X DINSDAG 11 JANUARI 1944 58e Jaargang, No. 86 van FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK ÉN SCHOOL" CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, GoeB, Postrekening no. 444SS. Tel. no, 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. HARDE GEVECHTEN AAN HET 008- TELIJK FRONT. - BOLSJEWISTISCHE LANDINGSPOGING VERIJDELD. PLAATSELIJKE GEALLIEERDE AAN VALLEN IN ITALIË MISLUKT. Het opperbevel der Duitiche weermacht maakt bekend: Ten W. van 0 t a j a k o v Is een bolsje wistische landingspoging door eenheden der marine verijdeld. In het gebied van Kirowograd wer den sterke vijandelijk aanvallen afgeweerd en de bolsjewisten in succesrijke tegenaan vallen teruggeworpen. Ten Z. en Z.W. van Pogrebistsje zijn harde, wisselvallige gevechten met den verder oprukkenden vijand aan den gang. Een tijdelijk verloren gegane plaats werd in een tegenaanval heroverd en daarbij werd een bolsjewistisch bataillon vernietigd. De vijand heeft zware bloedige verliezen geleden en 17 kanonnen verloren. De laatste dagen heeft zich bij de gevechten in dit gebied de 17de pantserdivisie onder leiding van gene- raal-majoor Von der Meden door standvas tigheid en kranig uitgevoerde tegenaanvallen bijzonder onderscheiden. Ten Z. en ten W. van Berditsjev hebben onze troepen voor een deel in tegen aanval felle aanvallen der bolsjewieken uit eengeslagen en 31 vijandelijke tanks vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft herhaaldelijk met sterke strijdkrachten op de zwaartepun ten ingegrepen in de gevechten op den grond en concentraties en opeenhoopingen van tanks van den vijand doeltreffend met bom men bestookt. Bij het bestoken van het bols jewistische ravitailleeringsverkeer werden 5 materiaaltreinen vernield, 8 andere treinen beschadigd. In 't randgebied der Pripetmoeras- s e n is het tot plaatselijke gevechten geko men met vijandelijke verkenningsstrijdkrach ten ten W. van Nowograd Wolinsk en S a r n i. Ten W. van R e s j i t z a zetten de bols jewieken hun aanvallen voort. In zware ge- gevechten zijn ook gister alle doorbraakpo gingen van de bolsjewisten mislukt. Plaatse lijke penetraties werden afgegrendeld. Ten Z.O. van W i t e b s k hebben onze troepen hernieuwde krachtige aanvallen van den vijand afgeslagen. Het gisteren voor het ressort van een corpssector gemelde aantal van 57 vernielde tanks is gestegen tot 71. In denzelfden corpssector zijn gisteren opnieuw 87 bolsjewistische tanks vernield. Ten N.W. van Witebsk hebben de bolsjewisten herhaal delijk zonder succes aangevallen. Bij de zui vering van een boschgebied is een vrij ster ke gevechtsgroep van den vijand vernietigd. Het Saksische grenadiersregiment 456 onder leiding van luit-kol. Sacher heeft zich hier bij de gevechten der laatste dagen bijzonder onderscheiden. In den W. sector van het Zuid-Itali aan s c h e front zijn verscheidene plaat selijke aanvallen van den vijand in ons ge concentreerd artillerievuur ineengestort. Aan het overige front verh'ep de dag bij succes rijke eigen bedrijvigheid van stoottroepen rustig. In de eerste ochtenduren van 9 Jan. heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen scheeps- doelen voor de Noordkust van Cyrenai- c a aangevallen. Op 4 middelmatig groote koopvaarders werden verscheidene voltref fers geplaatst. Aangenomen kan worden, dat twee van deze schepen zijn