MAANDAG 6 MAART 1944 BÏT VT NENLAND UIT DE PROVINCI^ GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN BURGERLIJKE STAND VOOR DE JEUGD 58@ Jaargang? N&-. l%% CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438, Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. ZWARE GEVECHTEN BIJ SJEPE- TOWKA, PLESKAU EN NARWA. - BOMMEN OP BONN, KEULEN, HET N.-DUITSCHE KUSTGEBIED EN ROME. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Ten Zuiden van K r i w o i Rog duren de afweergevechten nog steeds voort. In het ge bied van Sjepetowka gingen de bolsje wisten na sterke artillerievoorbereiding met overmachtige infanterie- en pantserformaties tot den aanval over. Terwijl de sovjets in verschillende sectoren na het stukschieten van 59 tanks werden afgeslagen, gelukte het hun op eenige plaatsen ons front te verbre ken. Er zijn verbitterde gevechten aan den gang. Ten Zuidoosten van Witebsk mis lukten ook gisteren alle doorbraakpogingen van de sovjets. In het gebied van P 1 e s k a u en N a r w a zetten de bolsjewieken hun aan vallen met versch aangevoerde strijdkrachten voort. Troepen van het leger en de Waffen- SS verijdelden in harde gevechten alle aan vallen, grendelden plaatselijke penetraties af en vernietigden 17 vijandelijke pantserwagens. Bij de zware afweergevechten der laatste dagen hebben zich in den noordelijken sec tor van het oostelijke front de 81e Silezische divisie infanterie onder bevel van luitenant- generaal ,Schoper en de Palts-Rij nlandsche 263e divisie infanterie onder bevel van lui tenant-generaal Richter bijzonder onder scheiden. Van de Italaansche fronten wordt slechts melding gemaakt van wederzijdsche activiteit van artillerie en stoottroepen. In de middaguren van 4 Maart hebben Amerikaapsche formaties bommenwerpers terreuraanvallen ondernomen op eenige plaatsn in West-Duitschland. Voor al in de steden Bonn en Keulen werd schade aangericht in woonwijken en ontston den verliezen onder de bevolking. Er werden verscheidene kerken, ziekenhuizen en openba re gebouwen getroffen, 'n Betrekkelijk zwak ke formatie bommenwerpers drong onder be scherming van jagers tot het gebied van B e r 1 ij n door, doch werd door onze lucht verdedigingsstrijdkrachten belemmerd gecon centreerde aanvallen te ondernemn. 41 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 21 viermotorige bommenwerpers, werden vernietigd. Vijandelijke storingsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen laten ballen op plaatsen in West-Duitschland. Rouwplechtigheid te Berlijn. Zooals reeds is medegedeeld, is dezer dagen te Berlijn bij een der jongste terreuraanvallen van Britsch-Amerikaansche vliegers de Ned. boer J. Barendregt, de verbindingsman tus- schen de N.O.C. en het Ostministerium, om het leven gekomen. Met hem vielen ook Ir J. B. de Vries, rijkslandbouwconsulent in alge- meenen dienst, verbonden aan het Dept. van Landbouw en gebietskommissar Lohrmann. Bij een officieele plechtigheid, welke Vrij dag werd gehouden in tegenwoordigheid van Rijksminister Dr Alfred Rosenberg, alle hoofd- afdeelingsleiders van het Ostministerium, Mr M. M. Rost van Tonningen, president der N. O. C., Mr D. Krantz, directeur der N. O. C., zijn de drie gevallenen herdacht door Ober- bereichsleiter Maletke en Mr M. M. Rost van Tonningen. Rijksminister Dr Alfred Rosenberg legde namens de Duitsche regeering bij elke kist een krans neer. Finsche Rijksdag bijeen. (D.N.B.) De Finsche Rijksdag is Vrijdag in gewone