WOENSDAG 1 MAART 1944 58* Jaafgeag, No. 129 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN CHRISTEL IJ K D A C B L A D VOOR ZEELAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor MiddelburgFa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26-28 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. EEN HUISHOUDELIJK PRAATJE, Het mag wel eens een keer gezegd wor den, dat de huismoeders in dezen tijd voor een zware taak staan. Een woord van hulde is zeker op zijn plaats aan het adres van die vrouwen, die er eiken dag in slagen een redelijken middagpot voor man en kinderen klaar te maken, wat variatie te bedenken in de broodbelegging, de kleeren heel te hou den en dit alles met een' opgewekt gezicht en een opgeruimd karakter voor elkaar we ten te brengen. Naarmate de oorlog langer duurt, wordt dit alles moeilijker. De mannen en jongens mogen deze voortdurende zorg wel bijzonder waardeeren en in hun cri- tiek waarmee sommigen wellicht wat al te spoedig voor den dag komen matig en voorzichtig zijn. Wij noemden daar de middagpot. Wie zou er niet vóór zijn, dat deze smakelijk is? Maar nog meer is het van economisch be lang en voor de volksgezondheid van betee- kenis, als onze warme maaltijd ook voed zaam is. En nu kan een huisvrouw uit on wetendheid, ondanks de beste bedoelingen juist hierin tekort schieten. Vandaar, dat de Overheid, omdat het hier een algemeen be lang geldt, reeds in de crisisjaren begonnen is in dit opzicht voorlichting te geven, een werk, dat door den Voedingsraad, en speciaal door zijn voorlichtingsbureau, nog steeds wordt voortgezet. Onvoldoende kennis van voedingsmiddelen, ondoelmatige behandeling, onvoldoende sa menstelling der maaltijden hebben heel wat kostelijk voedsel verloren doen gaan en heel wat tekort gedaan aan de gezondheid van den mensch. Het voorlichtingsbureau wordt bijgestaan door een commissie van advies, waarin des kundigen op het gebied van volksgezondheid, tuinbouw, visscherij, zuivel en gezinsleiding zitting hebben. De voorlichting, die van het bureau uitgaat, is dan ook wetenschappelijk geheel en al verantwoord. In een model-keu ken worden met alle recepten proeven geno men. Er gaat geen recept de deur uit, of het is eerst beproefd. Door heel het land geeft het bureau cur sussen en demonstraties. De vier grootste steden hebben eigen voorlichtingswinkels, waar iedere huismoeder om adviezen kan ko men. Voor de provincie zijn er „reizende win kels". Bekend zijn de vouwbladen, waarin de moeders voor één cent een keur van re cepten krijgen opgediend. Ook door middel van tentoonstellingen en filmvoorstellingen wordt het publiek bereikt. Verder wordt voorlichting gegeven op 't ge bied van naaien, knippen, verstellen, wasch- behandeling, huishoudelijk werk en kinder verzorging. Hier wordt dus belangrijk werk verricht, waarvan wij alleen maar kunnen hopen, dat het door onze huismoeders zal worden ge waardeerd. VERGEEFSCHE SOWJET-AANVAL- LEN. - ZWARE GEVECHTEN IN VER SCHILLENDE SECTOREN. - WEDER OM STRIJD BIJ KERTSJ. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Ten Oosten van K e r t s j en in het gebied van Kriwoi Rog zijn talrijke aanvallen der bolsjewisten met zware verliezen voor den vijand afgeslagen; plaatselijke penetraties wer den in den tegenaanval opgeheven. In het gebied ten Zuiden van de P r i p e t- moerassen hield de plaatselijke gevechts bedrijvigheid aan. Ten Zuiden van de B e r e - s i n a en ten Zuidoosten van W i t c b s k stortten vrij hevige Vijandelijke aanvallen voor onze linies ineen. Op eenige penetratie- plekken werden die bolsjewisten, na verbit terde geveohten van man tegen man, in een tegenaanval teruggeworpen. Ten Noordwesten van Newel ging de vijand met verscheidene infanteriedivisies tot den aanval over. De zware gevechten van gisteren leverden een volledig afweersucces op. Ten Oosten van het Meer van Pleskau en bij Narwa hadden herhaalde vijandelijke aanvallen geen