DINSDAG 22 FEE&IXARI 1944 5£a Jaargang? No. 12* CHRISTELIJK .DAGBLAD VOOR ZEELAND FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART UIT DE PROVINCIE KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS LAND' EN TUINBOUW BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred,A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. DE OLIEFLESSCHEN. Met vreugde nebben de huismoeders om streeks Kerstmis het zoo welkome rantsoen raapolie in ontvangst genomen. Al spoedig ontstond echter eenige deining, toen bekend werd, dat niet ieder zijn rechtmatig gewicht aan olie had gekregen, en toen er geruchten liepen dat er in enkele oliefabrieken feiten zouden hebben plaats gevonden, die niet ge heel in orde waren. Dezer dagen heeft de gemachtigde voor de prijzen in de dagelijksche persconferentie te Den Haag mededeeling gedaan van het onderzoek naar deze vermeende knoeierijen. De vulapparaten en de flesschen schijnen in deze affaire een rol te hebben gespeeld. In derdaad zal de een iets te weinig hebben ont vangen, maar de ander heeft wat meer dan zijn rantsoen gehad. Geheel bevredigend wa ren deze mededeelingen ,voor allen niet en er bleven nog vragen over, waarop blijkbaar geen antwoord kon worden gegeven, dat voor de volle 100 pet. afdoende was, Wij willen daarover echter niet napraten. Het geval ligt er nu eenmaal toe. Maar wel is er in deze discussie iets gezegd, waarover wèl moet worden doorgepraat. Dit n.l.„Dat er verschillen zijn, valt bij ieder verpakt le vensmiddel te constateeren en is niet te voor komen". Indien dit inderdaad zoo is, mag hierin, in een tijd, waarin ieder recht heeft op zijn volle rantsoen, dat hem toegemeten is, niet worden berust. Als een winkelier 475 Gram van een of ander artikel afweegt en aan zijn klant ver koopt, alsof het 500 Gr. is, dan is hij straf baar. We hebben een ijkwet, krachtens welke wet geregeld de gewichten worden gecontroleerd. Maar gaat een fabrikant dan vrij uit, als hij een doos of zak levensmiddelen in den handel brengt, die, omdat het er op staat, 500 Gr. moet bevatten, maar slechts 475 Gr. inhoudt? Naar onze meening stellig niet. Een winkelier mag zich niet beroepen op zijn weegschaal, maar een fabrikant evenmin op zijn machines. Een scherpe controle zal al licht preventief werken en tot gevolg hebben, dat die machines geregeld worden nagezien. IA aar het aantal verpakte levensmiddelen steeds toeneemt kan de controle hierop niet intensief genoeg zijn. üok omschrijvingen als „circa", enz. kunnen o.i. niet getolereerd worden. De Overheidsinstanties hebben naar onze meening hier een duidelijk aangewezen taak in het belang van de volksvoeding. TALRIJKE SOWJET-AANVALLEN MISLUKT. - HET FROIMT IN HET NUOROEN EENIGSZ1NS VERKORT. - ZWARE GEVECHiEN IN ITALIË. - LUCH (AANVALLEN OP LEIPZIG, STUTTGART EN LONDEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten Z. van K r i w o i Rog, ten O. van S j a s j k o v, ten Z. van de Beresina en ten Z.O. van W i t e b s k mislukten talrijke ten deele door vechtwagens ondersteunde aan vallen der Sowjets. De vijandJ leed zware, bloedige verliezen. Bij een pantseraanval ver loor hij 20 van de 25 aanvallende vechtwagens. In het noordelijk deel van het oostelijk front hebben onze divisies zich in enkele" sectoren ter verkorting van het front, overeenkomstig de bevelen, van den vijand gedistantieerd. De achtervolgende bolsjewisten werden terugge slagen. In den Z. sector van het Oostelijke front hebben de Beiersche 97e jagerdivisie, onder leiding van generaal-majoor Rabe von Pap- penheim en de Oost-Pruisische 24e pantser divisie, onder leiding van generaal-majoor