zitting bijeengekomen. Deze duurde slechts drie kwartier. In tweede lezing werd een wetsontwerp behandeld tot tijdelijke ver lenging van het gratierecht van den staats president. Dit zal in de eerste plaats toege past worden op enkele politieke veroordeelden. Voorts werd nog een aantal kleine ontwerpen behandeld. De eerst volgende zitting van den Rijksdag is bepaald op morgen (Dinsdag). Signaal. De verslaggever van „Signaal", Hans Hub- mann, bezocht in de laatste wéken plaatsen, waar Duitsche wapens en munitie worden vervaardigd. Hoewel uiteraard veel hierom trent nog geheim gehouden moet worden, mag hetgeen hij in „Signaal" nr. 3, 1944, ver telt en aan de hand van een 40-lal foto's laat zien, toch als een globaal overzicht worden beschouwd van hetgeen de Duitsche bewape- nings- en oorlogsproductie in het jaar 1944 zal brengen. Verder bevat het o.a. een uit voerige reportage van Walter Kilulehn over zijn indrukken opgedaan bij één der laatste terreuraanvallen op Berlijn, Korte Berichten. (D.N.B.) Formaties Amerikaansche bom menwerpers zijn in de middaguren van Vrij dag onder sterke bescherming van jagers tij dens dichte b'wolking doorgedrongen in het Noord-Duitsche kustgebied. Door wijd ver strooid uitgeworpen bommen ontstond schade in de woongebieden van eenige plaatsen en in landelijke gemeenten. Luchtverdedigingsstrijd krachten van het luchtwapen en de marine vernietigden 21 vijandelijke vliegtuigen. Vijandelijke storingsvliegtuigen wierpen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bommen in West- en Noord-Duitschland. (D.N.B.) Krachtige formaties Ameri kaansche terreurvliegers hebben Vrijdag het stedelijk gebied van Rome aangevallen. De militaire schade is gering. Er ontstonden ver liezen onder de burgerbevolking. Bij deze aan vallen werden door jagers en afweergeschut 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In totaal zijn reeds meer dan 100 dooden geborgen. (D.N.B.) Volgens een bericht van Reuter uit Washington, heeft Roosevelt Vrijdag medegedeeld, dat Italiaansche oorlogsschepen naar de vloot der Sovjet-unie gezonden zouden worden. DE RAMP TE NIJMEGEN. (A.N.P.) Hoe kon de brand zóó enorm veel verwoesten? Er zijn natuurlijk vele oorzaken voor aan te wijzende dichte bebouwing, de ouderdom van de huizen, de moeiijkheden bij den wateraanvoer, enz., maar een factor dien we zeer zeker niet over 't hoofd mogen zien en waarvan ieder zich bewust moet zijn is de houding van de burgerbevolking. Vele menschen rennen hun huis uit, wanneer een of meer brandbommen zijn ingeslagen. Dik wijls was er nog alle gelegenheid om te blus- schen en de bommen te verwijderen, maar die gelegenheid werd veelal niet gebruikt. Bovendien trachtten burgers huisraad te redden door het op straat te werpen, ten gevolge waarvan in de eerste plaats door vonken in een oogenblik het te redden object verloren ging en in de tweede plaats de straat werd versperd, waardoor het reddingswerk werd bemoeilijkt. Direct nadat de dood op zoo ontzag wekkende en vreeselijke wijze in de stad had rondgezwaaid en de binnenstad in enkele oogenblikken één vuurzee was is er met kracht aangepakt. Samenwerktenpolitie, brandweer (uit vele dorpen en steden), de Rijksbrandweer Holland en Brabant, lucht bescherming dienst, Roode Kruis, Ned. Ar beidsdienst, Ned. Volksdienst, Jeugdstorm, W.A., Technische Noodhulp, Wehrmacht, Ordnungspolizei, verkeersinspectie, departe mentale bureaux, kortom ieder die handen, hersens en een hart