MAANDAG 27 MAART 1944 58e Jaargang, No. 151 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Afloop Verkoopingen en Aan bestedingen GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Invoering Z-kaartenprocedure in voedselvoor- zieningsbedrijven - Vrijstelling van onmisbare arbeidskrachten CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. HEVIGE STRIJD TUSSCHEN PER- WOMAISK EN BRODY. - BALTI EN PROSKOEROV ONTRUIMD, - BOM MEN OP RIJN-MAINGEBIED, BER LIJN EN LONDEN. - RADIO-REDE VAN CHURCHILL. Het opperbevel van de Jluitsche weermacht maakt bekend „Aan den benedenloop van de Oekrain- sche Boeg werden verscheidene aanvallen en overzetpogingen van de Sovjets verijdeld. Aan het geheele front tusschen Perwo- m a i s k en ten Oosten van B r o d y zijn onze troepen in hevige afweergevechten gewikkeld, in welker verloop de steden Balti en Pros koe r o f ontruimd werden. Bij T a r n o p o 1 vernietigde een van onze pantserformaties in een vastberaden aanval 25 vijandelijke stukken geschut. In de succes volle afweergevechten ten Zuiden van de Pripetmoerassen heeft zich de majoor der reserve Strobel, commandant van een re giment artillerie, door bijzondere dapperheid onderscheiden. Tusschen Dnjepr en Tsjaussy vielen de bolsjewieken na hevige artillerievoorberei ding met verscheidene divisies infanterie en pantserformaties aan. In felle gevechten be haalden onze troepen een volledig afweersuc- ces. Plaatselijke penetraties werden in kloek moedige tegenaanvallen gezuiverd, de binnen gedrongen vijand werd in een gevecht van man teegen man vernietigd. Ten Zuid-Oosten van W i t e b s k ondernamen de Sovjets als gevolg van de zware verliezen die zij de vorige dagen geleden hadden, slechts vergeefsche plaatselijke aanvallen. In het hooge Noorden werden vijan delijke aanvallen in den sector Kanda- 1 a k s j a afgeslagen. In Italië werden bij C a s s i n o sterke vijan delijke stootafdeelingen, die door artillerie werden gesteund met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Van de rest van het front wordt slechts melding gemaakt van weder- zijdsche activiteit van verkenners en stoot troepen. Eenige vijandelijke stoorvliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht tot West-Duitse fa- land en tot het gebied van B e r 1 ij n door gedrongen. Churchill voor de radio. (D.N.B.) Churchill heeft Zondag voor den Britschen omroep gesproken tot het Britsche volk. Ter inleiding zeide hij, volgens den Brit schen 'berichtendienst, dat de geallieerden een „langen en vreeselijken marsch" moeten af leggen. In het verder verloop zijner rede sprak Churchill over de verhouding van den strijd tusschen Oost-Azië en Europa. Hij verklaarde, dat men er rekening mee mag houden, dat de „Amerikaansche broeders" met den laatsten vezel van hun kracht tot het einde zullen strijden. Aan het slot van zijn radiorede sprak Chur chill over „het uur der steeds dichter bij ko mende gevechtshandelingen". Ook hierbij wees hij op „het schitterende leger van de Ver. Staten", dat gereed staat resp. binnenstroomt. Hij beweerde, dat behalve dit leger ook Brit sche troepen in overeenkomstigen getale ge reed staan. In zijn rede heeft Churchill Stalin ten hoog ste geprezen, aangezien „zijn volmachten hem in staat stellen millioenen in beweging te bren gen en de leiding van den oorlog zoo te voe ren, dat zij voor Sovjet-Rusland en zijn bond- genooten van groot voordeel is." In dit ver band verklaarde de Britsche premier, dat Sov jet-Rusland de moeilijkheden van amphibische operaties van grooten omvang „niet volledig kon begrijpen". De Britsche en Amerikaan sche taak is, zoo zeide hij, moeilijk en geheel verschillend van die dep bolsjewieken, onge acht de bewondering voor de militaire succes sen van het Sovjet-Russische volk. Churchill over groote operaties. (D.N.B.) Naar de Engelsche berichtendienst meldt heeft Churchill voor Amerikaansche luchtlandingstroepen