4 53$ Jaargang, K<s» |3>S' FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 8 19*4 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. EVACUATIE. Er wordt wel eens gezegd, dat het eva- v cueeren geen lichte zaak is, maar dat het ook niet meevalt om geëvacueerden te moeten ontvangen. Als men het echter zóó wil voor stellen, dat er van beiden een offer wordt ge vraagd, en dat dit zoo ongeveer tegen elkan der opweegt, dan moeten wij daartegen krachtig opkomen. Wij willen niet ontkennen, dat er voor het vreedzaam samenwonen van meer dan één gezin onder één dak bij alle partijen tact en wijsheid noodig is en dat er van weerszijden gegeven en genomen moet worden, maar het leed van hen, die huis en hof, soms ook be drijf en werkkring moeten verlaten, de zoo vertrouwde omgeving en de intimiteit van het eigen huis moeten vaarwel zeggen, ter wijl men vaak slechts het allernoodzakelijk ste kan meenemen en veel liefs moet ach terlaten, is niet te vergelijken met het beetje last en ongemak, dat de gastheeren en gast vrouwen zich moeten getroosten. Ieder, die met evacuatie van nabij heeft kennis ge maakt, zal dit onmiddellijk beamen. Wij vernemen dan ook met instemming, dat in sommige gemeenten, die als vlucht oorden moeten dienen door de burgemeesters eri van de kansels in de kerken de bevolking is aangespoord om de tijdelijke gasten een hartelijke en liefderijke ontvangst te berei den en hen met welwillendheid tege moet te treden, teneinde op die wijze hun leed zooveel mogelijk te verzachten. De op wekking tot het beoefenen van de Christelijke naastenliefde en het betrachten van herberg zaamheid willen wij gaarne onderstrepen. Bij evacuaties in sommige deelen van ons land is gebleken, dat er gewetenlooze lieden zijn, die er geen bezwaar in zien om profijt te trekken uit den nood van anderen. Zoo moest de prijsbeheersching b.v. optreden te gen sommigen, die onredelijke bedragen Vroegen voor het vervoeren van goederen van evacué's of bij het verhuren van kamers aan deze menschen. Zware straffen zijn in dergelijke gevallen zeker ~öp hun plaats en voor het aangeven van zulke feiten moet men niet terugdeinzen. Laat ieder voor zich overwegen, wat hij doen kan om aan de moeilijkheden van onze medeburgers tegemoet te komen. Laat niets ons weerhouden om in dezen moeitevollen tijd onze plicht tegenover onze naasten om Christus' wil te vervullen. MISLUKTE DOORBRAAKPOGINGEN DER SOWJETS. - ZWARE STRIJD IN SOMMIGE SECTOREN. - BOMMEN OP BERLIJN EN Z.-ENGELAND. - ZEE GEVECHT BIJ IJMUIDEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt medie Aan weerskanten van K r i w o i Rog sloegen onze troepen ook gisteren hevige aan vallen der bolsjewisten in zware gevechten at of vingen ze op penetratiepunten op. In het gebied van Swenigorodka en Sjepe- t o w k a duren de zware gevechten onvermin derd voort. Hevige vijandelijke aanvallen wis selden af met vastberaden tegenaanvallen on zer divisies op de voortuitdringende "voorhoe den der bolsjewisten. Daarbij werden alleen al ten Zuiden van Sjepetowka 41 vijandelijke pantserwagens en 29 stukken geschut vernield. Aan den autoweg Smolensk Orsja zetten de bolsjewisten over een smal front hun doorbraakpogingen, in verscheidene aan valsgolven ondernomen, voort; deze pogingen faalden na verbitterde gevechten; de vijand verloor daarbij 22 pantserwagens. Ook ten Noorden van Pskov en bij Narwa stuit ten door pantserwagens en slagvliegtuigen on dersteunde Sowjetraanvallen af op den hard- nekkigen tegenstand onzer grenadiers. Onze tegenaanvallen hadden een succesrijk verloop. In het Hooge Noorden sloegen berg- jagers van leger en Waffen-SS in den sector- Louhi verscheidene vijandelijke aanvallen af met zware verliezen aan dooden en gewonden voor de