Rome! f": WOENSDAG 26 JANUARI 1944 58c Jaargang, No. 99 BINNEN LAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER LezenFilippenzen 212—30, VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL LAND- EN TUINBOUW rivofi wa «c* k, veiiexn CASERTA CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. HET ETENSBAKJE. Zestien jaar geleden, in Januarn 1928, lazen wij het volgende verhaal uit de vogelwereld. Eenige weken geleden, toen alles onder het witte sneeuwkleed bedolven lag, en het voor de vogels moeilijk was hun kostje op te ha len, hadden de kinderen er voor gezorgd, dat de musschen en de spreeuwen uit de buurt niet behoefden te verhongeren. Er werden eenige sneden brood, meest „kapjes" of „korstjes" op een plank gespijkerd, de plank werd buiten op de balustrade van het balcon gelegd.... en de spreeuwen gingen hun hartje ophalen. Dat wil zeggener ont brandde tusschen de spreeuwen een heftige strijd om het brood. Een enkele maal ge beurde het wel eens, dat een paar spreeu wen gezamenlijk op de plank zich te goed deden, maar gewoonlijk gunde de een den ander zijn paar droge broodkruimels niet. Eén spreeuw verstond meesterlijk de kunst de anderen van de broodplank te jagen. Dat ging dan zoo; mijnheer spreeuw, dik in z'n veeren (niet van gezondheid maar van strijd lust) deed, na de anderen verjaagd te heb ben, een aanval op z'n boterham. Maar nau welijks was hij begonnen, of een brutale spreeuw vloog toch op de broodplank en begon aan een ander stuk brood. Dat was meer dan de eerste kon verdragen en schreeuwend viel hij z'n rivaal aan, die de vlucht nam. Dat spelletje herhaalde zich tel kens. En nu was dit het dramatische in dezen strijd; terwijl de hebzuchtige spreeuw de aanvallers wegjoeg, kaapten andere spreeuwen hem de stukken onder den bek weg. Natuurlijk/vloog hij direct weer deze aanvallers in de veeren, maar als hij links bezig was, kwamen rechts nieuwe liefheb bers opzetten, die natuurlijk óók verjaagd moesten worden. Ten slotte was dit het re sultaat al vechtende had hij weinig of niets gehad. Dit tragisch-komische gebeuren speelt zich niet alleen in de vogelwereld af. De zelfde geschiedenis kunnen we ook dikwijls in het menschenleven zien gebeuren. Wie kent ze niet de egoïsten, die alles voor zich willen hebben, die niet alleen de grootste en vetste brokken voor zich opeischen, maar die ook anderen zelfs een bescheiden hapje mis gunnen? Maar hoe dikwijls zien we ook hier, dat dergelijke menschen in hun egoïsme ver stikken en te gronde gaan. De Christelijke moraal is een andere. Voor den Christen geldt het Goddelijk gebod „Hebt Uw naaste lief als Uzelf" en ook dat andere Schriftwoord „Draagt elkanders las ten en vervult alzoo de wet van Christus". Wij mogen niet ophouden daaraan in dezen tijd telkens weer te herinneren. Het algemeen belang moet op den voorgrond gesteld en de strijd moet voortdurend gestreden tegen het eigen- en groepsbelang. NOG HEVIGER STRIJD BIJ ILMEN- MEER EN LENINGRAD. - ZWARE GEVECHTEN TUSSCHEN PRIPET EN BEREZINA. - DUITSCHE SUCCESSEN BIJ POGREBISJTSJE. - DE GEALLI EERDE LANDING BIJ ROME. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Bij K e r t s j versterkten de bolsjewisten hun druk. De door pantserwagens en slag vliegtuigen gesteunde vijandelijke aanvallen duren nog voort. Ten N.W. van Kirowo- g r a d vielen de bolsjewisten met verschei dene divisies aan; zij werden na heen en weer golvende gevechten terug geslageneen penetratieplek werd in een tegenaanval ver kleind. Ten Z.W. van Pogrebisjtsje ver overden onze troepen, door artillerie en luchtmacht doeltreffend gesteund, na harden strijd krachtig versterkte vijandelijke stel lingen. Tegenaanvallen der bolsjewisten ble ven zonder succes. De gevechten zijn nog gaande. Tusschen Pripet en B e re si- na stortten nieuwe krachtige