VRIJDAG 25 FFB1ÏIARI 1944 5§? Jaargang, Ka- FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE 12£ CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455s Tel. no, 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no, 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. HEVIGE AFWEERGEVECHTEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. - SOW- JET-DOORBRAAKPOGINGEN VER- IJDELD. - DUITSCHE STELLIN GEN IN ITALIË VERBETERD. - LUCHTAANVALLEN OP LONDEN EN ZUID-DUITSCHLAND. Het opperbevel van de Dultsche Weer macht deelt mede: In het gebied van Kriwol Rog was de gevechtsactiviteit geringer dan de vorige da gen; verscheidene aanvallen der bolsjewis ten werden afgeslagen. Onze aanval ten Wes ten van Swenigorodka won terrein. Ten Oosten van Zjasjko mislukten ook gisteren met bijzondere hardnekkigheid on dernomen aanvallen der bolsjewisten, nadat een aantal vijandelijke pantserwagens was stukgeschoten. Bij Sas la wen in het gebied ten Zuiden van de Pripetmoerassen verliepen eigen aan vallen succesrijk. Ten Zuiden van de Bere- sina, ten Noorden van Rogatsjew als mede ten Zuid- Oosten van W i t e b s k du ren de afweergevechten met onverminderde hevigheid voort. Onze troepen verijdelden alle vijandelijke doorbraakpogingen, grendel den plaatselijke penetraties af of ruimden deze op en brachten den vijand daarbij zware verliezen aan menschen en materiaal toe. Tusschen het Ilmenmeer en het Pei- p u s m e e r mislukten aan weerszijden van lino en ten Westen van den spoorweg P 1 e s k a uL o e g a pogingen der bolsje wisten om door onze distantieeringsbewegin- gen heen te breken. In het gebied van N a r- w a leefde de gevechtsactiviteit weer op. Een eigen aanval om een penetratieplek van een der vorige dagen op te ruimen maakte on danks sterken vijandelijken tegenstand vor deringen. In Italië werden door acties van stoot troepen in enkele sectoren aan het front van het landingshoofd van N e 11 u n o onze stel lingen verbeterd. De ten Zuiden van April- 1 a ingesloten vijandelijke strijdkrachten wer den in weerwil van den verbeten tegenstand van den vijand op een klein gebied opeen gedrongen. Daarbij werden meer dan 400 ge vangenen gemaakt. Verscheidene ontlastings- aanvallen, die gesteund werden door zware artillerie en scheepsgeschut, stortten in ons afweervuur ineen. Verdragend geschut be stookte met goede uitwerking ontschepin gen van den vijand in het gebied van Net- tuno en dwong verscheidene vrachtschepen den steven te wenden. Aan het Zuidelijke front mislukten vijan delijke aanvallen ten Noordoosten van Cas- t e 1 Forte. Pogingen van den vijand om de Gari over te steken, werden afgeslagen. Van het overige front werden geen bijzon dere gevechtshandelingen gemeld. Gistermiddag vloog een formatie Ameri- kaansche bommenwerpers krachtig door ja gers beschermd boven Zuid-Duitsch gebied. Door den bliksemsnel reageeren- den afweer van onze luchtverdedigingsstrijd krachten werd de vijand verhinderd de voor genomen geconcentreerde aanvallen te on dernemen. 45 Vijandelijke vliegtuigen, waar onder 42 bommenwerpers, werden in lucht gevechten of door de luchtdoelartillerie ver nietigd. Hiermede verloor de vijand bijna de helft van de in den strijd geworpen bommen werpers. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen bom men neer op plaatsen in West-Duitschland. Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen on dernamen opnieuw een zwaren, doeltreffen- den aanval op Londen, waardoor uitge strekte branden en vernielingen in verschei dene Londensche stadsdeelen werden veroor zaakt. Van het Oostelijke front. (A.N.P.) De pauze aan het Oostelijke front schijnt allengs haar einde genaderd te zijn. De intensiteit der gevechten neemt, nu de vorst aanhoudt en de operaties niet mieer zoozeer door de modder belemmerd worden, weder toe en de op verschillende punten geconstateer de troepenconcentraties aan. Sovjet-Russische zijde wijzen op een hervatting der aanvallen op grootere schaal. De eergisteren begonnen aanvallen van het roode leger ten Noord-Oos ten van Rogatsjew moeten, naar het oordeel van Berlijnsche militaire kringen, reeds be schouwd worden als 'het 'begin van een nieuw offensief in de richting van Bobroejzk. In de bocht van den Dnjepr blijven de Sow- jet-Russen verder hardnekkige aanvallen on- THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door U g. de Swarth. 30) _0_ Paul slaat nauwlettend gade, hoe zijn .nieu we chef met een blauw potlood te keer gaat in de wetsontwerpen. Gedeelten worden door gestreept, andere krijgen een haal en een kruis. „Dat is erg belangrijk", bromt Mr Lely. Als het werkje gereed is, vraagt Paul„Ja maar, waaraan ziet u, dat dit of dat weg kan en juist het volgende zoo belangrijk is?" Mr Lely fronst de wenkbrauwen en kijkt Paul met een spotlachje aan. „Snugger is die vraag niet, jongeman!" zegt hij koel. „Dat moet je zelf zien en intuïtief vatten. Dat kan ik je niet voorkauwen. Wee je gebeente, als je domme dingen uithaalt. Twijfel je, bel dan altijd mij even. En nu, telex deze copy maar eens aan Rotterdam door". Hij onthult Paul de geheimen van de telex. De bediening is ongeveer dezelfde als van een schrijfmachine, met dien verstande, dat er ook geen hoofd letters op voorkomen. Dat doet eerst onwen nig aan. Ook het voortdurende geratel v,an de nieuws-ontvangende machine er naast, werkt storend. Paul is knap zenuwachtig, want hij heeft wel verstand van typen en deed het thuis op zijn portable tamelijk snel, doch nu Mr Lely's oogen hem in den rug dernemen in het gebied van Zjasjkow en Swenigorodka. Tusschen Feipus- en Ilmenmeer houdt de hevige druk op de Duitsche stellingen aan. De divisie Wiking. Zooals reeds gemeld, heeft Hitier Zondag o.a. aan de S.S. pantserdivisie „Wiking" een hooge onderscheiding toegekend in verband met het doorbreken van den ring van Tsjer- kassy, In deze divisie strijden naast de Duit- schers: Nederlanders, Denen, Noren, Zweden, Finnen, IJ slanders, Vlamingen, Walen, Zwit sers, Esten en Lichtensteiners, benevens Volksduitschers uit bijna alle Europeesche landen, gezamenlijk tegen het Bolsjewisme. In de nadere berichten over den omsinge lingsslag bij Tsjerkassy wordt met groote voldoening gewag gemaakt van het optre den der divisie Wiking, welker actie er even zeer toe bijgedragen heeft, om den opzet der Sowjetrussische legerleiding om de bij Tsjer kassy omsingeld geweest zijnde Duitsche troepen te vernietigen en aldus het Duitsche leger een gevoelige nederlaag toe te brengen, te verijdelen. Met verbetenheid en hardnekkigheid heb ben de mannen van de divisie Wiking, schou der aan schouder met hun andere kameraden gevochten. Ook van hoogerhand zijn thans de prestaties van de divisie Wiking zeer ge prezen en gewaardeerd. Bommen op Londen. Naar van welingelichte zijde wordt -mede