ZATERDAG 29 JANUARI 1944 58e Jaargang» No» 102 VOOR DEN ZONDAG BINNENLAND UIT DÉ PROVINCIE' DAGKALENDER GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN KERK EN SCHOOL CHRISTEL UK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L, Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1S5. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. En trek Aaron zijn kleederen uit en trek ze Eleazar zijn zoon aan. Num. 20:26 a. In dit woord komt tot ons de prediking van het ééne blijvende temidden van alles wat komt en gaat. Aüron gaat en Eleazar komt. Het kleed van den vader gaat over op den zoon, want de vader was hoogepriester in Israël en in zijn kleed gaat alle waardig heid over op den zoon. Er zijn er, die van Aaron, met wie een oude periode wegglijdt, niets vriendelijks weten te zeggen. Hij had geen sterken in druk gemaakt. Nu hij oud geworden is, is er niets zoo redelijk dan dat hij plaats maakt voor den nieuweling. Er zijn er, die het oude willen vasthouden en het omvangen in teere koestering. Maar Aaron moet sterven en dan moet een mensch leeren berusten. Elea zar is de nieuweling, beeld van een nieuwen tijd. En ten opzichte daarvan zullen er men- schen zijn, die van het oude niets goeds meer weten te zeggen en het nieuwe harts tochtelijk bejubelen. Er zullen anderen zijn, die het oude noode zien gaan, en huiverig en wantrouwend zijn tegenover alles wat zich als nieuw aandient. Maar één ding blijfthet hoogepriesterlijk kleed, het kleed der verzoening. Bij alles wat verandert en wisselt, is Jezus Christus de zelfde, heden, gisteren, en tot in eeuwigheid, Hij, die méér is dan het kleed der verzoe ning, Zelf gekomen is om ons met God te verzoenen. Weten wij dit? Juist daar, waar niemand meer weet hoe 't gaan moet, juist dan wan neer Aaron gaat en Eleazar komt, wanneer Aaron sterft en in hem duidelijk wordt dat hij de belofte niet verkreeg, is er de verkon diging Gods, dat God wat beters voor de mensch voorzien heeft. Aaron is absoluut niets zonder het kleed der verzoening. En ook de nieuweling Eleazar kan totaal niets wezen zonder datzelfde kleed der verzoening. De handeling van dezen kleerenwissel be rust bij Mozes. Maar in en door Hem, die van Mozes en de profeten de vervulling is, komt een nieuw geslacht. Want het kleed der verzoening blijft. In Jezus Christus wor den wij bekleed met het gewaad van volko men schuldvergeving als nieuwe schepselen en voor een nieuwen hemel en een nieuwe aarde waarin gerechtigheid woont. M.K. STEEDS HEVIGER STRIJD IN N.- RUSLAND. - ZWARE AFWEER- GEVECHTEN BIJ KERTSJ EN PERE- KOP. - DUITSCHE SUCESSEN BIJ SJASJKOV EN POGREBISJTSJE. - LUCHTAANVAL OP BERLIJN. - AC TIVITEIT TEN Z. VAN ROME. - DUITSCH DUIKBOOTSUCCES. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „De zware afweergevechten bij K e r t s j en Perekop, waar de bolsjewisten gisteren opnieuw tot den aanval overgingen, alsmede ten Zuidwesten van Tsjerkassy en ten Zuidoosten van Belaja Tsjerkov duren voort. De vijandelijke aanvallen werden afge slagen. Waar de bolsjewisten geringe terrein winst konden behalen, moesten zij deze met zware verliezen aan menschen en materiaal be talen. Onze ten Zuidwesten van S j a s j k o v en ten Zuidwesten van Pogrebitsjtsje aan vallende troepen veroverden in weerwil van den krachtigen .vijandelijken tegenstand verder terrein. Zij vernietigden hierbij opnieuw