ZATERDAG 4 MAART 1944 5êe Jaa-gang, Ne, 131 BINNENLAND VOOR DEN ZONDAG FEUILLETON DE 'HIELT."!'; ;30Nn"EN. Zooals bekend wordt, voor het ^jdvak v*n 4 tot en met 18 Maart a;s. slechts één bonnummer voor tapte- K9& 82 Voet- pjfllk £an<j9wezen, Ten einde W LiPRdSS kinderen van. 1 tot en met 3 iaar op eer we«k te handhaven geven de bontten „reserve D 22 en E 22" elk recht op het koopen van 5liter gestan daardiseerde melk. Reeds eerder is gepubli ceerd, dat de geldigheidsduur van de bonnen „taptemelk 09 en 10" en „melk 09 en 10" verlengd is t.m. 18 Maart a.s. UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER KERK EN SCHOOL ïeRSEKE. De schipper Pr. de Waal had het ongeluk aan boord van de YE 103 in het ruim te vallen en zijn schouderblad ernstig te kneuzen. Dr Polderman, die de eerste heel kundige hulp verleende, deed den patiönt naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoeren. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. i Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes, Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. „Maar Ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet ophoude," Luc. 22: 32a,. Het wonder der genade, dat wij telkens en overal weer kunnen opmerken is: het geloof houdt niet op. Zoo zien wij het door heel de Schrift, zoo zien wij het ook in onze dagen. Job b.v. houdt vast in zijn geloof. Paulus jubelt aan het eind van zijn leven: „en het geloof behouden!" Hoe is dat mogelijk? Het geheim daarvan ligt in wat wij hier in dit Schriftwoord lezen. „Maar Ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet ophoude". Het is gesproken in de Paasch- zaal, in den nacht van verraadi en lijden. Wel dra zal de Herder geslagen en zullen de scha pen verstrooid worden. En verstrooide schapen zijn een gemakkelijke prooi van het wild ge dierte. Want de veiligheid van het schaap ligt in den herder. De discipelen zijn opgevorderd door den Sa tan om hen te 'ziften als de tarwe. Zij zullen heftig heen en weer worden bewogen. Petrus met name had de eene toezegging na de andere gedaan. Hij zou voor Jezus in de gevangenis gaan, zelfs voor Hem sterven! Het'schaap wil voor den Herder zorgen! Met zijn mannen kracht en in sterk zelfbewustzijn het voor Hem opnemen- Maar dit alles zal op de zeef van den Satan worden stukgewrevenNiets zal er van over blijven! Hij zal zijn geloof verloochenen, zelfs afzweren: „mensch, ik ken Hem niet!" Van zijn kant heeft het geloof opgehouden als hij gezet wordt tusschen soldaten en dienstmeisjes. Toch houdt het niet op door Jezus' gebed. De Herder draagt en bewaart het schaap, de wortel de boom en niet het omgekeerde. Als alles en allen loslaten, houdt Hij vast. Als Petrus vloekt, bidt Hij. Petrus volhardt, omdat Jezus Christus ge trouw was tot in den dood, wijl Hij volhardt in den arbeid Zijner liefde. De Heere is ge trouw! Daarom jubelt een Paulus aan het eind van zijn leven en het geloof behouden!" Daarom houden Gods kinderen vast in moei lijke omstandigheden, in ernstige ziekte, in dagen van rouw en smart, in de barak tusschen ongeloovigen, in de gevangenis, op het slag veld, bij evacuatie, bij een onzekere toekomst! Het geloof blijft, omdat Jezus voor u gebeden heeft en nog bidt. Ja, wij leeren eigen zwak heid kennen, wij leerenniet w ij doen het, maar H ijEn wij zingen De Heer is zoo getrouw als sterk, Hij zal Z ij n werk aan mij volenden. A. S. ZWARE STRIJD BIJ ROGATSJEV, WITEBSK, NEWEL EN AAN DE NAR- WA. - LUCHTAANVALLEN OP W.- EN Z.-W.