doorbraakpo gingen der bolsjewisten in zware gevechten ineen. Verscheidene penetraties werden af gegrendeld. Ook ten N. van het I 1 m e n - m e e r en in het gebied ten Z. van Lenin grad zetten de bolsjewisten hun doorbraak aanvallen met toenemende hevigheid voort. In enkele sectoren werden zij afgeslagen os opgevangen, op verscheidene andere plaatsen duren nog verbitterde gevechten met opdrin gende vijandere gevechtsgroepen voort. InZuid-Italië sloegen onze troe pen in den Westelijken sector nieuwe door artillerie en slagvliegtuigen gesteunde vijan delijke aanvallen met zware verliezen vooi den vijand af. Bij de zware afweergevechten der afgeloopen dagen heeft zich de 15e pant- sergrenadierdivisie onder be-"el van gen.-ma- joor Rodt bij den afweer van alle doorbraak pogingen van den vijand door voorbeeldige standvastigheid schitterend gehouden. In het Jandingshoofd van N e t t i: n o viel de vijand op verscheidene plaatsen onze gevechtsvoorposten aan. Hij werd terugge slagen. Bij eigen verkenningsaanvallen wer den gevangenen gemaakt. De luchtmacht viel overdag en des nachts met gevechts- en torpedovliegtuigen de vij andelijke landingsvloot voor A n z i o me: succes aan. Volgens de voorloopige berichten werden drie torpedojagers en een koopvaar der van 6000 brt. tot zinken gebracht, de ver nietiging van drie andere schepen met een gezamenlijken inhoud van 26.000 brt. kan als zeker worden aangenomen; elf transport schepen werden voor een deel zwaar bescha digd. Amerikaansche bommenwerpers vlogen gisteren overdag naar het D u i t s c h e rijksgebie d.Door het lukraak neerwer pen van bommen ontstond in enkele plaatsen van het West-Duitsche grensge bied geringe schade, Volgens de tot dusver ontvangen rapporten werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De commodore van een eskader nachtjagers, majoor prins zu Sayn-Wittgenstein, stierf in een nachte lijken strijd tegen vijandelijke terreurvlieg- tuigen bij zijn 83ste overwinning in den nacht, na vijf Britsche bommenwerpers te hebben vernield, den heldendood. De Führer heeft de gesneuvelden nachtjager geëerd door hem het eikenloof met de zwaarden, behoo- rende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis te verleenen. In hem verliest de Duitsche luchtmacht een van haar beste nachtjagers. De strijd in Rusland. De militaire correspondent van het D.N.B. Martin Hallensleben, deelt o.m. het volgende mede; Voornamelijk in het gebied ten Zuiden van Kiev maken de Duitsche zuiveringsacties voort gang. Op het oogenblik is ten Oosten van Win- nitza en ten Zuidwesten van Pogrebisjtje een vrij groote aanvalsoperatie gaande. De Duit sche aanval heeft snel terrein gewonnen. Ten Noordwesten van Kirowograd begonnen de bolsjewisten een plotselingen aanval en brachten zij een penetratie in de Duitsche stellingen tot stand. De Duitschers reageerden echter onmiddellijk met een voor dit gevechts terrein ongewone hevigheid. In een omsinge- lenden aanval maakten zij de penetratie onge daan. Ook aan het bruggenhoofd van Kertsj is de slag weder in vollen gang. De bolsjewisten brachten versterking na versterking in den strijd. Deelen van de stad Kertsj zijn reeds tot gevechtsgebied geworden, doch de Duitsche af weer is zoo intensief) dat de bolsjewisten voor iederen duim gronds zeer zware offers aan bloed en materiaal zullen moetén brengen. A.N.P. Tusschen Pripet en Berezina, waar het terrein onoverzichtelijk is, zijn de Duit schers in hevige gevechten gewikkeld met Sovjet-Russische strijdkrachten, die in dit ter rein op enkele plaatsen de Duitsche stellingen konden binnendringen. Nog meer naar het Noorden woedt tusschen Ilmenmeer en Leningrad een der hevigste sla gen van dezen oorlog. Het roode leger oefent hier een zwaren druk uit op de verdedigings werken, die de Duitschers hier in