de verklaring afgelegd, dat zij „spoedig" de gelegenheid zouden krijgen om bij de a.s. operaties op te treden, teneinde een „grooten slag" te slaan. Korte Berichten. (D.N.B.) Formaties Amerikaansche bom menwerpers vlogen op 24 Maart het R ij n - Maingebied binnen en lieten bommen val len op verscheidene plaatsen, vooral op Frankfort aan de Main. Onder de moei lijkste afweeromstandigheden werden 9 vijan delijke vliegtuigen vernietigd. (D.N.B.) Bij een nieuwen terreuraanval op B e r 1 ij n in den nacht van 24 op 25 Mrt. leden de Britsche terreurvliegtuigen de zwaar ste verliezen; 112 viermotorige bommenwer pers werden vernietigd. In verschillende woon wijken van Berlijn ontstonden branden en ver woestingen. De bevolking leed verliezen. (D.N.B.) Naar Reuter meldt, heeft het Britsche ministerie van luchtvaart tot dusverre het verlies van 73 vliegtuigen bij den Vrijdag avond ondernomen aanval op Berlijn toege geven. (D.N.B.) Sterke formaties zware Duit- sche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag Londen wederom aan. De geconcentreerde aanval veroorzaakte hevige ontploffingen en talrijke branden, die zich nog gedurende den aanval uitbreidden tot oppervlaktebranden. (D.N.B.) Duitsche duikbooten brachten in zwaren strijd van konvooien in het Noor delijke deel van den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee 10 schepen met een gezamenlijken inhoud van 46.000 ton, alsmede 5 torpedojagers en escortevaartuigen tot zin ken. Bovendien schoten zij 3 vijandelijke vlieg tuigen neer." (D.N.B.) Majoor Egmondt zur Lippe- Weissenfeld, gruppenkommandeur in een eska der nacht jagers en drager van het Ridder kruis van het IJzeren Kruis met Eikenloof, is den vliegerdood gestorven. De 25-jarige majoor was een der beste Duitsche nacht jagers. Naar het D.N.B. uit Boedapest meldt, bevat de Hongaarsche staatscourant een regee- ringsverordening, waarbij den Hongaarschen gezant te Stockholm, Ullein Reviczky, en den Hongaarschen gezant te Madrid, Am'bro, het Hongaarsche staatsburgerschap ontnomen wordt. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zullen binnenkort Sovjet-Russische vliegtuigen naar Italië gezonden worden om materiaal transporten voor het Zuid-Slavische „bevrij dingsleger" van Tito ten uitvoer te leggen. (D.N.B.) Deochtendbladen in Sofia publiceeren het volgende officieele communiqué: „Op 24 Maart hebben vijandelijke vliegtuigen een terreuraanval op. Sofia gedaan." (D.N.B.) Amerikaansche bommenwerpers hebben den 23sten Maart van groote hoogte en bij goed zicht de stad La Louvière aangevallen. Het sterkst werden arbeiders-woonwijken ge troffen. Vrijdagmiddag waren 70 dooden ge borgen. Le Nouveau Journal meldde, dat het aantal slachtoffers Vrijdagavond reeds tot 100 was gestegen. (D.N.B.) SINAASAPPELEN VOOR KLEINE KINDEREN. Voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar zullen wederom 500 gram sinaas appelen beschikbaar worden gesteld. Men moet hiertoe de bonnen Reserve D 28 en Reserve E 28 vóór of op 29 Maart bij zijn groenten- handelaar inleveren. De aflevering van de sinaasappelen zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. SCHOENMAKERS EN KLANTEN. De menschen met scheefgeloopen hakken en kapotte zolen wachten met smart op een sein van den schoenmaker dat zij weer reparatie- werk kunnen brengen. Zij hebben de bonnen voor hun huisgezin ingeleverd maar daar mee zijn de schoenen nog niet gemaakt. En dat is bitter noodig. De schoenmaker kan er ook niets aan doen. Hij moet de ingeleverde bonnen opsturen en krijgt dan leer naar de mate van aantal en hoedanigheid van de klanten. Theoretisch wil 'het Rijksbureau voor huiden en leder n.l. reke ning houden met min of meer slijtage: een broodbezorger b.v. slijt meer dan een huis vrouw. Maar of een dergelijke differentiatie in de practijk mogelijk zal zijn? Men wil n.l. volgens de Teleg. tegen 1 Mei zoover zijn, dat alle schoenmakers in het land