WOENSDAG 16 FEBRUARI 1944 59e Jaargang» No- 11? Aanvragen voor vrijstelling van den arbeidsinzet Invoering der Z-kaarten voor tal van bedrijven. DAGKALENDER BINNENLAND FEUILLETON VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. j. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P; DAVIDSE, Goes. STERKE SOWJET-AANVALLEN AF GESLAGEN. - LANDING DER SOW- JETS BIJ NARWA VERIJDELD. ZEEGEVECHT BIJ IJMUIDEN. Het opperbevel van de Duitsclie weermacht deelt mede; „Aan het Oostelijk front sloegen onze dap- i pere troepen ook gisteren in het gebied ten Zuid-Oosten van Kriwoi Rog, ten Westen van Tsjerkassy, ten Oosten van S j a s j- k o fbij W i t e lb s k, tusschen het 11 m e n - meer en het Peipusmeer, alsmede in het gebied van N a r w a sterke aanvallen der bolsjewisten in zware gevechten af. Eigen aanvallen leidden in verscheidene sectoren tot de vernietiging van vrij sterke vijandelijke ge vechtsgroepen. Ten Westen van Narwa werd een vijandelijke landingsoperatie met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Twee kanonneeribooten, verscheidene kotters en landingsvaartuigen werden daarbij tot zinken gebracht. In het hooge Noorden zetten for maties snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen haar aanvallen op 'het transportverkeer op den Moermanskspoorweg voort en be schadigden drie treinen zwaar. In de afweer- gevechten aan den benedenloop van den Dnjepr heeft zich de Pommersch-Mecklenburgsche 258ste infanterie-divisie met de hieraan toe gevoegde troepen onder bevel van generaal- majoor Bleyer schitterend gehouden. In de periode van 8 tot 14 Februari werden aan het oostelijk front 206 vijandelijke vliegtuigen vernietigd, 27 eigen toestellen gingen verloren. In Italië kwamen ook gisteren in het landingshoofd van Nettuno met uitzonde ring van wederzijdscfae activiteit van verken- nings- en stoottroepen geen belangrijke ge vechtshandelingen voor. Batterijen ver dragend geschut namen schepen in de haven van Net tuno met waargenomen uitwerking onder vuur en dwongen twee torpedojagers van koers te veranderen. Op een vliegveld bij Nettuno ont stonden door het vuur van onze artillerie bran den in munitie- en 'benzine-opslagplaatsen. De luchtmacht viel met 'formaties slagvliegtuigen j de haven van Anzio aan, wierp verscheidene opslagplaatsen in brand en stelde bij A p r i - 1 i a vijandelijke batterijen buiten gevecht. Bij Cassiao< viel de vijand tengevolge van zijn zware verliezen der vorige dagen gisteren niet meer aan. Op 15 Februari des ochtends vielen vijandelijke formaties gevechtsvliegtui gen de 'historische abdij Cassino aan, hoewel er zich in het klooster zelf en in de onmid dellijke omgeving geen Duitsche soldaat be vindt. In de gebouwen van het wereldberoemde klooster ontstond zware schade. Boven het Ita- liaansche gebied werden gisteren 17 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche motortorpedobooten hebben in den afgeloopen nacht ondanks aanvallen van vij andelijke torpedojagers onder de Engelsche kust een operatie volgens het plan en zonder verliezen uitgevoerd. Terzelfder tijd dwongen Duitsche patrouillestrijdkrachten voor de Ne- dërlandseha haven IJmuiden Britsche torpedo booten tot den strijd, brachten in een hevig gevecht drie van deze vaartuigen tot zinken en dwongen dé overige den steven te wenden. De terugkeerende motortorpedobooten vielen deze geteisterde vijandelijke formatie aan, vernie tigden nog twee 'booten en beschadigden ver scheidene andere. De vijand leed hierbij zware, bloedige verliezen. Onze booten keerden met geringe schade voltallig op hun steunpunten terug." Nieuwe luchtaanval op Rome. (D.N.B.) Dinsdagochtend tusschen 10 en 11 uur heeft een groot aantal geallieerde vier motorige bommenwerpers met krachtige be scherming van jagers in verscheidene golven