DINSDAG 25 JANUARI 1944 58c Jaargang, No. 98 FEUILLETON UIT DE PROVINCIE BINNENLAND GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. NIEUWE LANDINGSPOGINGEN DER SOWJETS BIJ KERTSJ AFGESLA GEN. - ZWARE AFWEERSTRIJD BIJ LENINGRAD. - DE GEALLIËERDE LANDING BIJ NETTUNO. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Bij K e r t s j gingen de bolsjewisten op nieuw tot tamelijk sterke aanvallen over en probeerden zij tevens nieuwe strijdkrachten aan land te zetten. Zij werden met zware, bloedige verliezen teruggeslagen. In een pe- netratieplek zijn nog hevige gevechten aan den gang. Tusschen Pripet en Beresina mislukten ook gisteren alle doorbraakpogin gen der bolsjewisten. In de zware afweerge- vechten van de laatste dagen hebben zich hier, onder bevel van luit.-kol. Klasing, het grenadierregiment 446 met de hieraan toe gevoegde bewakingsbataljons 738 en 783 en het tweede bataljon van het grenadierregi ment 464, onder bevel van kapitein Emmer- ling, bijzonder onderscheiden. Ten N. van Newel stortten herhaalde, door tanks ge steunde aanvallen der bolsjewisten in ons af- weervuur ineen. Ten N. van het I 1 m e n - m e e r en ten Z.W. van Leningrad voeren onze troepen nog steeds een zwaren afweerstrijd. Zij sloegen de met overmachti ge strijdkrachten uitgevoerde den geheelen dag voortdurende krachtige vijandelijke aan vallen af of vingen deze op. Hierbij werden alleen ten Z.W. van Leningrad 57 Sovjet tanks vernield. In enkele sectoren wordt met binnengedrongen vijandelijke gevechtsgroe pen verbitterd gestreden. Ten Z.O. van Le ningrad ontruimden onze troepen, door den vijand niet gehinderd, een vooruitspringende bocht in het front en betrokken zij nieuwe gereedgemaakte stellingen. Aan het Zuid-Italiaansche front mislukten herhaalde sterke, over een breed front uitgevoerde aanvallen van den vijand na zware gevechten. In het landings- hoofd van Nettuno hebben zich nog geen groote gevechtshandelingen ontwikkeld. Vij andelijke verkenningsstrijdkrachten werden teruggeworpen. Duitsche gevechts-, torpedo- en jachtvliegtuigen vielen de oorlogsschepen van de vijandelijke landingsvloot aan. Een torpedojager werd met zekerheid, een andere waarschijnlijk tot zinken gebracht, een krui ser, een ander klein oorlogsvaartuig en een landingsboot van 2500 brt. werden getroffen Boven het Italiaansche gebied werden door de luchtdoelartillerie en jagers 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen neer op W.- Duitschland. Boven de bezette gebie den in het Westen werden drie vijandelijke vliegtuigen vernield. Reserve-luit. ter zee Pollmann, comman dant van een duikbootjager, heeft in de Mid- dellandsche Zee zijn tiende duikboot vernield De landing bij Nettuno. De militaire medewerker van het DNB, Martin Hallensleben, schrijft over den toe stand in Zuid-Italië „Op het Zuid-Italiaansche oorlogstooneel is thans een van die vijandelijke ondernemin gen aan den gang, die als het ware al weken in de lucht hingen. Generaal Alexander, op perbevelhebber van de Anglo-Amerikaansche strijdkrachten in het centrale gebied van de Middellandsche Zee, is Zaterdagochtend, ge dekt door de duisternis en in samenwerking met marine en luchtwapen, een landingsma noeuvre ten Z. van Rome begonnen. Tus schen Nettuno en de monding van de Tiber heeft hij Amerikaansche en Britsche troepen aan land gezet. Duitsche formaties waren terstond na de uitvoering van de vijandelijke onderneming ter plaatse om in te grijpen. Zware gevechten zijn aan den gang. Het Duitsche afweerapparaat komt in werking. De thans door Alexander ondernomen ope ratie als zoodanig vormt voor de Duitsche leiding geen verrassing. Integendeel, men heeft den indruk, dat de Duitsche militairen overtuigd geweest zijn van de noodzakelijk heid van overvleugelende vijandelijke opera ties in het Z.