DINSDAG 18 JANUARI 1944 58e Jaargang, No. 92 FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 4445S. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DE WINTERSLAG NAAR HET NOOR. DEN VERPLAATST. - DUITSCHE STELLINGEN NIET DOORBROKEN. - OOK ELDERS ZWARE GEVECHTEN. NIEUWE DUITSCHE DUIKBOOT SUCCESSEN. - BOMMEN OP KLAGENFURT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ten N.O. van K e r t s j en ten N.W. van Kirowograd zetten de bolsjewisten hun hevige aanvallen voort. Formaties van het leger en de Waffen-SS verijdelden alle door braakpogingen en schoten de twee laatste dagen 81 vijandelijke vechtwagetïs stuk. Ten W. van R e t s j i t s a gingen de Sov jets na hevige artillerievoorbereiding met sterke krachten tot den aanval over. In zwa re wisselvallige gevechten handhaafden onze troepen hun stellingen. Eenige penetraties werden uit den weg geruimd of afgegrendeld. Ten Z.W. van W i t e b s k mislukten her haalde aanvallen der bolsjewisten tengevolge van den taaien tegenstand van onze troepen. Ten N.W. en ten W. van Newel wierp de vijand nieuwe formaties in den strijd. Zijn gedurende den geheelen dag gedane aanval len stortten onder hooge verliezen voor hem ineen. Ten N. van het Ilmenmeer in het gebied van Leningrad, ten Z. van Leningrad en ten Z. van Oranien- b a u m, vielen de bolsjewisten met toene mende heftigheid aan. Hun doorbraakpogin gen werden ook hier in verbitterde gevech ten verijdeld; daarbij werden alleen ten Z. van Oranienbaum26 Sovjetvecht wa gens vernield. Aan het Zuid-Italiaansche front is de gevechtsactie in den sector ten W. en ten N.W. van C e r v a r o tijde lijk verslapt. Plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Een aanval van Noord-Amerikaansche bom menwerpers werd op 16 Jan. tegen het Zui delijk Rijksgebied gericht. TeKlagen- f u r t ontstonden schade aan gebouwen en verliezen aan menschenlevens. Door lucht verdedigingsstrijdkrachten werden bij dezen aanval alsmede boven het Italiaansche gebied 18 vijandelijke vliegtuigen, voor het meeren- deel bommenwerpers neergeschoten. Duitsche onderzeebooten boorden in het N. van den Atlantischen Oceaan, in deMiddellandsche Zee en in de Zwarte Zee vijf schepen met 36.500 brt., drie torpedojagers en twee duikbooten in den grond. Drie andere schepen werden door torpedo's getroffen, twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. De winterslag in het Noorden. (D.N.B.) De groote winterslag in het Oos ten is thans tengevolge van het stagneeren van het bolsjewistische offensief in den zuide lijken en den centralen sector, zooals werd verwacht, overgeslagen op het Noorden van het front, aldus de militaire correspon dent van het D.N.B., Martin Hallensleben. Hij schrijft: Deze nieuwe phase van den slag was te verwachten. Van Duitsche zijde is men daarop reeds langen tijd voorbereid. Wanneer men zich voor oogen houdt, dat in de nieuwe gevechtsgebieden waarmede de winterslag thans is uitgebreid, de Duitschers over goed uitgeruste troepen in goed opge bouwde stellingen beschikken, zal men wel kunnen aannemen, dat de bolsjewieken hier op een der hardste noten van den Duitschen af weer zullen bijten. Hun nieuwe aanvalsactie is op twee plaat sen begonnen: le. In het gebied ten Noordwesten van het Ilmenmeer in de richting van Nowo- g o r o d, waar zij trachten een doorbraak tot stand te brengen, en 2e. Uit het gebied van Oranienbaum, met als eerste zichtbare doel hier de Duitsche strijdkrachten te binden. Als totaaldoel van de thans begonnen operaties in het Noorden zal men wel de grens der Oostzeelanden moeten aannemen. In Duitsche militaire kringen is men echter ten aanzien van de voor de bolsjewisten be staande vooruitzichten zeer sceptisch. Het noor delijke offensief is op den eersten dag nergens krachtig aan den dag