DINSDAG 1 FEBRUARI 1944 58e Jaargang, No, 104 BINNENLAND FEUILLETON Verduisteren? UIT DE PROVINCIE DAGKALENDI POSTERIJEN Rede van Hitier voor het Duitsche volk. Vier opdrachten - Geen strijd zonder smarten - Versterking van de socialistische eenheid. VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. SOWJET-AANVALLEN BIJ DNEPRO PETROVSK. - ZWARE GEVECHTEN VOORAL IN NOORD-RUSLAND. - GE- ALLIËERDE AANVAL IN ITALIË. - BOMMEN OP BRUNSWIJK, MAAG DENBURG EN BERLIJN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Ten Z.W. van D n j e p r o p e t r o w sic gingen de bolsjewisten met verscheidene divi sies infanterie, door pantserwagens en slag vliegtuigen ondersteund, tot den aanval over. Zij werden tot op een penetratie, waarop een tegenaanval wordt ondernomen, met zware ver liezen afgeslagen. Terwijl ten N.W. van Klirowograd talrijke vijandelijke aanvallen werden afgesla gen, duren ten Z.W. van Tsjerkassy en ten Z.O. van Belaja-Zerkow de zware gevechten met opdringende vijandelijke ge vechtsgroepen voort. Door aanvallen van 'onze pantserformaties leden de bolsjewisten zware verliezen. Bij de aanvalsgevechten in het ge bied ten zuiden van Pogrebisjtsje van 24 tot 30 Januari 1944 sloegen troepen van het leger en de Waffen-SS onder bevel van den generaal der pantsertroepen Huber, doeltref fend gesteund door formaties van de lucht macht, meer dan tien bolsjewistische divisies infanterie en verscheidene pantserkorpsen uit een. De bolsjewisten verloren in deze periode 6S00 gevangenen en meer dan 8000 dooden, 700 pantserwagens en stukken stormgeschut, 680 stukken geschut, 340 pantsergeweren, verschei dene honderden auto's alsmede talrijke andere wapens en ander oorlogstuig werden vernie tigd of buitgemaakt. De Westfaalsche 16de pantserdivisie onder 'bevel van generaal-majoor Bock en een onder bevel van luitenant-kolonel Baeke staand zwaar pantserregiment hebben zich hier bijzonder onderscheiden. Tusschen Pripet en Beresina werden ook gisteren alle bolsjewistische doorbraakpo gingen in hevige gevechten afgeslagen. Enkele plaatselijke penetraties werden afgegrendeld. Tusschen Ilmenmeer en de Finsche Golf konden de bolsjewisten ondanks plaat selijke afweersuccessen van onze troepen in verscheidene sectoren opnieuw terrein verove ren. De zware afweergevechten in dit gebied duren met onverminderde hevigheid voort. Onderofficier Herbert Mueller van een zware pantserafdeeling schoot tijdens deze gevechten met zijn tijger 25 bolsjewistische pantserwa gens stuk. In Zuid-Italië ging de vijand van 'het lanijingshoofd van N e 11 u n o uit met sterke infanterie- cn pantserstrijdkrachten tot den aanval naar het Noorden en Noordoosten over. Tegelijkertijd voerde hij aan het Zuidelijke front zijn aanvallen, in het bijzonder in het gebied Minturno Cassino, tot groote hevigheid op. De successen van deze krachts inspanning van den vijand waren gering, des te grooter echter zijn de verliezen. Verschei dene penetraties in ons voornaamste gevechts terrein werden door vastberaden tegenaanval len opgeruimd, op andere plaatsen wordt nog gestreden. Meer dan 900 gevangenen vielen in de handen van onze troepen. Luchtaanvallen op onze vliegvelden in Noord-Italië kost ten den vijand 18 vliegtuigen, die door onze jagers en luchtdoelartillerie werden neerge schoten. Op 30 Januari des ochtend drongen Ameri- kaansche bommenwerpers tot boven het gebied Brunswijk Maagdenburg door. Door bommen ontstonden op enkele plaatsen schade en geringe verliezen onder de bevol king. In weerwil van de moeilijke omstandig heden voor den afweer werden in hevige lucht gevechten 26 vijandelijke vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers, neer geschoten. Zondagavond vielen de Britsche ter- reurbommenwerpers uitgestrekte gebieden van de Duitsche hoofdstad aan, waardoor zware schade ontstond in de woonwijken, cul tuurmonumenten, sociale instellingen en open bare gebouwen. De