorschten toestand. Eisch en uitsp. vrijspr, ZONDERLINGE VERGISSINGEN. De adv.-generaal bij het Haagsche Gerechts hof vond dat I. de B. uit St. Jansteen zonder linge vergissingen maakt. Hij stond een tijdje geleden terecht, omdat hij zoo bij vergissing 'n paar handschoenen van iemand had meegenomen gelijk met een pakje dat hij opraapte. En nu had hij wel niet bij vergissing, doch onder verdachte omstandig heden zich een portemonnaie met geld toege- eigend. De portemonnaie was uit de kast van iemand, waar hij aan huis kwam, verdwenen, maar verdachte betoogde dat hij de portemon naie op straat had gevonden. De rechter had daarvoor twee maanden ge vangenisstraf opgelegd, met welke straf de adv.-generaal het verklaarde eens te zijn. De raadsvrouwe, mej. L. Jacobs uit Den Haag, pleitte clementie. WOENSDAG 29 MAART 1944. Heft dan de slappe handen op en strekt de knikkende knieën en maakt een recht spoor met uwe voeten, opdat hetgeen kreupel is, niet uit het lid gerake, doch veeleer geneze, Hebr. 12:12—13. Lezen: Joh. 15: 1827. Zon op 6.27, onder 19.12. Maan op 9.26, onder 0.23. Ie kw. 31 Maart, Volle m. 8 April. Gij die de zonden kent, die op mijn ziele kleven, O Christus! blijf mijn weg, mijn waarheid en mijn leven. Wasch mij in 't zoenbloed af, dat stroomde van Uw kruis, En leid mij door Uw Geest naar 't eeuwig Vaderhuis. J. J. L. TEN KATE. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Amsterdam (30e pred. pl.), L. Buenk te Veessen en (31e pred. pl.), C; M. van Endt te Amstelveen; te Utrecht (vac, P. de Haas) C. M. van Endt te Amstelveen en (15e pred. pl.), C. Brouwer te Wilnis. Aangenomen: naar Veendam, P. H. Kapteyn te Schagen. Bedankt: voor Winschoten, P. H. Kapteyn te Schagen; voor IJsselstein, J. C. Stelwagen te Opheusden; voor Oudkerk c.a. B. v. Gelder te Jorwerd. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Utrecht, H. W. Engelkes te Meppel. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. B e- r o e p e n: te Bussum, D. Richards te Wor- kum. BEVESTIGING EN INTREDE. In de Mathenesserkerk van Rotterdam-Delfshaven heeft Ds J. J. Hietkamp, gekomen van Vlis singen, Zondag zijn intrede gedaan als pred. van de Ned. Herv. Gem. aldaar. Des morgens werd hij bevestigd door Ds S. H. J. James, em. pred. met 1 Tim. 118 en 19. Des mid dags heeft Ds Hietkamp intrede gedaan met Matth. 204. EMERITAAT. Ds A. J. van Wijngaar den, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Nieuw koop, .heeft wegens voortdurende ongesteld heid emeritaat aangevraagd met ingang van 1 Mei. Hij diende de gemeenten Egmond aan Zee, Westmaas en Nieuwkoop. UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJ BEL". De 66e jaarlijksche alg. vergadering van de Unie „Een school met den Bijbel" zal, Woensdag 12 April a.s. te Utrecht worden gehouden. In de morgenvergadering komen verschillende huishoudelijke zaken aan de orde, o.m. de verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Prof. Dr G. Ch. Aalders te Heemstede en Ds K. G. v. Smeden, Chr. Geref. pred. te Gro ningen en het overlijden van dhr W. Wage naar te 's-Gravenhage. In deze vac. zijn de volgende dubbeltallen gesteld: A. J. Drewes B. Fzn en Dr C. Tazelaar, beiden te Amster dam; Ds