had werkte eendrachte lijk mede, eerst om de ramp te bestrijden, later om den nood' te lenigen. Zondag kwamen drommen nieuwsgierigen naar de zwaargewonde stad. De wnd. Burge meester Hondius heeft er handig gebruik van gemaakt: Al de mannelijke nieuwsgierigen kregen een schop in de handen geduwd en moesten althans wanneer zij geen zeer dringéhde aantoonbare bezigheden hadden aan het puinruimen. Vier uur lang. Er is wat puin te ruimen. Er wordt door 20003000 man geruimd en bij ons bezoek waren de straten tusschen de geblakerde bouwvallen weer begaanbaar. Er waren na het bombardement vijftien duizend personen dakloos, hetzij tijdelijk, omdat de woning hersteld kon worden, het zij geheel. De burgerij houdt zich prachtig en weet wat kameraadschap is, zoodat dienzelf den dag het overgroote deel wa's! onderge bracht. Tweehonderd menschen echter kon den geen plaats vinden. De burgemeester riep de besturen van de woningbouwvereni gingen bijeen en droeg op voor onderdak te zorgen. Geen mensch is thans meer dakloos. Het zal nog maanden duren voor de troos- telooze ruïne is opgeruimd. Dank zij boven- menschelijke inspanning kon het prachtige zestiende eeuwsche raadhuis na 12 uur blus- schingswerk behouden blijven, ofschoon het aan alle kanten door het vuur werd bedreigd. Leering voor ieder. Er is leering te trekken uit dc Nijmeegsche tragedie: Begeef U bij luchtalarm onmiddellijk in huis of in de schuilkelders. Zorg voor blusch- materiaal water, zand en schoppen in uw woning, verlies uw kalmte niet en tracht zelf uw huis te redden: de brandweer kan niet overal zijn. Versper de straten niet. Zie het nut in van een straffe, op militaire leest geschoeide or ganisatie, centraal geleid bij het bestrijden van rampen, gehoorzaam onvoorwaardelijk aan de bevelen. EN WEER EENS WEERSPORTKAMPEN Voor de volgende kampen is nog voor een beperkt aantal gezonde jongens plaats. Aan melding kan op Donderdag 9 Maart in Den Haag, Plein 1813, No. 3, tusschen 9 en 14 u. persoonlijk geschieden. Onkosten zijn er niet aan verbonden, reisgeld wordt terugbetaald. Keuringen. Voor de Waffen-SS, SS-wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche S3 in Nederland. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de nebenstellen der Waffen-SS Amsterdam, Dam 4; Alk maar, Langestraat 56; Heerlen, Saro- leastraat 25; Groningen, Heerestr. 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 9 Maart: 914 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 10 Maart: 912 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 1518 uur, Venlo, Deutsches Haus, Eg- mondstr. 16. 11 Maart: 912 uur, Arnhem, Café Royal1518 uur.' Zwolle, Hotel Gijten- beek. 12 Maart912 uur, Groningen, Heere straat 46; 1518 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 13 Maart: 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 14 Maart: 914 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 15 Mrt: 914 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. DE VEEKé-Ü:? VLEESCH, Het publick ^;.at cr .den last. ten tijd weer meer en meer td£ bye? aandrang op de slagers uit U dar isa® Zarerdsg cf zelfs Vrij dag vlesjvh v^GutsfJais op de des Vrijdags in de bladen betuüï gesaaakte bennen. Nadruk kelijk wordt er nogmaals op gewezen, dat zulks tsn strengste verboden is. Nauwgezette controle zal op de naleving van deze bepalingen worden uitgeoefend. Overtre ders van deze voorschriften dienen te over wegen, dat niet alleen de slager doch ook de