bevolking jeed' verliezen. Volgens tot dusver ontvangen /apporten wer den vijandelijke bommenwerpers vernietigd. Enkele storingsvliegtuigen wierpen bommen neer in West-Duitschland. Het vijandelijke ravitailleeringsverkeer, in het bijzonder een in de Noordelijke IJszee naar Moermansk varend, zeer krachtig beschermd convooi, werd door onze duikbooten met suc ces aangevallen. Vijf schepen met een inhoud van 32.000 brt., tien torpedojagers en con- vooivaartuigen, alsmede drie vliegtuigen wer den neergeschoten. Aangenomen kan worden dat andere getroffen torpedojagers, waarvan het zinken niet meer kon worden waargeno men, vernietigd zijn. Vlotor Emanunl. Volgens een door Reuter verspreid bericht heeft radio Bari Zaterdagavond medegedeeld, dat op het congres van de provinciale commis sie van de Italiaansche bevrijdingsbeweging te Bari Zaterdag met alg. stemmen een resolutie is aangenomen, waarin de troonsafstand van koning Victor Emanuel als noodzakelijke voor waarde voor den wederopbouw van het land land geëischt wordt. Korte Berichten. (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat sedert 30 Januari hevige gevechten plaats vinden tusschen Japansche vlootstrijd- krachten en vlootstrijdkrachten der geallieer den, die de Marshall-eilanden trachtten aan te vallen. Japansche marinevliegtuigen deden op 29 Januari een geslaagden aanval op een vijan delijk convooi in de nabijheid van Finchhaven. Andere formaties vielen militaire doelen bij Kaap Marcus en Nieuw-Brittannië aan. Oproep. Bij de ss-pk (ss-propagandakompanie) kun nen eenige: Wortberichter (verslaggevers), Bildberichter (fotografen), filmberichter (ca meramannen), Rundfunksprecher (radiospre kers), Zeichner (teekenaars) en Maler (schil ders^ geplaatst worden, die na hun militaire opleiding genoten te hebben aan de verschil lende sectoren van het front zullen worden ingezet, om 't Nederlandsche volk een beeld te geven van den strijd om de vrijheid van Europa. Tevens kunnen bij de ss-pk technici geplaatst worden zooals fotolaboranten, film operateurs, chauffeurs etc. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, dienen zich zoo spoedig mogelijk, schriftelijk of per soonlijk, te melden bij de ss-standarte Kurt Eggers, kommando Den Haag, Stationsweg 139. Na een kort oponthoud in een soldatenhuis in een stad aan de Kanaalkust tijdens zijn inspectiereis in het ^Westen neemt gene- raal-veldmaarschalk Rommel afscheid van de Roode Kruis-zusters. PK Jesse/Transo/Europr/P m SINAASAPPELEN VOOR KINDE REN VAN 4 T/M 13 JAAR. Voor personen van 4 t/m 13 jaar zullen op bon reserve C 15 500 gr. sinaasappelen worden beschikbaar ge steld. Het publiek dient dezen bon vooraf bij zijn leverancier in te leveren en wel vóór 6 Febr. 1944. De leveranciers zijn verplicht desgewenscht een ontvangstbewijs af te le veren. Aflevering der sinaasappelen aan het publiek zal van 7 Febr. af geschieden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat slechts zij, i die bon reserve C 15 vóór 6 Febr. bij hun I leverancier hebben ingeleverd voor het ver krijgen van sinaasappelen in aanmerking ko men. Na genoemden datum worden deze bonnen onder geen beding meer aangenomen BONAANWIJZING SMEERMIDDE LEN. Van 1 Febr. t/m 31 Juli 1944 geven de met „periode D" gemerkte bonnen voor smeermiddelen recht op het koopen van het op den bon aangegeven aantal eenheden smeerolie. De loopende bonnen „Periode C" zijn geldig t/m 31 Maart a.s. THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 17) _o_ Ja, van dien eene wèl. Hij zee, dat ik maar most zegge, dat dominee Weerstra twee maal geweest wasse. En die andere wasse zooveel as stedente. M'n dank voor de boodschap, stuit Paul den woordenvloed en gaat demonstratief ver der leze i in z n ochtendblad. Mevrouw zucht diep en gaat schouderophalend weg. „Pff! Die's foetsie 1 Dat mensch met d'r lange verhalen 1 De kamer en 't eten kunnen er mee door, maar om haar zou je