WOENSDAG 19 JANUARI 1944 58e Jaargang, Nd. 93 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. IETS OVER ZEELAND. Het preeken voor eigen parochie heeft geen al te besten naam. Toch duide men het ons niet euvel, dat wij ook vandaag weer enkele opmerkingen over ons eigen gewest maken. Zoo nu en dan mag dat wel eens, ja kan dat zelfs noodig zijn, mits men niet alleen maar let op het goede, dat in eigen kring valt te waardeeren, maar ook den moed. heeft den vinger te leggen bij een wondeplek. Het is algemeen bekend, dat men benoorden den Moerdijk zoo weinig van Zeeland af weet en zich zoo slecht weet in te werken in de mentaliteit en de toestanden in ons Zeeuwsche land. We worden maar al te vaak naar groot- steedsche methode behandeld en dat laten we het maar openlijk uitspreken ligt ons, Zeeuwen, niet. Ook vóór den oorlog hebben we daar meermalen op gewezen. In vele wet- ten, Koninklijke besluiten en Overheidsrege lingen werden de groote stad en het platteland maar al te veel over één kam geschoren. Anderzijds was er soms een opvatting waar te nemen, die wel zoo genadig was om reke ning te willen houden met het speciale karak ter van een provincie als Zeeland, maar dan in dien zin, dat men ons zag als een soort rariteit, een streek met mooie kleederdrachten, houten klompen en een bevolking, die enkele tientallen jaren bij de groot-steedsche „cultuur" achter kwam. Ook hiermee kan geen genoe gen genomen worden. We zijn heusch geen achterlijk gebied, dat nog ontgonnen of gecultiveerd moet worden. De toestanden en verhoudingen zijn hier an ders dan in Amsterdam of Den Haag. Zeker, er zijn ook hier, precies als overal, dingen, die te wenschen overlaten, die verbeterd moe ten worden, maar.naar eigen aard en aanleg en niet naar een zeker confectie- systeem, dat al het eigene doodt. Zeeland heeft een eigen karakter, maar niet in dien zin, dat er sprake is van één en hetzelf de Zeeuwsche karakter. Immers de van elkan der gescheiden deelen van ons gewest dragen vaak weer een eigen stempel. Elk district is soms weer een in zichzelf besloten gemeen schap. Als men dit voorbij ziet en een vreemdeling doet dat zoo licht komt men nooit tot een juist begrip over Zeeland. Uit dit isolement vloeit b.v. voort, om iets te noemen, de gehechtheid aan eigen dorp of streek. Men zal hiertegen aanvoeren, dat toch vele jonge menschen Zeeland hebben verlaten en dat het percentage der vertrokkenen vrij hoog is, zoodat de bevolking hier niet zoo snel is gegroeid als in andere streken des lands. Wij willen hiertegenover opmerken, dat vele van dezen hun tenten niet elders opsloegen, omdat zij dit zoo graag deden, maar om dat de sociale omstandigheden hen er toe dron gen. En hier raken we juist een van die wonde- plekken, waarvoor we de oogen niet mogen sluiten. Hier hebben we ongetwijfeld een van de belangrijkste punten van het program voor den toekomstigen socialen opbouw in ons Gewest. De land- en tuinbouw staan in Zeeland op hoog peil. Maar met deze lofprijzing zijn we er niet. Onze jonge flinke boeren en tuinders moeten, zoo mogelijk, hier een bestaan kun nen vinden. Het grond- en woningvraagstuk zullen in bijzondere mate onze aandacht moe ten hebben. De loonen mogen niet lager zijn dan in dezelfde beroepen in gelijke streken elders. Op enkele van deze punten hopen wij in het belang van ons Gewest nog nader terug te komen. ZWARE STRIJD BIJ HET ILMEN- MEER. - DOORBRAAKPOGINGEN DER SOWJETTROEPEN BIJ LENIN GRAD EN ORANIENBAUM MISLUKT. - DUITSCH SUCCES BIJ SJASJKOF. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten Noordoosten van Kertsj en ten Noordwesten van Kirowograd zijn her nieuwde aanvallen der bolsjewieken mislukt. In het gebied van S j a s j k o f hebben onze troepen in taaien strijd verscheidene plaatsen genomen. Felle tegenaanvallen van den vijand werden met vernieling van 26 vijandelijke tanks afgeweerd. Ten Westen van R e s j i t z a zetten de bolsjewieken hun aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Zij wenden in zware gevechten afgeslagen en eenige pene traties werden opgeheven of afgegrendeld. Ten Noordwesten en ten Noorden van Newel verminderde de gevechtsactiviteit van den vijand tijdelijk. Plaatselijke aanvallen der bols jewieken bleven vruchteloos. Ten Noorden van het Ilmenmeer werden de den geheelen dag aanhoudende zware vijandelijke aanvallen in verbitterde gevechten opgevangen en tal rijke bolsjewistische tanks stukgeschoten. Ten Zuiden van Leningrad en ten Zuiden van Oranienbaum mislukten ook gisteren alle doorbraakpogingen van de bolsjewieken. De vijand verloor in dezen frontsector 91 tanks. Bij de afweergevechten in den Zuide lijken sector van het Oostelijke front heeft zich de Beiersche 10e divisie pantsergrenadiers onder leiding van den lt.-generaal Schmidt door onwrikbare standvastigheid schitterend onderscheiden. Aan het geheele Oostelijke front zijn gisteren 214 bolsjewistische tanks stukgeschoten. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag bij wederzijdsche activiteit der stoottroepen en verscheidene vruchtelooze aan vallen van den vijand op den uitersten linker vleugel, rustig. Churchill weer in Londen. (D.N.B.) Volgens een bericht van Reuter is Churchill weer in Londen aangekomen. Naar Exchange Telegraph meldt, hebben ook de generaals Montgomery en Eisenhower zich onder de gasten van Churchill bevonden tijdens diens verblijf voor herstel te Marakesj. Op hun reis naar Engeland hadden zij Chur chill een bezoek gebracht en met hem de kansen van de toekomstige gevechtshandelingen m Europa besproken. (S.P.T.) Generaal Eisenhower, commandant voor de Invasiq, heeft, alvorens naar zijn hoofdkwartier in Engeland te vertrekken, in de V.S. met president Roosevelt geconfereerd. Hij heeft daartoe eenige dagen te Washington vertoefd. De voorbereidingen voor de invasie. (S.P.T.) In militaire kringen der Engelsche hoofdstad vermoedt men, dat nu generaal Eisenhower in Londen is aangekomen, de laat ste hand zal worden gelegd aan de voorberei dingen voor een invasie. Welingelichte krin gen zeggen, dat Eisenhower direct na zijn aankomst besprekingen heeft gevoerd met zijn staf en andere hooge officieren. Een aantal inspecteurs van politie, die, zoo als men het van bevoegde zijde uitdrukte, de fleur van het Britsche politiecorps vormen, zijn aangesteld als verbindingsofficieren tus schen de burgerlijke en militaire autoriteiten. Zij moeten er voor zorgen, dat de troepen- en transportbewegingen in alle deelen van Enge land tijdens de voorbereidingen der invasie vlot verloopen. Bovendien behoort het tot hun taak het verspreiden van lichtzinnige mededeelingen over de invasie-voorbereidingen tegen te gaan. S.P.T. verneemt uit Algiers: Generaal Sir Henry Maitland Wilson, heeft gisteren op een persconferentie in het geallieerde hoofd kwartier in Noord-Afrika gezegde De gealli eerden zullen in het voorjaar in Rome zijn. Rome is het eerste doel van de verbonden troepeh, De beslissende periode van den strijd in Zuid-Itaüë