Ifö WOENSDAG UIT DE PROVINCIE hulppost mmm m Kirttr GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL POSTERIJEN LAND- EN TUINBOUW Is Ü*»aART 1944 5-S Z Jfc. I-i* CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.: A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. WEL VERARMD, MAAR NIET VERLAMD. In het bij J. B. Wolters' uitgevers-maat schappij N.V. verschenen werk: „Geschiede nis van den Nederlandschen Landbouw 1795— 1940", schrijft dr ir G. Minderhoud over de depressie 1930—1940 en over het beleid' der regeering tot herstel, Van de eonclusie van dezen deskundige zal zeker ook in Zeeland met belangstelling kennis worden genomen: „Beschouwt men de geheele crisisperiode, dan kan zeker niet gezegd worden, dat de overheidsmaatregelen tot steun en ordening van land- en tuinbouw algemeen gewaar deerd werden, Aan critiek heeft het niet ontbroken. Doch indien ergens, dan mag hier het spreekwoord gebruikt worden, dat de critiek gemakkelijker is dan de kunst. Het gros der boeren en tuinders verlangde slechts naar hoogere prijzen van hun pro ducten en wenschte verder baas in eigen huis te blijven. Noode werd de bedrijfsvrij- heid, waaraan men zoo gewend was, prijs gegeven. Administratie, controle en orde ning stonden bij de groote massa in kwa den reuk. Uit vele takken van handel en nijverheid, alsmede uit de kringen van con sumenten, werden eveneens slechts bezwa ren en klachten en werden geen of ge ringe uitingen van waardeering vernomen. Klein was het aantal personen, dat begreep en openlijk durfde getuigen, dat structuurs verandering van land- en tuinbouw langs ge- ordenden weg noodig was en dat deze or dening voor een groot aantal menschen veel lasten en weinig lusten met zich moest bren gen. Niettemin is er ook crisiswinst gemaakt ten bate van het algemeen. Land- en tuin bouw zijn technisch hard vooruitgegaan en de sociale positie der landarbeiders is, niet in het minst door de vele verplichte arbi trages, niet onbelangrijk verbeterd, vooral in de streken, waar de loonen het laagst waren. Het kleine boeren- en tuindersbe- drijf heeft, door den steun in natura, de groote voordeelen van ruim kunstmestge- bruik, van goed zaaizaad en pootgoed en van doelmatige veevoedering a.h.w. aan den lijve gevoeld. De teeltregeling van de kip- penhouderij heeft tot gevolg gehad, dat in 1937 en 1938, niettegenstaande een aanmer kelijke verlaging van het aantal kippen, de eierproductie grooter was dan in 1934, ter wijl het gemiddelde gewicht per ei was toe genomen. De kwaliteit van ons bacon, die tien jaar te voren nog veel te wenschen overliet, was dank zij de centralisatie van den export en de uitbetaling der varkens naar kwaliteit sterk vooruitgegaan. De se lectie onder ons rundvee werd voortgezet en de wijze van voedering werd verbeterd; de gemiddelde melkgift per koe steeg. Het winnen van veevoeder uit eigen bedrijf, zoo wel van grasland als van bouwland, al of niet met gebruik van moderne, betonnen veevoedersilo's vertoonde grooten vooruit gang. Met als resultaat, dat het land- en tuinbouwbedrijf bij het uitbreken van den nieuwen oorlog niets van zijn productieve kracht had ingeboet. De boeren- en tuin dersstand was weliswaar verarmd, doch geenszins verlamd of gebrokenintegendeel flink en krachtig was hij gereed zijn taak in oorlogstijd te vervullen, terwijl de regee ring anders dan in 1914 over een cri sisdienst beschikte, welke zonder ingrijpende wijzigingen aanstonds met de regeling van de voedselvoorziening van ons volk kon wor den belast." Verduisteren: Van 12 tot en met 18 Maart: s Avonds van 18.4S u., 's Morgens tot 6.45 u. VERBITTERDE WORSTELING IN MODDERIG TERREIN EN BIJ ON BEGAANBARE WEGEN. - CHERSON DOOR DE DUITSCHE TROEPEN ONTRUIMD. - ENGELAND EN IERLAND. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede In den Z u i d e 1 ij k e n sector van het oos telijke front, waar zich bij onbegaanbare we gen en een door en door modderig terrein een verbitterde worsteling afspeelt, waarbij aan beide zijden nieuwe formaties in den strijd worden geworpen, onderscheiden zich onze troepen tegenover de overmachtige vijandelijke strijdkrachten steeds weer door voorbeeldige standvastigheid en ongescholcten aanvalsgeest. Zoo muntten de laatste dagen de pantser-gre nadiersdivisie Gross-Deutschland onder bevel van luitenant-generaal von Manteuffel en de troepen van het 59ste legercorps onder bevel van luitenant-generaal Friedrich Wilhelm bchulz bijzonder uit. In het kader van een voorgenomen distan- cieenngsbeweging werd de stad C h e r s o n. na vernieling van alle voor den oorlog belang rijke installaties, ontruimd. In 'het gebied ten Zuiden van Staro- Konstantinov en ten Oosten van T a r - no pol hadden eigen tegenaanvallen succes. Aan de rest van het oostelijke front onder namen de bolsjewisten alleen nog in hét ge bied ten Noordwesten van Newel vrij hevige maar vergeefsohe aanvallen. In de gov -hten der laatste weken heeft zich hier de Neder- saksisoh-Sleeswijk-Holsteinsche 170ste divisie infanterie met daarbij gedetacheerde formaties onder bevel van kolonel Hass bijzonder onder scheiden. In Italië kwam het ook gisteren niet tot gevechtshandelingen van beteekenis. Duitsche jagers en luchtdoelgeschut schoten boven het Iandmgshoofd van N e 11 u n o 7 vijandelijke vliegtuigen neer. In de Middellandsche Zee werd een vijandelijke duikboot door duik bootjagers vernield. In .den afgeloopen nacht hebben Britsche stoorvhegtuigen bommen op W e s t - ■H.'.t s cfa I and laten vallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goed gevolg doelen aan de kust van Zuid- Engeland aan. Von Rundstedt op inspectiereis langs de Kanaalkust. De opperbevelhebber West, generaal-veld- maarschalk Von Rundstedt, inspecteerde in den tijd van 7 tot 10 Maart 1944 formaties van het leger en de Waffen-SS, die aan den Atlantikwall in reserve worden gehouden om bij een vijandelijke aanvalsonderneming in te grijpen, zoo nieklt de D, Z, i, d. N. Zijn voornaamste doel was dezen keer die divisies en verdedigingswerken, die het dichtst bij de Britsche uitvalshavens liggen en den vijand den weg naar het hart van Europa zullen versperren. Gedurende den inspectietocht vonden bespre kingen plaatst met den bevelhebber van de Weermacht in Nederland, generaal der vliegers Christiansen, den bevelhebber der troepen van het leger in Nederland, gene raal der infanterie Reinhardt, en den militai ren bevelhebber in België en Noord-Frankrijk, generaal der infanterie Von Faikenhausen. Bovendien liet generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt zich inlichten door de verantwoor delijke verdedigingsstaven over den aanleg van de waterlinie in het voor- en achterterrein -n van de zoogenaamde tweede linie. In hooge militaire Duitsche kringen is men er van overtuigd, dat een vijandelijke invasie poging reeds aan hef kustfront zou mislukken. De tegen .de zwaarste bombardementen be schermde versterkingswerken en bunkers van het front der kustverdediging zijn zoo ge bouwd, dat ook een