ZATERDAG 15 JANUARI 1944 58e Jaargang, No. 90 VOOR PEN ZONDAG FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER KERK EN SCHOOL UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dlr.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. Dit weet ik: dat God met mij is. Psalm 5610 b, God met mijwie durft dat zóó maar te zeggen? Dat kan een mensch immers juist zoo kwellen, die vraag: is God wel met mij? Het kan je benauwen bij dag en bij nacht. Voor hoevelen moet uit de benauwenis van het leven deze vraag opklimmen 1 God met mij Is de Psalmist niet een zelfverzekerd mensch, die uit de rustige veiligheid van een ongeschokt leven tot deze uitspraak komt „Dit weet ik: dat God met mij is?" Leest u eens den geheelen Psalm. Wat een brandende nood 1 Boven het leven van dezen mensch staat dag aan dag de doodsdreiging. Blijkens het opschrift is deze Psalm toe geschreven aan David. Dat is wel te begrij pen: wat is David door zijn vijanden opge jaagd, bespied, vervolgd 1 Moest hij in dien nood niet tot vertwijfeling komen? En toch, juist uit den mond van zoo'n ge kwelde hooren we dat geloofsgetuigenis „Dit weet ik; dat God met mij is". Hoe komt hij daartoe? Alléén op grond van Gods belofteGods Woord, dat hem is toegezegd. „In God zal ik Zijn Woord prij zen", lezen we eenige malen in den psalm.' Hoe is dat met ons? Stelt u zichzelf eens die vraag: durf ik mij te houden aan Gods Woord, hóé de omstandigheden ook zijn? Als wij den Psalmist zijn leed hooren kla gen, trilt er in ons hart een snaar mee. Dat vindt weerklank bij ons. Maar de groote vraag iskan ik ook in dat andere met hem meegaan? Ja, ook voor ons is dat mogelijk wat ons ook.van dag tot dag boven het hoofd hangt; hoe gespannen wij ook de toekomst tegemoet zien. Immerswij hebben Kerstfeest gevierd en daar hoorden wij Gods Woord: „Vrees niet, want zie, ik verkondig u groote blijdschap, die al den volke wezen zal, namelijk dat u heden geboren is de Zaligmaker". Hij is onder ons gekomen, Wiens Naam reeds door Jesaia werd aangekondigd als Immanuël, d.i.God met ons 1 Dat is bet wonder, waarover wij ons van dag tot dag verblijden mogen: in Jezus Christus is God met ons. In verbondenheid aan onzen Heiland, moe ten wij het lééren zingen, ook midden in den nood Ik heb mijn God, dat is genoeg, ik wensch mij niets daarneven. Veel meer dan 't meeste, dat ik vroeg, is mij in Hem gegeven mijn hoogste goed, mijn troost in smart, de trouwe Vader van mijn hart, mijn eeuwig licht en leven. 's-H. A.E. NOG STEEDS HEVIGE GEVECHTEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. - VERSCHILLENDE STERKE SOWJET- AANVALLEN AFGESLAGEN. - TOE NEMENDE FELLE STRIJD IN ITALIË - BOMMEN OP DUITSCHLAND EN Z.O. ENGELAND. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Ten N.O. van Kertsj zijn sterke vijan delijke aanvallen afgeslagen. Bij het landings hoofd van Nikopol breidden de bolsje wieken hun aanvallen op nieuwe sectoren uit. Zij werden in zware gevechten uiteengesla gen. In het gebied ten W. van Kirowo- g rad hebben onze troepen verscheidene vij andelijke aanvalsgroepen uiteengeslagen. Na harde gevechten werd hier in een tegenaan val een frontbres gedicht. Tien vijandelijke tanks en 30 kanonnen werden daarbij ver nield. Ten Z. en ten Z.W. van Tsjerkas- si zijn gevechten met den plaatselijk binnen gedrongen vijand aan den gang. In het gebied ten Z.W. van Pogrebitsjsje zijn de bolsjewieken in een tegenaanval verder te ruggeworpen. Ten W. van Berditsjev is een naar het achterland doorgebroken bolsje wistische tankgroep na het stukschieten van 55 vijandelijke tanks en 8 stukken stormge- schut vernietigd. In het gebied ten Z.W. en ten W. van Novograd Wolinsk