is thans begonnen. Voor opera ties op den Balkan is het weer niet gunstig. Op een vraag of Sir Henry het eens was met een uitspraak van generaal Eisenhower, dat de oorlog dit jaar teneinde zal zijn, ant woordde de Engelsche officier: „Als wij ge luk hebben winnen wij. Of wij hem ook zullen beëindigen, dat is een andere kwestie. (N.R.C.) Impressies uit Berlijn. Een bijzondere verslaggever van het Vad. meldt uit Berlijn: De Rijkshoofdstad is in deze dagen in letterlijken zin van het woord het hart van een natie die de totale oorlog voert. Wat een verschil met de laatste maal, dat wij er op bezoek waren in Augustus 19391 Toen een wereldstad met een bevolking die de economische gevolgen van een jarenlange nij pende werkloosheid langzamerhand te boven was gekomen, hetgeen zich in het stadsbeeld duidelijk manifesteerde. Een stad vol bruisend leven. Berlijn heeft nu een ander gezicht gekregen. De Engelsche bommenwerpers hebben hun werk in achtereenvolgende terreuraanvallen grondig verricht. Tot in de uiterste buiten wijken toe hebben htm brand- en brisantbom-: men, maar vooral hun fosforreservoirs gewel dige bressen geslagen in de huizenblokken. Geen stadsdeel bijkans of de voorbijganger wordt getroffen door den triesten aanblik van volkomen uitgebrande huizen .Het lijkt wel een wonder, dat er temidden van deze massale verwoestingen nog zooveel op zich zelf staan de huizen en ook wel complete woningblokken zijn, die alléén maar glasschade hebben opge- loopen. Dit wonder zal wel in hoofdzaak zijn toe te schrijven aan de degelijk georganiseerde snel en krachtig uitgevoerde hulpverleenings- acties. Veel is intusschen onherkenbaar ge worden. Wie zal beschrijven, wat in het zoo even genoemde centrum aan oude historische bouwwerken van groote cultureele waarde al dus verloren is gegaan I Berlijn schijnt op het eerste gezicht een doode stad geworden. S c 'h ij n tWant de stad is allerminst dood, zij leeft alléén maar op een andere ma nier als vroeger. De oorlog heeft haar met striemende slagen gegeeseld en wie weet wat haar nog te wachten staat. Berlijn moet iedereen dag en nacht op zijn hoede zijn. De hulpdiensten vlerkeeren alle in voortdurende staat van uiterste paraatheid en in de wonin gen staat dé vluchtkoffer voor het grijpen. Van overheidswege zijn maatregelen genomen tot evacuatie van al diegenen en dan met name vrouwen en kinderen, wier aanwezigheid niet strikt noodzakelijk is en natuurlijk zijn er na de afgeloopen bombardementen ook heel wat dakloos geworden menschen naar elders over gebracht. Tot amusement ontbreekt bij het publiek onder de gegeven omstandigheden de ware lust. Wie zich ondanks alles toch nog wil vermaken, moet daar de middaguren voor gebruiken, 's Avonds blijven de amusementsinrichtingen ge sloten. Overigens wordt er in Berlijn gewerkt, ge werkt en nog eens.gewerkt en dan blijft er voor vertier in welken vom ook, weinig tijd >en gelegenheid over. Dagtaken van 12 uur in de fabrieken zijn geen zeldzaamheid en de vrouw is evengoed in alle takken van het arbeidsproces ingeschakeld als de man. Het Duitsche volk in het algemeen weet, dat het om zijn bestaan vecht. De Berlijner beseft zoo goed als het ge heele Duitsche volk, dat hem nieuwe lasten te wachten staan. Desondanks verliest hij zijn aangeboren gevoel voor humor niet. Hij moet zich inderdaad veel opofferingen getroosten. Het Duitsche volk is een volk dat onder de slagen van den totalen oorlog hard is gewor den en dat thans meer dan ooit bereid is tot