jarenlangen arbeid hdbben aangelegd. Dit veroorlooft hun, wanneer de druk te hevig wordt, op meer naar achteren gelegen linies terug te trekken, van waar zij den in massa's aanstormenden tegen stander opnieuw met succes het hoofd kunnen bieden. Om iederen meter gronds wordt dan ook met de uiterste hardheid gevochten, en een doorbraak behoeft men hier van Duitsche zijde voorloopig niet te vreezen. Dankbaarheid en trots over de prestaties van onze soldaten vervult iedere zuster. De veld tocht in het oosten zal geen zuster vergeten. (Uit de mededeelingen van een General- oberin van het D. R. K.) De geallieerde landing bij Rome. De Berlijnsche redacteur van het Alg. Han delsblad schrijft; Aan geallieerde zijde acht men de vorming van een Amerikaansch landingshoofd aan de monding van de Nettuno ten Zuiden van Rome een uiterst belangrijken voorbereidenden stap voor een spoedige bezetting van de Italiaansche hoofdstad. Inderdaad loopen de verbindings wegen van Rome naar het Zuiden, die voor het Duitsche militaire vervoer van groot be lang zijn, vrij dicht langs de kust van de Mid- dellandsche Zee. Hoe lang dit deel van liet front onder deze omstandigheden den voortdurenden druk van het vijfde Amerikaansche leger ten Noorden en ten N.O, van Minturno cn dien van de bij Nettuno gelande troepen in den rug, zou kun nen doorstaan, is moeilijk na te gaan. Een in eenstorting van dit deel van het Duitsche front zou bij een dergelijke ontwikkeling geenszins uitgesloten lijken, en het is een open vraag, of de Duitsche legerleiding er dan nog in zou slagen, vóór Rome een nieuw afweer- front te betrekken. Intusschen heeft men van Duitsche zijde on getwijfeld van den beginne af met landingen in de kwetsbare flanken rekening gehouden. Binnen het landingshoofd bevinden zich thans behalve Amerikaansche ook Britsche en Fran- sche troepen. Gelijktijdige zware Amerikaan sche aanvallen op de Duitsche stellingen bij Minturno hebben waarschijnlijk ten doel, zoo veel mogelijk Duitsche troepen tijdens de uit breiding van het landingshoofd elders te bin den, De voorbereidingen aan beide zijden doen een slag van grooten omvang verwachten die, naar valt aan te nemen, het geheele gebied tus schen Minturno en Nettuno zal omvatten. Tegenover de getalsterkte der Amerikaan sche troepen staat de ook aan Geallieerde zijde gevreesde Duitsche verdediging, die allen Ge allieerden pogingen om de Duitsche troepen in Italië in een onhoudbare positie te brengen tot dusver te slim af is geweest. Ook thans schij nen verrassingen geenszins uitgesloten. Interessant acht men hier overigens vooral ook de politieke zijde van de landing. De Engelsche pers heeft er op gewezen, dat de landing bij Nettuno een der grootste amphi- bische operaties is geweest, die de Geallieer den hebben uitgevoerd, en dat aan haar wel slagen, aan den vooravond van de nog veel grootere amphikische onderneming, die de in vasie in Europa zou beteekenen, een groote beteekenis toekomt. Anderzijds acht men het hier waarschijnlijk, dat men met de landing vooral in Sowjet-Rusland indruk heeft willen maken, waar de roep om een tweede front den laatsten tijd weer veel sterker is geworden. Washington weigert Bolivia te erkennen. (DNB). Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Washington officieel medege deeld, dat de Ver. Staten geweigerd hebben de nieuwe Boliviaansche regeering te er kennen. De gezant der V.S. te La Paz heeft opdracht gekregen terug te keeren. Ook Brazilië, Costa Rica en Venezuela hebben, volgens den Britschen berichten dienst, het besluit genomen de nieuwe regee ring van Bolivia niet te erkennen. Korte Berichten. (D.N.B.) Naar uit Washington wordt gemeld, is aldaar officieel bekend gemaakt, dat president Roosevelt zijn ambassadeur bij de uitgeweken Poolsche regeering te Londen, An thony