getreden en alle bolsje wistische aanvallen konden door de Duitschers volstrekt worden afgeslagen. Alleen plaatse lijke penetraties in de Duitsche stellingen wer den bereikt. Over het geheel krijgt men den indruk, dat de Duitsche leiding op langen ter mijn voorbereidingen heeft getroffen tegen alle eventualiteiten in deze gebieden. Antwoord van Moskou op de Poolsche nota. Ontstemming in Poolsche kringen. (DNB). Het Sovjet-Russische persbureau Tass heeft een officieel antwoord op de ver klaring van de Poolsche regeering te Londen gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de Poolsche verklaring slechts kan worden uit gelegd als een afwijzing van de Curzonlijn. Woordelijk zegt het antwoord„In anty/oord op de verklaring, die de Poolsche regeering te Londen op 15 Jan. heeft afgelegd, is Tass gemachtigd te verklaren 1. In de Poolsche verklaring is de kwestie van de erkenning der Curzonlijn als grens tusschen de Sovjetunie en Polen handig ver meden en volkomen genegeerd, hetgeen slechts kan worden uitgelegd als een afwij zing van de Curzonlijn. 2. Ten aanzien van het voorstel van de Poolsche regeering tot het opnemen van of- ficieele onderhandelingen tusschen haar en de Sovjetregeering is de laatste van meening, dat een dergelijk voorstel misleiding van de openbare meening beoogt. Want het is ge makkelijk te begrijpen, dat de Sovjetunie niet in staat is officieele onderhandelingen te ope nen met een regeering, waarmede de diplo matieke betrekkingen verbroken zijn. Te Moskou wenscht men er aan te herinneren dat de diplomatieke betrekkingen met de Poolsche regeering verbroken zijn op grond van een fout van deze regeering, n.l. wegens haar actieve deelneming aan de anti-sovjet- campagne der Duitschers in verband met de z.g. moorden te Katyn. 3. De bovenvermelde omstandigheden be wijzen opnieuw dat de huidige Poolsche re geering niet den wensch koestert goede buur- betrekkingen met de Sovjets tot stand te brengen". Naar de Britsche berichtendienst meldt, wordt in kringen van de Poolsche uitgewe ken regeering „de toon en de inhoud van de Sovjet-Russische verklaring, welke het ant woord vormt op de verklaring van de Pool sche uitgeweken regeering van 14 Jan., zeer betreurd". Naar verder gezegd wordt, zal thans de eerste stap van de Poolsche uitge weken regeering waarschijnlijk de consulta tie zijn van de regeeringen van Engeland en de Vereen. Staten. Reuter meldt uit Washington, dat de Ver. Staten zich bereid verklaard hebben op te treden als bemiddelaar tusschen Polen en Rusland. Minister Cordell Huil heeft ver klaard, dat de Amerikaansche regeering aan de Sovjets mededeeling heeft gedaan van haar bereidwilligheid om voor het herstel van de goede betrekkingen tusschen Rusland en Polen te werken. De regeering der Ver. Sta ten koestert de hoop, dat deze betrekkingen weer aangeknoopt zullen worden. Sofia wordt ontruimd. (S.P.T.) Het blad de Sora bevat een over zicht van de vernielde objecten te Sofia. Daar uit blijkt dat vier kerken of verwoest of zwaar beschadigd zijn. Verder zijn de kraaminrich ting en een paar groote gebouwen zwaar be schadigd. Ook eenige buitenlandsche gezant schappen hebben van den aanval zwaar te lijden gehad. Een zeer groot aantal woningen is onbewoonbaar geworden. Ook een zieken huis is getroffen, waardoor vele verpleegden en leden van het verplegend personeel om het leven zijn gekomen. In verband met het gebeurde en om het ver lies van nog meer menschenlevens te verhoeden heeft de Bulgaarsche minister van binnenland- sche zaken de ontruiming van Sofia gelast. Met ingang van 16 Januari mag men zich tusschen zes uur 's avonds en zes uur 's mor gens niet meer op den openbaren weg bevin den. Daar door het laatste bombardement de luchtalarminstallatie buiten werking is gesteld, zullen, wanneer