-Italiaansche gebied en er der halve op waren voorbereid". Duitsche correspondenten deelen mede, dat de geallieerde landingsvloot heeft bestaan uit drie vliegdekschepen, drie slagschepen, vijf kruisers en zes torpedojagers. Drie z.g. lan- THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door ïïg. de Swarth. 13) o Wat babbel je weer! Laten we nou eerst eens ergens fijn knus gaan zitten. Ik zie daar tegen dat boschje een kanjereus plekje. Kijk 's wat een uitzicht je hier hebt! Wat wijd en ruim! Hè, daar knap je van op. Je kan hier tenminste vrij ademhalen. Je bent hier dicht bij de aarde en bij den hemel. Minne 1 Zeg, interrumpeert zij hem, waarom was jij vanmorgen zoo vroeg buiten? Dat heb je me nog niet verteld. Ik brand van nieuwsgie righeid. Maak je niet blij met 'n dooie musch (en Paul moet er zelf om grinneken). „Ik was vannacht bijna een dooie musch. Maar ik ben opgekalefaterd. Ik heb me vanmorgen zóó opgelucht èn ruim èn vrij èn heerlijk ge voeld, als in jaren niet. En nou, nou vind ik het zoo ongelooflijk moeilijk, om "jou uit te leggen, waaróm..,. Je moet dicht bij me ko men. Komt nu de strafoefening Nee, lief, nee, laat me nu praten. Over vannacht, toen ik.... En Paul vertelt Minne alles. Zijn verhaal duurt lang. De zon is ondergegaan en de bos- schen, die den heuvel'beschermend omvatten staan zwart tegen den met late lichtstrepen doorvlekten avondhemel. Een vleermuis zwalkt over hun hoofden. In de verte, in een dingscommando's zouden verder aan de ope ratie hebben deelgenomen, maar omtrent de sterkte van de overige troepen wordt niets vernomen. Met een ononderbroken vuur te gen de uitgekozen landingspunten werden de operaties uitgevoerd, waarna de geallieerde troepen aan land gingen. Waarnemers der gelande troepen zijn in de richting Littoria opgetrokken. De bedoeling, aldus de Telegr, is klaarblij kelijk om niet alleen de kust te bezetten, maar tevens verder landwaarts door te drin gen, de beroemde Via Appia te bereiken en zoodoende den voornaamsten verbindings weg met het Gariglianofront te versperren. Van groot belang voor het welslagen der En- gelsch-Amerikaansche onderneming is tevens de vraag, of de aanvallers er in zullen slagen het groote vliegveld bij Littoria in hun bezit te krijgen, De landingsoperaties werden uitgevoerd door speciale Britsche en Amerikaansche elitetroepen, waarbij gebruik gemaakt werd van verschillende nieuwe soorten van lan dingsvaartuigen, amphibietanks en drijvend geschut. Geallieerde vliegtuigen bombardeer den tegelijkertijd verschillende strategische doelen en vliegvelden in het landingsgebied. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat deze luchtaanvallen ten doel hadden de vliegvelden rondom Rome onbruikbaar te maken, ten einde het opstijgen van Duitsche jagers te verhinderen; voorts de verbindingswegen te vernielen om het aanvoeren van Duitsche versterkingen te belemmeren. Het moet worden afgewacht of de landings troepen van het vijfde Britsch-Amerikaan- sche leger er in zullen slagen hun operatief doel te bereiken, aangezien de beslissing pas zal vallen, wanneer de Duitsche afweertroe- pen, die reeds onderweg zijn en zoowel uit het Noorden als uit het Zuiden naar het be dreigde punt worden gedirigeerd, in den strijd zullen ingrijpen. In de komende dagen zal zich ongetwijfeld een hardnekkige strijd ont wikkelen. Quisling bij Hitier. (D. N. B.) In tegenwoordigheid van den Rijksminister en chef der Rijkskanselarij, Dr Lammers, en van den leider der partijkanse larij, Reichleiter Bormann, heeft Hitier den Nioorschen mir|isterpresidenjt, Quisling, voor een vrij langdurig onderhoud ontvangen. Een aantal belangrijke vraagstukken betreffende het Europeesche