weggaan" zegt hij in zichzelf. „Maar...., ik móét hier weg!! Verder studeeren heeft geen zin meer. En Weerstra helpen ook nietl Daar heb ik 'heelemaal nog niet aan gedacht 1 Nu komen de consequenties1" Hij schuift zijn ontbijtbordje weg, heeft geen trek meer._ Zou er nog niet 'n mouw aan te passen zijn? Waar moet hij in vre desnaam naar toe? Bij moeder in huis? Dat wordt niets. Dat weet hij zóó wel. Krijg je den ganschen dag verkapte verwijten te hoo- ren of worden pogingen in het werk gesteld „om dien dommen, eigenwijzen Paul van zijn eclit-jongensachtig besluit af te brengen". Bij Minnes vader en moeder? O nee, dat mag natuurlijk niet „vanweges de opspraak". Hij zit er leelijk mee in z'n maag. Hij zet het raam ver open, steekt een sigaret op en als dat allemaal 't nare gevoel niet kan ver dringen, gaat hij de straat op, slentert langs de winkels van de Paleisstraat, om te be merken, dat hij ze den vorigen dag al be keken heeft. Hij loopt den Voorburgwal af, staat ten slotte aan het IJ. Van dat pracht- gezicht kan je nooit genoeg krijgen. Hij moest maar eens aan den overkant in dien theetuin aan het water gaan zitten. Een klap op zijn schouder 1 Hij schrikt en draait zich, verward, om. Hij kijkt in het lachend gezicht van Freek van Ravenzwaai, een oudere-jaars. Het staat 'n tikje cynisch. Het zwarte snorretje twee schuine streepjes van den neus tot de mondhoeken accentueert dien trek. Zoo, Paulus, wat sta jij hier te mijme ren? Jo, je deed me schrikken! Is me dat 'n mep geven. Even voelen, of je m'n schouder blad niet gebroken hebt. Mijmeren? Een mooi woord voor suffen. Ik wist juist niet wat ik doen zou. Zullen we even naar den tuin aan d' overzij Een reuze-idee 1 Ze varen over met het over-en-weer bootje. Paul vindt die korte vaart, zoo vlak op het water, steeds een klein feest. Wat is groot- scher en boeiender dan het JJ? De Rotter- damsche havens? Ze zijn misschien levendiger, maar(Wordt vervolgd.) Van 30 Januari tot en met 5 Februari 1944. 's Avonds van 17.30 u.'s morgens tot 8.15 u. Middelburg. De wachtmeester van politie G. J. Buij- ze is met ingang van 1 Febr. bevorderd tot opper-wachtmeester. A. L. uit Vlissingen gebruikte 's avonds op straat een electrische lantaarn, die niet aan de voorschriften voldeed. Hij kreeg daar voor een politioneele waarschuwing ten be drage van f5. A. L. fietste in het donker zonder rood achterlicht en kreeg eveneens een politioneele waarschuwing. Goes. Vandaag herdenkt dhr A. Oosterkerk den dag dat hij voor 35 jaar in dienst trad bij de banketbakkerij v. Opdorp. Zuid-Beveland. KAPELLE, Alhier is overleden dhr J. de Jager Az., die steeds een vooraanstaande plaats in het vereen,leven heeft ingenomen. Vanaf de oprichting van de Coöp, Boeren leenbank was hij bestuurslid, Ook vanaf de oprichting van de Chr, Bewaarschool was hij tot voor kort penningm, daarvan. Van de Chr. school te Kapelle-Biezelinge en Evers- dijk was hij eveneens jaren bestuurslid en tal van jaren penningm. In het veilingbestuur had hij tot 1943 zitting. In dankbare herinne ring zal zijn nagedachtenis voortleven. DRIEWEGEN. In de o.l. school alhier werd een goed bezochte ouderavond gehouden. De heer J. P. Israël, hoofd der school, sprak een openingswoord, waarna de gebruikelijke jaarverslagen werden gelezen. Vervolgens sprak de heer Israël over de opvoeding der kinderen in oorlogstijd. Mej. v. Noort droeg een stukje in Zeeuwsch dialect voor. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Vervolgens werden nog een paar filmpjes vertoond. Walcheren. KOUDEKERKE. Zondagochtend werd in de godsdienstoefening 'het 25-jarig bestaan van de Herv. Jongelingsvereeniging herdacht. Voorganger was de heer Fallentin, secretaris van het N. J. V. Sprekende naar aanleiding van het tekstwoord uit I Sam. 16: 12 (laatste ged.), wees hij ook op het zegenrijke werk van de jubileerende vereeniging. ZOUTELANDE. De zeventigjarige land bouwer J. K., die Vrijdagmiddag in de buurt van zijn woning hout hakte, kwam tegen den avond niet thuis. Toen zijn vrouw, ongerust geworden, hem niet vinden kon stuurde zij haar zoon op onderzoek uit. Deze vond zijn vader in de sloot liggen. Vermoedelijk is K., die een hartlijder was en aan de slootkant waf uitrustte tengevolge van een hartverlamming te water geraakt en jammerlijk verdronken. - RIJKSPOSTSPAARBANK. Voor de rijkspostspaarbank is 1943 in vele opzichten een recordjaar geweest. Het aantal boekjes steeg van 2.3 millioen tot 2.5 millioen, het saldo van inleggingen en terugbetalingen be liep f 232 millioen, einde December 1943 be droeg het algemeen saldo-tegoed f 776 (vorig jaar 530) millioen. Het aantal inleggingen over 1943 steeg tot ruim 2.6 (v. j. 1.4) millioen. Merkwaardig is, dat het aantal terugbetalingen terugliep, n.l. van rond 1 millioen in 1942 tot 910.000 in 1943. Weest zuinig met enveloppen en hriefpapier 1 Hoewel iedereen begrijpt, dat de papier situatie précair moet zijn en er dan ook vele wenken voor het zuinig gebruik van papier worden gegeven, blijkt, dat in vele gevallen toch nog heel wat papier zou kunnen worden bespaard. Men bedenke, dat, waar voor de overheid slechts een minimale hoeveelheid papier uit de productie beschikbaar kan worden gesteld voor den aanmaak van enveloppen, welke in geen geval gemist kunnen worden en de vervaardi ging van briefpapier voor overheidsdiensten en -instellingen in het vooroorlogsche formaat slechts in noodzakelijke uitzonderingsgevallen wordt toegestaan, voor het bedrijfsleven en den particulier voor dat doel slechts weinig papier beschikbaar is. De meeste overheids instanties zijn overgegaan tot het gebruik van enveloploos papier en het bezigen van oude en gebruikte enveloppen, welke door het over- plakken „van strooken of anderzins voor het gebruik weder geschikt zijn gemaald. Waar de overheid aldus voorgaat, mag het bedrijfsleven en de particulier niet achterblijven. Er moge daarom nog eens op worden gewe zen geen enveloppen van grooter formaat te gebruiken dan strikt noodzakelijk is; in vele gevallen zullen enveloppen van het formaat 9 x 12 cm. voldoende blijken te zijn. Overweging verdient voorts, of Uw verzendingen; waar voor U thans nog enveloppen gebruikt, niet enveloploos zouden kunnen geschieden. .Men snijde voorts de enveloppen, welke men ont vangt, zoo voorzichtig mogelijk open: door het overplakken met een strook, welke tevens de oorspronkelijke adresseering en frankeering onzichtbaar maakt, kan de enveloppe nogmaals dienst doen. Men verzamele tenslotte alle enve loppen, welke men van vaste relaties ontvangt j en zende deze van tijd tot tijd aan den afzen der terug. In het jaar 1933 waren derhalve, aldus Hit- Ier, naast vele andere, vier groote opdrach ten aan ons gesteld, van welker oplossing niet alleen de toekomst van Duitschland, doch de redding van Europa, ja wellicht van de geheele menschelijke beschaving afhing. Ie. Het rijk moest door de oplossing der sociale kwesties weer den verloren geganen innerlijken maatschappelijken vrede krijgen, d.w.z. de elementen der klassensplitsing in bourgeoisie en proletariaat dienden in al hun talrijke vormen van verschijning te worden weggenomen en in plaats daarvan diende een volksgemeenschap te worden gezet. 2e. De sociaal-politieke éénwording van het volk moest door de nationaal-politieke één wording worden aangevuld, d.w.z. in de plaats van het niet alleen politiek, maar ook als staat verscheurde lichaam van het rijk moest de nationaal socialistische eenheidsstaat tre den. 3. De door het volk en de politiek ge schraagde eenheidsstaat had tot taak ter stond die weermacht te scheppen, die in haar geestelijke oriënteering, haar moreele hou ding, haar numerieke sterkte en in haar ma- terieele bewapening als instrument voldoen de kon zijn om de taak van zelfbehoud op zich te nemen. 