32 s sü I lout (»ldt j omt tand DES >487 216 nbod WOENSDAG 12 JANUARI 1944 58e Jaargang, No. 87 BINNENLAND UIT DE PROVINCIE RECHTSZAKEN GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL I 1 »pel BOS I'nPefy "product lg nog slechts GOES 11-2410 sorders 1129 1047 1249 1717 3755 4465 1979 2791 517 1192 2636 3290 646 3222 or het rset- etiè- van it. DE Zaden, és, Wjjn- lortiment tsplanten, ers, door irschaffen en onver- uw tuin. Lering der loop op lerdag 13 's avonds JD: EEN BEUK. Hamertje, CAD- LN. JAO. en, Kou- EL ivraagd in en. P. J. polder. ECHT ge- WEELE, artsdjjk. 1IDER go- K, Nieuw- ïdijke. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. ONZE VERANTWOORDELIJKHEID. Er zijn menschen, die daarvan in dezen tijd zoo weinig mogelijk hooren willen. Liefst vluchten ze er maar voor, wat wel zoo ge makkelijk is dan zich, ook nu, verantwoor delijk te weten voor eigen woord en daad tegenover zichzelf, zijn gezin, zijn werk en zijn volk. Het is niet zoo moeilijk om zich maar met den stroom mee te laten drijven en te lachen met hen, die hun taak en roeping ook van daag trouw en naar hun geweten willen ver vullen, om de remmen los te gooien en het met de zedelijke normen maar op een ac- coordje te werpen, als anderen in hun om geving het ook doen. De weg van den mins ten weerstand is bij velen in trek. Maar daarom is hij nog niet de juiste. Het is niet zonder reden, dat wij naar aanleiding van de jaarwisseling reeds enkele malen met ernst en klem wezen op onze persoonlijke levensroeping. Er heerscht veel geestelijke verwarring onder jongeren en ouderen, waarvan de funeste gevolgen zich nu reeds afteekenen, maar die ons later nog meer zullen verontrusten. Hoe zwaar moet ons daarom, als Christe nen, onze verantwoordelijkheid wegen. Wij behoeven ons waarlijk niet te gaan bezig houden met allerlei haarkloverijen en spits vondigheden. Deze zijn in normale tijden al van bitter weinig nut, maar nu zijn ze zeker ten stelligste te veroordeelen. Wij hebben wel wat beters te doen. Wij willen iets heel eenvoudigs noemen. Latep wij b.v. ons eens ernstig en rustig bezinnen op de vraag; wat hebben de Tien Geboden vandaag tot ons te zeggen? Het lijkt een simpele vraag. De meesten onzer kennen die geboden sedert hun school- of catechisatiejaren uit hun hoofd, ze worden eiken Zondag in de kerk voorgelezen en in de meeste kerken worden ze bij de Cate- chismusprediking ongeveer elk jaar behan deld. Jawel. Maar daarmee zijn we er niet. Leven we er ook naar? Harmoniëeren werk dag en Zondag met elkaar? Voorloopig hebben we stof genoeg als we eens elk der Tien Geboden met de korte ver klaring van den Heidelbergschen Catechis mus rustig en aandachtig, zin voor zin, lezen en goed op ons laten inwerken. We zullen dan wel zeer dikwijls blijven steken en het zeker moeilijk hebben met vragen als dezeHeb ik werkelijk God lief en mijn naaste als mijzelf? Is de wortel van doodslag, echtbreuk, diefstal en zondige begeerte ook bij mij aanwezig? Handel ik uit dienende liefde? Willen wij een waar lijk Christelijke samenleving opbouwen of zijn wij egoïsten en geestelijke slappelingen? Klagen wij veel over de excessen van dezen tijd of zijn wij in het gemeenschapsleven een zoutend zout en een lichtend licht? Wij weten niet, wat de toekomst ons bren gen zal, maar (jit staat vast, dat er noodig zullen zijn Christen-Nederlanders, die staan in rustige kracht, die leven uit het geloof, die door hun gebed het contact met de Bron van ware wijsheid kennen, wier daden daar om in overeenstemming met hun woorden zijn en die zich met hart en ziel geven aan de belangen van hun volk, dat hun lief is. SOWJET-AANVAL OP DE KRIM BE GONNEN. - TAL VAN SOWJET-AAN- VALLEN AFGESLAGEN. - HEVIGE STRIJD IN VERSCHILLENDE SEC TOREN. - GROOT AANTAL AMERI- KAANSCHE VLIEGTUIGEN NEER GESCHOTEN. - DE STRIJD IN ITALIË. - SOFIA OPNIEUW GEBOMBAR DEERD. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede Van het vijandelijke brug genhoofd ten N.O. van Kertsj uit is gisteren de verwachte Sovjet-Russische aanval be gonnen. De gevechten zijn nog aan den gang. Ons luchtwapen heeft ingegrepen in deze gevechten en twee vijandelijke landingsbooten vernietigd. Kust- batterijen der marine hebben bolsjewistische troepenonderkomens op het schiereiland T a- m a n in brand geschoten. Ten Z.W. van Dnjepropetrowsk heeft de vijand met verscheidene divisies, ge steund door artillerie en slagvliegers, op een smal front aangevallen. Hij werd in harde gevechten door tegenaanvallen opgevangen. 55 vijandelijke tanks werden hierbij stukge schoten. Ten N.W. van Kirowograd hebben onze troepen herhaalde aanvallen der bolsje wieken uiteengeslagen en in tegenaanval ver scheidene verloren gegane plaatsen heroverd. Bij den afweer van vijandelijke aanvallen ten Z.O. van Pogrebistsjezijnin verbitterde gevechten 2 bolsjewistische ba- taillons vernietigd. Ten Zuidwesten van de stad hebben onze troepen opgerukte vijande lijke gevechtsgroepen ondanks hardnekkigen tegenstand teruggeworpen. In deze gevech ten werden alleen al in het ressort van een infanteriedivisie 31 bolsjewistische tanks en 19 kanonnen vernietigd. In het gebied ten W. van Berditsjew bleven vrij zwakke aanvallen der bolsjewis- ten zonder succes. Om S a r n y is ook gis teren gestreden. Ten W. van R e s j i t z a hebben onze formaties in zware gevechten na afgrende ling van plaatselijke penetraties haar stellin gen gehandhaafd tegenover den op een breed front met superieure strijdkrachten aanval lenden vijand. In het gebied van W i t e b s k zijn her nieuwde doorbraakpogingen der bolsjewisten mislukt. Concentraties van den vijand wer den door geconcentreerd artillerievuur uiteen geslagen. Bij de gevechten in het gebied van Kiro wograd heeft de Brandenburgsche 3e pant serdivisie onder leiding van generaal-majoor Bayerlein zich bijzonder onderscheiden. InZuid-Italiëis ook gisteren weer in den sector ten \V. van V e n e f r o ver bitterd gestreden. Alle aanvallen van den vij and mislukten, deels werden zij in strijd op korten afstand uiteengeslagen. Een plaatse lijke penetratie bij C e r v a r o is afgegren deld. In den middelsten en den Oostelijken frontsector zijn geen belangrijke gevechts handelingen voorgekomen. Duitsche torpedovliegtuigen hebben in de avondschemering van 10 Jan. aan de A 1 g e- rijnsche kust een vijandelijk ravitail- leeringskonvooi aangevallen en treffers ge plaatst op 5 schepen met een tonnage van 32.000 ton. Waargenomen werd hoe een trans portschip van 8000 ton zonk, het is waar schijnlijk, dat nog andere schepen vernietigd zijn. In de middaguren van 10 Jan. en in den af- geloopen. nacht hebben Britsch-Amerikaan- sche bommenwerpers terreuraanvailen onder nomen op het stedelijk gebied van Sofia. Door Duitsche en Bulgaarsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten werden volgens tot dus ver ontvangen berichten 13 vijandelijke toe stellen neergeschoten, waarbij verscheidene viermotorige bommenwerpers.. Het is waar schijnlijk, dat nog 9 vijandelijke vliegtuigen zijn vernield. GROOT DUITSCH LUCHTSUCCES. 