vasteland en de toekomst der Germaansche volken werd besproken in den geest van den gemeenschappelijken strijd. Evacuatie van de Fransche Middellandsche Zee-kust. Besloten is het Fransche kustgebied aan de Middellandsche Zee geheel te ontruimen. Aldus een officieele mededeeling van Zondagavond uit Vichy. Er zullen voorschriften worden op gesteld, waarbij wordt bepaald welke punten het eerst moeten worden ontruimd en die voorts zullen voorzien in een algemeene over brenging van de Fransche bevolking tot 15 a 20 km. van de kust. Deze maatregelen gelden in het bijzonder voor vrouwen, kinderen en ouden van dagen, verder voor ziekenhuizen, gevangenissen en scholen. (S.P.T.) Korte Berichten. (D.N.B.) In de middaguren van 24 Jan. hebben Amerikaansche formaties bommenwer pers, beschermd door jagers, getracht opnieuw Sofia aan te vallen. Afweergeschut en Duit sche en Bulgaarsche jagers bestreden de vijan delijke luchtstrijdkrachten en dreven de aan eengesloten formaties reeds voor het bereiken van de Bulgaarsche hoofdstad uiteen. In de meeste gevallen werden de vijandelijke vlieg tuigen daardoor gedwongen zich van hun bom men boven open terrein te ontlasten. In de omgeving van Sofia ontstond slechts geringe schade. De doeltreffend opgetreden Duitsch- Bulgaarsche luchtverdediging deed een reeks vijandelijke vliegtuigen ten offer vallen. De wnd Commissaris der Provincie be zoekt op Woensdag 2 Febr. de gemeenten Ritthem en O.- en W.-Souburg. Middelburg. Zaterdagmiddag hielden de EHBO-af- deelingen Middelburg, Vlissingen, Oostkapel- heideplas, kwaken kikvorschen. Paul streelt het voorhoofd, dat weggekropen is tegen zijn jas. De stilte suist om hen. Geen van beiden durft die te verbreken. Minne schokt een paar maal. Paul legt zijn hand onder haar kin en tilt haar hoofd wat op, om haar in de oogen te kijken. En ont dekt er glinsteringen in. Hij veegt de tranen weg, drukt haar vaster tegen zich aan. Hij voelt zich sterk, sterk genoeg, om haar te steunen. Door déze donkerheid heen móéten ze, om tot de lichtende vrijheid en het nieu we bestaan te komen. Hij wil dit tegen Min ne zeggen. Vóór hij begint te spreken, richt Minne zich met een ruk op. Ze veegt de haren, die op het voorhoofd geplakt waren, weg en haar stem klinkt schril-overslaand, als ze harts tochtelijk zegt: „Nee, je weet niet wat je zegt. Dat kan ik niet! Hoor je het goed? Ik doe het niet, ik kan het niet, ikHeb ik daar al die jaren voor gewacht? Ben jij een vent?" Ze schreeuwt het uitl Stil toch! De menschen zullen.... Wat menschen? Wat kunnen mij die schelen? Slappeling, die je bent. Wild maakt ze zich uit zijn armen los en springt op. Met een paar sprongen is ze weg, den heuvel af. Ze struikelt, strompelt en holt door. Paul kan haar in den schemer bijna niet meer ontdekken. Hij staat sprakeloos, zijn armen hangen slap langs zijn lijf. Hij wil wat roepen, maar er komt geen geluid. Wat gaat ze doen? Dom, om haar te laten gaan. Nou, ze moet het zelf maar weten. (Wordt vervolgd.) Ie en Arnemuiden een districts-oefening, waarvoor veel belangstelling was. De oefe ning bestond hierin, dat hulp moest worden verleend aan een viertal personen, die in een tengevolge van bominslag ingestort huis wa ren gewond. De leiding berustte bij Dr Fru- mau. De oefening slaagde uitstekend. Het was moeilijk te zeggen, welke afd. de beste was. Er zullen nog meer oefeningen worden gehouden. J. de V. kreeg twee processen-verbaal tegelijk, een omdat hij in het donker zonder licht fietste en een omdat hij geen persoons bewijs kon toonen, Tegen J. M. werd proces-verbaal opge maakt, omdat hij leege flesschen tegen te hoogen prijs verkocht en te koop aanbood. Zuid-Beveland. 