succes. Vijandelijke bewegingen en gereed staande troepen werden door artillerie uiteen geslagen. Sterke formaties slagvliegers van de luchtmacht ondersteunden de afweergevech- ten, vooral bij K r i w o i R o g, bij D o e b n o en aan het Meer van Pleskau, door met goede v uitwerking aanvallen in sciheer- vlucht te ondernemen op infanterie- en ge motoriseerde colonnes der bolsjewisten. Tal rijke voertuigen en verscheidene luchtafweer- kanonnen werden vernield door bommen of door beschieting met de boordwapens. In het hooge noorden vernielden snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen vijandelijke troepenverblijf- plaatsen aan de Moermansklijn. Bij de zware afweergevechten in den Noor delijken sector van het Oostelijke front heeft zich de tweede Letlandsche SS-vrijwilligers- brigade, onder bevel van den eikenloofdrager SS-Oberführer Schuldt en van haar Letland schen infanteriecommandant, den ridderkruis drager Standartenführer Weiss bijzonder on derscheiden. Ondernemingen van stootroepen op het lan- dingshoofd van N e 11 u n o leididen tot plaat selijke stellingsverbeteringen. Aan het zuide lijke front werden vijandelijke aanvallen bij Castelforte en Terelle afgeslagen. Marine- en scheepsafweergeschut hebben bo ven de haven van Boulogne van verschei dene in scheervlucht aanvallende vijandelijke vliegtuigen twee viermotorige bommenwerpers en een tweemotorigen bommenwerper neerge schoten. Daarmede hebben vlootstrijdkraohten en afweergeschut van koopvaardijschepen en van marine van 21 tot 29 Februari in totaal 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Korte Berichten. (D.N.B.) Te Londen is officieel mede gedeeld, dat de Britsche kruiser Sparta ver loren is gegaan. (D.N.B.) Te Helsinki is Dinsdagavond het volgende officleele communiqué verspreid: „Ministerpresident Linkomies bracht vandaag tijdens de besloten zitting van den Rijksdag het rapport der regeering uit over den pplitie- ken toestand. Op grond van het reglement van orde verdaagde de Rijksdag de behandeling van het rapport tot een tweede zitting, die des middags gehouden wer.d. Na een debat van een uur sprak de Rijksdag zijn vertrouwen in de regeering uit." N.A.D. Oostkorps 20. Het pionierswerk, dat Ned. arbeidsmannen in den zomer van 1943 in het bezirk Bialystock verrichten ten behoeve van Europa in het alge meen en van Nederland in het bijzonder, zal in 1944 worden voortgezet. Wederom zal een N. A. D.-korps vrijwillig naar het oosten gaan om daar ontwateringswerken uit te voeren. Het klimaat daarginds bleek, evenals de voe ding, de legering en de overige levensomstan digheden uitstekend voor de Nederlanders te zijn. Zeer sprekend daarvoor is het feit, dat talrijke vrijwilligers van 1943 zich ook voor het nieuwe oostkorps hebben gemeld. Daarnaast richt de Ned. Arbeidsdienst een oproep tot alle jonge Nederlanders, die den leeftijd van zeventien jaar hebben bereikt en die zijn geboren in de jaren 1925, 1926 en 1927 om deel te nemen aan dit grootsche werk in Ned. verband dus in de uniform van den N.A.D. en onder Ned. leiding. Van belang is ook de bekendmaking, dat vrijwilligers, die zulks verdienen, gedurende dezen inzet in de oostelijke gebieden kunnen worden bevorderd en later, in Nederland worden aangesteld als N.A.D.-kaderlid. Ofschoon de deelneming aan oostkorps 20 slechte 4% maand zal duren en de vrijwilligers reeds in dien aanvang van Augustus 1944 zullqn terugkeeren, worden de mannen geacht hun arbeidsdienstplicht volledig te hebben volbracht. De aanmelding is opengesteld tot en met 7 Maart a.s. bij het N.A.D.-aanmeldingsbureau, onder hetwelk de woonplaats van den desbe- treffenden vrijwilliger ressorteert (opgave daarvan verstrekt de burgemeester). Nederlanders in de Wiking. Bij de divisie Wiking zijn, naar men weet, ook Nederlandsche vrijwilligers ingedeeld, die evenals de overige tot deze formatie behooren- de strijders, krachtens hun roeping en ideaal, zijde aan zijde met de Duitsche troepen vech ten tegen de bolsjewistische legerscharen. In de nadere berichten over den omsingelingsslag bij Tsjerkassy wordt thans eveneens met groote voldoening gewag gemaakt van het op treden der divisie Wiking, welker actie er evenzeer toe bijgedragen heeft, om den opzet der Sowjet-Rusische legerleiding om de bij de Tsjerkassy omsingeld geweest zijnde Duitsche troepen te vernietigen, te verijdelen. Meldt U en strijdt mee in de rijen deir Waffen-SS. Alle inlichtingen SS-Ersatzkom- mando Niederlande, Den Haag, Korte Vijver berg 5, of aan de NebenstellenAmsterdam, Dam 4; Allernaar, Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46Enschede, Hengeloschestraat 30 en Heerlen, Saroleastraat 25. VERPLICHTE TERUGLEVERING VAN VERPAKKINGSMIDDELEN. In de Staatscourant van 28 Febr. 1944 is een be schikking verschenen, krachtens welke men verplicht wordt alle verpakkingsmiddelen ter stond na gebruik of binnen den overeengeko men termijn aan den leverancier terug te ge ven, voorzoover tenminste de teruglevering tusschen leverancier en afnemer is overeenge komen. Een dergelijke overeenkomst is ook aanwezig, indien op de verpakking de terug levering geëischt wordt en de afnemer deze verpakking aanvaardt. De leverancier wordt verplicht de gebruikte emballage terug te ne men. Niet-nakoming van deze verplichtingen kan bestraffing volgens het economisch sanc- tiebesluit ten gevolge hebben. DE BOMAANVALLEN OP ONS LAND. De Ned. Volksdienst heeft f 200.000 ter beschikking gesteld van de slachtoffers van de Anglo-Amerikaansche bomaanvallen öp Nij megen, Enschede en Arnhem. Hierbij wordt de verwachting uitgesproken, dat dit voorbeeld van andere zijden zal wor den gevolgd. Men kan de stortingen doen op girorekening 174861 van de landelijke finan- cieele leiding van den Nederlandschen Volks dienst te 's-Gravenhage. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat zich 1200 personen bij den N.V.D. hebben ge meld voor het als pleegouders opnemen van kinderen uit de door deze bomaanvallen ge troffen gezinnen. BON 23 HONDEN- EN KATTEN BROOD. Van 1 tot en met 31 Maart 1944 wonden op bon no. 23 van de voederkaart voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood be schikbaar gesteld als op den bon voor de af- geloopen periode. Op bon no. 23 der voeder- (Jcaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor vermelde periode 1.5 kg. kattenbrood beschik baar gesteld. Na 31 Maart 1944 is bon no. 23 ongéldig. WINTERHULP. Men meldt onsIn de tweede week van Februari is VQor onze minder bedeelde volksgenooten een bedrag van f 24.059.42 bijeengebracht. Hoe dit o.m. is ge schied i blijkt uit een brief die Winterhulp dezer dagen ontving en waarin gezegd wordt: ,,Op toevallige wijze raakte ik onlangs be trokken bij een bominslag. Ik verdiende daar aan onvrijwillig een rijksdaalder. Daar ik tot dusverre nooit aan een oorlog iets verdiende en ook met een blanco register wat dat betreft wensch te sterven, verzoek ik u de hierbij ingesloten rijksdaalder aan te wenden voor Winterhulp Nederland." GEEN SPAARBANKBOEKJES OP ZENDEN. Het Staatsbedrijf der P.T.T. meldtDe Rijkspostspaarbank is door toevloed van spaargelden met werk overbelast. Daarom kan nog geen rente op de boekjes bijgeschre ven worden. Op de rekening van eiken inleg ger ter directie i,j »>e ivr.te over 1943 uiter aard wél bijges(,:wven. é-it is, zooals steeds het geval is, in januari geschied. Het gaat alleen i die v*riaeUmg van de gekweekte in éi hoekjes, waa»vaji er anders in dtezen tijd vaa jjtidi dagelijks duizenden worde» ougtsiuUïd. Thans moet in de cèfste plaats de boekhouding van inleggingen en te rugbetalingen ter directie bijgehouden worden. Daarom is besloten tot nader order geen spaarbankboekjes voor rentebijschrijving in be handeling te nemen. Dringend wordt verzocht voor dit doel geen boekjes in te zenden, totdat er om gevraagd wordt. Terugzending van toch ingezonden boekjes zal groote vertraging on dervinden. KOOKKAARTEN VOOR PETRO LEUM. De uitreiking van kookkaarten voor petroleum „U 403" door de distributiediensten, is wegens onvoorziene omstandigheden uitge steld en zal eerst na 3 Maart a.s. een aan vang nemen. WIJZIGING BANKBILJET 25.-. Het tijdelijke hulpbankbiljet van f 25, dat in den zomer van het vorige jaar in omloop werd gebracht, zal eenige wijzigingen onder gaan. Volgens de beschrijving in de Nederl. Staatscourant zijn portiet en omlijsting aan de voorzijde uitgevoerd in donkere en lichtere roodachtig bruine kleuren, in plaats van in een donkerbruine hoofdkleur. De van het rozet uit gaande stralen zijn paars en blauwgrijs, in plaats van geel en groen, ter linkerzijde is een monogram D N B in langgerekte omlijsting aangebracht; het biljet draagt de handteeke- ningen van Mr Rost van Tonningen als presi dent en van den heer Rob^tson als directeur in plaats van die van 'Mr Trip en Mr Wester man Holstijn. De biljetten der oude uitvoering blijven naast de thans aangekondigde biljetten in omloop. Verduisteren: 27 Februari tot en met 4 Maart: 's Avonds van 18.30 u., 's Morgens tot 7.15 u. TIJDELIJK ONDERDAK VOOR GEI TEN, HONDEN, KATTEN, KONIJNEN, KIPPEN ENZ. In aansluiting op het door de afd. Zeeland-Noord geplaatst bericht, doet de Correspondent der Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren voor N.- en Z.-Beveiand een beroep op de welwillendheid van leden zoowel als niet-leden tol het tijdelijk herber gen van door den veearts, te Goes goedge keurd klein-vee uit geëvacueerde gebieden. Opgaaf van gewenschte dieren en omschrij ving der beschikbare ruimte uitsluitend te richten aan: J. J. M. van Damme, D 12 te Heinkenszand. Goes. Een politioneele waarschuwing is uitge reikt aan A. v. D. wegens niet voldoende ver duisteren van zijn woning en aan A. H. te Kloetinge wegens het in het donker rijden met een rijwiel zonder afgeschermde voorlamp. Zuid-Beveland. YERSEKE. Het paard voor den groente wagen van den heer W. te K. sloeg alhier op hol en draafde dwars door een paar deu ren een noodwoning aan de van Tienhoven- straat binnen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor doch de schade in de wo ning is aanzienlijk, terwijl het paard boven dien gewond werd. Walcheren. ZOUTELANDE. Ongeval. Maandagmid dag bevond de 33-jarige landbouwer M. Ver- hage zich met paard en wagen op de Lange- damschestraat alhier, bezig met het lossen van zand. Het paard schrok van een nade rende auto en sprong zijwaarts, zoodat V., die het dier nog tegen wilde houden, onder de wagen terecht kwam, die deels nog met zand was geladen, Met inwendige kneuzin gen werd hij naar zijn woning vervoerd. Brutale roofoverval op post kantoor te Rotterdam. Vorige week Woensdag is, naar het Volk meldt, te Rot terdam een brutale overval gepleegd op een bijkantoor van de Posterijen te Charlois. Drie indringers hebben kans gezien, het aan wezige personeel te overmannen en een bedrag van ruim f 22.000 alsmede een grootq partij rantsoenbonnen gebak te stelen. Woensdag middag even na vijf uur werd er gebeld. Op het vermoeden, dat dit de chauffeur van de postauto was, die altijd na vijf uur komt, deed een van het personeel de deur open. Onmid dellijk stapten drie mannen binnen, waarvan de voorste zei, dat hij van de Duitsche Politic, was en alle aangeteekende stukken moest con troleeren. De tweede dreigde met een pistool. Het aanwezige personeel, vijf personen, werd in de nabijheid van de kluis gedrongen. Onder bedreiging met het pistool werd een van het vijftal gedwongen de kas af te geven. Twee geldtrommels werden opengebroken en de in houd werd er uit genomen. De vijf postmen- schen werden hierop genoodzaakt, in de kluis te gaan, die daarna gesloten werd. Omstreeks half zes belde de chauffeur van de postauto, doch kreeg geen gehoor. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie. Tot op dit oogenblik heeft men van de daders nog geen spoor kunnen ontdekken. Begrafenis slachtoffers te Arnhem. De droeve reeks begrafenissen van de slachtoffers bij het bombardement te Arnhem, moest zelfs Zondag worden voort gezet. Om half één zijn op de begraafplaats Moscowa vier gemeentewerklieden begraven, die bij het bombardement de dood vonden. Een groote menigte Arnhemmers, onder wie zich verscheidene officieele personen bevonden, woonde de plechtigheid hij. Burgemeester Bloemers heeft bij de vier kisten een korte toespraak gehouden. Zaterdagavond werden elf kisten met stof felijke omhulsels van slachtoffers naar de be graafplaats Moscowa overgebracht. Vrijdagavond hebben, naar het Volk meldt, Anglo-Amerikaansche vliegtuigen bommen ge worpen in een Arnhemsche arbeidersbuurt, waardoor in twice straten verscheidene huizen totaal zijn vernield en een groot aantal ernstig is beschadigdaan de droeve lijst van doode- lijk getroffenen werden weer zes nieuwe na men toegevoegd. Vier gevallen van grove on voorzichtigheid. Te Heemskerk is de 24-jarige Th. S. met een brandenden lucifer te dicht bij een bezinetank van een vliegtuig gekomen. De tank ontplofte en dientenge volge werden de kleeren van S. in vlammen gehuld. In zorgwekkenden toestand is de man naar het Ziekenhuis te Beverwijk overge bracht. Wederom heeft zich te Wierden een ern stig ongeluk met een gevonden projectiel voorgedaan, De 17-j. H. Wolters, die een projectiel had gevonden, ging hiermede ex perimenteeren met het gevolg, dat- het ont plofte. Den jongen werden drie vingers af gerukt en hij kreeg ernstige verwondingen aan het gelaat. Onder Hollum (Fr.), vonden de gebroe ders Roorda uit Britsum een projectiel. Ze trokken het op 't land en schopten er tegen aan. Het projectiel ontplofte, tengevolge waarvan beiden op slag werden gedood. Te Hardenberg hadden de 39-jarige H. Meyer en diens broer H. J. Meyer een mi trailleurkogel gevonden en zij probeerden dit voorwerp te doen ontploffen. Zij maakten een vuurtje en wierpen den kogel erin, met het gevolg dat deze explodeerde en dat beide broeders zeer ernstig aan beenen en buik werden gewoqd. Zij zijn in het ziekenhuis opgenomen, waar de jongste broer aan de gevolgen is overleden. Dokter omgekomen. Toen de arts P. van der Burg, giemeente-geneesheer te Heteren, Vrijdagavond terugkeerde van een E.H.B.O.-cursus te Driel, kwam hij op den Rijnbandijk in botsing met een der cursisten. De dokter stortte met zijn motor van den dijk en werd ernstig gewond. Den volgenden dag is hij in het ziekenhuis te Arnhem overleden. Dokter v. d. Burg was 43 jaar oud. Hij laat een vrouw met tien kinderen na. Onbedoelde reclame. Voor liet Bossche Gerechtshof moesten Maandag een aantal clandestiene distillateurs terecht staan. Toen aan een der getuigen de vraag werd gesteld hoe hij met een geheimen stoker in connectie was gekomen, verklaarde hij dat hij in de krant had gelezen, dat de man veroor deeld was. Hij was er op .af gestapt en had zaken met hem gedaan. C|1 a md elstilane jenever ge stookt. De Econ. Dienst te Hilversum heeft een geslaagden inval gedaan in een huis aan den Hooge Naarder weg aldaar, omdat men vermoedde, dat er een clandestiene jeneversto kerij was gevestigd. In eén bovenkamer werd een compleet distilleerapparaat aangetroffen, dat in volle werking was. Het bleek een gloed nieuw gebouwd toestel, waarmee jenever met een gehalte van 50 pet. alcohol werd gestookt. Een hoeveelheid van den drank, welke juist was gestookt, werd in beslag genomen. De installatie was pas een week „in functie". BEKENDMAKING. Van den Höheren S.S.