123 vliegtuigen neergeschoten. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: In de vroege ochtenduren van den lliden Januari hebben Amerikaansche bommenwer pers eenige plaatsen in m i d d e n-D u i t s c h- 1 a n d aangevallen. Door den onmiddellijk be gonnen Duitschen afweer konden de aanvallen niet geconcentreerd ten uitvoer gelegd worden. Daarentegen werden volgens de tot nu toe reeds beschikbare nog onvolledige rapporten door Duitsche jagers, jachtkruisers en batte rijen luchtdoelartillerie boven het Rijks gebied en de bezette gebieden in het Westen 123 Amerikaansche vliegtuigen, in hoofdzaak viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Tegenover het buitengewoon groote verlies van den vijand aan vliegtuigen en bemanningen staat volgens de tot nu toe ontvangen rappor ten het verlies van de bemanningen van twee Duitsche jachtvliegtuigen. Nog zeven beman ningen worden vermist. Strijd woedt over front van 1200 K.M. Sinds kort heeft het Sowjet-Russische offen sief een zoo groote vlucht genomen, schrijft het Alg. Hdbl., dat practisch alle sectoren tus- schen Newel en Nikopol (met een gezamen lijke lengte van 1200 km.) in den slag zijn betrokken, en hier en daar heeft het zich zelfs uitgebreid over gebieden, die sinds 1941 niet meer tot het gevechtsgebied behoorden. Hoewel Jjet zwaartepunt meer in de richting van Kirowograd is komen te liggen en de ont brande gevechten in andere sectoren door hun wisselvallig verloop een overzicht van de totale situatie aanzienlijk bemoeilijken, ligt het cen trum der geheele actie ongetwijfeld in het ge bied, dat door de op vrijwel denzelfden lengte graad gelegen spoorwegknooppunten Berdits- jev, Sjitomir en Korosten wordt beheerscht. Met de grootste aandacht slaat men in militaire kringen te Berlijn de ontwikkeling gade van den slag, die dopr de hevige So wj et- Russische aanvallen over het zeer breede, naar het Zuiden gekeerde front van Berditsjev over Pogrebistsj, Tsjerkassi en Kirowograd tot Kriwoi Rog is ontketend. Deze tot dusver sterkste So wj et-Russische poging om de Duitsche legerleiding te nopen haar posities in het Zuidelijke Dnjepr-gebied op te geven, geeft meer dan gewone beteeke- nis aan het duel, dat tusschen de Duitsche en de Sowjet-marine is ontstaan bij een Sow- jet-Russische poging om in den rug der Duit sche linies, n.l. ten Westen van Otsjakov, dus een aanzienlijk eind ten Westen van de Dnjepr-monding te landen. Over het geheel gezien bevindt de slag om den zuidelijken sector van het oostelijke front, met als hoofdslagveld het gebiedi tusschen Dnjepr en Boeg ten Noorden van Winnitza zich bij een stijgende felheid der gevechten nog in een begin-stadium. Hetzelfde geldt voor de merkwaardige situ atie, die ten N. van de breede penetratie bij' Kiejev is ontstaan. Een der aanvalsspitsen heeft Sarny in het randgebied; der Pripet- moerassen bereikt; een andere is Nowograd- Wolinsk gepasseerd en beweegt zich in de richting van Rowno. Merkwaardig is deze situatie vooral omdat zich op vrijwel gelijke hoogte veel oostelijker, n.l. bij de monding van de Pripet nog gevechten afspelen welker