MAANDAG 10 JANUARI 1944 58e Jaargang, No* 85 FEUILLETON Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. EEN WOORD TOT DE OUDERS. Reeds verscheidene malen schreven wij over het jeugdprobleem en het zal wel noodig zijn daarop voortdurend terug te komen. Dit vraagstuk, dat in dezen tijd zoo'n buitenge woon ernstig karakter heeft, mag ons niet met rust laten. Zooals de lezers zich zullen herinneren, hebben wij telkens er op gewe zen, dat hier de ouders van Godswege in de eerste plaats verantwoordelijk zijn en niet de Overheid, de politie, de onderwijzer of wie ook. De ouders hebben in eerste instantie een roeping te vervullen. Dit is de Goddelijke orde, die men niet straffeloos mag omkeeren. Maar daarom laden de ouders dan ook zoo'n ontzaglijke schuld op zich, als zij ten opzich te van hun kinderen in hun, duren plicht te kort schieten en als zij hun een slecht voor beeld geven. Hoe de ouders soms in gebreke zijn en de belangen van hun kinderen schaden blijkt uit enkele mededeelingen van den heer L. A. Kleemans uit Breda, iemand, die al jaren bij het onderwijs werkzaam is, in het Dagbl. v. N.-Br. en Z. Wat ervan te zeggen, zoo vraagt hij, dat het ongeoorloofde schoolverzuim met een ge weldig percentage is toegenomen, daar de ouders het niet zoo nauw meer nemen met den leerplicht hunner kinderen? Twee, drie dagen, neen, uit de practijk mag ik spreken van twee, drie weken, slenteren verschil lende schoolplichtige leerlingen door stad en land, omdat zij z.g. zijn verstoken gebleven van 't noodige schoeisel; ze maken heele streken onveilig door hun walgelijk optreden. Tóch ontving ik menig keer een briefje, door de ouders onderteekend, waarin vermeld werd dat bij gebrek aan schoenen of klompen, de kinderen werden thuisgehouden, terwijl de genoemde leerlingen een anderhalf uur later, met boodschappen en al, door een dienst- doenden agent naar school werden „opge bracht". En ik geef u de verzekering, dat de ze spijbelaars er heusch niet op hun bloote voeten of kousen op uit waren gegaan. Een jongen had na schooltijd de kans ge zien om bij een opslagplaats een enorm stuk vet te kapen. Gelukkig werd hij achterhaald, doch met achterlating van het vet nam de jongen de beenen. Dienzelfden dag nog kwam mij dat ter oore en 's anderendaags berispte ik dien jongen over zijn lage daad. 's Middags kreeg ik een briefje van zijn ouders toegestuurd, waarin men mij aan het verstand wilde brengen, dat ik niets te ma ken had met hetgeen hun jongen na school tijd deed. Ja, erger nog! Ik moest mijn juiste adres maar eens opgeven, dan zou vader mij wel leeren om zijn zoon te kapittelen. Waar blijft het verantwoordelijkheidsge voel en de medewerking van zulke ouders? Wanneer men werkelijk al jarenlang het onderwijzersambt ambieert, dan moet men tot z'n grooten spijt ervaren, dat de samen werking tusschen huis en school ver is zoek geraakt. Huisgezin en school moeten in één rechte lijn samengaan. Tot zoover de Schrijver. Het blijkt, dat de houding van vele ouders in dezen tijd een funeste uitwerking op hun kinderen heeft. De ouders dienen dan ook krachtig op hun plicht te worden gewezen en zoo noodig streng te worden aangepakt, als blijkt, dat zij dezen plicht verwaarloozen. FELLE STRIJD BIJ KIROWOGRAD. - NIEUW SOWJ ET-OFFENSIEF BIJ RETSJIZA. - SOWJET-DOORBRAAK- POGINGEN VERIJDELD. - BOMMEN OP MANNHEIM EN AKEN. Het opperbevel van die Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied van Kirowograd duurt de hevige worsteling met onverminderde fel heid voort. In het westelijke deel der stad wordt nog altijd verbitterd gevochten. Vastbe raden ondernomen tegenaanvallen sloegen de opdringende bolsjewieken ondanks hardnekkig verzet op verschillende plaatsen terug. Daarbij werden talrijke tanks stukgeschoten. Ten Zuiden van Kief, ten Zuiden en