Rome aangevallen. Brisantbommen van alle kaliber, benevens talrijke brandbommen, wer den zoowel op het centrum als ook op de voor steden der stad geworpen. Heele huizenblokken stortten in en bedolven honderden bewoners. Verscheidene met het Roode Kruis gekentee- kenide ziekenhuizen werden met bommen 'be stookt. Een 'bom werd op het pauselijk hos pitium geworpen, dat gedeeltelijk instortte. Nederlandsche burgemeesters te Keulen. Het DNB meldt35 Ned. burgemeesters en vooraanstaande mannen der NSB hebben een bezoek gebracht aan Keulen, om zich door eigen aanschouwing op de hoogte te stellen van de ervaringen met de afweermaatregelen tegen de^Britsch-Amerikaansche terreuraan- vallen. Zij werden ook ontvangen door gouw leider Grohe, die o.m. zeide, dat het voorbeeld van. Keulen bewijst, dat de terreuraanvallen nooit een beslissende^ invloed op het oorlogs gebeuren kunnen krijgen. De houding, aan genomen tijdens de beproeving van den lucht oorlog, toont aan, hoezeer het volk doordron gen is van den geest van het nationaal socia lisme. Gouwleider Grohe sprak den wensch uit, dat de bloedgemeenschap, die het Duit sche en het Nederlandsche volk verbindt, ook een gemeenschap van persoonlijke kameraad schap zal worden. Finsche staatslieden te Stockholm. (S.P.T.) Correspondenten van Finsche bla den melden uit Stockholm, dat staatsraad Paa- sildvi zich aldaar sedert Zondag met zijn vrouw in het Grand Hotel ophoudt. Hier ver blijft ook idle uitgever van het Finsche blad die Helsinkin Sanomat. In een interview heeft Paasikivi ter ontzenuwing van de tallooze ge ruchten gezegd, dat zijn bezoek van particu lieren aard is. Hij moet een dokter consultee ren en wil verder eenige vrienden ontmoeten. De Finsche minister van hinnenlandsche za ken Ehrnrooth komt eveneens nadr Stockholm. Dinsdag zal hij er het woord voeren op een vergadering van het Zweedsche genootschap „Huilp aan Finland". Aanval van radio Moskou op Hongarije. Radlio Moskou heeft Zondag het volgende bericht uitgezonden: „Hongarije heeft zijn onafhankelijkheid verloren en is volkomen een vazal en bondgenoot van het Hdtleriaansche Duitschland geworden. Het bombardement van Helsinki was een duidelijke waarschuwing voor HitLers bondgenooten in Boedapest. In de naaste toekomst izullen zij hun straf krijgen. Hitiers bondgenooten te Boedapest hebben de onbeschaamdheid, zich te bekleeden met den mantel van advocaat der kleine naties. De we reld weet echter dat de heerschers te Boeda pest de rol van beschermer alleen op zich hebben genomen, om hun vérdere deelneming aan Hitiers oorlog te rechtvaardigen en tevens zich aan de verantwoordelijkheid te onttrek ken." (N.R.C.) DE LANDWACHT. Wij meldden reeds het laatst in ons nummer van 25 Januari dat naast den Landstorm Nederland, welke een mili tair karakter draagt, is opgericht de Land wacht Nederland, een nationaal socialisti sche organisatie met politioneele bevoegdhe den. Zij wordt samengesteld uit leden van de NSB, de WA, de SS en uit het kader van den Nat. Jeugdstorm en wil nat. socialisten, maar óók alle ordelievende deelen der be volking beschermen. Zij zal bestaan uit een klein beroepscorps en verder uit vrijwilligers en zal o.m. de levensmiddelenvoorziening en belangrijke instellingen tegen aanslagen be veiligen. Zij zal waken tegen moordaansla gen, roofovervallen, daden van sabotage enz. Zij wil de politie ter zijde staan, haar werk aanvullen en waar noodig uitbreiden. Er zal o.a. controle worden uitgeoefend op persoons bewijzen en levensmiddelentransporten, ter wijl er 's nachts gepatrouilleerd zal worden. Germaansche landdienst. Eind Februari of begin Maart begint de opleiding voor kampleider en kampleidster voor den germaanschen landdienst. In den landdienst krijgen jongens en meisjes van 1417 jaar hun eerste opleiding tot