DINSDAG 29 FEE1UARI 1944 5Ss JssugBTtt0i. Ne» 12§ CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD ËN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. j. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goea. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DE WONINGTOESTAND. Het is bekend, dat er ook in ons land na den wereldoorlog van 19141918, hoewel Nederland toen niet in den oorlog was be trokken en er hier te lande weinig door het oorlogsgeweld was verwoest, een aanzienlijk woningtekort heerschte, zoodat in de eerste jaren na 1918 van een woningnood kou worden gesproken. Aangezien de particuliere woningbouw niet voldoende in de dringende behoefte aan woningen voor arbeiders en kleinen middenstand voorzag, hebben staat en gemeenten het bouwen van woonhuizen toen krachtig bevorderd. In sommige plaat sen ging men van gemeentewege recht streeks tot woningbouw over, in vele andere spanden woningbouwvereenigingen, finan cieel geholpen door Rijk en Gemeente, zich hiervoor. Sedert 1920 werden ongeveer 1 miljoen woningen gebouwd een prssta+ie, waarop Nederland terecht trotsch mag zijn, zoodat bij een totaal van 2.200.000 woningen in begin 1940 45 pCt van alle woningen niet ouder dan 20 jaar waren. Er zijn helaas gemeentebesturen, vooral ten plattelande, die in deze jaren op dit gebied weinig of niets hebben gedaan en daardoor er belangrijk aan meewerkten, dat jonge menschen, die gingen trouwen, op hun dorp geen woning konden vinden, zoodat de trek naar de groote steden hierdoor in de hand werd gewerkt. Sommige burgemeesters en gemeenteraadsleden spraken niin of meer laatdunkend over de stad, waar men den schuldenlast door woningbouw maar voort durend verzwaarde. Zij echter verstonden de kunst om hun gemeente goedkoop te finan cieren en de belastingen laag te houden. Wij wijzen hierop, niet om oude koeien uit de sloot te halen, maar om nu, terwijl wij weer in oorlogstijd leven, te vragen wie het meest en het best het volksbelang heb ben gediend, de gemeentebesturen, die actief of zij, die nalatig waren op dit gebied. En tevens, om er zoo sterk mogelijk op aan te dringen, dat straks, als weer alle krachten zullen moeten worden ingespannen, om in een woningtekort te voorzien, ook de platte landsgemeenten hun roeping zullen verstaan en ditmaal niet zullen achterblijven. In het begin van 1940 waren de woning toestanden in ons land zeer gunstig. Er was een overschot van ongeveer 110.000 wonin gen, d.w.z. 4 pCt van alle woningen. Aan gezien er in oorlogstijd vrijwel niet wordt gebouwd en er veel verwoest wordt, kan ieder begrijpen, dat straks een groot tekort en verlies moet worden ingehaald en her steld. Onlangs lazen wij, dat na den oorlog- zeker 32.000 woningen per jaar zullen moe ten worden gebouwd. Welnu, dan zal men ook in geen enkele gemeente kunnen en mo gen achterblijven. FELLE STRIJD BIJ KRIWOI ROG. - LUCHTACTIE BIJ KIROWOGRAD. - SLECHTS PLAATSELIJKE ACTIES IN ITALIË. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Aan weerszijden van Kriwoi Rog vie len de bolsjewisten gisteren den geheelen dag met sterke, infanterie- en pantserstrijdkrachten aan. Met afgrendeling van eenige penetraties werden alle aanvallen afgeslagen. Ten Zuiden van de Pripetmoerassen heerschte op eenige plaatsen levendige gevechtsactie. Bij Jampol wierpen troepen van het leger en de Waffen-SS vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval terug. Ten Zuiden van de B e r e s i n a bleven herhaalde door pantser wagens ondersteunde Sowjet-aanvallen zonder resultaat. De luchtmacht deed, ondersteund door af deelingen Roemeensche vliegers, ten Oosten van Kirowograd met sterke for maties gevechts- en slagvliegtuigen aanvallen op vijandelijke artilleriestellingen, pantserwa gens- en troepenconcentraties. Het verkeer over een brug over den D n j e p r werd door bomtreffers herhaaldelijk onderbroken. Bij de gevechten van de laatste dagen in het gebied ten Noorden van Rogatsjev heeft zich de bataljonscommandant bij een grenadiers regiment, kapitein Sattler, aan het hoofd van een stoottroep, bij zonder onderscheiden. Aan cle Italiaansche fronten heerschte gisteren slechts plaatselijke gevechts actie. De ongeveer twee bataljons sterke vijan delijke strijdkrachten, die sedert eenige dagen THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door U g. de Swarth. 32) _o_ Hoofdstuk IV. „Neen, Mr Lely, er is niets bijzonders ge weest. Ik heb de post doorgezien en toen een stukje van mijnheer Bijlant over den ijs- hockywedstrijd tusschen de Roode en Zwar te schaatsers op de telex gezet. O ja, er heeft een meneer opgebeld, die geen krant gekre gen had. Wie het was? Jaehneemt u 't me niet kwalijk, maar ik heb alleen het adres genoteerd. Ja, ik heb het aan Arie op gegeven; hij zou er nog een brengen. Ik zal er voortaan naar vragen. U heeft gelijk, u heeft het me al een paar maal gezegd. Mr Lely 1" en Paul legt den haak op het toestel. Die Lely kan zoo cynisch zijn, als hij je op een foutje betrapt. Hij had het adres toch 1 Als die man maar zijn krantje krijgt van avond 1 Arie zou toch even op den naam op de deur letten. Was die man ook even raar begonnen door de telefoon„Zeg, waar blijft m'n krant? Ik zit natuurlijk weer zonder, hel Ja, natuurüjkl 't Is een zootje bij jullie, hoor!" Dat was de „vriendelijke" inleiding van het gesprek geweest. Paul had niet eens gelegenheid gekregen het „lesje" op te zeg gen, laat staan, om den abonné over dat „zootje" te bekapittelen. Want aan den an deren kant had nog slechts geklonken„Als bij Buon Riposo ten Zuidwesten van A p r i - 1 i a waren ingesloten, zijn na zware gevechten in het aan holen en ravijnen rijke terrein ver nietigd; er zijn meer dan 650 gevangenen ge maakt. In verbeten gevechten van man tegen man leed de vijand zeer zware verliezen aan dooden en gewonden. Het 1ste bataljon van het 9de pantsergrenadiersregiment onder bevel van majoor Ecker heeft zich hier zeer bijzonder onderscheiden. Batterijen verdragend geschut hebben met waargenomen uitwerking de vijandelijke ont schepingen in het gebied van A n z i o en N e 11 u n o beschoten. Aanvallen van afdeelin- gen Duitsche slagvliegtuigen veroorzaakten hevige branden in de haven van Anzdo. Invasie uitgesteld? (C.D.) Howe, minister voor Munitie, zou volgens Reuter in het Canadeesche Lagerhuis te kennen hebben gegeven, dat die Europeesche invasie binnen drie of vier maanden zou plaats hebben. In verband hiermede, aldus Howe, heeft de Canadeesche regeering talrijke tele grammen uit Groot-Brittannië ontvangen, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke levering van de benoodiigde scheepsruimte. Korte Berichten. (S.P.T.) De Amerikaansche luchtaanval van Donderdag op Fiume heeft aanmerkelijke schade aan de woningen