MAANDAG 28 FEBRUARI S944 fSc Ja&rgsng, K©s ISf FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. SOWJET-AANVALLEN AFGESLA GEN. - DISTANCIËERING IN DEN NOORDELIJKEN SECTOR. - HELSIN KI AANGEVALLEN. - BOMMEN OP ZUID-DUITSCHLAND. - ZEVEN SCHE PEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Tusschen den Dnjepr en Kriwoi Rog, ten Zuiden van de B e r e s i n a, ten Noorden van Rogatsjef en ten Zuidoosten van W i t e b s ik, hebben onze troepen aanvallen van de Sovjets in ten deele harde gevechten afgeslagen. Plaatselijke penetraties werden gezuiverd of afgegrendeld. In het achter- waartsche gebied van den centralen front sector hebben beveiligingstroepen, tezamen met het Fransche vrijwilligerslegioen vrij sterke bolsjewistische benden in de pan ge hakt, hun zware bloedige verliezen toege bracht en grooten buit gemaakt. 43 bende kampen mèt meer dan duizend kazematten en inrichtingen voor de ravitailleering wer den verwoest. In den noordelijken sector van het front hebben onze troepen zich in eenige sectoren verder volgens de plannen gedistancieerd. Hevige vijandelijke aanvallen ten Oosten van het Pleskau-meeren aan het front van N a r w a werden in verbitterde gevechten verijdeld. In den afgeloopen nacht hebben terreur- vliegers der sovjets opnieuw de Finsche hoofdstad Helsinki aangevallen. Er ont stonden verliezen onder de bevolking en schade in de woongebieden. Finsche lucht doelartillerie en Duitsche nachtjagers heb ben 13 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. In het landingshoofd van N e 11 u n o zijn verscheidene vijandelijke aanvallen in ons geconcentreerd afweervuur ineengestort. Vèr dragend geschut bestookte de havens van Anzio en Nettuno alsmede andere vij andelijke landingsplaatsen. In den tijd van 24 Januari tot 24 Februari werden bij de ge vechten in het landingshoofd van Nettuno 5721 gevangenen gemaakt, 212 tanks vernie tigd en 21 andere onklaar geschoten. 5 tanks werden buitgemaakt, maar dan 40 stukken geschut vernietigd of buit gemaakt. Aan het zuidelijke Italiaansche front verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen. Beschermingsvaartuigen van een Duitsch convooi hebben in den afgeloopen nacht in de wateren van L e Havre herhaalde aan vallen van Britsche torpedomotorbooten af geslagen en twee daarvan in brand gescho ten. Een der booten werd in zinkenden toe stand achtergelaten. Het konvooi bereikte onbeschadigd zijn haven van bestemming. Formaties Amerikaansche bommenwerpers zetten ook Vrijdag overdag haar aanvallen op plaatsen in Zuid-Duitschland, in het bij zonder op de steden Augsburg, Regens burg en Fürth, voort. In den afgeloopen nacht vielen Britsche terreurformaties op nieuw de stad Augsburg aan. Vooral in de woonwijken werd zware schade aange richt. De bevolking leed verliezen. Eenige vijandelijke stoorvliegtuigen lieten bommen vallen op West- en Noord-Duitschland. Onze i luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietigden bij deze aanvallen 106 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen, waarvan 102 viermotorige bom menwerpers. In den strijd tegen den vijandelijken aan voer hebben onze duikbooten op den A 11 a n- tischen Oceaan, in de Middelland- sche Zee en in den Indischen Oceaan 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 35.185 ton, elf zeilvrachtschepen en twee konvooitorpedojagers tot zinken ge bracht. Drie andere schepen werden door tor pedo's getroffen. 600 vliegtuigen boven Helsinki. (D.N.B.) Het (Finsche legerbericht luidt o.m.De vijand ondernam in den afgeloopen nacht met meer dan 600 machines een 12 uur durenden luchtaanval op Helsinki. In ver schillende deelen der stad werd een groot aan tal brisant- en brandbommen uitgeworpen, waardoor vooral schade aan woonwijken en talrijke branden veroorzaakt werden. De bur gerbevolking leed verliezen. 