hebben onze troepen tegenover den opdrin- genden vijand verder hardnekkig weerstand geboden. Ten W. van R e s j i t z a duurde de sterke druk van den vijand voort. Bij den afweer van de zware vijandelijke aanvallen hebben de troepen van een pantserdivisie 19 doorgebroken tanks vernield. In het gevechts THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 8) o Paul kijkt langs haar heen en gaat voort: „Nee, ik heb alles nóg eens overdacht. Zóó gaat het niet langer. Van Steenbergen wil geen candidaat meer zijn. Hij gaat wat an ders beginnen Spot daar niet mee, Paull Je ambt is te heilig Ik spot niet. Nee, ik weet het nu heel, heel goed. Probeer niet me er van terug te brengen. Ik wil het niet meer. Ik mag het niet.... Begin je weer? Wat heb je overdacht? Moeder's stem klinkt scherp en ze spreekt het „overdacht" plagerig-langzaam uit. Ik zal het u nü rustig vertellen. Omdat ik me van binnen kalm voel én alles goed overzie. Dan vertelt Paul van zijn besluit, van zijn beweegredenen. Een tijdlang blijft het stil in de slaap kamer. Door het halfgeopende raam dringt het rammelen van bussen op 'n melkwagen binnen. Een kind roept ergens naar zijn moeder „Die gaat zeker naar school", gaat het door Paul heen. Het is wonderlijk kalm in gebied van W i t e b s k verminderde de zwaarte van de vijandelijke aanvallen onder den indruk der zware verliezen van den vorl- gen dag. Vrij zwakke aanvallen werden af geslagen. Ten N.W. van Newel onderna men de bolsjewisten ook gisteren felle aan vallen, die in harde gevechten werden afge weerd. De twee laatste dagen hebben de bols jewieken aan het Oostelijke front 335 tanks verloren. In Zuid-Italië valt de vijand in den sector ten W. en ten N.W. van Venafro met toenemende felheid aan. Zware gevechten zijn hier aan den gang. Aan het overige front zijn, afgezien van de voorpostengevechten aan de G a r i g - 1 i a n o, geen belangrijke gevechtshandelin gen voorgekomen. Vijandelijke torpedojagers werden bij een poging om de stad Civitanova aan de kust van de Adriatische Zee te beschieten door marinekustbatterijen onder vuur geno men. Na verscheidene treffers wendden de torpedojagers brandend den steven naar het Zuiden. In den afgeloopen nacht hebben eenige Britsche vliegtuigen bommen geworpen op West-Duitsch gebied. In de avonduren van gisteren hebben Duit sche vliegtuigen doelen in Z.O. Engeland bestookt. Winterslag wordt steeds heviger. (A.N.P.) De winterslag aan het Oostelijke front woedt met onverminderde hevigheid voort en schijnt in omvang veeleer toe dan af te nemen. In de Duitfsche commentaren wordt niet verheeld, dat men zich tegenover een tegen stander ziet geplaatst, die met de volle kracht zijner geweldige numerieke overmacht het Duitsche afweerfront tracht te vermorzelen, al stemmen de geleidelijk op gang komende tegen maatregelen tot voldoening. Terwijl bij Witebsk, het noordelijke zwaar tepunt van het front, alle Sowjet-Russische aanvallen, hoe hevig ook, tot dusver zijn mis lukt, is in het zuiden een bewegingsoorlog van geweldigen omvang aan den gang. Van het penetratiegebied van Korosten-Sjitomir-Ber- ditsjev uit valt het roode leger waaiervormig aan, waarbij in het bijzonder de aanvallen in westelijke richting de Duitsche strijdkrachten tot het prijsgeven van terrein genoopt hebbben. Daarnaast streeft het roode leger er naar, door aanvallen van het gebied tusschen Ber ditsjev en Dnjepropetrowsk uit, den zuide lijken vleugel van het front in verschillende deelen te splitsen. De Duitschers ondernemen van hun kant in dezen sector in kracht toe nemende tegenaanvallen en voortdurend golft de strijd heen en weer, waarbij er uitermate onoverzichtelijke situaties