bolsjewisten. Aan de Italiaansche fronten heerschte gisteren aan weerszijden een leven dige verkennings- en stoottroepbedrijvigheid. De aanval van formaties Amerikaansche bommenwerpers op B e r 1 ij n in de middag uren van gisteren, leidde tot een buitengewoon groot succes onzer luchtverdedigingsstrijd krachten. Eenige woonwijken in het gebied van Groot-Berlijn werden door de verspreid neergeworpen 'bommen getroffen. Honderd- veertig vijandelijke vliegtuigen, waaronder 118 viermotorige bommenwerpers, werden vernield. Een formatie jachtkruisers, onder bevel van majoor Kogler, onderscheidde zich hierbij bij zonder. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in Zuid-Engeland aan. Bewakingsstrijdkrachten der marine brach ten in de ochtenduren van heden in het zee gebied voor IJ m u i d e n in zware gevechten twee britsche torpedomotorbooten tot zinken, beschadigden een derde zoo zwaar, dat zij ver loren geacht kan worden en schoten 3 andere booten in brand. De eigen vaartuigen bereik ten alle hun steunpunten. Duikbooten hebben in zware gevechten tegen vijandelijke convooien en krachtig beschermde afzonderlijk varende schepen op den Atlan tis c h e n en den Indischen Oceaan 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 71.000 ton tot zinken gebracht. Nieuwe groote golf van Sowjet-aanvallen. (A.N.P.) Met -de in een vooruitspringend deel van den zuidelijken frontsector geconcen treerde talrijke infanterie-, pantser- en artil lerie-formaties probeerde de vijand naar het Zuiden door te stooten en hier door de Duit sche versperringszone heen te breken. Daar blijkens de geheele vorming van het front een dergelijke operatie moest worden verwacht, werd de Duitsche leiding door de bolsjewis tische offensieve golf in het geheel niet ver rast. De sinds drie dagen woedende gevechten zijn zeer zwaar, daar van beide zijden van alle wapensoorten volledig gebruik wordt ge maakt. De bolsjewistische strijdkrachten, die Zon dag in het gebied van Swenigorpdka eveneens met de uiterste krachtsinspanning tot den strijd zijn overgegaan, moeten niet alleen de hier opgestelde Duitsche formaties binden, doch hebben blijkbaar ook de opdracht tezamen met de andere op Tarnopol afstuivende Sowjet-af- deelingen de Duitsche linies binnen te dringen en de van het Oosten naar het Westen loo- pende flank van de wig naar het Zuiden te openen. Niettemin houden de Duitsche troepen stand en brengen zij den vijand aanzienlijke verliezen toe. Hier en daar is de vijand door gebroken, waardoor bijzonder hevig heen-en- weer-golvende gevechten zijn ontstaan. De slag om den autoweg SmolenskOrsja is eveneens herleefd. Door talrijke tanks on dersteund hebben de bolsjewieken hun door braakpogingen voortgezet, doch de Duitsche afweer heeft die pogingen op bloedige wijze doen mislukken. Ten Zuidoosten van Witebsk verhinderden Duitsche wapens van alle formaties een succes van de aanstormende bolsjewieken. Keuringen. Voor de Waffen-SS, SS-wachtbatal- jon in Amersfoort, Landstorm Neder land, Kriegsmarine en de Germaan- sche SS in Nederland. Alle inlichtin gen, brochure, reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de nebenstellen der Waffen-SS Am sterdam, Dam 4: Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastrhat 25; Groningen, Heerestr. 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 9 Maart: 914 uur, Rotterdam, Deut sche Oberschule, Westerlaan 2. 10 Maart: 912 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Bra bant, Markt 45; 1518 uur, Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstr. 16. 11 Maart: 9 12 uur, Arnhem, Café Royal; 1518 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 12 Maart: 912 uur, Groningen, Heerestraat 46; 1518 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 13 Maart914 uur, Amsterdam, Dam 4. 