af loop nog geenszins ten gunste van de Sowjets is beslist. De gevechten bij Witebsk schijnen tot dus ver nog buiten het verband te staan, dat de gevechten aan zuidelijker gelegen deelen van het Oostelijk front vertoonen. Duitsche militaire commentatoren zijn van meening, dat tegenover den Sowjet-Russischen De gegarandeerd democratische eieren van Roosevelt. Uitgebroed onder de zon van Zuid-Italië. Teekening Knabe-Orbis-Holl. Pax. druk, die sterker is dan ooit in de Sowjet- Unie is voorgekotnen, de Duitsche afweer on getwijfeld voor een zeer zware taak staat. Men neemt te Berlijn aan, dat de Duitsche legerleiding tegenover dezen Sowjet-Russi schen druk, die klaarblijkelijk de verbrokke ling van het Duitsche front ten doel heeft, in alle opzichten gebruik zal maken van de er varingen, die zij met haar verdedigings-stra- tegie tijdens vorige Sowjet-offensieven heeft opgedaan. De datum der invasie vastgesteld? De plannen voor de offensieve acties tegen het vasteland van Europa zijn nu naar S. P. T. meldt in zulk een gunstig stadium gekomen, ,dat de legerleiding den datum waarop de veel besproken invasie zal wor den uitgevoerd, reeds heeft bepaald, aldus heeft de Amerikaansche onderstaatssecretaris in 't ministerie van marine, James Forrestal, verklaard. Aan deze tegenover een groot aantal journalisten gedane uitlating heeft de onderstaatssecretaris nog toegevoegd, dat hij binnenkort meer bijzonderheden over dit onderwerp zal hebben mede te deelen. De Dom van Aken thans vrijwel vernield. Nadat de Dom van Aken in den nacht van Zaterdag op Zondag opnieuw door bommen van het Engelsche luchtwapen getroffen is, kan het eeuwenoude bouwwerk, naar D.a.D. meldt, als vrijwel vernield beschouwd wor den. Daags voor Kerstmis werd de Dom, die reeds eerder van Britsche aanvallen te lijden had, zeer zwaar beschadigd. De laatste aanval heeft de deelen van het bouwwerk, die tot dusver gespaard gebleven waren, in een ruïne herschapen. De grens tusschen Sowjet-Rusland en Polen. (DNB). Tass verspreidt een „verklaring" over de betrekkingen tusschen de Sovjet- Unie en Polen", die een antwoord vormt op de verklaring van de Poolsche emigranten- regeering te Londen van 5 Januari. Deze verklaring, aldus wordt in het Sovjet- antwoord gezegd, bevatte een reeks onjuiste beweringen, b.v, over de grenzen tusschen de Sovjet-Unie en Polen. De Sovjet-verkla ring beweert, dat de Westelijke Oekraine en het Westen van Wit-Roethenië in de Sovjet- Unie zijn opgenomen op grond van een in 1939 „op breeden democratischen grondslag" gehouden volksstemming. De Sovjet-regeering, aldus vervolgt de ver klaring, streeft er als steeds naar, vriend schappelijke betrekkingen met Polen tot stand te brengen op de basis van duurzame betrekkingen van goede nabuurschap en we derzij dsche achting en, als het Poolsche volk dat wenscht, ook op den grondslag van een bondgenootschap voor wederkeerige hulpver leening tegen Duitschland. Tot dit doel zou Polens toetreding tot het onlangs gesloten Sovjet-Cechische verdrag kunnen dienen. De Oostelijke grens van Polen zou kunnen worden vastgelegd krachtens een overeen komst met de Sovjet-Unie. De Sovjet-regee ring beschouwt de grens van 1939 niet als on veranderlijk. Correcties ten gunste van Polen zouden kunnen worden aangebracht in dezen zin, dat de districten met een overwegend .Poolsche bevolking aan Polen zouden wor den