ontstaan met een buitengewoon grillig verloop der fronten. Het afgrendelingsfront, dat de Duitschers tegen de naar het zuiden gerichte Sowjet-Russische aanvallen hebben opgericht, steunt op de Boeg, welke rivier een goede bescherming vormt voor de spoorlijn van Odessa naar Lemberg, welke voor het Duitsche ravitailleeringsverkeer onmisbaar is. Buitengewoon zwaar zijn ook de Sowjet- Russische aanvallen aan de oostzijde van de Pripet-moerassen, waarvan Mosir blijkbaar het doel is. Als gevolg van hun overwicht hebben de Russen eenige bresseri kunnen slaan in de Duitsche linies. Het belang van den strijd in dezen sector, die nog in vollen gang is, en een buitengewoon verbitterd karakter draagt, is evident, daar bij een verder opdrin gen der bolsjewisten naar het hart van de Pripet-moerassen het gevaar eener overvleu geling der meer naar het noorden gelegen stel lingen zou ontstaan. Aan de westzijde van de Pripet-moerassen zou voor de Duitsche troepen het gevaar eener bedreiging in den rug toenemen, naarmate de Sowjet-Russische opmarsch van Sarny uit naar het noorden voortschrijdt. Dit zou tevens een ernstige belemmering vormen voor de ravitail leering der Duitsche strijdkrachten in het moe rassengebied. Aangezien echter de Sowjet- Russische strijdkrachten, die tot het gebied van Sarny zijn doorgedrongen, bestaan uit niet bijzonder sterke voorhoeden, vertrouwt men van Duitsche zijde deze bedreiging te kunnen afwenden. Bommenwerpers boven Duitschland. (D.N.B.) Britsche bommenwerpers die in de avonduren van Vrijdag het Duitsche Rijk binnen Vlogen stieten naar het D.N.B. ver neemt op krachtigen Duitschen luchtafweer. Volgens de tot nu toe ontvangen rapporten is het te verwachten, dat de Duitsche luchtver- hem. Je hóórt de stilte in de zonnige kamer. Hij vóélt moeders blik, verwacht tranen. Zeg 's wat, moeder 1 Kunt u mij niet begrijpen? Ik begrijp je maar al te goed. Des te beter. Brutaal worden ook nogl Als je eens wist hoe leelijk, hoe dom, hoe slecht je doet. Ik dacht gisteravond„Och, de jongen heeft het wat te kwaad. Dat gaat wal over." Ik b 1 ij f dat hopen, want jij weet niet wat je zegt. U moet niet boos worden, dat Ach, je spreekt, of je een klein kind bent. Heb jij gestudeerd? Ben jij zoo langs alles heengegaan? Omdat je anderhalf jaar moet wachten! Zijn er niet velen van je jaargenooten, die nóg langer zonder bleven en tóch klaarkwamen? Ja, en die den redacties van de dag bladen gevraagd hadden de lijst van beroep- bare candidaten alsjeblieft één keer om te draaien en met de Z. te beginnen, omdat hun naam toevallig begon met één der laatste letters van het alphabet en de scriba's, die met de A beginnen, kwamen daardoor nooit aan hèn toe. En dan nog van leiding spre ken, moeder? Je moet niet generaliseeren. Niet alle candidaten leven zoo oppervlakkig Dank u voor het compliment (Wordt vervolgd.) dediging wederom een aanzienlijk aantal vlieg tuigen heeft neergeschoten. De krijgsbedrijven. Wat de gevechten in het Oosten betreft, zoo schrijft de N, R. C., is het merkwaardig ste, dat er gelijktijdig fel gevochten wordt in de streek van Sarny, dus aan de kruising van de spoorwegen Kiew-Warschau en Wilna- Rowno, èn ongeveer op dezelfde hoogte, maar eenige honderden kilometers verder naar het Oosten, tusschen den middenloop van den Dnjepr en zijn zijrivier de Pripet. Niemand vermag echter met zekerheid te zeggen, of de winterslag daarmee reeds zijn hoogtepunt heeft bereikt. Verondersteld wordt, dat er aan de zijde van de aanvallers nog aanmerkelijke reserves worden gereed gehouden, Maar ook aan den kant van de verdediging zijn versterkingen beschikbaar. De militaire deskundige Sartorius schreef twee