in deze stad: teweeg gebracht. Onder de burgerbevolking vielen on geveer honderd slachtoffers. Vrijdag in den namiddag ondernamen Amerikaansche vlieg tuigen wederom ,een aanval op de stad. Dit maal werd onder meer het stedelijke zieken huis getroffen. De bevolking leed wederom verliezen. (D.N.B.) Het militaire onderzoek naar den oorsprong van de boven Stockholm en om geving uitgeworpen bommen is thans naar „Stockholms Tidningen" meldt, geëindigd. Er is uitdrukkelijk vastgesteld, dat er geen twij fel bestaat aan den Sovjetrussischen oorsprong dier bommen. De Wiking onderscheiden. Steeds leefde bij velen onzer voor de Ne- derlandsche vrijwilligers een stille bewonde ring. Toen wij vernamen, dat bij de ingeslo ten divisies ook de Wiking was, kwam over ons een stille bezorgdheid, die bij het be richt der bevrijding overging in een gevoel van dankbaarheid, waaraan wij geen uiting kunnen geven doch dat wij in ons hart als een ikostbaar goed bewaren. Meldt U 4n strijdt mee in de rijen der waffen-ss. Alle inlichtingen ss-ersatzkom- mando Niederlande, Den Haag, Korte Vij verberg 5 o$ aan de nebenstellenAmster dam Dam 4; Alkmaar Langestraat 56; Gro ningen Heerenstraat 46; Enschede Hengelo- schestraat 30, en Heerlen, Saroleastraat 25. Toeslagkaarten en rantsoenbonnen voor bijzonderen arbeid. Binnenkort zullen de distributiediensten be ginnen met het uitreiken van nieuwe inlichtin gen-formulieren voor iederen werknemer, die in aanmerking komt voor een toeslagkaart wegens zeer zwaren, zwaren, langdurigen of nachtarbeid, dan wel rantsoenenbonnen brood, melk, eenheidszeep of wasehpoeder wegens resp. seizoenarbeid (oogstwerkzaamheden), gif- tigen of vuilen arbeid. Een ieder, die ge durende de distributieperiode van 16 April tot en met 13 Mei en gedurende volgende perioden deze extra rantsoenen wenscht te ont vangen, moet op nader door de distributie diensten bekend te maken dagen een zoodanig inlichtingen-formulier by het plaatselijk dis tributiekantoor afhalen. De formulieren moeten door den werknemer worden ingevuld en onder teekend. De werknemer dient vervolgens het formulier in handen te stellen van zijn werk gever, die het medeonderteekent en daarna bij den distributiedienst inlevert. Na beoordeeling der aanvragen roept de distributiedienst den werkgever op om zich met de eerste distribu tiestamkaarten der in aanmerking komende arbeiders op het distributiekantoor te melden, teneinde de toeslagkaarten en rantsoenbonnen in ontvangst te nemen. Voor volgende ver strekkingen aan dezelfde arbeiders behoeft niet voor elke distributieperiode opnieuw een in lichtingen-formulier te worden ingediend, doch uitsluitend een collectieve aanvraag op een z.g. naamlijst. het weer gebeurt, schrijf ik alles aan je di rectie! Ik wi 1 een krant hebben 1 Wat? Waar? Da's 't toppunt 1 Valeriusstraat 119 natuurlijk!" en rrrang, de haak er weer op. Pfff 1 wat is 't hier warm. En dan moet je hoofdpijn hebben! Paul stut het hoofd in de handen en sluit de oogen. De gedachten tol len door elkaar. En toch zit er een blij gevoel in z'n borst. Want het is weer met Minne in orde! Gis teravond had hij vrij en laat hij haar tegen komen L Er was een schok door hem heen gegaan en zijn eerste gedachte was geweest rechtsomkeert te maken. Toch had hij het niet gekund. En zij evenmin, want al bleef ze, verschrikt, stilstaan, ze had hem met diep-donkere