4e. Om in het algemeen met kans op suc ces zijn bestaan in Europa te kunnen hand haven, wat de aaneensluiting noodig van al die landen, die door Duitschers bewoond worden of gebieden zijn, welke meer dan duizend jaar van het Duitsche Rijk deel heb ben uitgemaakt en die, wat het volk betreft en in economisch opzicht onontbeerlijk zijn voor het behoud van het Rijk, d.w.z. voor zijn politieke en militaire verdediging. Wat er nu allemaal voor grootsch sinds de machtsovername is gepresteerd, aan den top van alle daden der nationaal socialistische re volutie staat zonder twijfel de opbouw van de Duitsche volksgemeenschap, de even be hoedzame als volhardende omzetting van den vroegeren klassenstaat tot een nieuw sociaal organisme als volksstaat. Want daardoor al leen is het Duitsche rijk immuum geworden tegenover alle bolsjewistische infectiepogin gen. Op hoe snelle wijze zich deze socialistische opbouw van ons vQlkslichaam voltrekt, wordt het sterkste bewezen thans in den oorlog. Want ook de weermacht is nu opgenomen in het kader van deze ontwikkeling. Meer dan 60 pet. van het jonge officierscorps komt voort uit de rangen van de manschappen en slaat daarmede de brug naar honderdduizen den arbeiders en boeren of leden van den kleinen middenstand. Het zal eens in de ge- 'schiedenis als een der grootste prestaties op- geteekend worden, dat het daarbij in dezen grooten staat is gelukt een socialistische re volutie te beginnen en uit te voeren, die zon der eenige vernietiging van nationaal bezit en zonder eenige beperking in de scheppende kracht der oude standen, niettemin de volle dige gelijkstelling van allen heeft bereikt. Alleen die staat, die in zijn eigen binnen ste volkomen vrij is van onsociale infectie haarden, kan aan het bolsjewisme met zeker heid ook naar buiten het hoofd bieden. Het Jodendom zelf heeft in ons groote rijk alle macht verloren. De wereldoorlog van het jaar 1939 zal eens in de geschiedenis worden opgeteekend als een reusachtige herhaling van het proces te gen de partij in het jaar 1924. Evenals toen tertijd deze aanval, die werd ondernomen om de beweging te vernietigen, de denkbeelden van de beweging als met het geweld eener explosie over gansch Duitschland deed ver spreiden, zoo zal deze strijd aan de volkeren binnen enkele jaren de oogen openen over de jodenkwestie en hun het nationaal socialisti sche antwoord en de maatregelen om hen uit den weg te ruimen, even navolgenswaardig als vanzelfsprekend doen toeschijnen. Uit de millioenen soldaten en krijgsgevan genen groeien eens millioenen propagandis ten voor dit inzicht. Dat de nationaal-socia- listische revolutie bovendien in innerlijke or ganisatie, economisch en potentiëel het Duit sche volk de wapens tot zelfbehoud gegeven heeft, kan door niets krachtiger bewezen worden dan door den reusachtigen strijd die thans sinds vijf jaren woedt. Dat aan het einde van dezen strijd de over winning van Duitschland en daarmede van Europa zal staan op zijn Westelijke en Oos telijke misdadige aanvallers, is voor eiken na tionaal socialist niet alleen de uiting van zijn geloof, doch als afsluiting van den geheelen tot dusver gevoerden strijd een innerlijke ze kerheid. De garanten voor deze overwinning zijn niet alleen de soldaten aan het front, doch ook de strijders in het vaderland. Het front zal nooit versagen, doch ook na de moeilijkste dagen weer tot zichzelf ko men, want in zijn hand is niet alleen de ar beidende, doch ook de niet minder dapper strijdende „Heimat" als zij gedwongen is het zelf te doen, gelegd. De poging van onze vijanden, het Duitsche volk en het rijk door brisant- en brandbom men tot ineenstorting te brengen, zal volk en rijk ten slotte steeds meer versterken in hun socialistische eenheid en dien harden staat scheppen, die door de Voorzienigheid is uitverkoren, aan de geschiedenis van Europa in de komende eeuwen vorm te geven. Dat dit geweldige wereldschokkende proces zich voltrekt onder leed en smart, stemt overeen