DINSDAG 8 FEBRUARI 1944 58z Jaargang, No. 11G CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BÏNNENLAND 1000km OF Bismarck arch. STILLE C E A A N (4406) UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. BESCHAMENDE BEPALING. De directie van de Amsterdamsche tram heeft zich genoodzaakt gezien tot het uit vaardigen van een bepaling, dat personen be neden den leeftijd van 21 jaar verplicht zijn hun plaatsen aan ernstige invaliden en oude re personen af te staan. Een triest teeken des tijds, deze bepaling, En niet minder het motief, dat de directie hiertoe noopte. „Het optreden van jeugdige personen in de trams en de autobussen van het gemeente lijke vervoerbedrijf te Amsterdam heeft, al dus de directie, den laatsten tijd herhaalde lijk aanleiding gegeven tot klachten. Niet alleen gedragen zij zich vaak onbehoorlijk in het gedrang op de drukke uren, maar het is beschamend daarbij ook te moeten constatee- ren, dat soms met veel duwen en brutaliteit een zitplaats op oude of invalide medepassa giers wordt veroverd, die dan niet wordt af gestaan aan personen, die er meer recht op hebben". Dit alles gebeurt dan in oorlogstijd, waar in het meer dan ooit plicht is, om samen de moeilijkheden te dragen, om zich één met zijn volk te gevoelen en om hen, die hulpbe hoevend zijn alle mogelijke steun en voor rang te verleenen. Wie tegenwoordig reist, kan soms op drukke stations ware'veldslagen zien voeren om een plaatsje te bemachtigen. Kinderen worden nu en dan onder den voet geloopen, zwakkeren op zij geduwd. Het kan gebeuren, dat wie in het donker een cou pé binnen wil, de knop van de deur niet om gedraaid kan krijgen of ontvangen wordt met het vriendelijke „voll", wat soms, als men een lichtje bij zich heeft, blijkt niet waar te zijn. Zóó eensgezind is het reizend publiek. Nu mag men niet generaliseeren. Er zijn ge lukkig ook andere en betere dingen te vertellen. Maar 'n deel van ons volk wordt toch door het egoïsme geleid. En dat is een bedenkelijk feit, zoowel voor het heden als voor de toe komst, waarin aan ons volk ongetwijfeld zware eischen gesteld zullen worden en waarin boven alles gemeenschapszin en saamhoorig- heidsbesef noodig zullen zijn. VERSCHILLENDE SOWJET-AANVAL- LEN MISLUKT. - DE STRIJD BIJ DE PRIPETMOERASSEN. - HELSINKI GEBOMBARDEERD. - «UVIERIKAAN- SCHE AANVALLEN BIJ CASSINO AFGESLAGEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied van Nikopol zette de vijand met sterke krachten zijn aanvallen voort. Onze troepen sloegen de aanvallen af, of wierpen afzonderlijke voortuitgedrongen ge vechtsgroepen van den vijand in een tegen aanval terug. In het gevechtsgebied tusschen Kirowograd-en Belaja Tsjerkow bleven talrijke aanvallen der Sowjets, afgezien van plaatselijke penetraties zonder resultaat. Daarbij leed die vijand zware bloedige verlie zen en verloor 21 vechtwagens. Ten Westen van Polonoj e mislukten vijandelijke aan vallen. Twee Sowjetbataljons werden door een pantserdivisie vernietigd. Ten Zuiden van de Pripetmoerassen bevinden onze troe pen zich in gevecht met verscheidene vijande lijke cavallerieformaties. Bij W i t e b s k en ten Zuiden van de Beresina zetten de bolsjewisten hun doorbraakpogingen met supe rieure strijdkrachten voort. Onze divisies be haalden in beide sectoren na verbitterde ge vechten opnieuw een groot afweersucces. De