er weer gevaar dreigt, de kerkklokken worden geluid. Alle groote Bul gaarsche steden hebben de middelbare scholen en universiteiten moeten sluiten, opdat, zoo noodig, deze gebouwen voor de inwoners der geëvacueerde steden kunnen worden opgeëischt. De toestand in het Verre Oosten. Berichten uit Tokio, aldus de N.R.C., geven te verstaan, dat men daar een verscherping van den luchtoorlog in 1944 verwacht. Dezer dagen is een nieuwe wet op de luchtbescherming in werking getreden, de overheid machtigend tot radicale ingrepen in de stedelijke besturen en tot preventieve afbraak van gebouwen en stra ten. De problemen, die zich bij de uitvoering van een ontruimingsplan voordoen, zijn eener- THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 9) —o— Ik bedoel daar jou niet mee. Alhoewel, jouw praat geeft niet bepaald blijk van... Hoe kom je opeens zóó? Hebben we je al die jaren voor niets laten studeeren? Waar om heb je dan niet dadelijk, toen je klaar was, gezegd, dat je geen roeping had? Wat Praat je over Roeping? Weet je niet, dat je geen echte dominee wordt vóór je het bent? Toe, Paul, kijk me aanl Ik vond het gisteravond fijn, dat je je hart luchtte. Maar je moet niet alles voor de volle honderd pro cent gaan meenen. Heusch, jongen, je mag wel eens eventjes over die dingen pieke ren. Het is juist een bewijs, dat het daar van binnen bij jou goed is. Als je de dingen zóó overdenkt als jij, dan wérkt het in je en dan Houdt u op over dat „juist goed zijn". Toen ik vier jaar geleden ds van Miggelen aan m'n bed kreeg, omdat ik twee weken griep had, en tegenover hem me liet ont vallen „dat ik soms zoo de pé aan mezelf kon hebben, dat ik zoo weinig met God reke ning hield", toen zei hij erg gemakkelijk te gen me; „Mooi zoo, m'n jongen, dat is juist een teeken, dat jij er goed voor ligt en dat de Geest in jou werkt...." Die man meende het goed. Maarre.... heb je bij al je overdenkingen van vannacht wèl met God rekening gehouden? Heb je om klaarheid gebeden? Dat kan nooit. An ders had je.... Laat u dat maar aan mij overl Paul staat van het bed op, korzelig. Wat moet u nu mijn blijheid bederven 1 Ik was juist zoo opgelucht vanmorgen vroeg.... Waarom heb jij mij verdriet gedaan, kan ik vragen l Ik heb m'n heele leven voor jouw studie gespaard. Is dat nu de dank? Als 'k jou was, zou ik maar gauw teruggaan naar Amsterdam, om wat te slapen. Daar zal je van opknappen. En ga daarna naar Minne toe. Die weet je wel op te vroolijken. Wedden, dat we dan weer trotsch kunnen zijn op onzen candidaat? Moeder doet een poging, om Paul aan het lachen te krijgen, maar zijn eerst zoo blij gezicht, blijft strak. Hij geeft moeder een hand en een vluchtige kus. „Ja, ik ga maar. Blijft u nog wat in bed? Ik kom er wel uit, hoor! M'n dank voor uw goede zorgen.... en bedoelingen", en hij loopt vlug de kamer uit. Na enkele oogenblikken hoort moeder de deur in het slot vallen en ze bedenkt met schrik, dat ze vergeten heeft tegen Paul te zeggen, dat hij wat eten moest vóór hij op reis ging (Wordt vervo'gd.) zijds eenvoudiger dan in Europa wegens de simpele woon- en leefwijze van de Japansche bevolking. Aan den anderen kant is het groot ste deel van de Japansche industrie nog gecon centreerd in vier gebieden langs een kuststrook ten Zuiden en Westen van Tokio, waar meer dan 30 millioen menschen leven en werken in de groote steden Tokio, Jokohama, Nagoja, Kobe, Osaka, Sjimonoseki en Moji. Ofschoon de oorlog voor het Japansche publiek over het algemeen nog ver verwijderd moet schijnen, is het dus begrijpelijk, dat de regeering tijdig met alle mogelijkheden rekening houdt. Korte Berichten. (D.N.B.) Het luchtwapen der geallieerden heeft Vrijdagmiddag drie plaatsen in het depar tement Seine inférieure aangevallen. Een der dorpen werd, bijzonder