-DUITSCHLAND. - GEEN GEALLIEERDE WAPENLEVERIN GEN MEER NAAR TURKIJE, Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front heerschte gisteren slechts ge ringe plaatselijke gevechtsactie. Formaties slagvliegtuigen vielen in het gebied Polon- noje-Sjepetowka met goed gevolg bolsjewistische troepenconcentraties aan. Ten Noorden van Rogatsjev zette de vijand, na versterking van nieuwe divisies te hebben gekregen, zijn hardnekkige door braakpogingen voort. In zware gevechten be haalden onze troepen opnieuw een afweer- succes, waarbij 20 vijandelijke pantserwagens werden stukgeschoten. Bij W i t e b s k gin gen de bolsjewisten in twee sectoren met infanterie- en pantserformaties tot den aan val oVer. Bij den geslaagden afweer werden ten Zuidoosten van Witebsk 14 van de 18 aanvallende pantserwagens stukgeschoten ten Noordoosten van de stad werden 17 door gebroken pantserwagens alle door stormar- tillerie en pantserafweerwapenen vernield. Ten Noordwesten van Newel duren de zware afweergevechten voort. Bij hun vruch- telooze aanvallen leden de bolsjewisten zware verliezen. Terwijl ten Zuidoosten van P 1 e s- kau vijandelijke aanvallen mislukten, zijn aan de N a r w a nog hevige gevechten gaan de met de aanvallende bolsjewisten. Op het landingshoofd van N e 11 u n o on dernamen onze troepen met goed gevolg tal rijke stoottroepacties. Formaties gevechts vliegers en vliegende artillerie plaatsten bij Anzio en Nettuno zware treffers op twee torpedojagers en een transportschip van 7000 ton. Bij een stoottroepactie aan de Adriatische kust werden drie vijandelijke pantserwagens vernield, een opslagplaats van munitie en benzine vloog met de bezetting in de lucht. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten beschoten met duidelijke uitwerking de ha ven Bastia op Corsica. In de middaguren van 2 Maart onderna men formaties Amerikaansche bommenwer pers bij gesloten wolkendek en met krach tige bescherming door jagers terreuraanval- len op plaatsen in West -en Zuidwest- Duitschland. In weerwil van den ernsti- gen hinder, die van het weer werd onder vonden, werden 19 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht lie ten eenige vijandelijke storingsvliegtuigen bommen vallen op het Rijnlandsch- Westfaalsche gebied. De strijd bij Narwa. (A.N.P.) De strijd in het gebied van Narwa heeft Donderdag den geheelen dag voortge duurd. De Sowjets trachtten hier door de sterke Duitsche verdedigingslinies heen te bre ken, teneinde aan den Westelijken oever van die Narwa een landingshoofd te vormen. Met kleine vaartuigen pogen zij de rivier over te steken. De Duitschers hebben echter aan den Westelijken oever sterke verdedigingslinies aan gebracht, met honderden machinegeweerposten en talrijke stukken geschut. Er zijn te Berlijn nog geen berichten ontvangen dat de bolsje wistische poging gelukt is. Mochten de bolsje wieken er ten slotte in slagen vasten voet te krijgen op iden Westelijken Narwa-oever, dan zullen de Duitsche troepen zich waarschijn lijk, na vernieling van alle voor de oorlogvoe ring belangrijke installaties, uit Narwa terug trekken. In den sector van Pskov duren de hevige artillerie- en tankgeveohten onverminderd voort. De bolsjewieken slaagden er Donderdag in ten koste van bloedige verliezen eenig ter rein te winnen. Op een enkele plaats zouden zij de spoorlijn PskovPolosk verbroken heb ben. Het bolsjewistische offensief tegen Witebsk duurt eveneens voort. Volgens te Berlijn ont vangen onbevestigde berichten zouden de Sow jets minder dan IS