gevechten ten Noorden van Newel, waar de Sowjets ook gisteren door vechtwagens onder steund met sterke krachten aanvielen, zijn nog aan den gang. Tusschen het Ilmenmeer en de Fin se h e Golf hadden eigen ondernemingen, nadat talrijke vijandelijke aanvallen waren af geslagen, een succesrijk verloop. In den Noor delijken sector van het Oostelijke front heeft zich een gevechtsgroep, bestaande uit Neder- Silezische jagers, Oost-Pruisische grenadiers en eenheden van een luchtmachtvelddivisie on der bevel van luitenant-generaal Speth zich schitterend gehouden. Hierbij heeft zich het Oost-Pruisische grenadiersregiment 3 onder bevel van luitenant-kolonel Hilgendorff bijzon der onderscheiden. In den afgeloopen nacht werden woonwijken van de Finsche hoofd stad dbor Sowjet-vliegtuigen aangevallen. In het landingshoofd van Nettuoo verliep de dag kalm. De eigen artillerie bestookte concentraties van vijandelijke schepen voor de landingsplaat sen met waargenomen uitwer king. Bij den aanval van Duit sche^ gevechtsvliegtuigen op de landingsplaatsen van den vijand bij Anzio in den nacht van S op 6 Februari werden een vijan- dlelijke torpedojager en twee transportschepen van gemiddelde grootte zwaar beschadigd'. Ten Noordwesten van C a s s i n o zetten de Amerikanen hun door geconcentreerd artillerievuur ge steunde aanvallen den geheelen dag voort. In verbitterde gevech ten van man tegen man misluk ten alle aanvallen met zware verliezen voor den vijand. Aan het overige front verliep de dag bij wederzijdsohe activiteit van verkennings- en stoottroepen kalm. Boven die bezette gebieden in het Westen zijn gisteren 12 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. De luchtaanvallen op Helsinki. (D. N. B.) Het Finsche legerbericht van Maandag ver meldt dat meer dan 200 vijandie- lijke vliegtuigen Zondagavond en in den nacht in verscheidene golven hevige luchtaanvallen hebben ondernomen op Helsinki, Brand- en brisantbommen veroorzaakten groote schade aan gebouwen en branden in verschillende stadsdeelen en in de naaste omgeving der stad. Volgens tot dusver ontvangen berichten vallen er 38 dooden en 232 gewonden te betreuren. Het krachtige spervuur van den Finschen luchtafweer dwong de aanvallende machines een groot deel van haar bommenlast buiten de stad uit te werpen. Aanval op de Koerillen in voorbereiding? (D.N.B.) Volgens den frontcorrespondent van het blad „Jomioeri Sjimboen" zijn er teekenen die er op duiden, dat de Amerikanen een aanval in voorbereiding hebben op de Koe- rillen, de eilandengroep in het Noorden van Japan. Na hun offensieven tegen Rabaul en die Marshall-eilanden hopen ze blijkbaar, op die manier sneller in de nabijheid van het Japan- sche moederland te komen. Korte Berichten. De woordvoerder van de Japansche re- geering heeft aan de buitenlandsche journalis ten medegedeeld, dat de Zwitsersche gezant te Tokio het Japansche departement van buiten landsche zaken de Amerikaansche nota van protest heeft overhandigd inzake de beweerde slechte behandeling van krijgsgevangenen. De Japansche regeering zal, zoo verklaarde de woordvoerder, te zijner tijd op d,eze nota antwoorden. (D.N.B.) Naar die Turksche omroep meldt, heeft zich in de stad Zongoeldak, het centrum van een steenkoolgebied, opnieuw een aardbeving voorgedaan, waardoor 50 huizen, 8 scholen en 19 