het uiterste te gaan. Hoe meer menschen in Duitschland have en goed verliezen, hoe fanatieker de stemming moet worden. Zoolang de menschen nog in het bezit van 'hun eigendommen zijn, kan door den wensch naar een spoedigen vrede hun den ken beheerscht worden. Hebben zij eenmaal alles verloren, dan is het hun gewoonlijk on verschillig wat er verder nog gebeurt. Zij zet ten heel hun hoop op de vergelding, die al zoo lang geleden is aangekondigd, maar waar van men overtuigd is dat zij, als zij komt, een passend antwoord zal geven. Nog eens: Berlijn is niet dood. Het leven mag er onder den dwang der omstandigheden stiller, ingetogener geworden zijn, er wordt harder gewerkt dan ooit tevoren. Talrijke troepen krijgsgevangenen, vooral Russen en z.g. Badoglio-troepen zijn aan het werk gezet bij het opruimen van de puinhoopen, ja, heel Berlijn werkt. En versagen doet men niet. De beschadigde huizen zijn of worden met voort-, varendheid voorloopig hersteld. Waar geen glas is om de ramen te dichten> behelpt men zich met planken of karton, en waar de dak pannen .ontbreken, worden blikken platen of andere vervangingsmiddelen op de dakspanten gespijkerd. Leg uw oor te luisteren onder het eenvou dige volk en ge weet: dit volk denkt ér niet aan te capituleeren, ook niet wanneer de be proevingen nog grooter mochten worden I - HET VREEMDELINGENVERKEER, In Mei bedroeg het aantal vertrokken reizigers over geheel Nederland 94.875, met 213.516 overnachtingen, In Juni 138.700 met 370.894 overnachtingen. Wanneer wij ons verder bepa len tot de cijfers over Juni, dan blijkt, dat Gelderland die kroon spant met 115.059 over nachtingen. Daarna volgt Noord-Holland met 48.000 overnachtingen en Zuid-Holland met 40.000, Limburg boekte 36.000 overnachtingen. Verder worden genoemd Noord-Brabant met 32.000, Overijsel met 31.000, Utrecht met 26.000, Friesland met 18.000, Groningen met 8800 en Drente met 7900 overnachtingen. - EXTRA ZEEP VOOR KAPPERS, ARTSEN, VUILEN ARBEID, ENZ. In den vervolge zullen kappers^ practiseerende artsen, tandartsen, dierenartsen, medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen, wijkverpleegsters, gediplomeerde bakers en kraamverzorgsters, veeverloskundigen en personen, werkzaam in genees- en verband middelenindustrie, telkenmale voor het tijd vak van drie distributieperioden inplaats van drie maanden voor extra rantsoenen zeep in aanmerking komen. Zij zullen derhalve ditmaal voor het tijd vak van 23 Jan. tot en met 15 April a.s. extra rantsoenen zeep ontvangen. Zij moe ten hiertoe uiterlijk 22 Jan. a.s. een aanvraag formulier bij de distributiediensten afhalen, dat zij in de week van 23 t/m 29 Jan. a.s. wederom in moeten leveren. Voorts zullen in den vervolge personen, dié zoogenaamden vuilen arbeid verrichten, telkenmale voor een tijdvak van twee distributieperioden een ex tra rantsoen zeep en waschpoeder ontvan gen. Deze personen komen derhalve ditmaal voor de periode van 24 Jan. t/m 18 Maart a.s. voor extra rantsoenen in aanmerking. Zij moeten uiterlijk 22 Jan. a.s. een aanvraag formulier afhalen bij de distributiediensten. In de week van 23 t/m 29 Jan. a.s. moeten zij dit formulier wederom inleveren. Belang hebbenden worden voorts verwezen naar de publicatie van de distributiediensten. Verduisteren: Van 16 tot en met 22 Januari: 's Avonds van 17.15 u.'s Morgens tot 8.30 u. Schieten op smokkelaars In het Ned.