DONDERDAG 2 MAART 1944 5öc Jaargang, No. 13ü FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART""" KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. lijk. In het Zuiden dooit het reeds, en de overgang naar de modderperiode is daar nog slechts een kwestie van enkele weken. In het midden en noorden van het Oostelijke front vallen weliswaar op het oogenblik nog koude- graden tusschen 12 en 15 gr. te constateeren, maar de weerkundigen verwachten ook hier een vroeg intreden van de regen- en modder periode. Deze weersomstandigheden spelen vol gens de opvatting van genoemde kringen stel lig een rol bij de Duitsche overwegingen tot reohttrekking van het front en wel in dien zin, dat nog voor het begin van de modder periode de gunstigste stellingen kunnen wor den betrokken. De Italiaansche verliezen. Van fascistische Italiaansche zijde is een overzicht gepubliceerd over de verliezen, welke zoowel ide weermacht als het geheele Italiaan sche volk tot dusver in den oorlog hebben geleden. Het leger verloor tot en met Juli 1942 50.641 man aan gesneuvelden, 203.405 man aan vermisten en een half millioen aan gevangenen. De verliezen van het luchtwapen bedragen 6000 gesneuvelden en vermisten. Ge schat wordt, dat ruim 100.000 civiele personen, meest vrouwen en kinderen, zijn omgekomen. De marine verloor 342 vaartuigen, waaronder 84 duikbooten. De Italiaansche koopvaardij vloot, oorspronkelijk ongeveer 3xk millioen ton groot, is grootendeels verloren gegaan. Enorm groot was de civiele schade. Napels kreeg 104 bomaanvallen te doorstaan, volledig met den grond gelijk gemaakt werden steden als Cagliari, Trapant, Marsala, Messina, Reggio di Calabria, Foggia, Benevento, Avelino, Pas- cara, Civita Vecchia, Livorno, Arezzo, Pis- toia, Ancona en Rimini. Te Milaan werden door bomaanvallen 60 pet. van alle woonhuizen geheel vernield of onbewoonbaar gemaakt. Verder werden een groot aantal kleine Itali aansche steden, plaatsen en dorpen ten deele volkomen, ten deele voor een groot deel ver nield. Alles bijeen wordt de door bomaanval len aangerichte schade begroot op meer dan honderd millioen lire. Wat daarnaast aan ar tistieke en historische waarden is vernield en voorgoed verloren is gegaan, is in cijfers niet uit te drukken. Tegenover deze verliescijfers plaatst het rapport ide verliezen en de schade welke den tegenstander wenden toegebracht. In de grond geboord werden 200 Britsche koopvaardijsche pen (1.474.000 ton) en 160 oorlogsschepen met een totale tonnage van 365.418 ton. Min of meer ernstig beschadigd 69 oorlogsschepen. In luchtgevechten of op den grond vernield wer den 3646 vliegtuigen. Daarbij komen dan nog de oorlogs- en koopvaardijschepen, welke door torpedovliegtuigen, bomvliegtuigen en duik bommenwerpers werden vernietigd of bescha digd (bijna 2 millioen ton). In het rapport wordt er tenslotte op gewezen, dat het tal rijke generaals en admiraals niet aan wapens, doch aan moed ontbrak. De toestand in Argentinië. (D.N.B.) Naar' Reuter meldt, is Woensdag door den Argentijnschen omroep het volgende communiqué van het ministerpresidium bekend gemaakt „De commandant van het derde regiment in fanterie, luitenant-kolonel Docos, heeft op on opgehelderde wijze in den afgeloopen nacht met een deel van zijn regiment getracht een verzetsbeweging te organiseeren. Doordat of ficieren en onderofficieren hem de gehoor zaamheid weigerden kon hij zijn doel niet be reiken. De in Uruguay verspreide berichten, volgens welke het naar aanleiding van de re- geeringswijzigingen tot botsingen tusschen ge wapende legeronderdeelen zou zijn gekomen, zijn onjuist. De regeering geniet krachtigen steun van de bevolking en de gewapende macht. Er heerscht volkomen rust. De minister van oorlog heeft stappen ondernomen tegen luite nant-kolonel Docos". Korte Berichten. (D.N.B.) Bij den aanval op Berlijn op 15 Februari j.l. is de