Moskeeën verwoest zijn. (D.N.B.) In het onbezette deel der pro vincie Kwantoeng zijn volgens een mededee- ling van den Amerikaanschen secretaris van het comité van onderzoek aldaar het afge loopen jaar meer dian een millioen menschen den hongerdood gestorven. (D.N.B.) De Turksche regeering heeft een verbod afgekondigd, waarin bepaald wordt, dat buitenlanders Istanboel niet mogen binnen komen. De reden is, dat de overbevolking van Istanboel de ravitailleering der stad bemoeilijkt. Oproep voor Rijksduitschers! Allen personen, die de Duitsche nationali teit bezitten en tot dusver nog geen vragenlijst hebben ontvangen, wordt aangeraden onver wijld bij de Ortsgruppe, waaronder zij ressor teeren of bij het Deutsche Kreiswirtschaftsamt een vragenlijst te gaan halen. Deze lijst moet duidelijk leesbaar (met blokletters) ingevuld en aldaar weer worden ingeleverd. Zij, die verzui men een dergelijk formulier in te vullen, ko men niet in aanmerking voor een nieuwe levensmiddelenkaart, die begin Maart zal wor den uitgereikt. Landwacht Nederland. De wnd gewestelijk kommandeur van het gewest Zuid-Holland en Zeeland maakt hier mede bekend, dat een 2e keuring voor de Landwacht zal worden gehouden op Vrijdag 11 Febr. van 912 uur te Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. Zaterdag 12 Febr. van 1417 uur te Rot terdam, gebouw Geneeskundige dienst, Baan 170. Zij, die geen oproep voor deze keuringen ontvingen en alsnog tot de Landwacht willen toetreden, hetzij voor hulpdienst of voor be- roepsdienst, kunnen zich tevens aanmelden. Hierbij dient lidmaatschapskaart NSB, WA of SS te worden medegebracht. REGELING VAN DE PRIJZEN VOOR SLACHTVEE. Het Voedselvoorzieningsblad bevat een verordening, waardoor de gebruiks veeprijzen zijn geregeld. Tegelijkertijd zijn de slachtveeprijzen met een bepaald bedrag verhoogd. De slachtveeprijzen bleven, aangezien zij van overheidswege waren vastgesteld, steeds op dezelfde hoogte, terwijl de gebruiksvee- prijzen meer en meër werden opgedreven, zoodat de boer op den duur slechts ten koste V tal Z Goeam* GROOTE Wak* Phi lippijnen 4600 km Rabaul^ tP o J Fïnschhaven V "«V/ ST. CRUZ EIL. van groote offer3 zijn veestapel op peil kon houden. Dit had tot gevolg, dat sr een leven digs handel in z.g, leveringsbonnen ontstond. Deze bonnen, waarmede de veehouder kon aantoonen, dat hij aan zijn leveringsplicht had voldaan, en die het gewicht aan gelever de runderen in kilogrammen aangaven, wer den den laatsten tijd verhandeld tegen prij zen, die een veelvoud waren van den voor 't slachtvee betaalden prijs. Gelijken tred daar mede hielden de gebruiksveeprijzen, die in den vrijen handel voor melk- en kalf koeien den laatsten tijd tot een ongemotiveerde hoogte werden opgedreven. De prijzen voor gebruiksvee en slachtvee liepen op deze wij ze steeds verder uit elkander. Het sprak dus vanzelf, dat de overheid moest ingrijpen om verder onheil te voorkomen. Voor de gebruiksveeprijzen zijn thans drie prijsklassen vastgesteld met bepaalde maxi ma; de slachtveeprijzen zijn met een bepaald percentage omhoog gebracht. Voor beide groepen van prijzen worden belanghebbenden verwezen naar de officieele mededeelingen, die in de bladen van heden zijn opgenomen. Door deze regeling van de veeprijzen zul len de toenemende wantoestanden in den veehandel, waarvan veelal de veehouder de dupe werd, thans uit den weg worden ge ruimd, terwijl de daarmede samenhangende nieuwe marktregeling tevens de gelegenheid schept, om den veestapel, voor zoover dat mogelijk is onder de huidige omstandigheden, Op een kwalitatief hoog peil te houden en hem tevens onder de veeteeltbedrijven te verdeelen, zoodat ook de kleine boer in staat is zijn bedrijf in stand te houden. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de verhooging van de slachtveeprijzen geen prijsverhooging voor het vleesch tengevolge zal hebben. HANDEL IN VARKENS WEER MOGELIJK. Het vervoer van varkens zal met ingang van 8 Februari a.s. weer mogelijk zijn, zij het onder bepaalde voorwaarden. On der een nieuwe vervoersregeling is de handel in varkens, die op 10 Januari j.l. was stop gezet, daarmede weer geopend. BESCHERMING TEGEN OORLOGS SCHADE. Het weekblad Economische Voor lichting geeft een kort overzicht van een aan tal maatregelen die aanbeveling verdienen. 1. Indien een zoogenaamde schaduw-admi- nistratie kan worden ingericht, welke elders kan worden opgeborgen, verdient dit zeker aanbeveling. In ieder geval dient men elders afschrift te bewaren van de belangrijkste ge gevens. Het overbrengen van de afschriften of van de geheele schaduw-administratie geschiede steeds zóó, dat nooit 's nachts of langen tijd achtereen de oorspronkelijke gegevens en de afschriften zich op dezelfde plaats bevinden. 2. Voor zoover bepaalde gegevens niet el ders kunnen worden opgeborgen, verdient 't aanbeveling deze zoo mogelijk in brandkas ten op te bergen in de kelderruimten. Over het algemeen is gebleken, dat vaak de kelder ruimten, zelfs bij totale vernietiging van het gebouw, bescherming boden, mits de voor werpen in behoorlijke brandkasten waren opgeborgen. Het is daarentegen gebleken, dat bij uitbranden van een gebouw de brandkas ten in de ruimten buiten de kelders niet vol doende tegen verkoling van stukken konden waarborgen. 3. Ook de schrijf- en kantoormachines brenge men na gebruik zooveel mogelijk in de kelderruimten, liefst .in kluizen of brand kasten, zoo daartoe plaats is. Kantoormachi nes, welke niet doorloopend gebruikt worden kunnen wellicht elders, bijv. buiten de cen tra der groote steden, worden opgeslagen, evenals groote hoeveelheden formulieren en andere kantoorbehoeften. Afdeelingen, welke werken met niet verplaatsbare machines, brenge men zooveel mogelijk in de kelder ruimten onder. 4. Het personeel dient te weten, waar het bij vernietiging of niet bereikbaar zijn van bedrijf of kantoor zich om inlichtingen dient te vervoegen of op welke wijze mededeelin gen gedaan zullen worden. 5. Tenslotte dienen natuurlijk steeds vol doende voorraden brandbluschmiddelen (zand water, brandbluschmiddelen) alsmede lucht beschermingshulpmiddelen (gas- en rookmas- kers) aanwezig te zijn. Het Nederlandsch Vlasinstituut opgericht. In een te Heikant (N.