oogen aangekeken en, toen hij bij haar gekomen was, gestotterd: „Jij.... eh hier? Waar ben je geweestjongen?" Hij had haar arm gepakt en had gezegd met 'n „jood" in zijn keel: „Laten we weer goed worden, meisk". Zij had van „ja" geknikt en toen waren ze stijf gearmd naar huis geloo- pen, heel langzaam om het heerlijke van het weer samen zijn, zoo lang mogelijk te rek- ken Ping-ping-pinggg De bel van de telex rinkelt driftig. Paul schrikt er van op en is met twee stappen bij het apparaat. Hij leest nog op de papierrol „hallo, hallo, leven jullie nog? we bellen al een half uur!" Paul haast zich terug te tikkenwas even absent, wat is er? (Wordt vervolgd.) Ter nedsre toelichting diens het volgende: r. Ieder, die e.sy.prj.i maakt op één of m;sr der gszoo&Z? toesl.-gen, moet een in- lichtingsa-fonnui^sr MD 32373 invullen en door zijs K-srlfgevsr ktsn mode-ondertoekenen. Bij k\m& selistfiedigcia functies ran wcrkgsy.k- in ySarSwKtoflr ten date in één per soon vereenigd, lü mlichtingen-fsrmulieren masten cp pla&tsseljjk bekend te maken data, in elk geval vóór 4 Maart a.s., bij de distri- butiedieneten worden afgehaald. b. Ib de toeslag eenmaal verstrekt, dan kan voor volgende aanvragen worden volstaan mot een collectieve opgave, de z.g. naamlijst MD 22375. Verstrekking aan werknemers indi vidueel is voortaan niet meer toegestaan; al leen de werkgever kan aanvragen en aan hem worden de toeslagkaarten enjof rantsoenbon nen verstrekt. Hij is er verantwoordelijk voor, dat ze onverwijld on volledig aan belangheb benden worden ter hand gesteld. c. Bij de eerste verstrekking wordt tevens aan den werkgever voor elk zijner werknemers, die een toeslag ontvangt, een z.g. toealagbewijs uitgereikt. Deze toeslagbewijzen blijven onder berusting van den werkgever, die ze telken male bij het afhalen van toeslagkaarten en/of rantsoenbonnen aan den distributiedienst moet overleggen. Voortaan wordt de verstrekking van toeslagkaarten en rantsoenbonnen wegens bijzonderen arbeid, n.l. niet meer op de dis tributiestamkaart van bétrokkenen, doch op het te hunnen behoeve uitgeschreven en bij den werkgever berustende toeslagbewys aan- geteekend. In dit opzichi treedt het toeslag- bewijs dus in de plaats van de distributie stamkaart. Het spreekt vanzelf, dat de administratieve werkzaamheden, verbondejn aan de invoering dezer nieuwe werkwijze, eenigen tijd vorderen. Vandaar, dat reeds vóór 4 Maart a.s. de in lichtingenformulieren moéten zyn afgehaald, terwijl de te zijner tijd uit te reiken toeslag kaarten en de rantsoenbohnen eerst in de 5do distributieperiode, dus met ingang van 16 April a.s. kunnen wordén gebruikt. In het vervolg zal tusschen het indienen der aan vragen en het verstrekken der toeslagkaarten uiteraard niet zooveel tyÖ verloopen. Uit het voorafgaande volgt tevens, dat de verstrekking voor de 4de periode (19 Maart15 April a.s.) nog op de oude wyze zal geschieden. De aanvragen van schippers worden be handeld door den distributiedienst van de gemeente, waar ligplaats is gokozen. Schippers kunnen zich voor de verstrekking van toeslag kaarten en rantsoenbonnten voor de 5de pe riode (16 April13 Mei) in (Ie week van 26 Maart1 April a.s. en in de week van 915 April a.s. tot den distributiedienst wen den. Voor hen geldt dus niet, dat zy reeds vóór 4 Maart a.s. inlichtingen-formulieren moeten afhalen. Verzending van levensmiddelen