overgedragen. In dat geval zou de grens b.v. langs de z.g. Curzon-lijn kunnen loopen. De Sovjet-verklaring meent dan, dat de Poolsche Westgrens moet worden verruimd door inlijving der „Oer-Poolsche landen, waar van Duitschland zich- vroeger heeft meester gemaakt". Op deze wijze zou de Poolsche staat ook den noodzakelijken toegang tot de Oostzee krijgen. Ten slotte verwijt de Sovjet-verklaring de Poolsche emigranten-regeering, dat zij zich onbekwaam heeft getoond en meermalen den Duitschers in de kaart heeft gespeeld door haar verkeerde politiek. Daarentegen is het in het belang van Polen en de Sovjet-Unie, dat tusschen hen duurzame vriendschappelij ke betrekkingen tot stand komen. Doodvonnis aan Ciano e.a. voltrokken. (DNB). Het doodvonnis van het bijzondere gerechtshof, dat het oordeel moet uitspreken over leden van den grooten fascistische raad, is Dinsdagochtend kort na 9 uur door den kogel voltrokken aan De Bono, Ciano, Got- tardi, Marinelli en Pareschi. Korte Berichten. (DNB). Naar uit Washington wordt ge meld, zal Roosevelt in zijn Congres-bood schap den algemeenen arbeidsdienstplicht voorstellen. President Roosevelt zal begin van deze week of de volgende week het be- grootingsplan voor het belastingjaar 1945 in dienen. Dit zal waarschijnlijk een totale som van 95 milliard dollar omvatten. Een der voornaamste oorzaken van den betrekkelijk langzamen opmarsch der Anglo- Amerikaansche legers in Italië zijn, naar het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft verklaard, de grootscheepsche vernielingen door de Duitsche troepen bij hun terugtocht naar het Noorden. Elke brug, elk pad, elke spoorweg, elke straatweg, elk havenwerk wordt door de Duitschers vernield. TWEEDE UITKEERING WINTER HULP. Voor de tweede uitkeering van Win terhulp is de gelegenheid tot aanvragen thans opengesteld. Aanvragen kunnen worden ge richt tot de buurtschapshoofden en kantoren van Winterhulp Nederland tot en met 31 Ja nuari a.s. Na dezen datum zal er beslist geen gelegen heid meer zijn aanvragen in te dienen. Zij, die reeds voor de eeréte uitkeering een aanvraag tot WHN gericht hebben, behoeven thans voor de tweede uitkeering niet een nieuw verzoek in te dienen, daar deze eerste aanvrage voor de tweede uitkeering weer automatisch door Winterhulp behandeld wordt. Verzocht wordt de aanvrage met het oog op een spoedige uitkeering, zoo tijdig mogelijk in te dienen. Met nadruk zij er nogmaals op gewezen, dat alle verzoeken, na 31 Januari ontvangen, beslist terzijde gelegd zullen moe ten worden. Verduisteren van 9 tot en met 15 Januari 's Avonds van 17.00 u., 's Morgens tot 8.45 u. De waarnemend Commissaris der Pro vincie bezoekt op Maandag 17 Januari a.s. dé gemeenten Oudelande en Baarland. Middelburg. Maandagavond hield de geitenfokvereen. haar 18de jaarvergadering onder voorzitter schap van dhr W. Meliefste. Uit het jaar verslag van den secr. bleek, dat de vereen, thans 173 leden telt met plm, 370 geiten, De penningm. boekte een batig slot. De contri butie werd verhoogd en gebracht op f 1, ter wijl het dekgeld wer$ verhoogd tot f 1,25 per geit. Besloten werd,1 indien de tijdsomstan digheden het toelaten voor de keuring f 10 uit de kas beschikbaar te stellen. Een lam viel bij verloting ten deel aan dhr J. Mannie en het blad „De Geitenhouder" aan dhr P. Ingelse. Vlisstngen. Alhier zijn weer twee jongedames aan gehouden, resp, 18 en 19 jaar oud, afkomstig uit Rotterdam, die zonder de vereischte pa pieren in het spergebied hadden weten door te dringen. Zij waren op Oudejaarsdag reeds van huis weggeloopen. Een van hen had de nachten met vrienden doorgebracht in.... een stal. Beide waren goede bekenden van de Rotterdamsche kinderpolitie. Nadat pro ces-verbaal tegen hen was opgemaakt, wer den zij op transport naar Rotterdam gesteld. Walcheren. O- EN W.