-Br.) gehouden ver gadering heeft Ir L. J. A. de Jonge een uit eenzetting gegeven over de taak en het werk van den rijksdienst „Het Nederlandsche vlas instituut", dat onlangs werd opgericht. Deze stichting is van groot belang voor Zeeuwse h - Vlaanderen. Deze streek is immers de voornaamste vlasstreek van ons land, de bewerkingscapaciteit van dit gebied is 40 a 50 pet. van die geheele Nederlandsche capaciteit. De Rijksdienst wil meer in contact komen met de vlassers. Een belangrijke vraag is: Hoe kunnen we goed vlas telen? Door de groote ontwikkeling van onzen boerenstand, door onzen goeden bo dem en vanwege ons prima klimaat hebben we al een goed product, maar toch moeten we naar wegen zoeken die leiden tot nog grooter rendement. Door de oprichting van den Rijks- vlasdienst in 1938 moesten de belangen van teler en industrieel gediend worden. Door de groote vlucht die de techniek neemt is hieraan echter het gevaar verbonden, dat we teveel groot-industrie zullen krijgen, een industrie, waarin zich trusts en concerns gaan vormen, en dit moet voorkomen worden I We moeten voor alles zien te behouden een agrarische nijverheid. De vlasserij moet sterk gebonden blijven aan de landbouw-bedrijven zoo ongeveer als is gebeurd in de zuivelberei ding; zoo ongeveer als nu begonnen is met de warmwaterroterij. Voortgaande merkte Ir De Jonge op, dat ook de jongere vlassers een goede opleiding van node hebben. Voor de ontwikkeling van deze jongeren zullen cursussen worden gegeven in repelen en vlastrekken, ook voorwerkers en industriecursussen zullen op touw worden ge zet, terwijl er 2 vlassoholen zijn, n.l. te Stan daardbuiten en te Koewacht. Het vlasinstituut aldus Ir ide Jonge, is de nieuwste instelling van dezen tijd. We zullen nu trachten door deze instelling de waarde van het vlas te bepalen naar het gehalte, zooals dit gebruike lijk is bij bieten, melk, enz. Verduisteren: Van 6 tot en met 12 Februari 's Avonds van 17.45 u., 's Morgens tot 8.00 u. van 1 Febr. 1.1. eervol ontslag uit den dienst verleend. Het ligt in het voornemen om op de eerstvolgende Kantongerechtszitting te Tholen, op Vrijdag 18 Febr. a.s. op eenigs- zins officieele wijze van hem afscheid te ne men. Dhr Van Elsacker werd op 17 Febr, 1914 tot deurwaarder benoemd. Goes, Op het tweede abonnementsconcert van „Ars Nova" traden de violist Constant Moer man en de pianist Arend Koole voor een volle Schuttershofzaal op. Het programma was met zorg samengesteld en tevens met kennis van zaken. Begonnen werd met een parelende sonate van Mozarl, die naar de bedoelingen van dezen componist licht en luchtig werd verklankt. Vioiist en pianist bleken goed op elkander te zijn inge steld en beschikten over een voortreffelijke techniek. Na dit blijde intermezzo gaf de pianist de zooveel forsdhere sonate in d kleine terts van Beethoven. De geweldige klankontladingen waarin deze getormenteerde meester zich uit sprak, liet de kunstenaar tot hun volle recht komen, alleen misten we af en toe de warm te, welke toch ook in deze compositie beslo ten ligt. In het tweede gedeelte kreeg de violist de gunstige gelegenheid om zijn kunnen te too- nen, n.l. in het Concert in D gr. t. van Ni- coolo Paganini voor violo en piano. Dit con cert is een getrouwe weerspiegeling van Pa- ganini's fabelachtige virtuositeit op de viool en eischt daarom van de vertolkers het aller hoogste. Met zoo goed als geen' enkele mis greep wist Moerman zich van zijn taak te kwijten en oogstte dan ook een stormachtig applaus. 