vijan delijke strijdkrachten en 115 pantserwagens. In het gevechtsgebied van Nowograd-Wo- 1 i n s k mislukten verscheidene vrij sterke aan vallen der bolsjewisten. Tusschen P r i p e t en Beresiria werden ook gisteren alle doorbraakpogingen der bolsjewisten in zware gevechten verijdeld. Ten N.W. van het II- menmeer en in het gebied ten Z. van Leningrad duurt de afweerslag met toe nemende hevigheid voort In deze gevechten hebben zich de Oost-Pruisisohe 61ste infan teriedivisie onder bevel van luitenant-generaal Krappe en het Estlandsche vrijwilligersbataljon 658 onder bevel van majoor Rebane bij zonder onderscheiden. Aan het Oostelijke front zijn gisteren in totaal 234 vijandelijke pant serwagens vernield. In den westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front stortten verschei dene plaatselijke aanvallen van den vijand in het geconcentreerde eigen artillierevuur ineen; door tegenaanvallen van onze troepen konden enkele penetratieplekken der laatste gevechts- dagen worden opgeruimd. Talrijke gevangenen werden hierbij gemaakt. Aan de A d r i a t i - s c h e kust bleven herhaalde vijandelijke ver- kenningsaanvallen zonder succes. In het landingshoofd ten Zuiden van R o m e heerschte gisteren levendige weder- zijdsche activiteit van verkennings- en stoot troepen. In enkele sectoren mislukten door pantserwagens gesteunde vijandelijke aanvallen. Concentraties alsmede nieuwe ontschepingen van den vijand werden doeltreffend door onze artillerie bestookt. ..De luchtmacht zette de aanvallen op de vijandelijke landingsvloot overdag en des nachts voort. Zij beschadigde zes transportschepen, metende 344.000 brt. ten deele zwaar en bracht' een landingsvaartuig van 1000 brt. tot zinken. Boven het Italiaansche en het Zuid-Fransche gebied werden op 27 Januari 22 vijandelijke vliegtuigen, waarvan acht door de luchtdoel- artillerie aan boord van marinevaartuigen, ver meld. Britsche terreurvliegtuigen hebben van de voor hen gunstige weersomstandigheden gister avond gebruik gemaakt voor een nieuwen ter- reuraanval op de Duitsche hoofdstad. een laaghangend, gesloten wolkendek vlo gen talrijke vijandelijke vliegtuigen boven het gebied van Groot - B erl ij n en wierpen mijnen, brisant- en fosforbrandbommen neer op verschillende deelen der stad. Er ontstond schade voornamelijk in de dicht bevolkte woon wijken en aan cultuurmonumenten. De bevol king leed verliezen. Ondanks de zeer moeilijke voorwaarden voor den afweer werden volgens de tot dusver ontvangen rapporten 23 vijan delijke bommenwerpers neergeschoten. Enkele storingsvliegtuigen wierpen bommen neer in het W.-Duitische grensgebied. Bij den strijd tegen het vijandelijke ravitall- leeringsverkeer hebben Duitsche duikbooten in de afgeloopen dagen 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 51.500 brt. en 4 tor pedojagers tot zinken gebracht. Het meeren- deel dezer schepen werd in hevige gevechten uit een naar Moermansk varend, onge woon krachtig beschermd convooi, dat vliegtui- gtn, pantserwagens, alsmede talrijk ander oor logsmateriaal voor de bolsjewisten aan boord had, weggeschoten. Aanval op Berlijn. Berlijn eefl Donderdagav id weer tn vlie geraanval van aanzienlijken omvang moeten verwerken, meldt de N.R.Crt. De weersge steldheid was van dien aard een dicht, laag hangend wolkendek dat de aanvallers bij de uitvoering van hun raid tegenover de verdedi gers in gunstige omstandigheden verkeerden en de bommen betrekkelijk geconcentreerd kon den afwerpen. Boven een deel van de stad getuigde de hemel van groote branden. (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt zijn bij aanvallen van de Engelsche luchtmacht in den vorigen nacht vooral op Rijksgebied tot dusver 34 Britsche machines als verloren gemeld. Het winteroffensief der Sowjets. (ANP).