zwaar getroffen, er viel een aanzienlijk aantal slachtoffers onder de burgerbevolking. In een andere gemeente viel een bom op de school en maakte gewon den onder de kinderen. (S.P.T.) Woensdag j.l. hebben te Mara- kesj in Fransch Marokko besprekingen plaats gevonden tusschen iden Britschen premier, Churchill en generaal De Gaulle. Het voor naamste onderwerp van deze conferentie was de erkenning van het Fransche comité als legale Fransche regeering in geval van een invasie. (D.N.B.) Uit Londen wordt gemeld: Volgens berichten uit Marakesj is Churchill genezen. In den loop van de volgende week wordt hij te Londen terugverwachte DRASTISCHE VERLAGING VAN DE RUNDVEEPRIJZEN AANGEKON DIGD. Er zijn op korten termijn van over- heidszijde maatregelen te verwachten om de prijzen van het rundvee drastisch te verlagen. Aangezien de handel in rundvee thans in hoofdzaak wordt beheerscht door speculatieve overwegingen, kan overheidsingrijpen niet lan ger uitblijven. Belanghebbenden worden ver wezen naar de officieele publicaties hierover. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS, SS-WachtbatalJon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 19.1.44 9—12 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 1518 uur: Arnhem, Café Royal. 20.1.44 912 uur: Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 181318 uurZwolle, Hotel Gijtenbeek. 21.1.44 912 uur: Assen, Concerthuis a. d. vaart1518 uurGronin gen, Heerestraat 46. 22.1.44 912 uur: Leeu warden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.1.44 914 uur: Amsterdam, Dam 4. 24.1.44 913 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 25.1.44 914 uur: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 26.1.44 914 uur: Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutscheweg. DE SCHREIERSTOREN TE AMSTER DAM. Ook voor het behoud van deze Neder- landsche Cultuurwaarden strijden onze Vrij willigers. GL/H/P m Verduisteren: Van 16 tot en met 22 Januari: 's Avonds van 17.15 u.'s Morgens tot 8.30 u. Benoemd tot dijkgraaf van den Nieuw- St. Jooslandpolder H. Crucq te Nieuw- en St. Joosland. Goes. Zaterdagmiddag werd 'het jongetje Zw. in de Ganzepoortstraat door een postwagen aangereden en verwond. Dr Looijen ver leende de eerste hulp. Walcheren. GAPINGE. Zaterdagmorgen werd de land bouwer P. Langebeeke alhier, toen hij een stier van den stal wilde halen, door het dier aangevallen. Met zware verwondingen aan het onderlichaam is de man in zorgwekken- den toestand naar het Gasthuis te Middel burg overgebracht. (P. Z. C.) Schouwen en Duiveland. ZIERIKZEE. Aan het jaarverslag over 1943 van het bureau tot voorlichting bij Beroeps keuze voor Sohouwen-Duiveland, is het vol gende ontleend: Nog 6 van de 18 gemeenten op het eiland dragen nog niet bij. De vacature Dr W. H. Ittmann werd vervuld door het zitting nemen in de commissie van Dr E. E. Vleugels Schutter. De heer F. L. Timmerman bedankte als lid. In 1943 werden 41 bezoeken geteld, ver deeld over 36 personen (vorig jaar resp. 73 en 57), verdeeld naar de gemeenten: Zierik- zee 27, Brouwershaven 4, Oosterland 1, Eiker zee 1, Dreischor 1, Ellemeet 1, Zonnemaire 1. 23 candidaten (45) werden psychotechnisch onderzocht. Vergoedingen bij verplichte tewerkstelling. Op 3 Jan. 1944 is in werking getreden een beschikking van den gemachtigde voor den Arbeid, waarbij voorschriften worden gege ven inzake vergoedingen van werkgevers zijde te betalen aan werknemers, die onder verplichting tot dienstverrichting krachtens verordening 42-1941 in een onderneming zijn tewerkgesteld. Met de zoojuist genoemde werknemers worden gelijkgesteld zij, die met of zonder tusschenkomst van het gewestelijk arbeids bureau, een werkkring aanvaarden of aan vaard hebben, waarin, indien zulks niet was geschied, iemand onder verplichting