-Belgische grensgebied doet zich reeds langen tijd het verschijnsel voor, dat men opzettelijk de wegen, waarop zich dou aneposten bevinden, mijdt, om inplaats daar van de grens op kleinere zijwegen of over landerijen te passeeren. Dat smokkelhandel hiervan veelal de drijfveer is, ligt voor de hand. Het clandestiene grensverkeer heeft thans zoo'n omvang aangenomen, dat de grensbewaking eerstdaags aanzienlijk ver scherpt zal worden. Het voornaamste uit vloeisel van dit strenge toezicht is de maat regel, dat voortaan op een ieder, die tracht de grens op een andere wijze dan via een douanepost te overschrijden, direct en zon der waarschuwing zal worden geschoten. (Telegr.) Middelburg. C. J. K., die uit een inrichting was ont vlucht, is door de politie alhier opgespoord en op transport naar die inrichting gesteld. Mej. L. M. R. was eveneens uit een kamp ontvlucht. Ook zij is hier aangehouden en op transport daarheen gesteld. Vlissingen. Door den econ. dienst der politie alhier werd een kolenhandelaar geverbaliseerd, om dat bleek, dat op één voor aflevering gereed staande hoeveelheid kolen van 5 hl er ruim 1/6 hl of ongeveer 15 kg te weinig waren. Toen Zaterdagavond een ingezetene, die zijn woning al had verlaten, om elders den nacht door te brengen, nog even terugkeerde, bemerkte hij onraad. De voordeur was van het slot. Hij waarschuwde direct de politie, die na een korte achtervolging den indringer, die door de achterdeur was ontvlucht, en die gewond was geraakt, op het dak van een schuurtje te arresteeren. Deze persoon bleek na verhoor en Ook voor jou Ook voor jou, Nederlandsche jongen van 1618 jaar, bestaat de mogelijkheid om een maand door te brengen in een weersport- kamp in Duitschland. Meer dan tien kam pen zijn reeds gehouden en allen zijn volko men geslaagd. Aarzel daarom niet langer en grijp de kans, die ook jou geboden wordt I Iedere jongen van 1618 jaar kan zich voor het volgende weersportkamp melden bij het adres Koningslaan 9, Utrecht, of aan een der navolgende adressen Maastricht, Vrijthof 25; Rotterdam, Een- drachtsweg 35; Goes, Violenstraat 44; Eind hoven, Keizersgracht 9; Groningen, Groote Markt 24; Hengelo, Drienerstraat 6; Assen, Rolderstraat 45Amsterdam, Willemspark weg 186; Den Haag, Nassauplein 6; Leeu warden, Emmakade 48. huiszoeking ook schuldig te zijn aan een in braak in den damesmodezaak. Hij is in arrest gesteld. Goes. C. S. en J. V. kregen een politioneele waarschuwing, omdat hun woningen niet vol doende verduisterd waren. H. C. kreeg een proces-verbaal, omdat hij zijn rijwiel onbe heerd liet staan. Zuid-Beveland. DE WILHELMINAPOLDER. De werk zaamheden aan het in het voorjaar van 1943 tengevolge van een dijkval ondergeloopen gedeelte van den Wilhelminapolder zijn zoo goed als geheel voltooid, al zal er nog heel wat tijd heengaan, voordat de ondergeloopen gronden weer volwaardig zijn voor den land bouw. Ongeveer 400 ha nabij het dorp Kat- tendijke stonden maanden lang onder water van de Oosterschelde, zoodat de grond veel zout heeft opgenomen. Gedurende de zomermaanden, dus ten tijde dat het zeewater nog vrije toegang had tot het ondergeloopen poldergedeelte, deed zich een bijzonderheid voor. Het geregeld in- en uitstroomende water had namelijk diepe geu len in de klei doen ontstaan. En met het zee water kwam in die geulen een groote hoe veelheid bot. Honderden amateur-visschers hebben daarvan geprofiteerd en men zag ze dan ook tot ver in den polder bezig met hen gel en kruisnet en ook wel met ongeoorloofd vischtuig. Er is op sommige dagen veel ge vangen; op zekeren dag had men de visch maar