boer en boerin. Overdag wordt gewerkt bij boeren in het dorp, terwijl 's avonds men in het kamp terugkeert. Elk omvat 2030 jongens of meisjes. Zij, die er voor gevoelen de leiding over zulk een kamp op zich te nemen, kunnen hiervoor worden opgeleid. De opleiding duurt ongeveer 3 maanden. Aanmeldingen hiervoor te richten aan en inlichtingen te bekomen bij den „nationale jeugdstorm", afd. landdienst, Utrecht, Ko ningslaan 9. OUDE DISTRIBUTIESTAMKAAR TEN MET INLEGVEL BEWAREN. Nog maals wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de oude distributiestamkaarten met inlegvel zorgvuldig bewaard dienen te worden, wanneer de tweede distributiestam- kaart is uitgereikt. Personen, in het bezit van een persoons bewijs dienen er bij de uitreiking van de tweede distributiestamkaarten nauwkeurig op te letten, dat een zegel op het persoonsbe wijs wordt geplakt. Voor personen beneden 15 jaar wordt dit zegel op de tweede distri butiestamkaart geplakt. Van het oogenblik af, waarop de bonkaarten met gebruikmaking van de tweede d'istributiestamkaart zullen worden uitgereikt, zullen personen, die dit zegel niet hebben, moeilijkheden bij het ver krijgen van de bonkaarten kunnen ondervin den. Vaai bevoegde zijde wordt medegedeeld: Ten behoeve vsn den arbeidsinzet wordt sedert eenigen tijd een nader onderzoek in gesteld naar de mannelijke werkkrachten, die in de Ned. bedrijven werkzaam zijn. Geschiedde tot voor kort de z.g. uitkamming van deze bedrijven ten behoeve van den arbeidsinzet rechtstreeks door de arbeids- bureaux, thans wordt een andere methode, de procedure der z.g. Z-kaarten toegepast, waarbij meer dan tot dusverre aandacht kan worden geschonken aan de belangen van de ondernemingen. De thans gevolgde metho de steunt op de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Ned. gebied No. 108/1942, op grond waarvan elke onder nemer verplicht is desgevraagd inlichtingen te verstrékken, in het bijzonder omtrent de benoodigde of in zijn bedrijf aanwezige ar beidskrachten. Onder de nieuwe procedure vallen thans de navolgende groepen van bedrijven en personen: 1. De handel (groothandel/ detailhandel, tusschenpersonen) met uitzondering van den levensmiddelenhandel, tenzij deze laatste minder dan 50 pet van den geheelen omzet uitmaakt. Uitgezonderd zijn verder de han del in oude materialen en afvalstoffen, als mede ondernemingen, die uitsluitend of voor meer dan 50 pet den houthandel uitoefénen. Ondernemingen, die zoowel bij de industrie als bij den handel zijn georganiseerd, zijn aan de procedure onderworpen, zoodra zij een zelfstandige handelsafdeeling hebben of wanneer de handelsafdeeling zoo belangrijk is, dat men practisch van een handelszaak kan spreken; 2. alle bedrijven, die aangesloten zijn bij de hoofdgroep ambacht of een van hare onderdeelen, uitgezonderd voedselvoorzie- ningsbedrijven (b.v. slagers, bakkers, ban ketbakkers) en persbedrijven voor hooi en stroo, dorschbedrijven en grasbedrijven; 3. hotels, cafè's, restaurants, pensions en aanverwante bedrijven, aangesloten bij de bedrijfsgroep „Horeca"; 4. accountants, boekhoud- en administra- tiebureaux, belastingadviseurs en soortgelijke bedrijven en beroepen. Deze bekendmaking geldt niet meer voor den textielhandel en het textielambacht, aan gezien voor deze groepen de Z-kaarten-pro- cedure reeds is afgesloten. Textielonder nemingen, die geen of niet tijdig verzoeken hebben ingediend, worden thans door de arbeidsbureaux bezocht; hun werkkrachten 'kunnen elders worden ingezet, zonder dat eenig beroep mogelijk is. Wil nu een ondernemer zekerheid heb ben of en in hoeverre hij en zijn personeel voor vrijstelling van arbeidsinzet in aan merking komen, dan dient hij bij de Haupt- abteilung Wirtschaft te Amersfoor t een aanvrage daartoe in. Duitsche ondernemin