Reichsfreiherr Von Edelsheim, zich bijzonder onderscheiden. In Italië -duren de afwisselende zware gevechten in het landingshoofd van Net- t u n o voort. Onze troepen sloegen verschei dene, met ondersteuning van vechtwagens ge dane tegenaanvallen van den vijand af, vernie tigden bij eigen aanvallen een vijandelijke com pagnie en omsingelden ten Z. van A p r i 1 i a een vijandelijke gevechtsgroep. Hevige door braakpogingen van deze formatie en ontlas- tingsaanvallen werdien afgeslagen. Onze lange afstandsartillerie beschoot de havens van A n - zio en Nettuno met goed resultaat. Aan het Zuidfront verliep de dag zonder gevechts actie van beteekenis. In de middaguren van 20 Februari vielen Amerikaamsche bommenwerpers verscheidene plaatseri in Noord- en Midden- THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 28)-o- Hij blijft niet op zijn „lauweren" rusten. Er moet wat anders bij komen. Die f 65 zijn wel een boel geld, maar daar kan je niet op trouwen. Als hij er nu eens een baantje bij vond, dat iets meer opleverde 1 Maar de sollicitaties blijven ondanks de ingesloten postzegel onbeantwoord. „Ik gooi hengeltjes in de levenszee, maar de dobbels blijven onbewogen", spot hij te gen een vroegeren collega waarop deze nuch ter opmerkt: „Je hebt ook geen aas, waarin ze bijten kunnen 1", doelende op Paul's ge mis aan diploma's. .Juist, als hij overweegt zijn laatste pen ningen naar een school voor typen en ste nografeeren te brengen, om toch 'n diploma te kunnen overleggen, loopt hij Mr van We- veren tegen het lijf, een collega van pa Piller Hij schijnt van Paul's „besluit" op de hoogte te zijn. Schoonpipa heeft het zeker onder t biljarten op de Commercieele Club aan zijn vrinden in geuren en kleuren verhaald. Het schijnt, dat hij 't toch niet te donker getee- kend heeft, want Mr van Weveren is min zaam als steeds. Paul raapt al zijn moed bij elkaar en vraagt, of hij 'n eindje met hem mag oploopen. Duitschlandi aan. Door brisant- en brandbommen ontstond hier en daar aanzien lijke schade, met name te Leipzig. In de vroege morgenuren van heden deden Britscihe formaties bommenwerpers, bij een dicht wolkendek, een tierreuraanval op het gebied van Stuttgart. Vooral in de woon wijken van de stad Stuttgart werd schade ver oorzaakt, waarbij cultuurmonumenten, kerken en operibare gebouwen werden verwoest. Onze luchtverdedigingisstrijdlkrachten vernielden bij deze aanvallen, in weerwil van sterke hinder nissen ten gevolge van de weersomstandig heden 49 Britsohe en Amerikaansche vliegtui gen, voor het meerendeel viermotorige bom menwerpers. De Duitsche luchtmacht viel in den afgie- loopen nacht met sterke formaties van zware gevechtsvliegtuigen Londen opnieuw aan. Groote hoeveelheden brisant- en brandbommen veroorzaakten wederom uitgestrekte branden en verwoestingen in het gebied der stad. Onze duikbooten boorden in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, in I taaie en zware gevechten tegen vijandelijke duikbootjagers en beschermingsgroepen, elf het convooi begeleidende torpedojagers in den grond. De ontzette Duitsche divisies. (D.N.B.) Na de bevrijding van de ten Wes- ten van Tsjerkassy afgesneden Duitsche ge vechtsgroep heeft Hitier Zondag in zijn hoofd- I kwartier de volgende conmmandanten van de troepenonderdeelen ontvangen, die daar inge- i sloten waren: dien commandant van een voor- j uitgeschoven afdeeling, luitenant-generaal Lieb,1 die bij de doorbraak door de omsingelingsring de stoottroepen aanvoerde, den commandant van d>e SS-pantserdivisie „Wiking", SS-Grup- penführer en luitenant-generaal der Waffen- SS Gille, wiens uit Germaansche