Biddle, heeft teruggeroepen. LANDWACHT NEDERLAND. Keuringen voor Zuid-Holland en Zeeland. De wnd. gewestelijk commandeur van het gewest Zuid-Holland en Zeeland maakt hier mede bekend, dat diegenen, die zich voor de Landwacht gemeld hebben en geen oproeping voor keuring ontvangen hebben, zich kunnen aanmelden ten einde onderzocht te worden. Tijdens deze keuringen worden alle inlichtin- gen verstrekt. Tevens dient lidmaatschapskaart N.S.B., W.A. of S.S. medegenomen te wor den. 27 en 28 Jan.9—12, 14—18 en 19—21 uur, Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutscheweg. 28 Jan.7.30 u., Goes, Ortslazarett, Oostwal. 29 Jan.1417 uur, Terneuzen, café Natio naal (Meeuwsen). 30 Jan.: 912 en 1418 u., Rotterdam, Baan 170, Gebouw Geneeskundige Dienst. 1 Febr.: 9 uur, Hotel Korenbeurs, Zierikzee. Verduisteren: Van 23 tot en met 29 Januari 1944: 's Avonds van 17.30 u.'s morgens tot 8.30 u. NIEUWE „SPECIALE PUNTEN" VOOR KEUKENGEREI. De distributie diensten brengen met ingang van 1 Febr. 19<M nieuwe speciale punten voor keukengerei in omloop, welke roodgekleurd zijn en evenals de oude punten den opdruk „keukengerei ex tra" dragen. De oude, in blauwe kleur uitge voerde speciale punten .worden van bovenge- noemden datum af niet meer uitgegeven, doch de reeds in omloop zijnde oude punten behou den haar geldigheid. Handelaren in metalen huishoudelijke artikelen en keukengerei dienen de beide soorten punten in een veelvoud van 100 met een minimum van 100 punten op af zonderlijke vellen bij de distributiediensten in tc leveren. Jhr Ir C. C. T. SIX f Te Amsterdam is, 89 jaar oud, overleden Jhr ir C. C. T. Six, sinds 15 Jan. 1908 kamerheer i.b.d. en van 1911 tot 1930 intendant van het paleis in Am sterdam. Hij was van 1880 tot 1882 directeur der Groningsche Waterleiding-Mij en van 1882 tot 1892 ingenieur van den Prov. Water staat van Zeeland te Zierikzee, waar hij ook lid van den raad werd. In 1892 werd hij adjunct-intendant van het paleis in de hoofd stad. VERKOOPWEIGERING. Het prijs- vormingsbesluit bepaalt in art. 3, dat het ach terhouden van goederen, die voor den verkoop bestemd zijn, ten einde voor andere of latere leveringen hoogere prijzen te verkrijgen dan die, welke ten tijde van het achterhouden wet telijk geoorloofd zijn, verboden is. De ge machtigde voor de prijzen vestigt er de aan dacht op, dat het achterhouden van goederen in het algemeen is aan te merken als in strijd te zijn met bovengenoemd artikel. Een veroor deeling op dien grond is dus steeds mogelijk, indien de verdachte niet in staat is met be wijzen te staven, dat de verkoopweigering niet is geschied om achtergehouden goederen later tegen hoogere prijzen te kunnen verkoopen. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Het Rijkscomm. deelt mede: De comm.-gen. voor bestuur en justitie heeft tot burgemees ters benoemd: den burgem. H. Sieling te Usquert, met eervol ontslag uit deze functie, tot burgem. van Appingedam, den gem.-amb- tenaar G. Musegaas te Velsen tot burgem. van Noordwijk, den referendaris H. Moot te Velsen tot burgem. van IJsselstein (Utr.), dhr R. H. Schregardus te Breda-Dorst tot burgem. van Waalre, dhr H. Winkler te Haarlemmerliede tot burgem. van Haarlem- merliede en Spaarnwoude, dhr D. Langereis te Rijswijk tot burgemeester van Abben- broek, Oudenhoorn en Zuidland en den wnd burgem. J. de Graaf te Kantens tot burgem. van deze gemeente. - DOOR STOOMTRAM VERMORZELD Maandagavond is te Rotterdam de 55-j. land bouwer A. G, Muste uit Z i e r i k z e e uit een nog rijdende stoomtram gestapt, De man viel tusschen het perron en de tram met het gevolg, dat hij vermorzeld werd. Het stof felijk overschot van den man is naar een zie kenhuis vervoerd, VLISSINGER VERDRONKEN. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is het stof felijk overschot vervoerd van een 31-j. bewo ner van Vlissingen, dat in het Oosterdok drij vende was gevonden. Middelburg. DRINK SMAKELIJK! Een onderzoek, dat door de Middelburgsche recherche werd ingesteld inzake een diefstal van spiritus leid- dë te Goes tot de ontdekking van een „zwarte" drankaffaire, die echter met dien diefstal geen verband hield. Te Goes zijn door de Middelburgsche recherche in samen werking met de prijsbeheersching 45 L. zoo genaamde jenever in beslag genomen, afkom stig uit St Laurens en gefabriceerd uit spiri tus, water en caramel. De spiritus bleek uit St Philipsland te komen. Het minder waardige, dure en slecht smakende product werd als oude jenever tegen f 47.50 per.L. in den handel gebracht, terwijl de spiritus ge leverd werd tegen f 100 per L. Van 29.3 L. spiritus maakte men 72 L. drank. De caramel diende om aan het spul de kleur van oude jenever te geven. Proces-verbaal werd op gemaakt tegen C. v. d. B. te Goes wegens het koopen van 50 L. drank a f 47,50 per L., tegen J. M. L. te Goes wegens medeplich tigheid aan dezen koop, tegen M. V. te St Laurens wegens het koopen van spiritus f 100 p. L. en 't verkoopen van den drank a f 47,50 per L, en tegen C. v. d. B. te St Phi lipsland wegens het verkoopen van spiritus a f 100 per L. Goes. PLOTSELING STERFGEVAL. Toen de 76-jarige M. v. d. Weele gistermiddag in St. Joanna op ziekenbezoek was geweest, is hij op weg naar huis, ter hoogte van „de Kar- nemelksput" onwel geworden en gevallen. Een passeerende arts wilde hulp verleenen, maar moest helaas den dood constateeren. De man is vermoedelijk door een hartverlamming getrof fen. Het lijk werd naar St. Joanna overge bracht. Zuid-Beveland. YERSEKE. Maandagmiddag had de schip per W. van Stee, varende aan boord van de YE 152 ,het ongeluk dat zijn hand tusschen het kamrad van de lier geraakte. Drie vingers werden afgekneld. Dr Polderman liet den ge troffene direct naar St. Joanna vervoeren. 's-GRAVENPOLDER. Gevonden voorwer pen een halsnetje. Inlichtingen te verkrijgen bij M. Anthonise, B 74. KRUININGEN. Zaterdag hield de Chr. Mandolineclub „Excelsior" haar jaarvergade ring in de bovenzaal van hotel „De Koren beurs". Dhr B. Leijs opende de vergadering en heette de vele bezoekers welkom. Aan vankelijk werden gewijde liederen ten gehoo- re gebracht. Later werden o.a. Klanken uit Tirol en Vroolijke Wijzen gespeeld. Vooral „Vaarwel Hawaii", gezongen door de dames Treffers en Blauwkamer, oogstte veel suc ces. Na de pauze werd een kort tooneelstuk- je vertolkt. Ds Mortier sloot de bijeenkomst. Zeeuwsch-Vlaanderen. HOEK. Vrijdagavond j.l. had de 66-jarige J. de Bree het ongeluk bij het uitstappen onder de tram te raken, waarbij hij op slag werd gedood. (T.C.) De „controleu r". Een dame te 's-Gravenhage werd Zaterdag overbluft door een monteur die beweerde de centrale verwar ming te moeten controleeren. Zonder legiti matie te vragen liet zij den man binnen. Na zijn vertrek bleek hij in plaats van de cen trale verwarming delinnenkast te hebben gecontroleerd. Er waren f 500 aan contanten en sieraden uit verdwenen. Vreeselijk drama te Kerk- rade. Zaterdagmiddag heeft zich te Kerk- rade een drama afgespeeld, dat thans reeds aan drie personen het leven heeft gekost. Een dolleman heeft er met een dolk om zich heen geslagen, twee menschen gedood en verschillende anderen gewond. Tenslotte is hij door een rechercheur neergeschoten, al dus de Limb. Koerier. Zekere P. B., die een verhouding had ge had met vrouw N. drong haar woning bin nen. Hij bracht haar verscheidene messteken toe, tengevolge waarvan de vrouw bloedend in elkaar zakte. De dader heeft vervolgens zijn broer H. B. en diens vriend W., die de vrouw wilden gaan helpen, aangevallen. Hij bracht zijn broer niet minder dan tien mes steken toe en deze zakte op den weg bloe dend irr elkaar. W. werd