vernield. Een eigen vliegtuig ging verloren. Groot opgezet offensief der bolsjewisten. (D.N.B.) De groote aanvalsacties der bols jewisten moeten worden beschouwd als uiter ste inspanning van de bolsjewistische leiding met het doel het Duitsche front in het Oosten kapot te slaan aldus de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben. Uit de ligging der operaties blijkt, dat de bolsjewistische leiding het voornemen heeft het Duitsche front in stukken te breken, de Duit sche legers in groote omsingelingsbewegingen te vernietigen en de beslissing tot stand te brengen. Aan Duitsche zijde, d.w.z. uit de bewegin gen, die de Duitsche legers op het oogenblik THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 6) -o- Heeft dit wachten dit juk van God, mij iets gedaan? Is het verdriet voor mij geweest? Of was het eigenlijk een rustig leventje, een vrij ge makkelijk wachten tot God me een plaats gaf? Heb ik ooit met God geworsteld? Heb ik bij iedere preek, die ik moest ma ken, gezwoegd en gekreund om Gods op dracht: Zijn gemeente het Evangelie te ver kondigen, voor de volle honderd procent te vervullen? Ofwas het een zoeken naar stijlvolle zinnen en exegetische wendingen? Dit laatste halfjaar, dat ik „om toch wat te doen te hebben" verder zou studeeren en in- tusschen Weerstra in z'n wijk helpen mocht? Wat is er van terecht gekomen? Je zat uren te boomen 's avonds op de studeerkamer en van het wijkbezoek moest ie in zoo'n her- riebuurt niet veel hebben. Toch heb je ge vallen meegemaakt, die je récht in je hart grepen en je hebt gevoeld: „dat wil ik met m n geheele werkkracht doen". Je hebt, als je een pre,kverzoek kreeg, in je gebed ge tracht God te dwingen„Laat i k dat beroep toch krijgen 1" Als God het is geweest, Die mij riep, toen vader en moeder mij lieten studeeren, dan was ik ook in Zijn wijngaard uitgestooten. Wilde Hij mij beproeven, louteren....? Ik ten uitvoer leggen, is duidelijk te zien, dat men zich noch het tijdstip, noch het terrein, waarop de beslissing moet vallen, laat voor schrijven, Het is verbazingwekkend, welk een kracht aan het Duitsche front, ondanks de on ophoudelijke bestorming der bolsjewisten, ge oefend wordt op den gang der veldslagen, Men krijgt thans meer dan ooit den indruk, dat ook de Duitschers de beslissing van dezen oorlog uitsluitend in het Oosten zoeken. In Duitsche militaire kringen is men er van over tuigd, dat zelfs een Anglo-Amerikaansche in vasie niets vermag te veranderen aan dit mili taire feit. De gevechten worden bijna aan het geheele front begunstigd door een voor dit jaargetijde ongewoon zachte weersgesteldheid. Waar het heeft gesneeuwd en gevroren begint het tegen de middaguren te dooien, zoodat de Russische winter met zijn lage temperaturen van 40 tot 50 graden, zooals hij de twee vorige jaren omstreeks dezen tijd regeerde, zich tot dusver nergens heeft voorgedaan. Het Alg. Hdbl. schrijft: Overeenkomstig de verwachtingen, die door de situatie in het penetratiegebied bij Sjitomir werden gewekt, hebbben de Sowjets hun aanvallen van hier uit in westelijke richting gestaakt, ter versterking van hun druk aan de twee flanken: in noorde lijke richting naar R o k i t n o en in zuide lijke richting van Berditsjev uit, welke stad thans geheel door de Duitsche troepen is ontruimd. De aanvallen van Berditsjev uit, die wor den gecombineerd met