door ononderbroken en massale aanvallen afgedwongen doorbraak nog in het geconcentreerde vuur der aangrenzende stellingen zou worden verstikt. Iedere bunker en ieder steunpunt zal tot den laatsten man worden verdedigd. Als desondanks het opbouwen van een sterke tweede verdedigingsstelling in afwisselenden afstand achter de zone der kustverdediging werd bevolen dan is dat geschied om op elke eventualiteit, hoe onwaarschijnlijk die ook moge zijn, te zijn voorbereid en vooral om ook in het achterland van den Atlantikwall neergela ten parachutisten zoo snel mogelijk te over meesteren. Zoo werd om iedere belangrijke stad een kringvormige verdediging zonder openingen aang-elegd met natuurlijke of kunst matige pantserversperringen, tankgrachten en straatversperringen in aansluiting op kanaal- en riviersystemen, versterkt door groote mij nenvelden en reeds voltooide inundaties. Bij zondere aandacht werd besteed aan de maat regelen ter verdediging van de stad Rot terdam. Levendige voorbereidingen in in Zuid-ltalië. Aan het Italiaansche front heerscht nog be trekkelijke rust. Uit de Duitsche waarnemin gen blijken echter thans levendige toebereid selen aan het Britsch-Amerikaansche front, speciaal in het gebied van Cassino en aan het bruggenhoofd van Nettuno, die wijzen op een wederopleven van een sterke vijandelijke acti viteit en een nieuwe aanvalsgolf doen ver wachten zoodra het weer het veroorlooft. Ook maarschalk Kesselring heeft echter van den tijd gebruik gemaakt en zijn toebereidselen getroffen, aldus verklaart men te Berlijn. (N. R. C.) Finland en Moskou. (D.N.B.) Het officieele bureau van voor lichting heeft het volgende communiqué uitge geven over de Dinsdag gehouden bijeenkomst van den Finschen Rijksdag: „De Rijksdag hield heden een gesloten zitting, waarbij minis ter-president Linkomies namens de regeering verslag heeft uitgebracht over den politieken toestand. Krachtens de agenda van den Rijks dag werd de aangelegenheid ter behandeling uitgesteld tot de volgende bijeenkomst." De Finsche bond van wapenbroeders heeft zijn (jaarvergadering gehouden, waarin o.a. werd gesproken over Finlands politieke situatie. Eenparig werd geconstateerd, dat de stemming in Finland als gevolg van de jongste gebeur tenissen ernstig is geworden. De vergadering gaf uiting aan haar vertrouwen in Finlands vasten wil tot zelfstandigheid. Men verwacht van de verantwoordelijke staatsleiding, dat alle maatregelen en besluiting zullen worden geno men, die Finland een veilige en gelukkige toe komst verzekeren. Engeland en Ierland. (D.N.B.) In niet-officieele kringen te Bel fast wint de verwachting veld, zoo meldt de Britsohe berichtendienst, dat binnen enkele dagen de grens van Noord-Ierland met Eire zal worden gesloten. (D.N.B.) In het Lagerhuis heeft Churchill Dinsdag verklaard: „Wanneer den geallieer den legers een ramp mocht overkomen, die te wijten zou zijn aan de handhaving der Duitsche en Japansche vertegenwoordiging in Dublin, zou tusschen Engeland en Zuid-Ier- land een kloof ontstaan, die ook door vele generaties niet zou kunnen worden overbrugd." Onderhandelingen tusschen Spanje, Engeland en Amerika. (D.N.B.) Het Spaansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken beeft aan de pers de vol gende verklaring overhandigd „Persbureaux van verschillende landen spe- culeeren in deze dagen herhaaldelijk op het beweerde verloop van de onderhandelingen, die gevoerd worden tusschen Spanje, Engeland en de Ver. Staten. De Spaansche regeering