ernstig aan den pols en aan het linkerbeen gewond. De dader be gaf 'zich nu naar den molen van Engelen, waarheen inmiddels zekere vrouw P. was ge gaan met de bedoeling, de politie telefonisch te waarschuwen. Ook deze vrouw heeft hij neergestoken. De molenaar kwam op het hooren van het lawaai in zijn molen toeloo- pen. Hij werd bedreigd en nam de vlucht. Het dienstmeisje van den molenaar was min der gelukkig. Zij kwam onbewust van de ge beurtenissen binnenloopen en kreeg twee vrij diepe steekwonden in de borst en een in den schouder. De dader begaf zich vervolgens naar de woning van de vrouw van zijn broer, die stervende op den weg lag. Deze vrouw sprong uit angst uit het raam. De man is daarop gevlucht. Een der ge wonden liet uit het ziekenhuis weten, dat hij een rechercheur wilde spreken en de recher cheur Jansen, die op het politiebureau was, ging er heen. Hij trof in de gang van het ziekenhuis den dader aan. Voordat de rechercheur kans had, iets te doen, zag hij, dat P. B. de hand in den broek zak stak. De rechercheur greep den arm vast Maar B. rukte zich los en kwam met 't mes hoog opgeheven op den rechercheur af. De rechercheur sommeerde hem, de handen om hoog te houden, maar B. voldeed daar niet aan en kwam dreigend op den rechercheur af De rechercheur ging enkele passen achteruit en trok tegelijkertijd zijn dienstrevolver. Daarmee loste hij een schot op B., dat echter niet afdoende was, want B. bleef op hem toekomen. Het tweede schot trof den dader in het hoofd. Hij is Zondagmiddag aan deze wonde overleden. Overleden zijn nu: H. B., de vrouw N. waarmee de dader in concubinaat had geleefd en de dader zelf. Ernstig gewond zijn vrouw P. en zekere W. In het ziekenhuis is nog op- WOENSDAG 26 JANUARI 1944, Indien wij ontrouw zijn, Hij blijft getrouw, want zichzelf verloochenen kan Hij niet. 2 Tim. 2: 13. Zon op 8.35, onder 17.19. Maan op 9.12, onder 18.34. Ie lav. 1 Febr., volle m. 9 Febr. Stel u voor, dat gij u in een moeilijkheid bevindt en behoefte hebt aan raad. Gij begeeft u tot twee menschen. De eerste laat u nauwe lijks uitspreken. Hij weet dadelijk te zeggen, zonder aarzeling en voorbehoud, hoe gij moet handelen. De tweede gunt u ruimschoots den tijd om u uit te spreken. En dan doet hij u misschien eenige vragen, waardoor uw horizont wordt verhelderd; hij toont u eenige gezichts punten, waarop gij uw aandacht kunst vesti gen. Maar een bepaalden raad geeft hij u niet. Wien van beiden acht gij den besten menschen- kenner? Voor mij spreekt het vanzelf, dat het de tweede is. Dr W. J. AALDERS. NED. HERV. KERK. Drietal: te Maarssen, J. Doornebal te Kesteren, A. A, Koolhaas te Daarle en E. E. de Looze te Hilversum; te Oostwold (Old.), C. Aalders te Wommels, A. R. L. Bloem te Roswinkel en K. R. ter Steege te Ten Boer. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Na bevestigd te zijn door Ds J. H. Rietberg uit Maassluis, deed Zondag cand. F. Kouwenhoven zijn intrede bij de Geref. Kerk te Zonnemaire, sprekende over Gal. 6: 14. Hij werd toegesproken door ouderling v. d. Panne, Ds v. d. Berg van Scharendijke en den be vestiger. KORTE BERICHTEN. Nu de gods dienstonderwijzer der Ned. Herv. Gem. van Holten, de heer H. Stokkers, het verband met de Ned. Herv. kerk heeft verbroken en is overgegaan naar de Unie van Bapt. gemeen ten, is besloten in deze vacature niet te voor zien maar te trachten te komen tot stichting van een tweede predikantsplaats. Het Prov. kerkbestuur van Friesland heeft met ingang van 1 Mei a.s. eervol eme ritaat verleend aan Ds H. Bogers, Ned. Herv. predikant te Achlum en Hitzum en aan Ds Tj. Jonker, Ned. Herv. predikant te Joure. Ds Jonker diende' o.a. de gemeenten van O v e - zande en Biezelinge. Deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid geven kennis, dat zij van het departement van