weken geleden, dat de tegenstanders blijkens hun uitingen overtuigd zijn van de aanwezigheid van operatieve reserves, die door het Duitsche opperbevel zouden zijn be stemd, om al naar de behoeften in het Oos ten, het Westen of het Zuiden in het veld te worden gebracht, Sartorius meent nu de co ördinatie, welke te Teheran is besloten, zoo danig te kunnen opvatten, dat een aanval in het Westen eerst dan ondernomen wordt, wanneer het Roode leger er in geslaagd zou zijn tenminste een deel van de manoeuvree* rende reserves tot zich te trekken. Men vindt ook anderen, zooals de mede werker van de Sunday Times, die den nadruk leggen op de onzekere weersgesteldheid gedu rende de eerste vier maanden van het jaar. Daarop wijst ook een Amerikaansche schrij ver na een berekening, waaruit blijkt, dat het gedurende honderd winters in het Nauw van Calais nooit langer dan vier dagen achtereen volkomen mooi weer is geweest. De onder-staatssecretaris in het Ameri kaansche ministerie van marine zei dezer da gen, dat de plannen voor offensieve acties zoover gevorderd zijn, dat de data nu vast gesteld konden worden. De Amerikaansche Army and Navy Journal verklaart„De inva sie in Europa zal vervroegd worden in geval de geallieerde luchtmacht er niet in zou sla gen het Duitsche raketgesc.hut aan de Kanaal kust onschadelijk te maken". Uit de offici euze Engelsche mededeeling, dat er thans in Groot-Brittannië meer dan 500 luchthavens met een gezamenlijke oppervlakte van meer dan 100.000 H.A. beschikbaar zijn voor de toekomstige krijgsbedrijven, valt slechts af te leiden, dat men groote waarde hecht aan het optreden van de luchtmacht. Korte Berichten. S.P.T. meldt uit Tokio, dat geallieerde vliegtuigen Woensdag Formosa hebben aan gevallen. Uit Tsjoenking wordt gemeld, dat de Zuidwestkust van Formosa in de laatste dagen tweemaal door Amerikaansche vliegtui gen is aangevallen. Ook Bangkok is het doel van een aanval geweest. (D.N.B.) Donderdagmiddag voerde de Engelsch-Amerikaansche luchtmacht een bom aanval uit op Rome. Er werden brisant- en brandbommen uitgeworpen. Tijdens den aanval vlogen de bommenwerpers ook herhaaldelijk over Vaticaanstad. De verliezen onder de be volking zijn nog niet bekend. Drie vliegtuigen werden aan den rand der stad neergeschoten. (D.N.B.) De uitgeweken Poolsche regee ring stelt in haar antwoord op de Sovjet- Russische verklaring inzake de Sovjet-Rus sischPoolsche betrekkingen voor, zoo meldt de Britsche berichtendienst, met de Sovjet- Unie onderhandelingen te voeren waaraan ook de regeeringen van Engeland en de Vereenigde Staten zullen deelnemen. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 17.1.44, 914 uurRotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 18.1.44, 9-12 uur: Breda, Restaurant Modern, Markt1518 uurDen Bosch, Hotel N.-Brabant, Markt 45; 19.1.44, 912 uur: Venlo, Deutsches Haus Egmondstraat 16; 1518 uur: Arnhem, Café Royal; 20.1.44, 9-12 uur: Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18; 1318 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 21.1.44, 912 uur: Assen, Concerthuis a/d Vaart; 1518 uur: Gronin gen, Heerestraat 46; 22.1.44, 912 uur: Leeu warden, Huize Schaaf, Breedstraat23.1.44, 9-14 uur: Amsterdam, Dam 4; 24.1.44, 913 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 25.1.44, 914 uur: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg; 26.1.44, 9-14 uur: Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutsche- weg. SPERTIJD VOOR NOORD- EN ZUID-BEVELAND GEWIJZIGD, De Commissaris-Generaal voor het veiligheidswezen heeft de speciale rege ling betreffende het uur, waarna nie mand zich meer buitenshuis mag bevin den en het sluitingsuur