pakketten. Het voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Bij het samenstellen van een levensmiddelen pakket, dat een verre reis gaat maken naar verwanten of vrienden in werk- of krijgsge vangenkampen moet er met verschillende zaken rekening gehouden worden. De waar moet in de eerste plaats goed houd baar zijn. Droog gebak, kaketj^ geroosterd brood (dunne sneetjes brood, dÓor en door geroosterd) komen in goeden toestand over. Roggebrood sdhimmelt vlug. Men kan 't tegen gaan door sneden roggebrood aan weerszijden met azijn te bestrijken. Z.g. krijgsgevangenen- brood, dat wel in oellophaan verpakt verkocht wordt, blijkt niet altijd duurzaam te zijn. Over het algemeen gaan de verlangens uit naar erwten, boonen, gortmout, havermout, meel of een ander bindmiddel, broodbelegging, winter harde groente of vruchten en kruiderijen. Een pot jam, mits goed verpakt, komt goed over, evenals smeerkaas. Een appel bij andere goe deren verpakt, veroorzaakt schimmel. Appelen, uien, winterwortelen of selderijknollen kan men dan ook het beste afzonderlijk in pakket ten verzenden. Uien blijken bijzonder geliefd, daar men hiermede de voediing die uit den aard der zaak weinig afwisseling biedt, smakelijker kan maken. Daarom zijn ook zeer in trek al lerlei kruiderijen of aromatische producten, zooais paprika peper- en kerrysurrogaat, uien- poeder, jus- en bouillonblokjes en soeptablet ten. Men moet oppassen met het verzenden van blikjes of bussen met ingedrukte deksel, Door deuken tijdens transport kan het deksel er afspringen en die inhoud worden verstrooid. Het is daarom gewenscht de deksels met leu koplast of plakband dicht te plakken. Eveneens moet men voorzichtig zijn met het zenden van pakken wasehpoeder of andere poedervormige producten. Gaan deze paketten kapot dan kan de inhoud de levensmiddelen, die er bij verpakt zijn, onbruikbaar maken. Een goede verpak king, die tegen een stootje kan is een eerste vereisdhte voor een goede overkomst. VERSCHERPTE CONTROLE ZIEK TEWET. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Het ziekterisico beweegt zich nog steeds in opgaande lijn. De oorzaak hiervan kan zeker verband houden met de tijdsom standigheden. Toch zijn er verschijnselen, die erop wijzen, dat ook andere invloeden zich doen gelden. Met name laat de medewerking van hen, die wegens ziekte arbeidsongeschikt worden, soms veel te wenschen over. Nu het huispersoneel ook onder de ziektewet valt, is dit laatste verschijnsel nog toegenomen. In een groot aantal gevallen geeft iemand, die ziek wordt niet binnen 24 uur kennis aan de organen die met de uitkeering belast zijn. Ook voldoen tal van patiënten niet aan den oproep van den controle arts of blijken bij diens bezoek niet thuis^te zijn. Aan het voor schrift te huis of te bed blijven, wordt niet altijd voldaan, waardoor de controle bemoei- KOLEN OP BON 23. Als gevolg van verschillende omstar.d-'ghe- den zal helaas geen uitvoering kunnen worden gegeven aan het oorspronkelijk voornemen om het verleden jaar ten behoeve van de gezinnen verstrekte rantsoen van tien eenheden brand stoffen voor verwarming ook voor dezen win ter toe te kennen, doch zal het rantsoen voor dit jaar tot negen eenheden moeten worden teruggebracht. Daar tot op heden reeds acht bonnen van de bonkaart „Brandstoffen verwarming T 116" werden aangewezen, zal derhalve nog één bon worden