Wes ten van P o g r e b i s j t s j e en in het ge bied van Berditsjef verijdelden onze THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 5) o— Paul staart de straat in, volgt met de oogen een witte poes, die langs den stoep rand glijdt en verwonderd omhoog kijkt n?ar eeuige lantaarn, die brandt. Je moest eigenlijk zoo kunnen levén als die kat. Toch zal ook dat gaan vervelen. Zooals dit leven mij al verveelt.... Is dat nu al anderhalf jaar? Niet te gelooven. Wat lijkt het veel langer geleden, dat hij triomfantelijk met zijn candidaatsbul bij Minne kwam 1 Had ie ook niet gedacht, dat alles zóó mis zou moe ten loopen. Wat was je toen nog optimis tisch! Paul moet er om glimlachen. Je hoor de wel van lui, die haast geen preekverzoe- ken kregen, maar dacht dan„Nou ja, dat is ook die en die! De man kon als student al zoo moeilijk mee. Geen studiekop en weinig talent, hè! Je hebt het of je hebt 't niet...." Heb i k het. Paul grijpt naar zijn jasje, dat over den stoel hangt. Nóg eens m'n preek van Zon dag nakijken, denkt hij, en bladert in het schrift. Bij het licht van de maan en van de lantaarn begint hij te lezen, slaat een paar blaadjes terug. Dit was toch goed gezegd en dat was exegetisch juist, vindt hij. En toch? Hij moet opeens aan moeder denken, aan h a a r léven, aan den Bijbel. Hoe vaak las ik uit eigen verlangen in-den Bijbel? Hij praat zacht voor zich heen. Hij moet zijn eigen stem hooren, om de dingen van zijn leven koel berekenend naast elkaar te zetten, als stukken op een schaakbord. Zijn hand grijpt naar de cigarettendoos, die hij op het tafeltje naast het raam weet. Moeder zal troepen talrijke vijandelijke aanvallen. Forma ties der Waffen-SS sloegen in een tegenaan val een vijandelijke brigade op haar stellingen van uitgang terug en vernietigden 27 sovjet tanks en 5 stukken bestormingsgeschut. De luchtmacht mengde zich op de brandpunten met goed succes in den strijd te land en bracht den sovjets zware verliezen toe aan menschen en materiaal. Ten Westen van R e t s j i z a ging de vijand na hevige artillerievoorbereiding, met sterke strijdkrachten over een breed front tot den aanval over. Onze stellingen werden met af- grendering van eenige penetraties overal in stand gehouden. Bij W i t e b s k lag het zwaartepunt van de Sovjetrussische doorbraakpogingen gisteren ten Zuidoosten van de stad. Zij werden ondanks het krachtige optreden van pantserwagens en slagvliegers in verbitterde gevechten bloedig afgeslagen. De sovjets verloren hier 84 tanks, waarvan alleen 57 in een corpssector. Aan het Zuid-Italiaansche front is de gevechtsactie van den vijand in den sec tor ten W. van Mignano Venafro verzwakt. Verscheidene plaatselijke aanvallen op onze heuvelstellingen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook aan de kust van de Adxiatische Zee bleef een sterke aanval van den vijand zonder resultaat. Een eigen stoottroep vernietigde een vijande lijk steunpunt en deed munitie-opslagplaatsen in de lucht vliegen. Eenige Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen uitgeworpen op plaatsen in West-Duitschland. Daar bij werd opnieuw de dom van Aken getrof fen. Luchtterreur maakt het Duitsche volk niet zwakker. (D.N.B.) Het jongste artikel van Rijks minister Dr Goebbels in „Das Reich" is ge wijd aan de problemen van den luchtoorlog. Na er op te hebben gewezen, dat de vijande lijke aanvallen overdag en 's nachts het Duit sche oorlogsmoreel willen treffen, daar waar het, naar de meening van den vijand het kwetsbaarste is, n.l. bij de vrouwen en kinde ren, schrijft Dr Goebbels: Terreur heeft alleen dan uitwerking, wan neer ze eenzijdig wordt toegepast. Wordt deze terreur echter beantwoord met een hardere en vastberadener terreur, dan is ze weldra tot mislukken gedoemd. De verdere ontwikkeling van