- und Polizei- führer Nordwest. Het Polizeistandgericht Den Haag heeft op 28 Februari 1944 de volgende Nederlanders als saboteurs ter dood veroordeeld: 1. den bouwkundige Klaas Postma, gebo ren 25 Dec. 1904 te Meppel; 2. den ambtenaar Roger Henri Rene Abma, geboren 17 Mei -1919 te Roosendaal3. den pianostemmer An drees van Beek, geboren 9 Mei 1909 te Apel doorn; 4. den Jood Leo Fischer, geboren 11 Februari 1897 te Samotsjin; 5. den beton- emailleur Albertus Henri Hey, geboren 20 April 1915 te Utrecht; 6. den instrument maker Cornelis Hey, geboren 27 November 1919 te Utrecht; 7. den belastingbeambte Leonardus Cornelis Hey, geboren 2 Februari 1914 te Utrecht; 8. den notarisklerk Johan nes Holswilder, geboren 16 Februari 1902 te Schoonhoven; 9. den Jood Karei Keizer, ge boren 14 Mei 1911 te Amsterdam; 10. den timmerman Christiaan Kerkhof, geboren 9 October 1900 te Leeuwarden; 11. den accoun tant Hans van Koetsveld, geboren 23 Novem ber 1918 te Rotterdam; 12. den Jood Heinz Loewenstein, geboren 17 Februari 1919 te Den Haag; 13. den student Jacobus Alexan der Martens, geboren 10 Augustus 1923 te Haarlem; 14. den bankwerker Egbertus Ma ria Meulenkamp, geboren 3 Mei 1916 te Kam pen 15. den kantoorbediende Hubert van Oorschot, geboren 30 December 1919 te Me- dan (Indië)16. den reiziger Herman van Roon, geboren 23 Mei 1922 te Rotterdam; 17. den kantoorbediende Thomas Franciscus Hendrikus Spoelstra, geboren 24 Mei 1914 te Utrecht; 18. den student Pieter Verhage, ge boren 17 November 1921 in Vrouwen polder; 19. den huisslachter Jan van der Voort, geboren 1 Juni 1923 in Jutphaas; 20. den kantoorbediende Antonius Josephus Ru- dolphus Hegge, geboren 11 December 1920 te Den Haag. Het vonnis werd in de vroege ochtenduren van 29 Februari voltrokken. Bij twee veroor deelden, den betonemailleur Albertus Henri Hey en den huisslachter Jan van der Voort, werd het voltrekken van de doodstraf door den Gerichtsherr uitgesteld om de kwestie van gratieverleening te onderzoeken. Drie andere gevallen, die bij het Polizei standgericht waren ingediend, zijn overge bracht naar het Duitsche Obergericht, daar het bij deze gevallen gaat om individueele bedrijvers van misdaden, die geen lid zijn van een terreurorganisatie. Ten aanzien van het vorenstaande wordt het volgende medegedeeld Het Polizeistandgericht moest zich in dit WOENSDAG 1 MAART 1044. Daar wjj nu een grooten Hoogepriestor heb ben, die -de hemelon is doorgegaan, Jezus, den Zoon van God, laten wjj aan die be lijdenis vasthouden, Hebr. 4: 14. Lezen: Joh. 6: 60'71. Zon op 7.31, onder 18.23. Maan op 10.56, onder 1.25. Ie kw. vandaag, volle m. 10 Maart. Nooit schijnen wij zwakker, hulpeloozer, machteloozer te zijn, dan wanneer wij met werklooze, gevouwen handen voor 's Heeren aangezicht staan. Maar juist in die uren van volmaakte afhankelijkheid, waarin wij reeds door onze onderworpen houding bewijzen niets uit onszelf te kunnen en te weten, arbeiden wij het krachtigst aan onze zelfopvoeding.... of liever, Gods Geest werkt in ons beide het willen en het volbrengen. Wij rijpen dus innerlijk door het gebed. Ds J. J. KNAP. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Gulpen (toez.), G. F. H. Carsteno, hulppred. te 's Gravenhage. Aangenomen: naar 's Gravenzande, K. C. van Gorcom te Groote Lindtnaar Schoondijke, J. Franke, cand. te Re ne s s e, die bedankte voor Retranche- m e n t. Bedankt: voor Staphorst, I. Kievit te Baarn. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: voor Rotterdam, D. W. Veldkamp te Leeuwarden. Te Nijmegen vond Zaterdag de begrafenis plaats van on geveer 500 slachtoffers van den Anglo-Ame- rikaanschen ter- reuraanval op Nijmegen. Over zicht tijdens de plechtigheid op de begraafplaats CNF-H Brusse-Pax m YERSEKE. De burgemeester heeft ter voorziening in de vacature Mej. J. Wesdorp de navolgende voordracht opgemaakt voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school II: 1. Mej. D. M. Wesdorp, ond. te Kapelle; 2. Mej. M. C. Daansen, ond. te Kruiningen3. Mej. C. S. Sloover, tijd. ond. te O.- en W.-Souburg. LANDBOUWONDERWIJS. Bij be schikking van den secretaris-generaal van liet departement van opvoeding wetenschap en kul- tuurbescherming is de heer D. Evelecn be noemd tot vast hoofd der rijks lagere land bouwschool te Nieuwerkerk, zulks met ingang van 1 Mei 1944. proces bezig houden met een organisatie van verzetpleging en terreur, die zich „Oranje vrijbuiters" noemde en haar centrales had in Utrecht, Woerden en Epe (Geld.). De leden betitelden zich zelf als terroristen en werk ten volgens bolsjewistische methoden. De or ganisatie was naar militair voorbeeld inge richt en droeg alle kenmerken van een uit gesproken geheime terreur- en veemorgani satie. Het grootste deel van de twintig voor geleide beklaagden had een verklaring on derteekend, waarbij zij zich tot medewerking verplichtten. Daarbij is het kenmerkend, dat tot den kring van daders drie volle Joden behoorden, onder wie een uit Duitschland geëmigreerde te slechter naam en faam be kend staande Jood, die deze verklaringen on middellijk onderteekend hadden, maar feite lijk niet medewerkten, doch andere leden tot daden van geweld opstookten, terwijl zij zelf op den achtergrond bleven en zich bézig hielden met geldzaken en met de verdeeling van de geroofde levensmiddelen- en textiel- bonnen. Het is ondubbelzinnig gebleken, dat deze Joden tot de toonaangevende leden van de organisatie behoorden en dienovereenkom stig zijn opgetreden. Met dit vonnis van het Standgericht wordt een heele reeks moord- en roofovervallen ge boet, waaronder de bijzondpr wreede' en ge niepige overvallen op het echtpaar Boyinga, op de echtelieden Oudstedt, op den boer De Ruiter en op de vrouw De Marsma. Voor de werkwijze van de daders is het kenmerkend, dat zij ook weerlooze vrouwen niet spaarden en haar alleen daarom neer schoten om lastige getuigen uit den weg te ruimen. Voorts is het 'kenmerkend, dat de moordenaars hun slachtoffers met onschuldi ge verzoeken aanklampten om hen dan ze ker en verrassend te kunnen neerschieten. Deze gebeurtenissen toonen met volkomen duidelijkheid aan, dat hier sprake is van bols jewistische methoden. Voorts is hiermede geboet een reeks van roofovervallen op distributiekantoren, die be dreven werden, hoewel de daders wisten dat door het rooven van de levensmiddelenkaar ten enz. de geheele bevolking van de ge meente te lijden had. Bij de uitvoering van deze roofovervallen hebben zij van tevoren geweten, dat zij het leven en de gezondheid van de ambtenaren en van hun eigen volks genooten ten zeerste in gevaar brachten. Dat bleek ook uit het feit, dat in openbare ge bouwen, waar veel publiek kwam, tijdbom men werden gedeponeerd. Het proces heeft ook aangetoond, dat de daders de geroofde levensmiddelenbonnen in de eerste plaats ten bate van zichzelf be steedden en in den clandestienen handel ver kochten. Ook in dit proces werd het bezit van wa penen in handen van leden eener verzetsor ganisatie, zooals in het algemeen elk onbe voegd bezit van wapens, als een zware mis daad beschouwd tegen de verordening ter bescherming van de openbare orde, zoodat alleen in deze overtreding reeds de doodstraf lag opgesloten. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 29 Februari 1944. De volgende personen werden gedagvaard A. Walhout, 38 jaar, commissionnair te Borssele, wegens afleveren aan A. Boone van een rijwielband zonder bon. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. A. Boone, 37 j., landbouwer te Borssele, wegens het ruilen tegen tarwe van een rij wielbuitenband. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. met verb, verkl. S. Bimmel, 46 j„ landbouwer te Domburg, wegens het in strijd met de Paardenveror- dening, koopen van P. Koeman van een paard. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. P. Koeman, 30 j., expediteur te Middel burg, wegens het aan S. Bimmel verkoopen van een paard. Eisch f 75 of 30 d. Uitspr. f 75 of 25 d. J. de Witte, 25 j., koopman te Goes, we gens het aan J. de Kubber verkoopen van 25 paar zijden dameskousen zonder bonnen. Eisch f 100 of 30 d. Uitspr. f 100 of 25 d. L. Schippers, 36 j., transportarbeider te Kapelle, wegens het koopen van 20 eieren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1