met de eeuwige wet eener Voorzienigheid, die niet alleen al het groote in den strijd laat ontstaan, doch zelfs iederen afzonderlijken wereldburger onder smarten het licht der we reld laat aanschouwen. Het twaalfde jaar der nieuwe organisatie van ons volk zal aan het front en aan het vaderland uiterst harde eischen stellen. Hoe echter ook de storm mag razen, en huilen aan onze vesting, ten slotte zal hij op zekeren dag, zooals elk onweer bedaren en uit don kere wolken zal dan weer een zon te voor schijn komen en neerschijnen op hen, die standvastig en onwrikbaar, trouw blijvend aan hun geloof, hun plicht vervulden. Deze strijd zal tenslotte ondanks alle dui- velsche inspanningen van onze tegenstanders leiden naar de grootste overwinning van het Duitsche rijk. Herdenkingsbijeenkomsten in Nederland. Ook in verschillende plaatsen van ons land zijn bijeenkomsten gehouden ter herdenking der machtsovername. De belangrijkste was die in 't Philipsontspanningsgebouw te Eind hoven, waar de plaatsvervanger van Mus- sert, Van Geelkerken, en Dienstleiter W. Rit- terbusch, het woord voerden. Beide sprekers schilderden het groote werk dat Hitier tot stand brengt. Het feit van de machtsovername is daarin geen hoogtepunt en nog minder een rustpunt. In het Duitsche volk heeft Hitier de krachten weten vrij te maken voor een geweldig werk van socialis- tischen opbouw. In de betrekkelijk korte spanne van elf ja ren tijds heeft zich in razend tempo een groot stuk geschiedenis voltrokken. Uit het besef van ons gemeenschappelijke lot groeide de verbondenheid met de kame raden van de NSB. •Van Geelkerken bracht de gelukwenschen over van de Ned. kameraden. In trouwe ver bondenheid staan zij naast hun Duitsche ka meraden. Wanneer men thans meent met bombarde menten de hoofden en harten en wellicht ook straks de kusten stormrijp te kunnen ma ken, hoopte spr., dat de NSB'ers bij een even tueele invasie in ons volk zullen staan als mannen, die geloof en hoop hebben. DINSDAG 1 FEBRUARI 1944. Weet wel, dat er in de laatste dagen zware tijden zullen komen. 2 Tiro. 3i 1, Lezen: Nehemia 4: 1-14. Zon op 8.26, onder 17.30. Maan op 11,57, onder 1.17. Ie kw.vandaag, volle m. 9 Febr. De mensch heeft nu eenmaal het vermogen van zich te openen en af te sluiten. Hij kan ja zeggen en neen. Hij lean zich geven zooals hij is en hij kan een houding aannemen, zich vermommen en anderen, zoo niet zichzelf, mis leiden. Dit is zijn eer en zijn schande, zijn hoogheid en zijn laagheid. En daarom begrijp ik zoo goed, dat menschen die in anderen of in zichzelf teleurgesteld zijn, de toevlucht ne men tot dieren en planten, omdat deze schep sels zoo oprecht en eenvoudig zijn. Maar ik kan deze toevlucht toch slechts zien als een vlucht, een daad van wanhoop, die hen nooit bevredigen kan. Dr W. J. AALDERS. NED, HERV. KERK. Bedankt; voor Ried en Boer (Fr.), A. Verstraaten te Irn- sum. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Amsterdam-O., M. W. van Nieuwenhuijze te 's-Gravenhage-C. GEREF. GEM. T w e e t a 1te Dordrecht M. Heikoop te Utrecht en Dr C. S t e e n - blok te Poortvliet; te St Anna- land, M. Hofman te Moercapelle en A. Verhagen te Lisse. OUD GEREF. GEM. Bedankt: voor Terneuzen, Joh. v. d. Poel te Giessen- dam. EVANG. LUTH. KERK. Benoemd: tot pred.-dir. van het Luth. Diac. huis te Am sterdam, V. Schmidt te Schiedam. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. B e- n o e m dtot voorg. te Baarn, mevr. Da. A. J. Meerdink-v. d. Ban, em. pred. te Vlis- s i n g e n. KORTE BERICHTEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Feijenoord besloot het classicaal bestuur goedkeuring te vragen op zijn besluit tot stichting van een vierde pre dikantsplaats. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Hengelo (O.) besloot, indien de kerkvoogdij medewerken wil, aan iederen predikant een hulpprediker toe te voegen. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Numansdorp besloot in overleg met kerkvoog den en notabelen pogingen aan te wenden tot benoeming van een hulpprediker. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Sliedrecht gaf zijn toestemming tot oprichting van een kerkkoor. Duidelijk zal omschreven worden dat het kerkkoor niet als koor aan de glqwone godsdienstoefeningen deelnemen zal. Het desbetreffende reglementsartikel kan niet worden gewijzigd. GAPINGE. Het vriendelijk kerkje der Ge reformeerden te Gapinge was Zondagmiddag overvol toen Ds W. de Graaf zijn afscheid preekte. Z. Eerw. bediende het Woord naar aanleiding van Hebr. 13 20 en 21 en sprak over de voltooiing der gemeenteWie dit doet en hoe, door wien en tot welk doel deze vol tooiing geschiedt. Ouderling Boer sprak na mens kerkeraad en gemeente woorden van in- nigen dank en hartelijke waardeering. Ds de Kluis deed dit namens d'e classis en burge meester Maas namens het bestuur der burger lijke gemeente. Toegezongen werd Gezang 29, eenigszins gewijzigd. MIDDELBURG. Geslaagd voor het prak tijkdiploma Ned. Handelscorrespondentie van wege de Vereen, v. Leeraren te Amsterdam, mej. Th. Reekers en dhr J. Bakker, beiden alhier. De tandheelkundige behandeling van de verplicht verzekerden. De verplicht-verzekerden der Alg. Zieken fondsen hebben volgens de voorschriften recht op tandheelkundige behandeling volgens syste matisch rationeele beginselen. Wat hieronder moet worden verstaan is thans door den Com missaris, belast met het toezicht op de zieken fondsen, nader omschreven. Bij het ter hand nemen van deze zorg dient nu een drietal factoren in het oog te worden gehouden, n.l.: Ie. Vrijwel iedere verzekerde wordt vroeg of laat patiënt, hetgeen uiteraard met zich brengt, dat de kosten der tandheelkundige ver zorging, in vèrgelijking met andere verstrek kingen, hoog zijn; 2e. de gebitten van de meeste verplicht ver zekerden verkeeren in zulk een verwaarloosden staat, dat de behandeling er van zeer veel tijd zou vergen; 3e. het ontbreekt aan voldoende tandartsen voor een onbeperkte behandelingswijze. Bij de saneering van onvoldoende verzorg de gebbitten zullen wortelkanaalbehandelingen alleen ijj hooge uitzonderingsgevallen worden toegepast. Een zieke tand of kies wordt slechts behouden, indien dit met eenvoudige middelen kan geschieden. In de overige gevallen wordt getrokken, waarna kunsttanden of -kiezen met een plaat kunnen worden aangebracht. Gegoten vullingen of kronen worden niet verstrekt; evenmin bruggen of stifttanden. Is het gebit van den patiënt eenmaal gesaneerd, dan is hij verplicht elk half jaar bij den tandarts ter controle te verschijnen. Aan dit voorschrift zal streng de hand worden gehouden. In dit verband verdient het de aandacht, dat gesaneerde patiënten bij verdere behandelingen bepaalde voordeelen genieten, waarvan zij ver stoken blijven, indien zij zich aan het half- jaarlijksche onderzoek onttrekken. Bij de behandeling van gesaneerde gebitten heeft, waar noodig, zonder meer wortelkanaal behandeling, plaats, terwijl de verdere zorg be staat in het wegnemen van defecten, die een nieuwen achteruitgang van het gebit zouden kunnen veroorzaken. In dit geval geschieden de vullingen en wortelkanaalbehandelingen kos teloos. Daarentegen is de verplicht-verzekerde een bijbetaling van f 2.50 verschuldigd, indien in niet gesaneerde gebitten een wortelkanaal behandeling plaats heeft, hetgeen echter, ge lijk gezegd, slechts bij hooge uitzondering zal geschieden. Voor vullingen in niet gesaneerde gebitten zal, volgens de nieuwe regeling een bijbetaling van f 0.50 per vulling verschul digd zijn. Indien patiënten in bepaalde gevallen aan particuliere behandeling de voorkeur geven, dan kan de betrokken fondstandarts deze op zich nemen, mits de patiënt schriftelijk tegen over het fonds verklaart, dat hij de voorge nomen behandeling particulier door dien tand-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1