voor het grijpen toen de dijk dicht was gemaakt en het water in den polder door re gen enz. aan zoutgehalte verloor, waardoor de bot naar boven kwam en zich zonder meer liet vangen met de hand. Maar dat is dan ook het einde van deze buitengewone visch- vangst geweest. In totaal i9 door dezen dijkval ongeveer 15 ha grond verloren gegaan, waarvan 5 ha binnendijks. Er is een nieuwe dijk gelegd ter lengte van ongeveer 1200 m. De totale schade is moeilijk te schatten, maar dat deze buitengewoon groot is, is te begrijpen. KRUININGEN. Maandagmiddag hield de Coöp. Zeeuwsche Aankoopvereen. G. A. te Wemeldinge alhier haar ledenvergadering on der leiding van haar voorz., dhr L. Th. Voge laar van Krabbendijike. Goedgekeurd werd de balans met verlies- en winstberekening over 1 Juli 1942-30 Juni 1943. Dhr L. Th. Voge laar, aftr. bestuurslid en dhr D. Dees, aftr. lid van de Comm. v. Toezicht, werden her kozen. Na afloop dezer vergadering werd de nieuwe fruitfilm van de Maro-voorlichtings- dienst, getiteld: „Van Neerlands Fruit" ver toond, waarvoor veel belangstelling was. RILLAND. De school met den Bijbel hield haar jaarlijkschen ouderavond onder voorzit terschap van dhr M. W. Lobbezoo. Het hoofd der school en de onderwijzeres behan delden een opvoedkundig onderwerp. Ook de bestuursleden dhrn J. Meiven en P. Wind- horst leverden een bijdrage. De school mag zich in langzamen groei verblijden. Er was een zeer goede belangstelling. KRABBENDIJKE. De geitenvereeniging hield haar jaarvergadering. Voorzitter dhr A. Schrijver. De vereeniging telt thans 185 leden. Het loon van den bokhouder blijft ongewij zigd. Tot bestuurslid in de vacature-J. Sinke is gekozen de heer B. v. d. Brink; de overige •bestuursleden werden herkozen. De rekening over 1943 sloot met een batig saldo. Walcheren. GAPINGE. De landbouwer P. Langebeeke alhier, die door een stier werd aangevallen, is in het Gasthuis te Middelburg aan die be komen verwondingen overleden. ZOUTELANDE. Verleden week werden bij den landbouwer J. van Sluys vier lamme tjes geboren. De dieren maken het uitste kend. Maandagmorgen kwam P. Dingemanse die in de vroege ochtenduren enkele werk zaamheden in zijn schuurtje verrichtte, van een twee meter hooge zoldering te vallen. Het slachtoffer liep enkele diepe hoofdwon den op, waardoor hij veel bloed verloor. De dokter achtte overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk. Schouwen-Duiveland. OOSTERLAND. Dhr J. Kloote, die thans 77 jaar is, heeft ontslag gevraagd en gekre gen als koster der Ned. Herv. kerk alhier, welke functie hij 42 jaar heeft vervuld. Niet één Zondag was hij in al die jaren ziek. Zeeuwsch-Vlaanderen. SLUIS. Toen Zaterdagmorgen de knecht van den landbouwer de K. uit Aardenburg met een voer tarwe op weg was, vielen op den weg tusschen Draaibrug en Sluis, twee zak ken tarwe van den wagen. De voerman, die dit bemerkte, moest eerst zijn wagen aan den kant van den weg zetten, omdat twee auto's achterop kwamen en wilden passeeren. Toen hij zijn paarden tot staan hadj gebracht en om keek naar de tarwe die hij had verloren, zag hij tot zijn verbazing, dat ook de auto's waren gestopt en dat de tarwe daarop werd geladen, waarop beide auto's snel voorbij reden en spoedig uit het gezicht waren verdwenen. (P.Z.C.) De oudste tweeling van Nederland. Dat een tweeling samen 180 jaren telt mag wel als een unicum in den lande beschouwd worden. De Langstraat kan bogen op het bezit dezer merkwaardigheid. Want in Waspik woont Anna Maria Theresia de Bont, geb. 5 Aug. 1853 en in Baardwijk haar tweelingzuster Huiberdina Petronella, weduwe van dhr J. A. v. Schijndel. Overval op postkantoor te Purmerend. Eenige gemaskerde personen hebben een overval gepleegd op het postkan toor te Purmerend. Tegen half negen 's avonds hield een auto stil, waaruit zeven met revol vers gewapende mannen kwamen, die door een dienstingang binnendrongen, meldt het Dag blad voor N.