kooper zich aan strenge straffen blootstelt, indien bij controle overtredingen van dien aard moeten worden vastgesteld. VERVAARDIGING VAN STENCIL- WERK. Er moge nog eens aan worden her innerd, dat de vervaardigers van stencilwer- ken verplicht zijn elk stencilwerk te voor zien van hun firmanaam, dan wel van een kennummer. Voorts is voor de uitvoering van diverse druk- of stencilwerk een maximum formaat vastgesteld, terwijl cyclostylepapier van 80 gram per m.2 slechts gebruikt mag worden, indien het aan beide zijden wordt bedrukt. Men raadplege over een en ander de papierbesparingsvoorschriften 1941, no. 1, opgenomen in de Nederlandsche Staatscou rant no. 125 van 1 Juli 1943, Deze beschik king bevat tevens een lijst van artikelen,- welke nog gemaakt mogen worden. De ver vaardiging van niet op deze lijst voorkomen de artikelen is derhalve verboden, behoudens dispensatie van bovenvermeld rijksbureau. Tenslotte moge er nog de aandacht op wor den gevestigd, dat elk stencilwerk, waarvoor meer dan 2.5 kg papier is benoodigd, vooraf ter goedkeuring moet worden voorgelegd aan een der districtscontrolebureaux van meer genoemd rijksbureau. Mede in het belang van de onder perma nent toezicht staande drukkerijen en be- roepscopiëerinrichtingen ligt het in de bedoe ling om de controle op de naleving van bo venstaande voorschriften in de toekomst te verscherpen. DRIE JAAR NED. OMROEP. Gister is in de studio te Hilvejrsum ter gelegenheid van den derden verjaardag van den Ned. Om roep een speciaal progrdmma uitgevoerd. De wnd. secr.-generaal van Volksvoorlichting Jhr Mr de Ranitz en de directeur-generaal van den Ned. Omroep, Dr Ir Herweijer, leidden de uitzending in. Deze laatète vermelde o.a. dat het aantal aangeslotenen op den radiodistribu- tiedienst in 1943 met ruim 100.000 is gestegen. DE NIEUWE KERK TE DELFT. Op last van hoogerhand zal het steigerwerk rond om den toren van de Nieuwe Kerk te Delft wonden afgebroken. De restauratiewerkzaam heden, die nog slechts ten deele zijn voltooid, zullen worden voortgezet, zoodra de tijdsom standigheden het zullen toelaten. Verduisteren: 5 tot en met 11 Maart: 's Avonds van 18.45 u., 's Morgens tot 7.u. Abonné's, die van woonplaats moeten veranderen, verzoeken wij beleefd hun nieuw adres zoo spoedig mogelijk te willen opgeven met vermelding van hun oud adres. Voor Middelburg opgeven aan ons Bijkantoor (Boekhandel Fanoy) BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. Gedurende de maand Januari 1944 kwamen er in Zeeland de navolgende gevallen van besmet telijke veeziekkten voorschruft bij 371 scha pen in 5 bedrijven te Duivendijke en bij 3 schapen te Burgh; mond- en klauwzeer op 19 boerderijen n.l. 4 te Hontenissei, 3 te Koe wacht, 2 te Clinge, Poortvliet, St. Maartens dijk en Vogelwaarde en 1 te Hoofdplaat, Sluis, IJzendijke en Zaamslag. SLUITING MOSSELZAADBANKEN. De bij publicatie van 16 Augustus 1943 voor de publieke visscherij opengestelde mosselzaad- banken zullen gesloten zijn met zonsonder gang van 1 April 1944. Benoemd tot Technisch Ambtenaar van het Hoogheemraadschap Delfland, dhr S. A. de Regt, thans Waterbouwkundig Ambte naar van het Waterschap Ellewoutsdijk'. Middelburg. Vrijdag herdacht de adj.