voor openbare lokalen voor Noord- en Zuid-Beveland met ingang van heden opgeheven. Dit heeft tengevolge, dat voor deze gebieden de algemeene regeling (slui tingsuur voor openbare gelegenheden 22 uur en tijdstip waarna niemand bui tenshuis mag zijn 23 uur) weer van kracht wordt. Voor het eiland Walcheren blijft ech ter de spediaje regeling (sluitingsuur voor openbare lokalen 21 uur en tijd stip, waarna niemand buitenshuis mag zijn 22 uur) bestaan. Verduisteren: van 9 tot en met 15 Januari: 's Avonds van 17.00 u., 's Morgens tot 8.45 u. Van 16 tot en met 22 Januari: 's Avonds van 17.15 u.'s Morgens tot 8.30 u. DE RIDDERZAAL TE DEN HAAG. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche Cultuurwaarden strijden onze Vrijwilligers. GL/H/P m Mr J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN f Te Haarlem is in den nacht van Donderdag op Vrijdag overleden het oud-lid der Eerste Kamer, oud-weth. van Haarlem, Mr J. N. J. E. Heerkens Thijssen. De overledene bereik te den leeftijd van 77 jaar. Twee brieven uit Duitschland per maand. Het opperbevel van de Duitsche weer macht heeft de geldende regeling voor het postverkeer uit Duitschland naar het niet vijandelijke buitenland, dus ook naar Neder land, met een verordening aangevuld, welke 15 Jan. a.s. in werking treedt. In het niet-zakelijke verkeer mogen in het vervolg ten hoogste twee brieven per maand verzonden worden. Deze brieven mogen niet meer dan twee kantjes schrift bevatten. Ieder kantje van den brief moet den volledigen naam en het volledige adres van den afzender bevatten. Het aantal briefkaarten dat verzonden mag worden, is echter aan geen beperking onder hevig. De brieven moesten tot nu toe ingeleverd worden aan het loket van het postkantoor, waar de afzender zich dan door zijn pas moet legitimeeren. Met ingang van 15 Jan. a.s., den dag dus, waarop de nieuwe regeling in werking treedt, moet de afzender bovendien een controlekaart voor buitenlandsch brief verkeer (Kontrole-Karte für den auslandi- schen Briefverkehr) overleggen. Deze kaar ten zullen op aanvraag door de politie-instan- ties uitgereikt worden aan alle personen bo ven de 16 jaar, die in Duitschland wonen. Door het afkondigen van deze maatregel kunnen de Nederlandsche arbeiders in Duitschland dus voortaan niet meer dan twee brieven per maand naar Nederland zenden. (Het Volk.) BEKENDMAKING. De höhere SS- und Polizeiführer maakt bekend: Het Polizeistandgericht in Den Haag heeft op 6 Jan. j.l. den Ned. onderdaan J o h a n- nes Adrianus Joseph Verleum ter dood veroordeeld. Verleum was een der leidende leden van een terreurorganisatie. Hij behoorde tot den kring van daders van den moordaanslag op luit.-gen. Seyffardt. De overige personen, die bij deze daad betrokken waren, werden door het Polizeistandgericht te Amsterdam reeds op 30 Sept. 1943 gevonnist. Het onderzoek wees uit, dat Verleum, die zijn moordopdrach ten van de Joodsche communisten Katan en Dr Kastij n in ontvangst had genomen, ook den vroegeren minister van Landbouw Post- huma en den vaandrig der politie Postma op gemeene wijze had doodgeschoten, terwijl hij een leidende rol gespeeld heeft bij den moord aanslag op het echtpaar Reydon en voor den moordaanslag op den commissaris van poli tie van Dijk in Nijmegen de vuurwapens ge leverd had. Met Verleum is een van de gevaarlijkste terroristen gevonnist, die zonder meer toe gaf, dat hij nog meer moorden zou hebben gepleegd, wanneer hij daartoe opdracht zou hebben gekregen. Het vonnis is na onderzoek van de gratie- kwestie in de vroege morgenuren van 7 Jan. 1944 voltrokken. De Secretaris-Generaal der N. S. B. in Zeeland. Naar men ons meldt, heeft de Secretaris- Generaal