-Holland. De zes aanwezige leden van het personeel werden met de wapenen bedreigd. Zij werden gebonden en de mannen namen dadelijk alle maatregelen om te voorkomen dat buitenstaan ders iets van den overval zouden merken. Voor een waarde van ruim f 22.000 aan bankpapier en „diverse pakken met distributie bescheiden, welke op het postkantoor gereed lagen, werden meegenomen. Alles ging zoo stil in zijn werk, dat de direc teur, die zich boven de dienstvertrekken be vond, eerst van den overval hoorde, toen de daders reeds in hun auto waren verdwenen. Inbrekersbende te Utrecht gepakt. De politie te Utrecht heeft de hand gelegd op een inbrekersbende, die in verschei dene stadswijken heeft geopereerd en groote WOENSDAG 19 JANUARI 1944. Ik weet, op wien ik mijn vertrouwen heb gevestigd en ik ben er van overtuigd, dat Hij bij machte is, hetgeen Hij mij toevertrouwd heeft, te bewaren tot dien dag. 2 Tim. 112b. Zon op 8.43, onder 17.07. Maan op 1.42, onder 12.35. Nieuwe m. 25 Jan., Ie kwart. 1 Febr. Het is veel edelmoediger den strijd voor een goede zaak te aanvaarden, al is de uitslag ook ongunstig, dan stil te zitten en voor elke moei lijkheid terug te deinzen uit vrees voor teleur stelling. GEORGE ELIOT. NED, HERV. KERK. Drietallen: te Delft (6e pred. pl.), G. v. Hoegee te Ferwerd, C. M. v. Endt te Amstelveen en G. Koch te Leiderdorp; te Vlaardingen (5e pred. pl.), H. v. Dijk te Den Ham, A. A. Koolhaas te Daar- le en Jac. Vermaas te Huizen (N.-H.). Aangenomen: naar Ophemert, E, C. Baart te Lathum. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Ouderkerk a. d. Amstel, M. v. d, Klis te Maarssen. HULPPREDIKERS. N e d. H e r v. K e r k. Benoemd te Kralingen, G. Strookappe, cand. te Oegstgeest. KORTE BERICHTEN. Ds F. J. Broey- er, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage, ont ving onder letters N. N. een gift, van f 12000, gelijkelijk te verdeelen tusschen zijn wijk, de wijkverpleging, het weeshuis, het rusthuis, de diaconie en het kwartton-plan voor de stich ting van nieuwe predikantsplaatsen. Voor de schulddelging der Westerkerk ontving de Ned. Herv. Gem. van Rotterdam opnieuw een gift van f 1000. Voor de classicale zending der Nederl. Herv. Kerk in de classis Amsterdam werd een legaat van f 1000 ontvangen. 's-GRAVENPOLDER. De geheele schuld der Ned. Herv. Gemeente alhier ad f 4000 is thans afgelost, dank zij het door de gemeente leden opgebrachte bedrag voor schulddelging. BRESKENS. Afscheid. Zondagmiddag nam Ds Goudzwaard afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Tekst was Hand 2032. Spr. dankte voor de groote liefde en vriendschap, die hij gedurende deze 7 jaren heeft mogen ondervinden. Namens den kerkeraad voerde de heer Me- lieste het woord, terwijl Ds Talma woorden van dank sprak namens de Evangelisatie-ver- eeniging „Oostburg". Namens den ring IJzen- dijke en de kerkvoogdij van Breskens sprak Ds Derksen uit Groede (consulent). partijen goederen heeft gestolen. Een der in brekers had twaalf inbraken op zijn geweten. De goederen, welke de politie heeft achter haald, vertoonen een