'n Waardig slot van het programma vormde de stemmingsvolle Sonate in g, kl. t. van Grieg. In prachtig samenspel wisten Moerman en Koole deze brillante compositie met haar zacht-weemoedig thema weer 'te geven. (N. Karhof De heer G. F. H. L. deed aangifte van de vermissing van zijn rijwiel, dat hij per trein van Dordrecht naar Hoedekenskerke zond, doch Goes niet bereikte. De politie stelt een onderzoek in. Walcheren. N- EN ST JOOSLAND. Zaterdag hield de Coöp. vereen, weegbrug „Nieuwland" de ge wone jaarvergadering. Voorz. dhr M. L. Ver hulst. Uit de rekening van den penningm., de heer J. Crucq, bleek, dat ontvangen was f 703.27 en uitgegeven f 842.33, zoodat er een nadeelig saldo is van f 139.06. Om dit nadee- lig saldo en een nog bestaande schuld weg te werken wordt besloten dat elke aandeelhou der een bedrag van f 4 zal storten, terwijl er dit jaar geen dividend zal worden uitgekeerd. Het tarief voor het wegen van diverse pro ducten voor 1944 wordt vastgesteld als in 1943. Als bestuurslid wordt herkozen dhr C. A. Polderdijk, terwijl in de plaats van dhr J. Dingemanse, die zich niet meer herkies baar stelt, gekozen wordt dhr P. G. de Lan ge. Tot weger wordt wederom aangesteld dhr I. Cornelisse, op dezelfde belooning als in 1943. De jaarwedde van den secr.-penn. wordt met f 25 verhoogd en gebracht op f 75. Aan het slot worden woorden van dank ge bracht aan dhr J. Dingemanse voor de wijze waarop hij de belangen der vereen, heeft be hartigd. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Voor een niet talrijk gehoor sprak dhr Ir P. J. 't Hooft op uitnoodiging van „Stad en Lande" over: „Dorpen in Zee land". Spr. schetste den oorsprong, het he den en de toekomst van de Zeeuwsche dor pen en toonde, aan de hand van lantaarn plaatjes aan, hoe het wel en niet moest zijn. BRUINISSE. Donderdagmiddag had alhier de ter aarde bestelling plaats van den op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen Rijkshavenmeester, dhr C. Helmstrijd. Aan het graf werd het woord gevoerd door Ds Marsman, Ned. Herv. pred., dhr S. W. Blok, uit Zierikzee, namens zijn mede-ambtenaren en door een broer van den overledene. Er was groote belangstelling. Kaart van Pelt. De Marshall-eilanden. DEURWAARDER ELSACKER. In ver band met het bereiden van den pensioenge rechtigden leeftijd werd aan den deurwaar der te Tholen, M. C. Elsacker, met ingang Hoog water endijkdoorbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag be reikte het water in den Dollard een record hoogte. In den buitendijk werden veertig gaten geslagen. Met man en macht is gewerkt om deze te dichten. Ook bij Delfzijl namelijk te Holwierde is de zeedijk zoodanig beschadigd, dat er direct des nachts uit vrees voor door braak, aan moest worden gewerkt. Molenwiek brak af. Het mo lenaarsgezin v. Harten te Alphen a. d. Rijn heeft Dinsdag eenige angstige oogenblikken doorgemaakt. Op het moment, dat de molen met razende snelheid draaide, brak een deel van de as. Een der circa 18 M. lange wieken liep van de as en sloeg met een harde slag neer. Gelukkig werd niemand getroffen en bleef ook de woning van den molenaar ge spaard. Zonder schade aan te richten sloeg het gevaarte in een weiland te pletter. De oorzaak van de breuk wordt geweten aan het feit, dat de snelheid van dezen wind molen als regel te hoog opgevoerd wordt. 