12 vijandelijke machines werden neergeschoten. Een betrek kelijk gering aantal bommen werd uitgeworpen op verschillende Zuid-Finsche plaatsen en in Oulu en omgev(ipg. Bij Suusaari schoten eigen jagers in een luchtgevecht een vijandelijken bommenwerper omlaag. Een eigen jager ging verloren. Korte Berichten. Nadat het Huis van Afgevaardigden Roosevelt's veto tegen de belastingwetgeving gisteren met 299 tegen 55 stemmen had over stemd, heeft thans ook de Senaat, naar de THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 31) o— „Dat wist ik niet", merkt Paul op. „Had u even moeten vragen vóór u begon." Er is nog meer copy om door te geven. Een Kameroverzicht, door Mr Levy op de achterzijde van een menukaart zeker er gens in een restaurant, onder het eten door geschreven in krielschrift, vraagt zijn ge spannen aandacht, want hij wil Mr Lely niet graag, waar hij bij zit, beschuldigen van on leesbaar handschrift.... Telefoontjes moeten worden aangenomen, enz., enz. Hoe later het wordt, hoe drukker het is. Eerst te 12 uur kan Paul de smalle trap af dalen en is de eerste avond achter den rug. Hij is doodop en valt ten slotte als een zak zand, op zijn bed neer, om direct in slaap te vallen. Den volgenden morgen loopt de wekker vroeg af, want de eerste kantoordag breekt aan. Hij ontbijt haastig, heeft geen trek. Zijn kop is zwaar als de looden bal van 'n schoor steenveger. Enfin, de tandén op elkaar. Het zal wel wennen. Britsche berichtendienst meldt, het veto ver worpen. Heldhaftig optreden van de divisie Wiking. Dan gaat het hart van ons Nederlanders sneller kloppen, nu wij vernomen hebben, dat de diivisie Wiking, die voor een niet onbelang rijk deel uit Nederlanders bestaat, in de groote operatie van Tsjerkassy zoo een belangrijk aandeel heeft gehad. Van de drie door den Führer onderscheiden officieren zijn er twee, die tot de diivisie Wiking behooren. Meldt U en strijdt mee in de rijen der Waf- fen-SS. Alle inlichtingen SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 of aan de Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heere straat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en Heerlen, Saroleastraat 25. BIJZONDERE POSTZEGELS. Van 6 Maart tot en met 5 Juli 1944 zullen aan de postkantoren bijzondere postzegels verkrijg baar worden gesteld met een toeslag boven de frankeerwaarde. De frankeerwaarden en toeslagen der zegels zijn 1)4 3/4 cent, 4 3/4 cent, 5 5 cent, 7)4 7)4 cent en 10 40 cent, de kleuren resp. bruinachtig zwart, Bordeaux-rood, groen, roodbruin en lichtblauw. De afbeeldin gen op de zegels van 4, 5 en 10 cent (met op- en onderschrift Volksdienst Nederland) vertoonen motieven uit het gezinsleveneen moeder met kind in verschillende houdingen op de zegels van 1)4 en 7)4 cent (met op- en onderschrift Winterhulp Nederland) komt een symbolische voorstelling voor, waarbij het klaverblad resp. het middelpunt en den achtergrond vormt. De ontwerpen zijn van W. J. H. Nijs te Vreeland, die reeds eerder de legioenzegels ontwierp. De geldigheids duur loopt tot 31 December 1944. UITREIKING KOOKKAARTEN VOOR PETROLEUM. De distributiediensten zullen van 28 Februari tot en met 4 Maart 1944 de kookkaarten voor petroleum „U 403" uitreiken. LANDBOUWERS UIT ONTRUIMDE GEBIEDEN. Het schijnt voor te komen, dat landbouwers en in het bijzonder veehouders uit de gebieden, welke thans op last van de Duit sche overheid worden ontruimd, trachten in de omgeving de beschikking te verkrijgen over grond. Aangezien dit, zoowel t.a.v. de veebe zetting als van de te bedingen vergoedingen, tot zeer ongewenschte toestanden zou leiden, wordt bepaald, dat landbouwers, die ten ge volge van den ontruimingsmaatregel hun be drijf geheel of gedeeltelijk hebben moeten prijsgeven, geen anderen grond in gebruik mo gen nemen zonder toestemming van den Prov. Voedselcommisaris. Voor zoover aan de be trokkenen geen grond ter beschikking kan worden gesteld, zal door het bureau ontrui ming van het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening vóór het einde van den staltijd het gebruiksvee worden overgenomen en in andere deelen van het land worden uitgeleend dan wel ingekwartierd, zoodat de oorspronkelijke eige naar, als zijn grond weer bewerkt of beweid kan worden, wedprom de beschikking over gelijksoortig vee kan krijgen. iVERPLICHTE SOCIALE VERZEKE RING VOOR KLEINE ZELFSTANDI GEN. Het rapport, uitgebracht door de staats commissie inzake uitbreiding van de verplichte sociale verzekering tot kleine zelfstandigen werd door een daartoe benoemde commissie van de vakgroep Variaverzekering bestudeerd. Deze commissie heeft haar beschouwingen neergelegd in een rapport, waarin er op ge wezen wordt, dat aanvaarding van de voorstel len van de staatscommissie voor het vrije par ticuliere bedrijf een verlies van 70 pet. van zijn zaken of van 7.700.000 gulden aan premie zou beteekenen, terwijl de lessen uit het bui tenland tot groote voorzichtigheid manen. De studiecommissie komt tot de volgende conclusie: 1. aan het door de staatscommissie voorgestelde worde geen uitvoering gegeven 2. tusschen sociale en particuliere verzekering worde een duidelijke en redelijke grenslijn vastgesteld; 3. de staatscommissie worde uit-, gebreid met vertegenwoordigers van het vrije, particuliere bedrijf en 4. bevorderd worde, dat het particuliere ongevallen-, ziekengeld-, ziekte kosten- en ziekenhuiskostenverzekeringsbed'-ijf in nog meerdere mate dlan tot dusverre den middenstand verzekert, i REGELING BINNENVISSCHERIJ. Blijkens het voedselvoorzieningsblad van 26 Febr. 1944, heeft het Bedrijfschap voor Vis- Als ook deze eerste morgen doorwor steld is, gaat Paul in een lunchroom een uit smijter eten. Met veel mosterd en augurk. Daar kikker je van op. Dat mocht er wei eens af, al heeft hij nog geen cent gebeurd, j Hij heeft nog geen zin, naar zijn kamer te gaan. Hij wandelt, gedrongen door een plot seling verlangen naar aanhankelijkheid, naar „het oude" kantoor van Minne, fluit in het voorbijgaan hun seintje en tuurt met bon zend hart naar boven, maar de gordijnen blij ven dicht. Even staat hij stil voor de deur. Zal hij bellen en vragen, of juffrouw Pill(er er is? Neen, het weerzien en het blije nieuws in een deuropening, als iedereen je zien kan? En hij sloft langs de huizenrij, er niet bij denkend, dat Minne 's Zaterdagsmiddags vrij heeft. 's Avonds gaat het al wat beter op het re dactiebureau. Er zijn geen Kamerstukken. Mr Lely legt met geduld allerlei zaken uit, opdat hij dr menschen aan de telefoon be hoorlijk kan inlichten. Toch is Paul op, als hij de deur achter ïich dicht kan slaan. De benauwde lucht van oude, stoffige kranten, de hard-brandende kachel, het geratel van de nieuwstelex, de telefoonbel, waar je iederen keer van schrikt.... (Wordt vervolgd.) scherijproducten de „verordening op de bin- nenvisscherij 1944" uitgevaardigd. De rege ling, die op 27 Fse.