-SOUBURG. Het bureau der marechaussee is verplaatst van de Kanaal straat naar een der lokalen van het raadhuis. Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. Een tragisch ongeval had hier nabij de twee dijken plaats. De 27-j. knecht van den landbouwer J. v. d. Slikke, M. Vos hol Jacz., van Poortvliet, die zijn jas op de wagenkist wilde hangen, viel voorover van den geladen wagen en kwam met het hoofd onder het voorwiel terecht, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Door toevallig om te zien, merkte de voorrijder het ongeval op, daar de wagen zonder voerman achter hem aankwam en V. een eind verder op den weg lag. Dinsdag overleed alhier na een langdu rig lijden de opziener der visscherij op de Zeeuwsche wateren, de heer L. Berrevoets. Onder veel belangstelling mocht hij vorig jaar nog zijn 40-j. ambtjubileum vieren. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van 11 Januari 1944. A. S. Dekker, echtg. van B. Karstanje, 28 j. te Wissenkerke, wegens het vervalschen van 'n distributiebon. Eisch en uitspr. f 40 of 20 d. B. Meulblok, 25 j., koopman in groenten en fruit te Ovezande, wegens het verhande len van 750 kg peren. Eisch en uitspr. f 75 of 25 d. met verb, verkl. A. W. Louws, 49 j., koopman te Vlissin- gen, wegens het hebben van 50 kg gebrande gerst, die hij bewaarde in een open loodsje op een vochtigen vloer, tengevolge waarvan die gerst door schimmel kon worden aange tast. Eisch en uitspr. f 25 of 10 d. met verb, verkl. A. J. van Bloppoel, 28 j., verz.agent te Vlis- singen, wegens het in ontvangst nemen van 22 kg Belgische shagtabak, zonder bonnen. Eisch f 500 of 3 mnd. m. verb, verkl. Uitspr. f 400 of 3 mnd. met verb, verkl. A. Jacobs, 43 j., koopman te Goes, wegens het in perceel Nieuwstraat 27 in voorraad houden van een hoeveelheid garen en band, zonder vergunning. Eisch f 50 of 25 d. met verb, verkl. Uitspr. f 40 of 20 d. m. verb, verkl. i C. Harinck, 27 j., koopman te Goes, we gens het in voorraad houden van een aantal kaartjes wol en stopzijde, zonder vergun ning. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. met verb, verkl. S. W. de Ridder, 22 j., timmerman te Ter- neuzen, tijd. te Grijpskerke, wegens het ver handelen van 3500 ikg aardappelen. Eisch f 500 of 3 mnd. Uitspr. f 400 of 3 mnd. F. M. Th. Freyser, 32 j., uitvoerder bouw bedrijf te Axel, wegens het koopen en/of valschte distributiebonnen. Eisch 2 mnd. gev. en f 500 of 3 mnd. gev. Uitspraak f 500 of 3 mnd. gev. G. Th. Tacq, 30 j., zonder beroep te Axel, wegens het koopen en verkoopen van 150 valsche, althans vervalschte distributiebon nen. Eisch en uitspr. f 400 of 3 mnd. A. Dieleman, 27 j., winkelier te Sluiskil, wegens het koopen van G. Th. Tacq van 150 valsche, althans vervalschte distributiebonnen Eisch en uitspr. f 400 of 3 mnd. gev. H. C. Gooskens, 34 j., los arbeider te Veld hoven, tijd. te Souburg, wegens het koopen van een suikerbon. Eisch en uitspr. f 5 of 2 d. S. J. Fontijne, echtg. van