vrijwilligers bestaande divisie zich onder zijn leiding in de zwaarste gevechten opnieuw zeer bijzonder heeft onderscheiden en den commandant van de SS-Vrijwilligersbrigade „Wallonië", SS- Hauptsturmführer Leon Degrelle, die na den heldendood van dien commandant der brigade het bevel op zich genomen heeft en die zich in de beslissende doorbraakgevechten schitterend gehouden heeft. Hitier heeft genoemden commandanten per soonlijk de hun uit waardeering voor hun schitterend persoonlijk optreden en den held- haftigen strijd van hun troepen verleende hoo- ge onderscheidingen overhandigd. Uit handen van Hitier ontving luit.-gemeraal Lieb het Eikenloof, be-hoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis,. SS-Gruppenführer en luit - generaal der Waffen-SS Gille de zwaarden, behoorende bij het Eikenloof van het ridder kruis van het IJzeren Kruis, SS-Hauptsturm- führer Leon Degrelle het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Verdere hooge onderscheidingen voor troe- pencotnmandanten en manschappen, die zich eveneens onderscheiden hebben, zijn verleend en zullen door de plaatselijke bevelhebbers worden overhandigd,. Hitier liet zich door de commandanten een uitvoerige uiteenzetting geven over het ver loop van de zware en harde gevechten die na een wekenlange worsteling bekroond werden door de succesvolle doorbraak en het ontzet. Aanval op midden-Duitschland. (D.N.B.) In den vroegen middag van Maandag deed een door jagers begeleide for matie Amerikaansche bommenwerpers weder om een aanval op midden-Duitsch gebied. Naar het D.N.B. verneemt, waren de doelen klaarblijkelijk verschillende vliegvelden in diit gebied. De Duitsche afweer ondervond Veel hinder van het dichte wolkendek, doch nielttemin kon de vijandelijke formatie verstrooid wordien. Onmiddellijk nadat de Amerikanen over de Duitsche grens waren gekomen, werden zij door Duitsche jagiers aangevallen, die hen op heen- en retourvlucht voortdurend in zware gevechten verwikkelden. Een groot aantal der aanvallers kon worden neergeschoten. De Amerikanen moesten talrijke bommen op 'het vrije veld laten vallen, waardoor de uit werking van hun aanval buitengewoon ver zwakt werd. De aanval op Truk. (Domei) Het Japansche keizerlijke hoofd kwartier maakt bekend Eenheden yan de keizerlijke leger- en vloot- strijdkrachten hebben met succes een vijande lijke strijdmacht afgeslagen, die een aanval deed op het eiland Truk. Bij deze operaties hebben die keizerlijke leger- en vlooteenheden l I a—i „Natuurlijk!" zegt de bankdirecteur la chend. „Heb je wat op je hart?" „Ja, ik zoek een baan. Ik heb al wat aan gepakt voor de avonduren. Maar dat brengt niet genoeg op, om te kunnen trouwen. En ik wil dat zoo gauw mogelijk doen. Ik ben verloofd met Minne Piller. U weet wel, een dochter van makelaar Piller". „Nou en ofl Da's een vrind van me. Ik zie hem bijna eiken middag op de Club. Zoo-zoo, een baantje? Jongeman, die liggen niet op geschept. Dat weet je toch wel? Had jij niet andere aspiraties? Of vergis ik me daarin?" „Die zijn van de baan, Mr van Weveren!" zegt Paul kort. Hij wil niet weer alles ople pelen. „O, ik zal niet verder vragenNou, ik zal eens aan je denken, hoor! Bel me dezer dagen maar op. Dan weet ik wel, of er wat vrij is op de een of andere afdeeling. Ge groet, Van Steenbergen 1" Dat klonk niet zoo slecht, vindt Paul. Ja, die Van Weveren moet een humane man we zen. Da's waar ook, hij is ouderling in Westl Hij belt den volgenden morgen al om ne gen uur; hij kan haast niet wachten.... Mr van Weveren is nog niet op kantoor, maar de personeelschef weet van Pauls ver zoek af. Neen, op bet oogenblik is er nog niets vrijmisschien, dat door 't onder dienst moeten van één der employé's een plaatsje zal openkomen (Wordt vervolgd.) twee vijandelijke kruiser; tot zinken gebracht, alsmede een vlieghartipsP'ilp en een oorlogs schip van o:ibek,,vJe categorie zwaar bescha digd. Voorts vve.