ziet zich genoodzaakt, op te komen tegen deze propaganda, die uitsluitend ten doel moet heb ben, de gewenschte klaarheid van atmosfeer, waarin onderhandeld wordt, te vertroebelen. Zooals tot de diplomatieke gewoonten behoort, kan en mag alleen aan officieuze mededeelin- gen der aan de onderhandelingen deelnemende regeeringen geloof gtehecht worden. Zoolang de onderhandelingen evenwel 'nog aan den gang zijn en nog niet tot een overeenkomst geleid hebben, kan van de regeeringen niet verwacht worden, dat zij den sluier der ver trouwelijkheid oplichten. Alle berichten over een zoo omvangrijk thema, waarover het bij de Spaansch-Anglo-Amerikaansche besprekin gen gaat, moeten derhalve met de grootste voorzichtigheid worden behandeld." Bil' KSï^AND - SjftAi-Lo VOOR VERWAR MING, Y»n lot «.o iïifcv 29 April 1944 zul- [sij. ide de brandstoffen» kaürieil! T 405 Voor - -1 sri £GCr 1944-19y? Uit- BMocWa brsiiver.iffenkeaften wor den V's. iltefcd yéri, -.A., aan personen, die de aanduiding „ho. d" op hun stamkaart hebben en 't restant der voor 't stookseizoen 1943-1944 uitgereikte kaart T 116, waarop alle niet aangewezen bonnen moeten voorkomen, kunnen inleveren. Tevens dient het aanvraag formulier MD 32306 te worden medege bracht, nadat dit vooraf behoorlijk is inge vuld. Schippers en schippersknechten dienen zich met het grijze en/of bevrachtingsboekje, waarin de aanteekening voorkomt van den bevrachtingscommissaris of diens agent, dat de schipper of schippersknecht al dan niet met zijn gezin aan boord woont, tot den distributiedienst van hun ligplaats te wenden, Genoemde bescheiden, alsmede de distributie stamkaarten en het restant van de T 116- kaart dienen zij aan den distributiedienst over te leggen, - BRANDSTOFFEN VOOR KOOK- DOELEINDEN, Personen, die voor de be reiding van hun warme maaltijden uitslui tend op vaste brandstoffen zijn aangewezen, kunnen van 12 tot en met 18 Maart 1944 bij de distributiediensten een aanvraag indienen voor een bonkaart U 405 voor vaste brand stoffen voor kookdoelcinden. Hierbij moet worden gebruik gemaakt van de aanvraag formulieren MD 323-03 (voor gezinshoofden) en MD 323-04 (voor alleenwonenden). Schippers en schippersknechten kunnen voor de verstrekking slechts in aanmerking komen, indien zij, al dan niet met hun gezin aan boord wonende, aldaar de warme maal tijden bereiden en hiervoor uitsluitend op het gebruik van vaste brandstoffen zijn aange wezen. Zij dienen zich hiertoe tot den dis tributiedienst van hun ligplaats te wenden met het grijze of bevrachtingsboekje, waarin de aanteekening van de bevrachtingscommis saris of diens agent voorkomt, dat de schip per of schippersknecht al dan niet met zijn gezin aan boord woont. Heeft de betrokkene geen bevrachtingsboekje dan dient hij een afzonderlijke verklaring van den bevrach tingscommissaris of agent over te leggen. Daarna vult hij het aanvraagformulier MD 323-03 respectievelijk MD 323-04 in. De dis tributiedienst zal aan den betrokkene vervol gens de brandstoffenkaart U 405, dan wel van een nog nader te bepalen datum af de hem toekomende rantsoenbonnen, uitreiken. Dr N. JAPIKSE. f Naar wij ver nemen is de bekende historicus Dr N. Japikse in den ouderdom van 71 jaar te 's-Gravenhage overleden. Dr HENDRIK WILLEM VAN LOON OVERLEDEN. Volgens een bericht van United Press uit New York is dr Hendrik Willem van Loon in den leeftijd van 62 jaar, tengevolge van een beroerte overleden. N.V.D. schenkt een half millioen aan slachtoffers van bomaanvallen. 