**Tusschen het Ilmenmeer en Lenin grad streven de Sovjet-Russen klaarblijkelijk naar een beslissing, zoodat de Duitsche ver dediging op een harde proef wordt gesteld. Desondanks kan men niet zeggen, dat het front hier in beweging is. Slechts wordt, over eenkomstig de gebruikelijke tactiek van de elastische verdediging het front in dit moei lijke terrein met zijn vele moerassen nu en dan, wanneer dit ndodig geoordeeld wordt, recht getrokken. Zoo kan het zijn, dat de stad Gatsjino, waarvan de Russen de verove ring meldden, hetgeen te Berlijn niet wordt te gengesproken, inderdaad door de Duitschers is prijsgegeven. De Sovjet-Russische artillerie baart den Duitschers niet meer zooveel zor gen als in het begin, daar de nieuwe Duitsche stellingen thans buiten het bereik van het zware geschut zijn komen te liggen. De moei lijke terreinsgesteldheid die ook in de hand wordt gewerkt door de omstandigheid, dat de temperatuur hier nauwelijk boven 't vries punt uitkomt, maakt het in stelling brengen der zware kanonnen tot een tijdroovende kwestie. De landingsoperatie bij Nettuno. Over den toestand op het oorlogsgebied in Zuid-Italië schrijft de militaire correspondent van het DNB, Martin Hallensleben De Anglo-Amerikaansche landingsoperatie bij Nettuno en Anzio heeft tot nu toe een eigenaardig verloop genomen. Terwijl de vij andelijke landingsacties bij Dieppe, St Na- zaire, op Kreta en vooral op Sicilië onmid dellijk tot dramatische gevechten leidden, zijn er sedert het begin van de operatie bij Nettuno reeds meer dan honderd uren ver kropen, zonder dat het tot een botsing tus schen de wederzijdsche strijdkrachten, dus tot een slag, is gekomen. Kesselring schijnt er de voorkeur aan te hebben gegeven een ijzeren ring te leggen rondom het landingshoofd Nettuno-Anzio, en wel van goed beschermde posities uit. Het ziet er naar uit, alsof hij dat gebied met zoo veel mogelijk landingsmanschappen en ravi- tailleeringsmaterieel gevuld wil zien. De in het landingshoofd door de Anglo- Amerikanen tot nu toe bijeengebrachte strijd krachten poogden gisteren in de richting van Littorio naar het Z. een sterken druk te oefenen, doch werden door de Duitsche sto ringsformaties hard aangepakt en energiek terug geworpen. De toestand doet duidelijk zien, dat nog geen samenwerking tot stand is gekomen tusschen de Engelsch-Amerikaansche troepen in den W. sector van het front met die in het gebied van Nettuno-Anzio, hetgeen ten gun ste van Kesselring spreekt en allerlei ver rassingen voor de komende dagen belooft. Korte Berichten. Opnieuw spreekt de Wilhelmstrasse te Berlijn geruchten tegen ten aanzien van een Duitschen stap, om den Paus te bewegen Rome te verlaten. Herinnerd wordt aan de duidelijke verklaring van den Paus in ver band met de ontwikkeling van de oorlogsge beurtenissen niet uit Rome te zullen vertrek ken. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de admiraliteit medegedeeld, dat de Britsche kruiser „Holcombe" verloren is ge gaan. (DNB). RUNDVETBON EN DE CENTRALE KEUKEN. Personen, die gewoon zijn hun maaltijden van de centrale keuken te betrek ken, kunnen den voor rundvet aangewezen bon „boter 06A" bij deze instelling inleveren. Zij behoeven dezen bon dus niet bij een sla ger in te leveren. Verduisteren: Van 23 tot en met 29 Januari 1944: 's Avonds van 17.30 u.'s morgens tot 8.30 u. Van 30 Januari tot en met 5 Februari 1944. 's Avonds van 17.30 u.'s morgens tot 8.15 u. MAARTJE OFFERS f. De zangeres Maartje Offers is te Tholen plotseling over leden. Mevr. Offers, die bij familie vertoefde, was een dag of tien geleden ziek geworden, maar weer zoover hersteld, dat zij gisteren naar haar woonplaats zou zijn teruggekeerd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 9 t/m 15 Januari 1944 kwamen er in ons land 2791 (2548) gevallen van besmette lijke ziekten voor, waarvan 1930 (1732) diph theric 777 (747) roodvonk, 64 (49) dysenterie, 7 (7) kinderverlamming en 3 (6) febris typhoi- dea. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Zeeland had 39 (46) gevallen, n.l. 34 diph- therie: 5 te Goes, 3 te Bruinisse en Yerseke, 2 te St. Annaland, 's-Gravenpolder, Koude- kerke, Oosterland, Terneuzen en Wolphaarts- dijk en 1 te Baarland, Heinkenszand, Hoede- kenskerke, Hontenisse, Hulst, Krabbendijke, Nieuwerkerk; Vlissingen, Vogelwaarde, Zierik- zee en Zoutelande; en 5 roodvonk: 2 te Yer seke en 1 te Krabbendijke, Vlissingen en Wis- sekerke. SIBBEKUNDE. Het Ned. Verbond voor Sibbekunde schrijft ons uit Den Haag, dat haar tentoonstelling „Wie en wat waren onze voor ouders" van 5 tot en met 8 Februari in Goes gehouden zal worden in het Schut tershof. Deze tentoonstelling, die reeds in ver schillende plaatsen van ons land groote belang- stelling heeft getrokken geeft, een volledig overzicht van. het familie-onderzoek in de prac- tijk, terwijl tevens belangenloos alle inlichtin gen aan de onderzoekers en aan beginners op dit gebied worden verstrekt. De waarnemend Commissaris der Provin cie bezoekt op Maandag 7 Februari de ge meenten Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke; en op Dinsdag 8 Februari de gemeenten Kerk- werve en Nieuwerkerk. 1 30 JAN. 1933—30 JAN Elf jaar geleden, op 30 Jan. 1933, ontving de grijze Duitsche Rijkspresident Von Hin denburg Adolf Hitler in audiëntie en benoem de hem tot Rijkskanselier, waarop Hitier een nieuw kabinet samenstelde. Morgen zal het dus elf jaar geleden zijn, dat Hitier de leiding van Duitschland aan zich toe vertrouwd zag. Dit was over eenkomstig den wil van het Duitsche volk, dat zich in meer derheid toen en later aldus had uitgesproken. Dienzelfden avondi volgde een schier eindelooze fak keloptocht van de leden der N. S. D. A. P. langs de Rijkskan selarij in de Wilhelmstrasse. Op 1 Febr. las Hitier zijn regee- ringsproclamatie voor de radio voor. De „machtsoverneming", zooals men de gebeurtenis van 1933 pleegt te noemen, bracht een keerpunt in de Duitsche ge schiedenis en was het begin van een nieuw tijdperk voor Duitsch land, dat toen in groote ntoeilijk- hedén verkeerde. In de buitenlandsche politiek werd al spoedig een andere koers gevolgd. Men verliet den Volken bond en het verdrag van Versailles werd stuk stuk afgebroken. De algemeene dienst- 1944. moet worden gericht, heeft verhinderd, dat het sociale program van Hitier reeds volledig in