's-HEER ABTSKERKE. Vrijdag en Za terdag gaf de Korfbalclub „De Poel" een propaganda-avond in het verenigingsgebouw „Irene". Op beide dagen was het gebouw ge heel gevuld. Door eenige leden werd een too- neelstukje opgevoerd. Tot leden van het armbestuur zijn her benoemd de heeren J. Proos en J. Tolhoek, KAPELLE. Als een bijzonderheid moet worden vermeld dat dhr L. Lavooy te Kapelle zijn reeds meermalen hoog bekroonde wit Vlaamsche reus ram 3 Z.G. 135 op de ge houden stamboekkeuring 20 Januari te Amster dam van de 4 opgenomen stamboekrammen zag geplaatst als de beste. Noord-Beveland. KORTGENE. De Onderlinge veeverzeke ring Mij. „Noord-Beveland" hield haar jaar vergadering onder leiding van haar directeur, dhr A. Hartog. Uit het jaarverslag bleek, dat het jaar 1943 een gunstig verloop had. Niet tegenstaande de hoog verzekerde waarde der gestorven en onteigende dieren, was de ver- bruikspremie heel normaal, voor de afd. melk koeien zelfs laag. In 1943 traden weer 13 nieuwe leden toe. Als leden van het bestuur werden herkozen dhrn D. Priester en S. Breure. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Zaterdag stapte de slagers knecht J. W., aan het eind van het Vischslop, op zijn fiets. Hij bleef met zijn jas achter het zadel haken, waardoor hij omviel en een scherp slagersmes, dat in zijn fietstasch stak, hem zoodanig aan het been verwondde, dat hij veel bloed verloor. Hij werd bij Dr v. d. Graaf binnengebracht, die hem de eerste ge neeskundige hulp verleende, waarna W. naar het Ziekenhuis te Noordgouwe werd vervoerd. (Z.Nsb.) Zeeuwsch-Vlaanderen. OOSTBURG. Zaterdag hield de vereen, van oud-leerlingen der landbouwwintercur- sussen, afd. West-Zeeuwsch-Vlaanderen, on der leiding van dhr Joh. Ie Clercq alhier haar jaarvergadering. Uit de verslagen bleek, dat de afd. dit jaar weer veel heeft gepresteerd. Het batig saldo bedroeg f 1149,97. Het leden tal vermeerderde met 50. De voorzitter werd herkozen, waarmee de secretaris, dhr Iz. Ris- seeuw, hem feliciteerde. In het a.s. voorjaar zal dhr Le Clercq 25 jaar voorzitter der afd. zijn. De afd. is veel aan hem verplicht. De voorzitter dankte voor deze waardeerende woorden. Hij verzekerde, dat deze vereen., die hij 43 jaar geleden mede hielp oprichten, een stuk van zijn leven is geworden. Besloten werd ook dit jaar weer proefvel den aan te leggen, in 't bijzonder voor aard appelen. Ook aan grondonderzoek zal worden gedaan, speciaal om de aaltjesziekte op de bietenvelden tegen te gaan. Verder zal weer een ploegwedstrijd worden gehouden, terwijl de uitslag van den gehou den ploegwedstrijd werd bekend gemaakt: la. O. Plasschaert, Oostburg; lb. V. van Vooren, Hoofdplaat; 2a. A. Dobbelaere, Zuid- zande; 2b. M. Aernoudts, Sluis; 3a. P. van Damme, Oostburg; 4a. A. van Kerkvoorde, Waterlandkerkje; 4b. P. van Cruijningen, Zuidzande5a. Ch. Schepens, Hoofdplaat5b. S. Quaak, Oostburg; 6a. H. Coens, Retran- chement; 6b. C. Cocque Swartele, IJzendijke 7a. Alb. Plasschaert, Hoofdplaat; 7b. S. Hu- brechtse, IJzendijke. Zoo mogelijk zal in Mei a.s. een ontwik kelingsdag voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehouden. Ten slotte hield dhr A. Hoolhorst, wnd di recteur der RHBS te Oostburg, een lezing over„De plaats van den boer in de maat schappij door alle tijden heen". KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 26.1.44 914 uur: Den Haag, Dierentuin, B enoordenhoutscheweg. Huize „Gravensteen" te Leiden. Ook voor het behoud van deze Nederlaqdsche Cultuur waarden strijden onze Vrijwilligers. GL-H-P m. DE DE RUYTER-CANT AT E. In het kader van de W.A. Frontzorgactie 1943-1944 is op 8 Januari een uitvoering van de „De Ruyter"-cantate te Amsterdam gegeven, Deze uitvoering heeft dermate succes gehad, dat voor de Frontzorgactie een tourneé met de „De Ruyter"-cantate zal worden georgani seerd. Op 29 