's GRAVENHAGE. Zooals bekend, heeft de Nederl. Volksdienst terstond voor de slachtoffers van Enschede, Arnhem en Nij megen een bedrag van twee ton ter beschik king gesteld. Daarbij is een oproep gericht tot onze volksgenooten dit voorbeeld te vol gen. Zeer velen hebben hieraan gevolg ge geven. Met deze bedragen kon reeds een zeer groot aantal voorzieningen getroffen worden. Nu evenwel de omvang van deze ramp vol ledig te overzien is, blijkt, d^t het aanvan kelijk beschikbaar gestelde bedrag niet vol doende is om den eersten nood op te vangen. Daarom heeft de Ned. Volksdienst besloten dit bedrag te verhoogen tot een half millioen. Wederom wordt hierbij een beroep gedaan op alle volksgenooten, die gespaard zijn ge bleven voor een ramp als thans onze ooste lijke steden getroffen heeft, hun offer voor deze slachtoffers te brengen. Dit kan ge schieden door een bijdrage te storten op het gironummer 174861 van de landelijke finan- cieele leiding van den Ned. Volksdienst met vermelding: Voor de slachtoffers van En schede, Arnhem en Nijmegen. In deze laatste plaats is een comité opge richt, dat ten doel heeft goederen in te za melen voor de getroffenen. Hierin werken samen het dekenaal fonds, de Ned. Herv. diaconie, de gemeente Nijmegen en de Ned. Volksdienst. Verwacht mag worden, dat deze samen werking niet beperkt blijft tot deze eene plaats, doch dat alle volksgenooten de han den ineen zullen slaan voor hen, die dit thans zoo bitter hard noodig hebben. De Nederlandsche Volksdienst heeft zich o m. tot taak gesteld, vrouwen en in het bijzonder moeders met raad en daad terzijde te staan. Vooral in het gezin kunnen zich moeilijkheden, ook van financieelen aard, voordoen, welke de huisvrouw zonder hulp van anderen niet te boven komt. De Nederlandsche Volksdienst staat dan voor het gezin op de bres en zal, met inachtneming van zijn richtlijnen, overal die hulp bieden. Het gezin is dan wederom in staat den strijd om het bestaan zelfstandig voort te zetten en aldus bij te dragen aan de versterking van onze volkskracht. Het centrale punt van deze hulpverleening wordt gevormd door de hulpposten „Moeder en Kind". Reeds zijn in vele plaatsen van ons land een of meer van deze hulpposten geopend. De leidster van een hulppost is door haar aard en opleiding in staat voor elke moeilijkheid de juiste oplos sing te vinden. In vele hulpposten houdt tevens een medicus zitting. I Goes. Ook voor het vierde abonnementscon cert van „Ars Nova", dat Maandag in het Schuttershof werd gegeven, was weer veel belangstelling, Üa zaal was vol. Ditmaal tra den de gezusters Catharina Hessels (alt en piano) en Hendrika Hessels (cello en piano) op. Het program bevatte vóór de pauze de I sonate in F gr. t. voor'cello en piano van W. de Fesch, drie liederen van R. Franz (gezon gen door Hendrika Hessels), twaalf variaties van v. Beethoven op een thema van Han del (voor cello en piano) en drie liederen van Schumann, terwijl na de pauze werken van Schubert, Schumann, Wolff, Debussy, Fauré en Gerard Hekking werden uitgevoerd. De beide dames oogstten een dankbaar applaus, Nederlandsche liederen werden niet gezon gen. Een politioneele waarschuwing is uitge reikt aan J, W., die izijn woning aan de 'j-H, Hendrikskinderendijk niet voldoende verduis terd had. Waloheren, ST, LAURENS, Maandagavond vergaderde alhier de afd, Groene Kruis Serooskerke (W,)- St, Laurens onder voorzitterschap van dhr P, Boon, Uit het jaarverslag van den secretaris dhr J, Vcrsluys Sz. bleek, dat de toestand der