operaties ten Z. van Bjelaja Tsjerkov, vormen een onderdeel van een concentrische actie tegen de Duitsche sleutelposities in de groote bocht van den Dnjepr. Andere onderdeelen van deze concentrische actie zijn de zware aanvallen der Sowjets in den sector van T s j e r k a s s i en in het ge bied van Kirowograd. In Duitsche militaire kringen neemt men aan, dat het onmiddellijke operatieve doel van deze So wj et-Russische ondernemingen het voornaamste slagveld tusschen Berditsjev en Bjelaja Tsjerkov is, dat als zenuwcentrum van het Duitsche zuidelijke front wordt beschouwd. De gevechten in dit gebied hebben zich met een groote snelheid ontwikkeld en laten in be- teekenis den nog gaande zijnden strijd in den sector van Sjitomir achter zich. Nieuw offensief in Zuid-ltalië? Martin Hallensleben, de militaire medewer ker van het D.N.B., schrijft over den toe stand aan het Zuid-Italiaansche front: Uit de krachtiger wordende gevechtsactie op beide vleugels van het front, alsmede uit de concentraties van artillerie en pantserforma ties dicht bij het front door de Engelschen en de Amerikanen valt op te maken, dat ide vijan delijke leiding het tijdstip voor de opening van een nieuw algemeen offensief gekomen acht. Vooral echter duidt hierop de omstandigheid, dat zoowel het vijfde als het achtste leger nieuwe reserveformaties naar de gevechtslinie sturen. De verplaatsing van het hoofdkwartier van generaal Clark wijst er eveneens op, dat de tegenwoordige aanvallen der Amerikanen, die gericht zijn op Cassino en de aanvallen op de andere brandpunten blijkbaar moeten overgaan in een grooten stormloop op het Duitsche front in het Zuiden van Europa. In Duitsche militaire kringen is men van opvatting, dat het vijandelijk offensief een onderneming met zware verliezen zal blijken te zijn, zoowel wat betreft de offers aan men- schen als aan materieel. Ciano ter dood veroordeeld met 17 anderen. Uit Noord-Italië meldt het D.N.B.Sinds 8 Januari heeft in het kasteel Vecchio in Ve rona voor het bijzondere gerechtshof het pro ces plaats gehad tegen de onderteekenaars van de door Grandi opgestelde motie voor de ver gadering van den grooten Fascistischen raad, die geleid heeft tot de bekende gebeurtenissen van den 25en Juli 1943. Met uitzondering van Cianetti, die 30 jaren tuchthuis kreeg, zijn alle beklaagden ter dood veroordeeld. Van de 18 doodvonnissen zijn er 13 uitgesproken in afwe zigheid van de beklaagden. De vijf aanwezige ter dood veroordeelden zijn: Mussolini's schoonzoon Ciano, de Bono, Marinelli, Pare- schi en Gotthardi. heb het niet gevoeld, want ik heb Zijn juk niet als een loodzwaren druk op mij gehad. Ik kan het niet juist onder woorden bren gen. Maar ik weet dit, dit ééne resultaat van dezen nachtdat ik geen Roeping héb. Dat ik dominee wilde worden, omdat vader en moe der het graag wilden; omdat er vele voor- deelen aan dit ambt zijn. Ik zie het alles nu heel klaar. Anderhalf jaar langHet is een „fata morgana" geweest, candidaat Steenbergen 1 Je ouders, Minne en jijzelf niet minder, heb ben verkeerd gezien. Hun trots ging te vér. God heeft het Zelf jullie getoond. Ik ga nit een anderen kant uit. Op ander terrein kan ik Hem ook dienen, zonder me schuldig te maken aan eigenmachtig grijpen naar het hoogste ambtdat van Gods dienaar Misschien weet oom erend wel een baantje voor mij. Dan zullen we straks