der N.S.B., Ir C. J. Huygen, een bezoek aan Zeeland gebracht. Van de gebóden gelegenheid werd gebruik gemaakt om op en kele kleine bijeenkomsten van functionarissen van Beweging en Staat van gedachten te wis selen. Hierbij was eveneens aanwezig Bereichs- leiter Bühner van de N.S.D.A.P. De reeks vergaderingen werd geopend te Middelburg op Donderdag 6 Januari, gevolgd door een bijeenkomst op Vrijdag te Terneu- zen, terwijl de roridreis van den Secretaris- Generaal werd besloten met een groote verga dering te Goes. De Gemachtigde van den Lei der der N.S.B. voor de Provincie Zeeland dhr Jan Dekker, leidde in deze bijeenkomsten den spreker in. Dhr Dekker wees er op, dat hij 11 jaar den strijd in onze Provincie heeft geleid. Door geen enkele omstandigheid heb ik mij, aldus spr., daarvan laten weerhouden. Ook in het jaar 1944 zal het, aldus spr., zoo zijn, dat ik dan alleen den strijd verder zal kun nen voeren met U indien alle leden achter mij staan. In de komende maanden zal ik alle weerbare leden oproepen voor vrijwillige dienstneming in den Landstorm en andere for maties, voorzoover zij zich nog niet hebben gemeld, terwij! dan inldien noodig maatregelen ter beveiliging onder alle omstandigheden van de gezinnen zullen worden voorbereid. Hierna sprak dhr Huygen. Volgens de gang bare meening, aldus spr., zal 1944 een jaar van groote beslissingen zijn. De leden zullen, wellicht nogmaals worden beproefd. Daar zoo als bekend een Nationaal-Socialist een gemak kelijk leven veracht en in Zeeland een sterk revolutionnaire geest over de leden vaardig is, weten we, dat een ieder op zijn post zal staan waar hij wordt ingezet. Wij als Nationaal-Socialisten, aldus spr., moeten steeds trachten de groote lijn te blijven zien en ons niet laten afleiden door kleine zorgen of moeilijkheden. De groote opgave blijft ondanks alles onze voorbereiding op de taak van den opbouw in volledig kameraad- ZATERDAG 15 JANUARI 1944. Bewaar, wat u is toevertrouwd, houd' u buiten het bereik van de onheilige, holle klanken en de tegenstellingen der ten onrechte zoo ge noemde kennis. 1 Tim. 6: 20. Zon op 8.47, onder 17.00. Maan op 22.22, onder 11.12. Zondag resp. 8.46, 17.02, 23.27 en 11.33. Laatste kw. 18 Jan., Nieuwe maan 25 Jan. ZONDAG 16 JANUARI 1944. Geloofd zij God, Die Zijn genade Aan mij heeft groot gemaakt, Die voor mijn welstand waakt; Zijn oog slaat mij in liefde gade; Hij wil mij heil bereiden, Mij in een vesting leiden. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Amsterdam (30e pred. pl.), A. Dönszel- raann te Amersfoortnaar Amsterdam (voor den arbeid onder buitenkerkelijken) Dr K. H. Miskotte, aldaar. Bedankt: voor Amsterdam, H, J, F. Wesseldijk te Eindhoven. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Langerak (Z.-H.), J. F. Heij, hulppred. te Veendam. PREEKBEURTEN. Geref. Kerken. Souburg, 10 ds v. Andel, 2.30 leesd. Wisse- lcerke, vm. en nm. leesdienst. KRABBENDIJKE. In de vergadering van den kerkeraad der Geref. Kerk deelde, naar het Mededeelingenblad meldt, Ds Ros mede, dat eenige leden der gemeente in verband met het a.s. jubileum der kerk het initiatief hebben genomen om met één gift kerk en pastorie schuldvrij te maken. VEERE. Naar aanleiding van een ingeko men schrijven besloot de kerkeraad der Ge ref. Kerk tot het oprichten van een kerkkoor schappelijke samenwerking met de Duitsche kameraden. Sprekende over- de toekomst van Nederland zegt spr., dat een grootsche opgave voor het Ned. Volk te vervullen is. Een gelukkig ver schijnsel is, dat de basis van ons volksbestaan, de boerenstand, zich heeft weten te handhaven. Spreker wijst verder op de verschillende be sprekingen welke Mussert met den