W. Kempeneers, 35 j., te St. Philipsland, wegens het ruilen van boterbonnen tegen shagtabak. Eisch en uit spraak f 10 b. of 5 d. h. In verband met het bereiken van de leef tijdsgrens is aan Mr J. F. van Deinse eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Middelburg. Zware brand te Zoetermeer. In een complex gebouwen aan de Dorpstraat te Zoetermeer in gebruik bij de Kruideniers- inkoop Centrale „De Spar", heeft een hevige brand gewoed De brandweer, die met veel materiaal het vuur bestreed, slaagde er niet in het vuur te bedwingen. De geheele voor raad levensmiddelen, bestemd voor meer dan 2200 aangesloten winkeliers ging verloren. In de aangrenzende stallen bevonden zich ook nog zes paarden. Ondanks vele pogingen slaagde men er helaas niet in deze dieren uit de stallen te bevrijden. De eerste voorjaarsbode in Westfriesland. Op Nieuwjaarsdag werd op een boerderij te Hoogwoud het eerste lammetje in 1944 ge boren. Het dochtertje van den boer is natuurlijk dadelijk goede maatjes met het diertje. CNF-Kuiper-Pax m WOENSDAG 12 JANUARI 1944, Jaag naar gerechtigheid, godsvrucht, geloof, liefde, volharding en zachtzinnigheid. 1 Tim. 6: 11b. Zon op 8.49, onder 16.56. Maan op 19.09, onder 9.57. Laatste kw. 18 Jan., Nieuwe maan 25 Jan. Veel menschen gebruiken hun vrijen tijd door hangerig en verveeld te bedenken wilt ze er mee doen zulleneen goed deel van hun mooiste uren gaan voorbij zonder eenige ernstige of prettige bezigheid. Men koopt voorzichtiger zijn graan en kleeren dan dat men zijn tijd uitkoopt, en toch is tijd het kostbaarste, dat er isgeen uur dat voorbij ging, komt ooit terug. H. L. OORT en W. MACKENZIE. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Dordrecht (vac. J. Petri), A. P. Mijnarends te Breda. GEREF. KERKEN. Drietal: te Rijs wijk (Z.-H.) (2e pred. pi.), J. G. Aalders te Katwijk a. d. Rijn, H. W. Engelkes te Mep- pel en W. J. Meister te Wommels. Bedankt: voor Workum, B. Slingenberg te Bierum. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te 's-Gravenhage-O., W. Heerma te Zeist en D. Henstra te Haarlem-N.; te' Nieuw-Vennep, M. Baan te Bussum en H. v. Leeuwen te Ermelo. GEREF. GEM. Tweetal: te Zeist, A. de Blois te Gouda en J. Fraanje te Barneveld. HULPPREDIKERS. Rem. Broeder schap. Benoemdte Eindhoven, P. D. v. Royen, prop. te Amsterdam. E v. Luth. Kerk. Benoemdte Culem- borg, J. H. Kok, prop. te Amsterdam; te Leeuwarden, P. H. G. C. Kok, hulppred. te Culemborg; te Rotterdam, P. C. Roodenburg, prop. AFSCHEID. Zondagmiddag nam Ds Borgman na een zesjarig verblijf, onder zeer groote belangstelling afscheid van de Vereen, van Vrijz. Hervormden te M i d d e 1- burg. Tekst was 2 Cor. 4:17. Ds Borgman werd op hartelijke wijze toegesproken door den heer A. Heijboer namens het Bestuur der vereeniging en door den heer J. L. Diesch namens de Doopsgez. kerk, waarin de vereen, na de oorlogsdagen van Mei 1940 haar diens ten houdt. Tot slot werd den vertrekkenden predikant toegezongen: „De Heer zegene en behoede U". GEREF. KERK VAN KAMPEN. Naar wij in de Mededeelingen van de Geref. kerk van Kampen lezen is de kerkeraad van deze kerk op verzoek van een harer predi kanten, Ds J. de Waard, in buitengewone ver gadering bijeen geweest om te beraadslagen over de benoeming van Ds de Waard als veld prediker in een der kampen in Duitschland om werkzaam te zijn voor de geestelijke ver zorging van de krijgsgevangen militairen al daar. De kerkeraad sprak uit, dat hij over wegende bezwaren heeft om Ds de Waard voor dezen arbeid af te staan. KORTE BERICHTEN. Nu Ds F. E. Hoekstra te Velsen het beroep naar de Geref. kerk van Sassenheim aangenomen heeft, heeft de kerkeraad van Rijswijk (Z.