Januari a.s. zal in Den Haag een gala-uitvoering worden gegeven. Het programma luidt voortsZaterdag 5 Februari: Rotterdam; Zaterdag 12 Februari: Utrecht; Zaterdag 19 Februari: Breda; Za terdag 26 Februari: Amsterdam. Verduisteren; Van 23 tot en met 29 Januari 1944: 's Avonds van 17.30 u.; 's morgens tot 8.30 u. DE LANDWACHT. (A.N.P.) Het voorbereidende werk, dat noodzakelijkerwijze aan de oprichting van de bij verordening van den 13en November 1943 ingestelde „Landwacht Nederland" moest voor afgaan, heeft thans zijn beslag gekregen. De Landwacht zal bestaan uit twee diensten een beroepsdienst en een hulp dienst. De beroepsdienst omvat een vast kader en gekarzerneerde eenheden, terwijl de leden van den hulpdienst slechts in hun vrijen tijd hun dienst verrichten zullen. De leden van den be roeps- en hulpdienst beide, zullen een gron dige politioneele opleiding ontvangen, opdat de zekerheid verkregen wordt, dat zij allen zon der onderscheid naar behooren. de uit hun be voegdheid voortvloeiende taak kunnen vervul len. Deze taak en bevoegdheid, zooals zij is vastgelegd bij verordening van den Rijkscom missaris en nader bij beschikking van den commissaris-generaal voor de veiligheid, is dit zij nogmaals nadrukkelijk vastgesteld van zuiver politioneelen aard. Dit in tegen stelling tot den Landstorm Nederland, welke een militair karakter draagt. De taak van de Landwacht bestaat in de onder steuning van de normale politie in haar opgave de orde en de'rust van de Nederlandsche be volking te handhaven. Hiertoe ontvangen de leden naast hun practische opleiding gedegen onderricht in de voor politie-organen noodza kelijke wetskennis. Nu moet de Landwacht allerminst beschouwd worden als een verlengstuk van de gewone politie, als een soort hulppolitie. Integendeel, zoowel door den Rijkscommissaris, als door den commissaris-generaal voor de veiligheid is de taak van de Landwacht nauwkeurig om schreven met: bescherming van het leven en goed van nationaal-socialisten en de ordelie vende bevolking, bestrijding van politieke moor denaars en saboteurs en beveiliging van de voedselvoorziening en van openbare inrichtin gen tegen overvallen en sabotage. Hierdoor treedt het eigen en bijzondere poli tioneel karakter van de Landwacht duidelijk op den voorgrond. Zij is, om het zoo eens uit te drukken, een gewapende nationaal-socialis- tische beschermingsorganisatie van de bewe ging, als uitsluitende draagster van den poli- tieken wil van het Nederlandsche volk. Het behoeft geen betoog, dat er aan een zoodanig formatie dringend behoefte bestaat. De gebeurtenissen hebben dit voldoende bewe zen. Dit alles wil evenwel niet zeggen, dat de Landwacht is opgericht, omdat de Nederland sche politie in haar taak tekort geschoten zou zijn, integendeel, deze heeft zich trouw en vol plichtsbetrachting ten overstaan van land en volk van haar taak gekweten. In bijzondere tijden echter worden bijzondere maatregelen vereischt. De huidige bewogen tijdsomstandig heden met hun uitzonderlijk karakter van las ten en plichten voor enkeling en gemeenschap maken zoodanige bijzondere maatregelen noo- dig. Ondanks alle duidelijk betoonde en ge waardeerde loyaliteit is het bestaande politie apparaat niet machtig genoeg om afdoende op te treden tegen de voor Nederlandsche begrip pen ongekende duistere praktijken van sabo teurs en moordenaars; herhaaldelijk zijn er feiten voorgevallen, die de noodzakelijke rust in dit land in ergerlijke mate verstoren. Alle ordelievende en weldenkende Nederlanders wij mogen met zekerheid aannemen, dat deze 90 pet. der bevolking uitmaken worden hierdoor ernstig verontrust en keuren deze toe gespitste verhoudingen ten zeerste af. Zij be seffen maar al te zeer, dat hierdoor het wel zijn van land en