gedeeld, zijn bij de jongste zwaren aanval op; de Britsche hoofdstad brisantbommen uitge worpen met een hooge explosieve kracht, die een zeer sterke uitwerking hebben. De zesde zware aanval van de Duitsche luchtmacht op Londen, in den nacht van 22 op 23 Febr., vormt een nieuw bewijs, aldus A.N.P. dat de Duitsche luchtmacht den slag om En geland met toenemende kracht voortzet. Voor den -eersten keer wordt in het leger- bericht de term „groote aanval" gebruikt. Deze terminologie wijst er op, dat de aanval van Dinsdagnacht heviger is geweest dan zijn voorgangers. De luchtdoelartillerie van de Britsche hoofdstad weerde zich stellig uit alle macht tegen de binnenvliegende machines, doch zij vermocht niet de groepen uiteen te slaan, alhoewel het spervuur zeer hevig was. Ook de moderne rakettenluchtdoeikanonnen konden de Duitsche formaties niet tegenhouden. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt heeft de Duitsche luchtmacht in den nacht van Woensdag op Donderdag opnieuw „een zwa ren aanval op Londen" ondernomen. Uitstel van de invasie? Naar Dagens Nyheter volgens S.P.T. uit Londen bericht, 'bespreekt men daar, na de rede van den premier, vooral de vraag, of Churchill's woorden misschien het eerste uit stel aanduiden van de invasie. SS-Oorlogsverslaggever C. Andreoli gesneuveld. Van SS-zijde wordt medegedeeld: Weer bereikt ons de tijding, dat een onzer Nederlandsche kameraden in het oosten ge sneuveld is. Carlo Andreoli, een onzer jonge verslaggevers viel op 7 Februari 1944 aan het oostfront. Hij was een onzer beste verslag gevers. Kenmerkend was voor hem, dat hij alles hetgeien hij schreef, zelf wilde be- en doorleven, want zoo zeide Hijdan eerst kan men in een bericht iets van zich zelf leg gen, kan men zoo schrijven, dat de lezers voelen, dat het waarheid is." Sowjet-Rusland en Finland. De zender van Stockholm maakt een aan tal punten bekend, die de Sovjet-Russische voorwaarden voor een wapenstilstand met Fin land zouden behelzen. Zij luiden1. Sovjet-Rusland wenscht in den zin van het Atlantic Charter geen ge biedsuitbreiding; 2. Voor het sluiten van een wapenstilstand eischt Sovjet-Rusland geen verandering der Finsche regeeringEen latere verandering moet uitgaan van de wenschen van het Finsche volk; 3. De Duitsche garnizoenen in Finland, die door de Sovjet-Russen op 500.000 man worden geschat, moeten vrijwil lig of gedwongen het Finsche grondgebied verlaten; 4. Militaire bezetting van geheel Fin land door Sowj et-Russische troepen zal* noo- dig zijn. De Sovjet-bondstroepen worden ech ter na den vrede teruggetrokken5. Op het oogenblik kan alleen een wapenstilstand wor den gesloten; een vrede kan alleen in het ka der van algemeene vredesonderhandelingen tot steken, slaan zijn vingers dubbele toetsen aan en worden er fouten gemaakt, die on barmhartig worden genoteerd op de papier- rol zonder eind. „Je debuut in Rotterdam is niet bepaald gelukkig", klinkt het achter hem. „Lezen ze dit dan meteen op de redactie daar?" stottert Paul. „Ja, natuurlijk. Alles, wat hier getikt wordt staat enkele seconden later op een zelfde pa- pierrol op het hoofdkantoor. Past u dus een beetje op! Doe het de eerste dagen langzaam aan. Da's in ieder geval beter, dan bokken maken", is het advies. Paul voelt, dat hij kleurt. Als hij juist wat aan de techniek van het telexen en ook aan de droge taal van het wetsontwerp gewend raakt, rinkelt