trouwen, na tuurlijk! Eerst eenvoudig en Hij rekt de armen wijd uit, als wil hij den last van zijn schouders gooien. Hij grijpt zijn kleeren en trekt ze met haastige rukken aan. H móét er uitl Het is vijf uur. Hij sluipt op kousevoeten de trap af, is in een minimum .van tijd buiten. Hij neuriet en zet er flink den pas in. Koud is het, maar fijn 1 Het wordt een mooie dag. Moeder woont hier in Bloe- mendaal toch reuze, zoo direct buiten. Wat ruikt het frisch. Paul klimt den weg naar het Kopje ophij moet ruimte om zich heen hebben. Boven gekomen, ziet hij het nog wazige- land met zijn witte wegen en rood gedekte huisjes- rijen onder zich liggen. Alles is nog in rust. (Wordt vervolgd.) Verzending van levensmiddelen pakketten. Het voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Bü het samenstellen van een levensmiddelen pakket, dat een verre reis gaat maken naar verwanten of vrienden in werk- of krijgsgevan genenkampen, moet er met verschillende zaken rekening geheuden worden. De waar moet in de eerste plaats goed houd baar zijn. Droog gebak, kaken, geroosterd brood (dunne sneetjes brood, door en door geroosterd) komen in goeden toestand over. Roggebrood schimmelt vlug. Z.g. krijgsgevangenenbrood, dat wel in cellophann vorpnkt verkocht wordt, blijkt niot altijd duurzaam te zijn. Ovor het algemeen gaan do verlangens uit naar erwten, boonen, gortmout, havermout, mooi of eon an- dor bindmiddol, broodbologging, winterharde groonto of vruchton on kruidorijon, Eon pot jam mits good vorpakt, komt good ovor, even als sraoorkaas, Eon nppol bij andere goodoron vorpakt, voroorzaakt schimmel, Appolon, ulon, wliitorwortulou of soldorijknollon kan mon dau ook hot bosto afzonderlijk in pakkotton ver zonden, Ulon blijken bijzonder geliefd, daar mon hiormoe do voodlng smakelijker kan ma- kon. Daarom zijn ook zoor in trok allerlei kruiderijen, of aromatische producten, zooals paprika, popor- on korrysurrogaat, uionpoedor, jus- on bouillonblokjes en sooptabletten. Men moet oppassen mot hot verzonden van blikjes of bussen mot ingedrukte deksel, door deuken tijdens transport kan het deksel er af springen en de inhoud worden verstrooid, Het is daar om gowonscht de doksels metleukoplast of plak band dicht te plakken. Eveneens moet men voorzichtig zijn mot het zonden van pakken waschpoeder of andero poedervormige produc ten, Gaan deze pakken kapot, dan kan de inhoud der levensmiddelen, die erbij verpakt zijn, onbruikbaar raken. Een goede verpakking, die tegen een stootje kan is een eerste ver- eische voor een goede overkomst. BEKENDMAKING. Het SS Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Met ingang van 15 Januari 1944 is het wederom mogelijk als liulpzuster tot het Duit sche Roode Kruis toe te treden. Aan alle Ne- derlandscho meisjes in den leeftijd van 2030 jaar, die de Duitsche taal begrijpen, wordt hiermede de gelegenheid geboden actief in la zaretten, ziekenhuizen of soortgelijke instellin gen werkzaam te zijn. Men kan zich melden bijSS-Ersatzkommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Nebenstelle Amster dam, Dam 4; Nebenstelle Groningen, Heere straat 46; Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56; Nebenstelle Heerlen, Saroleastraat 25; Nebenstelle Enschedé, Hengeloschestraat 30. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 17.1.44, 9—14 uur: Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 18.1.44, 9-12 uur: Breda, Restaurant Modern, Markt1518 uur: Den Bosch, Hotel N.-Brabant, Markt 45; 19.1.44, 9—12 uur: Venlo, Deutsches Haus Egmondstraat 16; 15—18 uur: Arnhem, Café Royal; 20.1.44, 9-12 uur: Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18; 1318 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 21.1.44, 912 uur: Assen, Concerthuis a/d Vaart; 1518 uur: Gronin gen, Heerestraat 46; 22.1.44, 912 uur: Leeu warden, Huize Schaaf, Breedstraat23.1.44, 9-14 uur: Amsterdam, Dam 4; 24.1.44, 913 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 25.1,44, 914 uur: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg26.1.44, 9-14 uur Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutsche- weg. Raadhuis te Leiden. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche cultuurwaarden strij den onze vrijwilligers. GL-H-P m. ARBEIDSDIENST OP JAVA. Met ingang van 1 Maart a.s. zal door het Japan- sche militaire bestuur op Java een arbeids dienst worden ingevoerd. (C.D.) OPBRENGSTEN WINTERHULP. In de week van 20 tot 25 December 1943 is voor Winterhulp een bedrag van f 21.139.96 ont vangen. DE GEESTELIJKE BELANGEN DER NED. KRIJGSGEVANGENEN. Naar het commissariaat voor de belangen van de voormalige Ned. weermacht op informatie mededeelt, is door de autoriteiten toestemming verleend voor een behartiging van de geeste lijke belangen der Nederl. Krijgsgevangenen in Duitschlanid door Nederlandsche aalmoeze niers. Reeds- zijn eenige aalmoezeniers afge reisd. Zoo afgeloopen week drie R.K. geeste lijken, die binnenkort gevolgd zullen worden door drie protestantsche zielzorgers. Het ligt in de bedoeling alle kampen zoo geleidelijk van aalmoezeniers te voorzien. AANGETEEKENDE STUKKEN TOT 200 GRAM. Aangeteekende zendingen in het binnenlandsch verkeer, al of niet met aange geven geldswaarde, mits niet zwaarder dan 200 gram, mogen weer als voorheen ook an dere zaken dan uitsluitend bescheiden en op papier, perkament of andere, soortgelijke stof fen gestelde mededeelingen of berichten be vatten. Deze wijziging treedt 12 Januari in werking. De overige onlangs gepubliceerde beperkingen blijven van kracht. UITREIKING VAN NIEUWE RIJ VERGUNNINGEN ENZ. De secr.-gen. van Waterstaat maakt bekend, dat in het tijdvak van 15 Jan.15 Febr. nieuwe rijvergunningen en herkenningsteekens voor motorrijtuigen zullen worden uitgereikt. Na 15 Febr. a.s. zal het niet meer zijn toe gestaan, de thans bestaande vergunningen en herkenningsteekens als geldende documenten te bezigen bij het gebruik van een motorrij tuig. Deze vergunningen moeten worden be waard en de herkenningsteekens moeten op de motorrijtuigen bevestigd blijven, totdat zij door den rijksinspecteur van het verkeer worden opgevraagd, Er wordt nogmaals op gewezen, dat streng de hand zal worden gehouden aan een zoo zuinig en doelmatig mogelijk gebruik van de nog beschikbare voorraden brandstoffen, banden en andere materialen, De voorwaar den daartoe door den Rijksinspecteur van het Verkeer aan de vergunning verbonden moeten strikt worden nageleefd. Het bovenstaande geldt niet voor de rij vergunningen en herkenningsteekens, welke vanwege den Rijksinspecteur van het Ver keer, belast met uitgifte van bijzondere ver gunningen, Kromme Nieuwe Gracht, Utrecht worden uitgereikt. PETROLEUM VOOR KOOKDOEL- EINDEN. Van 12 