14 Mrt.914 u., Utrecht, N.V. Huis, Öudegracht 245. 15 Mrt.: 914 u., Amers foort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. y fK THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 36) _o_ „Ja, meid-lief! So ist das Leben! Wees blij, dat ik nog twee baantjes heb I Ik had het zelf heusch niet gedacht in 't begin. Het is voor mij heusch zoo leuk niet, want 't wordt iederen avond leeiijk Iaat en als je 's morgens op de Bank niet prompt op tijd bent, noul Vergeet niet: 'kben iederen middag vrij: en voorts hebben we een vrijen avond in de week en 's Zondags altijd vrij 1 Nee, Minne- ke, je ziet de dingen te donker. Als we straks altijd saampjes zijn! M.eid-meid!" en hij toit met haar in de rondte, tot ze zich moe ge lachen uit zijn greep losmaakt en aanbelt. ,,'k Ga nog even mee naar binnen", zegt Paul, ,,'tkan nog een kwartiertje. Misschien mag ik nog wat eten?" 't Eten is nog niet klaar. Mevrouw Piller draaft zenuwachtig door de gang, de keuken in, om daar het daghitje de schuld van alles d.i. van de nog ongare aardappelen en de slecht-gebonden andijvie. te geven, waar op deze reageert met een onverschillig schou derophalen. Zij kent mevrouw langer dan vandaagZe heeft toch zélf de .piepers te laat opgezet De twee maanden vliegen om. Paul mag niet klagen. Al is de tweesoortige werkkring vermoeiend, omdat je je telkens op zoo gansch andere dingen moet instellen, zijn su perieuren zijn niet ontevreden en waardeeren zijn ijver. Mr Lely kon hem op een avond mededeelen, dat hij f 30 ifi de maand er bij zou krijgen! „In vertrouwen wil ik u wel zeggen", had hij er aan toegevoegd, „dat het niet gemakkelijk gegaan is", waarop Paul zich natuurlijk gehaast had hem nadrukke lijk te danken voor zijn bemiddeling. Hij was den koning te rijk. Wat een inko men! Bij elkaar f 95 in de maand! Daar kon den ze op trouwen? Minne was enthousiast geweest en ze had den een heelen Zondagmiddag op haar ka mertje zitten rekenen, om uit te kienen, of het werkelijk gaan zou. Minne had main's huishoudboekje er bij gehaald en, als ze alle uitgaven flink drukten (en dat kon ook best, want mams liet zich al jaren door deftige le veranciers duchtig afzetten) Zou Paul er nog niet een weekblaadje of zooiets bij kun nen krijgen? Opgetogen waren ze naar beneden gegaan en Paul had papa Piller even apart gevraagd. Minne zat in de huiskamer te popelen, voor al toen minuut na minuut verstreek en uit de voorkamer dreigende geluiden doordrongen. Toen had het huis opeens gedreund van een harden slag; de voordeur werd dicht gesla gen! Papa kwam met een rood hoofd de ka mer binnen om zijn hevig geschrokken doch ter toe te snauwen„Een driftig heer, die Paul van jou 1 Hij is boos weggeloopen, nota bene! Een kraan, als hij er weer in komt'", om zich daarna tot mama te richten met een „Zeg! je laat hem de eerste dagen niet bin nen hoor 1 Denk daar aan I Ik zal hem wel klein krijgen! Verwaande kwast 1 Hadden wij in onzen tijd eens moeten durven! Zóó tegen je ouders op te treden 1 Je laat hem niet bin nen 1 Nóóit meer!" (Wordt vervolgd.) Kor1,<5 Re-ic^ten, =-r (D.N 3.) admiraliteit heaft he. verliet UkfcJi tfein&drt van den lichten kruiser Fcflelopu" Vir<;r deelde zij mede,'dat de J|00 lOs-, uetsiji&e torpedojager „Ingleficld" YiriarSfc. ie Ssifö-W (L.K.B.J Fiissche weermachtsbericht va» Dinsdag sn&akt Bidding van een lucht aanval met ruim 20 bommenwerpers op Kotka. Er weiden verliezen aan menschen en mate riaal geleden. Een vliegtuig werd neergehaald. Vorige week zijn groote deelen van Ca- j nada door een orkaan geteisterd. Vooral de Oostelijke kuststreken hebben geleden. Vele kleine landelijke gemeenten zijn van de buiten wereld afgesneden. PETROLEUM. Van 9 t/m 31 Maart 1944 geven bon 57 en 58 verlichting van bon kaart S 121 en 66 verlichting van bonkaart S 221 elk recht op het koopen van 1 Liter petroleum. De geldigheidsduur van de bonnen 54, 55 en 56 van bonkaart S 121 is verlengd tot en met 31 Maart 1944. PERSONEELE BELASTING VOOR GE-EVACUEERDEN. De Ned. St. Crt. van 6 Maart bevat een besluit van den secr.