dezen oorlog zal dit weer eens bewijzen Zoolang de mensch zijn bezit nog zijn eigen dom kan noemen, zoekt hij naar mogelijkheden om dit te behouden. Dit vervalt echter op het moment, waarop hij het verliest. Degene, die door bommen alles heeft verloren, weet zeer goed, dat hij alleen in het geval van een overwinning weer op een vervanging van zijn bezit kan rekenen. De slachtoffers van den luchtoorlog zijn derhalve de voorstanders van de meest radicale wijze van oorlogvoeren. De vergelding mag uitvallen zooals ze wil, zij zal in Duitschland geen greintje medelijden doen ontstaan. Opnieuw komt .de minister tot de conclusie, dat de vijandelijke luchtterreur het Duitsche volk geestelijk niet meer kan deren. Deze terreur maakt het niet zwakker, doch alleen maar sterker. Reeds thans zijn onze beste architecten met den wederopbouw van onze vernielde steden bezig. Eerst komt de oplossing van het wo ningvraagstuk aan de beurt, dat volgens de moderne gezichtspunten zal worden behandeld. Wij zullen onze groote steden naar de buiten wijken overbrengen en de ontwikkeling van het verkeer biedt ons ook de beste voorwaar den daartoe. Onze moderne woningen zullen ruimer, geriefelijker, moderner en hygiënischer zijn dan de meeste oude. De invasie Volgens een bericht in de Evening Standard zal, naar S.P.T. meldt, het hoofdkwartier van generaal Eisenhower in Londen worden ge vestigd. Men weet op het oogenblik niet waar de generaal verblijf houdt; dit schijnt opzette lijk te worden verzwegen. Generaal Montgo mery, die chef is geworden van de Britsche invasietroepen, bevindt zich voor een kort ver lof elders in Engeland. Het is t-e Berlijn opgevallen, meldt de DaD, nooit vergeten, te zorgen dat het kistje ge vuld is. Begeerig inhaleert hij den rook van de cigaret en blaast 'm vér het raam uit. Als het lichtgloren de komst van de zon aankondigt, sluit Paul het venster. Hij weet genoeg. Hij heeft candidaat Van Steenber gen ten voeten uit geteekend gezien. Helder ziet hij de situatie Ik ben het ambt niet waard. Het is de vraag, of er ooit van Roeping sprake is geweest. Men heeft mij dominee laten worden. Men zeide mij, dat ik een kind van veel ge beds was en dat God mij na die Hekten van toen-en-toen wonderbaarlijk gered heeft. Dat het vader's wensch was, dat ik in het ambt zou staan. Ik wilde het zelf. Waarom? Ik ben candidaat geworden. Het kostte niet veel moeite. Je was klaar vóór je het wist. In je kop had je alles wat je weten moest. Je kon preeken maken en deed het graag. Toen ging je wachten op preek verzoe ken en „zou een beroep gaarne terstond in overweging nemen". Het kwam niet. Eerst keek je, als een klein kind op Sinterklaas avond, uit naar de post. Maar de scriba's kenden je niet; een kennis moest hier en daar je naam noemen; dan werd je uitgenoo- digd. Je was teleurgesteld en gepiqueerd. Je kwam in opstand, om dat lange wachten. Den eersten tijd. Toen ging het leven voort. Je had je thuis en je kamer en je boeken en je moeder, die voor je zorgde en je kon af en toe eens een wandelingetje of 'n fietstochtje maken. Je rolde van den eenen in den ande ren dag. Natuurlijk praatte je over je kan sen en maakte stekelige opmerkingen, als je in de krant las bij de „beroepjes", dat dezelf de jaars als jij op een vier- of tweetal ston den. (Wordt vervolgd.) dat de Engelsche bladen, nadat Montgomery in Engeland aangekomen is en de eerste con ferenties achter den rug heeft, weer sceptisch beginnen te staan tegenover het invasiepro bleem. In „Sunday Times" wordt nadrukkelijk gewezen op de groote moeilijkheid om de in vasie te coördineeren met het winteroffensief der Sowjets. Want de Russische operaties moe ten onherroepelijk omstreeks half Maart vast- loopen in de modder, zoodat van Maart tot einde April geen noemenswaardige gevechten aan