het benoo- digde leer in huis hebben. Zij moeten dan het leer naar billijkheid over de klanten verdeelen. De leertoewijzingen zijn voor een jaar bere kend. Daarna zal er gelegenheid zijn voor den klant een anderen schoenmaker te kiezen, wan neer de zijne hem niet bevredigt. Verduisteren: Van 26 Maart tot en met 1 April 's Avonds van 19.15 u., 's Morgens tot 6.15 u. SINAASAPPELEN VOOR SCHOOL KINDEREN. Evenals het vorige jaar zullen ook dit jaar sinaasappelen namens het Ned. Roode Kruis worden uitgereikt aan de leer lingen aan de scholen voor gewoon lager on derwijs en bovendien aan die van het voor bereidend lager onderwijs. Ter bestrijding van de kosten wordt één cent per sinaasappel in rekening gebracht. Middelburg. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. B. te Serooskerke en M. J. te Oostkapelle we gens het in het donker fietsen zonder licht. Z. K. alhier kreeg een politioneele waarschu wing wegens het 's avonds fietsen zonder rood achterlicht. Vlissingen. In den ouderdom van 68 jaar is te Mid delburg overleden mevr. wed. S. J. Engering- Spillner, die vele jaren lid van den gemeente raad van Vlissingen is geweest. Voorts was zij o.m. voorzitster van den R.K. Vrouwen bond. Goes. Dhr A. D. kwam zich bij de politie er over beklagen, dat iemand met zijn fiets, welke hij in een bergplaats achter een hotel had gestald, er vandoor was gegaan. Zaterdag is de 72-jarige F. M. van hier op de Groote Markt aangereden door een wagen van W. K. uit Borssele met paarden bespannen, die op hol geslagen waren. De man klaagde over pijn in de borst. Dr Snoek, die de eerste hulp verleende, deed hem naar zijn woning vervoeren. Zuid-Beveland. 's-HEERENHOEK. De installatie van den nieuw benoemden burgemeester, den heer Gh. J. L. M. Siemons, zal plaats hebben op Don derdagmiddag 30 Maart. Walcheren. ARNEMUIDEN. De installatie van den nieuw benoemden burgemeester zal thans plaats hebben op Woensdagmiddag 29 Maart a.s. BORSSELE. Het bestuur van de water- keering van den calamiteuzen polder Bors sele heeft Donderdagmiddag aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1945 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken. Raming f 7870. Inge schreven door: C. Wiskenke, te Nieuwdorp f 10.600; M. v. d. Velde, Bruinisse f 9860; G. Verheyke, Ellewoutsdijk f 9585; L. v. Boven, Ellewoutsdijk f 9425; M. Verjaal, Putters- hoek f 9388; A. Warrens, Ossenisse f 9290; C. v. d. Klippe, Vlissingen f 9233L. v. d. Klippe, Zierikzee f 9163. SS-Vrijwillige-pantsergrenadiers-brigad.e „Ne derland". Bij de afweergevechten in het ge bied van Leningrad hebben de manschappen der SS-Vrijwillige-pantsergrenadiers-brigade „Nederland" zich onderscheiden. De brigade commandant, SS-Oberführer Wagner, die zelf het Ridderkruis draagt, reikt aan zijn mannen het IJzeren Kruis uit. SS-PK Wisniewski-O-H-P m. Diefstallen te Amsterdam en Tilburg opgehelderd. Zooals destijds werd bericht werd eenige maanden geleden uit de Amsterdamsche chinine-fabriek een partij van ruim 6 kg. platina-electroden van zeer groote waarde, en onmisbaar bij de vervaardiging van een bepaald geneesmiddel, gestolen. Onder leiding van een hoofdingenieur van de staatsrecherche stelden acht rechercheurs in samenwerking met den particulieren detective van de chininefabriek een uitgebreid onderzoek in, dat ten slotte tot de aanhouding leidde van een arbeider van de fabriek en een man, die daar 16 jaar geleden in dienst was geweest, doch in Januari j.l. zijn ontslag had genomen. Het spoor leidde vervolgens naar Tilburg, waar bleek dat de beide mannen in samenwer king met nog twee andere zich hadden schul dig gemaakt aan diefstal van een partij stof fen en eenige schrijfmachines. I Verschillende huiszoekingen volgden hierop, waarbij de stoffen en de schrijfmachines in beslag werden genomen. De talrijke aanwijzin gen leidden ten slotte tot een bekentenis, waar na 4Y» kg. platina electroden konden