-commies C. L. Peeters den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. De jubilaris werd namens üe directie der N.S. toegesproken door den handelsagent, den heer N. J. Vossen. Namens het personeel werden hem geschenken aangeboden. De scholier C. W. R. uit Koudekerke kreeg een proces-verbaal, omdat hij verande ringen in zijn persoonsbewijs had aangebracht. Mej. J. J. de V. deed, aangifte, dat een haar onbekende jongen een ruit van haar wo ning -had vernield. Een onderzoek wordt in gesteld. Goes. Bij het vervoer door de stad verdween op onverklaarbare wijze een jutezak^ met 80 kg. boonen, toebehoorende aan de fa. D. Het geval werd bij de politie aangegeven, die hoopt dat de eerlijke vinder zich melden zal. Zuid-Beveland. OVEZANDE. Alhier werd in tegenwoor digheid van den burgemeester en de commis sie van toezicht, de eindles van den algemee- nen tuinbouwcursus gehouden. Nadat door het hoofd van den cursus, dhr L. M. Huige een kort welkomstwoord uitgesproken was, werden door de onderwijzers, de heeren Huige, Eg- germont en de Jonge, vragen gesteld over het geleerde. De burgemeester reikte daarna met een toepasselijk woord de puntenlijsten aan de leerlingen uit. Van de 26 cursisten werden 23 bevorderd naar het tweede leerjaar. RILLAND. Vrijdagavond vergaderde de ge combineerde kolenvereenigingen „De Vrijheid" u.a., „Ons Voordeel" en „De Bathpolder", on der leiding van den vice-voorzitter van „De Vrijheid", den heer C. J. v. d. Sande. Het ledental bedraagt thans 373. Ontvangen was f 10119.80, uitgegeven f 10086.46. In kas f 2016.10. Winst en verliesrekening sloot met een post van f 13129.V0, de balans met f 3043.24. Herkozen werden tot bestuursleden de heeren G. Kouman en J. v. Boven. De heer M. v. Iwaarden werd herkozen als voor zitter van de commissie van toezicht. YERSEKE. De heer L. Stöketee, voorheen alhier, thans werkzaam ter secretarie te Sleen, is met ingang van 1 April a.s. be noemd in gelijke betrekking te Aalsmeer. De visscherij op bliek en sardijn is prac- tisch afgeloopen. Vorige week zijn nog twee schepen uit visschen geweest zonder eenige noemenswaardige vangst. WAARDE. Vrijdagavond hield de kolen- vereeniging „Algemeen Belang' hatr jaarver gadering. De rekening wees een ontvangst aan van f 1736,46 en uitgaven van f 1599,83. Batig saldo f 136,63. Aan den penningmeester werd f 25 gratificatie verleend voor 1943. Walcheren. WESTKAPELLE. Dezer dagen herdacht de afd. van de Nat. Chr. Geheelonth. vereen, al hier, haar 30-jarig bestaan. De voorzitter, Ds W. Reus, sprak een openingswoord naar aan leiding van 1 Samuel 7: 12: Tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen. Dhr W. Flipse gaf een overzicht over dén 30-jarigen arbeid, ter wijl de heeren P. E. Fijn en A. Kaland voor bijdragen zorgden. Verder werd de avond ge vuld met het zingen van verschillende liederen. AAGTEKERKE. Morgen herdenkt t echt paar F. KoddeL. Kodde Besuijen den dag waarop ze voor 60 jaren in het huwelijk zijn getreden. De beide oudjes zijn 82 jaren oud en genieten nog een goede gezondheid. Sneeuw in Portugal. In het Noor den van Portugal is de laatste dagen veel sneeuw gevallen als gevolg waarvan de fruit- boomen, waarvan er sommige reeds in bloei stonden, ernstig gevaar loopen. Talrijke trek vogels, die reeds in Portugal waren aange komen, werden door de koude verrast. Zij kwamen om van de koude of lieten zich met de hand vangen. De wolven, die in sommige stréken een ware plaag zijn, waagden zich zelfs in de bewoonde wereld en overvielen kudden schapen en koeien. Ook verscheur den zij verscheiden waakhonden. Ongeval bij het dorschen. Tij dens werkzaamheden met de dorschmachine te Ter Apel, is de 19-j. H. Bornkamp in de dorschmachine geraakt