Führer heeft gehad en herinnert aan de bekendmakin gen bij het 12-jarig bestaan van de N.S.B. waarbij tot uiting kwam, dat de Führer bij de te voeren politiek inzake Nederland geen Groot-Duitsche politiek zal voeren, doch een Groot-Germaansche. Dat beteekent dus een vrij Nederland en een vrij Nederlandsch Volk, alleen met die beperkingen welke noodig zijn om het bestaan van het geheel mogelijk te maken. Verder heeft de Führer in zijn onder houd met Mussert zich uitgesproken voor vol ledige vrijheid van godsdienst en geweten. De leiding voor de groote Germaansche gemeenschap zal berusten bij den Führer. Wat onze nationale eer en het zelfrespect ten goede zal komen, is dat onze weerbare mannen weer soldaat moeten worden. Speciaal onze mannen tot 45 jaar hooren thuis in de formaties van de Beweging, om vandaar uit opgeleid te worden tot soldaat bij den Land storm en de Land- en Stadswachten. Wij moe ten meer dan ooit onze plicht doen en staan op de plaats die ons wordt aangewezen. De waarnemend Commissaris der Pro vincie Zeeland bezoekt Maandag 24 Januari de gemeenten Burgh en Haamstede en Dins dag 25 Januari d.a.v. de gemeenten Noord- welle, Renesse en Serooskerke (Schouwen). BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 26 Dec. 1943 t/m 1 Jan 1944 kwa men er in ons land 2857 (2121) gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 1892 (1435) diphtherie, 911 (633) roodvonk, 32 (30) dysenterie, 7 (10) kinderverlamming en 6 (2) typhus. Zeeland had 31 (26) gevallen, n.l. 25 diph therie 5 te Middelburg, 2 te Baarland, Hoe- dekenskerke, Terneuzen, Vlissingen en Yer- seke en 1 te St Annaland, Axel, Borssele, Ei kerzee, Goes, Haamstede, Noordgouwe, Sou burg, Vogelwaarde, Zierikzee en 6 roodvonk: 1 te Baarland, 's-Gravenpolder, Krabbendijke St Maartensdijk, Middelburg en Wissekerke. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. Gedurende de maand November 1943 kwa men jer in Zeeland de volgende gevallen van besmettelijke veeziekten voor: schurft bij 363 schapen op 2 bedrijven in Duivendijke; varkenspest2 gevallen te 's-Heer Arends- kerke en 1 geval te Westkapelle20 boerde rijen waren met mond- en klauwzeer besmet, n.l. 2 te Arnemuiden, Hontenisse, Koewacht en Baarland en 1 te Clinge, Graauw en Lan- gendam, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arends- kerke, Hoofdplaat, Kloetinge, Noordgouwe, Oostburg, Poortvliet, St Maartensdijk, Vo gelwaarde en Zaamslag. Middelburg. De econ. dienst van de politie maakte proces-verbaal op tegen L. V. en W. C. K. alhier wegens het tegen te hoogen prijs koopen, verkoopen en te koop aanbieden van drank en wijn. Goes. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen F. de K. wegens het rijden zonder afgeschermde lantaarn. Een partij appelen van 3400 kg. werd hier gistermorgen op de Groote Markt ver kocht aan de ingezetenen. De animo was reus achtig. Zuid-Beveland. KRABBENDIJKE. Het 25-j. bestaan van de Ned. Herv. Zondagsschool werd herdacht in een samenkomst van ouders en oud-leer lingen. De voorz., dhr J. Tolhoek, die ruim 20 jaar de kinderen heeft onderwezen, sprak een openingswoord. Vervolgens gaf de secre taris, dhr J. van Buren, een overzicht van de oprichting af. Dhr Van Buren vierde tevens zijn 25-j. jubileum als Zondagsschoolonder wijzer. Hij werd hartelijk toegesproken. Het lid van het hoofdbestuur, Ds Hulsbergen, be sprak eenige vragen, o.a.„Waarom sturen wij de kinderen naar de Zondagsschool?" Voorts sprak nog een afgevaardigde der Zondagsschool te Oostdijk over: „Het Zon dagsschoolwerk". Dhr J. Koster droeg een gedicht voor, waarna Ds Baarslag een slot woord sprak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1