- in werking trad, regelt den aan veer var; visch door binnenvisschers, voor zoover zij geen IJsselmeervisschers zijn. Bej&sld is verder dit met ingang van een nacie? te bepsJas tate®. het uitoefenen van de binnenyischerij c.lpchc§ zal worden toegestaan met esn vergunning van het Bedrijfschap. Uitreiking van de tweede distributie stamkaart. In verband met de uitreiking van de twee de distributiestamkaart wordt de aandacht gevestigd op het volgende Van de verplichting tot persoonlijke in ont vangstneming der tweede distributiestam kaart kan geen ontheffing worden verleend. Alleen voor zieken, invaliden en ouden van dagen kan een uitzondering worden gemaakt, indien uit een over te leggen dokters-attest blijkt, dat de lichamelijke gesteldheid van betrokkene niet toelaat, dat deze in per soon in het uitreiklokaal verschijnt. De uit reiking kan in dat geval geschieden aan een daartoe door den rechthebbende bij eenvou dig en ongezegeld schrijven aangewezen ge machtigde, Het aan de keerzijde van de op roeping afgedrukte ontvangstbewijs dient alsdan (in afwijking van het aan den voet der oproeping vermelde) door den recht hebbende vooraf te worden onderteekend. De gemachtigde dient zich derhalve in het uit reikingslokaal te vervoegen met de volgende bescheiden: 1. Een doktersattest. 2. Een door den recht hebbende onderteekend ontvangstbewijs. 3. De aan den rechthebbende toegezonden op roeping, door dezen aan de keerzijde voor ontvangst geteekend. 4. De gangbare distri butiestamkaart van den rechthebbende. 5. Het persoonsbewijs van den rechthebbende. Aan verzoeken om op een andere plaats of op een ander tijdstip dan door den plaat selijken distributiedienst is vermeld de tweede distributiestamkaart* in ontvangst te nemen, kan niet -worden voldaan. Dit geldt eveneens voor gemachtigden van zieken, in validen en ouden van dagen. Fersonen, die hun gangbare distributie stamkaart en hun distributiebescheiden bij den distributiedienst in bewaring hebben ge geven wegens verblijf in het buitenland, op neming in een kamp e.d., behoeven aan een oproeping voor het afhalen van een tweede distributiestamkaart geen gevolg te geven. Zoodra betrokkene zich bij den distributie dienst heeft gemeld, teneinde zijn distributie bescheiden of bonnen voor den duur van zijn verblijf te ontvangen, zal gelegenheid worden gegeven de tweede distributiestam kaart in ontvangst te nemen. Van hen, die slechts met verlof hier te lande vertoeven, wordt de tweede distributie stamkaart met bijbehoorend inlegvel uiter aard wederom terstond in bewaring geno men tegen afgifte van een gezegeld ont vangstbewijs, hetwelk overgelegd moet wor den bij de eerstvolgende uitreiking van bon nen wegens verlof of bij het verkrijgen van de distributiebescheiden bij definitieven te rugkeer uit Duitschland. Indien dit gezegeld ontvangstbewijs dan niet kan worden overgelegd, kunnen voor betrokkenen ernstige moeilijkheden ont staan. Voor kinderen beneden 15 jaar dient de nieuwe distributiestamkaart te worden af gehaald door één van de ouders of verzor gers, al dan niet vergezeld van het kind. Van bevoegde zijde wordt nog gemeld, dat niet kan worden toegestaan, dat per sonen, werkzaam bij groote bedrijven of bij bedrijven, die voor Duitsche instanties werken, verlof wordt gegeven de tweede distributiestamkaarten door gemachtigden te doen afhalen. Volgens de bestaande rege ling is een ieder verplicht de stamkaarten p e r s o o n 1 ij k af te halen. Bij wijze van uitzondering zal het mogelijk zijn, dat de personen, die in dienst zijn van bedrijven, werkzaam voor de Rüstugsinspek- tion of de Duitsche weermacht, niet gebon den zijn aan den datum van oproeping. Voor zoover deze personen in een andere gemeen te werkzaam zijn, dan waar zij wonen, kun nen de distributiediensten hun in dringende gevallen toestemming geven de tweede dis tributiestamkaart bij hun eerstvolgende ver lof af te halen. In de bovengenoemde gevallen dienen de bedrijfsleiders van de bedoelde ondernemin gen schriftelijk aan de betreffende distri butiediensten machtiging daartoe te vragen. Op aanvragen van ondernemingen, die niet voor de Rüstungsinspektion of de Duitsche weermacht werkzaam zijn, zal in ieder geval afwijzend worden beschikt, zoodat het geen zin heeft dergelijke aanvragen in