het Oostelijke front verwacht worden, Daarom zal de invasie, volgens het Engelsche blad uiterlijk in Februari ondernomen moeten worden en, indien dit niet het geval is, uit gesteld moeten worden tot de maand Mei. Het blad voegt daar nog aan toe dat, ondanks de thans in omloop zijnde geruchten „ecu latere datum meer voor de hand ligt". Tijdens den eersten wereldoorlog is bewezen, dat een offen sief in West-Europa, dat gedurende de eerste maanden vat» het jaar ontketend werd, altijd in het slechte weer vastliep. Korte Berichten. Britsch-Amerikaansche formaties bom menwerpers hebben Vrijdag overdag plaatsen in West-Duitschland en in het Zuiden van Duitschland aangevallen. Door lukraak neer werpen van bommen ontstond vooral in Lud- wigshafen en Mannheim aanzienlijke schade in woongebieden. Des nachts hebben storingsvliegtuigen bom men geworpeh in het Rijnsch-Westfaalsche in dustriegebied. De formaties vijandelijke bom menwerpers verloren bij deze aanvallen 33 vliegtuigen, in hoofdzaak viermotorige bom menwerpers. Acht eigen jagers keerden niet terug. (D.N.B.) -Naar uit La Linea gemeld wondt, is Zaterdag een van den Atlantischen Oceaan komend zeer krachtig beschermd kon vooi van ongeveer 80 groote vrachtbooten en tankschepen de haven van Gibraltar binnen- geloopen. (D.N.B.) De bekende badplaats San Remo aan de Italiaansche Riviera, alsmede de Toscaansche stad Lucca, die vermaard is door haar oude historie, haar uitgelezen kunst schatten en haar unieke bouwwerken, zijn vol gens Radio Rome Zaterdag het doel geweest van nieuwe hevige aanvallen der Engelsche- Amerikaansche luchtmacht. Vooral in Lucca zijn onvervangbare kunstwerken verloren ge gaan. In beide plaatsen heeft de burgerbevol king zware verliezen geleden. (A.N.P.) Uit New-York wordt gemeld, dat in zijn woning aldaar op 65-jarigen leef tijd is overleden William Vanderbilt. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17-45 jaar, kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor: De Waffert-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 17.1.44 914 uur: Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 18.1.44 912 uur: Breda, Restaurant Modern, Markt; 1518 u. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45 19.1.44 912 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 1518 uur: Arnhem, Café Royal; 20.1.44 912 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 1318 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 21.1.44 912 uur: Assen, Concerthuis a. d. vaart; 1518 uur: Gronin gen, Heerestraat 46; 22.1.44 912 uur: Leeu warden, Huize Schaaf, Breedstraat; 23.1.44 914 uur: Amsterdam, Dam 4; 24.1.44 913 uurUtrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245 25.1.44 914 uur: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusder weg; 26.1.44 914 uur: Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutscheweg. Onze vermogens in 1941. Blijkens een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het totaal van alle in de belasting vallende vermogens ge stegen van f 12 milliard over 1940 tot f 13 milliard over 1941. Hierbij moet men er even wel rekening mee houden, dat per 1 Mei 1941 de wet op de Vermogensbelasting belangrijk is gewijzigd. Het gemiddelde vermogen per aangeslage ne was voor het Rijk f 75.000. Van de provin cies had Zuid-Holland het hoogst gemiddel- 't Roode Kruis geeft het kind Zóó als het leven begint Een bewijsje ter legitimatie. Zoo raakt baby nooit zoek Want dat spreekt als een boek Bij een vlucht cf een evacuatie. Ouders of voogden, vraagt voor Uvr kinderen tot 15 jaar een kinderlegitimatiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bijt Hoofden van scholen, Gemeentesecretarieën (afd* Bevolking), Afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis. Prty» f 0.10 Minvermogenden