de tele foon. „Neemt u die aan!" zegt Me Lely. Het blijkt een mijnheer te zijn, die een verslag wil doorgeven. Paul noteert, verstaat den man meermalen niet en maakt er dan maar wat van. Het gesprek duurt een kwar tier en als de telefoonhaak kan worden neer gelegd, heeft Paul een rood oor en schrijf kramp in zijn vingers. Hij haast zich het op- geschrevene hier en daar bij te schaven, maar Mr Lely zegt„U moet doorgaan met de te lex, ander wordt dat te laat". Hij kijkt het verslagje door en gooit het in de prullemand. „Dat hadden we al", zegt hij effen. (Wordt vervolgd.) •tand komen; 6. Gezien de Sovjet-Russische „oprrarsch" is hst Loog tijd, dat Finland uit tien oorlog treed'. Aarval op de Marianen, Tc Washington wet-J bekend gemaakt, dat een sterlic formatie Anw.rikaar.sche zeestrijd- ki'aohiei! 3h «ie» Stijlen Oceaan een aanval heeft undsmornets öp de Marianen. De eilan den, waarop deee aanval zich heeft gecon centreerd, worden niet genoemd. Het te Washington gepubliceerde communi qué zegt, dat de eilandengroep der Marianen door honderden bommenwerpers is aangeval len, waaruit waarschijnlijk mag worden afge leid, dat hier geen sprake is van een landing. Korte Berichten. (D.N.B.) Dinsdag hebben de Engelschen en Amerikanen een terreuraanval op Zagreb gedaan, waarbij juist de kerk zwaar getrof fen werd,. Tot de beschadigde gebouwen be hoort een kerk, terwijl een franciscaner en een dominicaner klooster verwoest werden. Acht monniken kwamen om het leven. AANSTAANDE STUDENTEN EN DE ARBEIDSDIENST. Alle belanghebben den worden herinnerd, dat ingevolge art. 3 van het Arbeidsdienstplichtbesluit aan hen, die gaan studeeren aan een Nederlandsche univer siteit of hoogeschool, als eisch wordt gesteld, dat zij hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Jonge mannen, die dit jaar voor hun eindexa men middelbaar onderwijs hopen te slagen om zich vervolgens te laten inschrijven als student, dienen zich, voor zoover zij niet om andere redenen vanwege de N.A.D. voor den dienst tijd in het tweede halfjaar 1944 werden op geroepen, vrijwillig aan te melden bij een der N.A.D.-aanmel'dingsbureaujx. De Nederlandsche universiteiten en hooge- scholen houden hiermede ieer wel rekening en overeenkomstig daaraan beginnen de colleges voor eerste-jaars-studienten pas na afloop van den N.A.D.-diensttijd in Tiet tweede halfjaar 1944. De vrijwillige aanmelding van aanstaande studenten voor den diensttijd van vijf en een halve maand staat open tpt en met 14 April. Bij niet slagen voor 'het eindexamen middel baar onderwijs wordt op onmiddellijk verzoek bij het desbetreffende N.A.D.-aanmeldings bureau de vrijwillige aanpielding geannuleerd. RAAD VAN ARBEID. Benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te 's-Gra- venhage H. Froonhof, thans 'burgemeester der gemeente Baarn. Benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeidl te Haarlem G. J. van Duyneveldt te Voorburg. MEJ. C. BRONSVELD, f Op 20 dezer is te Bilthoven, waar zij in een rusthuis ver bleef, op 80-jarigen leeftijd overleden Mej. C. Bronsveld, de oudlste dochter van wijlen Dr A. W. Bronsveld. Zij heeft onder het pseudo niem C. van Ophemert (Ophemert was de eerste gemeente van haar vader) kinderlectuur geschreven en verzorgde langen tijd de kinder rubriek in „De Vriend des Huizes". PRIJSAANDUIDING SCHOENRE PARATIES. In de Ned. Staatscourant van Woensdag is een