te dienen. Werkgevers zijn, ingevolge het bepaalde in artikel 1638 c van het burgerlijk wetboek, gehouden het loon van de werknemers ge durende den tijd dat deze voldoen aan hun verplichting tot afhalen van de distributie stamkaarten, door te betalen. Verduisteren: 27 Februari tot en met 4 Maart: 's Avonds van 18.30 u., 's Morgens tot 7.15 u. Middelburg. De chauffeur P. K. uit N. en St. Joos- land kreeg een proces-verbaal, omdat hij met SLACHTOFFERS VAN BOMAANVAL TE NIJMEGEN BEGRAVEN. Duizenden bewezen Zaterdagmiddag de laat ste eer aan de ongeveer 500 slachtoffers van de ramp, wier stoffelijk overschot op de ge meentelijke begraafplaats aan den Graafschen- weg te Nijmegen werd ter aarde besteld. Op het tot chapelle ardente ingerichte tooneel van de groote zaal van „De Vereeniging" stonden de stoffelijke resten opgebaard van een der onbekend gebleven burgers als symbool van alle bij deze ramp gevallenen. Ontelbare kransen en levende bloemen lagen om de baar. Burgemeester Van Lokhorst sprak een kort woord. Wij leden needs door den oor log, aldus spr., maar nu worden wij nog veel zwaarder getroffen, juist even zwaar als de in Duitschland gebombardeerde steden. 22 Fe bruari bracht groot leed over Nederland. Het volk lijdt door den dood van zijn dierbaren, maar ook door verlies van have en goed en door de vernieling van zijn cultuurmonumen ten. Spreker dankte allen, die reeds hielpen. Het is een eereplicht van alle Nederlanders om de gevolgen van deze ramp te helpen ver lichten. Langzaam verlieten nu de vele honderden aanwezigen de zaal en vormden buiten een on afzienbare stoet, waarbij zich tallooze burgers aansloten. Aan de groeve bevonden zich onder meer de Beauftragte voor de provincie Gelderland, Dr Schneider, deputaties van het Ned. Roode Kruis, de Duitsche weermacht, het gemeente- personeel, luchtbeschermingsdienst, twee wet houders en anderen. Allen schaarden zich in een wijden kring om de zes groote massagraven, waarin de eenvou dige doodkisten stonden. W.eth. Ir. Hondius schetste in sobere woorden de voorbereide regeling van deze begrafenis, welke zoo stijl en piëteitsvol mogelijk gehouden moest wor den. De deken van Nijmegen verrichtte de ab- soute. Een klein koor van geestelijken zong de cantique Zacharias en de liturgische gezan gen voor de dooden. Tenslotte las de deken een Schriftgedeelte voor. Daarna voerde Ds J. A. v. Selms 't woord namens de protestantsche gemeenten. Hij her dacht de dooden en sprak troostwoorden tot hen, die achtergebleven zijn. Hij besloot zijn toespraak met het „Onze Vader". Giften voor de getroffenen. Op verschillende kantoren van den Nederland- schen Volksdienst zijn giften binnengekomen voor de getroffenen in het Oosten des lands, alsmede aanbiedingen voor opneming van ouderloos geworden kinderen. Indien men dit voorbeeld wil volgen, kan men giften storten op girorekening 174861 van de landelijke finan- cieele leiding van den Nederlandschen Volks dienst te 's-Gravenhage, onder vermelding voor de slachtoffers van Arnhem, Nijmegen en Enschede. Zij, die pleegkinderen tot zich willen nemen, 'kunnen zich hieromtrent ver staan met de afdeeling sociale zaken op de plaatselijke kantoren van den N. V. D. een auto in een bocht een bakfiets passeerde, waardoor deze tegen een trottoirband gedrukt en beschadigd werd. J. V. deed aangifte bij de politie, dat zijn vrouw door een buurvrouw met de mattenklopper op het hoofd is gesla gen en beleedigd. Een onderzoek wordt inge steld. Zuid-Beveland. WAARDE. De landbouwersknecht J. R. kreeg Donderdag een trap van een paard te gen zijn hoofd, zoodat hij een oogenblik zijn bewustzijn kwijt was. De ontboden genees heer Dr Bruinzeel constateerde een lichte hersenschudding. Per rijtuig is hij huiswaarts