VOOR DEN ZONDAG BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER GEMENGD NIEUWS I KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 26 FE3RUAR! 1944 SBe Ja^gsag, No. 1M CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444S5. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26-28 en Noordweg 15S. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. De Man van Smart. Opdat vervuld zoude worden wat gesproken was door Jesaja, den pro feet, zegende: Hij heeft onze krank heden op Zich genomen en onze ziekten gedragen. Matth. 8:17. Niet alleen aan het einde Zijns levens, maar den ganschen tijd van Zijn leven op aarde, heeft Christus geleden. Daarom ziet de Evangehst ook in het genezen van velen, van den duivel bezeten, en van allen, die kwalijk gesteld waren, een vervulling van Jesaja's profetie van den Man van Smart. Wij zijn gewoon het woord van Jesaja toe te passen op Christus' dragen van den last der zonde. Maar Mattheus moet aan dit woord over den Man van Smart den'ken, wanneer hij het heerlijk tafereel schildert, waar Jezus in den avondstond de duivelen uitwerpt en de zieken geneest. Ook dan is het strijden en lijden voor Jezus, ook dan draagt Hij een last, die op menschen drukt. Hij draagt die zware last weg door de kracht van zijn Goddelijke liefde. Ook dan geeft Hij Zich geheel, tot het einde toe. Langs dezen weg wordt de Man van Smart Overwinnaar, nu over de ziekte, straks over zonde en dood. Het werk van Christus blijlkt hier meer te omvatten dan wij vaak denken. Wij be perken het zoo menigmaal tot het dragen der zonde. En van andere lasten: ongenees lijke ziekten van lichaam en ziel, zeggen we, dat wij ze geduldig moeten dragen. Het Evangelie echter leert ons hier, dat Christus ook die lasten draagt; als Hij dat doet, dan zijn ze toch van ons afgenomen I Dit wil niet zeggen, dat in het leven van hen, die in Christus gelooven, geen krankhe den en ziekten meer bestaan. En dat, zooals sommigen leeren, het een bewijs van onge loof is, wanneer ze nog gevonden worden. Velen moeten van den Heiland hooren: „Mijne genade is u genoeg, en Mijn kracht wordt in zwakheid volbracht". Wel mogen wij volstrekt gelooven, dat Christus door Zijn lijden en sterven niet alleen de zbnde, maar ook al haar vreeselijke gevolgen heeft overwonnen, dus ook onze krankheden en ziekten. Daarom is gelooven in Christus meer dan een rusten en berusten in het onbegrijpelijke. Het is een staan in de overwinning van onzen Heer. Als Hij iets weggedragen heeft, dan i s het weg, ook al betoont het nog voor een tijd zijn kracht in ons sterfelijk lichaam. Hier blijkt het geloof te zijn eeju vaste grond der dingen die men hoopt en een be wijs der zaken die men niet ziet. Het na tuurlijk oog bespeurt niets van deze over winning van Christus. Het ziet alleen, hoe wij allen onderworpen zijn aan de verganke lijkheid. Het nauwkeurig onderzoek der we tenschap toont dat steeds duidelijker. Toch hebben wij dezen vasten grond ge vonden. Niet in menschelijke overwegingen, maar in den Drager der Smarten, Die door God verhoogd is tot Overwinnaar. Nu be hoeven wij niet meer te dragen, nu Hij het voor ons deed. Dat is verlichting, bevrijding, verlossing, zaligheid. Goes. G. W. K. ZWARE GEVECHTEN IN HET OOS TEN. - VERSCHILLENDE SOWJET- AANVALLEN MISLUKT. - ROGAT- SJEF ONTRUIMD. - LUCHTAANVAL LEN OP LONDEN, SCHWEINFURT EN GOTHA. Het opperbevel van de .Duitsche weer macht maakt bekend: In het gebied van Kriwoi Rog en Swe- nigorodka mislukten ook gisteren alle aanvallen der bolsjewisten. Onze aanvallen ten Westen van Swenigorodka en in het ge bied ten Zuiden der Pripetmoerassen maakten in weerwil van taaien vijandelijken tegenstand verdere vorderingen. Ten