vereeniging, gezien de tijdsomstandigheden, gunstig mag worden genoemd. In '43 vermin derde het aantal leden door vertrek en over lijden met 9, maar traden 44 leden toe zoo dat het aantal per 1 Jan, '44 bedroeg 723, De jaarrekening over '43 van het Groene Kruis sloot met een bedrag van f 1311,52 aan ont vangsten en uitgaven met een post ontvangsten aan contributies en subsidies groot f 680 59 Van de badcel was ruim gebruik gemaakt. Deze leverde een batig saldo op. .De rekening '43 t.b.c. gaf in totaal aan in ontvang en uitgaaf f 798.98, met een nadeelig slot groot f 224 47. De ibegrooting Groene Kruis en t b c. werden vastgesteld. Uit het magazijn te Serooskerke werden 180 artikelen in 128 gezinnen uit,ge- leend. Uit het magazijn te St. Laurens 116 artikelen in 76 gezinnen. Tot bestuursleden werden herkozen de hee- ren H. Janse te Serooskerke en A. C. de Schipper te St. Laurens. De bode dhr J Watte! werd herbenoemd. Naar de jaarvergadering der Zecuwsche Vereeniging werden afgevaa digd de voorzit ter en H. Janse en naar de jaarvergadering der T B C.-vereeniging A. Maljaars en A C de Schipper. ARNEMUIDEN. De installatie van den nieuw benoemden burgemeester kan, wegens omstandigheden, ook vandaag niet doorgaan HELDENHERDENKING OP DEN GREBBEBERG. De Grebbeberg bij Rhenen, waar in Mei 1940 Duitsche en Nederlandsche soldaten te genover elkaar stonden, en later een gemeen schappelijke rustplaats hebben gevonden, was ook dit jaar weer het centrale punt van de heldenherdenking in Nederland, Op 12 dezer is hun een militair eeresaluut gebracht tij dens een korte plechtigheid, welke o.a. werd bijgewoond door den Rijkscommissaris en Mussert. Ter weerszijden van het hoofdpad stonden rond de Duitsche oorlogsvlag de eereformaties opgesteld. Voor het centrale kruis was een spreekgestoelte opgericht. Daarachter stond een eerewacht opgesteld. Nadat een SS-Gruppenfuehrer en luite nant-generaal der Waffen SS de gelederen had geïnspecteerd, arriveerden de Rijkscom missaris en Mussert, waarop een muziek corps de plechtigheid met treurmuziek in leidde. Vervolgens sprak de SS-Gruppenfueh rer en luitenant-generaal der Waffen-SS de herdenkingsrede uit, waarin hij den strijd van het Duitsche volk herdacht. Hij zeide, dat het geheele Duitsche volk staat aange treden voor het beslissende oogenblik. Hij herdacht de dooden met enkele woorden. Het muziekcorps zette vervolgens terwijl de geweren gepresenteerd werden, het lied in van den trouwen kameraad. Hierna legden de Rijkscommissaris en Mussert de kransen neer, waarna de plech tigheid met het spelen der volksliederen werd besloten. Er waren o.a. kransen van den Reichsfueh- rer SS Himmler, den Rijkscommissaris. Mus sert, den Hoeheren SS-und Polizeifuehrer SS-Obergruppenfuehrer und General der Po lizei Rauter, den Beauftragte van den Rijks commissaris voor Utrecht, partij en weer macht. Voor meer dan f 30.000 gesto- 1 e n. Tijdens een korte afwezigheid van de bewoners, is uit een perceel in de Geelvinck- steeg te Amsterdam, door middel van open sluiting, o.m. ontvreemd een klokje en twee oorbellen, bezet met briljanten, een gouden heerenhorloge met gouden ketting, een gou den ring met aquarel, een gouden armband, alles geborgen in een paarlemoeren doosje, eenige bontjassen, vier heerencostuums, als mede een bedrag van f 7000. De gestolen voorwerpen hebben een waarde van pl.m f27.000. Bericht aan de dieven. Zoover is bet nu al gekomen, dat men te Brussel voor een paar winkels in reusachtige letters een „Avis