-den meer dan 54 vliegtuigen neergeschoten. Onze verliezen bedroegentwee kruisers, drie torpedojagers, 13 transportsche pen en 129 v&egiuigte:, terwijl bovendien onze installaties op den begapen grond1 eenige schade leden. BEKENDMAKINGEN. De Hoehere SS- und Polizeifuehrer deelt mede Op 15 Februari 1944 is het Polizeistand- gericht te Soest, provincie Utrecht, bijeen gekomen en heeft de onderstaande leden van een groep terroristen ter dood veroor deeld 1. de student Cornelis Burger uit Zeist; 2. de schoenmaker Cornelis Karmen uit Baarn 3. de student Rut Veencndaal uit Tiel. Het overtuigend bewijs van hun schuld is geleverd en de veroordeelden hebben bekend o.a. aan de volgende strafbare feiten te hebben medegewerkt Moord op den ambtenaar van den crisis controledienst Muller óp 3 November 1943, alsmede *aan den overval op het distributie kantoor te Geldermalsen in September 1943, Bovendien waren zij voor een deel in het verboden bezit van vuurwapens en hebben zij ophitsende anti-Duitsche pamfletten ver spreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gra tie was afgewezen, met den kogel voltrok ken. De Hoehere SS- und Polizeifuehrer deelt verder mede Op 14 Februari 1944 is het Polizeistand- gericht te Assen bijeengekomen en heeft de onderstaande leden van een groep terro risten ter dood veroordeeld 1. de wegwerker Gerben Désiré Oswald uit Harlingen; 2. de kantoorbediende Gerrit Schuil uit Harlingen; 3. de timmerman Lolle Rondaan uit Beet gum; 4. de student Folkert Bergsma uit Delft. Het overtuigend bewijs van hun schüld is geleverd en de veroordeelden hebben bekend een poging tot moord te hebben gedaan op den Nederlandschen eersten luitenant der politie van Wijnen te Harlingen, alsmede op een anderen pro-Duitschen Nederlander. Bovendien hebben zij hun medewerking ver leend bij overvallen op verscheidene gemeen tehuizen en distributiekantoren. Voorts wa ren zij in het verboden bezit van vuurwa pens en hebben zij anti-Duitsche pamfletten verspreid. Verduisteren: Van 20 tot en met 26 Februari 1944. 's Avonds van 18.15 u. tot 's morgens 7.30 u. J. P. J. WIERTS OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is op bijna 78-j. leeftijd over leden de als componist van Nederlandsche liederen zoo populair geworden J. P. J. Wierts. PAKKETTEN VOOR KRIJGSGE VANGENEN. Vanwege het Ned. Roode Kruis kan thans wederom een eenheidspak ket van 5 kg. levensmiddelen enz. worden toegezonden aan alle Nederlandsche krijgs gevangenen in Duilschland. BRANDBLUSCHAPPARATEN MOE TEN GOEDGEKEURD ZIJN. Voor den kantonrechter te Haarlem stond dezer da gen zekere W. L. terecht. Deze had hand- brandbluschapparaten verhandeld, die niet door den hoofdinspecteur van het brandweer wezen, op grond van het besluit keuring handbrandbluscha'pparaten, waren goedge keurd. De kantonrechter veroordeelde W. L. tot een boete van f 3000 of drie maanden hechtenis. Alleen door den hoofdinspecteur van het brandweerwezen goedgekeurde appa raten mogen worden verkocht. Deze zijn voorzien van een rijksmerk, bestaande uit een ovaalvormige figuur waar binnen de ken- teekenen B-BZ-41 zijn aangebracht. Keuringen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrek king tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len, etc. Personen, tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsolichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 23 Febr., 9-14 uur, Den Haag, Gebouw Amicitia, Westeinde 15. BEKENDMAKING. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: Steeds weer worden gevallen ge meld, waarin burgers verboden mili taire gebieden of onderkomens, kam-f pen, gevechtsstellingen, stellingen, enz. naderen en dan door de wacht post aangeroepen, niet onmiddellijk blijven staan. Met allen nadruk wordt de aandacht van de burgerbevolking er opnieuw op gevestigd, dat op ieder, die na sommatie niet onmiddellijk blijft staan, zonder voorafgaande waarschuwingsschoten onmiddellijk met scherp wordt geschoten. De som matie van een wachtpost moet steeds ernstig worden opgevat, aangezien deze het strikte bevel heeft, niet al leen te schieten, maar ook te treffen. Het Postkantoor te Amsterdam. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche cultuur waarden strijden onze Vrijwilligers. GL-H-P m Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de Nebenstel- len der Waffen SS Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Sa- roleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando Den Haag, Korte Vijverberg 5. DINSDAG 22 FEBRUARI 1844, Ziet toe, broeders, dat bij niemand uwer een boos, ongeloovig hart zij, door af te vallen van den levenden God, maar ver maant elkander dagelijks, zoolang men nog van een heden kan spreken. Hebr. 3:1213. Lezen: Joh. 4:4354. Zon op 7.48, onder 18.09. Maan op 7. onder 16.01. Nieuwe m. 24 Febr., Ie kw. 1 Maart. OOSTLAND ROEPTf Ja, ook jou. Europa heeft boeren noodig, veel boeren, otn de uitgestrekte gebieden in het Oosten te bewerken. Germaansche 'boeren moe ten het zijn. Kerels, die weten van aanpakken en die als het nood'ig mocht zijn hun grond kunnen verdedigen. Ook jij leunt boer worden. In den Germaanschen Landdienst worden jon gens en meisjes van 1416 jaar opgenomen, die Hater in het Oosten willen koloniseeren. Meld je daarom aan 'bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan9, Utrecht. VERBETERING. In het ons door den persdienst dier N.S.B. toegezonden en gisteren geplaatste bericht 'betreffende een bu gemees- tersbenoeming is, naar men ons meldt, een fout ingeslopen. Men verzoekt ons thans te berich ten, dat de heer A. J. van Sprundel te Yer- seke benoemd is tot bu-giemieester van A ne- muiden en niet van.Yerse-ke. OUD-TWEEDE-KAMERLID VAN- DE BILT 75 JAAR. De heer Ch. L. van die Bilt wordt vandaag 75 jaar. Oharies I.tido- vicus van de Bilt werd 22 Februari 1869 to Koewacht gebo en. Hij bezocht de Rijks normaallessen te Axel èn was achte-een- volgens onderwijzer te Philippine, Koe wacht en Den Helder. Ja-enlang was de heer Van de Bilt redacteur van de Volksba nier, later miedle-redacteur van de Volkskrant en redacteur van het Ve"bondsblad. Hij werd in 1918 tot lid van de Tweede Kamer gekozen Tot 1937 heeft de heer Van de Bilt zitt'ng in de Tweede Kamer gehad. RECHERCHEURS ALS „KOOPERS" Rechercheurs van den C.C.D. waren op be zoek te T erneuzen en Sluiskil Zij bezochten verschillende als zwarte handelaars bekend staande personen en gaven zich uit voor koopers van alle mogelijke artikelen De meeste koesterden geen argwaan en liepen in de val. Zoo konden groote partijen koffie en tabak, alsmede verschillende partijen galan terieën in beslag genomen worden. Middelburg. De sjouwerman M B. deed aangifte bij de politie van vermoedelijken diefstal van een 'konijn uit een hok achter zijn woning. De politie stelt een onderzoek in. Zuid-Beveland. YERSEKE, Door een ruk van het stuur wiel had die schipper Frans van Stee aan boord van het vaartuig YE 75 het ongeluk zijn