kosteloos. de, n.l. f 91.000 en Limburg het laagste, n.l. f 48.000, De gemeente met het laagste ge middelde was Opsterland met f 45.000. Zeer hooge gemiddelden hadden de gemeenten Enschedé, Almelo, Rheden en 's-Gravenha- ge, met resp. f 131.000, f 115.000, f 114.000 en f 105.000. Het hoogste totaalbedrag der ver mogens per gemeente te weten f 1.7 mil liard werd aangetroffen te 's-Gravenhage. Voor geheel Nederland was 39 pet. der be lastingplichtigen aangeslagen voor vermo gens kleiner dan f 3.000. Dit was 10 pet, van het totale vermogen en de bezitters ervan droegen voor 5 pet. bij in de totale opbrengst der vermogensbelasting. De 861 millionaire (0,5 pet. van alle aangeslagenen) bezaten sa men 14 pet. van het totale vermogen en be taalden 17 pet. van het totaal der vermogens belasting. Het aantal millionairs steeg t.o.v. het jaar daarvoor met 18 pet. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Van 9 t/m 22 Jan. 1944 geven de met „50 Verlichting" en „51 Verlichting" gemerkte bonnen der kaart S 121 en de met „64 Ver lichting" gemerkte bonnen der kaart S 221 elk recht op het koopen van één liter petro leum. De geldigheidsduur der met „48 Verlichting" en „51 Verlichting" gemerkte bonnen der kaart S 121 is verlengd t/m 22 Jan. 1944. Deze bonnen geven, zooals bekend, elk recht op het koopen van één 1. petroleum. - MAATREGELEN BIJ SNEEUWVAL. In verband met de sneeuwopruimingsverorde- ning van 20 Oct. 1942 wijst de commissaris- generaal voor de veiligheid met den groot sten nadruk op het volgende Verwacht wordt, dat de bevoegde instan ties de noodige maatregelen voor de sneeuw- bestrijding op grond van deze verordening treffen, opdat men bij sneeuwval gereed zij. In het belang van de voedselvoorziening en om verkeerspolitioneele redenen moeten de ver keerswegen steeds berijdbaar blijven. Onder alle omstandigheden moet er voor gezorgd worden, dat zich de misstanden van den win ter 19411942 niet herhalen. In de eerste plaats worden de hoofdbewoners en hoofd gebruikers van bebouwde erven er opmerk zaam op gemaakt, dat sneeuw en ijs van de voetpaden voor de huizen verwijderd moet worden en dat bij gladheid gestrooid moet worden. De sneeuw moet van het trottoir verwijderd worden of zóó op den uitersten rand van het trottoir gebracht worden, dat het straatverkeer niet gehinderd kan worden. Deze regeling, die in het belang der gehee- le bevolking is, moet door alle betrokkenen nauwkeurig worden opgevolgd, Overtredin gen leiden tot strafrechtelijke gevolgen en politiemaatregelen. Mr Dr S. DE VRIES 75 JAAR. Mr Dr S. de Vries Cz. te Wassenaar werd gisteren 75 jaar. Hij werd in 1901 lid van den gemeen teraad van Amsterdam en in hetzelfde jaar deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer. In 1918 werd Mr de Vries minister van Fi nanciën, welk ambt hij bekleedde tot 1921. Van 19221924 was hij lid van de Eerste Kamer. In 1931 werd hij lid van den Haag- schen gem. raad en kort daarop wethouder. MAANDAG 10 JANUARI 1944. Wie rijk willen zijn, vallen in verzoeking, in een strik, en in vele dwaze en schadelijke begeerten, die de menschen doen wegzinken in verderf en ondergang. 1 Tim. 69. Verduisteren: van 9 tot en met 15 Januari: 's Avonds van 17.00 u., 's Morgens tot 8.45 u. TRAGISCH STERFGEVAL. Een tra gisch sterfgeval ideed zich te Terneuzen voor. Een dame uit Rotterdam kwam haar moeder bezoeken, die ernstig ziek was. De moeder overleed en de dochter besloot te blijven tot na de teraardebestelling. Echter den daarop- volgenden dag werd ook de dochter ongesteld en overleed nog voordat de teraardebestelling van haar moeder had plaats gehad. REUZENPALING GEVANGEN. Uit Bruinisse wordt gemeld, dat de gebroeders Otten deze week op de Oosterschelde een paling vingen van 11 kg., het dier was 1.35 meter lang en 15 cm. dik. Middelburg. Proces-verbaal