6000 kg groente in beslag g e nomen. Reeds geruimen tijd bestond bij de ambtenaren der prijsbeheersching het vermoeden, dat telers uit de omgeving van Amsterdam groente binnen de stad brachten die daar zwart verkocht werd. De Prijsbe heersching besloot in te grijpen en enkele ambtenaren hielden Zaterdagmorgen om kwart voor vijf den eersten teler aan, die zijn auto vol met groente had. In den loop van den ochtend liepen nog vier telers tegen de lamp. De prijsbeheersching nam in totaal 5000 kg witlof en 1000 kg boerenkool en sel derij in beslag. De groente is in diverse groentenwinkels tegen den vastgestelden prijs en onder toezicht van ambtenaren van de prijsbeheersching in het openbaar ver kocht. HENGSTENKEURING TE OOSTBURG Lion van Oostburg, eig. G. L. Lannoije te Aardenburg; Harold van Moretus-Hoeve, eig. H. J. Aernoudts te SluisEdy van Zee dijk, eig. M. D'Hoore te Sluis; Carolus van de Kamp, eig. R. J. de Milliano te Oostburg; Urbjdn van Certain, eig. A. X. Aernoudts te Sluis en G. van Hal te St KruisFrederik v. Carlo, eig. D. Bareman te Zuidzande en A. Louagie te SluisHans van 't Lusthof, eig. C. J. Blondeel te Aardenburg; Henk, eig. G. L. Lannoije te Aardenburg (Den Bosch) Vainqueur v. Baron, fok.-eig. L. J. M. Blon deel te Aardenburg; Marnix, eig. M. D'Hoo re te Sluis (Goes)Clairon van Duchesse, fok.-eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke; DINSDAG 8 FEBRUARI 1944. Voorts ligt voor mij gereed de krans der rechtvaardigheid, welken te dien dage de Heere, de rechtvaardige rechter, mij zal ge ven, doch niet alleen mij, maar ook allen, dio zijn verschijning hebben liefgehad. 2 Tim. 4:8. Lezen: Neh. 13:1—14. Zon op 8.15, onder 17.43, Maan op 17.00, onder 7.58. Volk m. 9 Febr., laatste kwart. 17 Febr. Goed thuis te zijn in Plato, Kant, Hegel, enz., enz., het is de moeite waard en „staat" geleerd, maar goed thuis te zijn in de dingen Gods des Geestes is meer waard, en... geleer der. En dan goed thuis te zijn in de.prac- tische godgeleerdheid is niet min der wetenschappelijk, en niet minder noodig ook, dan in de stellige godgeleerdheid, vaardig te zijn. Prof. G. WISSE. GEREF. GEM. Tweetal: te Mid del b u r g, H. Ligtenberg te Vlaardingen en A. van Stuijvenberg te Yerseke. Beroepen: te Dordrecht, Dr C. Steenblok te Poortvliet, die bedankte voor Rotterdam-Z. KORTE BERICHTEN. Aan giften is een bedrag van ruim f 20.000 in de Ned. Herv. Gem. te Leerdam bijeengebracht, zoodat het tekort, groot f 20.000 meer dan gedekt is. Door het prov. kerkbestuur van Noord- Holland is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten dhr M. J. ten Bruggencate te Hilversum, cand. aan de R. U. te Utrecht. Ten bate van de restauratie der Groote kerk te Schiedam kwam onder letters N. Nn. een gift in, groot f 5000. Voor de verbetering van het intérieur der Ned. Herv. Kerk te Sliedrecht werd een gift van f 1000 ontvangen. Nu de Ned. Herv. gem. Schetmerhorn door het emeritaat van Ds Ch. Boerendonk vacant is geworden, zullen pogingen worden aangewend haar te combineeren met de gem. Ursum. Benoemd tot onderwijzeres aan een bijz. school te Putten (G.) mej. L. Riezebosch, on derwijzeres aan de bijz. school te St Anna- land. Tinus van Veldzicht, fok.-eig. J. de Feijter Jz. te Schoondijke; Elegant van Clairon, eig. Wed. F. D'Hoore te SluisAlbain van Cer tain, eig. A. X. Aernoudts te Sluis en G. van Hal te St KruisNico, eig. L. J. M. Blondeel te Aardenburg; Géo, eig. A. Buijsse te IJzen dijke; Frederik, eig. F. J. Dekker te Retran chement en A. J. Catseman te Biervliet; Frits van Driewegen, eig. P. L. Mangnus te Biervliet; Emir van Willy, eig. R. J. de Mil liano en D. Boogert te Oostburg; Monty, eig. M. D'Hoore te SluisBenno van Clairon, fok.