rech terbeen te breken. Dr Polderman verleende de eerste hulp. v. S. is opgenomen in het Zie kenhuis te Goes. KWADENDAMME. De N.V. Weegbrug „Station Kwadendamime" hield haar alg. ver gadering. Uit het verslag blijkt, dat de ex ploitatierekening over 1943 sluit met een na- deelig saldo van f 65.14. Doordat vori-g jaar een bedrag van f 33.88 onverdeeld was g»- bleven en naar een nieuwe rekening werd over gebracht, sluit nu de winst- en verliesrekening met een nadeelig saldo van f 31.26. Als bestuurslid! wordt herkozen de heer Jac. Bal. Ingekomen is een schrijven van den heer P. W. Woutersen, voorzitter der N.V. waar in hij mededeelt, dat hij voor deze functie 'bedankt wegens ziekte en hoogen ouderdom, In zijn plaats wordt de 'heer J. de Vos als be stuurslid gekozen. Vervolgens woridlt de heer Mart. Steijn als voorzitter gekozen. Hoe komt het, dat zoovelen den psalm der verlossing niet voluit durven opzingen? Om dat zij zoo weinig bij hun doop leven. Wat geeft het voorbeeld van den Heere Christus hun dan verrassend licht. Onze Hee re Jezus Christus is door de poort van den doop den weg van het Koninkrijk Gods ge gaan. Voortaan zou de doop begin en uit gangspunt zijn voor Zijn verder leven. En daarin zou Hij groote troost en kracht vin den bij allen strijd met Satan. Zoo dient de doop ook ons te sterken. Want de Satan komt ook tot ons om ons te raken in het heiligste wat wij hebben: in de zekerheid, dat wij kind van Gd zijn, Zooals bij den doop van Christus de he melen opengingen, zoo gaan neen staan bij onzen doop de hemelen open. Ds W. H. v. d. VEGT. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Lexmonid' (toez.), W. L. Tukker te Elburg. Bergen.op Zoomergedood. Za terdagavond is op de Korte Dubbelstraat te Bergen op Zoom op zijn verjaardag een be kend type, de 41-jarige J. van Haperen, bij genaamd „de Kruk", door een familielid, den 29-jarigen Piet Vermeere, uit deze straat met een mes doodgestoken. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kin deren achter. De dader heeft zich Zondag morgen bij de politie gemeld. Roofoverval. In dqn nacht van Woensdag hebben gemaskerde mannen inge broken in de woning.van den heer Bert Kees i te Budel. De bewoner, fruitteler en kippen houder, werd overvallen en ernstig mishan deld. De daders wisten zich een flinke som geld toe te eigenen, waarna zij verdwenen. In duisternis te water ge raakt. De 62-jarige handelsreiziger G. H. K. te Groningen is, misleid door de duister nis, in de Hooge Ter Aa te water geraakt. Hoewel men er in slaagde, den drenkeling op het droge te brengen, is hij nog denzelf den avond in het ziekenhuis overleden. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds N. O. Steenbeek, die door de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk benoemd werd voor het werk onder de jeugd, met als standplaats Amersfoort, nam afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Willige-Langerak met Matth. 17:18b. Ds J. v. d. Velden nam wegens vertrek naar Hilversum afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Nieuwland. Tekst 2 Cor. 13:13. Cand. S. Roosjen is door Ds S. G. de Graaf van Amsterdam met Joh. 1:1 bevestigd als pred. der Geref. Kerk te Wate ringen. Ds Roosjen deed intrede met Jes. 4812. COLIJNSPLAAT. In de Geref. Kerk alhier is gekozen tot ouderling dhr A. v. d. Wal en tot diaken dhr N. Houterman. DOMBURG. In de Nedl. Herv. kerk alhier trad Zondagmorgen op Ds G. A. van der Hooft, emeritus-predikant te Overschie, d.e in dezen dienst herdacht, dat hij voor 40 jaar alhier (zijn eerste gemeente) in het ambt be vestigd werd. In zijn predikatie over Efeze 