geldig verklaard en wel bon 23 BV van genoemde kaart T 116, welke bon voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 30 April 1944 recht zal geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fa- brieksturf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de brandstof fenhandelaren verplicht zijn aan de levering van reeds eerder geldig verklaarde bonnen voorrang te verleenen, zoodat men dus met de levering van bon 23 BV pas een aan vang kan maken, indien de oude bestellingen zijn uitgevoerd. Met betrekking tot de huisbrandverbruikers wier rantsoenen door de brandstof fencommis- sies zijn berekend en welke verbruikers waren geclassificeerd in de groepen B, C, D of E, E/rood, resp. in de groepen X tot en met XVI „Woningen CV", wordt medegedeeld, dat de omstandigheden thans nog niet veroorloven verdere toewijzingen te doen uitreiken, resp verdere periodebonnen te doen geldig verkla ren. Dit zal zeer waarschijnlijk pas op 16 Maart a.s. het geval kunnen zijn. Een nadere publicatie zal in de eerste helft van Maart a.s. kunnen worden tegemoet gezien. Ook de hier bedoelde verbruikers zullen echter aan een ver laging van de oorspronkelijk voor hen bereken de rantsoenen niet kunnen ontkomen. komt het voor, dat men het werk niet aan vangt op den door den controle-arts aange- lijkt of wel geheel onmogelijk wordt, Ook wezen dag, maar soms dagen later, zonder dat het orgaan wordt ingelicht, waarom het werk niet is hervat, zoodat ook daardoor de controle wordt tegengewerkt. Daarom hebben de federatie van bedrijfs- vereenigingen en de vereeniging van Raden van Arbeid besloten over te gaan tot ver scherping vaii de controle en in de gevallen, waarin door niet-medewerking van den be trokkene, geen controle heeft kunnen plaats vinden, geheel of gedeeltelijk geen zieken geld uit te keeren. Ook zal in de gevallen, waarin achteraf blijkt, dat door toedoen van den verzeker de ten onrechte ziekengeld is genoten, wor den overwogen een strafrechtelijke vervol ging uit te lokken. BOND CHR. ZANG- EN ORATORIUM- VEREENIGINGEN. Bovengenoemde Bond houdt op 11 April a.s. zijn 58ste jaarlijksche alg. vergadering te Utrecht, 's Morgens ver gadert de Alg. Vereen, van Koorleiders in den Bond. De Groep I, Mannenkoren, vergadert Zaterdagmiddag 26 Februari te Amersfoort. Naar het verslag van de laatste hoofd bestuursvergadering meldt, is besloten de be noeming van een muziek- en letterkundigen adviseur tot nader order uit te stellentot- lid van de muziekcommissie zal, ter vervulling van de vacature van wijlen den heer H. L. Golterman, uitgenoodigd worden de heer A. C. Schuurman, van Amersfoort. Het koorleiders examen werd vastgesteld op 10 Mei. RAADPLEGEN VAN DOOP-, TROUW EN BEGRAAFBOEKEN E.D. Blijkens een mededeeling van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming zal het raadplegen van de doop-, trouw- en begraafboeken en andere z.g. retro-acta van den burgerlijken stand uit do provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland (behalve Amsterdam) en Zeeland tijdelijk niet mogelijk zijn. Evenmin zullen daaruit tot nader order inlichtingen kunnen worden ver strekt of afschriften en uittreksels kunnen worden afgegeven. Middelburg. P. J. K. werd na 10 uur in die open lucht aangetroffen. Hij werd overgebracht naar het politiebureau en daar tot 4 uur 's morgens ingesloten. Hij kreeg een politioneele