volk ten sterkste wordt be dreigd. Het is daarom ontoelaatbaar, dat een kleine minderheid door haar onbezonnen daden de geordende maatschappij in gevaar brengt. Dit kan niet langer getolereerd worden. Daarom is de Landwacht opgericht. Zij komt niet tegen over het bestaande politie-apparaat te staan, maar zal hiermede samenwerken in het belang van de overgroote meerderheid van het Ne derlandsche volk. Leden uit de W.A., SS., P.O. en den Jeugd storm, die daartoe krachtens, hun lichamelijke geschiktheid, ontwikkeling en leeftijd in aan merking komen, zullen hetzij in den beroeps dienst hetzij in den hulpdienst opgenomen wor den. Van allen wordt verwacht, dat zij in het besef van hun verantwoordelijkheid ten op zichte van land en volk tot de Landwacht toe treden en dat zij bij de toekomstige vervulling van hun taak disciplinair handelen in den hier boven geschetsten geest. Keuringen voor Zuid-Holland en Zeeland. De wnd. gewestelijk commandeur van het gewest Zuid-Holland en Zeeland maakt hier mede bekend, dat diegenen, die zich voor de Landwacht gemeld hebben en geen oproeping voor keuring ontvangen hebben, zich kunnen aanmelden ten einde onderzocht te worden. Tijdens deze keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt. Tevens dient lidmaatschapskaart N.S.B., W.A. of S.S. medegenomen te wor den. 27 en 28 Jan.9—12, 14—18 en 19—21 uur, Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutscheweg. 28 Jan.: 7.30 u., Goes, Ortslazarett, Oostwal.' 29 Jan.1417 uur, Terneuzen, café Natio naal (Meeuwsen). 30 Jan.912 en 1418 u., Rotterdam, Baan 170, Gebouw Geneeskundige Dienst. 1 Febr.9 uur, Hotel Korenbeurs, Zierikzee. Twintig smokkelaars aan gehouden. Aan de Belgische grens, onder de gemeente Etten en Leur, hebben kommie zen een ongewoon grooten troep smokkelaars aangehouden. Twintig van deze heeren vielen in handen van de politie, terwijl ruim 1000 kg. graan, die zij meetorsten, in beslag werd ge nomen. DINSDAG 25 JANUARI 1944. Indien wij Hem zullen verloochenen, zal Hij ons ook verloochenen. 2 Tim, 2: 12b, Lezen: Filippenzen 2:1—11, Zon op 8.36, onder 17.17. Maan op 8.27, onder 17.13. Nieuwe m. vandaag, le kwart. 1 Febr. Het is onjuist en eenzijdig, wanneer men het voorstelt, alsof er zou zijn een bedorven stad en een onbedorven platteland. Zoo is het niet. Gods genade houdt ook in de stad de doorwerking van de zonde tegen en helaas is het platteland lang niet zulk een idylle als men het wel eens voorgeeft. Dit alles echter volledig erkennende, blijft niettemin waar, dat de dingen, die voor een volk van de grootste beteekenis zijn: Godsvrucht, huwelijkstrouw, arbeidzaamheid, soberheid en eerbied voor het gezag, op het land in ruimer mate voorkomen dan in de stad. Het platteland heeft met volledige erken ning van de speciale fouten aan deze volks groep eigen, niettemin voor de geestelijk-zede lijke kracht van een volk toch een zeer groote beteekenis. Het is voor dezen kant van de zaak, dat velen oog krijgen. „Sterpmen des Tijds". NED. HERV. KERK. Beroepen: te Zaandam (vac. C. Met), D. Visser te Deven ter; te Wirdum (Evang.), A. K. Telgenhof, cand. te Valthe. Aangenomen: naar Buurmalsen, T. J. Bruut, hulppred. te Rotterdam-Feyenoord. Bedankt: voor Nieuwland (Z.