vervulling is gegaan. Duitschland voert nu een strijd op leven en dood. Maar, zoo zei Hitier eens in een zijner redevoeringen: „Uit dezen oorlog zal ik terug- Sociale voorzieningen voor den Duitschen arbeider. De hygiënische verzorging laat niets te wenschen over. Orbis-Holland-Pax m. plicht werd in 1935 ingevoerd. In 1936 werd het Rijnland door Duitsche troepen bezet. In 1938 werden Oostenrijk en het Sudetenland en in 1939 het Memelgebied bij Duitschland ge voegd, later gevolgd door de protectoraten Bohemen en Moravië, terwijl een bondgenoot schap met het fascistische Italië tot stand kwam. En binnen de Duitsche grenzen werd het werkloosheidsprobleem aangepakt en wer den de boeren- en middenstand gesaneerd. Hitier wilde vóór alles het Duitsche volk tot een eenheid maken. De nationale kracht moest geconcentreerd worden. „Binnen vier jaar," zoo zei hij op 1 Febr. 1933, „moet de Duitsche boer de ellende te boven komen, binnen vier jaren moet de werk loosheid definitief zijn verdwenen. Tegelijker tijd zullen de voorwaarden worden geschapen voor het ojAloeien van het heele economische leven." De plannen werden in snel tentpo ont worpen. Maar de oorlog, die nu al meer dan vier jaren woedt, waarin het, zooals Hitier meermalen heeft verklaard, gaat over bestaan of ondergang van het Duitsche volk, en waar in alle krachtsinspanning op de oorlogvoering keeren als een nog veel fanatieker nationaal- socialist". Voortdurend gaf hij blijk van onbe grensd vertrouwen in de toekomst van het Duitsche volk. Geve God, dat het spoedig vrede moge wor den, opdat allerwegen weer de sociaal-econo mische opbouw kan worden voortgezet. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Weer een plotseling sterfgeval. De 77-jarige C. Korstanje Lz. is gisteren, toen hij zich onder de gemeente Kapelle per fiets bevond, onwel geworden. Men vond hem naast zijn rijwiel op den weg liggen, De levensgeesten bleken bij onderzoek reeds te zijn geweken. HANSWEERT. Meisje vermist. Sinds Zondagavond wordt het 15-jarig doch tertje van de fam. M. vermist. Het meisje heeft Zondagnamiddag de ouderlijke woning verlaten en heeft den middag en avond' bij een vriendinnetje aan de Oost-zijde van het ka naal doorgebracht. Het wegblijven van het meisje had Zondagavond bij de ouders nog geen zorg gebaard, omdat de afspraak gemaakt was, dat ze bij slecht weer bij haar vrien dinnetje zou blijven slapen. Het meisje is echter Zondagavond circa kwart voor negen uit de woning van het vrien dinnetje vertrokken. Even vóór de sluizen is zij nog opgemerkt door eenige bekenden. Na dien is elk spoor van haar verdwenen. Het dreggen heeft geen resultaat opgeleverd. Schouwen-Ouiveland. BRUINISSE. Toen iemand bij Dr Bruyn- zeel ingeënt werd, en zijn nieuwe klompen bij de deur had laten staan, was mej. H. D. met de nieuwe klompen er vandoor gegaan met ach terlating van een paar versleten klompen. Na aangifte bij de marechaussee mocht het deze gelukken de dievegge te achterhalen. De klom pen werden bij verdachte in den oven van de kachel gevonden. 1 Duitsche bouwkunst. Het „Königliche Platz" te Münchcn. Helga Glassner-Orbis-Holland-Pax m. Techn. Hoogeschool besto len. In December j.l. werd te Delft gearres teerd Ir H. W. L. B., functionaris aan de Technische Hoogeschool aldaar, wegens ver duistering van steenkolen. Aanvankelijk werd B. op vrije voeten gesteld, maar thans is hij opnieuw gearresteerd. Geconstateerd is, dat B. over de jaren 19421943 in totaal 149 ton steenkolen, verduisterde en voorts vijf electro.