Jan. t/m 8 Febr. 1944 geeft elk der met „17" genummerde bonnen van de bonkaart U 215 voor kookdoeleinden recht op het koopen van 1 L. petroleum. Verduisteren: van 9 tot en met 15 Januari: 's Avonds van 17.00 u., 's Morgens tot 8.45 u. Goes. De marechaussee maakte proces-verbaal op tegen den koopman C. K. alhier, wegens het te duur verkoopen van biggen. Gistermorgen werd ontdekt, dat onbe voegden zich door een raampje toegang had den verschaft tot een pakhuis der fa. K. W. Co. aan de Ossenhoofdstraat. Een partijtje tabak en sigaretten wordt vermist. De pohtie stelt een onderzoek in. Zuid-Beveland. KRUININGEN. Tegen J. D., P. K., S. van K., A. O. M. en O. S. alhier, maakte de mare chaussee proces-verbaal op wegens het te duur koopen en verkoopen van voederbieten. YERSEKE. De begrooting 1944 van het Burg. Armbestuur is vastgesteld met een to taal aan inkomsten zoowel als uitgaven van f 20.694,05. De gemeente-subsidie is geraamd op f 7000. Dhr L. M. Steketee, volontair ter gem.- secretarie alhier, is benoemd tot tijd. ambte naar ter gem.-secretarie van Sleen. Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. Bij het uitstappen uit zijn kar kwam de voerman P. G. alhier zoo ernstig op de keien te vallen, dat een groote hoofd wonde ontstond, welke moest worden gehecht. Per auto moest G., die veel bloed verloor, worden thuis gebracht. Oplichter gearresteerd. Bij den juwelier S. te Monster vervoegde zich eenige weken geleden een man, die on der een voorwendsel vier platina damesrin- gen in zijn bezit wist te krijgen tot een to tale waarde van f 12.000. Toen de juwelier niets meer van den klant vernam, begreep hij te zijn opgelicht en werd de politie gewaar schuwd. Thans is de man gearresteerd. Van de vier ringen konden er drie door de politie in beslag worden genomen te 's-Gravenhage, waar de oplichter ze had verkocht. Inbrekers gepakt. Zondag j.l. is in een pension te Rotterdam tijdens afwe zigheid der bewoners ingebroken. Ten na- deele van de pensionhoudster en eenige pen siongasten waren vele heerencostuums en winterjassen, alsmede tafelzilver, dekens enz. gestolen. Al spoedig rees bij de politie het vermoeden, dat de goederen waren vervoerd naar een klein straatje. In een benedenhuis werd al het gestolene ontdekt, maar de be woner, een alleenwonende man, zeide van niets te weten. De rechercheurs hadden even wel geluk. Er werd namelijk tegen het ven ster getikt. Eén van de politiemannen zette de deur op een kier en riep :„Kom maar binnen 1" „Ik moest eens even kijken of het hier wel goed zit", zei de 21-j. chauffeur B., die nu binnenstapte. „Natuurlijk zit het goed", zeide de recher cheur, die zich bekend maakt en den man tot een bekentenis wist te brengen. Nauwelijks was deze episode achter den rug, of er werd gescheld, waarna zich de 34-j. koopman H. meldde, die, naar hij zeide, het goed kwam weghalen. En als klap op de vuurpijl gebeurde er toen iets, dat de zaak „rond" maakte. Buiten gekomen, hoorde n.l. een van de politiemannen fluisterend roepen. Hij fluisterde op dezelfde geheimzinnige wij ze terug en toen een gedaante nader kwam en zich ontpopte als den 31-j. los-werkman v. W., bleek men tevens den tweeden inbre ker te pakken te hebben. 