J. Hovius, Chr. Geref. pred. te Zwolle en Ds C. v. d. Zaal, em. pred. te Lisse en Dr G. Kalsbeek te Den Haag en Dr PI. Schilp te Leiden. In de middagvergadering zal als referent optreden Prof. Dr G. C. Ber- kouwer van Amsterdam, met het onderwerp „De jeugd en de Wet Gods". VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJ ZERS. De jaarlijksche voorvergadering van de Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onder wijzeressen in Nederland en de Overzeesche gewesten zal op Donderdag 13 April a.s. te Utrecht onder leiding van dhr A. Tjoelker van Surhuisterveen worden gehouden. De agenda vermeldt de gewone huishoudelijke zaken. Het jaarverslag maakt melding van een vermeerdering van 56 leden, zoodat het ledental 1 Jan. j.l. totaal bedroeg 7928. Er zijn nu 91 afdeelingen. De rekening sluit met een eindcijfer van f 31.883,88 en de begrooting 1944 met f 30.520. De alg. vergadering zal dit jaar in de Pink- sterweek te Hilversum worden gehouden. Als referenten zijn uitgenoodigd de heeren Dr H. Schilp van Leiden over het onderwerp „De opleiding der onderwijzers" en I. Snoek van Rijswijk, onderwerp: „Het Bijbelsch on derwijs aan onze scholen". ii mi i De in de 15e eeuw gebouwde Mariënburg- kerk te Nijmegen die den laatsten tijd als gemeentemuseum dienst deed, is thans, daar de Sint Stevenskerk tengevolge van den An- glo-Amerikaanschen terreuraanval zwaar ge teisterd is, aan de Ned. Hervormde Gemeente voor de godsdienstoefeningen beschikbaar gesteld. CNF-Bouvet-Pax m GOES. Geboren: Leendert Cornelis, z. v. L. van der Plas en J. G. van den Oever; Maatje Marijke, d. v. J. Geljon en J. B. A. BoelCamilla Elisabeth Maria, d. v. L. de Bruijne en A. M. Hemelaar te Vlissingen. Overleden: C. Nijsse, 53 j., te Baarland; W. Dommissie, 64 j.; P. A. van Gorp, 67 j., man van J. Mallander; J. Melio, 77 j., weduw naar van C. van Gemert. MIDDELBURG. GeborenWillemina Adriana, d. v. C. H. Vermeulen en J. M. Brouwer; Louis Pieter, z. v. J. Jongepier cn P. Vermaas; Helena Janneke, d. v. P. Veree- ke en J. C. Gabriëlse; Joanne Mariëtte Tjarda, d. v. J. J. v. d. Peijl en C. C. Liene- man; Pieter, z. v. L. Boogaard en C. den Hollander. OverledenE. Tissink, 81 j., wed. v. A. FlipseJ. M. Leenhouts, d. 62 j.L. Dinge- manse, 88 j., man v, P. Broerse; M. E. Sem- melink, 65 j., vr. v. J. P. Walland. GehuwdJ. Aarnoutse, 40 j. en A. Kriste- lijn, 25 j.; C. J. Reijnoudt, 23 j. en J. E. Pe perzak, 21 j.J. Kallemein, 21 j. en J. P. Tho- ienaar, 22 j.S. Cornelisse, 40 j. en A. Lou- werse, 29 j. OndertrouwdP. A. Rotte, 31 j. en G. A. Sukkel, 22 j. (P. Z. C.) SOUBURG. GeborenAdriaan Frans, z. v. A. F. Meijers en G. v. d. Putte. OverledenL. Wondergem, 55 j., man v. M. H. Godeschalk, te Middelburg. GetrouwdJ. A. Colijn, 24 j. en Z. Sturm, 24 j. OOSTKAPELLE. Geboren: Cornelia, d. v. A. de Visser en J. C. LouwerseCornelis Laurens, z. v. J. Hollestelle en L. Jobse. Redacteur H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60 a, Goes. Om „De Zeeuw" wisselbeker. Probleem No. 24 A. Zw. 12 sch. op9, 10, 15, 17, 19, 23, 24, 26, 29, 30, 32, 37. Wit 13 sch. op25, 27, 31, 34, 35, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 48, 50. Wit wint.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1