tot dienstverrichting te werk zou zijn gesteld. Of dit het geval is, wordt door den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau schrifte lijk beslist. De werkgever is verplicht de kosten te vergoeden van de reis, die de werknemer bij het begin en het einde der dienstbetrekking van resp. naar zijn woonplaats maakt. De verzuimde arbeidstijd dient met het basis uurloon te worden vergoed. De reiskosten, gemaakt bij periodiek verlof, komen even eens ten laste van den werkgever. Voorts zijn nog bepalingen opgenomen betreffende reiskosten- en reistijdenvergoeding aan hen, die dagelijks naar huis terugkeeren. Voor scheidingsgeld komt in aanmerking de gehuwde werknemer of de kostwinner, die tengevolge van zijn tewerkstelling zoo ver van zijn woonplaats verwijderd is, dat het hem redelijkerwijs niet mogelijk is dagelijks naar huis terug te keeren. Het scheidingsgeld bedraagt f 2 per kalen derdag en bestaat uit een huisvestingskosten- vergoeding (f 0.50 per dag) en een daggeld (f 1.50 per dag). Het daggeld is verschuldigd voor alle dagen gedurende welke de werknemer uit hoofde van zijn dienstbetrekking niet in zijn woonplaats aanwezig kan zijn. De huis vestingskostenvergoeding dient te worden be taald zoolang de werknemer tengevolge van zijn tewerkstelling genoodzaakt is woninghuur te betalen. Indien de werkgever den werkne mer vrijen kost verschaft, kan het daggeld verminderd worden met de werkelijk gemaakte onkosten, doch in geen geval met meer dan f 1.50. Worden slechts enkele maaltijden ver schaft, dan wordt het daggeld met een redelijk gedeelte verminderd. De werknemer, die in zijn nieuwen werkkring meer dan f 5400 per jaar verdient, komt voor toekenning van scheidings geld niet in aanmerking. Artikel 7 der beschikking kent aan den niet dagelijks naar huis terugkeerenden werknemer een recht toe op een periodiek verlof van drie kalenderdagen (de Zondag niet inbegrepen). De werknemer heeft geen recht op doorbetaling van loon tijdens het periodiek verlof. De ge huwde of daarmee gelijkgestelde werknemers genieten dit verlof telkens na een dienstver band van 6 maanden. De beschikking is niet van toepassing op werknemers, voor wie de volgende regelingen van kracht zijn: De Duitsche weermachtsregëling (Ned. Stcrt. 1943 no. 104)de regeling voor bouw vakarbeiders in den Noord-Oostelijken polder (Ned. Stcrt. 1943 no. 107)de regeling voor de oogstcolonne (Ned. Stcrt. 1942 no. 161)de regeling voor werknemers in het landbouw bedrijf, die buiten hun woonplaats arbeid ver richten (Ned. Stcrt. 1942 no. 107). Filmvoorstellingen thuis en de daaraan verbonden ge varen. Van de zijde van het Filmgilde be richt men ons o.m. het volgende naar aanlei ding van een ongeval in de Hugo de Groot straat te 's-Gravenhage, dat aan een kindje reeds het leven kostte Wie zou het in zijn hoofd halen om eenige kilogrammen ontplofbare stoffen in zijn woonhuis te halen en deze vlak bij een gloei end heete lamp te houden, terwijl zijn gezin er omheen geschaard zit? Hetzelfde gebeurt, als men een normaalfilm (z.g. nitro film), die voor vertooning in filmtheaters bestemd is, draait op een z.g. huisbioscoop. Ook in het filmtheater zijn de gevaren groot geweest. Doch sinds jaren zijn hierte gen passende maatregelen genomen, zoodat nu gerust gezegd kan worden, dat de veilig heid van personeel en publiek volkomen ge waarborgd is. Het gevaar zit niet in het apparaat. Dit vat geen vlam of „ontploft" niet. Het gevaar zit alleen in de fiim. De brandbaarheid van normaalfilm is niet minder dan die van bus kruit. Bovendien ontwikkelt de brandende film, indien er geen voldoende luchttoevoer is een zeer giftig gas. Het spreekt vanzelf, dat voorstellingen met de gevaarlijke normaal film, anders dan vanuit een theatercabine, door geen enkelen brandweercommandant