60.000 kgkool achterhaald. Een dezer dagen constateerde een controleur van den centralen controledienst verdacht vervoer van een partij' kool in het Noord- Hollandsch Kanaal. Bij aanhouding bleken de benoodigde vervoersdocumenten te ont breken en bij aankomst te Amsterdam werd dan ook tot inbeslagneming van de circa 60.000 kg groote partij overgegaan. Een ge heele kettinghandel kon dientengevolge aan het licht worden gebracht. (ANP.) Gevangenisstraf voor bonnenvervalsching. Voor den Almeloschen Econ. rechter, Mr Lam, had den zich wederom vele vrouwen te verant woorden wegens het vervalschen van distri butiebonnen, waarop zij trachtten suiker en snoep te 'koopen. Tien vrouwen kregen een gevangenisstraf, varieerende van een week tot een maand gev. straf. In één geval werd onmiddellijke gevangenneming gelast, terwijl DINSDAG 11 JANUARI 1944. De wortel van alle kwaad is de geldzucht. Door daarnaar te haken, zijn sommigen van het geloof afgedwaald en hebben zich met vele smarten doorboord. 1 Tim. 6:10. Zon op 8.49, onder 16.54. Maan op 17.10, onder 8.41. L. kw. 18 Jan. N. maan 25 Jan. Als regel kan men aannemen, dat wij de persoonlijkheid van een mcnsch, dat wil zeg gen zijn eigen ik, in zijn woning terugvin den. Deze vormt als het ware een trouwe afspiegeling van zijn geestelijk wezen; men leert hem daar dikwijls beter kennen dan in den dagelijkschen omgang. Dit gaat ech ter alleen op, wanneer die omgeving door hem zelf geschapen is. GER. J, DE HOOG, NED, HERV. KERK, Beroepen: te Vlaardingen (5e pred. pl.), H, v. Dijk te Den Ham (O,), GEEN AFGEVAARDIGDE GEZONDEN. De kerkoraad der Gerei, kerk te Baarn besloot aan de uitnoodiging van don kerkeraad van Bunschoten-Spakenburg om 2 afgevaardigden te zenden naar het afscheid van een der pre dikanten aldaar geen gevolg te geven, omdat op het betrokken uur beide predikanton zelf dienst hebben en de ambtsdragers op hun post behooren te zijn, terwijl de kerkeraad oordeelt dat de vergadering dor classe Amersfoort de plaats is waar al de kerken afscheid kunnen nemen van een vertrekkend predikant. DE KERSTBOOM. De Raad der Geref. Kerk te Drachten heeft van gedachten gewisseld over de vraag of voldaan kon wor den aan het verzoek van de Zondagsschool commissie om bij de Kerstfeestviering een paar kerstboomen in de kerk te plaatsen. De kerkeraad besloot de commissie te berichten, dat hij dit liever niet ziet. De kerstboom is een zuiver wereldsch verschijnsel, hij neemt in de wereld te grooter plaats in naarmate Christus Zelf meer op dén achtergrond komt, hij heeft met het Kerstevangelie niets te ma ken. Bovendien draagt de Kerstfeestviering van de Evangelisatie-Zondagsschool het ka rakter van evangelie-verkondiging, waarbij de kerstboom eerder de aandacht afleidt dan dat de evangelieverkondiging er door wordt gediend. KORTE BERICHTEN. Ds R. Hamming, Geref. pred. te Nijverdal en Ds G. R. Kuijper, Geref. predikant te Kralingen, z^jn door on gesteldheid verhinderd hun arbeid te verrichten. Ds J. J. Bouwman, Geref. pred. te Almelo, herdenkt Woensdag den dag waarop hp vóór 25 jaar zijn ambt te Gees aanvaardde. De Geref. kerk van Scheveningen ontving van een zuster, die geëvacueerd is, een gift van vijfduizend gulden. Te Sliedrecht is in den ouderdom van ruim 84 jaar overleden de bekende rustende evangelist der Ned. Herv. Kerk, dhr J. A. Schalekamp, OVERLEDEN PREDIKANTEN. In 1943 werden de navolgende predikanten door den dood weggenomen: Ned. Herv. Kerk: Ds J. R. Oldeman te Wolvega, em. pr. Schiermonnikoog, 63 j., 1 Jan.; Ds N. O. Bakker, em. pred. te Maar tensdijk, 74 j., 4 Jan.; Ds P. J. v. Melle te Utrecht, em. pred. van Njjkerk, 87 j., 3 Jan.; Ds E. Klaassen te St.