worden opgespoord. De rest was vermoedelijk reeds in België verkocht. Het bleek, dat de te Tilburg i ontvreemde stoffen per auto, onder groenten verborgen naar Amsterdam waren vervoerd In totaal zijn in beide misdrijven tien ver dachten aangehouden en voor den officier van justitie geleid. De uitbarsting van den Vesuvius. (Belgapress). Uit Napels wordt gemeldDe wind waait de vulkanische asch van den Vesuvius tot Bari dat op 210 km afstand van Napels is gelegen, waardoor de stad in duisternis gehuld wordt. De lava stroom vloeit steeds verder, zoodat men over weegt het Noorden van Torre Annunziate te ontruimen. (DNB). Naar uit Zuid-Italië wordt gemeld, is het tempo van de uitbarsting van den Ve suvius sedert Vrijdagavond langzamer ge worden. Er vinden echter nog seeds nieuwe erupties plaats. Drie „rechercheurs" op bezoek. Een ongelukkige man, wonende op het Javaplein te Amsterdam ikreeg bezoek van drie mannen, die zich als politiemannen aandienden. Zij zeiden een huiszoeking te moeten doen. De mannen doorzochten het huis en namen f 9000 alsmede een partij sie raden, eveneens ter waarde van f 9000 „in beslag". Later waarschuwde hij de politie, die reeds kon overgaan tot de aanhouding van twee der daders. De derde dief, die de sieraden in zijn bezit heeft, is nog voort vluchtig. Geldkist gestolen. Eenige dagen geleden werd uit een woning op de Nieuwmarkt te Amsterdam een geldtrom- meltje, inhoudende f 19.000, gestolen. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat een 15-j. meis je, dat bij den gedupeerde, een caféhouder, die beneden zijn zaak heeft, in dienst was, inlichtingen heeft verstrekt aan een 20-j. los- werkman, met wien zij omgang had. Zij had meegedeeld, waar de baas zijn geld had ge borgen. Op een avond, toen de caféhouder niet thuis was en zijn echtgenoote in de zaak beneden de klanten bediende, is het geld ge stolen. De 20-j. los-wer'kman heeft aan de politie verklaard, dat hij de tip had doorge geven aan een persoon, die hem alleen be kend is onder den naam „Witte Gijs" en die den diefstal zou hebben gepleegd. Tram ontspoord. Zondagavond is de tram van Groningen naar Drachten nabij de Groninger grens ontspoord. De machinist A. Krampen is daarbij van de machine geval len en vermoedelijk met zijn hoofd op den grond terecht gekomen. Ernstig gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Heeren- veen vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. Van 1825 Maart 1944. YERSEKE. Geboren: Jacobus, z. v. J. v. d. Meule en M. de Nooijer te Vlissingen; Pieternella, d. v. P. Nagtegaal en N. Minder hout te VlissingenPetrus Anna, z. v. A. J. Havermans en C. C. IJzermans te Vlissingen Joost Arie Jacob, z. v. L. J. v. d. Have en N. Gelok. Overleden: A. Philipse, 26 j., echt. van W. J. Beckers. (Y. C.). Van 17—23 Maart 1944. KRUININGEN. Ondertrouwd: J. F. Dom- manschet, 30 j. en R. L. Vermeulen, 26 j. te Dordrecht; A. Scheurkogel, 27 j. en J. He- melaar, 24 j. te Dordrecht. Geboren: Willem, z. v. J. P. Boone en J. de Jonge; Pieter Johannes, z. v. H. Groot en E. v. d. Ree. MAANDAG 27 MAART 1944. Want zij (onze aardsche vaders) hebben ons voor- luttele dagen naar hun beste weten ge tuchtigd, maar Hij doet het tot ons nut, op dat wij deel verkrijgen aan Ztjn heiligheid. Hebr. 12:10, Lezen: Joh: 14: 15—31. Zon op 6.31, onder 19.09. Maan op 8.22, onder 23.09. le kw. 31 Maart, Volle m. 8 April. Zoo heel lieht wordt men een slaaf van zj'n gewoonte, en wordt iemands levensgang een sleurgang. Dat is dhn het geval, wanneer de energie voor het werk ontbreekt. De ambtenaar gaat naar zijn buroau, plaatst zich op zjn kantoorkruk en zet den arbeid, dien h\j giste ren op bepaalden tijd neerlegde, weer evon regelmatig voort. Er is op zjn werk eigenlijk niets aan te merken: alleen: de geestdrift ontbreekt. Erkend moet worden, dat er velerlei maat schappelijke arbeid bestaat, die tot het ont staan van zulka een sleurgang aanleiding geeft. Hulde daarom aan hen, die ook den eentonig- sten arbeid tot iets levends en daarom tot iets goeds weten te maken. (Ds P. J. MOLENAAR.) NED. HERV. KERK. Beroepen: te Zegveld, M. J. ten Bruggenkate, hulppred. le Hilversum; te Heerenveen, A. B. Bekius te Kimswerd; te Amsterdam (vereen, v. Vrijz. Herv., 2e pred. pi.), J. E. Cannegieter te Eenum (G.). GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Putten o. d. Veluwe, P. de Ruig te Ze venhoven en Noorden. BAPT. GEM. Beroepen: te Utrecht, A. A. Hardenberg te Leeuwarden. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Benoemd te Boertange, C. v. 't Riet, cand. te Exloërmond; te Charlois, G. Spilt theol cand. G e r e f. K e r ik e n. Benoemd te Soest- dijk, A. A. v. d. Hoorn, pred. te Stad aan 't Haringvliet. Bedankt voor Brielle, Joh. v. d. Haagen, cand. te 's-Gravenhage. Gen, Synode der Geref. Kerken. De schorsing van Prof. Dr K. Schilder. De Generale Synode der Geref. Kerken heeft Donderdagmiddag en -avond in comité zitting vergaderd en deed dit ook Vrijdag morgen, waarna de zitting Vrijdagmiddag om half één openbaar is geworden. Prof. Dr K. Dijk rapporteerde over het uit Delfshaven gekomen bezwaarschrift inzake het optreden van een aantal predikanten in Den Haag die wèl tevoren in vergadering bij een zouden zijn geweest met uitsluiting van drie hunner, om aan de Generale sy node te verzoeken maatregelen te ne men tegen Prof. Dr K. Schilder. De sy node besloot aan Ds L. Oranje te 's-Graven- hage-West, die haar bericht zond dat deze predikanten op eigen initiatief gehandeld heb ben nadere inlichtingen te verzoeken en sprak, indien de feiten zich hebben toegedra gen als in het schrijven uit Delfshaven haar bericht wordt, daarover haar leedwezen uit. Hierna rapporteerde Prof. Dr D. Nauta over het door de synode in comité-zitting ge nomen besluit in betrekking tot Prof. Dr K. Schilder. Hij deed daartoe eerst voorlezing van de door de synode op 25 Febr. j.l. reeds genomen beslissing. Hij deelde mede, dat van Prof. Dr K. Schilder twee brieven inkwamen d.d. 8 en 9 Maart. De eerste was een ant woord op de door de synode gestelde vlagen, welk antwoord t.a.v. elk vraag onomwonden ontkennend luidde en de tweede was een ver zoek om den hoogleeraar alsnog gelegenheid te bieden voor nader schriftelijk verweer. Ook een samenspreking leverde negatief re sultaat op. De synode besloot aan Prof. Dr K. Schilder te berichten, dat zij de gevraagde gelegenheid niet bieden kon en zijn antwoord nader te behandelen. Met 41 tégen 5 stem men (2 leden waren afwezig) nam de synode het volgende besluit De synode enz., kennis genomen hebbende a. van het schrijven van Prof. Dr K. Schilder van 14 Dec. 1943 aan de synode; b. van zijn schrijven van 1 Jan. 1944 aan commissie II der synode; cl van het feit, dat hij aan alle kerkeraden heeft toegezonden een afschrift van de door hem op 13 Dec. 1943 aan de sy node gerichte missive met een begeleidend schrijven van 14 Januari 1944; d. van een gewaarmerkt afschrift van een schrijven van Prof. Schilder na de zitting van de synode van 2 Febr. 1944 aan den kerkeraad van Kam pen ter hand gesteld; e. van de missives van Prof. Schilder van 8 en 9 Maart 1944 in ant woord op de hem volgens besluit van 25 Febr. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ned. ge bied, no. 108/1942, waarbij elke ondernemer verplicht werd desgevraagd inlichtingen te verstrekken omtrent in zijn bedrijf aanwe zige arbeidskrachten, is in toepassing ge bracht de z.g. Z-kaartenprocedure. Deze pro cedure wordt thans ook voor het geheele ge bied van de voedselvoorziening ingevoerd. Op deze wijze worden voor dit bijzonder belangrijke deel van het economische leven arbeidskrachten vrijgesteld, die noodzake lijk zijn om de voedselvoorziening te verze- 1 keren. Aan de kaartenprocedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te nemen de eigena ren en werkkrachten van