gen, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid van de eige naren Rijkduitscher is, alsmede ondernemin gen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pet Rijksduitsch bezit is, of die een Rijksduitschen Ubernamhetreuhander heb ben, dienen hun aanvragen in bij de Duit sche Kamer van Koophandel voor Neder land te Amsterdam, welke de aanvragen doorgeeft aan de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort. Deze instantie beélist over de aanvragen, waarbij dan aan de -Nederlandsche vakgroe pen resp. voor Duitsche ondernemingen de Duitsche Kamer van Koophandel, ruim ge legenheid wordt gegeven om de belangen van de ondernemers te bepleiten. De onder nemers dienen zich voor de behartiging van hun belangen tot hun vakgroepën te wenden. De ontvangst van een aanvrage wordt be vestigd door de toezending van een ont vangstbewijs. Voorzoover Ned. vakgroepen of de Duitsche K. van K. voor reeds inge diende aanvragen ontvangstbewijzen hebben afgegeven, blijven deze van kracht. Het ont vangstbewijs waarborgt, dat de arbeidsbu reaux zoolang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf onttrekken. Mocht een ondernemer korten tijd na het indienen van zijn aanvra ge nog geen ontvangstbewijs hebben gekre gen, dan moet hij zich onmiddellijk tot de Hauptabteilung Wirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koophandel wenden. Bij het verzoek moeten worden overgelegd 1. Een wit vragenformulier,in drievoud, dat de totale personeelsbezitting weergeeft. 2. Voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot en met 45 jaar (eigenaar, directeur of me dewerkende familieleden daaronder begre pen) een driedeelige groene Z-kaart. Ausweise verliezen geldigheid. Ook voor reeds vroeger door z.g. Ausweise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten I worden ingediend, aangezien deze Ausweise met de doorvoering van de Z-kaartenproce- dure hun geldigheid verliezen. Vast staat ech ter, dat deze vroeger gegeven vrijstellingen in beginsel worden gehandhaafd. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn ver krijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de Ka mers van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amster dam en te Rotterdam. Onjuist, onduidelijk of onvolledig ingevulde aanvragen worden als niet gedaan beschouwd en niet behandeld. De vragenformulieren en Z-kaartcn moeten met de schrijfmachine of in blokschrift duidelijk en volledig worden ingevuld. De Z-kaarten van datum en handteekening voorzien. Naast de handteekening op de Z-kaart dient de on- derteekening door een firmastempel, met de schrijfmachine of in blokschrift te worden herhaald. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor elk filiaal een afzonder lijke aanvrage indienen, Op het verzoek van de filialen moet de zetel van het hoofdbedrijf worden aangegeven. Filiaalbedrijven moeten den omzet van de afzonderlijke filialen opge ven, terwijl het hoofdbedrijf slechts die om zetten moet opgeven, ••die gemaakt worden met afnemers buiten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenformulier moet de vakgroep, waarbij de ondernemer is aangesloten, worden aangegeven. Is de on dernemer lid van meer dan één vakgroep, dan moet slechts één daarvan worden genoemd en wel die, in welker artikelen de onderne ming den grootsten omzet heeft, hierbij blij ven voedselvoorzienings-vakjgroepen buiten beschouwing. Ondernemingen, die bij geen vakgroep zijn aangesloten, omdat b.v. voor hun artikelen nog geen vakgroep is opgericht kunnen aangeven „behoort tot geen enkele vakgroep". Ondernemingen, die zoowel bij den handel de industrie of het ambacht zijn aangesloten, moeten bij de vraag naar den omzet, deze splitsen in handels-, industrie- of ambachts- omzet. Rijksduitschers moeten in de vragenfor mulieren met „R. D." worden aangeduid. Joden moeten ook op de vragenformulieren vermeld worden en als „jood" worden aan geduid. Bij de indiening van de Z-kaarten moet er op gelet worden a) dat elk der drie deelen gelijkluidend moet worden ingevuld (de afzonderlijke dee len mogen niet gescheiden worden), en ver volgens moet worden opgegeven: b) onder von/van (toeziend orgaan) Hauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort, c) onder für/voornauwkeurige aanduiding van de firma met plaatsnaam, straat en tele foonnummer, indien mogelijk met stempel, schrijfmachine of drukletters, d) onder als/als: nauwkeurige opgave van' de betrekking resp. werkzaamheid van aen betrokkene, b.v. eigenaar, procuratiehouder, monteur, kleermaker enz. e) onder de nummers 17 de gegevens be treffende de persoon, f) onder arbeidsbureau (G.A.B.) het voor het bedrijf, dus niet voor de woonplaats van het personeelslid bevoegde arbeidsbureau bij filialen het voor de filialen bevoegde ar beidsbureau. Inl. geven in twijfelgevallen de burgemeesters, politie of Kamers van Koop handel, g) onder 8a, resp. 8, indien op de kaarten een ruimte 8a niet is aangegeven: het num mer van het persoonsbewijs, h) onder nummers 9 „früher ausgeübte Ta- tigkeit": 't vroegere beroep b.v. ongeschoold arbeider, i) onder „Begründung der Antrages" moet de betee'kenis van het personeelslid voor het bedrijf kort worden aangegeven, b.v. eenige chemicus, beste vakkundige pakhuisknecht, enz., kan ook op sociale gezichtspunten wor den gewezen, b.v. kostwinner van zijn ouders en 5 jongere kinderen. Hier moet ook wor den aangegeven, of de betrokkene reeds is afgekeurd. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden, hetzij voor een onbepaalden tijd.. Na de beslissing krijgt zoowel de betref fende vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel als de ondernemer één Z-kaart terug, waarop de beslissing is aangeteekend. De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bu reaux niet worden ingetrokken. Mocht des ondanks een vrijstelling door een arbeidsbu reau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel in de gelegenheid om in overleg met de Haupt abteilung Wirtschaft onmiddellijk daartegen op te komen. De verzoeken om vrijstelling van boven genoemde groepen van bedrijf en personen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 7 Maart 1944 bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort resp. bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam worden ingediend Ondernemers, die verzuimen binnen dezen ter mijn hun verzoek in te dienen, stellen daar mede zichzelf en hun personeel voor arbeids inzet elders ter beschikking. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze bedrijven de werkkrachten voor arbeidsinzet elders onttrekken, zonder dat de Hauptabtei lung Wirtschaft, de vakgroepen resp. de Duit sche Kamer van Koophandel of welke andere instantie dan ook hiertegen bezwaren kan doen gelden. Met nadruk wordt er dus op ge wezen, dat die ondernemers, die deze laat ste gelegenheid tot het aanvragen van vrij stelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zichzelf te wijten hebben, wanneer hun be langen bij het vrijstellen van hun werkkrach ten niet worden behartigd. Het Zuidfront in Italië. THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 25) o— Ze komen spoedig in een stille laan van het park. Om dezen tijd is het er nog rustig en is niet ieder bankje bezet met een vrijend stelletje. „Wil je loopen of zullen we een bankje pikken?" vraagt Paul. „Neen, loopen. Ik kan nu niet stilzitten, 't Is nog zoo licht ook I" Het 'komt er schor bij Minne uit. Paul houdt haar, verwonderd, staande. „Kijk me 's aan? Wat een vreemde stem zet je op?" Minne antwoordt niet. Haar vrije hand strijkt langs de struiken, rukt achteloos de