-H.) het twee tal voor de vac. van de 2e predikantsplaats, waarop deze predikant geplaatst was, terug genomen en een drietal aangeboden. Ds J. Wymenga, predikant bij de Geref. kerk van Scheveningen, die door ernstige on gesteldheid reeds een paar jaar zijn ambte lijken arbeid niet verrichten kon en te Garijp verblijf houdt is thans gedeeltelijk hersteld. Nu er bij de Ned. Herv. Gem. van Brielle een vacature is en de beurten ook door vrijz. ringpredikanten moeten worden vervuld heeft de kerkeraad der Geref. kerk van Brielle aan de kiesvereeniging „Evangelie en belijde nis" eigener beweging het kerkgebouw be- schikbaar gesteld voor het houden van recht zinnige morgendiensten wanneer dit in het eigen kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. niet mogelijk is. OVERLEDEN PREDIKANTEN. In 1943 werden de navolgende predikanten door den dood weggenomen: Geref. Kerken: Ds J. v. d. Berg te Zeist, em. pred. van Capelle a. d. IJssel, 73 j., 29 Jan.; Ds J. Lugtigheid te 's-Gravenhage, em. pred. van Uithuizermeeden, 72 j., 2 Febr. Dr G. Keizer, em. pred. te Rheden-De Steeg, 73 j., 5 Maart; Ds S. O. Los te Voorburg, em. pred. van Giessendam, 68 j., 16 Maart; Ds G. Wiersma teHaren, em. pred. van Bie rum, 73 j., 21 Maart; Ds A. Merkelijn te Leiden, em. pred. van Middelburg, 64 j., 26 April; Dr D. J. v. Katwijk te Oegstgeest, em. pred. te Velsen, 65 j., 2 Mei; Ds R. de Jager te Leiden, em. pred. van Amerongen, 69 j., 6 Mei; Dr J. v. Lonkhuyzen te Amerika, em. pred. van Zierikzee, 69 j., Mei; Ds A. Dekkers te Driebergen, em. pred. van Gerkes- klooster-Stroobos, 88 j., 2 Juli; Ds Ph. Baard man te Kralingscheveer, 30 j., 14 Aug.; Ds U. Ubbens, em. pred. te Zetten-Elst, 69 j., 20 Sept.; Ds F. Kramer, em. pred. te Beverwijk, 76 j., 25 Sept.; Ds Joh. S. Langen te Utrecht, em. pred. van Waarder, 79 j., 1 Oct.; Ds A. Schweitzer te Ermelo, em. pred. van Buiksloot, 71 j., 18 Oct.; Ds R. E. v. Arkel te Utrecht, 58 j., 16 Nov.; Ds J. v. d. Sluis te Oosterbeek, em. pred. van Ouderkerk a. d. IJssel, 81 j., 2 Dec.; Ds L. v. Loon te Oegstgeest, em. pred. van Scherpenzeel, 69 j., 17 Dec.; Ds H. H. Schoemakers, em. pred. te Kampen, 70 j., 27 Dec. Aan de R.H.B.S. te Terneuzen tijdelijk benoemd tot leeraar Mr B. H. A. Vaags, wonende te 's-Gravenhage, en wederom tijdelijk benoemd Mr M. A. Verwoert. Groothandelaars in zwar te artikelen aangehouden. De marechaussee te Assen heeft twee firmanten van een firma te Norg aangehouden, die op grootscheepsche wijze aan den zwarten han del deelnamen. Zij wisten voor ettelijke tien duizenden guldens om te zetten. Het waren de caféhouder H. H. te Norg en zijn com pagnon d. I. Zij verhandelden honderden aardappelmanden, tientallen wagens op lucht banden, een groote hoeveelheid autobanden, landbouwmachines, honderden pakken spij kers, wagensmeer, koffie, boter dakpannen, enz. De omvang van deze transacties moge blijken uit het feit, dat verschillende nota's de f 10.000 en enkele zelfs de f 15.000 nader den. Voorts werden in deze zaak aangehou den de kellner B. en diens zwager K. W..

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1