en gedood. Noodlottige val. Tijdens gym nastiekoefeningen aan de ringen kwam de 18-j. mej. L. Bijl te Emmer-Compascuum zoodanig te vallen, dat zij een zware hersen schudding opliep. Een dag later is zij over leden. Het eerste kievitsei. Te Assen delft is Vrijdagochtend het eerste kievitsei gevonden. MAANDAG 6 MA/sRT 1944. Want Christus is niet binnengegaan in een heiligdom met handen gemaakt, een afbeelding van het ware, maar in den hemel zelf, om thans, ons ten goede, voor het aangezicht Gods te verschijnen. Hebr. 9: 24. Lezen: Joh. 8: 120. Zon op 7.20, onder 18.32. Maan op 14.53, onder 6.00. Volle m. 10 Maart, laatste kw. 17 Maart. Datzelfde Woord, dat zulke troostvolle visioenen bevat, dat met zachte, teere stem kan spreken van die stad, die het licht dei zon niet meer van noode zal hebben, om dat God zelf haar licht zal wezen, datzelfde Woord is ook een zweepslag voor alle ont moedigden en bekommerden. Het neemt ons mee op een berg en laat ons de wereld zien, de wereld met al wat er in haar bruist en kookt en dan spoort het ons aan tot den aanval, den aanval uit liefde, uit heilig vei langen om te redden wat ten doode ge grepen wordt. De kerk, die met dat Woord omgaat, kan niet afwachten totdat het on weer zal losbarsten. (Dr J. H. BAVINCK.) NED. HERV. KERK. Beroepen: te Delft, W. L. Tukker te Elburg. Aangenomen: naar Losdorp, E. J. Loor, hulppred. te Hijkersmilde. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Middelburg (als 2e miss. pred. te Ma- gelang), R. W. Popma te Vreeland. Aangenomen: naar Meerkerk, Th. P. Potma te O o s t b u r g. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Rechtbankzitting van Vrijdag 3 Maart 1944. DE KRUIK GAAT ZOOLANG TE WA TER.... In de eerste dagen van dit jaar werd aan de Mar. te Haamstede medegedeeld, dat door den 24-jarigen J. J. Verhoole, die werkzaam was bij de firm. Giljam te Haam stede, doch nadien vertrokken naar zijn woon plaats St. Annaland, ten nadeele van zijn kost- juffrouw een aantal sigaretten waren gesto len, terwijl er ook vermoedens waren, dat voor een aantal loonzakjes welke eenigen tijd voor dien spoorloos bij genoemde firma waren ver dwenen, V. als de dader moest worden be schouwd. Natuurlijk trok de Mar. dadelijk op onderzoek uit, en hieruit kwamen een paar groote diefstallen aan het licht. V. gaf bij zijn verhoor dadelijk toe die sigaretten inderdaad te hebben weggenomen, maar nog veel meer. Sinds Juli 1942 werkte hij bij de firma Gil jam, en van Augustus tot November 1942 had hij het beheer gehad over de afdeeling loon administratie. In den beginne ging alles goed, doch na verloop van enkele weken, was hij op het slechte pad gekomen. Verdachte begon toen de loonstaten verkeerd op te tellen, en wel zoo, dat onderaan ide lijst een 'hooger bedrag kwam, dan was uitbetaald. Dit bedrag ontving hij dan en het teveel hield hij voor zich zelf. Ook moest hij staten opmaken, waarin alle bij de firma in uitvoering zijnde werken werden ver antwoord en daarop kwamen ook de loonlijs ten weer voor, en door die bedragen nu ook weer hooger te geven, dan ze werkelijk waren, ontving hij ook weer meer geld. Bovendien had hij ook uit de loonkas nog eens een bedrag van f 200 weggenomen. Toen hij in begin No vember '42 ziek was geworden, had een ander de loonadministratie overgenomen en wel de te Vlissingen wonende 21-jarige boekhouder P. H. v. d. Hof. Zoo doende had V. na Nov. '42 geen gelden meer op die wijze kunnen weg nemen, doch had