blaadjes af. „Loop nu geen stommetje te spelen, meis- ke 1 Heeft vader het je al verteld? Neen ze ker, anders zou je wel net zoo blij wezen, als ik. Meisk', samen naar België 1 Zoo gauw mogelijk...." „Ben je al bij dien Jhr van Bolten ge weest?" onderbreekt Minne hem nuchter. „Neen, nog geen gelegenheid gehad. Ik heb Freek van Ravenzwaai, je weet wel, dien ouderejaars, waarmee 'k in „Demosthenes" zat, ontmoeten toen heb ik wat beleefd met Weerstra! Zal ik 't je vertellen?" „Wat zei hij er van?" „Wie?" „Weerstra natuurlijk". „Waarvan?" „Doe niet zoo onbenullig 1 Van dat België natuurlijk I" „O, d a 11 Heb 'k niet eens met hem over gehad. „Fraai 1 H ij was juist de eenige, met wien je er over had moeten praten I Hij had je kunnen raden, fijne dó, als hij zelf is. Je durfde natuurlijk niet, omdat je drommels goed begreep, wat zijn óórdeel zou zijn. Met dien verwaanden fat van 'n Van Ravenzwaai wel spreken, hé I" Ze trekt haar arm uit den zijne, gaat los van hem loopen, balanceerend op den rand van het grasgazon. „Wat bezielt jou opeens?" „Laat ik liever vragen, wat jou mankeert I Al deze dagen I Ik heb gisteravond ten slotte m'n mond maar gehouden. Omdat ik je geen pijn wou doen. Ik wou probeeren je te be grijpen. Ik heb haast geen oog dichtgedaan vannacht. Als je dat maar weetDat jij zoo gemakkelijk je ideaal in de prullemand gooi en kanl Dat jij zoomaar, alsof het een zaak je, van „branche" verandert I Eerlijk gezegd, dacht ik vanmorgen, toen ik met koppijn wakker werdnou ja, het i s vreeselijk. (Wordt vervolgd,) WOENSDAG 16 FEBRUARI 1244. ....Jezus, zien wij met heerlijkheid en eer gekroond, Hebr. 2:9 b. Lezen: Joh, 3: 113, Zon op 8.00, onder 17.58. Maan op 0.37, onder 10.57. Laatste kw. 17 Febr., Nieuwe m. 24 Febr. De H. Schrift vraagt voor zichzelf absoluut gezag. Zij verdraagt niet, dat zij naast, op één plan gesteld wordt met natuurwetten of met wat dan ook, Zij wil in laatste instantie alleen zeggingschap hebben over heel het menschelijk leven. Dr F. W. Grosheide. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Hijlaard-Huins en Lyons (toez.), J. Loor- bach, hulppred. aldaar (aangenomen). Bedankt: voor Giessendam, P. J. F. Lamens te Heilouw. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Maar tensdijk (U.), H, Dijkstra, 'hulppred. te Assen en G. van Rongen, hulppred. te Breukelen; te Workum, J. Z. Potjer te Borger en E. J. Wassinik te Nieuw Leusen. Beroepen: te Workum, J. Z. Potjer te Borger. GEREF. GEM. Bedankt: voor Scher- penisse, A. Visser te Aagtekerke. Bedankt: voor de benoeming tot Zen- d'ingsdirector van den Geref. Zendingsbond, A. Meijers, Ned. Herv. pred. te Utrecht. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Benoemdte Holwerd, W. R. de Boer te Britsel. BEGRAFENIS VAN Ds W. H. v. d. VEGT. Op ontroerende wijze N gisteren ge bleken, hoe lief de leden der Geref. Kerk te Goes hun ontslapen predikant, Ds W. H. v. d. Vegt, die gisteren grafwaarts werd gedra gen, hadden. Voor de samenkomst in het kerkgebouw bestond zoo groote belangstel ling, dat alle plaatsen bezet waren. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op alle predi kanten uit de classis Goes, verschillende Ge ref. predikanten uit andere plaatsen van Zee land, de drie Ned. Herv. predikanten en de Vrij Evang. predikant te Goes, de Ned. Herv predikant te Kloetinge, Dr Koopmans, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, afgevaardig den van de Geref. Kerken te Drachtster Compagnie en Bergum, de vorige gemeenten van Ds v. d. Vegt, terwijl op de begraafplaats wethouder Vermaire het Gemeentebestuur vertegenwoordigde. Ds Joh. Boo ij te Heinkenszand liet zingen Ps. 8919, ging voor in gebed en herdacht daarna in dankbare en hartelijke woorden het vele, dat de Heere in Ds v. d. Vegt aan Zijn Kerk en de samenleving had geschonken. Hij deed dit naar aanleiding van Matth. 