km. van Witebsk ver wijderd zijn. Geallieerden staken wapen leveringen aan Turkije. (D.N.B.) Reuter ontleent aan Turksche ver klaringen het bericht, dat de Geallieerden de leveranties van oorlogsmaterieel aan Turkije zouden hebben gestaakt. Reuter vervolgt dan woordelijk: „Het spreekt van zelf, dat de Geallieerden hun oor logsmaterieel alleen kunnen missen, indien dit wordt gebruikt voor het optreden tegen den vijand. Wanneer Turkije niet het voornemen heeft de door de Geallieerden geleverde wa pens te gebruiken voor het doel, waartoe zij zijn 'bestemd, dan kunnen de Geallieerden dit materieel elders beter gebruiken." Amerikaansche landing op Admiraliteitseilanden? (D.N.B.) Omtrent de van vijandelijke zijde gemelde berichten, dat Amerikaansche troepen op de Admiraliteitseilanden zouden zijn geland en daar reeds een vliegveld zouden hebben be zet, heeft de woordvoerder van de Japansche regeering Vrijdag aan de buitenlandsche jour nalisten verklaard, dat daarover nog geen offi- cieele inlichtingen beschikbaar zijn. (D.N.B.) De correspondent van de „Asahi Sjimboen" schrijft: De vijand heeft ongetwij feld met zijn sterke vlootformatie strijd met de Japansche vloot gezocht, teneinde ineens een beslissing uit te lokken. De toestand in den Stillen Oceaan is in elk geval nog steeds zeer gespannen. Er ontwikkelt zich daar een lucht- strijd van grooten omvang van welks afloop de verdere beslissing afhangt. THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door ïïg. de Swarth. 34) o „Daar kan je 't mee doen, Paulus", zucht hij en constateert dan zelf op zijn copy het onjuiste van den zin„De overledene gaf les sen aan de Hoogeschool enz", „Dat is Bar- telscopy", zou Mr Lely zeggen. Enfin, al doende leert men. Dat ze geen greintje waar deering toonden voor de snelle informatie! Leuke lui daar in Rotterdam 1 „Man, wat heb ik van je gehoord? Ben jij tegenwoordig journalist?" Ds Weerstra vraagt het met een glimlach. „Nou, 't scheelt niet veel!" antwoordt Paul, „laat 'k eens kijken, ik ben dat nu al drie maanden en het gaat. Ik mag niet klagen", „En hoe vindt je meisje het?" „Ze zegt, dat ze trotsch op me is1 Het was eerst een harde dobber voor haar. U weet wel, dat besluit van mij. En ook dit le ven is niet zoo leuk voor haar. Ik ben veel weg. 'tls:éen geluk, dat er 's Maandagsmor gens geen krant uitkomt, anders zat ik vast en zeker ook iederen Zondagavond bij die onverzadigbare telex. Maar Minne helpt me In enkele streken van Westfriesland staat de eerste jonge groente in de warenhuizen er zeer goed voor. Een groote kas met andijvie wordt gewied:. CNF-Kuiper-Pax m. fijn door dezen tijd heen. Ze komt af en toe een poosje bij me 's avonds, maar we moeten oppassen, dat Mr Lely daar geen lucht van krijgt, anders krijgen we brommen. Laatst ging de telefoon voor de zooveelste maal, en omdat ik al ettelijke keeren booze abonné's of lastige vragers te woord had gestaan, nam zij, in een spontane beweging, den haak op. Ze deed haar mond al open, om te zeggen: „Met het bijkantoor van....", toen ze hoor de: „Ja, Van Steenbergen, met Mr Lely!" Ze liet den haak bijna uit d'r handen vallen 1" „Passen jullie maar op 1 Eerst het werk en dan het meisje, zei m'n vader altijd!" lacht Ds Weerstra. „Eti zijn de vooruitzichten goed? Ik zoü 't 'reuze vinden, als je je be stemming zou vinden en jullie samen geluk kig konden worden". „Nou dik zijn de verdiensten nog niet, maar ik kan nog al wat overhouden. Ik woon nu op 'n achterafkamertje op de Nieuwe Za- dede huur is laag, zoodat ik zuinig kan le ven. In de cafetaria's eet je tegenwoordig voor 'n prikje een prakje en hevige cullinaire eischen heb ik niet". ,,'t Lijkt me toch niet gezellig in die over volle dingen je kostje te moeten weghalen. Man, wat zullen jullie naar een eigen huis verlangen! Als ik wat voor je doen kan, zeg het dan asjeblieft 1" (Wordt vervolgd.) Voor de periode van 4 Maart t.m. 15 April wordt als aanvulling op het boterrantsoen van personen beneden 21 jaar op elk der bonnen 12A en 12B boter 125 gr. margarine beschik baar gesteld, terwijl als zgn. iuhaalbon is aangewezen bon boter 10B, waarop echter in plaats van een half rantsoen boter of mar garine ditmaal 250 gr, 20 plus of magere kaas kan worden gekocht. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen 11 aardappelen en 11 toeslag slechts geldig zijn tot en met 11 Maart. 20 KAAS INPLAATS VAN BOTER. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening deelt mede: Zooals bekend, wordt eens per 6 weken een bon, de zgn. aanvullingsbon, aan gewezen ten einde het boterrantsoon voor de gewone verbruikers van 250 gr. per 14 dagen op 250 gr. per 12 dagen te brengen. Ditmaal zal echter op bon „boter 10B", welke op 5 Maart a.s. zal worden aangewezen, in plaats van 125 gr. boter of margarine 250 gr. 20 plus of magere kaas beschikbaar worden ge steld. Aangezien de handelaren niet voldoende be voorraad zjjn om deze kaas onmiddellijk af te leveren, moet men dezen bon „boter 10B" in de week van 5 t.m, 11 Maart a.s., des- gewenscht tegen ontvangstbewijs bij zijn nor malen kaasleverancier van te voren inleveren. Van 26 Maart af zal men de kaas in ontvangst kunnen nemen, terwijl bon „boter 10B" nog tot en met 15 April a.s. geldig blijft. TERUGBETALING TE VEEL BE TAALDE KOSTWINNERSVERGOEDING. De secretaris-generaal van binnenlandsche za ken heeft een besluit genomen in de kwestie van de in de jongste mobilisatie te veel be taalde kostwinnersvergoedingen. De gemeente Abcoude had namelijk besloten, een rechts vordering in te stellen tegen een ten onrechte bevoordeelde. Dit besluit is door den commis saris der provincie niet goedgekeurd. De secre taris-generaal heeft thans beslist, overeenkom stig het advies van den Raad van State, dat de gemeente bevoegd is, het ten onrechte uit gekeerde bedrag als onverschuldigd betaald, terug te vorderen, en wel omdat de uitgekeer de gelden ten laste der gemeente zijn geble ven. Daarom is alsnog goedkeuring verleend aan het besluit van den burgemeester van Abcoude. POLITIEPRESIDENT TE UTRECHT De Rijkscommissaris heeft den SS-Obersturm- führer der Waffen-SS Willem van Gronin gen, thans werkzaam -bij de Rijkspolitie te Amsterdam, tot politie-president te Utrecht benoemd. PETROLEUM VpOR KOOKDOEL- EINDEN. Van S Maart t/m 1 April geeft elk der met 19 en 20 genummerde bonnen van de kaart U 403 voor kookdoeleinden recht op het koopen van 1 liter petroleum. BURGEMEESTERS. Op 33-jarigen leeftijd is overleden Jhr Mr M. L. Quarles van Ufford, burgemeester van IJsselmuiden. Verduisteren: 27 Februari tot en met 4 Maart: 's Avonds van 18.30 u., 's Morgens tot 7.15 u. 5 tot en met 11 Maart: 's Avonds van 18.45 u., 's Morgens tot 7.u. ADVERTENTIES VOOR HUISPERSONEEL. Voortaan moeten alle advertenties, waarin huispersoneel gevraagd wordt, den naam en het adres bevatten van hem of haar, die dit huispersoneel vraagt. Advertenties, die aan dezen eisch niet voldoen, moeten terzijde wor den gelegd. Correspondentie hierover kan niet worden gevoerd. DIRECTIE. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 Februari 1944 kwamen er in ons land 2514 (2637) gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 1781 (I860 diphtherie, 626 (684) roodvonk, 83 (67) dysenterie, 8 (9) febris typhoidea en 4 (5) kinderverlamming. Zeeland had 16 (46) gevallen, n.l. 12 diph therie 2 te Borssele, Zaamslag en Zierik- zee en 1 te St. Annaland, Kapelle, O.- en W.- Souburg, Ovezande, Tholen en Waarde en 4 roodvonk2 te Middelburg en 1 te Bruinisse en St. Maartensdijk. RECHTERLIJKE MACHT. Tot rech ter in de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg werd benoemd de heer Mr P. van Empel, thans Substituut-Officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank te Assen. BURGEMEESTERS. Mr H. H. Schul- ler is, gerekend van 15 Juli 1942 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente St. Maar tensdijk benoemd. KLOMPEN. Men schrijft ons: Velen zullen zich afvragen op welke wqze de levens duur van klompen kan worden verlengd. Ge lukkig is daarvoor een zeer goede oplossing. Alvorens men de nieuwe klompen gaat ge bruiken, laat men in de zolen en hakken gaatjes boren, welke zoo diep mogelijk zijn, doch er in geen geval door mogen komen. In deze boorgaten slaat men eikenhouten pennen, welke men van stukjes afval kan mr.ken en die iets grooter moeten zijn dan het boorgat. Het gat wordt daarmede dus weer opgevuld en uitstekende stukjes steekt men af. Op deze wijze zal men veel langer op de klompen kun nen loopen. Het is begrijpeijk, dat de pennen (ook wel pluggen genaamd), speciaal op die paatsen moeten worden aangebracht, waar slijtage het meest voorkomt, zooals b.v. aan den achterkant der hak e.d. In de hakken kunnen (omdat daaraan het meeste hout aan wezig is) de langste pennen worden geslagen. Deze zetten zich zóó vast, dat verlies absoluut uitgesloten is. In de zool is het iets anders, daar hiervoor kortere pennen gebruikt moeten worden, die zich natuurlijk minder vast kunnen zetten. Het verdient aanbeveling, deze zooi- pennen van een kleine hoeveelheid lijm te voor zien, waardoor zij, na even te zijn gedroogd, zeker niet gemakkelijk- los zullen gaan. Ge nomen proeven hebben aangetpond, dat deze methode ten zeerste is aan te bevelen. Hier is een taak weggelegd voor timmerlieden, klom penmakers, e.d. DE RAMP TE NIJMEGEN. Meer dan 700 slachtoffers. Nog eiken dag sterven in de ziekenhuizen slachtoffers van de ramp in Nijmegen. Dag in dag uit rijden de lijkwagens naar de kerk hoven, Omtrent 't juiste aantal slachtoffers is dan cok nog geen cijfer te geven, doch het wordt tot heden geschat op 700. Het A.N.P. schrijft: Tot nu toe zijn reeds 585 gedoode burgers geteld. 140 personen worden nog vermist. 240 menschen zijn zwaargewond en meer dan duizend liepen lichte verwondingen op. Van de dooden zijn er 373 geïdentificeerd, daarvan zijn 172 man nen, 85 vrouwen, 65 jongens en 51 meisjes. Er is gebombardeerd van groote hoogte, bij goed zicht en goed vliegweer. Er is in de tweede plaats een afleidingsmanoeuvre gemaakt, zoodat aanvankelijk gedacht werd, dat de bommenwerpers andere doelen had den. Dat was dan ook de reden, dat door de luchtbeschermingsdienst het signaal veilig werd gegeven. Enkele minuten daarna keer den de toestellen naar Nijmegen terug, wéér werd luchtalarm gegeven en kort daarna daalde een regen van bommen op stad en mensch neer, Brisantbommen en brandbom men maar ook zgn. „Splltterbommen" „splinterbommen". De naam geeft de wer king reeds aan. De metalen wand versplin tert tot