-Oedenrode, em. pred. van Veghel, 72 j., 10 Jan.; Ds W. K. C. Hage, em. pred. te Nieuw-Vossemeer, 66 j., 18 Jan.; Ds V. Roos te Bloemendaal, em. pred. van Mee- renberg, 90 j., 22 Jan.; Ds W. C. Winsemius te Groningen, em. pred. van Grollo, 71 j., 24 Jan.; Ds R. J. v. d. Meulen te Someren, 71 j., 2 Febr.; Ds F. K. v. Evert te Loosduinen, 40 j., 2 Febr.; Ds J. A. Visscher, em. pred. te Groesbeek, 66 j., 4 Febr.; Ds Olir. C. J. W. Wierts van Coehoorn te Oosterbeek, em. pred. van Bladel, 89 j., 3 Maart; Ds P. C. de Groot te iVlaarssen, em. pred. v. Zuilen, 65 j., Maart; Dr S. Baart de la Faille te 's-Gravenhage, em. pred. van Londen, 71 j., 18 Maart; Ds M. W. Snoep te Utrecht, em. pred. van Haaf- ten, 78 j., 19 Maart; Ds J. Bruining te Voorst, em. pred. van Lobith, 89 j., 29 Maart; Ds W. Bieshaar, em. pred. te 's-Gravenhage, 68 j., 12 April; Dr G. Horreus de Haas te Zwolle, 63 j., 24 April; Ds P. J. Steinz, em. pred. te Goes, 68 j., 3 Mei; Ds H. J. E. Westerman Holstein, em. pred. te Apeldoorn, 68 j., 28 Mei; Ds J. J. v. d. Vlugt te Haarlem, em. pred. van Coevorden, 89 j., 28 Mei; Ds J. H. Schuurmans Stekhoven te Maarn, 59 j., 30 Mei; Prof. dr L. Knappert te Oegstgeest, em. pred. van As sen, 79 j., 4 Juni; Ds T. W. J. v. d. Kieboom te Bergen (N.H.), 63 j., 23 Juni; Ds P. J. Molenaar te 's-Gravenhage, 74 j., 18 Juli; Ds P. v. d. Eist te Valkenswaard, 64 j., 28 Juli; Ds P. M. Eigeman te Utrecht, em. pred. van Willemstad, 75 j., 1 Aug.; Ds P. Bongers te Utrecht, em. pred. van Kamerik, 83 j., 13 Aug.; Dr W. Coenraad te Beek, 60 j., 21 Aug.; Ds A. H. v. d. Hoeve te Hattem, em. pred. van Hem (N.H.), 73 j., 3 Sept.; Ds T. Eppens te Gorredijk, em. pred. van Kortezwaag, 80 j., 3 Sept.; Dr P. G. Datema, em. pred. te Delfs- haven, 91 j., 11 Sept.; Dr D. J. Bierens de Haan te Aerdenhout, em. pred. van Rozendaal, 76 j., 27 Sept.; Ds W. J. Val te Westervoort, 68 j., 13 Oct.; Prof. dr L. H. K. Bleeker te Groningen, em. pred. van Uithuizen, 75 j., 20 Oct.; Ds M. Bons te Yerseke, 42 j., 27 Oct.; Ds A. B. v. d. Put te Op- en Neder-Andel, 78 j., 28 Oct.; Ds R. Cremer, em. pred. te Veendam, 76 j., 2 Nov.; J. H. G. Brunt, hulp- pred. te Delfshaven, 31 j., 13 Nov.; Ds J. Koerts Sikkema te Velp, em. pred. van Wor- merveer, 76 j., Nov.; Ds J. H. Buisman te Elle- com, em. pred. van Zeddam, 73 j., 2 Deo.; Ds D. Plantinga te Baarn, em. pred. van Harme ien, 75 j., Dec.; Dr H. W. ter Haar, em. pred. te Deventer, 79 j., 4 Dec.; Ds H. v. d. Bijtel te Zeist, em. pred. van Surhuisterveen, 79 j., Dee.; Ds Joh. Meeuwenberg te Zeist, em. pred. van Wychen, 63 j., 20 Dec.; Ds W. A. Noest te De Wilp (Gron.) 65 j., Dec. Totaal 45 pre dikanten tegen 44 in 1942. in het vonnis tegen twee andere vrouwen de gratieclausule werd opgenomen. (ANP.) Bende inbrekers achter slot. De Eindhovensche recherche heeft de laatste dagen een inbrekersbende onscha delijk gemaakt, die de laatste maanden op drieste wijze optrad en het vooral gemunt had op gouden en zilveren voorwerpen, klee- dingstukken, zooals bontmantels enz. Huis zoekingen hadden tot resultaat, dat vrijwel alle gestolen goederen achterhaald konden worden. (Tel.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1