1024 en 25a, waaruit blijkt, dat het leven en het lijden van de dienaren van Christus wordt beheerscht door dat van hun Heer. De overledene heeft wel sterk uit dié lotsverbondenheid met zijn Heiland geleefd. Hij wist zich waarlijk discipel van zijn Mees ter. Hij wilde niet anders zijn dan leerjongen in de leerschool van Christus. Hij wist te gehoorzamen en was een prediker der ge hoorzaamheid. Hij wilde in alle verhoudin gen des levens de gehoorzaamheid aan Chris tus voorop stellen. Niet altijd werd hij daar in direct begrepen. Hij bezat een aangeboren neiging tot studie. In zijn studeerkamer klop te het hart van zijn ambtelijken arbeid. Het Woord van God stond bij hem steeds op den voorgrond. Daaruit leefde hij. Zijn levens openbaring was eenvoudig, sober en kinder lijk. Ds v. d. Vegt beleed en beleefde: zoo Heer, zoo knecht. Steeds wees hij, ook aan de ziekbedden, den weg van geloovig aan vaarden. Zijn eigen ziekbed was een predi king van het discipelschap. Hij klaagde in zijn langdurig lijden nooit. Hij leefde met zijn Meester en is in Hem ontslapen. De Ge ref. Kerk van Goes verliest in hem een uit nemend Dienaar des Woords, een man van singuliere gaven. Maar hij 'kon, juist omdat hij zich maar dienstknecht wist, ook zijn werk loslaten. Zijn verlangen naar het nieu we Jeruzalem is in vervulling gegaan. Nu is de discipel gelijk zijn Meester. Evenals zijn Heer, zal ook hij verrijzen. Nadat gezongen was Gez. 261, 2 en 5, gaf de heer R. Z u i d e m a uiting aan de gevoe lens van hoogachting, liefde en dankbaarheid van kerkeraad en gemeente. Bijna 12Vï jaar heeft Ds v. d. Vegt de gemeente gebouwd in het Woord en bevestigd in het geloof. Met sterke banden was hij aan de gemeente ver bonden. Haar gebed was hem tot rijken troost. Zijn hoogste eer was Dienaar des Woords te zijn. Hij heeft geleefd uit en is gestorven i n het geloof. God heeft hem nu een plaats gegeven in het nieuwe Jeruzalem, waar hij zoo onuitsprekelijk naar verlangde. Ds A. Schee le, die het woord voerde namens de classis en de Part. Synode, wees er op, hoe Ds v. d. Vegt door zijn rijke ga ven van studie en prediking en door zijn be- minnelijken omgang een plaats van beteeke- nis in het kerkelijk leven innam. Hij had het vertrouwen der Kerken verkregen, die hem meermalen naar de Part. en Generale Synode afvaardigden. Ds J. van D ij k te D r a c h t s t e r Com- p a g nie en de heer Visser te Bergum spraken vervolgens woorden van dankbaar heid voor den arbeid door Ds v. d. Vegt in die beide gemeenten verricht. Ten slotte sprak de broer van den overle dene, de heer H. M. v. d. Ve g t te U t r e c h t namens de weduwe en de familie woorden van innigen dank voor alles, wat de Geref. Kerk van Goes geweest is en gedaan heeft voor haar leeraar. Hij werd gedragen door het gebed en gesterkt door het meeleven der gemeente. Spr. dankte ook hartelijk voor de gesproken woorden en voor de groote toe wijding en trouwe zorg van doktoren en zus ters, alsmede voor de overtalrijke blijken van liefde en meeleven. Nadat op sprekers ver zoek Psalm 72:11 was gezongen en Ds Booij in dankgebed was voorgegaan, werd de baar, die voor den kansel had gestaan, door leden van den kerkeraad uit het kerkgebouw ge dragen, terwijl de organist op gevoelvolle wijze speelde Mendelssohn's: „Het is be stemd in Godes raad, dat men van het liefste, wat men heeft, moet scheiden". De gemeente sloot achter den rouw stoet aan op den weg naar de begraafplaats. Nadat -daar het stoffelijk overschot in het graf was neergelaten, las Ds Booij vraag en antwoord 1 van de Catechismus. Deze in- drukwék'kende begrafenis werd besloten met het zingen van een der lievelingsverzen van Ds v. d. Vegt: Psalm 43:4.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1