is opgemaakt tegen Mej. L. v. d. B. wegens mishandeling van C. v. L. Goes. VERDWENEN RIJWIELEN TERUG GEVONDEN. De rijwielen van G. M. en A. J. S., die eenige dagen geleden als vermist werden aangegeven, zijn elders in Goes geheel compleet teruggevonden. Zeeuwsch-Vlaanderen. SAS VAN GENT. Dhr A. de Cooker, schoenmaker alhier, is Donderdagavond in het kanaal geraakt en verdronken. TERNEUZEN. De Terneuzensche Red dingsbrigade hield haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den wnd. secretaris bleek, dat in het afgeloopen seizoen 9 leden het bondsdiploma hebben behaald voor reddend zwemmen. In de ontstane vacatures van secre taris en penningmeester werd voorzien door de verkiezing van de heeren F. den Tenter en D. Mannaeit. Door het bestuur werd er de aandacht op gevestigd, dat er thans ten dienste van het publiek, aan weerszijden van de Axel- sche brug een reddingshaak ter beschikking is gesteld, waarmede men bij een eventueel wa terongeval van af den wal hulp kan bieden. (T. C.) Tholen en St.-Philipsland THOLEN. Voor de visscherij te Tholen is 1943 niet zoo loonend geweest als vorig jaar. Vooral het najaar kenmerkte zich door ge ringe vangsten. De vangsten van bot waren loonend, doch niet hoog. De verzending van mosselen was gering, terwijl de kwaliteit veel te wenschen overliet. De verzending van oes ters was goed, de kwaliteit was best, en de prijzen waren hoog. Felle brand te Leiden. Za terdagochtend even vóór 10 uur is brand ont staan in de clichéfabriek annex foto- en lithografische inrichting der fa. Koningsveld Zn, gevestigd aan de Breestraat 24 te Lei den. Het vuur greep met een razende snel heid om zich heen, waarbij de houten vloer spoedig doorbrandde, zoodat in korten tijd het geheele uit vier .verdiepingen bestaande gebouw in lichterlaaie stond. In totaal werd de vuurzee met 14 stralen energiek bestreden, zoodat nog binnen het uur het aanvankelijk sterk lijkende gevaar voor uitbreiding was geweken. De technische afd. is geheel uitgebrand. Waschgoed vatte vlam, Donderdagmorgen vroeg is, vermoedelijk doordat waschgoed, dat bij de kachel te dro gen hing, vlam heeft gevat, brand uitgebro ken in het huis van zekeren v. E. te Ooster hout. Mej. C. v. T. uit Breda, die bij v. E. Zon op 8.50, onder 16.53. Maan op 17.10, onder 8,41, V. maan vandaag L. kw, 18 Jan. Boeken zijn een gids in de jeugd en een geestesgenot voor den ouderdom, Zij zijn ons een steun in de eenzaamheid en zorgen, dat wij geen last voor ons zelf worden, Zij helpen ons de wederwaardigheden met men schen en dingen te vergeten, brengen onze zenuwen en hartstochten tot bedaren en wie gen onze teleurstellingen in slaap. („De Zakenwereld.") NED. HERV. KERK. Drietal: te Rot- terdam-Charlois (6e pred. pl.), C. Brouwer te Wilnis, E. E. de Looze te Hilversum en J. J. Poot te Ameide. Beroepen: te Westervoort (toez.), A. H. Kroneman te- Tuilte Fijnaart, D. van Heyst te Tienhoven; te Buurmalsen, F. J. Drent, cand. te Rotterdam. Aangenomen: naar Dordrecht (vac. J. Eikema), C. J. de Nie te Veendamnaar Leer broek (toez.) A. J. Wijnmaalen, cand. te Delft. Bedankt: voor Zaandam, C. J. de Nie te Veendam; voor Schoonhoven, J. Arendsen te Suawoude. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Alk maar (2e pred. pl.), H. A. L. v. d. Linden te Ooltgensplaat. Aangenomen: naar Nieuwlande, J. S. v. d. Bos te Warns; naar Sassenheim (2e pred.), F. E. Hoekstra te Velsen; naar Naald wijk, G. Leene te Stadskanaal-Pekelderweg. Bedankt: voor Loppersum, G. Leene te Stadskanaal-Pekelderweg. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Rotterdam-C-, M. Holtrop te Hilversum. GEREF. GEM. Beroepen: te Zaandam- Westzaan, P. Honkoop te Den Haag. Bedankt: voor Enkhuizen, A. de Blois te Gouda. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk