BINNENLAND 1 Kaart van Pelt UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL VRIJDAG 3 MAAKT 1944 58t Jaargang, Ne, 131 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26-28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. HEVIGE SOWJET-AANVALLEN. - DOORBRAAKPOGINGEN VERIJDELD - HEEN EN WEER GOLVENDE STRIJD IN ITALIË. BOMMEN OP LONDEN EN STUTTGART. - SOWJET-RUSSISCHE WAPENSTIL STANDSVOORWAARDEN VOOR FINLAND. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front ondernamen de bolsjewisten, vooral in het gebied van K r i w o i Rog, talrijke aanvallen, die geen succes hadden. Ten Noorden van Rogatsjev vielen de bolsje wisten met geconcentreerde krachten op een smal front aan. Grenadiers en pantsergrena diers verijdelden alle doorbraakpogingen en brachten op doeltreffende wijze, ondersteund door artillerie en luchtdoelartillerie, den vijand zware verliezen aan dooden en gewonden toe. In deze gevechten heeft zich de Silezische 5e pantserdivisie, onder -bevel van generaal-majoor Decker, tezamen met de aan haar toegevoegde infanterie-, pantser- en luchtdoelartilleriefor- maties bijzonder onderscheiden. Ten Noordwesten van Newel namen de vijandelijke aanvallen in hevigheid toe. De doorbraakpogingen, die den geheelen dag aan hielden, werden, nadat 25 vijandelijke pantser wagens waren stukgeschoten, in zware gevech ten verijdeld. Aan het Narwafront werden de Sow- jet-aanvallen met versch aangevoerde strijd krachten ondernomen, in zware gevechten af- 1 geslagen. Voor een deel stortten zij reeds voor onze stellingen in ons vuur ineen. In het Hooge Noorden drongen in den sector Kandalaksja Duitsche stoottroepen de zeer versterkte vijandelijke stellingen binnen en j deden talrijke gevechtsstellingen met de be zetting in de lucht vliegen. Op het landingshoofd van N e 11 u n o kwam het gisteren ten Zuiden en Zuidwesten van C i s t e r n a tot heen- en weergolvende ge vechten. Op verscheidene plaatsen slaagde de vijand er in weer binnen te dringen in de vooruitgeschoven stellingen, die wij de vorige dagen hadden veroverd. Verdragend geschut bracht in de haven van A n z i o een vracht schip tot zinken en plaatste verscheidene tref fers op andere schepen. Formaties gevechts vliegers zetten haar aanvallen op schepen en ontschepingen in het gebied van Anzio voort en brachten door bomtreffers zware schade toe aan een transportschip van 5000 ton. Van het Zuidelijke front wordt slechts verkennings- en stoottroepactie aan weerszijden gemeld. In den afgeloopen nacht ondernamen for maties Britsohe bommenwerpers onder de be scherming van het gesloten wolkendek, ter- reuraanvallen op plaatsen in Zuid-West Duitschland. Door talrijke mijnen, bri sant- en brandbommen werden vooral in de woonwijken van de stad Stuttgart schade en verliezen onder de bevolking veroorzaakt. Vijandelijke stoorvliegtuigen lieten bovendien bommen vallen op W e s t-D uitschl and. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. Onze luchtmacht ondernam opnieuw een grooten aanval op Londen. De in verschei dene golven aanvallende zware gevechtsvlieg tuigen lieten een groot aantal brisant- en brandbommen op verschillende deelen der stad vallen. Er ontstonden talrijke groote branden en omvangrijke vernielingen." Hevige strijd in de omgeving van Narwa. (A.N.P.) De betrekkelijke rust, die de laat ste dagen aan het Oostelijke front heerschte, is nu onderbroken door het opleven van de militaire activiteit in den Noordelijken sector. In de omgeving van Narwa wordt hevig ge vochten. De Sowjets trachtten aan den Weste lijken oever van de Narwarivier een bruggen hoofd te vormen ten einde op deze wijze het Duitsche garnizoen van Narwa in te sluiten. De gevechten zijn nog aan den gang en aan beide zijden wordt verbitterd gestreden. Ook in de buurt van Ps^ow zijn hevige gevechten aan den gang. Volgens de laatste berichten zou needs aan de uiterste verdedigingslinies van deze stad gestreden worden.. In afwachting van de invasie. Een A.N.P.-correspondent te Berlijn schrijft iri een beschouwing over de verwachte invasie in West-Europa, dat, terwijl met een nieuw offensief der Sowjet-Russen rekening moet worden gehouden, de voorwaarden voor een gelijktijdig offensief in het Westen thans gun stiger zijn dan bij het begin van den winter- slag in het Oosten. In militaire kringen te Berlijn schijnt men het front in het Oosten van secundair belang te achten en het Westen op het oogenblik veel hooger aan te slaan. Hoe zou anders de ver huizing van troepen van het Oosten naar an dere contrijen verklaard kunnen worden? De bolsjewisten zijn een groot gevaar, maar men is klaarblijkelijk van meening, dat zij ook met een geringer aantal strijd krachten in bedwang ge houden kunnen worden en voorloopig althans geen acute bedreiging vormen. In Duitschland verwacht men de invasie binnen af- zienbaren tijd, ja, men hoopt zelfs zoo spoedig mogelijk. Want het echec der geallieerden, waarvan men hier absoluut over tuigd is, beteekent dan opk een keerpunt in de oorlogs ontwikkeling aan het Oos telijke front. Dan zullen ook de bolsjewisten voor goed uit Europa verbannen kunnen worden. SOWJET-RUSS. WA PENSTILSTANDS VOORWAARDEN AAN FINLAND. (Interinf.) Radio Mos kou heeft een verklaring verspreid van het Sowjet-commi8sariaat voor buitenland- sche zaken, waarin o.a. wordt mede gedeeld, Idat te Stockholm officieuse 'be sprekingen zijn gevoerd tusschen den Finschen vertegenwoordiger Paasikivi en de ambassa drice der Sowjet-Unie, mevrouw Kollontav, over de mogelijke voorwaarden der Sowjet- regeering voor het staken der vijandelijkheden door Finland. In een dezer bijeenkomsten heeft mevrouw Kollontay aan Paasikivi de volgende wapenstilstandsvoorwaarden van de Sowjet-re- geering overhandigd: 1. Verbreking der betrekkingen met Duitsch land en interneering der Duitsche troepen en oorlogsschepen in Finland met de bepaling, dat in geval Finland van meening is, dat laatstgenoemde taak boven zijn macht gaat, de Sowjet-Unie bereid is Finland door troepen en luchtstrijdkrachten den noodigen bijstand te verleenen. 2. Herstel van het Sowjet Russisch-Finsche verdrag van 1940 en terugtrekking der Fin- sche troepen tot de grens van 1940. 3. De Sowjet-Russische en geallieerde krijgsgevangenen, alsmede de geïnterneerde Sowjet-Russische en geallieerde burgers moe ten onverwijld naar huis worden teruggestuurd. 4. De kwestie eener gedeeltelijke of volle dige demobilisatie van het Finsche leger moet aan onderhandelingen te Moskou voorbehou den blijven. De kwesties van het herstel der schade, die de Sowjet-Unie door militaire han delingen en door de bezetting van Sowjet-Rus- sisch gebied heeft geleden, moeten eveneens aan onderhandelingen te Moskou voorbehouden blijven. 5. Ook de kwestie van het gebied van Petsa- mo moet onderwerp van besprekingen worden te Moskou. De Finsche pers acht de voorwaarden niet aanvaardbaar. Hufvudstadtbladet schrijft o.a.: In buiten- landsche persorganen wordt het feit op den voorgrond geplaatst, dat het woord „onvoor waardelijke capitulatie" niet in de Sowjet- voorwaarden voorkomt. Men wil dit zien als een vérgaande bereidwilligheid der Sowjet- Unie tegenover Finland. Het Finsche volk weet echter, dat met deze vredesvoorwaarden niet het beeld van een „vrede" verbonden kan zijn, doch uitsluitend het beeld1 van een nieu wen oorlog, waarin dan Finland zelf oorlogs terrein zou moeten worden. Het komt ondenk baar voor, de onoverwonnen troepen terug te trekken tot de grenzen van den door Moskou opgedwongen vrede van 1940 en pas daarna te onderhandelen over de kwesties als de defini tieve demobilisatie van het Finsche leger, de oorlogsschadeloosstelling en het lot van Petsa- mo. Een dergelijke eisch, zooals op dit oogen blik aan ons is voorgelegd, staat, hoewel geca moufleerd, met de onvoorwaardelijke capitula tie gelijk. Het blad Uusi Suomi schrijft, dat op basis van het bekend gemaakte voorwaarden elke verdere onderhandeling onmogelijk is gemaakt. De Berlijnsche correspondent van het A. N. P. meldt dat de wapenstilstandsvoorwaarden in Helsinki een groote beroering teweeg gebracht hebben. Te Berlijn onthoudt men zich voor loopig van iederen commentaar. Keuringen. Voor de Waffen-SS, SS-wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de nebenstellen der Waffen-SS Amsterdam, Dam 4; Alk maar, Langestraat 56; Heerlen, Saro- leastraat 25; Groningen, Heerste 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 9 Maart914 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 10 Maart: 912 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 1518 uur, Venlo, Deutsches Haus, Eg- mondstr. 16. 11 Maart: 912 uur, Arnhem, Café Royal; 1518 uur. Zwolle, Hotel Gijten- beek. 12 Maart: 9—12 uur, Groningen, Heere straat 46; 1518 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 13 Maart: 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 14 Maart: 914 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegraoht 245. 15 Mrt: 914 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. OPBRENGSTEN P.T.T. IN 1943. De opbrengsten van het staatsbedrijf der P.T.T. over 1943 waren ruim f 15 millioen hooger dan in 1942. De opbrengst van den postdienst beliep ruim f 47 millioen (v.j. ruim 41 millioen), de telegraafdienst bracht ruim f2.6 millioen op (v.j. 1.5 millioen) en de telefoondienst haal de bijna f65 millioen (v.j. 56 millioen). De opbrengst van den postcheque- en girodienst was f 17 millioen (1942; 16 millioen). Alleen de opbfgnjstea verkregen uit de technische y«rss?jjigg vgji de omroepzend- middelej!; der. s-idiocontrplcdienst, de radio- distributjs&enst en d; bemoeiingen luister- Y5jy?g.nj5!i?«en dapldj»; ys.n f 10 millioen in ,tp' ('9 «ajilsffisi» 1943. - VOUUSSZOiTDHEXD VERHUIST. De afdseliins VoOjigA-ondheid van het depar tement van Sociale Zaken, is met ingang van 2 Maart overgeplaatst naar Deventer. KLANTENBINDING VOOR SCHOEN REPARATIES. Bon 069 inleveren. In verband met de vele moeilijkheden, die zich den laatsten tijd ten aanzien van de reparaties van schoenen voordoen, is met ingang van 1 Maart 1944 in geheel Neder land voor de reparatie van schoeisel een klantenbinding ingevoerd. Met ingang van dien datum mag een schoenhersteller uit sluitend nog reparaties verrichten voor de genen, die bij hem als klant zijn ingeschre ven. Alle tot op heden aangenomen repara ties moeten echter worden afgemaakt, Hiermede wil het Rijksbureau voor Huiden en Leder bereiken, dat de verstrekte hoeveel heid reparatiemateriaal qp zoo rechtvaardig mogelijke wijze ten behoeve van de voorzie ning wordt aangewend. Dit wil niet zeggen, dat aan iedere behoefte ten volle of op kor ten termijn kan worden voldaan. Voor de reparatie van schoeisel gedurende het jaar 1944 dient een ieder, ook de in Ne derland vertoevende buitenlanders, die in J het rechtmatig bezit van de Ned. distributie bescheiden zijn, zich bij een schoenhersteller te laten inschrijven en wel zooveel mogelijk bij den schoenhersteller, die gedurende 1943 in de huidige plaats van inwoning het re- paratiewerk aan schoeisel heeft verricht. Het is niet noodzakelijk, dat alle leden van een gezin, zich bij een en denzelfden schoen hersteller laten inschrijven. Had men nu voor zijn gezin in 1943 meer dan één schoen hersteller, dan dient men thans ook bij deze verschillende schoenherstellers één of meer gezinsleden te laten inschrijven. Verandering van schoenhersteller is, na dat men zich eenmaal bij een bepaalden re- perateur heeft laten inschrijven nog slechts mogelijk bij evacuatie of verhuizing, en wel in het algemeen slechts bij vestiging in een andere gemeente. Men dient zich in geval van evacuatie of verhuizing schriftelijk te wenden tot de vakgroep schoenherstellers- ambacht te 's-Gravenhage, Laan van Meer- dervoort 848. De inschrijving is slechts toegestaan in dien door of namens het gezinshoofd vóór 9 Maart 1944 een of meer bonnen „algemeen 069" van de bonkaart voor voedingsmidde len worden ingeleverd en wel bij eiken schoenhersteller zooveel bonnen als men per sonen laat inschrijven. De inschrijving ge schiedt in een register, waarin de schoen hersteller moet invullen: 1. Naam en adres van het gezinshoofd. 2. Namen der gezinsleden, die worden inge schreven. De schoenhersteller reikt voor de ingele verde bonnen een ontvangstbewijs uit, waar op voorkomen: a. Datum van uitreiking, b. Naam en adres van het gezinshoofd, c. Num mer van inschrijving in het klantenregister. d. Aantal ingeleverde bonnen, e. Namen der ingeschreven gezinsleden, f. Naam, adres, on- derteekening en inschrijvingsnummer van den schoenhersteller. De mogelijkheid bestaat, dat de schoen herstellers niet tijdig in het bezit zijn van de noodige register- en ontvangstbewijsfor mulieren. Zij moeten in afwachting daarvan volstaan met een voorloopige noteering van de voor het register benoodigde gegevens, terwijl zij bij ontvangst der bonnen aan het publiek voorloopige ontvangstbewijzen die nen uit te reiken, welke zij zelf moeten ver vaardigen. Deze voorloopige ontvangstbewij zen moeten dan later voor officieele ont vangstbewijzen worden geruild. De schoenhersteller is verplicht bij de aflevering van reparatiewerk een nota op naam af te geven, waarop de aard van de re paratie is aangeteekend en het te betalen be drag voorkomt. Het publiek dient deze nota te bewaren, daar deze bij eventueele klach ten moet worden overgelegd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het centraal distributiekantoor en de plaatse lijke distributiekantoren met de boven om schreven regeling geen enkele bemoeiing hebben en eventueele klachten dan ook uit sluitend tot het rijksbureau voor huiden en leder of tot de vakgroep schoenherstellers- ambacht en haar gewestelijke voorzitters kunnen worden gericht. Verduisteren: 27 Februari tot en met 4 Maart: 's Avonds van 18.30 u., 's Morgens tot 7.15 u. Abonné's, die van woonplaats moeten veranderen, verzoeken wij beleefd hun nieuw adres zoo spoedig mogelijk te willen opgeven met vermelding van hun oud adres. Voor Middelburg opgeven aan ons Bijkantoor (Boekhandel Fanoy) Middelburg. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Eenigen tijd geleden geraakte de landbou wer A. W. uit Grijpskerke, op het station alhier onder de locomotief van een binnen komenden trein. Hij werd naar het gasthuis overgebracht waar hij enkele dagen geleden aan de gevolgen is overleden. De econ. dienst van de politie maakte proces-verbaal op tegen W. C. K. en L. V. alhier en J. J. te Breskens wegens het koo- pen en verkoopen van jenever tegen te hoo- gen prijs. Aangehouden is als verdacht van dief stal van levensmiddelen van bodewagens, enz. de 11-jarige jongen J. J. L. Hij heeft bekend. Ook zijn moeder C. O. T., echtgenoote van K. L., is als verdacht van medeplichtigheid, aangehouden. Wij komen morgen hierop terug. Met ingang van 1 Maart 1944 is benoemd tot opper-luitenant der gemeente-politie alhier, de heer R. Freijlink, thans ópper-wachtmeester bij de staatspolitie, ingedeeld bij de prijs- beheersching te Utrecht. Hij volgde van Juli 1943 tot Febr. 1944 den cursus aan de politie- officiersschool te Apeldoorn. Goes. Doordat de handelaar F. W. op een overtreding van geringen omvang werd be trapt ontdekte de marechaussee, dat de man ook ernstiger dingen op zijn geweten had. Het bleek, dat W. in samenwerking met de handelaren J. de H. en J. de B. uit Bors- selen en A. I. uit Nieuwdorp ongeveer 800 AANGEWEZEN BONNF.N voor 3e periode 1944 (2e helft) 5 tlm 18 Maart. 11/12 A brood: 4 rants, brood of gebak. 11/12 B brood: 1 rants, brood of gebak. 11/12 beschuit; 1 rants, beschuit. 058/059 alg,1 rants, brood, gebak of bloem, 060 aig,250 gram havermout. D 21 reserve250 gram gort. E21 reserve: 250 gram rijst of gort. 11 A boter: rants, boter. 11 B boter: rants, bak- en braadvet. 12 A, 12 B boterrants, margarine. 10 B boter250 gr. 20+ of magere kaas. 061 alg.100 gr. 20+ of magere kaas. 11 melk: 1% liter melk. D 22, E 22 reserve: 514 liter melk. 11 taptemelk: 1% liter taptemelk. 11/12 A vleesch: 1 rants, vleesch. 11/12 B vleesch: 14 rants, vleesch. 11/12 aardappelen: 2 kg. aardappelen. 11/12 toeslag: 1 kg. aardappelen. 062 alg.500 gram suiker. 063 alg,: 250 gram jam. 064 alg.: 250 gram koffiesurrogaat. 065 alg.: 1 rants, vervangingsmiddelen, 11 versnaper.: 150 gram versnaperingen. 11/12 tabak: 1 rants, sigaren, tabak of sigaretten. Op deze bonnen mag reeds 4 Maart worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uit gezonderd: 10B, 12A, 12B (boter) 5 Maart tot en met 15 April; 049, 050 algemeen, C18, D18, E18, E19 reserve 20 Febr. t/m 18 Maart; R 01 tabak 26 Dec. t/m 29 April. Bon 11 aardappelen en 11 toeslag geldig tot en met 11 Maart. Eerstvolgende bonaanwijzing op 19 Maart voor alle artikelen, uitgezonderd: Vervangings middelen op 2 April; Kinderdrankpoeder op 2 April; Koffiesurrogaat op 16 April; Scheer zeep op 30 April. Brandstoffen: 11 t/m 15 K.F. en 23 B.V. 1 eenh. t/m 30 April 1944. Huisbrand Per. 5 t/m 8: 1 eenh. t/m 30 April 1944. Kookdoeleind16, 17 en 18 K.F. 1 eenh. t/m 30 April 1944. Petroleum: Van 9 Febr. t/m 8 Mrt. 1944 geeft elk van de 'bonnen 54 verlichting en 55 verlichting van de bonkaart S 121 recht op het koopen van 1 liter petroleum. De gel digheidsduur der bonnen 52 verlichting en 53 verlichting der bonkaart S 121 is verlengd tot en met 8 Maart a.s. 18 kookdoeleinden 1 1. petroleum t/m 4 Mrt. Aardewerk: Serviesgoed of keukenge rei Res. 3-48, 4-48, 3-49, 4-49 van de 9ide periode. Elke bon is 2 punten waard. Res. 2-14, 2-15 van de 4e periode. Elke bon is 4 punten waard. Winterhulp. De laatste groote straatcollecte in het winterhulpseizoen 1943'44 wordt op 4 en 6 Maart gehouden. Gecollecteerd zal worden met speldjes, die betrekking hebben op ons zeewezen het zijn houten speldjes, waarop afbeel dingen aangebracht zijn van: de sluis te IJmuiden, de Moerdijkbrug, het monument op den afsluitdijk, een zeesleeper met een oceaanstoomer en tenslotte een beeld uit onzen scheepsbouw. De leiding van W.H.N, en N.V.D. ver trouwt, dat deze laatste collecte in dit sei zoen een record-bedrag zal opbrengen. Gok wordt een dringend beroep op medewerkers (collectanten, -trices) gedaan. ton uien en wintervoer opgekocht had bij Zuid-Bevelandsche boeren alles buiten de veiling om en tegen te hooge prijzen om daarna alles weer van de hand te doen. Reeds is tegen een 35 boeren en koopers proces-verbaal opgemaakt. Ruim 50 ton van het aldus verhandelde is weer opgespoord en in beslag genomen. De producten werden van 50 tot 100 procent boven den vastgestelden prijs van de landbouwers gekocht. J. de B. uit Borssele, die het onderzoek bemoeilijkte, bevindt zich nog in arrest. Zuid-Beveland. WAARDE. Dinsdagavond hield het Var kensfonds„Nieuwe Hulp" zijn jaarvergade ring. Aanwezig waren 23 leden van de 75. Uitgegeven was voor 5 afgemaakte of ge storven varkens f 121.66. De ontvangsten be droegen f 143.46. Uitgaven f 201.53. Nadeelig saldo f 58.07. In de plaats van M. Westrate, die bedankte als bestuurslid, werd gekozen J. Blauwkamer. Tot bode werd benoemd Adr. Blok. BAARLAND. Donderdagavond werd de eindles gehouden van het eerste leerjaar van den tuinbouwcursus. De lessen werden gege ven door de heeren H. L. K. Leijs (hoofd) en A. Butijn. 18 leerlingen namen aan den cursus deel. De puntenlijsten bleken alle vol doende te zijn, zoodat niemand werd afge wezen. De voorzitter van de commissie van toezicht dhr J. Traas Cz. wees op het be lang van een dergelijken cursus. Dhr Leijs drong er op aan de lessen waar mogelijk, in practijk te brengen en ze in den herfst met evenveel ijver voort te zetten. 's-GRA VENPOLDER. Woensdag 1 Maart was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer E. J. Gelok alhier, thans opperwacht meester, in dienst trad bij de politie. HEINKENSZAND. De coöp. fcolenver- eeniging „Samenwerking" hield haar jaarver gadering. De voorzitter C. van Loon opende. Er is een groote achterstand in de leVering van kolen; om de bonnen aan te zuiveren, moeten nog 125 ton worden ontvangen. De inkomsten waren f6434.63, uitgaven f5733.80. Een winst van f 191.55. De reserve bedraagt f 1626.50. Er zijn verkocht over 1943 3315 H.L. brandstoffen. Walcheren. RITTHEM. De Chr. school hield Woensdag haar jaarljjksche oudersamenkomst. De voorzit ter, dhr K. de VisBer, wees in zijn openings woord op 't groote voorrecht om aan de kin deren Christelijk onderwijs te kunnen doen geven. Daarna hield hij een lezing over: „De bijbel in het gezin". Hierbij gaf hij nuttige wenken aan de ouders over het lezen van Gods Woord in de gezinnen. Op deze inleiding volg de bespreking. Van de gelegenheid om het werk der leerlingen te bezichtigen, werd een dankbaar gebruik gemaakt. DOMBURG. De heer C. P. Bosselaar nam Maandag j.l. afscheid als onderwijzer aan de Chr. school alhier w egCns vertrek naar Oud- Beijerland. De voorzitter der schoolvereeni- ging, de heer van Dullemen Jr. dankte hem namens het Bestuur voor alles wat hij ge durende bijna 5)4 jaar voor de school ge daan had en bood hem een boekwerk aan als blijk van waardeering. Hierna sprak het hoofd der school, de heer M. C. Jellema, waardeerende woorden namens personeel en VRIJDAG 3 MAART 1944, Laten wij daarom met vrijmoedigheid toe gaan tot den troon der genade, opdat wij barm hartigheid ontvangen en genade vinden om hulp te verkrijgen te rechter tijd. Hebr. 4: 16, Lezen: Joh- 7:14—24. Zon op 7.26, onder 18.27. Maan op 12.11, onder 3.36. Volle m. 10 Maart, laatste kw. 17 Maart. De Christen is nu eenmaal de mensch, die altijd in hooger beroep gaat, ten goede en ten koste van alles, ook van zichzelven. Het oor deel Gods beslist alleen. Het oordeel van den medemensch is nooit beslissend. Ook dat van den mensch zelf is dit niet. Zóó opgevat is alle menschenkennis voorloopig en betrekkelijk. „Het is mij", zegt Paulus, „voor het minst, dat ik door een menschelijk oordeel word ge oordeeld. Ja ik oordeel ook mijzelven niet. Die mij oordeelt, is de Heere." Dr W. J. AALDERS. NED. HERV. KERK. Beroepen: te N.- en St. Joosland (toez.), cand. G. A. Waardenburg, hulppr. te Enschedé. GEN. SYNODE DER GEREF. KER KEN. In de gehouden slotzitting van de Gen. Synode der Geref. Kerken werd me degedeeld, dat de Synode o.m. in comité- generaal met op 2 na alg. stemmen beslo ten heeft om naar aanleiding van het schrij ven van Prof. Dr K. Schilder aan alle Ker ken, een brief te richten aan alle kerkeraden. Prof. Dr K. Dijk, vervolgens rapportee- rende namens de Commissie in wier handen was gesteld een groot aantal ingekomen stukken, waarin wordt aangedrongen op be waring der eenheid van de Kerken, óf kritiek wordt geoefend op de brieven van de predi kanten Dr de Bondt, Ds Oranje, Ds Attema, Ds v. Nes en Dr Barkey Wolf uit Den Haag en Ds Mr de Vries uit Voorburg inzake het schrijven van Prof. Schilder aan de Kerken, óf kritiek wordt geoefend op dat schrijven, öf dankbaarheid wordt uitgesproken over de besluiten der Synode, óf kritiek wordt ge oefend op die besluiten, óf op het nemen van maatregelen tegen Prof. Schilder wordt aan gedrongen, óf het nemen van zulke maatre gelen wordt ontraden. De Commissie stelde voor uit te spreken, dat die stukken haar geen aanleiding geven daarop chans nader in te gaan. Voorts stelde de Commissie voor, dat de Synode pok niet in zal gaan op het schrijven van Ds B. A. Bos uit Assen. Met alg. stemmen werd aldus besloten. Prof. Dr J. Ridderbos rapporteerde ver volgens namens Commissie II over een in handen dier commissie gesteld schrijven van Ds S. J. Popma, Ds E. T. v. d. Born en Ds B. Holwerda te Amersfoort aan de Synode, waarin o.a. wordt gezegd „Wij leven in de verwachting, dat aan veler bezwaren tegemoet zou gekomen worden, wanneer gij zoudt kunnen uitspreken, dat volgens de Belijdenis onzer Kerken de kin deren der geloovigen krachtens de belofte Gods te rekenen zijn tot de gemeente van Christus, welke geheiligd is door Zijn bloed en wedergeboren door Zijn Geest, totdat bij het opgroeien uit hun leer of leven blijkt, dat zij van de christelijke gemeente, waarin zij begrepen zijn, moeten worden uitgesloten". De Commissie stelde de Synode voor uit te spreken, dat hetgeen in de bewuste uitspraak van 1905 is verklaard, ook zou kunnen wor den uitgedrukt op de in het schrijven van Ds Popma, Ds v. d. Born en Ds Holwerda aan gegeven wijze, althans wanneer de formulee ring zou luiden als volgt: „dat volgens de Belijdenis onzer Kerken de kinderen der ge loovigen, krachtens de belofte Gods te reke nen zijn tot de gemeente van Christus, welke is de vergadering van hen, die wedergebo ren en in Christus geheiligd zijn, totdat bij het opwassen uit hun wandel of leer het te gendeel blijkt". De Commissie stelde voor hieraan toe te voegen, dat zij geen bezwaar heeft uit te spreken, dat wie de leeruitspraken van 1905 en 1942 in bovengenoemden zin verstaat, met deze beslissingen volkomen in overeenstem ming is. Met alg. stemmen vereenigde de Sy node zich met het voorstel van Commissie li. Prof. Dr J. Ridderbos vervolgens rappor- teerende over een ontvangen schrijven van Dr M. B. van 'tVeer, dat nauw verwant is aan het schrijven der Amersfoortsche predi kanten, stelde voor om Dr van 't Veer ken nis te geyen van het schrijven der Synode aan de Amersfoortsche predikanten. Waar echter Dr van 'tVeer in zijn brief constateert, dat blijkbaar de Synode in de 10 punten der door de predikanten Dr S. O. Los, Ds H. Meulink, Ds Joh. M. Rietberg, Dr R. Schippers, Dr M. B. van 'tVeer en Ds F .de Vries gegeven „Verklaring van gevoe len" niets onrechtzinnigs heeft gevonden, stelde Prof. Ridderbos voor Dr M. B. van 'tVeer er op te wijzen, dat de bedoelde „Veriklaring van gevoelen" niet op de Synode aanhangig is geweest en dus uit het stil zwijgen der Synode daarover geen conclusie mag worden getrokken en Dr van 't Veer voorts te verwijzen naar het schrijven der Synode aan de Kerken van 16 December 1943. Aldus werd besloten. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds W. H. Kelder, beroepen predi kant bij de Ned. Herv. gemeente van Leiden, is voornemens Zondag 16 April a.s. in den namiddagdienst in de Oostkerk, afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente, Mid delburg. Zondag 23 April d.a.v. hoopt Ds Kelder in den namiddagdienst zijn intrede te Leiden te doen, na. des ochtends bevestigd te zijn door Ds W. H. Kelder, em.-pred. van Rotterdam. kinderen. De oudste der scholieren overhan digde hem een tweetal boeken namens de leerlingen, terwij! het hoofd namens het per soneel een boekwerk aanbood. De heer Bos selaar dankte bestuur, personeel en kinde ren voor de hartelijke woorden en geschen-^. ken en tracteerde de kinderen. ZOUTELANDE. Dinsdagmorgen 10 uur, hoorde de vrouw van den timmerman G. aan den Duinweg alhier, gestommel in de naast gelegen, tijdelijk onbewoonde woning van den heer R. De bewoonster, die een eind verder vertoefde waarschuwde de mare chaussee. Intusschen kwam de dader, een 19-jarige H. H. uit Eindhoven, voorbij. Hij viel spoedig door de man en bekende, dat hij zich tegoed had gedaan aan verschillende geconserveerde levensmiddelen, waarna hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1