generaal der pantser troepen Fritz Kuehn gedood. Door een regeeringsbesluit worden in Japan alle thee- en geishahuizen met ingang van 5 Maart a.s. gesloten. De geisha's zullen in de oorlogsindustrie te werk worden ge steld. Hoe ingrijpend deze maatregel is blijkt uit het feit, dat alleen in Tokio jaarlijks 300 millioen yen in de thee- en geisha-huizen werd FELLE STRIJD BIJ JAMPOL, NE WEL, PLESKAU EN NARVA. - BOMMEN OP BRUNSWIJK, WEST- DUITSCHLAND, Z.O. ENGELAND EN LONDEN. - IN FEBRUARI 763 SOWJETVLIEGTUIGEN VERNIELD EN 26 KOOPVAARDIJSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: In het gebied van K r i wo i Rog, ten Zuidoosten van S j a s j k o v en ten Westen van Berditsjev hebben onze troepen tal rijke Sowjet-aanvallen afgeslagen en den vij and zware verliezen toegebracht. Bij J a m - p o 1 zijn hevige plaatselijke gevechten aan den gang. In het gebied ten Zuiden van de Pripetmoerassen ondernamen forma ties van het leger en Waffen-SS geslaagde aanvallen. In de gevechten van de laatste dagen heeft zich hiereen gepantserde verken- ningsafdeeling onder bevel van ritmeester Kolczek bijzonder onderscheiden. Ten Noord oosten van Rogatsjev vielen de bolsje wisten vergeefs aan. Daarbij werden van 30 aanvallende vijandelijke pantserwagens er 26 vernield. Ten Noordwesten van Newel, ten Zuidoosten van het Meer van Pleskau en bij N a r w a mislukten talrijke aanvallen der bolsjewisten in zware geve'chten. In het Hooge Noorden sloegen onze troepen in den sector Louhi en op de landengte van het Visschersschiereiland vijandelijke vet'ken- ningsaanvallen af. Bij de afweergevechten in den centralen frontsector hebben zich de 267e Neder-Saksische infanteriedivisie, onder bevel van luitenant-generaal Drescher, en d.e 5e pant- serafdeeling onder bevel van kapitein Rette- meier, bijzonder onderscheiden. In de maand Februari zijn aan het oostelijke front 763 vijandelijke vliegtuigen vernield, waarvan 43 door formaties van het leger60 eigen vliegtuigen gingen verloren. Itt Italië werd de druk onzer troepen tegen het landingshoofd van N e 11 u n o ge handhaafd met krachtig gebruik van eigen ar tillerie. Door ondernemingen van stoottroepen konden twee vijandelijke steunpunten opge ruimd en een vrij sterke vijandelijke ge vechtsgroep ten Zuidwesten van C i s t e r n a ingesloten worden. Formaties gevechtsvliegers brachten in de haven van A n z i o een vijan delijk transportschip van 5000 ton tot zinken en beschadigde vier andere transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 15.000 ton alsmede een landingsboot door bomtref- fers zwaar. Aan het Zuidelijke front had de dag een rustig verloop bij levendige verkennings- en artilleriebedrijvigheid aan weerszijden. In luchtgevechten en door afweer geschut verloor de vijand gisteren boven het Italiaansche front 12 vliegtuigen. In de middaguren van gisteren vlogen for maties Amerikaansche bommenwerpers onder krachtige bescherming van jagers Midden- Duitschland binnen en ondernamen en- der bescherming van het dichte wolkendek ter- reuraanvallen op plaatsen in het gebied van B r u n s w ij k. Door lukraak neergeworpen bommen wierden eenige dorpen verwoest. Door afweergeschut werden 8 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten eenige vijan delijke vliegtuigen bommen vallen op plaatsen in West-Duitse h land. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in Zuidoost-Engeland en in het stadsgebied van Londen aan. In den strijd tegen de Britsch-Amerikaan- sche aanvoerverbindingen hebben marine en luchtmacht in de maand Februari -26 koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 144.185 ton en 11 vrachtzeilschepen tot zinken gebracht; 34 andere schepen met een inhoud van meer dan 200.000 ton werden door bom en torpedotreffers zwaar beschadigd. Van vele dezer schepen kan worden aangenomen, dat zij zijn gezonken. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden tot zinken gebracht 1 kruiser, 15 tor pedojagers en escortevaartuigerl, 8 motortorpe- dobooten en een bewakingsvaartuig. Een krui ser en verscheidene motortorpedobooten wer den beschadigd. Winter in het Oosten weld:a ten einde. (A.N.P.) Naar in Duitsche militaire kringen verldaard wer<J, loopt de winter aan het Oos telijke front vroeger ten einde dan gewoon- THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door U g. de Swarth. 33) o _En direct komt het antwoord: daar zit u met voorl is overleden professor manten. verzoeken vóór half twaalf uitgebreid levens bericht, redactie schoolnieuws. Paul antwoordt, dat hij zijn best er voor zal doen en slaakt een zucht, als de telex zwijgt. Maar, wat nu? Mr Lely bellen. Hij grijpt de telefoon, draait haastig het nummer maar krijgt 'geen gehoor. Na vijf minuten probeert hij 't nog eenshetzelfde negatieve resultaat. Mr Lely is zekér uitgegaan en heeft de telefoonstekker er uit getrokken. Paul krabt zich achter het oor. De wijzers van de klokdraaien onherroepelijk door. Hij kent den heelen professor' niet. In het tele foonboek vindt hij het adres. Het sterfhuis opbellen? Dat lijkt hem wel wat brutaal. Op eens schiet 't door zijn bol: er moet een ze keren Bartels wezen, die er een nie'uwsbu- reautje op nahoudt en die van alle markten thuis is, wanneer het kerkelijke of schoolza- ken betreft. Mr Lely heeft hem laatst nog gebeld, toen er een dominee overleden was. Da's waar, hij zei toen nog, dat dat feitelijk niet de juiste methode was, omdat als je dien Bartels inlichtingen vroeg, direct ook de pro vinciale pers het bericht kreeg, maar in uiter ste noodzaak mocht het wel. Paul belt den man op en vraagt hem, of h ij de levensbijzonderheden van dien prof. weet, want dat hij Mr Lely niet te pakken kan krijgen. ,,'k Heb weieens van dien man gehoord", is het antwoord, „maar maakt u maar geen zorgen 1 Ik weet m'n weggetjes wel. Zoodra ik wat weet, bel ik u. Atjuus Inderdaad, na een kwartiertje kondigt Bar tels door de telefoon aan: „Man, grijp je potlood en kalk opPaul kan niet nala- I ten te vragen„Nee-maar, m'neer Bartels, hoe hebt u 't zoo gauw voor elkaar gekre- I gen?" „Je moet den kok nooit naar de bestand- deelen van de soep vragen, jongemanmaar als je 't persé weten wilt: natuurlijk heb ik zijn zoon, in het sterfhuis, opgebeld. De vent had er eerst geen zin in, maar dan zeg ik altijd: „Meneer, ik bel u niet op voor mijn loll De famielje zal er toch zeker wel prijs op stellen, dat er in de krant een behoorlijk stukje over den overledene komt?" Nou, en dan komen ze wel over de brug hoorNo teer nu maar in telegramstijlde overledene werd geboren...." en hij geeft het levens bericht tot in alle détails toe. Nu maar gauw 't bericht op de telex zet ten! Hij tikt bijna automatisch het gedic teerde over en slaakt een zucht van verlich ting als hij onder de kopy kan laten volgen 11.18 uur. steenbergen. Nauwelijks heeft hij zich weer achter zijn bureau gezet, of de telex laat haar nijdig ge tik hooren. Hij leestsinds wanneer geeft een overledene lessen, leert u eerst eens ne- derlandsch te schrijven, wel te rusten, red. (Wordt vervolgd.) uitgegeven. Voorts h- eft le regeering besloten, dat er in a'le o <t >are >antoren van heden af ook des Zon ags gewr-'kt zal worden. (D.N.B.) Amerikaansche vliegtuigen heb ben .Zaterdag eeriige „laa'sen in Indo-China, 0,3. W hJtvenÜtn 'iourïne, gebombar deerd.' De commandant der Wiking onderscheiden. Met verbetenheid en hardnekkigheid hebben de mannen van de divisie Wiking, dus even eens de Nederlandsche Vrijwilligers, schouder aan schouder met hun andere kameraden ge vochten. Ook van hoogerhand zijn thans de prestaties van de divisie-Wiking -zeer geprezen en gewaardeerd. De hooge onderscheiding den commandant SS-Gruppenführer en luitenant- generaal der Waffen-SS Gille door den Füh rer toegekend en overhandigd, is dan ook de erkenning van de groote verdiensten, welke de divisie zich heeft verworven. Meldt U en strijdt mee in de rijen der Waffen-SS. Alle inlichtingen SS-Ersatzkom- mando Niederlande, Den Haag, Korte Vijver berg 5, of aan de Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en Heerlen, Saroleastraat 25. GEEN TWEEDE EN DERDE MEIS JES MEÈR. Terwijl sommige gezinnen drin gend om huishoudelijke hulp verlegen zitten, komen er nog altijd gezinnen voor, waar tweede en derde meisjes werkzaam zijn. In verband hiermee kan worden medegedeeld, dat het Rijksarbeidsbureau dit ontoelaatbaar acht. Derhalve volgen de gewestelijke ar- beidsbureaux thans den stelregel, dat in prin cipe geen vergunning voor de aanstelling van tweede en derde meisjes wordt verleend. Alleen bij zeer hooge uitzondering, wanneer dit werkelijk noodig is, zal toestemming wor den gegeven tot het aanstellen van een twee de meisje. OVERTREDING VAN HET PACHT- BESLUIT. Nu het Pachtbesluit 1941 reeds gedurende ruim twee jaren van kracht is mag wel worden verondersteld, dat een ieder wien zulks aangaat, met de bepalingen hier van op de hoogte zal zijn. In deze twee jaren werd in het meerendeel van de gevallen, waar in overtrédingen werden geconstateerd van de bepaling, dat verpachters ongeacht of er tusschen hen en de pachters een familie relatie bestaat verplicht zijn zorg te dra gen voor het schriftelijk vastleggen van de pachtovereenkomsten en voor het hierop ver krijgen van de vereischte goedkeuring, vol staan met het geven van waarschuwingen zonder oplegging van straf. De gemachtigde voor de prijzen deelt thans mee, dat in den vervolge met kracht tegen overtredingen op dit gebied zal worden opgetreden en dat niet meer met waarschuwen zal worden volstaan. GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF. Van 1 Maart tot en met 31 Maart 1944 geeft elk der met de woorden „genera- tor-anthraciet 27e periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 PIL (maximum 75 kg) anthracietnootjes 4 of 5, terwijl geduren de hetzelfde tijdvak elk der met de woorden „Generator-turf 27e periode" gemerkte bon nen recht geeft op het koopen van 50 stuks baggerturf. WAT KREEG U OP DEN KOLEN- BON? Bij een onderzoek door de prijsbe- heersching ingesteld, bleek, dat verschillende kolenhandelaren het met de juiste maten en gewichten niet zoo nauw nemen. Tekorten van 15 tot 20 pet. zijn herhaaldelijk gecon stateerd. Wel werd steeds het volle bedrag in rekening gebracht, soms zelfs nog meer. Deze tekorten zijn vaak grooter dan één maandrantsoen. De gemachtigde voor de prij zen rekent dit dan ook tot de ernstige prijs- overtredingen en zal zwaar straffen. Tevens is de controle aanzienlijk verscherpt. DE RAMP TE ENSCHEDÉ EN NIJMEGEN. Een verslaggever van het „Dbld. v. h. Oos ten' schrijft o.m. De binnenstad van Enschede is zwaar ge troffen. Groote en bekende winkelpanden gingen in vlammen op. Het meest treft hier de complete verwoesting van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, een cultureel bezit waarop Enschede zeer trotsch was. Diverse arbeiderswijken zijn ten deele tot een puin hoop geworden. Heele straten zijn vrijwel in vlammen opgegaan. Aangezien duizenden brandstaven tegelijk uitgeworpen werden, waardoor op heel veel plaatsen, men kan ge rust zeggen op honderden plaatsen tegelij kertijd branden gesticht werden, stonden de brandweer e.a. hulpdiensten eigenlijk voor een hopelooze taak. In een straat is vrijwel elk huis getroffen. Ook het fraaie nieuwe gebouw der Chr. Geref. Kerk ging in vlam men op. Ook het kerkgebouw Bethel ging te niet. Békende scholen bleven niet ge spaard. Een ernstig verlies is voor Enschede ook, dat het groote complex van de Am bachtsschool voor Enschede en Omstreken geheel uitbrandde. In deze school waren ook de machinistenschool en de M.T.S. voor Oost-Nederland gevestigd. Op tal van plaat sen werden fraaie huizen, groote villa's door brandbommen onherstelbaar beschadigd. Het aantal dooden beperkte zich tot ruim 30. Duizenden en duizenden menschen zijn dakloos geworden. De „Telegr." meldt uit Nijmegen; Wan neer twee duizend menschen iederen dag, dus ook 's Zaterdags en Zondags, 10 uren per De commandan ten der bij T sj erkassy be vrijde troepen- afdeelingen bij den Führer. Na de bevrijding van de ten Wes ten van Tsj er kassy afgesne den Duitsche gevechtsgroep ontving de Füh rer op 20 Fe bruari j.l. in zijn hoofdkwartier de commandan ten der troepen- afdeelingen, die daar waren in gesloten, den commandant van een voorhoede-afdeeling, General-leutnant Lieb; den com mandant der SS-pantserdivisie „Wiking", SS-Gruppenführer en General-leutnant der Waf fen-SS, Gille en den commandant der SS-Vrijwilligersbrigade „Wallonië", SS-Hauptsturm- führer Leon Dégrelle. V.l.n.r.SS-Hauptsturmführer Leon Dégrelle, die met het Ridder kruis bij het IJzeren Kruis werd onderscheiden; SS-Gruppenführer en General-leutnant der Waffen-SS Gille, dien de Führer de zwaarden bij het Eikenloof overhandigt, geheel rechts de Reichsführer SS, Heinrich Himmler. Hoffmann-Stapf-Pax m. VRIJSTELLING VAN ARBEIDSINZET Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Ten behoeve van den arbeiasinzet wordt sedert eemgen tijd een nader onderzoek inge steld naar de mannelijke werkkrachten, welke in Nederl, bedrijven werkzaam zijn. Geschiedde tot voor kort de z.g. uitkamming van deze bedrijven ten behoeve van den arbeidsinzet rechtstreeks 'door de arbeidsbureaux, thans wordt een andere methode, de procedure der z.g. Z-kaarten toegepast, waarbij meer dan tot dusverre aandacht kan worden geschonken aan de belangen van de ondernemingen. Thans vallen onder deze procedure de volgende groe pen van bedrijven en personenhandel, am bacht, hotel-, café- restaurantbedrijven, boek houd- en administratiebureaux, accountants en belastingadviseurs. Wil nu een ondernemer zekerheid hebben of en in hoeverre hij en zijn personeel voor vrijstelling van arbeidsinzet in aanmerking ko men, dan dient hij bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort een aanvrage daar toe in. Duitsche ondernemingen dienen haar aanvrage in bij de Duitsche K. v, K. voor Nederland te Amsterdam. Deze instantie be slist over de aanvragen, waarbij dan aan de Ned. vakgroepen resp. voor Duitsche onder nemingen de Duitsche K. v. K., ruim gelegen heid wordt gegeven om de belangen van de ondernemers te bepleiten. De ondernemers die nen zich voor de behartiging van hun belangen tot hun vakgroepen te wenden. Aanvraagfor mulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de Kamers van Koophandel en de Duitsche K. v. K. voor Nederland te 1 Amsterdam en Rotterdam. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden, hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betreffende vak groep resp. de Duitsche IC. v. K. als de onder nemer een Z-lcaart terug, waarop de beslissing is aangeteekend. De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bi-eaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. ide Duitsdhe K. v. K. in de gelegenheid om in overleg met de Hauptabtei lung Wirtschaft onmiddellijk daartegen op te komen. De verzoeken om vrijstelling van bovenge noemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 7 Maart 1944 bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort resp. bij de Duitsche K. v. K. te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen dezen termijn hun ver zoek in te dienen, stellen daarmede zich zelf en hun personeel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze be drijven de werkkrachten voor arbeidsinzet el ders onttrekken zonder dat de Hauptabteilung Wirtschaft, de vakgroepen resp. de Duitsche K. v. K., of welke andere instantie dan ook hiertegen bezwaren kan doen gelden. Met