aux voleurs" heeft geplaatst. Wat is de beteekenis van dit bericht? Dat het nutteloos is in te breken, deuren en vensters te bescha digen, want dat de „marohandise" eiken avond in veiligheid wordt gebracht. Postkantoor voor de llemaal geplunderd. Een dezer dagen was het de elfde maal dat het postkantoor te Flenu werd overvallen. Het was omstreeks 10 uur in den voormiddag en de menschen schoven voor de loketten, toen verschillende gemaskerden hun intrede hielden en met revolvers de wachtende personen bed,reigden. Een der mannen ver zocht -het publiek het kantoor te verlaten. Toen iedereen goed en wel buiten was, deden de gemaskerden de deur op slot en betraden het domein achter de loketten. Zij legden de hand op 9000 fr. alsook op een groote hoe veelheid zegels. Bij hun vertrek draaiden ze de buitendeur op slot. Politiecommissaris doodge schoten. De commissaris der Brusselsche politie, Leon Desschans, verliet omstreeks 9 uur 15 zijn woning om zich naar het politie bureau te begeven. Op den hoek van de Leo pold Il-laan kwamen drie jonge kerels van circa 19 tot 23 jaar oud, op hem toe en losten talrijke revolverschoten in zijn richting. Com missaris Desschans werd door drie kogels in het hoofd en door talrijke andere in het lichaam getroffen en zeeg neer, waarop zijn moordenaars de vlucht namen. WOENSDAG 15 IVUART 1944. Door het geloof verstaan wij, dat de wereld door het woord Gods tot stand gebracht is, zoodat het - zichtbare niet ontstaan is uit het waarneembare. Hebr. 11:3. LezenJoh. 10:3142. Zon op 6.59, onder 18.48. Maan op onder 9.30. Laatste kw. 17 Maart, Nieuwe m. 24 Maart. Een slechte gewoonte, die een eigenschap van den mensch is geworden, oefent zulk een dwinglandij uit over den mensch, dat hij zich soms door ondeugden laat mee slepen, die hij in zijn binnenste verfoeit. Daarom zei Locke, dat het een der voor naamste doeleinden van de zedelijke vor ming moest zijn: een zoodanige geestkracht in den mensch te scheppen en te bewaren, dat hij in staat is zich te verzetten tegen de macht van zijn gewoonten, (Ds P, J, MOLENAAR,) NED, HERV, KERK, Beroepen: te Raalte (toez,), E, Dijkhuis te Oldemarkt c,a.; te Lemele (toez.), A, D. Bakker, hulppred. te Kuinre, Aangenomen: naar Boskoop (toez.), L. A. Snijders te Uitwijk, Bedankt: voor Amerongen, Ir D, Harte- vekl te Vleuten, GEREF. KERK. Drietal: te Appelscha, D. v. Houdt, hulppred. te IJsselmonde, J. Na- wijn, idem te Heerenveen en G. v. Rongen, idem te Breukelen. Tweetal: te Amsterdam (10e pred pi) J. C. Gilhuis te Katwijk a Zee en S. J Pop- ma te Amersfoort; te Utrecht (vac wijlen ds v. Arkel), H. W. Engelkes te Meppel en P N. Kruyswijk te Hilversum. Beroepen: te Naarden, K. Reenders te De Krim. BEVESTIGING EN INTREDE De onlangs geïnstitueerde Geef; kek van I.ut- telgecst-Kuin. e mocht j 1 Zoncla," in cand Munnik haar eersten predikant ontvangen Cand. Munnik werd door zijn vader, Ds li A. Munnik van Zwolle bevestigd met oen predicatie over Joh 3:29 en 30 Ds Munnik deed 's middags int ede met 2 Co 5:20 Ver schillende toespraken volgden. ZONNEMAIRE Men ve zoekt ons te mel den dat alle correspondentie voor de Geref kerk van Zonnemaire moet worden gezonden aan het voorloopig adres van den predikant, Ds F. Kouwenhoven, Noo dvliet 29 te Maas sluis. Dit geldt ook voor attestatie-aanvragen en alle verdere mededeelingen. Het is nood zakelijk dat elk lid, dat elders vertoeft, zijn adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk opgeeft. BRESKENS. Na bevestigd te zijn dooi ds