320 er, 21 getuigde hij van zijn dankbaarheid jegens God. dat hij veden tot zegen mocht zijn, ondanks viele tekortkomingen. Verschillende herinnerin gen uit zijn dienstjaren te Domburg werden door hem in een kort persoonlijk woord opge haalial, waa.bij hij ook vele reeds gestorven medewerkers 'herdacht. Aan het eind van den dienst zong de gemeente hem de zegenbede toe uit Psalm 134. Na afloop van den dienst hebben velen van de gelegenheid gebruik gemaakt om Ds van idler Hooft in de consistoriekamer de hard t, drukken. De kerkeraad bood den jubilaris een tweetal boekwerken aan. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de school der Vereeniging voor Ghr. Volkson derwijs te Domburg, de heer C. J. J Weeda, thans te Zaamslag. Doodelijke val. De 62-j. melkslijter P. van T. uit Ussendrecht had het ongeluk bij het vervoeren van hout van zijn kar te vallen, waarbij hij met het hoofd op den grond kwam. Hij werd naar het Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Onder de bus geduwd. De 61-j. mevr. L. uit Amsterdam, die Donderdagmid dag te Steenbergen bij het aankomen van de autobus naar Bergen op Zoom door het dringen der wachtende reizigers onder de autobus terechtkwam en daarbij zeer ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis te Bergen op Zoom (aan de verwondingen overleden. Gasverstikking. De 71-j. alleen wonende heer Breemer te Bergen op Zoom is door gasverstikking om het leven geko men. Bij onderzoek bleek de gasslang ge scheurd te zijn, terwijl de kraan open „tond. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Spoorwegongeval bij Baren- d r e c h t. Vrijdagmiddag tegen drie uur is een goederentrein die kort tevoren uit Dor drecht was vertrokken in de richting Rotter dam, even voorbij het station Barendrecht ter hoogte van de kruising „Gebroken Meel dijk" ontspoord. Een tiental wagons kwam dwars over de rails te staan, waardoor het verkeer in beide richtingen werd gestremd. Personeel van de spoorwegen begon onmiddellijik met de op ruimingswerkzaamheden. De personentreinen uit beide richtingen reden daarna tot het punt van versperring en terug, zoodat de rei zigers te Barendrecht moesten overstappen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister, ofschoon de mogelijkheid van een verkeerden wisselstand niet uitgesloten wordt geacht. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Wel is er veel materieele schade. (A.N.P.) MEER GROENTEN. De groentenvoor- ziening in de steden heeft ook dezen zomer weer moeilijkheden gebracht en het is te' ver wachten, dat deze moeilijkheden in 'het thans begonnen jaar eer toe dan af zullen nemen. Het is nu eenmaal een feit, dat de vraag naar groenten sterk is toegenomen. Daar komt nog bij, dat de transportmoeilijkheden een nieuwe handicap voor idle stedelijke voorziening vor men. Van overheidswege is de medewerking der stedelijke gemeentebesturen ingeroepen om maatregelen te treffen, opdat aan de te ver wachten moeilijkheden tenminste eietiigszins kan worden tegemoet gekomen. De gemeente besturen worden namelijk gestimuleerd om zelf een actief aandeel te nemen in de groen- tenprodiuctie, niet alleen zooals tot dusverre, door de benutting van braak liggende gronden, maar op veel grootere schaal. Men heeft de gemeenten vrij gelaten in de 'keuze van de manier, waarop zij de productie denken te be vorderen. Zij kunnen dit doen door een groen- tenbedlrijf in eigen behieer te nemen zooals dlat in Noord-Brabant bijvoorbeeld in Tilburg zal geschieden, waar de gemeente 60 H A. zal doen betelen, ofwel door met boeren in de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1