-eig. C. A. Mabesoone te Aardenburg; Herbert, fok.-eig. Gebr. L. en F. Dees te Hoofdplaat; Avenir van 't Voorwerk, eig. A. J. Catseman te BiervlietJonker, eig. Wed. F. C. Dieleman-de Feijter te Waterlandkerk je; Aria's Clairon, eig. J. Ramondt, J. Ris- seeuw Az.-Risseeuw en Hilaire van Waes te Schoondijke (voor 4 jaren). Goedkeuring 1943 verlengd tot voorjaar 1945Adolf van Luntershoek, eig. G. L. Lan noije te Aardenburg; Pluto van Dragon, eig. J. J. Dhont-Verplanke, A. J. Batseman en J. F. Dekker Dz. te Biervliet; Albion v. Heen- sche Molen, eig. H. J. Aernoudts te Sluis; Opgenomen in keurstamboekNico, eig. L. J. M. Blondeel te Aardenburg; Frederik, eig. F. J. Dekker te Retranchement en A. J. Cat seman te Biervliet; Jonker, eig. Wed. F. C. Dieleman-de Feijter te Waterlandkerkje. Premiekeuring. 3-j., gr. maatLion van Oostburg, eig. G. J. Lannoije te Aardenburg en Carolus van de Kamp, eig. R. J. de Milli ano te Oostburg, 2e prijs; Clairon van Du chesse, fok.-eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke; Tinus van Veldzicht, fok.-eig. J. de Feijter Jz. te Schoondijke; Frederik van Carlo, eig. David Bareman te Zuidzande en A. Lougie te Sluis; Edy van Zeedijk, eig. M. D'Hoore te Sluis, 3e prijs. 3-j., kl. maatUrbain van Certain, eig. A. X. Aernoudt te Sluis en G. van Hal te Sint Kruis, le prijs; Hans van 't Lusthof, eig. C. J. Blondeel te Aardenburg; Harold van Mo- retus Hoeve, eig. H. J. Aernoudts te Sluis en Vainqueur v. Baron, fok.-eig. L. J. M. Blon deel te Aardenburg, 2e prijs. 4-j., gr. maatFrederik, eig. F. J. Dekker te Retranchement en A. J. Catseman te Bier vliet en Nico, eig. L. J. M. Blondeel te Aar denburg, 2e prijs; Elegant van Clairon, eig. Wed. F. D'Hoore te Sluis, 3e prijs. 4-j., kl. maatAlbain van Certain, eig. A. X. Aernoudts te Sluis en G. van Hal te St Kruis, le prijs. 5-j. en oudere, gr. maatAria's Clairon, eig. J. Ramondt, J. Risseeuw Az.-Risseeuw en Hilaire van Waes te Schoondijke; Clairon van Hooghuis, eig. H.V. „Eendracht", secr. L. van Dijke te Groede en Avenir, eig. P. J. de Milliano te Oostburg, le prijs; Iwan van Vredenburg, eig. G. L. Lannoije te Aarden burg, 2e prijs; Audeux, eig. H. J. Aernoudts te Sluis, 3e prijs. 5-j. en oudere, kl. maatInfernal van Groe de, eig. G. L. Lannoije te Aardenburg, le pr. Acron van Vogelschor, eig. H. J. Aernoudts te Sluis, 2e prijs. GOES. OverledenP. Mol, 84 j., wedr v. A. Verburg te 's-H. Arendskerke. Geboren; Elisabeth Johanna Maria, d. v. P. G. Passieux en S. M. Verbeem; Berend Richard, z. v. H. H. Vahlenkamp en M.. S. van Braband. Van 29 Jan.—5 Febr. 1944. YERSEKE. Huw.-aang.J. van Es, 29 j. en J. C. de Koeijer, 35 j. Gehuwd: K. de Nooijer, 26 j. te Vlissingen en M.. Bakker, 22 j. GeborenFreddy Cornelis, z. v. J. de Witte en J. Leeuwenburg te Vlissingen; Jan Wil lem, z. v. M. Theune en L. C. Stroo te Vlis singen; Ronald William, z. v. W. Weeland en F. H. Willemsen te VlissingenAnna Adria- na Maria, d. v. C. H. A. Buster en M. J. de Jong te Vlissingen; Margaretha Hendrika, d. v. J. Stroo en E. M. van Rosevelt te Vlissin gen; Willem, z. v. J. Weststrate en A. v. d. SchraafHelena Clara, d. v. M. Zeijlemaker en S. M. Geervliet te Vlissingen; Johanna, d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1