land- en tuinbouw bedrijven, dus boeren, tuinders, visschers en de bij hen werkzame personen. Voor deze groepen van personen blijven de uitgegeven gele vrij stellingsbewij zen voorloopig van kracht. Groepen die er onder vallen. Under de Z-kaartenprocedure voor de voed- selvoorzieningsbedrijven vallen thans dus de volgende groepen van bedrijven en personen 1. De geheele industrie op het gebied van de voedselvoorziening, zooals deze is onder- gebracht in vakgroepjen en ondervakgroepen van de volgende bedrijfsgroepen: a. binnen- en buitenlandsche akkerbouwpro ducten verwerkende industrie; b. industrie van oliën, margarine, vetten en verwerking van dierlijke producten; c. derivaten van landbouwproducten ver werkende industrie d. zuivel- en melkproductenindustrie en melkmrichtingswezen e. groenten en fruitverwerkende industrie. 2. De geheele groothandel in levensmidde len, zooals deze is ondergebracht in de vak- en ondervakgroepen van de onderbedrijfs groep groothandel voedselvoorziening en aan verwante gebieden. 3. De tusschenpersonen in de voedselvoor zieningsbranches, o.m. zooals zij zijn onder gebracht in de tot de bedrijfsgroep tusschen personen behoorende vakgroepen a. tusschenpersonen in bloembollen, b. tus schenpersonen in cacao, c. tusschenpersonen in alcoholhoudende dranken, e. tusschenper sonen in groenten en fruit, f. tusschenperso nen in kaas, g. tusschenpersonen in koffie, h. tusschenpersonen in kruidenierswaren, i. tus schenpersonen in kunstmeststoffen, j. tus schenpersonen in melkproducten, k. tusschen personen in oliën, vetten en oliezaden, 1. tus schenpersonen in specerijen, m. tusschenper sonen in suiker, n. tusschenpersonen in thee, o. tusschenpersonen in visch, p. tusschenper sonen in gedroogde zuidvruchten, q. tusschen personen in zetmeel. De detailhandel in de voedselvoorziening, zooals deze is ondergebracht in de tot de be drijfsgroep detailhandel behoorende vakgroe pen a. detailhandel in kruidenierswaren, b. de tailhandel in melk, boter, kaas en fruit, c. de tailhandel in aardappelen, groenten en fruit, d. detailhandel in visch, e. detailhandel in wild en gevogelte, f. detailhandel in brood, ban ket, chocolaterieën en suikergoed, g. detail handel in vleeschwaren, h, detailhandel in al coholhoudende en alcoholvrije dranken, 1. de tailhandel in bloemen en planten. 5. De ambachtsbedrijven in de voedsel voorziening, zooals deze zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep voedselvoorzie ningsambachten behoorende vakgroepen a. slagerij, b. brood- en banketbakkerij, c. maalderij, d. loondorscherij. II. De navolgende groepen 1. de koel- en vrieshuizen, ondergebracht in de ondervakgroep koel- en vrieshuizen. 2. De vlasverwerkende ambacht-bedrijven (vlasroterijen). 3. De griend- en rietbedrijven, zooals deze zijn ondergebracht in de ondervakgroep ver pakkingsmanden-industrie en rietmattenindu- trie, ondervakgroep biezenmattenmakerijen en -sorteerderijen. 4. De boerenleenbanken en haar centrales, opgenomen in de bedrijfsgroep landbouwcre- dietbanken. 5. Het ambacht ten plattelande en de am bachtelijke nevenbedrijven van den landbouw met name a. dorpssmeden, b. wagenmakers, c. repara tieinrichtingen voor landbouwwerktuigen en -machines, d. dorpstimmerlieden, electrotech- nische installateurs, metselaars en dakdek kers, die uitsluitend of in hoofdzaak op het platteland werkzaam zijn, e. zadelmakers en vervaardigers van tuigen, f. persbedrijven voor hooi en stroo, g. grasdrogerijen. Hoe moet men handelen? Voor zoover de ondernemingen uit de on der II opgesomde groepen van bedrijven reeds aan de doorvoering van de Z-kaarten procedure hebben deelgenomen, ikan daarmee worden volstaan. Het is niet noodig, om een tweede maal Z-kaarten in te dienen. Wil een ondernemer, hetzij voor zichzelf, hetzij voor zijn personeel, vrijstelling van arbeidsinzet verkrijgen, dan moet hij een aan vrage daartoe indienen bij de