vervoerd. KAPELLE. Zaterdag kwam de Veilings- vereeniging K.B.O. in alg. vergadering bijeen. De voorz. heette de talrijk opgekomenen welkom. Door de autoriteiten is besloten een Rijkstuinbouwschool tegen April a.s. te doen openen, dank zij de krachtvolle medewerking van Ir A. W. v. d. Plassche en Ir de Bak ker. Het gemeentebestuur verleende volle medewerking, doch had geen gebouw ter be schikking. Het bestuur van de Veiling besloot de bestuurskamer hiervoor af te staan. De financiën der veiling zijn niet ongunstig. De omzet was 1/3 minder dan vorig jaar. Uit het jaarverslag van den secretaris sprak dankbaarheid. Tot aankoop van terrein voor een emballageloods kon overgegaan worden. Ruiling van grond met den heer Joh. Schip- per had plaats. Van het koelhuis werd druk gebruik gemaakt. De resultaten waren be vredigend. Met het pakstation verliep alles naar wensch. De opbrengsten van de hoofd producten werden genoemd. Bestuursverkiezing: Aftredend waren de heeren J. van Wingen, A. J. van Liere en W. Karelse. In plaats hiervan werden gekozen de heeren J. L. de Jager, A. Wisse-Nijssen en B. Nieuwenhuize. Aan de aftredenden werd dank gebracht voor het vele voor de veilingsvereeniging gedaan. De heeren Van Wingen en Van Liere hadden ruim 20 jaren zitting in het bestuur, de heer Karelse was geruimen tijd secretaris. Walcheren. RITTHEM. De gemeentebegrooting over 1944 bedraagt in ontvangsten en uitgaven f 86.210, waaronder de post van onvoorziene uitgaven f 1627. De kapitaaldienst bedraagt in ontvangsten en uitgaven f 33.500. Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. Wegens de bijzondere omstan digheden mag de Thoolsche brug voorloopig MAANDAG 28 FEBRUARI 1944. Want het Woord Gods is levend en krach tig en scherper dan eenig; tweesnijdend zwaard en het dringt door, zóó ver, dat het vaneen scheidt zie! en geest, gewrichten en merg, en het schift overleggingen en gedach ten des harten. Hebr,4:12, Lezen: Joh. 6:2840. Zon op 7.35, onder 18.20. Maan op 9.58, onder Ie kw. 1 Maart, Volle m. 10 Maart. Velen denken: als ik des Zondags maar naar de kerik kan, als ik mijn binnenkamer maar heb en mijn verborgen omgang met God, dan heb ik immers alles. Doch Nehemia heeft begrepen, dat we het zoo nog maar half hebben en geheel verliezen. Wij hebben niet genoeg aan onzen eere- dienst, God moet Zijn eer hebben ook in de stad. Want de tempel is heilig aan God, maar ook de wereld. De aarde is des Heeren, mits gaders hare volheid. M.a.w.wij dienen God niet enkel in de kerk. Wij moeten Hem óók dienen in ons dagelijksch leven. De belijders van den Naam des Heeren moeten ook in vloed oefenen naai buiten. De wereld zal het weten, dat er hier op aarde een volk Gods is, dat den Heere dient. Ds W. H. v. d. VEGT. NED. HERV. KERK. D r i e t a 1te Delft (vac. T. Lekkerkerker), W. L. Tukker te Elburg, J. W. Sliedregt te Bleskensgraaf en J. L. Cuperus te Doornspijk. B eroepen: te Bussum (vac. F. M. Kooy- man), W. van W ij n g e n te Sluis; te Blankenham, J. Bijlsma te Oostrum; te Kloos terhaar (Ov.), C. Verbaas te Oostwold (Gr.). Aangenomen: naar Waaxens-Brant- gum, L. J. G. Veenendaal te Hornhuizen; naar Schalsum, W. C. Molenaar te Baflo. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Vlaardingen (vac. ds H. J. Heida), Dr F. L. Bos te Wilnis. GEREF. GEM. Bedankt: voor Leiden A. de Blois te Gouda. Wederom werd een deel der Nederlandsche burgerbevolking het slachtoffer van een Anglo- Amerikaanschen luchtaanval in het Zuidoosten van het land, waardoor duizenden woonhuizen en talrijke openbare gebouwen verwoest werden. Een gedeelte van de verwoestingen in Nijmegen. CNF-M-Pax in. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. In de laatste zitting werden eenige aanvullende bepalingen voor de regeling van de inundatie- en evacuatiemoeilijkheden vast gesteld. Aangenomen werd een voorstel betref fende het werk van de commissie voor de catechese. Behandeld werd een verzoek van financieelen aard van den Hervormden Jeugd raad. De zitting was verder gewijd aan breed voerige besprekingen van diverse missives van kerkeraden over belangrijke kerkelijke vraag stukken. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds H. S. J. Kalf, pred. bij de Herv. Gem. te Gouda nam afscheid met een predi katie over Joh. 4: 42. Wegens vertrek naar Genemuiden nam Ds J. H. Cirkel afscheid van de Ned. Herv. Gem. van Leerbroek, spre kende over Fil. 16. Bij de GerefKerk te Oosterbeek is tot tweede predikant beves tigd Ds N. J. A. van Exel, overgekomen uit Beekbergen. De bevestiger Ds H. C. Voorne- veld, van Haaksbergen, had tot tekst Psalm 90: 16 en 17. De intreetekst was: Rom. 1: 11 en 12. Cand. J._ Breeuwsma is door Ds K. Baks tot predikant bij de Herv. Gem. te Garsthuizen bevestigd. De bevestiger hadi tot tekst Efeze 4: lb en de nieuwe leeraar 1 Cor. 2:2, Ds A. Meijers van Utrecht heeft te Hilversum Ds J. v. d. Velden, uit Nieuwland overgekomen, bevestigd tot predikant bij de Ned. Herv. Gem., met Marcus 1045. De intreetekst was 2 Cor. 4:7. Ds D. van Krugten heeft afscheid genomen van de Herv. Gem. te Asten met Mattheus 24: 14. Zon dagochtend is candidaat J. Haitsma in de Ger. Kerk van Rockanje bevestigd door Ds G. Meijnen van Amsterdam (W.). Tekst Efeze II2022. DkJHaitsma deed intrede met Ef III: 3a, 5, 6 en 7. Na d.es morgens beves tigd te zijn door Ds D. Veldkamp van De Bilt met een preek over Mare. 10: 45, deed Ds M. E. Ouwehand, gekomen van Blokzijl, intrede in de Ned. Herv. Gem. Wijk aan Zee en Duin. Tekst 1 Cor, 123. vrij worden gepasseerd, zoodat men momen teel geen bruggeld moet betalen. Ds Batelaan botste met zijn rijwiel op den Bergschen \weg tegen een auto aan, waarbij hij een hersenschudding opliep. Wachtmeester wilde projec tiel demonteeren. Dinsdagmiddag wil de de gedetacheerde wachtmeester der mare chaussee, B., op het gemeentehuis te Nunen een projectiel demonteeren, met het gevolg, dat het voorwerp uit elkaar vloog. De wacht meester werd aan het been zwaar gewond, terwijl een zekere v. d. L., eveneens zwaar gewond werd. De laatste is in het Binnen gasthuis te Eindhoven, waarheen beide slachtoffers waren vervoerd, overleden. Twee dooden bij zeemijnont- ploffing. Door het stormachtige weer waren onlangs eenige mijnen aangespoeld bij den zeedijk te Ferwerd (Friesche wad). Dezer dagen hebben twee personen pogingen in het werk gesteld om een van deze mijnen, gelegen nabij de woning van wed. Westra te demon teeren, waarbij deze mijn tot ontploffing kwam. Een van deze personen werd op slag gedood, de andere overleed spoedig daarna. Het waren de 23-jarige Sierk R. en de 33- i jarige Tjeerd R., beiden uit Britsum. Boerderij verbrand. Dezer da gen brak door onbekende oorzaak brand uit in de kapitale boerderij tusschen de dorpen Hitzum en Achlum in de gemeente Franeke- radeel. De boerderij met inboedel plus al het vee, bestaande uit 26 koeien, 19 kalveren en drie paarden, werd een prooi der vlammen. De boerderij behoorde aan de Algemeene Friesche Levensverzekering Mij. Felle koude in Portugal. (D. N. B.) Donderdag werd in Portugal de laag ste temperatuur sedert jaren geregistreerd. Zoowel in Zuid-Portugal als uit het Noor den wordt melding gemaakt van 11 graden vorst. Te Lissabon en op verschillende andere plaatsen van het land heeft het gesneeuwd., hetgeen in dezen tijd van het jaar nog nooit is gebeurd. TEELTPLANNEN VOOR HET KO MENDE SEIZOEN. „Welke gewassen zal ik verbouwen en in welke oppervlakten" zijn 4

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1