waarschuwing. Een bewoner van den Ouden Vlissingschen weg deed aangifte van diefstal van een konijn uit een hok op zijn erf. De politie stelt een onderzoek in. De opperluitenant der gemeentepolitie G. A. Verburg, die is benoemd tot opperluite nant der Staatspolitie, ter standplaats Eind hoven, heeft Zaterdag afscheid genomen van het politiecorps alhier. Hy werd, in tegenwoor digheid van het geheele corps, in hartelijke bewoordingen toegesproken door den kapitein- korpscommandant. Als stoffelijk blijk van waardeering werden namens het korps een bureaulamp en een paar boekensteunen aan geboden. De heer Verburg heeft dank gezegd voor de tot hem gerichte woorden en de aangeboden geschenken. Walcheren. RITTHEM. De bibliotheek hield Zaterdag avond haar jaarvergadering. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek, dat de vereeni ging een ongeleenden bloei heeft bereikt. Er zijn 95 leden. In 't afgeloopen jaar zijn ruim 3600 boeken uitgereikt. De catalogus telt 1091 nummers. De rekening en verantwoording gaf een batig saldo. In de vacature ontstaan door 't vertrek van Ds H. Bartkma werd als voor zitter gekozen Ds F. H. Breukelman._ De af tredende bestuursleden B. J. de Meij, P. J. Cornelis en S. van den Broeke werden her kozen. Onder bewaking van Duitsche soldaten trekken zij Rome bin nen Britsche en Amerikaansche krijgsgevangenen uit het strijdge bied van het bruggenhoofd bij Nettuno op marsch door Rome. PIC Vack- HH-St-P m. DINSDAG 29 FEBRUARI 1C44. En geen schepsel is voor Hem verborgen, want alle dingen liggen open en ontbloot voor dc oogen van Hem, voor Wien wij rekenschap hebben af te leggen. Hebr. 413, Lezen: Joh. 6:4159. Zon op 7.33, onder 18.22. Maan op 10.24, onder 0.14, le kw. 1 Maart, Volle m. 10 Maart. Vertrouwelijkheid laat zich niet dwingen. Zij moet worden uitgelokt. Men kan bloemknoppen onherstelbaar kneuzen door ze open te breken. Laat het aan de zon over ze vanzelf te doen opengaan. In een sfeer van oprechtheid en reinheid komt vanzelf het vertrouwen te voor schijn. Men moet, als ouder en opvoeder, zijn ware menschenkennis toonen, door het kind vrij te laten en het zijn innerlijk leven niet te ont wringen. Vrijheid en zelfstandigheid, onbe vangenheid en kieschheid behooren tot de beste geestelijke goederen. Dr W. J. AALDERS. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Giessendam, J. C. Stelwagen te Opbeusden te Ternaard, J. N. de Ruiter te Sneek; te Boskoop (toez.), L. A. Snijders te Uitwijk. Aangenomen naar: Heino, A. J. Jörg te Ressen; naar Lathum, J. A. Visser, hulppr. te Santpoort. Bedankt voorOostwold (Old), C. Aal- ders te Wommels. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Ga- pi n g e, J. M. Bloemkolk, hulppred. te Haar lemmermeer (O.Z.)te Ter Apel, J. v. d. Berg, hulppred. te Uithuizen; te Maartens dijk (U.), H. Dijkstra, hulppred. te Assen, te Haarlemmermeer (Ó.Z.), J. Z. Potjer te Borger. Bedankt voorWorkum, J. Z. Potjer te Borger. GEREF. GEM. Bedankt voorDor drecht, dr C. Steenblok te Poort vliet. Benoemd tot hulppred. te Dordrecht, dr C. Steenblok te Poortvliet (Dr Steenblok heeft toegezegd voorloopig hulpdiensten in de Geref. Gem. te Dordrecht te 'zullen verrich ten en heeft de pastorie aldaar reeds betrok ken). NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Ds G. J. H. Gijmink alhier, die het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Almelo heeft aange nomen, hoopt op tweede Paaschmorgen van Nieuw- en St. Joosland afscheid te nemen. Op 16 April hoopt hij 's middags in Almelo in trede te doen na des ochtends aldaar beves tigd te zijn door den waarnemend voorzitter van Gemeente-opbouw, Dr J. C. Roose te Groningen. HANSWEERT. Benoemd tot pastoor der R.K. kerk te Voorburg, de Zeereerw. heer A J. v. jdi. Oudenhoven, sinds 1940 pastoor alhier. In zijn plaats is tot pastoor alhier benoemd cle Eerw. heer J. F. M. Zegers, kapelaan te Am sterdam. Verduisteren: 27 Februari tot en met 4 Maart: 's Avonds van 18.30 u„ 's Morgens tot 7.15 u. Winterwéer in Spanj e. (D.N.B.) Na acht weken droogte heeft boven Catalonië en Barcelona een noodweer gewoed. In 24 uur viel er in de hoofdstad de grootste hoeveelheid regen sedert 50 jaar. Noordelijk van Barcelona bereikte de sneeuw een hoogte van 1.75 meter. Het verkeer in Catalonië ligt tijdelijk stil. De Lobregat is buiten haar oevers getreden. Een stuwdam is bezweken. Door het instorten van huizen zijn talrijke menschen omgekomen of gewond. In eenige Spaansche provincies zijn de temperaturen gedaald tot 20 of 25 graden onder nul. De Kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens Overtr. v. d. Drankwet: W. S. te Vlissingen f25 s. 10 d. h. Overtr. der Leerplichtwet: A. J. te Arne- muiden, schuldig verklaard, zonder toepassing van straf; E. I. te Koudekerke f 20 s. 10 d. h.H. S. te Arnemuiden f 7,50 s. 5 d. h. O. 8. te Wolphaartsdijk f 12 s. 6 d. h.mej. E. de J. te 's-Heerenhoek f 5 s. 3 d. h.J. T. te Heinkenszand f 10 s. 5 d. h. Overtr. v. h. Melkbesluit: J. A. v. d. W. te Middelburg f 25 s. 10 d. h.A. C. te Vlis singen f 150 s. 30 d. h. Overtr. der Inentingswet: C. F. te Goes f5 s. 3 d. h. StraatschenderijO. H. G. te Vlissingen, berisping. Overtr. Besluit Persoonsbew.A. J. K. v. d. L. te Borssele: geen straf; M. H. te Ove- zande, M. K., L. v. 'tW. en J. v. 8., allen te 's H. Arendskerke, mej. M. M. K. te Waarde, ieder f3 s. 2 d. h.; mej. C. M. v. R. te Heinkenszand f2,50 s. 2 d. h.; mej. E. K. v. L. te Vlissingen f5 s. 3 d. h.R. J. v. V. te Middelburg f7,50 s. 5 d. h. Overtr. der Spoorwegwet: mej. G. M. te Arnemuiden 2 X f 5 s. 2 X 2 d. h.L. M. G. te Tkolen f 4 s. 2 d.; A. M. te Kruiningen f75 s. 30 d. h.L. J. L. te Goes f 6 s. 3 d. h.; mej. D. V. te Yerseke en C. V. te Mid delburg f 6 s. 3 d. h. Overtr. der Verduisteringsvoorschriften: M. A. H. te Wissenkerke 2 X f 2,50 en f2 s. 3 X 1 w. t. s.; T. V. te Middelburg f 3 s. 1 w. t. s. Verkeersovertr.J. B. te Kapelle en A. de K. te Westkapelle f5 s. 3 d. h.H. A. te Middelburg f7,50 s. 1 w. t. s.; W. B. te Middelburg f 1 s. 1 d. h.; W. v. A. te Vlis singen, schuldig verklaard zonder toepassing van straf; A. W. te Souburg f 10 s. 1 w. t. s.; C. J. B. te Wouw f30 en f7,50 s. 10 en 5 d. h. Overtr. Verordening Verkeersbeperkingen: mej. M. G. te Heinkenszand fl s. 1 d. h. P. K. te Hansweert, schuldig verklaard zon der toepassing van straf. Geen zorg dragen voor het onschadelijk hou den van zijn gevaarlijken hond: F. v. G. te Oostkapelle f 15 s. 8 d. h. Overtr. Vestigingsverbod kleinbedrijf: J. J. O. te Goes, f 10 s. 5 d. h. Openbare Dronkenschap: L. 8. te Middel burg f30 s. 15 d. h.; J. J. B. te Goes f 15 s. 10 d. h. Overtr. Luchtbeschermingsverordening: mej. M. W. te Vlissingen f 5 en f 3 s. 3 en 2 d. h.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1