- motoren, twee transformatoren, ter waarde van f 1500, een hoeveelheid hout, 400 liter benzine en f 9000 aan geld. B. is ter beschikking van de justitie gesteld. (Volk.) Strenge maatregelen tegen lederdiefstallen. Plet aantal lederdief stallen heeft in Waalwijk. Kaatsheuvel enz. be denkelijke vormen aangenomen, zoo sterk zelfs, dat het vermoeden bestaat dat vele bij de poli tie aangegeven diefstallen door de eigenaars in scène gezet zijn. Zoo heeft in Waalwijk de politie al eens kunnen achterhalen, dat een „bestolen" schoenfabrikant zelf in het com plot der dieven zat. In Kaatsheuvel is het meer dan eens gebleken, dat gedupeerde fabrikanten van het hun z.g.n. ontstolen leder clandestien schoenen maakten. De directeur van het Rijksbureau voor hui den en leder heeft nu bepaald, dat voor door diefstal verdwenen leder geen aanvulvergun- ningen meer zullen worden beschikbaar gesteld, terwijl de fabrikant nochtans verplicht zal blij ven de door hem aangenomen orders "uit te voeren. In verband hiermede hebben vele schoenfabrieken reeds maatregelen getroffen voor een voortdurende bewaking. Een fabriek brandde af. Op 16 Juni brandde te Gilze Rijen de kunstleder- fabriek van de fa. A. A. Buys tot den grond toe af. De schade bedroeg f 60.000 tot f 80.000. In verband met dezen brand had zich een der arbeiders, de 60-jarige leerlooiersknecht J. S. uit Oosterhout te verantwoorden, omdat de brand aan zijn schuld: te wijten was geweest. Bedoelde arbeider heeft een eindje sigaar aangestoken op een oogenblik, dat hij zich op ongeveer 15 cm. afstand van een met collo- dium ingesmeerden borstel bevond. De borstel vatte vlam, vervolgens deelde het vuur zich mede aan een met collodium ingestreken lap textiel en tenslotte aan de pannen met collo dium, zoodat in een oogwenk de geheele fa briek in lichterlaaie stond en tot den grond toe afbrandde. De Officier vroeg een gevangenisstraf van 6 weken. De verdediger drong aan op een geld boete. De amokmaker te Kerkrad e. Naar de Limb. Koerier meldt is ook een der de slachtoffer van den amokmaker te Kerkrade aan de gevolgen overleden. Het is de 36-jarige vrouw A. C. B.P., die door B. is aange vallen op het moment, dat zij naar den molen ging, om van daar de politie te alarmeeren. Zij laat 6 kinderen na. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 28 Januari 1944. ALWEER DIE FIETSEN! Terwijl de landarb. Traas uit Heinkenszand op Zondag avond 12 Dec. van het vorige jaar een bezoek bracht aan een café te Lewedorp, had hij zijn fiets neergezet in het portaal van dit café. Toen hij na eenigen tijd weer in het portaal kwam, was zijn fiets verdwenen. Een getuige had een tweetal personen, te weten de 23-j. landarb. J. Vermeule uit 's-H. Arends kerke en de te Wieringermeer wonende 27-j. chauffeur A. Polfliet, die toen tijdelijk bij zijn ouders te 's-Heer Arendskerke was, zich verdacht zien ophouden in de omgeving van het café. De politie wist, dat P. zich vermoe delijk den volgenden dag naar Terneuzen had begeven. Zijn opsporing en aanhouding al daar werd gevraagd, en inderdaad nog dien avond werd P. gearresteerd. Ondertusschen was men er ook achter gekomen, dat op het station te Kapelle-Biezelinge op verdachte wijze aldaar een