Justitie bericht hebben ontvangen, dat de Geref. Kerk te Lichten voorde (Geld.) bij adres heeft te kennen ge geven, dat zij behoort tot het kerkverband der Geref. Kerken in Nederland en dat genoemde kerk thans geconstitueerd is alsGeref. Kerk te Lichtenvoorde. Deputaten hebben deze kerk op de lijst geplaatst onder no. 1024. CENTRAAL BUREAU VOOR CAN- DIDATEN DER GEREF. KERKEN IN NEDERLAND. Ten behoeve van de voor ziening in den Dienst des Woords door Can didates zijn er gedurende 1943 door dit be middelingsbureau 176 aanvragen behandeld. Er werden 13 nieuwe candidaten ingeschreven, terwijl er anderzijds weer enkele met beroep gingen. De kerkeraden worden verzocht voor taan 10 cent aan porto in te sluiten. Het adres isN. A. v. Velzen, Heerenweg 7, Noordwijk. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen vakdiploma detailhandelaar in aard appelen, groenten en fruit slaagde de heer J. J. Ganseman te Kapelle. Beslaagd voor het praktijk-diploma En gelsche Handelscorrespondentie vanwege de Ned. Associatie v. Praktijkexamens en Ver. van Leeraren te Amsterdam, M. Geerse te Serooskerke (W.). Voor het examen Duitsche handelscorres pondentie vanwege de Ned. Associatie voor practijk-examens, zijn geslaagd de dames J. Aspeslagh, M. Lobbezoc, C. van Zweeden en de heer I. A. Bijl; voor het examen Ned. handelscorrespondentie slaagde mej. J. Sips, allen te Vlissingen en mej. Ch. F. de Dreu te Middelburg voor het examen Engelsche han delscorrespondentie van de Ned. Associatie voor practijk-examens en voor het examen van de Ver. van Leeraren, mej. M. S. H. Taze- laar te Middelburg en de heer M. Geerse te Serooskerke. Voor het examen Duitsche Handelscorres pondentie practijkdiploma der Ned. Associatie slaagden de heeren J. Huser te Middelburg en L. F. van Gelder te Vlissingen. genomen de vrouw van den vermoorden H. B., die uit het raam was gesprongen. Obergericht straft zwen del met persoonsbewijzen. Voor het Duitsche Obergericht heeft zich de reeds wegens deviezenmisdrijf door een Duitsche rechtbankveroordeelde A. van H. te verantwoorden gehad. Na zijn vlucht uit een Duitsch tuchthuis heeft hij met een val- schen pas onder valschen naam in Nederland rondgezworven, anti-Duitsche pamfletten ver vaardigd zonder deze echter te verspreiden en ten slotte kennis aangeknoopt met den 19-j. E. K., die op een passenbureau werkzaam was. Hij kocht dezen om en slaagde er op deze wijze in persoonsbewijzen in handen te krijgen, die hij voor veel geld aan Jodenver- kocht. Met betrekking tot het misbruik der persoonsbewijzen bleek uit de behandeling ter terechtzitting, dat v. H. beschouwd moet worden als een schadelijk element voor het volk. Hij werd veroordeeld tot een tuchthuis straf van in totaal vijf jaar. De door hem tot het ontvreemden in functie van officiëele pa pieren verleide E. K. kwam er met het oog op zijn jeugdigen leeftijd nog met een tucht huisstraf van in totaal 1 jaar en 2 mnd. af. VAKSCHOOL VOOR GROENTE TEELT TE MIDDELBURG. De rijkstuin- bouwconsulent Ir de Bakker heeft in een ver gadering te Middelburg medegedeeld, dat te Middelburg zeer waarschijnlijk spoedig een vakschool voor groenteteelt zal worden opge richt. Het ligt in de bedoeling reeds in Maart met de lessen te beginnen. Zoowel aan de theorie als aan de practijk zal aandacht wor den geschonken, waarom dan ook een proef tuin zal worden gesticht. H$t Dep. van Land bouw en de veilingsvereeniging Walcheren ge ven een subsidie. VER. OUD-LEERLINGEN R.L.W.S. Gistermiddag vergaderde te Goes de Vereen, van oud-leerlingen der Rijkslandb. winter- school te Goes, onder leiding van dhr C. van <m ivezzano i<i mZagarolo r\ no K Vf 1 01. Xb. Sulmonal X Jfl isoi frK Moerassen ye Kaart van Pa It Ga eta Jerracina a-s,,. Minturno Capua. U404)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1