nadruk wordt er dus op gewezen dat die ondernemers die deze laatste gelegenheid tot het aanvragen van vrijstelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wanneer hun belangen bij het vrijstel len van hun werkkrachten niet worden behar tigd. Buitenlandsche odernemingen in Nederland, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaars of het meerendeel der eigenaars geen Rijks duitschers en geen Nederlanders zijn, alsmede ondernemingen, waarvan meer dan 50 procent van het kapitaal niet in Duitsch of niet in Ned. bezit is, moeten haar verzoeken, evenals de Duitsche ondernemingen indienen bij de Deut sche Handelskammer für die Niederlande in Amsterdam of Rotterdam. Irfvulformulie-en en Z-kaarten kunnen deze bedrijven even ens bij de Deutsche Handelskammer verkrijgen. Voor verdiere bijzonderheden zie men de publicatie in ons nummer van 15 Febr. of men wende zich tot zijn vakgroep of de Kamer van Koophandel. dag werken, dan zal het ongeveer zes maan den duren, voordat in het verwoeste ge deelte van Nijmegen de noodzakelijke op ruimingswerkzaamheden zijn geschied, zoo deelde de opruimingscommissaris, architect A. Soetens, mede. Dan pas kan een begin -■gemaakt worden met den wederopbouw. Op deze wijze wordt wel heel duidelijk ge- illustreerd, hoeveel in een paar minuten ver nietigd kan worden. Met het puin, dat weggevoerd wordt, zal men een groote kolk in de omgeving van de stad gaan .-dempen en de rest gaat naar ver schillende afnemers, o.w. de Rijkswaterstaat. De „Haagsche Crt." meldt: Er zijn mis dadige elementen geweest, die het bestaan hebben te plunderen. Met hen is korte met ten gemaakt. Reeds 18 hunner hebben voor. hun schanddaad met het leven moeten boe ten, terwijl nog een aantal anderen hetzelfde lot wacht. Verduisteren: 27 Februari tot en met 4 Maart: 's Avonds van 18.30 u's Morgens tot 7.15 u. Middelburg. Drie jongens, zekere J. W„ P. K. en A. de B. hebben baldadigheden en vernielin gen gepleegd in leegstaande woningen aan den Koudekerkschen weg. Drie andere jon gens J. V., W. P. en C. P. deden hetzelfde in woningen aan de Baarsjesstraat op het Zand, na zich door vernieling van een ruit DONDERDAG 2 MAART. Want wij hebben geen hoogepriester, die niet kan meevoelen met onze zwakheden, doch een, die in alle dingen op gelijke wijze (als wij) is verzocht geweest, maar zonder te zon digen. Hebr. 4: 15, Lezen: Joh. 7: 113. Zon op 7.29, onder 18.25. Maan op 11.30, onder 2.38. Volle m. 10 Maart, laatste kw. 17 Maart. Kerkgeschiedenis bestudeeren beteekent niet alleen, dat wij allerlei interessante ge beurtenissen onderzoeken, maar het eischt veel meer van ons. Wij zijn zelf menschen, die gelooven in Jezus Christus, wij staan ook in de kerkgeschiedenis. Wij leven ook midden in een wereld van ongeloof en vijandschap. Wij kunnen ons wel met ont roering buigen over die oude, vergeelde bladzijden, en met tranen in de oogen zien hoe die eerste Christenen in de vuurlinie stonden, maar wij zullen vroeg of laat daar uit onze consequenties moeten trekken. Hoe moeten wij daar nu mee aan? Hoe kan iets van dezelfde kracht ook weer onze harten vervullen? Die vraag is het, die ons allen op de lippen zweeft. (Pr J. H. BAVINCK.) NED. HERV. KERK. Beroepen: te Oudenbosch (toez.), Drs Th. C. E. Da Costa, hulppred. te Valkenswaard; te Oosterzee c.a. (toez.), H. C. Kranendonk, hulppred. te Be verwijk; te Beetsterzwaag, G. J. Pauw te Saaksum; te Leek, G. C. v. Royen, eand. te Tiel; te Schipluiden, O. L. Verbaas, hulppred. te Oostwold (Old)te Kollum (Evang.), A. Brill, hulppred. te Nieuw-Buinen. Aangenomen naar Winschoten (Evang.), A. van Es, eand. te Delfshaven. Bedankt voor Haaften, W. L. Tukker te Elburg. GEREF. KERKEN. Beroepen to Om men (2e pred. pl.), J. F. Colenbrander te Twij- zel; te Goënga, J. Na wijn, hulppred. te Heeren- veon. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Rijnsburg, J. H. Veleina te Steenwijk. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen te 's-Gravenhage, A. W. C. de Wit te Delft. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam-Strevelswijk, C. C. Addink, eand. te Vrijhoeve-Capelle. Evang. L u t h. Kerk. Benoemd te Rot terdam, P. C. Roodenburg, prop. te Haarlem. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Na tevoren te zijn bevestigd door ds H. N. v. Hensbergen van Loenen a. d. Vecht met Hebr. 11:30 deed ds J. H. Cirkel gekomen van Leerbroek zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. van Genemuiden, spreken de over 1 Petrus 2:2. Wegens vertrek naar Helpman nam ds H. J. Spier afscheid van de Geref. Kerk van West-IJsselmonde sprekende over Hebr. 1320 en 21. Hij deed te Helpman intrede met 2 Cor. 5:20 en 21, nadat hij tevoren was bevestigd door zijn broer, ds J. M. Spier van 's Gravendeel, met Joh. 13:20. KORTE BERICHTEN. Naar wij verne men heeft ds J. A. F. A. Stellweg, predikant bij de Ev. Luth. Gemeente te Utrecht met ingang van 1 April a.s. eervol emeritaat aan gevraagd. Wijlen Mej. L. W. Karssen te Veendam heeft aan de Geref. Kerk aldaar een bedrag van f 2500 gelegateerd. Wijlen Mej. M. v. Baren te Zeist heeft aan de Geref. Kerk van Amsterdam voor de generale zendingskas een bedrag van f 2000 gelegateerd. KRABBENDIJKE. Vandaag herdenkt de Geref. Kerk alhier, dat ze 75 jaar gele den werd geïnstitueerd. Van middag te half drie wordt in de kerk een herdenkingssamen komst gehouden. De pastor loci, Ds M. Ros, zal een historisch overzicht geven van de ge schiedenis afgevaardigden van classis en ge- nabuurde kerken zullen eveneens aanwezig zijn en het woord voeren; vertegenwoordi gers van de familie van predikanten, die in Krabbendijke hebben gestaan zullen eveneens aanwezig zijn en de vergadering toespreken. PREDIKANT VERDRONKEN. Sedert 26 Januari werd te Weert vermist de pre dikant der Ned. Herv. Gem. ds J. R. Feij- kes. Dinsdagochtend is zijn lijk drijvende gevopden in het kanaal NederweertWes- sem ter hoogte van Oler. Keuring Landwacht Nederland in de provincie Zeeland. (A.N.P.) Meer dan ooit is het noodzake lijk, om in ons land de orde en de regelmaat, die door ongure elementen wordt verstoord, met alle kracht te handhaven. De weerbaarheid van de Beweging moet tot het uiterste worden opgevoerd. De beste dienst, dien gij, Natio- naal-Socialisten, aan het vaderland kunt bewij zen, is nu in de Landwacht de wapenen op te nemen en u in te schakelen in het corps van de Landwacht Nederland, dat wij aan het opbouwen zijn. Meldt u: 2.3.44, 19.3021.30 uur, Walcheren, Mid delburg, Dr de Nooyer, hoek Dam en Koe poortstraat. 3.3.44, 7.3011.00 uur, Zuid-Beveland, Goes, Heerbankwartier, Groote Markt. 4.3.44, 10.0015.00 uur, Zeeuwsch Vlaande ren, Terneuzen, Kringhuis, Geillstraat 16. toegang te hebben verschaft. De jongens zijn op het politiebureau ontboden en daar ern stig onderhouden. De schade is natuurlijk voor hun rekening, maar ook de ouders zul len er wel meer van hooren. Zuid-Beveland. KLOETINGE. De Coöp. Boerenleenbank al hier hield - haar algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer Q. Trimpe. Tot secretaris werd aangewezen de kassier, de heer C. Zandee Azn. Deze laatste bracht hierop het jaarverslag uit aan de hand van de reke ning. De rekening vertoont een gunstig beeld. De winst bedroeg f 1012,89. Het aftredend bestuurslid, de heer W. N. van Liere, werd herkozen evenals het aftredend lid van den Raad van Toezicht, dhr A. J. v. d. Linde. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of alhier verblijvende evacué's ook door de Bank ge holpen konden worden. De kassier deelde mede dat zulks onder bepaalde voorwaarden moge lijk is. NISSE. De korfbalvereeniging „Excelsior" hield haar jaarvergadering. In kas was f 122,93 benevens f 40 van de junioren leden. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1