toegestaan zijn. Er zijn echter nog honder den „huisbioscopen" en duizenden rollen film die een bedreiging vormen van leven en be zit. In den regel wordt het advies van een deskundige of van de brandweer niet ge vraagd. Zijn nu alle voorstellingen met film in de huiskamer gevaarlijk? Neen, volstrekt nietl Voor gebruik door particulieren wordt sinds jaren film (smalfilm) vervaardigd in de breedten 16, 9)4 en 8 mm. Op een vrijwel ongevaarlijk, minder brandbaar materiaal. Onbrandbaar is deze film ook niet, doch de brandbaarheid is zoo veel geringer, dat een catastrophe niet voor kan komen. Ongeluk ken met dit materiaal zijn nog nooit voor gekomen. Men onthoude: gevaarlijk is film die 3)4 cm breed is. Ongevaarlijk is elke film van 16, 9)4 of 8 mm breedte. Schuilkelder ingestort. De fabrieksarbeider K. Molenkamp te Ha- velterberg had bij zijn woning een schuilkel der gemaakt. Zaterdag, toen hij zich met zijn vrouw en het 3-j. dochtertje in den kelder bevond, stortte deze in, waarbij zij allen be dolven werden. Met groote moeite kon men man en vrouw bevrijden. Toen het kind te voorschijn was gehaald, waren de levensgees ten reeds geweken. Door velgring gedood. Vrijdag avond is de 22-jarige N. K. te Oud-Beyerland bij zijn werkzaamheden in een autoreparatie- inrichting om het leven gekomen, doordat van het autowiel, waarvan hij den band oppompte de velgring sprong en hem aan het hoofd trof. Kokende melk over het lichaam. Het 5-jarig zoontje van de familie S. te Alphen trok in een onbewaakt oogen- blik een pot kokende melk om. Het knaapje liep hierbij ernstige brandwonden op. Inbraak opgehelderd. Drie weken geleden werd te Eindhoven ingebroken in een bontzaak aan de Hoogstraat, waarbij 32 bontmantels en ander bont tot een gezamen lijke waarde van f 40.000 werd buitgemaakt. Thans is men er in geslaagd deze inbraak DINSDAG 18 JANUARI 1944. Wees mede bereid voor het Evangelie te lijden in de kracht van God, die ons behouden heeft en geroepen met een heilige roeping. 2 Tim. 18b en 9a. Zon op 8.44, onder 17.04. Maan op 0.33, onder 12.12. Laatste kw. vandaag, Nieuwe maan 25 Jan. De wereld had in ontstellende mate ver leerd te dienen. Zij is bezig dat weer te leeren, maar het zal haar slechts ten zegen zijn, wan neer zij dit doet in het gareel van den hoog- sten dienst, den godsdienst. Daaraan moet de kerk de wereld nu meer dan ooit herinneren en daarom moet zij vrij staan in de wereld. Hieruit volgt, dat voor het kennen van haar roeping en de. velerlei roepingen en taken, waarin deze in onze concrete werkelijkheid uiteenvalt, de kerk telkens weer wordt terug gewezen naar de opdracht van haar Heer en naar niets en naar niemand anders ter wereld. „Onderhouden alles, wat Ik u geboden heb", zoo luidt de korte, maar eindeloos rijke samen vatting van de roeping der kerk. Dr S. ROZEMOND. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Leiden (vac. Dr J. Riemens), W. H. Kelder te Middelburg. GEREF. KERKEN. V i e r t a 1te Am sterdam (9e en 10e pred. pl.), F. A. den Boeft te Kralingen, J. C. Gilhuis te Katwijk aan Zee, P. N. Kruyswijk te Hilversum en D. Ringnalda te Drachten. CHR. GEREF. KERK. T w e e t a 1te Amsterdam-Oost, J. P. Geels te Aalsmeer en M. W. Nieuwenhuijse te Den Haag. Beroepen: te Nieuwpoort, C. Smits te Dordrecht. INTREDE, BEVESTIGING EN AF SCHEID. Ds D. Tromp, gekomen van Zand- voort, deed met Rom. 3:11 en 1020 intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, als pred. voor den arbeid onder de buitenkerke lijken in Zuid. Bevestiger was Dr K. H. Miskotte met Matth. 