prijsaanduidingsvoorschrift 1944 voor de schoenreparatiebedrijven opgeno men, waarbij de prijsaanduidingsbeschikking schoenreparatiebedrijven 1941 wordt ingetrok ken. Een ieder, die als schoenhersteller repa raties aan schoenwerk verricht, is verplicht in winkel of werkplaats een duidelijk zichtbare prijslijst op te hangen. PRIJS VOORSCHRIFTEN MEUBEL- HANDEL. In de Ned. Staatscourant van Woensdag is opgenomen eene „prijsvoorschrift 1944 meubelhandel" van den gemachtigde voor de prijzen. Onder meubelen wordt in dit prijs voorschrift verstaan: meubelen van iederen aard met uitzondering van gebruikte meubelen en meubelen, geheel of grootendeels uit riet of teenhout vervaardigd. Het voorschrift dat Donderdag in werking trad, regelt den prijs, waartegen meubelen door anderen dan vervaar digers ten hoogste aan gebruikers of aan klein handelaren mogen worden verkocht. Indien meubelen op afbetaling worden verkocht mag aan den kooper een rente in rekening worden gebracht, welke berekend over het bedrag, dat in termijnen wordt betaald, voor iedere/maand crediet ten hoogste 0.6 pet. mag bedragen. DE BOMAANVAL OP HET OOSTEN DES LANDS. Reeds 465 dooden geborgen. Meer dan 3000 huizen verwoest. Ook enkele Nederlandsche steden hebben deze week weer op vreeseüjke wijze kennis gemaakt met de Anglo-Amerikaansche lucht aanvallen, die voortdurend op Duitsche ste den worden uitgevoerd maar nu ook ons niet zijn gespaard. Onze gevoelens van deernis en meeleven gaan uit naar onze landgenoo- ten, die op zoo wreede wijze uit het leven werden weggerukt, naar hen, die gewond en verminkt werden en naar hen, die treuren om hun geliefden of plotseling al hun bezit tingen verloren. Hoe groot het aantal doo den en gewonden in de geteisterde plaatsen is, is nog niet bekend, maar naar te vreezen is, zal het niet gering zijn. Ook gingen vele woningen en tal van cultureele monumenten en waardevolle bouwwerken verloren. Wij weten allen, dat de luchtoorlog wreed is, doch is het teveel gevraagd, als de eisch wordt gesteld, dat onze burgerbevolking er buiten wordt gelaten en dat de piloten hun bommen met uiterste nauwkeurigheid op de militaire doelen richten? Alle roekeloosheid in het bombardeeren is hier ten scherpste te veroordeelen. A.N.P. Het totale aantal personen, dat het slachtoffer geworden is van de Anglo- Amerikaansche bomaanvallen van 22 Februa ri op Ned. steden, kan thans nog niet wor den opgegeven. Tot dusver zijn 465 dooden geborgen. Ongeveer 400 zwaargewonden zijn in ziekenhuizen en noodziekenhuizen opgeno men. Ook het aantal lichtgewonden is zeer groot. In de desbetreffende steden werden Voor zoover tent heden kon wor den vastgesteld, meer dan 3000 huizen volkomen verwoest. Reke ning moet wor den gehouden met een stijging van het aantal slachtoffers on der de Niederl. burgerbevolking, daar hoofdzake lijk dichtbevolk te woonwijken getrof fen wer- AANGEWF.ZEN BONNF.N voor 3e psriorie 1944 (1e helft) 20 Fsórunri t/m 4 Maart. 09/10A brood; 4 rants, brood of gebak. 09/10 B brood: 1. rants, brood of gebak, 09/10 beschuit; 1 rants, beschuit. 056/057 alg.1 rants, brood, gebak of bloem. 055 alg.250 gram peulvruchten. D 20 reserve250- gram gort. E 20 reserve250 gram rijst of gort. 054 alg.100 gram vermicelli. 09 A boterrants, margarine. 09 B boterrants, bak- en braadvet. 053 alg.100 gram kaas. 09/10 melk1% liter melk. 09/10 taptemelk: 1% liter taptemelk, 09/10 A vleesch: 1 rants, vleesch. 