Duitsche in stantie, die de belangen van zijn bedrijfstak behartigt, in dit geval de „Hauptabteilung Ernaehrung und Landwirtschaft", Juliana v. Stolberglaan 45, Den Haag. Duitsche ondernemingen d.w.z. onderne mingen, waarvan de eigenaar of de meerder heid van de eigenaren Rijksduitscher is, als-: mede ondernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pet. Rijksduitsch bezit is, of die een Rijksduitsche „Uebernahmetreu- haender" hebben, dienen hun aanvrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, welke de aanvra gen doorgeeft aan de Hauptabteilung Er naehrung und Landwirtschaft in Den Haag. Deze instantie beslist over de aanvragen. De vakgroepen worden in de gelegenheid ge steld om de belangen van de aangesloten on dernemers te bepleiten binnen het kader van richtlijnen, welke hun na overleg met de vak groepen en de betreffende bedrijfsschappen worden verstrekt. De ontvangst van een aanvrage wordt be vestigd dpor de toezending van 'n ontvangst bewijs. Het ontvangstbewijs waarborgt, dat de arbeidsbureaux zoolang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrach ten aan het bedrijf onttrekken. Mocht een ondernemer korten tijd na het indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs heb ben gekregen, dan moet hij zich onmiddellijk tot de Hauptabteilung Ernaehrung und Land wirtschaft resp. de Duitsche Kamer van koop handel wenden.. Bij het verzoek moeten worden overgelegd 1. Een wit vragenformulier in drievoud, dat de totale personeelsbezetting weergeeft 2. Voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot 45 jaar (eigenaar, .directeur of medewer kende familieleden daaronder begrepen) een driedeelige groene Z-kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Ausweise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten worden ingediend, aangezien deze Ausweise met de doorvoering van de Z-kaartenprocedure hun geldigheid verliezen. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn ver krijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de Ka mers van koophandel en de Duitsche Kamer van koophandel voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. Onjuist, onduidelijk of onvolledig ingevulde aanvragen worden als niet gedaan beschouwd en niet behandeld. De vragenformulieren en Z-kaarten moeten met de schrijfmachine of in blokschrift duide lijk en volledig worden ingevuld, de Z-kaarten van datum en handteekening voorzien. Naast de handteekening op de Z-kaart dient de onder- teekening door 'n firmastempel, met de schrijf machine of in blokschrift te worden herhaald. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor elk filiaal een afzonder lijke aanvrage indienen. Op deze aanvragen van de filialen moet de zetel van het hoofd bedrijf worden aangegeven. Filiaalbedrijven moeten omzet van de afzonderlijke filialen op geven, terwijl het hoofdbedrijf slechts die om zetten moet opgeven, die gemaakt worden met afnemers buiten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenformulier moet een vakgroep, waarbij de onderneming is aan gesloten, worden aangegeven, alsmede het be drijfschap op welks gebied zij werkzaam is. Is de ondernemer lid van meer dan één vakgroep, dan moet slechts één daarvan worden genoemd en wel die, in welker artikelen de onderne ming den grootsten omzet heeft. Hetzelfde geldt voor het bedrijfschap. Ondernemingen, die bij geen vakgroep zijn aangesloten, omdat b.v. voor hun artikelen nog geen vakgroep is opgericht, kunnen aangeven „behoort tot geen enkele vakgroep". Ondernemingen, die zoowel in den handel, de industrie of het ambacht werkzaam zijn, moe ten bij de vraag naar den omzet dezen splitsen in handels-, industrie- of ambachtsomzet. Rijksduitschers moeten in de vragenformu lieren met „R.D." worden aangeduid. Joden moeten ook op de vragenformulieren worden vermeld en als „Jood" worden aan geduid. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1