nog wel enkele malen be dragen van zijn opvolger cadeau gekregen. En verder had V. in de maand October '43 uit een kist een viertal loonzakjes, waarin gelid' zat van arbeiders, die ziek waren, zich wederrech telijk toegeëigend. In totaal had V. ten na deele van de firma zeker een f 1500 a f 2000 weggenomen. v. d. H. had al spoedig beme kt, dat er oen kastekort in de loonkas was, en dat er door V. was geknoeid met ide loonlijsten. Daar H. geen collega wilde verraden, had hij dit tekort aangezuiverd, door het bedrag op de loonlijsten ook weer te verhoogen. Doch hier eenmaal mee begonnen ging hij daarmede d.oor, en eigende zich op die manier geld toe. Alleen in de maanden Nov. en Dec. '42 reeds een f 1000. Doch daar bleef het niet bij. In 1943 was v. d. H. boekhouder geworden bij de firma, doch boekhoudkundig was H. daar ze ker niet toe in staat. v. d. H. kreeg naast de loonkas, ook de algemeene kas te beheeren Ten tijde nu dat H. als boekhouder werkzaam was had hij zeker een bedrag van tusschen de f 16.000 en f 17.000 zich toegeëigend. De controle der firma beteekende niet veel. Gezien het groote bedrag, dat door hem is verduisterd, zit H. nog steeds in voorarrest, doch verd. V. is mede in verband met zijn slechte gezondheidstoestand, vrij gelaten. Voor een groot deel van het gestolen geld heeft verdachte op clandestiene wijze goede ren gekocht, en t.z.t. zullen verschillende van die verkoopers zich wel voor den Econ. Rech ter moeten verantwoorden. De Officier zegt, dat het een heel ernstige zaak is, v. d. Hof kon zich op heel gemak kelijke wijze verrijken, doch de moreele ver wording van Nederland moet zooveel mogelijk worden beteugeld. Eisch 1 jaar gev. straf met aftrek voorarrest. Mr Kuipers aoht de aanklacht tegen v. '1. Hof ook een aanklacht tegen de maatschappij, zooals die op het oogenblik is. Wanneer de huidige toestand nog wat langer blijft gecon tinueerd, dan zal een ontstellend aantal van soortgelijke zaken nog volgen. Spreker vindt het hoogst onverantwoordelijk om in handen van zoo'n jeugdig persoon dergelijke groote belangen te leggen. Verdachte moest een cheque van f 100.000 innen en toen gaf Giljam hem opdracht deze cheqeu buiten de boekhouding te houden, waar voor verdachte f 500 kreeg. Toen de bom barstte was verd. nog maar 3 weken getrouwd. Spreker vindt de geëischte straf zeer zwaar en in verband1 met zijn jeugdigen leeftijd be veelt hij zijn cliënt in de uitersteclementie aan. Tegen Verhoole eischt de Officier 8 mnd. gev. straf. PREEKBEURTEN OP BIDDAG. Nieuwidorp (Geref. Gem.), 9.30, 2 en 5.30 dhr Aangeenbrug te Leerdam. Wolfaartsdijk (Geref. Gem.), vm„ nm. en av. dr Steenblok te Dordt. Waarde (Ned. Herv. Kerk), 9.30 ds v. Heu- ven, 2 ds v. Steenbergen. Middelburg (Chr. Geref. kerk), 10 en 3 prof. Wisse. KORTE BERICHTEN. In den ouder dom van 67 jaar is te Amsterdam overleden ds F. Dijkema, em.-predikant der Doopsgez. Gemeente daar ter stede. In den ouderdom van 68 jaar is te Zut- phen overleden ds M. J. Kosters, em.-predi- ikant der Doopsgez. Broederschap. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. Het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft goedkeuring verleend aan het besluit van het classicaal bestuur van 's Gravenhage tot vestiging van een tweede predikantsplaats bij de Ned. Herv. Gem. van Pijnacker zulks met ingang van 1 Juni a.s. Idem aan dat van hetzelfde bestuur tot vestiging van een predi kantsplaats op 1 Juli a.s. te Honselersdijk, waar een zelfstandige gemeente wordt ge sticht en idem aan dat van het classicaal be stuur van. Leiden tot stichting van een 10e predikantsplaats ingaande 1 April a.s. Voorts heeft dit bestuur de benoeming van ds P. J. Dorman te Schelluinen tot hulp prediker der Ned. Herv. Gem. van Giessen- dam-Neder-Hardinxveld en die van ds Ph. J. Vreugdenhil te Gorinchem tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. van Spijk (Z.-H.) vernietigd. De ring Gorinchem behoudt te Giessendam alle vacaturebeurten, terwijl hij te Spijk een beurt per kwartaal vervullen zal. De andere beurten te Spijk verblijven aan den consulent. De bedoeling dezer nu vernietigde benoemingen was dat alleen j Geref. bondspredikanten den kansel zouden bestijgen. MIDDELBURG. Op 20 Maart a.s. zal een ledenvergadering der Geref. kerk alhier wor den gehouden, waarop Prof. Dr N. H. Ridder bos toelichting zal geven op de besluiten der Synode. MELISKERKE. De heer Mateboer, on derwijzer aan de Boaz-school (hoofd de heer H. Jansen) is in gelijke functie benoemd aan de Herv. school te Staphorst. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Dieren, A. I orbeek te Eiber gen; aan de Chr. school te Giessendam, A. de Graeff te Westmaas; aan de Chr. Ulo school te Amstelveen, F. Wouda te Kollum. AAGTEKERKE. Geboren: Aarnout, z. v. M. Louws en S. Melse. Overleden: A. Mfnderhoud, 79 j., vr. van F. Maljers. Koudekerke. „Doornroosje". Eerst een compliment voor je keurige schrift! Is zusje Zondag niet verkouden geworden? Was het een heerlijke dag? *Wat zal Moeder blij zijn, als je voorgoed thuis komt. „Hyacinth". Jullie kunnen je briefjes wel in één enveloppe doen, hoor. Ik ben dol op gepofte erwtjes. Zorg maar, dat de Meester 't niet ziet. Geef het zusje een zacht aaitje van me. „Blauwoogje". Ik vond je kaart heel mooi. Ja, er worden niet zo heel vaak prijzen uitgedeeld. Stel je verwachting niet al te hoog. Het prijsje is toegift, het corresponderen toch de hoofdzaak? „Roodborstje". Was het gezellig in Oost- kapelle? Lieve kind, zoveel foto's heb ik niet, dat ik aan alle nichten er één kan sturen. Maak in je fantasie maar een voorstelling van me. Dat is atijd mooier dan de werkelijkheid. „Wippertje". Wat een mooi postpapier. Maar je „wipt" er overheen met je pen. Heet je daarom zo? Kun je goed schaatsenrijden? Veel nichtjes zullen je benijden om je twee honden met die leuke namen. Lew'edorp. „Margriet". Ja, er komt weer een nieuw verhaal in de krant. Een geschied kundig verhaal. Alles echt gebeurd. Hoe vind je dat? Plagen jullie elkaar wel eens? Hoe is het mogelijkl „Carolien". Wil jij je adres nog erven precies opgeven? De wijk en het huisnummer. Aardig om de naam van je lief ste nichtje als schuilnaam te nemen. Zijn de andere zussen ook ouder dan jij? Middelburg. „Valk". Jij mag ook een neef van me worden. Maar zul je dan voortaan 7Yi cent op je brief plakken? Anders moeten we bijbetalen. Je kunt de brief ook brengen bij boekhandel Fanoy. Dan kost het je niets. Ja ik vind het een heel mooie schuilnaam. „Prul". Wat doet het me een genoegen, dat je zo blij was met dat pakje. Was Vrind niet jaloers op je? Maar hij kon het ook lezen, is 'tniet zo? „Rozemarijntje". De juf frouw weet wel, dat jullie ook nog wat anders als handwerken moeten leren. Maar het is wel jammer, dat je maar één uur hebt. Bruin oogje zal het wel erg prettig vinden, dat jij ook .naar de kerk gaat. „Bruinoogje I". Wat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1