09/10 B vleesch: rants, vleesch. 09/10 aardappelen: 2 kg. aardappelen. 09/10 toeslag; 1 kg. aardappelen. 052 alg,500 gram suiker. 051 alg,: 250 gram jam. 09 versnaper,150 gram versnaperingen. 09/10 tabak: 1 rants, shag-, rook- of pr.tabak. 050 alg.1 rants. Eenheidstoiletzeep. 049 alg.1 rants, waschpoeder, C18, D18, E18 reserve: 1 rants, waschpoeder. E19 reserve: 1 rants, toiletzeep. Bijzondere rantsoenen: B17, C17, D17, E17 reserve: Vi rants, boter. Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uit gezonderd06 A, 08 A boter 23 Jan. t/m 4 MaartR 01 tabak 26 Dec. t/m 29 April 049, 050 alg., C18, D18, E18, E19 reserve 20 Febr. t/m 18 Maart; Bon 09 aardappelen en 09 toeslag 20 Febr. t/m 26 Febr. Bonnen 09/10 melk en taptemelk zijn geldig tot en met 18 Maart a.s. Eerstvolgende bonaanwijzing op 5 Maart voor alle artikelen, uitgezonderd: vermicelli op 19 Maart; scheerzeep op 30 April; Kinder- drankpoeder op 2 April. Tot en met 29 April: R 01 tabak45 gram scheerzeep. Brandstoffen: 11 t/m 15 K.F. 1 eenh. t/m 30 April 1944. 20 t/m 22 B.V. 1 eenh. t/m 29 Febr. 1944. HuisbrandPer. 5 t/m 8: 1 eenh. t/m 30 April 1944. Kookdoel- eind: 16, 17 en 18 K.F. 1 eenh. t/m 30 April 1944. Petroleum: Van 9 Febr. t/m 8 Mrt. 1944 geeft elk van de bonnen 54 verlichting en 55 verlichting van de bonkaart S 121 recht op het koopen van 1 liter petroleum. De gel digheidsduur der bonnen 52 verlichting en 53 verlichting der bonkaart S 121 is verlengd tot en met 8 Maart a.s. 18 'kookdoeleinden 1 1. petroleum t/m 4 Mrt. Aardewerk: Serviesgoed of keukenge rei Res. 3-48, 4-48, 3-49, 4-49 van de 9de periode. Elke bon is 2 punten waard. Res. 2-14, 2-15 van de 4e periode. Elke bon is 4 punten waard. den en de bergingswerkzaamheden tengevolge van den grooten omvang van het getroffen gebied zeer tijdroovend zijn. Het „Vad." meldt: De ramp, die Nijmegen getroffen heeft, is zoo verbijsterend, zoo wreed, van zulk een omvang, dat het men- schelijke verstand het moeilijk omvatten kan. Heel de prachtige binnenstad is op vreese- lijke wijze geschonden. Een huiveringwekkend geloei en geknetter deed zich hooren toen wij de binnenstad na het luchtalarm betraden. Tientallen dooden en gewonden lagen in de straten, die be zaaid waren met puin en glas. De gevels van de huizen waren als het ware door zeefd met kogel- en bomscherven. Het ge kerm van de gewonden was hartverscheu rend. Gansche straten waren een loeiende vuur zee en het is'deze ontzaglijke hel van vuur, die het stadsbeeld zoo ontzettend heeft ge schonden, dat er jaren zullen verloopen al vorens de sporen van het bombardement uit- gewischt zullen zijn. Maar de bommen zelf hadden reeds, afge zien van het ongehoord groote aantal dooden en gewonden, een verschrikkelijke catastrofe veroorzaakt. Gruwelijke verwoestingen zijn aangericht in het centrum. Onder de puin- hoopen van een katholiek schoolgebouw la gen vele zusterkens en kindertjes bedolven en nog heeft men daar alle dooden niet kun nen bergen. De Sint Stevenstoren is radicaal weggesla gen door een enorme explosie. In het cen trum van de stad zijn vijf kerken vernield. Voorts zijn talrijke huizen' van hoogen ouderdom aan het vuur ten offer gevallen. Ook het nieuwe gedeelte van de stad heeft zwaar te lijden gehad. Te Enschede zijn tusschen de 1500 en 2000 woningen geheel of vrijwel geheel ver nield; duizenden menschen zijn dakloos en van al hun bezittingen beroofd, meldt het „Hbld." Velen hebben niets uit de puinhoo- pen kunnen redden. Een van de nieuwe mo derne wijken is nagenoeg geheel verwoest. Een ramp voor het cultureele leven van Enschede is ongetwijfeld de vernietiging van de H. B. Blijdenstein-stichting, dat is de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de binnenstad is veel vernield. Ook en kele groote gebouwen zijn verloren gegaan, o.a. de nieuwe Chr. Geref. Kerk, waarin toe vallig eenige dagen geleden een nieuw orgel was gebouwd. Verder een R.K. en een Ned. Herv. Kerk. Het massale complex, waarin de ambachtsschool, de middelbaar technische school voor Oost-Nederland en de machinis- tenschool waren gevestigd, is geheel ver woest. Verschillende andere schoolgebouwen zijn ook verloren gegaan. Te Arnhem werden talrijke huizen vol komen vernield. Bovendien kregen in de on middellijke nabijheid gelegen huizen zoo groote schade, dat zij volkomen onbewoon baar zijn. Nog belangrijk grooter is het aan tal huizen, die tijdelijk geheel of gedeeltelijk onbewoonbaar zijn geworden door de gevol gen van den luchtdruk. VRIJDAG 25 FEBRUARI 1944, Er blijft dus een sabbatsrust voor het volk van God, Hebr, 4:9, Lezen: Joh, 5:3147. Zon op 7.42, onder 18.14. Maan op 8.42, onder 20.15, Eerste kw. 1 Maart, Volle m. 10 Maart. Er trekken donkere floersen over de toe komst, het is, alsof wij staan onder een hemel waar sombere wolkgevaarten zich samenpakken. En wij staan er met het Woord, datzelfde Woord, dat door al de eeuwen heen onze steun en onze kracht is geweest. „Op U stond vast der vaderen betrouwen". Dat Woord, dat in den grim- migen ernst van dezen onheilvollen tijd ons omklemd houdt als een, die ons door de kolken en afgronden van onzen nood wil heendragen naar een verre toekomst, waar in een nieuw rijk, het eeuwig Rijk van Christus komen zal. (Dr J. H. BAVINCK) NED, HERV. KERK. Beroepen: te Schoonhoven, Jac. Vermaas te Huizente Wierden, J. J. Poot te Ameide en Tienhoven; te Wolsum, H. Gordeau, hulppred. te Raalte. Aangenomen: naar Oosterwolde (G.), J. v. Rootselaar te Wanswerd. HULPPREDIKERS. Geref. Kerken. Benoemd: te Diever (voor Zorgvliet) en te Brielle, Jac. Geuzebroek, cand. te Haarlem. Hoe de oorlog in weinige uren tijds den aanblik van een stad verandert. DE GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN kwam gisteren opnieuw in vergadering bijeen. De praeses, prof dr G. C. Berkouwer, verwelkomde in hot bijzon der ds C. v. d. Woude en herdacht ds W. H. v. d. V e g t te Goes, de broeder met het warme hart, wiens tragisch verscheiden voor ons een nieuwe stimulans moge zfjn God te dienen, zoolang de zon nog over ons leven schijnt. Besloten werd een schrijven van rouw beklag te zenden aan mevrouw v. d. Vegt. De Synode hield zich meer dan 2 uur bezig met de behandeling van de zeer vele ingekomen stukken, zoowel van kerkeraden, predikanten als gemeenteleden. Deels betroffen het in stemmingen met de Synode, deels uitingen van bezwaarden, terwfjl verscheidene brieven han delden over het schrijven van dr K. Schilder aan de kerken. De kerkeraad van Delfshaven deelde mede, dat hij met 76 tegen 14 st. had besloten een schrijven te zenden aan een aan tal Haagsche predikanten, waarin droefheid wordt uitgesproken over de felle bewoordin gen, waarin deze zich uitlieten over dr Schilder. Ds B. A. Bos te Assen berichtte, dat h(j zijn stem, in Dec. gegeven aan het