rijwiel tot vervoer was ge bracht en bij onderzoek was dit de gestolen fiets. Het kostte de marechaussee nu ook niet veel moeite om inmiddels den verd. V. op te sporen en aan te houden. De afspraak was, dat P. het rijwiel via Kapelle naar Amster dam zou sturen, waarna de heeren zouden trachten dat aldaar van de hand te doen. Bij de aanhouding van verd. V. bereed deze een rijwiel, hetwelk bij onderzoek ook al van diefstal afkomstig bleek te zijn. Hij had het in Oct. 1943 te Goes buitgemaakt in een rij wielstalling. Het was eigendom van een com- missionnair uit 's-Gravenpolder. Verdachten erkennen de feiten. Polfliet zegt het niet gedaan te hebben met voorbe dachten rade. Vermeule had f 150 schuld, voornl. speel schuld. Hij is al vroeger met 3 mnd. gestraft, doch heeft deze straf nog niet uitgezeten, Polfliet heeft al eens 9 mnd. opgeknapt. De Officier eischt voor ieder 10 mnd. gev. straf met aftrek preventief, en voegt hier nog aan toe, dat hij zich verplicht zal gevoe len steeds hoogere straffen te gaan eischen voor rijwieldiefstallen, die onder de huidige omstandigheden zeer ernstig zijn en hand over hand toenemen. ZATERDAG 29 -JANUARI 1944. Wees afkeerig van de dwaze en onverstan dige strijdvragen; gij weet immers, dat zij twisten teweegbrengen? 2 Tim. 2:23, LezenNehemia 1111. Zon op 8.31, onder 17.24. Maan op 10.44, onder 22.44. Zondag resp. 8.29, 17.26, 11.08 en 00.00. Ie kw. 1 Febr., volle m. 9 Febr. ZONDAG 30 JANUARI 1944. Hoe zal 't mij zijn, als ik betreed Het huis, waar Gij mij plaats bereidde En Uwe hand mij binnen leide, Ten dage, die Uw wijsheid weetl Lezen: Nehemia 2:110. NED. HERV. KERK. Z e s t a 1te Amers foort (vac. K. J. v. d. Berg), J. Batelaan te Tholen, P. A. IClusener te Bodegraven, D. B. v. Lokhorst te Papendrecht, E. E. de Looze te Hilversum, Dr M. PI. A. L, H. v. d. Valk te Wijngaarden en Jac. Vermaas te Huizen, Beroepen; te Rijssen (2e pred. pl,)f A. Vroegindeweij te Loon op Zandte Wier den, W. L. Tukker te Elburg; te Vlagtwedde F. Offringa te Tjamsmeer. GEREF. KERKEN. Bedank-t; voor Schiedam (4e pred. pl.), D. Veenhuizen te HULPPREDIKERS. Ned. Her v. Kerk. Benoemd te Musselkanaal, G. C. Nuyten, te Sappemeer K. Pruijsen en te Witmarsum H. P. v. Duiken, allen cand. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds Goudzwaard, gekomen van Bres kens, deed Zondag j.l. zijn intrede in de Ned. Herv. Gem. te IJselmonde. De bevestiger, Ds H. W. Waardenburg van Rotterdam, sprak over Hand. 4:24 en 30. Ds Goudzwaard deed intrede met Joh. 1:29. EMERITAAT. Het Prov. kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg heeft aan de Ned. Herv. predikanten Ds D. Douma te Kruisland en Ds J. F. Lijsen te Klundert eer vol emeritaat verleend zulks met ingang van 1 Mei a.s. Ds Lijsen diende o.a. de gemeente van Kortgene. UIT DE GEREF. KERKEN. Bij den kerkeraad der Geref, Kerk te Kampen kwam een schrijven ia van een lid der gemeente, waarin wordt voorgesteld„De kerkeraad spreekt uit, dat hij zich niet gerechtigd acht van de predikanten en de andere ambtsdragers te vorderen, dat zij bij hun leeren in niets zullen afwijken van de in 1905 en 1942 ge dane leeruitsjjraken. Hij geeft daarvan kennis aan de classis en stelt haar tevens voor op haar examina aan candidaten tot den Heiligen Dienst niet meer den eisch van instemming met deze leeruitspraken te stellen." Na zeer langdurige discussie