28:19 en 20. Ds J. Wristers, Geref. pred., gekomen van Hel mond, werd door Ds J. Kremer uit Leeuwar den te Watergraafsmeer bevestigd met Hand. 272125 als pred. voor de geestelijke ver zorging der zeevarenden bij de koopvaardij en de kustvaart. Ds Wristers deed intrede met Jona 1:6. Ds P. de Jong, Gëref. pred. gekomen van Bunschoten, werd te Zwolle door Ds D. Hoek, em. pred. te Hilversum, met 1 Cor. 39 bevestigd als predikant voor den Noord-Oostpolder. Ds de Jong deed in trede met Matth. 1618. Ds H. v. d. Ak ker nam wegens vertrek naar Sliedrecht met Deut. 324a afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Almkerk. In zijn nieuwe gemeente werd hij door Ds W. Willemse te Hilversum be vestigd en deed hij intrede met Psalm 47. Ds D. Goudzwaard nam Zondag afscheid van de Ned. Herv. Gém. te Breskens. A.s. Zondag doet hij intrede te IJsselmonde. Be vestiger zal Ds H. W. Waardenburg te Rot terdam zijn. Ds W. Oost, gekomen van Raamsdonk, deed intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Katwijk a. d. Rijn met Matth. 3:13 17. Bevestiger was Ds Jac. Treffers te Woerden met Lucas 24:17. Cand. F. Kou- wenhoven doet Zondag a.s. intrede bij de Geref. Kerk te Zonnemaire. Bevestiger is Ds Joh. H. Rietberg van Maassluis. Ds C. G. Bos nam wegens vertrek naar Uithuizermee- den afscheid van de Geref. Kerk te Haarlem- mermeer-O.Z. met Hand. 2032. GOES. Schulddelging. De rondgang onder de leden der Geref. kerk alhier om te komen tot een versterkte schuldaflossing heeft in eersten aanleg opgebracht de som van f 20978.50. Meerdere giften zijn toegezegd of worden nog verwacht. KRABBENDIJKE. Men vraagt ons plaat sing van het volgende verbeterde bericht: In de vergadering van den kerkeraad der Geref. kerk deelde Ds Ros mede, dat in ver band met het a.s. jubileum der kerk, door het initiatief van enkele leden der gemeente, kerk en pastorie met één gift schuldvrij zijn ge maakt. KORTE BERICHTEN. De Geref. Kerk te Idskenhuizen mocht haar eeuwfeest vie ren. Aangezien meerdere leden der gemeente Zondags per tram elders gaan kerken, heeft de kerkeraad der Geref. Kerk van Rijnsburg een controle bij de tram op Zondag gehou den, waarover rapport is uitgebracht. Aan de betrokken gezinnen zal aandacht geschon ken worden. Gelezen in het verslag van de kerke- raadsvergadering van de Geref. Kerk te Kla- zienaveen„Van de Fa. Sch. is een stuk veen gehuurd, waardoor de kerk voor 1944 10 a 12 dagwerk turf zal kunnen vergraven". Ds C. v. d. Zaal, em. pred. van de Chr. Geref. Kerk, wonende te Lisse, is weer in de gelegenheid zijn ambt waar te nemen. TEKORT AAN BIJBELKENNIS. Ge lezen in „Het Volk" in een quasi-grappig ar tikel over het allesbehalve humoristisch on derwerp van de evacuatie zoals een beroemd veldheer eens zei: „Neem uw beddeken op en wandel". Benoemd tot onderwijzer(es) te Alphen a. d. Rijn, mej. J. G. Bavinck te Amersfoort; te Bussum, mej. P. A. G. Slijper, aid. (tijd.); te Doetinchem, mej. F. Pieters, aldaarte Ezinge, mej. J. Piek te Heerenveen (tijd.) te Grijpskerk, J. Boer te Oostwold en M. Hilhorst te Ten Post; te Vlaardingen, A. de Korte, aldaar; te Vriezenveen, G. v. Zuile- kom te Almelo (tijd.). KAPELLE. Geslaagd voor Boekhouden vanwege de vereen, van Leeraren te Amster dam, mej. A. Kole, alhier. volledig tot opheldering te brengen. De daders zijn te Amsterdam gearresteerd. Al het ge- stolene is achterhaald. De aardbeving in Argen tinië. (DNB). Geheel Argentinië is diep onder den indruk van de aardbevingsramp, die San Juan, de hoofdplaats der gelijknami ge provincie, voor het grootste deel heeft verwoest. Volgens een officieele mededeeling is 90 pet. van de huizen der stad vernield, waaronder het gouvernementsgebouw, de ka thedraal, en talrijke andere kerken.De Criti ca spreekt van 3500 dooden en meer dan 7000 gewonden. San Juan werd Zaterdag tusschen 20.45 en 20.55 geschokt door drie bevingen, die elk ongeveer een minuut duurden en steeds hef tiger werden. Het werd onmiddellijk volko-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1