-H.), J. W. de Bruijn, hulppred. te Hoogeveen. GEREF. KERKEN. T w e e t a 1: te Sleeuwijk, K. Dronkert te Woubrugge en J. Meester te Brouwershaven. Beroepen: te Sleeuwijk, K. Dronkert te Woubrugge; te Amsterdam (9e en 10 pr. pi.), P. N. Kruyswijk te Hilversum (vroeger te Vlissingen) en D. Ringnalda te Drachten (vroeger te Middelburg). GEREF. GEM. Beroepen: te Zeist, A. de Blois te Gouda; te Rotterdam-Z„ Dr C. S eenblok te Poortvl iet. KORTE BERICHTEN. Dr W. J. de Wilde, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage, ontving onder letters N. N. een gift, groot f 34.000, te verdeelen tusschen kerkbouw in wijk 20 (Marlot) en wijk 21 (Zuiderpark- kwartier). YERSEKE. Gekozen tot diaken der Geref. Kerk in de vac. L. Stoel, dhr D. Schipper Jz. Geslaagd voor het Practijk examen van wege de Ned. Associatie voor Practijkexamens voor boekhouden, Mej. T. Leijs en de heer G. Keim beiden te Kapelle. Inbrekers kwamen na de po litie. Donderdag j.l. ontdekte de economi sche afdeeling van de Hilversumsche recher che in een woning aldaar op de badkamer een clandestiene distilleerderij. Het apparaat, als mede 50 liter jenever, zijn in beslag genomen. De bewoners bleken uitstedig. Zij keerden Za terdag terug en deden toen de onaangename ontdekking, dat niet alleen de clandestiene stokerij was ontdekt, doch ook dat hun woning grootendeels was leeggestolen. Na het vertrek van de recherche bleken n.l. inbrekers te zijn binnengedrongen. In twee achtereenvolgende nachten hebben zij den geheelen keuken-inven taris, den inhoud van de linnenkast, alle de kens, vloerkleeden, schilderijen en zilveren ge bruiksvoorwerpen uit de woning gesleept. (Hdbl.) Broertje, en zusje op het dievenpad. Eenige weken geleden ver voegden zich aan een perceel aan de Ruyg- roklaan te Den Haag twee kinderen, die om een stukje brood vroegen. Ze werden in de keuken gelaten en zagen daar kans een gou den ring met brillanten te ontvreemden. Nadat ze het pand verlaten hadden, togen ze naar een woning in de Schoutenstraat, waar ze hetzelfde kunststukje probeerden. De bewoonster hier scheen nogal soepel van opvatting, want de kinderen verkochten haar den gestolen ring voor f 7. Na langdurige opsporing is de politie er thans achter gekomen, dat de kinderen te Delft wonen. Het zijn de 11-j. scholier A. v. d. T. en zijn 14-j. zusje. Eet zoo mogelijk dagelijks wat rauwe wortelen. Dagelijks heeft het lichaam een bepaalde hoeveelheid vitamina A noodig. Dit vitamine komt alleen voor in voedingsmiddelen van dier lijken oorsprong, n.l. in melk, boter, kaas, eieren en lever, die slechts in beperkte mate te verkrijgen zijn. Verschillende plantaardige levensmiddelen bevatten echter een gele kleurstof, Carotine genaamd, die in het lichaam in vitamine A kan worden omgezet. Deze stof vindt men in groene groenten als spinazie, boerenkool, andij vie en sla, doch vooral in worteltjes en winter wortelen, die hun kleur er aan danken. Uit onlangs voltooide onderzoekingen hier te lande is nu gebleken, dat het lichaam de carotine uit gekookte groenten en wortelen slechts in zeer kleine hoeveelheden opneemt. Veel meer wordt opgenomen indien de carotine in vet is opgelost of de groenten en wortelen rauw worden gebruikt. Bijgevolg verdient het aan beveling in dezen tijd dagelijks een kleine hoe veelheid rauwe worteltjes of winterpeen 50 gram is reeds meer dan voldoende te eten. Van belang is, dat de wortelen zeer goed wor den gekauwd. Het gebruik van grootere hoe veelheden is niet noodig en overdrijving schaadt. GOES. OverledenJ. de Witte, 81 j., wedr v. J. C. Mijnsbergen. GeborenCatharina, d. v. J. Spruit en P. A. van Eenennaam te KattendijkeMarga- retha Maria, d. v. J. F. P. Kreugel en B. M. Koolwijk te Kloetinge. MIDDELBURG: Geboren: Theodorus Jo hannes, z. v. T. S. Ouwens en J. C. van Vlier; Jacomina Elvira Margaretha, d. v. J. Moes en M. E. Back; Kornelis, z. v. A. Joosse en A. Dingemanse; Martina en Martha, d. v. A. M. Florisse en D. Joziasse; Jan Karei, z. v. J. C. Oreel en J. H. Visser; Pieter Jannis, z. v. J. P. de Wolff en A. Geertse; George Frederik Jacobus; z. v. R. Simons en C. S. van Schoote; Gerrit Jacob, z. v. J. van Riet en P. Tramper; Simon Jo hannes, z. v. J. H. van der Linden en M.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1