wordt dienovereenkomstig besloten. De kerkeraad van Giessendam-Neder-Har- dinxveld heeft bij de classis Gorinchem een voorstel ingediend waarin hij spreekt van „on rechtvaardig" en kerkrechtelijk zinloos en on wettig" om aan candidaten den eisch tot in stemming te stellen. NIEUWERKERK. De kerkeraad der Geref. kerk alhier besloot in principe tot het ver breken der combinatie tusschen Nieuwerkerk en Oosterland. Eerstgenoemde gemeente kan de lasten nu zelf dragen. In de volgende clas- sis-vergadering zullen uitgewerkte, concrete voorstellen worden ingediend. ANDERE CLASSIS-INDEELING. In de vergadering van de classis Zierikzee der Geref. kerken stelde Wissekerke voor: losma king van de kerken op N.-Beveland en samen voeging met de classis Goes. Een commissie voor nader onderzoek werd benoemd, bestaan de uit de predikanten v. d. Berg, Dorst, Leene en Oostenbrink. PREEKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Hoedekens kerke, vm. dr Dankbaar, nm. geen dienst. 's-Heer Arends kerke, vm. ds Zandee, nm. ds v. d. Waa. 's - H. H. k i n d e r e n, vm. ds v. d. Waa, nm. ds Zandee. Oudeland e, vm. ds v. Hoogstraten (H. Av.), nm. dhr Heijboer (Dankz.). St Maartensdijk (Evang.) Woensdagav. 7.30 ds v. Voorthuijsen te Kat- tendijke. Geref. Kerken. Domburg, 10 ds Visser, 2 ds Smeenk. West kapelle, 10 ds Smeenk, 2.30 ds Visser. BRUINISSE. Mej. G. Bouter, onderwijze res aan de O. L. school is met ingang van 1 April als zoodanig benoemd te Heenvliet. Mr Kuipers, de verdediger erkent, dat rij wieldiefstal tegenwoordig heel ernstig is. Vermeule verdiende inderdaad f 38 per week en er was dus geen broodgebrek. Er waren echter omstandigheden, die hem bewogen om a tout prix over geld te beschikken. Hij is kostwinner voor zijn moeder, want de vader is ernstig ziek. Hij kan ook thuis niet gemist worden. Spr. vraagt een geringere straf voor hem. Wat Polfliet betreft zegt pleiter, dat verd. behoorlijk zijn brood verdiende in de Wie ringermeer. Zijn daad is dan ook een gevolg van verkeerde influisteringen van anderen. De inlichtingen, die spr. over dezen verd. heeft gekregen, zijn zeer gunstig. Hij vraagt tenslotte ook voor P. een mildere beoordee ling, temeer daar hij huwelijksplannen heeft. Uitspraak 9 Febr. a.s. Economische Rechter te Middelburg. Zitting houdende te Zierikzee. G. Kristalijn, 19 j., werkman te Zierikzee, wegens het ruilen van drie boterbonnen tegen shagtabak. Eisch en uitspr. f 25 b. of 10 di. H. J. Capelle, 39 j., tuinder te Bruinisse, wegens het ruilen van boter tegen anthraciet. Eisch f 30 b. of 15 d., uitspr. f 20 b. of 10 d. P. A. van Verseveld, echtg. van G. Blan- kert, 24 j., te Zierikzee, wegens het verval- scfaen van een aantal distributiebonnen. Eisch 2 weken gev., uitspr. 2 weken gev. met opn. gratie-clausule. B. J. bij de Vaate, 47 j., bakker en winke lier te Eikerzee, wegens het aanbieden van 6 vervalschte tabaksbonnen. Eisch en uitspraak f 75 b. of 30 d. N. P. M. Wisse, 18 j., machine-bankwerker te Zierikzee, wegens het wegnemen van on geplukte of afgevallen appels, toebehoorende aan J. C. Hanse. Eisch f 20 b. of 10 d., uit spraak f 15 b. of 10 d. M. van den Ouden, 22 j., landarbeider te Zierikzee, wegens het vervoeren van 33 kg. koolzaad. Eisch f 30 b. of 15 d., uitspraak f30 b. of 10 d. I. A. P. Bolle, 18 j., schoenmakersknecht I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1