besluit der Synode, thans als niet gegeven wenscht te beschouwen. De Synode besloot deze brieven deels te stellen in handen van commissie I en voor zoover ze voorstellen aan de hand doen om tot een oplossing te komen of een consciëntie- kreet bevatten, te stellen in handen van een commissie, bestaande uit prof. dr K. Dijk, ds G. Kersies en ouderling G. F. Wielenga. Ten aanzien van een aantal brieven van gemeente leden, zal men zich in verbinding stellen met de Raden der kerken, waartoe de schrijvers behooren ter nadere onderrichting. Prof. dr D. Nauta rapporteerde namens deputaten, die hadden te handelen met de kerkeraden van Kampen en Giessendam. Met alg. st. werd dit besluit genomen: „De Sy node, gehoord het rapport harer deputaten te dezer zake, met voldoening constateerende, dat de kerkeraad van Kampen zijn besluit van J9 Jan. heeft vervallen verklaard en dat de kerkeraad van Giessendam zijn voorstel bij de classis Gorinchem voorloopig heeft ingetrok ken, spreekt uit, dat er thans geen aanleiding bestaat verder met de genoemde kerkeraden te handelen". Hierna vergaderde de Synode in comité- generaal, welke zitting tot gisteravond 9 uur duurde en vanmorgen werd voortgezet. BEVESTIGING EN INTREDE. Na door Ds J. J. Smitt te Veere met 2 Tim. 4: 1 en 2 te zijn bevestigd, deed ds W. de Graaff, gekomen van Gapinge, zijn intrede bij de Geref. kerk te Giessendam, sprekende over Rom. 106-8. GOES. De kerkeraad der Geref. Kerk al hier besloot, in overleg met de familie, na mens de gemeente, te zijner tijd op het graf van ds W. H. v. d. Vegt een steen te plaat sen en de leden der gemeente in de gelegen heid te stellen, hierbij van hun belangstelling en meeleven blijk te geven. Voor dit doel werd een commissie benoemd. Ds H. W. A. VOORHOEVE, t Te Laren (N.-H.) is op 75-jarigen leeftijd over leden Ds H. W. A. Voorhoeve, die meer dan 31 jaar predikant was bij de Ned. Herv. kerk te 's-Hertogenbosch. Sedert 1935 was hij eme ritus. EXAMEN LAND/TUTNBOUWBOEK- HOUDEN. Voor het N.O.I.-diploma Tuinbouw- boekhouden slaagde: J. P. Kousemaker, Se- rooskerke (W.). Voor het N.O.I.-diploma Land- bouwboekhouden slaagde „met lof"A. de Wilde, St.-Armaland (Z.). Geslaagd te Utrecht voor het Covij- examen Materialenkennis, Ijzerwaren en Ge reedschappen, dhr J. Boer Jr. te Goes. Verduisteren: Van 20 tot en met 26 Februari 1944. 's Avonds van 18.15 u. tot 's morgens 7.30 u. RECHTERLIJKE MACHT. Wegens 'het bereiken van den 70-jarigen leeftijd werd aan d,en heer M. van Elsacker eervol ontslag verleend als deurwaarder ibij de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg en het kanton gerecht te Zierikzee ter standplaats Tholen. BURGEMEESTERSINSTALLATIE UITGESTELD. De installatie van den heer Van Sprundel als burgemeester van Arnemui- den, die op Woensdagmiddag had moeten plaats hebben, is wegens bijzondere redenen uitgesteld tot een nader te bepalen datum. DIERENBESCHERMING. De Zeeuw- sche Dierenbescherming wil trachten, haar be middeling te verleenen om te voorkomen, dat bij vertrek naar elders huisdieren (honden, katten, kippen, konijnen, geiten enz.) in de woningen achterblijven. Zij zoekt hiervoor nood-adressen en roept allen op, die plaats .heb ben om tijdelijk eenige dieren te huisvesten, en allen die een plaats zoeken om hun dieren on derdak te brengen, zich te wenden tot de be kende adressen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1