- generaal betreffende de personeele belasting van perceelen, die in verband met de evacuatie van overheidswege in gebruik zijn gegeven. Deze perceelen worden in dit opzicht geacht te zijn afgestaan in gevolge een overeenkomst van huur en verhuur. Als huurprijs wordt aan gemerkt de vergoeding, welke voor het ge bruik wordt geheven en die geacht wordt j onder normale omstandigheden te zijn bedon- gen. De perceelen worden, indien zij met de daarin aanwezige meubelen ten gebruik zijn j gegeven, geacht zonder meubelen te zijn af- gestaan. Het besluit heeft terugwerkende kraoht tot 1 Januari 1943. Verduisteren: 5 tot en met II Maart: 's Avonds van 18.45 u., 's Morgens tot 7.u. Abonné's, die van woonplaats moeten veranderen, verzoeken wij beleefd hun nieuw adres zoo spoedig mogelijk te willen opgeven met vermelding van hun oud adres. Voor Middelburg opgeven aan ons Bijkantoor (Boekhandel Fanoy) een Chevrolet, donkerblauw, stroomlijn, vier- deurs, zespersoens, met achter in den koffer een ingebouwden gasgenerator. Piov. ken- teeken H.Z., nummer onbekend, doch be staat vermoedelijk uit 5 of 6 cijfers. Bedoelde personen waren aüen in den leef tijd van 3*0 a 35 jaar, en als heer gekleed. Zij, die betreffende het bovenstaande in lichtingen kunnen verstrekken, worden drin gend verzocht zich te vervoegen bij den Op perwachtmeester der Marechaussée De Lij - zer te Zaamslag. Vlissingen. Een kruidenier aan wien door een arbei- I der een tweetal suikerbonnen werd aangebo den zag, dat het met de bonnen niet in orde was en waarschuwde de politie. Deze wist den dader op te sporen, die bekende uit stuk ken van andere bonnen de bonnen te heb ben gefabriceerd. Verschillende winkeliers had hij hiermede reeds bedrogen. De bon- nenvervalscher werd in arrest gezet. Bij controle aan de opslagplaats van een expeditiebedrijf trof de politie een kist met dubbelen bodem aan, waarin zich een groot aantal pakjes cigaretten bevond. De afzen der bekende van arbeiders hun rantsoen si garen- of tabaksbonnen tegen hooge prijzen op te koopen om deze met een zoet winstje van de hand te doen. Hij is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Zuid-Beveland. YERSEKE. Maandagavond had de expe diteur H. Glerum alhier het ongeluk door een verkeerde manoeuvre van den wagen met den disselboom door de groote etalageruit van den fotograaf A. Steketee te rijden. Al les werd grondig vernield. OUDELANDE. De jaarlijksche ouderavond in de openbare school was zeer druk bezocht. De leerlingen der hoogste klassen voerden een stukje op, getiteld: „Ons schoolleven". Daarna gaf mej. Groenewege, onderwijzeres, een gym nastiekles met meisjes. In de pauze was er gelegenheid om het gemaakte werk te bezich tigen. Zeeuwsch-Vlaanderen. SCHOONDIJKE. De heer P. A. Leen- houts, kantoorhouder van .het hulpkantoor der P.T.T. alhier, gaat per 1 April a.s. met pen sioen. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. Aan M. Welleman werd eervol ontslag ver leend als directeur in tijdelijken dienst van het gewestelijk arbeidsbureau te Middelburg. BELASTINGDIENST. Verplaatst wer den De ontvanger der directe belastingen D. van Dijk, van het kantoor Middel burg naar Schiedam, kantoor directe belas tingen; de kommies J. van Aert, van Hulst, invoerrechten en accijnzen naar Heusden en de Commies der directe belastin gen en?. A. van den Ende, van Terneu- z e n, inspectie Invoerrechten en Accijnzen naar Oostburg, inspectie der Belastingen. TRAGISCH ONGEVAL. Toen zich te Westdorpe enkele kinderen op het ijs van een drinkput op de hofstede van den land bouwer A. G. vermaakten, schoten er plot seling 3 jongens door het ijs. Een der kna pen zat onder het ijs geschoven en 't duurde een poos voordat toegesnelde personen hem uit den put konden bevrijden. De twee an dere jongens waren spoedig op het droge en kwamen er met den schrik en een koud bad af. Het jongetje v. d. W. waarbij men nog langdurig kunstmatige ademhaling heeft toe gepast, bleek echter niet meer te redden. Het is des avonds overleden. WAARSCHUWING TEGEN VAL- SCHE CONTROLEURS. VERZOEK OM INLICHTINGEN. Op 22 Februari 1944, tus- schen 18 en 18.30 uur, werd de vrachtrijdef Michielsen, rijdende met paard en wagen over den Prov. weg, tusschen Kraagbrug en Zaamslag, door drie personen, die hem met een luxe auto achterop waren gereden, staan de gehouden. Zij gaven hem te kennen con trole te moeten uitoefenen en doorzochten zijn wagen, waarop, met eenige zakken tarwe, boter en andere voor winkeliers be stemde goederen, ook twee kisten, inhouden de textielgoederen, waren geladen. Met behulp van een Engelsche sleutel, die zij uit den auto haalden, braken zij de kisten open en verklaarden die kisten in be slag te moeten nemen omdat de inhoud daar van voor den zwarten handel bestemd was. De kisten werden vervolgens in de auto ge laden waarmede zij vertrokken. Ofschoon zij zich niet als ambtenaren bekend hadden gemaakt, verkeerde Michielsen in de mee ning, dat hij met ambtenaren van den C.C.D. te doen had omdat zij zich als ambtenaren gedroegen en ook overigens hun verder op treden aan ambtenaren deed denken. Nu intusschen bij navraag aan de daar voor in aanmerking komende instanties niet is gebleken, dat ambtenaren van den C.C.D. of van eenigen anderen dienst de kisten in beslag hebben genomen en ter bestemder plaatse hebben gedeponeerd, moet aan pseudo-ambteraren worden gedacht. De auto, waarin zij gezeten waren, was Centrum van zwarten handel opgeruimd. Het was een omvangrijke zwarte handel, waartegen de inspecteur voor de prijsbeheersching in September van het vorige jaar is opgetreden. Overtredingen van niet minder dan 5 verschillende prijzenbe- schikkingen waren den Arnhemschen poe lier G. Verburgt ten laste gelegd en bij straf- beschikking van den inspecteur werd hij dan ook tot een zware geldboete veroordeeld. Bovendien werd zijn bedrijf voor twee jaren stilgelegd en werd aan V. elke handel in le vensmiddelen verboden. Hoewel klein begonnen breidde V.'s ille gale handel zich snel uit, waarbij eieren wel het belangrijkste artikel vormden. Van één leverancier betrok V. per week 500 eieren, welke bij vaste afnemers een vlotten afzet vonden. Intusschen bleef het niet bij eieren alleen. In de kisten was ook plaats voor bo ter, ham, spek en rogge, welke zaken tegen zwarthandelsprijzen eveneens grif van de hand gingen. Toch wilde V. bij deze drukke nering het poeliersvak niet er aan geven. Van verschillende personen werden kippen, jonge haantjes en levende tamme konijnen opge kocht, welke panklaar tegen forsche prijzen hun weg naar de hotels vonden. De groote omvang van dezen handel en de verregaan de brutaliteit waarmee V. te werk ging, wa ren voor de inspecteur der Prijsbeheersching aanleiding om een zware straf op te leggen, waartegen V. appèl aanteekende. In hooger beroep is Verburgt thans tot f2000 boete en f400 proceskosten veroordeeld, terwijl de bevolen sluiting alsook het beroepsverbod ge handhaafd bleven, terwijl leveranciers en af nemers overeenkomstig hun overtredingen zijn gestraft. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 7 Maart 1944. J. Jacobs, 50 j., beurtschipper te Breskens, wegens het vervoer van 2 kisten inhoudende 1339 pakjes rooktabak (shag) zonder gelei biljet of ander document. Eisch f400 of 4 mnd. met verb, verkl. Uitspr. f 250 of 50 d. met verb, verkl. L. van den Berge, 24 j., papierhandelaar te Souburg, wegens ongedekt vervoer van 500 boekjes sigarettenpapier te Breskens. Eisch f 50 of 20 d. met verb, verkl. Uitspr. f 40 of 20 d. met verb, verkl. R. P. Dusebout, 56 j., scheepskapitein te Breskens, wegens het van Breskens naar Middelburg met zijn motorschip „Gideon I" vervoeren van 1. 208.5 kg. ongebanderolleerde Belgische rooktabak en 2. 45800 boekjes siga rettenpapier. Eisch le feit f 600 of 4 mnd. met verb, verkl. Uitspr. f 400 of 2 mnd. met verb, verkl. 2e feit eisch 6 weken gev. Uitspr. f 100 of 35 d. met verb, verkl. A. Adamse, 51 venter te Breskens, we gens ongedekt vërvoer van 5 dozijn klosjes naaigaren en 56 kaartjes naaigaren. Eisch Strijdt mee in onzer dagen strijd Maar met Uw levenwandel werk, Oh, zeg niet wat Uw mond belijdt, Oh, zeg niet van wat naam of kerk, Maar toon van welke geest gij zijt. De Geneste t. Nederlanders, In bovenstaand Oud-Nederlandsch gedicht van den Volksdichter „De Genestet" staat het reeds zoo treffend geschreven: „toon van welke geest gij zijt". Welnu dan, toont dat de geest van den groot sten Admiraal aller tijden, Michiel Adr. de Ruyter, voortleeft in alle rijen van het Neder- landsche volk. Blijft niet hangen achter moe ders pappot, maar zet U in voor de toekomst van uw volk. Vecht mee voor de vrijheid ter zeel Vaart uit voor Europa! Meldt U als Vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlan der van 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahmestelle West für Germ. Frei- willige, Plompetoren- gracht 24, Utrecht, het S S-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijver berg 5, Nebenstellen Amsterdam, Dam 4 AlkmaarLangestraat 56GroningenHeere straat 46Enschede Hengeloschestraat 30 en HeerlenSarolea- straat 25 en door alle Hafen- en Ortskom- mandanturen in Neder land. WOENSDAG 8 MAJkRT 1044. Laten wij de belijdenis van hetgeen wij hopen onwankelbaar vasthouden, want Hij, die beloofd heeft, is getrouw. Hebr. 10:23. Lezen: Joh. 8:3047. Zon op 7.15, onder 18.36. Maan op 16.59, onder 7.00. Volle m. 10 Maart, laatste kw. 17 Maart. God zal ons geven alles, wat er voor de onderhouding en ontplooiing van het leven noodig is. Geen hap, geen kruimel minder. Daar kun nen wij gerust op wezen. Of er dan nooit voor ons een tijd van ge brek, van honger zelfs, zou kunnen komen? Zeker wel. Maar als dat ooit zoo komen zou, dan zal dat alléén daérom zoo komen, wijl onze Vader ziet, dat dat voor de ont plooiing van ons leven, naar het nieuwe Je ruzalem toe, werkelijk noodig is. Ik moge dat begrijpen of niet, waarheid is het. Als het goed voor mij is, zdl ik brood hebben. Als ik gebrek zal komen te lijden, dan is dat alléén, omdat gebrek lijden dan voor mij beter is dan brood hebben. Zoo is er nooit reden voor vrees, voor be zorgdheid. Ds D. v. DIJK. NED. HERV. KERK. Beroepen: "e Blokzijl (toez.) (en niet te Blankenham), Joh. Bijlsma te Oostrum. Bedankt: voor Ommeren (toez.), S. Kooistra, hulppred. te Beerzerveld (Óv.) voor Utrecht en voor Alphen a. d. Rijn, J. J. Poldervaart te Vriezenveen; voor Kollum (Evang.), A. Brill, hulppred. te Nieuw-Bui- nen; voor Kloosterhaar, C. L. Verbaas, hulp pred. te Oostwold (Old.). GEREF. KERKEN. B e r o e p e nte Hee renveen (2e pred.pl.), D. Zijlstra te Uithui zen. Aangenomen: naar Ter Apel, J, v. d. Berg, hulppred.-te Uithuizen. Bedankt: voor Sybrandaburen, J. v. d. Berg, hulppred. te Uithuizen. REM. BROEDERSCHAP. Beroepen: te Eindhoven, W. F. Zuurdeeg te Boskoop. HULPPREDIKERS. G e r e f. Kerken. Aangenomen naar Apeldoorn (standplaats Uchelen), G. Visser, hulppred. te Bres kens. Ds H. DE BRUIJN. t In den ouderdom van 67 jaar is te Nieuwendijk plotseling over leden Ds H. de Bruijn, predikant bij de Geref. kerk aldaar en een vooraanstaande figuur in den kring der Geref. kerken. Hij diende de Geref. kerken te Oud-Loosdrecht, Enschede en Nieuwendijk. De classis Almkerk vaardigde hem geregeld af naar de Part. Synode van Noord-Brabant en Limburg, die hem van 1923 tot 1939 geregeld afvaardigde naar de Gene rale Synode. De overledene was curator van de Theol. Hoogeschool en voorzitter van depu- taten voor den evangelisatiearbeid in Brabant en Limburg. Tijdens zijn verblijf te Nieuwen dijk bedankte Ds de Bruijn voor niet minder dan 15 beroepen. Hij was juist van een onge steldheid, die hem 8 maanden verhinderde zijn werk te 'doen, weer hersteld en mocht weer voor zijn gemeente optreden. J.l. Zondag heeft hij dat dan ook nog tweemaal gedaan en 's avonds werd' hij plotseling door den dood overvallen. RITTHEM. Daar bij de laatste stemming voor een notabele der Ned. Herv. Kerk een fout was ingeslopen, moest Maandag een nieuwe verkiezing plaats hebben. Uitgebracht waren 68 stemmen. Hiervan kreeg And. Breel 28 st. en J. Janse 40 st., zoodat de laatste is gekozen. YERSEKE. Tot onderwijzeres aan de o.l. school II alhier is benoemd mej. D. M. Wes- dorp, onderwijzeres te Kapelle. f 15 of 5 d. met verb, verkl. Uitspr. f 10 of 5 d. met verb, verkl. I. Vergouwe, 59 j., garnalenkoopman te Breskens, wegens het: 1. voorhanden hebben van een distilleertoestel ;2. een mengsel van gerst, gist en water, ter verkrijging eener al coholische vloeistof in gisting heeft gebracht. Eisch le feit 6 weken gev. met v. v. Uitspr. 1 mnd. gev. met v. v.; 2e feit f 100 of 1 mnd. met v. v. Uitspr. f 50 of 20 d. met verb, verkl. I. C. de Gardeijn, 47 j., koopman in lom pen te Cadzand, wegens het te Middelburg le. 5.5 kg. sigarettentabak van Belgische af komst in het vrije verkeer ten verkoop in voorraad houden, te koop aanbieden, verkoo- pen en afleveren, niet voorzien van zegels 2e. 55 pakjes ongebanderolleerde Belgische sigarettentabak vervoeren zonder document. Eisch le feit f250 of 2 mnd. met v. v. Uitspr. f 200 of 40 d. met verb, verkl.2e feit eisch f 150 of 1 mnd. met v. v. Uitspr. vrijspraak. HOOGER BEROEP. D. Sonke, 38 j„ veekoopman te Waarde, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Econ. Rechter te Middelburg van 29 Febr. 1944, bij welk vonnis hij wegens „poging tot diefstal" is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. L. De Regt, 38 j., filiaalhouder te Axel, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 17 Febr. 1944, bij welk vonnis hij is veroordeeld wiegens „mishandeling" tot een maand ge vangenisstraf. GOES. Overleden: J. Dagevos, 37 j., man van L. Dingemanse te Wemeldinge; W. van Donk, 2 d.A. de Waard, 65 j., vrouw van C. A. Maartense. GeborenSuzanna, d. v. A. van Kleunen en A. Paauwe te Kattendijke. Gehuwd: W. A. Geelhoed', 36 j., te 's-Gra- venpolder en B. de Munck, 26 j. MIDDELBURG. Geboren: Clasina Wilhel- mina Marianne, d. v. F. H. Geursen en J. M. C. Aangeenbrug; Elsa Eleonora, d. v. B. F. Montenaire en J. Boone; Marinus Jakob, z. v. J. Adriaanse en P. M. AdriaanseEva Cor nelia Pieternella, d. v. P. Meijer en C. Schoe Corrie Annie, d. v. C. de Groot en E. C. van Noorden; Anna Maria, d. v. J. Griep en M. Gilde. Overleden: J. J. Meeuwse, 54 j., man v. L. M. van Rooijen; C. J. Simonse, 65 j., vr. v. C. van Aartse; A. de Pree, 75 j., man v. M. de Vos; N. W. van Leeuwen, 62 j., vr. v. P. A. Paulus; P. Beekman, 55 j., vr. v. A. Adriaanse; J. Groenewegen, 69 j., wedn. v. H. M. van de Putte; P. Krijger, 62 j., vr. v. D. Nijsse; A. Minderhoud, 79 j., vr. v. Fl.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1