groote verscheidenheid levensmiddelen, meubelen, kleedingstukken, radiotoestellen, tot zelfs een completen baby- uitzet. De gearresteerden zijn een 23-jarige opperman, een 23-jarige koopman en een 24- jarige loswerkman; voorts zijn aangehouden een 58-jarige rijwielhersteller, een 24-jarige heelster en een 32-jarige man. Een 19-jarige dienstbode, die ook is gearresteerd, bleek ja ponnen en groote bedragen aan geld te hebben gestolen van haar werkgeefster. A a 1 v a n 22 kilo. Bij een vischhandel te Enkhuizen werd onlangs een zoogenaamde commeraal aangevoerd, welke 22 kilo woog. Het dier had een lengte van 1.75 m., de mid dellijn op het breedste gedeelte was circa 30 cm. De visch was dioor een Wieringer visscher in de Waddenzee gevangen. De commeraal is een zeer groote vischsoortexemplaren van vijf tot tien kilo zijn geen zeldzaamheid. Kind getroffen door projec tiel. (A.N.P.) Tijdens luchtgevechten werd' het tienjarig zoontje van den heer B. ten Riet te Enter door neerkomende projectielen zoo ernstig getroffen, dat het opgenomen moest worden in het algemeen ziekenhuis te Almelo. De toestand van het kind is thans redelijk. Van bevoegde zijdie vestigt men nogmaals de aandacht op de noodzakelijkheid bij luchtge- vaar dekking te zoeken. Het is gewenscht, dat de ouders den kinderen hierop wijzen. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 18 Januari 1944. P. Gilde, 56 jaar, tuinder te St Laurens, wegens in strijd met het „Ventverbod Groen ten en Fruit" op den openbaren weg venten met peren. Eisch en uitspr. f 5 of 3 d. A. de Vos, 41 j., radio-monteur te Souburg, wegens het vervoeren van 20 kg tarwe. Eisch f 15 of 10 d. Uitspr. f 10 of 5 d. C. M. Huige, 32 j., commissionnair te 's-H. Arendskerke, wegens het vervoeren van 20 kg uien en 20 kg stoofperen. Eisch f 10 of 5 d. Uitspr. f 8 of 4 d. J. van de IJssel, 32 j., schilder te Middel burg, wegens het zonder toestemming ont slaan van de werknemers A. C. Wieme en C. Willeboordse. Eisch en uitspr. f 25 of 10 d. J. F. de Coninck, 37 j., kellner te Middel burg, wegens het verkoopen van levensmid delen en servies-distributie-kaarten. Eisch en uitspr. f 100 of 1 mnd. A. G. J. Balmakers, echtg. van J. F. de Coninck, 37 j., te Middelburg, wegens ver koopen van 1 of meer levensmiddelen-distri butiekaarten. Eisch en uitspr. f 25 of 10 d. M. H. Arts, echtg. van P. Brandes, 23 j., te Middelburg, wegens het verkoopen van meer dere levensmiddelen-distributiekaarten. Eisch f 30 of 15 d. Uitspr. f 20 of 10 d. A. de Kubber, 23 j., werkman te Middel burg, wegens het koopen van een aantal tex tielpunten. Eisch en uitspr. f 150 of 40 d. P. Post, 32 j., chauffeur te Middelburg,, wegens het verkoopen van een of meer le vensmiddelendistributiekaarten. Eisch f 20 of 10 d. Uitspr. f 10 of 5 d. J. Koreman, 45 j., huisschilder te Middel burg, wegens het verkoopen van 1 of meer levensmiddelen-distributiekaarten. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. Ja. Ma. van Gemert, 40 j., te Woensdrecht, wegens het te Rilland-Bath vervoeren van 15 kg appels. Eisch f 3 of 2 d. Uitspr. f 1 of 1 dag. Aa. Cha. Brooijmans, 21 j., te Woensdrecht als voren. Eisch f 3 of 2 d. Uitspr. f 1 of 1 d. A. K. V. van Hove, 37 j., ingenieur te Gent, wegens het ontvangen van 100 kg tarwe van J. Deij en 15 ikg bruine boonen. Eisch en uit spr. f 100 of 1 mnd met verb, verkl. J. Deij, 47 j., filiaalhouder te Terneuzen, wegens het afleveren van 100 kg tarwe aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1