Zuiden van de Beresina en ten Noorden van Rogatsjev duren de zware afweergevechten met den nog steeds verster kingen aan voerenden vijand voort. Pogingen der Sowjettroepen, naar den noordelijken oever van de Beresina door te dringen, mis lukten in verbitterde boschgevechten. De plaats Rogatsjev werd in den nacht van 23 op 24 Februari, nadat alle installa ties waren opgeblazen, ontruimd. Verder naar het Noorden wierpen onze troepen in een tegenaanval vooruitgedrongen Sowjet troepen terug en vernietigden een doorgebro ken vijandelijke gevechtsgroep. Sterke ge- vechts- en slagvliegtuigformaties ondersteun den de gevechten van het leger en brachten den vijand zware verliezen aan menschen en materieel toe. Ook ten Zuid-Oosten van W i t e b s k stortten aanvallen der Sowjets en herhaal de pogingen een penetratie te verwijden, na Het front bij Witebsk. dat zeventig vijandelijke vechtwagens wa ren stukgeschoten, ineen. Tusschen de lijn P 1 e s k a u - L o e g a en het Meer van Pleskau deden de Sow jettroepen met nieuwe in den strijd gewor pen troepen herhaalde doorbraakaanvallen, welke ten deele in tegenaanvallen mislukten. Onze troepen heroverden het in het Peipus- meer gelegen eiland Pi r i s s a a r tegen taaien vijandelijken tegenstand en hielden dat tegen verscheidene tegenaanvallen der bolsjewisten in hun bezit. Terwijl ten Zuid-Westen van N a r w a he vige aanvallen der Sowjettroepen vruchteloos bleven, leidde ten Noord-Westen der stad een aanval van Estlandsche vrijwilligers, na een harden strijd, tot het uit den weg rui men van een vijandelijk landingshoofd over de Narwa. In Italië hadden geen gevechtshandelin gen van beteekenis plaats. Onze batterijen verdragend geschut zetten het bestoken van vijandelijke ontschepingen in het gebied van N e 11 u n o, alsmede van het ravitailleerings- verkeer van den vijand met goede resultaten voort. In de middaguren van 24 Februari onder namen Amerikaansche bommenwerperforma ties onder sterke bescherming van jagers ter- reuraanvallen op eenige plaatsen in Noord-, Midden- en Zuid-Duitschland. Vooral in de steden Schweinfurt en G o t h a ontstond schade. In den afgeloopen nacht deden Britsche bommenwerperforma ties opnieuw een terreuraanval op de stad Schweinfurt. Vijandelijke storingsvliegtuigen wierpen bovendien bommen op plaatsen in West- Duitschland. Onze luchtverdedigingsstrijdkrachten ver nietigden bij dezen aanval 166 vijandelijke vliegtuigen waaronder 143 viermotorige bom menwerpers. De Duitsche luchtmacht deed in den afge loopen nacht weder een geslaagden grootcn aanval op Londen. Motortorpedobooten brachten in den afge loopen nacht in den noordelijken uitgang van Het Kanaal van een door torpedojagers beveiligd Britsch convooi een stoomschip van 2000 brt. tot zinken en troffen twee andere van 3000 brt. met torpedo's. Deze schepen zijn waarschijnlijk gezonken. Britsche mo- tortorpedobooten leden bij de vruchtelooze pogingen de terugkeerende formatie aan te vallen aanzienlijke schade. Onze booten keer den voltallig en zonder verliezen aan perso nen in hun steunpunten terug. Nieuwe Sowjet-aanvallen verwacht. Men verwacht, volgens het Hdbl., te Berlijn binnenkort een hevige voortzetting van het tijdelijk in kracht verminderde Sowjet-offen- sief in het Oosten. Troepenconcentraties en hergroepeeringen achter het Sowjet-Russische front, die van Duitsche zijde zijn waargeno men, wijzen er op, dat weldra in verscheidene sectoren groote aanvallen kunnen worden ver wacht. Te Berlijn verklaart men, dat de frontver kortingen, die de laatste weken van Duitsche zijde ten uitvoer zijn gebracht, ten doel heb ben de Duitsche fronten in een zoodanige situatie tc brengen, dat zij den te verwachten Sowjet-Russischen druk zoo goed mogelijk kuiv nen opvangen. De aanvallen op Londen. (D.N.B.) Reizigers, die uit Engeland te Lis sabon terugkwamen, vertelden dat het niet mogelijk is aan te duidlen, welke wijken van Londen door de Duitsche bommen zijn geteis terd, daar de verwoestingen letterlijk over de geheele stad' zijn verspreid. Uit het relaas van verschillende personen blijkt, dat vooral Greenwich hevig te lijden heeft gehad. Omtrent den aanval van de Duitsche lucht macht op de Britsche hoofdstad in den afge loopen nacht meldt radio Londen, dat „op vele wijken van Londen groote hoeveelheden bri sant- en brandbommen" zijn neergekomen. De schade is „aanzienlijk". Roosevelt's veto overstemd. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft het Huis van Af gevaardigden Roosevelt's veto tegen de belas tingwetgeving met 299 tegen 55 stemmen over stemd. Het veto van Roosevelt heeft onder de democratische en republikeinsche afgevaardig den zeer groote ongerustheid veroorzaakt. Men noemt het belastingprogramma van Roosevelt tot een bedrag van 10.5 milliard dollar een vernietigenden slag voor de industrie en de Amerikaansche burgers. De strijd om de Marshall-eilanden. (D.N.B.) Het Japansche keizerlijke hoofd kwartier heeft een communiqué uitgegeven over de gevechtshandelingen op de Marshall eilanden, waarin gezegd wordt, dat de Japan sche verdedigers van de beide eilanden Kwadjelin en Wotho ter sterkte van 4500 soldaten en officie ren, alsmede voorts 2000 civiele werklieden van het leger en de vloot, na een heldhaftigen strijd tegen een aanzienlijke overmacht, allen den dood hebben ge vonden. Het hoofdkwartier meldt verdier, dat na he vige luchtaanvallen en be schietingen door oorlogs schepen op 30 Januari, de vijand op 1 Februari be gonnen is met het aan land zetten van ongeveer twee divisies. Op 6 Fe bruari had. de laatste te genaanval van de geza menlijke Japansche ver dedigingsstrijdkrachten met den dood voor oogen plaats, nadat zij den vij and tevoren aanzienlijke verliepen en grso'.e athade hadden toege bracht. PpasijEwvl Rf.nirez afgetredan. (D.N.B.) Naar de Engeische nieuwsdienst uit Montevideo meldt-, wordt bevestigd, dat pravidïhl Ramhes va;, Argentinië Dcndetdag- awono it, aigyti'cCcr. Practised zou het ge heele Argentijftsche kabinet met Ramirez zijn afgetreden. In het bericht wordt verder ge zegd, dat de federale politie in Buenos Aires samen met militaire eenheden in den loop van den nacht een aantal officieele persoonlijk heden heeft gearresteerd. DE TWEEDE DISTRIBUTIESTAM KAART VOOR SCHIPPERS ENZ. Schippers, die in het centrale bevolkingsregister zijn opge nomen en die in den regel tenminste twee weken per maand varen, dienen zich ter ver krijging van een tweede distributiestamkaart voor zich en hun gezin te wenden tot den burgemeester van hun verblijfplaats. Zij moe ten hierbij de persoonsbewijzen en oude dis tributiestamkaarten overleggen. Woonwagen- en woonschopenbewoners en zwervende personen, die in het centrale be volkingsregister zijn opgenomen, dienen zich ter verkrijging van tweede distributiestam kaarten persoonlijk te vervoegen bij het Bevol kingsregister van de gemeente 's-Gravenhage of van de gemeente Utrecht. Zij moeten hierbij de persoonsbewijzen en de oude stamkaarten overleggen. In Nederland gevestigde Italianen dienen, ter verkrijging van èen tweede distributie stamkaart, zich in het bezit te doen stellen van een persoonsbewijs. Ter verkrijging hier van moeten zij zich wenden tot het Bevolkings register van de gemeente, waar zij ingeschre ven zijn. KONINGIN WILHELMINA BIJ EEN BOMBARDEMENT. Het Hdbl. vernam via Berlijn, dat toen Koningin Wilhelmina zich dezer dagen tijdens een Duitsch bombardement in Londen bevond, nog voordat zij een schuilgelegenheid kon be reiken, een bom in haar nabijheid neerkwam, waardoor enkele leden van haar gevolg werden gedood. De Koningin zelf bleef behouden. DE RAMP TE NIJMEGEN. De burgemeester van Nijmegen deelt o m. het volgende mede over de begrafenis der slachtoffers op hedenmiddag: Een kist van een niet geïdentificeerd slacht offer zal als symbool ter aarde worden be steld op de algemeene begraafplaats aan den Graafschen weg te Nijmegen. De naaste fa milieleden van overledenen zullen in de ge legenheid worden gesteld den stoet te voet te volgen. Andere belangstellenden kunnen achter de familieleden den stoet volgen. Op de be graafplaats zelf zullen eenige sobere woorden worden gesproken, gevolgd door de plechtig heden, zoowel van katholieke als van protes- tantsch kerkelijke zijde. Daar het de gezamenlijke begrafenisonder nemingen volkomen onmogelijk is om het groot aantal kisten op de normale wijze ter aarde te bestellen, zullen de kisten van alle bombardementsslachtoffers worden overge bracht naar de begraafplaats aan den Graaf schen weg, voor de symbolische kist daar arri veert. Daar velen speciale wenschen hebben ten aanzien van de laatste rustplaats dier over ledenen en daarvoor reeds den wensch te ken nen hebben gegeven, zullen zij in de gelegen heid worden gesteld de kisten hunner over leden familieleden naderhand over te brengen naar deze door hen gewenschte rustplaats. OOSTLAND ROEPT Reeds honderden Niadlerlaiidsdhe jongens en meisjes bevinden rich in de Landdlienst-kampen in West-Pruisen. Zij bleven niet bij moeders pappot, maar trokken uit om boer of boerin in het Oosten te worden. Daar werken zij op het land en 'helpen mede aan den opbouw van ons Nieuwe Europa. Zij zijn onze jongste vrijwilligers. Versterkt hun rijen! Meld je aan bij den Gerrnaanschen Landidüenst, Konings laan 9, Utrecht. Verduisteren: Van 20 tot en met 26 Februari 1944. 's^Avonds van 18.15 u. tot 's morgens 7.30 u. 27 Februari tot en met 4 Maart: 's Avonds van 18.30 u„ 's Morgens tot 7.15 u. Abonné's, die van woonplaats moeten veranderen, verzoeken wij beleefd hun nieuw adres te willen opgeven met ver melding ook van oud adres. Voor Mid delburg opgeven aan ons Bijkantoor (Boekhandel Fanoy). VRACHTAUTO TE WATER. Waar schijnlijk doordat de chauffeur met een te groote snelheid reed en daardoor een vrij scherpen bocht niet kon nemen, is de vracht wagen, waarin naast den Belg. chauffeur, A. Goethals uit Sas van Gent zat, in het kanaal Gent-Terneuzen, nabij Driekwart ge reden. Beide inzittenden konden worden ge red, doch Goethals, welke een hoofdwonde en hersenschudding had opgeloopen, was er erg aan toe en werd naar huis gebracht, waar hij enkele uren nadien is overleden zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen. J. F. DE WIJS t'._ Te Zeist is in den ouderdom van ruim 77 jaar, na een langdu rige ongesteldheid, overleden de heer J. F. de Wijs, oud-directeur der Onderlinge Brand waarborg Maatschappij voor de provincie Zeeland. DE REDE VAN CHURCHILL. Het was weer geruimen tijd geleden, dat Churchill in het Engeische Lagerhuis een groote rede hield. Het verslag van zijn rede van Dinsdag j.l. zal dan ook ongetwijfeld met belangstelling gelezen zijn. Blijkbaar wilde hij eens een overzicht van den strijd geven. Opmerkelijk was, dat hij zich over den oor log tegen Japan niet uitliet. Over Italië was hij wat uitvoeriger. De oorzaak van het „te leurstellend verloop der operaties" aldaar zocht hij in het slechte weer, terwijl hij liet door schemeren, dat de strijd daar hard en moeilijk zou zijn. De voortzetting van den kamp om Rome heeft hij echter niet in twijfel getrokken. Pas wanneer die het door de geallieerden ge wenschte resultaat zal hebben, m.a.w. eerst dan, als zij Rome zullen hebben bezet, kan de positie van den koning en van de regee- ring-Badoglio onder oogen worden gezien. Wat Joego-Slavië betreft, hier stak hij zijn bewondering voor Tito, den leider dier parti- sanen, diie door Engeland zooveel mogelijk worden gesteund, niet onder stoelen of banken, terwijl volgens Churchill het aanzien van ko ning Peter in het oog dier partisanen is ver minderd, Het Joego-Slavische volk zal, zoodra de omstandigheden dat toelaten, zich over de dynastie kunnen uitspreken, Churchill zei verder, dat er tusschen Enge land, en Amerika eenerzijds en Sovjet-Rusland anderzijds geen meeningsverschillen bestaan en verklaarde, dat „geen enkel stukje grond, dat te Moscou en Teheran werd gewonnen, is verloren gegaan". Inzake het conflict tusschen Polen en Sow- jet-Rusland had hij 'begrip, zoowel voor het Russische als voor het Poolsclie standpunt. Hij gaf toe, dat de Sowjets hun Westelijke grens zeker moeten stellen. Polen zou in het Westen, dus ten koste van Duitschland, schadeloos ge steld kunnen worden. Men zou hieruit kun nen afleiden, dat Churchill zich reeds ongeveer met de Sowjet-eischen accoord heeft verklaard. Wat het tweede front aangaat, viel op, dat hij geen enkele concrete uitlating deed,. Een aankondiging, die Churchill volgens ,een Reu- terbericht onlangs tegenover een Lagerhuis- lid zou hebben gedaan, als zouden vóór half Maart de operaties beginnen, bleef geheel ach terwege. Zelfs een zinspeling hierop bleef uit. Alleen zei hij, dat de luchtaanvallen op Duitschland beschouwd moeten worden als liet fundament, waarop de geallieerde plannen voor een invasje, worden gebouwd. Ook over het verloop van den oorlog in zijn geheel heeft Churchill geen enkele verklaring afgelegd. Zoo voorzichtig mogelijk was zijn opmerking, dat hij nooit de meening heeft ver kondigd, dat het eind van den oorlog nabij is, dat Duitschland op het punt staat ineen te storten en dat het jaar 1944 het einde van den Europeeschen oorlog zou brengen. Zijn rede zal dus in de geallieerde landen geen aanlei ding geven tot voorbarige overwinningsfan fares. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 tot en met 12 Februari 1944 kwa men er in ons land 2637 (2451) gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan I860 (1709) diphtherie, 684 (656) roodvonk, 67 (54) dysenterie, 9 (6) febris typhoidea en 5 (6) kinderverlamming. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Zeeland had 46 (30) gevallen, n.l. 42 diph therie: 4 te Borsselen, 3 te Axel, Grijpskerke, Hontenisse, Hulst, Krabbendijke, Poortvliet en Vogelwaarde, 2 te 's-Gravenpolder, Sluis, Yer- seke en Zierikzee en I te St. Annaland, Goes, St. Laurens, Middelburg, Oosterland, Rit- them, Vlissingen, Waarde en Zaamslag, be nevens 1 geval van roodvonk te St. Anna land, Borssele, Oost- en West-Souburg en Vlissingen. Middelburg. ZELDZAAM JUBILEUM. Heden her denkt dhr J. v. Varik den dag, dat hij 60 jaar werkzaam is bij de N.V. Louis Renguet Co. alhier, thans N.V. Bouwmaterialenhan- del J. M. Maljers v.h. Renguet Co. Dhr v. Varik is nog steeds tot volle tevredenheid der firma werkzaam. Hem werd een enveloppe met inhoud en een bloemenhulde aangeboden. Zuid-Beveland. YERSEKE. Donderdagmiddag had de schippersknecht P. van Oost het ongeluk aan boord van de motor YE 57, te vallen en twee ribben te breken. Dr Polderman verleende heelkundige hulp. Walcheren. ARNEMUIDEN. Wegens vertrek naar Huizen (N.-H.) nam dhr J. Joosse, die bijna 10 jaar onderwijzer aan de school m. d. Bijbel alhier is geweest, afscheid van de leerlingen en het personeel der school. Er werden over en weer geschenken aangeboden, terwijl trac- tatie niet uitbleef. Namens het schoolbestuur sprak dhr J, J. Boone, terwijl dhr J. Dekker als vriend en collega en dhr J. P. de Jonge als hoofd der school het woord voerde. Ten slotte dankte dhr Joosse voor de geschenken en die sprekers voor de goede woorden tot hem ge richt. Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL. In de alg. verg. van afgevaardigden van polders en waterschappen, aangesloten bij het Waterschap „Hulster- en Axeleram bacht" trad als wnd. voorzitter op de heer C. H. M. Plasschaert, aangezien de voorzit ter de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury afwezig was. Nadat het verslag over den toestand van het Waterschap was uitgebracht werd de rekening over het dienstjaar 1942 goedge keurd en vastgesteld met een bedrag aan ontvangsten van den gewonen dienst van f 39.750,06% en een aan uitgaven van f 36.010,93, alzoo met een goed slot van f 3739,13%, terwijl de ontvangsten van den buitengewonen dienst bedragen f 13078,29, en de uitgaven f 15.201,74, alzoo met een nadeelig slot van f 2123,45. De begrooting voor het dienstjaar 1944 werd! vastgesteld met een bedrag aan ont vangsten en uitgaven, van den gewonen dienst van 142.681,54%, waarin begrepen een bedrag voor onvoorziene uitgaven van f3774,72%, terwijl het dijkgeschot (omslag) geraamd werd op hetzelfde bedrag als vorig jaar, n.l. f 24.540,41. Het reserve-restant goed slot 1940, buiten- gewonen dienst bedraagt f82,86 en dat van 1941 f7902,58. ZATERDAG 26 FEBRUARI 1C44. Laten wij er dus ernst mede maken om tot die rust in te gaan, Hebr. 4:11a. Lezen: Joh, 6:1—15, Zon op 7.39, onder 18.16. Maan op 9.08, onder 21.37. Zondag resp. 7.37, 18.18, 9.32 en 22.57. Eerste kw. 1 Maart, Volle m. 10 Maart. ZONDAG 27 FEBRUARI 1944. U looft Uw kerk alom, waar Gij die ook vergaarde, U loov', wat loven kan, in hemel en op aarde. Lezen: Joh. 6:16—27. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Nieuw-Buinen (toez.), F. H. J. Bik te Gie terveen. Bedankt: voor Lobith (toez.), C. L. Verbaas, hulppred. te Oostwold (Old.); voor Vianen, J. Loos te Workum. GEREF. KERKEN. Beroepen: te 's-Gravenhage-Loosduinen (3e pred. pl.)G. Lugtigheid te Zeist. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Rijnsburg, N. Brandsma te Harderwijk en J. H. Velema te Steenwijk. I n 75 j a a r 300.000 schoenen her steld. Vijf en zeventig jaar heeft de 87-j. schoenmaker Blankenzee, die heel zijn leven in de Amsterdamsche Jordaan heeft gewoond in zijn werkplaatsje met groote ambitie de schoenen van vele Amsterdammers hersteld. Hij is begonnen als jongen van nog geen twaalf jaar. Hij is de oudste schoenmaker van Nederland met de langste praktijk en PREEKBEURTEN 27 FEBR. Ned. H e r v. kerk. G e e r s d ij k, 10 dhr Kraak, 2.30 leesd. Wissen kerke, vm. Ieesd., nm. dhr Kraak. S c h o r e (ten huize van J. Ste- vense te Vlake), 2 ds Postma. DE GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN heeft gisteren den gehee- len dag in comité-generaal vergaderd. Om 5 uur is de zitting even openbaar geworden. De praeses deelde mede, dat een schrijven aan alle kerken zal worden gezonden. Over de in gekomen stukken rapporteerden Prof. Dr K. Dijk en Prof. Dr J. Ridderbos. Besloten werd, dat de Synode op Donderdag 9 Maart weer bijeen zal komen. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. De president beeft de eerste zitting Dinsdag geopend. Hij memoreerde o.a. de door het moderamen gehouden vergaderin gen met de provinciale kerkbesturen, welke dienden om die besturen in te leiden in het werk van kerkelijk overleg en gemeente opbouw. Een bezwaarschrift van een gemeente te gen het besluit om haar niet te classificee- ren, werd overgebracht naar de commissie voor de kleine gemeenten. In behandeling kwamen diverse financieeie aangelegenheden. Dr Casimir rapporteerde over het verzoek van den raad der varende gemeente tot wij ziging van de reglementen van de commissie Zeemansraad. De voorgestelde wijzigingen werden aanvaard. Behandeld werd een brief van een predikant over het hulppredikerschap van emeriti predikanten. Prof. Semmelink rapporteerde over de regeling van de positie van een voorganger-godsdienstonderwijzer in een nieuw gestichte gemeente art. 11 oud reglement godsdienstonderwijs. De conclusie van het rapport werd aanvaard. Ds G. H. KERSTEN. Naar wij ver nemen valt in den gezondheidstoestand van Ds G. H. Kersten een lichte verbetering te con- stateeren. - nog met groote vitaliteit. Want onze schoen lapper, die de stormen van het leven heeft gekend, die vanuit zijn werkplaats het Paling oproer, de aardappelenrelletjes en andere eve nementen al arbeidend heeft gadegeslagen, werkt nog altijd van zes uur des morgens tot zeven uur des avonds, met een rustpe riode van twee uur, om een hapje te eten en een uiltje te knappen. Wanneer men aanneemt dat gemiddeld per uur een paar schoenen door zijn handen is gegaan, dan wil dat zeggen, dat hij in die 75 jaar 300.000 schoenen heeft hersteld. Zou den die schoenen achter elkaar staan dan zou de rij loopen van Amsterdam tot Bentheim in Duitschland. In doozen gepakt en opgesta peld zouden de schoenen een hoogte berei ken van vijf en dertig maal de Westertoren, terwijl zij zestig groote spoorwagons zouden vullen. Roovers aangehouden. De poli tie te Wageningen heeft de hand weten te leggen op twee van de drie personen, die ge maskerd, in den nacht van 9 on 10 Februari j.l. een roofoverval pleegden bij de landbouw ster wed. Arnoldussen. Zij stalen daar, na de bewoners te hebben gebonden f 30.000 aan bankpapier, gouden voorwerpen, een coupon stof en twee damesfietsen. De aangehoude nen zijn G. B., slager te Renkum en B. M., machinist te Amsterdam. Ook is gebleken, dat B. mede schuldig is aan den roofoverval In den nacht van 2 op 3 November j.l. op de twee oude landbouwers Gebr. Meinders, waarbij o.a. f 10.000, gouden sieraden en spek werd gestolen. RADIOPROGRAMMA Zondag 27 Februari 1944. HILVERSUM I, 414.4 m. 8.00 De zin van het boer-zijn. 8.45 Godsd. uitz. 9.00 BNO. 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.00 Kleine kostbaarheden (II). 11.00 De Melodisten. 11.30 S.S. 11.40 Gram. 12.00 BNO. 12.45 Sibbe- kunde. 13.00 Pianosonates van Ludwig van Beethoven (I). 14.00 Herdenking „Leo Ruyg- rok". 15.30 Luisterspel. 16.15 Muziekcorps Duitsche weiermacht. 17.30 Gram. 18.15 Ned. volksklanken. 19.00 BNO. HILVERSUM II. 10.00 Soldatenfunk „Nord-West". 11.00 Godsd. uitz. 12.00 BNO. 12.15 Concert. 13.00 Toespraak. 13.15 Concert. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Een tocht door de wereld. 15.30 Hong. Orkest. 16.00 Kamer muziek. Ca. 16.45 Schubert-Grieg-concert. 17.50 An dier schonen blauen Donau. 19.00 BNO. 19.10 Orkest. 20.00 Zoeklicht. 20.15 Muzikale verrassingen. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO. GOES. Overleden: A, J. de Smit, 60 j., weduwnaar van P. W. Scherp te Oudelande. A. Walrave, 83 j., wed. van J. P. OnJerdijk; A. M. Steketee, 44 j., man van S. Hollestelle te Yerseke. O.- EN W.-SOUBURG. Geboren: Martina Dina, d. v. P. Beenhacker en T. Joziasse; Bernardus, z. v. B. Lantsheer en G. Cal jouw; Lena Cornelia Elizabeth, d. v. F. J. Keim en G. E. Melis. Overleden: Ada J. de Willigen, 51 j., vr. v. C. Bostelaar te Vlissingen; Ida van der Made, 8 w.J. Houterman, 81 j., wed. van P. Janse.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1