zeer kleine splinters en treft tot in verren omtrek de menschen. Op gebouwen of schuilkelders hebben deze bommen geen uitwerking. Er kan niet met genoeg klem gewezen worden op de noodzakelijkheid om met luchtalarm de straten onmiddellijk te verlaten. Ook het aan den kant van den weg tegen een gevel staan geeft absoluut geen dekking tegen scherven en zeker niet tegen de helsche uitwerking van de splinterbom men. In Nijmegen zijn niet minder dan vier kerken, een school, drie warenhuizen en on geveer 1200 huizen in vlammen opgegaan of door voltreffers van brisantbommen ver woest. VERBODEN HANDEL. Wegens verbo den handel in ruw voeder werd geverbaliseerd M. O. te Ellewoutsdijk, P. M. v. d. B. te Oerle, A. v. d. te 's-Gravenzande, O. D. te 's-Heerenhoek, J. S., A. S. en J. de K. te 's-Heer Arendskerke. Middelburg. Zooals wij gisteren reeds meldden, is een 11-jarige jongen aangehouden, die levensmidde len op verschillende plaatsen had gestolen. Den laatsten tijjd bereikten de politie verschil lende aangiften van diefstallen van boter, mar garine, kaas, toffee's enz. van bodewagens, opslagplaatsen, enz. Het is nu gebleken, dat de U-jarige J. J. L. zich daaraan heeft schüldig gemaakt. Hij legde b(j verhoor een bekentenis af. Aanvankelijk verklaarde hij, dat hij de goederen had weggeworpen in de vest, maar hiervan geloofde de politie niet veel. Zij meende voldoende gronden te hebben om ook de moeder van den jongen, C. O. T., echtge- noote van K. L., aan te houden en in be waring te stellen. Zij gaf toe de gestolen goe deren gedeeltelijk zelf te hebben verbruikt on gedeeltelijk verkocht te hebben. Zij is aan de Justitie voorgeleid. Het is wel treurig, dat een jongen van 11 jaar dergelijke diefstallen pleegt, maar in hooge mate afkeurenswaardig is het wel, dat deze jongen door zyn moeder in dit kwaad wordt gestijfd. Men moet wel diep gezonken zyn, om zijn kind op een dergelijk verderfelijk pad te brengen. Baldadige jeugd. De politie ont ving dezer dagen ernstige klachten over bal dadigheden en vernielingen, die gepleegd waren in tijdelijk onbewoonde perceelen in deze ge meente. Ruiten waren vernield, zelfs was een deur er uit gehaald, planken waren uit de kasten gehaald, enz. Een aantal jongens werd op .heeterdaad betrapt. W\j meldden reeds, dat zes jongens in verband hiermede door de po litie zijn aangehouden en naar het bureau van politie zijn overgebracht. Natuurlijk zal de aangerichte schade door de daders moeten worden vergoed. Maar wij willen ook de ouders wijzen op hetgeen te hunnen opzichte dooi den secr.-gen. van Justitie is bepaald. De ouders worden n.l. aansprakelijk gesteld voor de baldadigheden van hun kinderen, wanneer blijkt, dat zjj niet voldoende toezicht hebben uitgeoefend op het gedrag van hun kinderen. Wanneer de bedoelde vernielingen dan ook mochten worden herhaald, zal de politie niet aarzelen drastische maatregelen te nemen. Dat ouders en kinderen toch bedenken, hoe laag het is, de woningen van medeburgers, die tij delijk elders moeten vertoeven, binnen te drin gen en daar diefstallen of vernielingen te plegen! Gisteren kreeg de politie weer twee aan giften van konijnendiefstallen. De eigenaars van deze veelbegeerde dieren zullen goed doen, ze zoo veilig mogelijk op te bergen. D. de V. ontving een politioneele waarschuwing, omdat hij van een in beweging zijnde tram sprong. Goes. Gisteravond, sprak in een goed bezochte vergadering voor de Ver. voor Wetensch. Be langen alhier de heer H. F. Barth uit Den Haag over: „Spanje, het land der tegenstellin gen". Spr. vertelde in zijn inleiding verschil lende wetenswaardigheden over de oude Spaan- sche steden met hun grootsche gebouwen en musea en over het typisch karakter van het Spaansche volk. Met talrijke interessante lichtbeelden nam Spr. zijn hoorders mee op één van zijn reizen door Spanje, door de nauwe stoffige straten, en de schitterende tuinen naar de onherberg zame steppen met hun rustieke dorpjes op de kale heuvelen. Scherp toonde spr. aan de con trasten tusschen de overdadige rijkdom in de steden en ide diepe armoede in de bekrompen rotswoningen. Lang stond spr. stil bij de mach tige bouwwerken der Moorsche kunst, 'bij de schitterende gewelven der Alhambra, met zijn kunstige decoratiewerken. Spr. eindigde met een beeld te geven, van de verschrikkelijke stierengevechten in de Arena te Madrid. Het was weer een mooie avond. Donderdagavond werd in hotel Centraal een bloembollententoonstelling geopend, van wege de Mij. voor tuinbouw- en plantkunde. De jury, bestaande uit de heeren v. d. Guch- te en Steenhard ikwam tot dezen uitslagle prijs inzending Kr. Goudszwaard; 2e pr. C. Dagevos; 3e pr. M. Memelink en 4e pr. G. Mennen. De eerste prijs bestond uit een fraai boekwerk aangeboden door den heer Meme link. De inzendingen waren samengesteld uit tulpen, hijacinthen en narcissen; bovendien waren ter opluistering fraaie Amaryllus Ka- lanchoës en Primula vera ingezonden. De marechaussee was er achter geko men, dat L. L. en C. de K. alhier zich be zig hielden met het uitpersen van koolzaad. Een inval werd gedaan en inderdaad vond ZATERDAG 4 MAART 194*, Want God is niet onrechtvaardig, dat Hij uw werk zou vergeten en de liefde, die gij voor Zijn naam getoond hebt door de diensten, welke gij den heiligen bewezen hebt en nog bewijst. Hebr. 6:10, LezenJoh. 72536. Zon op 7.24, onder 18.29. Maan op 12.59, onder 4.35. Zondag resp. 7.22, 18.30, 13.54 en 5.21. Volle m. 10 Mrt, laatste kw. 17 Mrt. ZONDAG 5 MAART 1944. Is dat, is dat mijn Koning? Dat aller vaadren wensch I Is dat, is dat zijn kroning? Zie, zie, aanschouw den mensch I Moet Hij dat spotkleed dragen, Dat riet, die doornenkroon? Lijdt Hij dien smaad, die slagen? Hij, Godl uw eigen Zoonl Lezen, Joh. 7: 37—53. NED. HERV. KERK. Drietal: te Dordt (vac. J. Petri), H. J, van Heerden te Dedemsvaart, T. J. Mudde te Brummen en A. Oskamp te Haren. Beroepen: te 's-Gravenhage (23e pred. pl.), D. Veldkamp te De Bilt; te Losdorp, E. J. Loor, hulppred. te Hijkersmildete Andel, F. J. Sinke te Meterente Berlicum (toez.), D. J. Burgersdijk te Harlingen; te IJsselstein, J. C. Stelwagen te Opheusden; te Veen, J. J. Poot te Ameide en Tienhoven. GEREF. KERKEN. Viertal: te Am sterdam (10e pred. pl.), J. C. Gilhuis te Kat wijk a. Zee, G. F. Hajer te Ede, S. J. Popma te Amersfoort en H. A. Wiersinga te Leiden. Drietal: te Oegstgeest-de Morsch-Rijn- dijk, M. J. Arntzen, hulppred. te Amstelveen, J. Koopmans, hulppred. te Leiderdorp en D. Kuiper, hulppred'. te Goes. Aangenomen: naar Maartensdijk (U.), H. Dijkstra, hulppred. te Assen, die bedankte voor 's-Gravenmoer. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Rotterdam-C, W. Heerma te Zeist; te Nieu- wendam, L. Floor te Assen, die dit beroep aannam. PREEKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Schore (bij J. Stevense te Vlake) 10 ds Postma. Geref. Kerken. Gapinge (gewijzig de opgaaf). Woensdag 9.30 ds Smitt, 2 dr Hommes. V e e r e Woensdag 9.30 ds Koning, 2 ds Smitt. Geref. Gem. Hoedekenskerke Woensdag 9.30, 1.30 en 5 dhr Blok te R'dam. O o s t .k a p e 11 e 10 en 2.30 ds Visser. W. 10 ds Visser, 2.30 leesd. Vrije Evang. Gem. Goes Woensdag vm. en av. ds v. d. Vis. KRABBENDIJKE. Donderdagmiddag had in de Geref. kerk een herdenkingssamenkomst plaats ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan dezer kerk. Ds Ros, plaatselijk predikant, liet zingen Ps. 124: 1 en 4, las Ps. 122 en ging voor in gebed. Daarna heette hij alle aan wezigen hartelijk welkom, o.a. de vertegen woordigers van de classis Tholen van de kerk van Kruiningen, en de familieleden van vroe gere predikanten. Hij gaf daarna een uitvoe rig historisch overzicht van de institueering der kerk op 2 Maart 1869 tot heden. Nadat Ps. 1262 was gezongen, spraken achtereen volgens Ds Le Cointre van Bergen op Zoom namens de classis Tholen en de Geref. kerk van Bergen op Zoom, Ds Koolstra, namens de Geref. kerk van Kruiningen. Beide spre kers wenschten de kerk geluk en baden haai voor de toekomst Gods zegen toe. Ds Ros las nu voor een telegram van Dr de Koning van Schipluiden en Ds Sybrandjj van Blija, die tot hun spijt niet aanwezig konden zijn. Ook was een gelukwensch van den heer J. de Koning te Breda ingekomen. Dhr E. Andree van Overschie bracht de gelukwenschen van de familie van wijlen Ds A. Andree over. Ds Ros dankte de sprekers voor hun goede woorden. Aan de fam. de Koning zal een schrijven gericht worden, evenals aan Ds Sybrandij. Hij ging voor in dankgebed en sloot de bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 89: 1. Het was voor de Geref. kerk van Krabbendijke een onvergetelijke middag. KERKELIJKE EXAMENS. Het prov. kerkbestuur van Friesland heeft tot de evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk toege laten de heer J. v. Malenstein te Putten o. d. Vel., cand, aan de R. U. te Utrecht. men het molentje, waarmee de overtreding bedreven werd. Beide personen kregen een proces-verbaal en het molentje werd in be slag genomen. Proces-verbaal wegens mishandeling is opgemaakt tegen J. A. G. N., J. O. en T. de K„ die Donderdagavond op straat een vecht partijtje hadden. W. S. kreeg een politio neele waarschuwing, omdat hij in het donker zonder rood achterlicht fietste. Tegen v. O. alhier werd proces-verbaal opgemaakt wegens het tegen te hoogen prijs verkoopen van boter. Zuid-Beveland. WBMELDINGE. A. J. R. alhier werd ge verbaliseerd wegens het tegen te hoogen prijs verkoopen van sigaretten en vloeipapier. Even eens bleek, dat hij clandestien olie verkocht. J. R. alhier had een huis „zwart" verkocht en dit kwam eveneens uit, zoodat proces-ver baal volgde. Onder groote belangstelling is de op zoo plotselinge wijze om het leven ge komen directeur van het muziekgezelschap A. Steketee ter aarde besteld. De baar werd grafwaarts gedragen door leden van „Mozart". Aan het graf sprak ds Mooij (Evang. pred.) woorden van troost, terwijl de heer Manneke namens „Mozart" woorden van dank en waar deering sprak. Walcheren. DOMBURG. Donderdag overleed alhier in den ouderdom van 73 jaar de heer Jan de Visser. Dè overledene was sedert 1911 lid van den Gemeenteraad, waarin hij zitting had voor de A.R. partij. Sinds de oprichting in 1917 was hij voorzitter van het Bestuur van de Coöp. Boerenleenbank te Domburg. Ook was hij verscheidene jaren Commissaris van den polder Walcheren, terwijl hij laatst de functie van Raad van dezen Polder bekleed de. Vele jaren is de overledene bestuurslid van de Chr. school geweest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1