G. J. Derksen uit Groede deed Zondag ds J. v. Vliet zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Breskens met een prediking over 1 Cor. 2:1 en 2. Na de predicatie sprak ds Derksen namens kerkeraad en gemeente en den ring IJzendijke. Op zijn verzoek werd ds v. Vliet Gez. 2154 toegezongen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Over de maand Februari 1944. Kantoor Goes, ingelegd f 246.273,04, terugbetaald f 55.302.73 kantoor Middelburg, ingelegd f 217.102.56, terugbetaald f 66.472.08. AFD. ZEELAND VAN DE NED. PO- MOLOGISCHE VEREENIGING. Onder lei ding van den heer J. Q. C. Lenshoek te Kloe- tlinge hield bovengenoemde afd. in het Schuttershof te Goes haar alg. ledenvergade ring. De voorzitter constateerde in zijn ope ningswoord, dat de afd. floreert. Hij sprak de hoop uit, dat 1944 een goed fruitjaar zou worden. Nadat hij speciaal den rijkstuin- bouwconsulent Ir de Bakker had verwel komd, bracht de secretaris de heer I. Ph. F. v. d. Plassche het jaarverslag uit. Het leden tal bleek gestegen te zijn van 212 (uit. 1942) tot 302 (uit. 1943). Ook de fruittelers op Schouwen-Duiveland zijn voor een groot deel lid geworden, zoodat aldaar een afd. is op gericht. Op 7 Jan. werd te Goes een druk bezochte fruitteelt-ontwikkelingsdag gehou den. Meer dan 500 bijenvolken werden in huur aangevraagd, doch slechts 201 werden ontvangen. Te Kwadendamme, Nieuwdorp, Kapelle (3 stuks), Middelburg en Souburg werden door bemiddeling van de vereeni ging tuinbouwcursussen gegeven. Thans zijn 24 cursussen aan den gang. De uitgave van de 3e Zeeuwsche rassenlijst was een groot succes. Het afgeloopen jaar was een jaar van veel emoties. Door de weersomstandig heden in het voorjaar werd groote schade aan het fruit toegebracht, zoodat bepaalde soorten weinig of geen vruchten droegen. De fruitoogst was over het algemeen matig. Schoone van Boskoop was niet best. Peren waren plaatselijk voldoende, pruimen vielen zeer tegen. Schurft was er weinig, althans op goed onderhouden bedrijven. Wormstekig heid zag men bijna niet. Van de appelzaag- wesp had men minder last dan andere jaren. Het fruit was over het algemeen minder goed houdbaar dan anders. De groote belang stelling van het publiek is een goede propa ganda geweest. Tot heden kon men de moei lijkheden in de bedrijfsvoering vrij aardig tot een oplossing brengen. Hoewel nog donkere wolken boven ons hoofd hangen, gaan wij met goed vertrouwen rustig verder. Het verslag werd goedgekeurd evenals de rekening over 1943. De ontvangsten bedroe gen f 6181,90, de uitgaven f 4903,61, alzoo een batig saldo van f 1278,29. Tot lid van de fin. commissie werd benoemd de heer Vermet ie 's Heer Arendskerke, terwijl als bestuurs lid werd herkozen de heer A. v. d. Have te Kapelle. Bij de rondvraag werden enkele bedrijf s- technische onderwerpen besproken, waarbij o.a. de heeren Ir de Bakker en dr Kuenen van voorlichting dienden. Hierna hield de heer Ir Donkers een cau serie over„Houtbereiding tegen bederf". Waar het hout steeds schaarscher wordt en, naar te verwachten is, ook na den oorlog nog langen tijd duur zal blijven, is het, aldus Spr., noodig den levensduur van hout te ver lengen door het bederf tegen te gaan. Dit kan door impregneeren. De Wolmanzouten zijn geëigend voor land- en tuinbouw. Door het hout hiermede te behandelen kan de groote schade, die anders door rotting ont staat, worden voorkomen. Nadat Spr. de verschillende methoden, die kunnen worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1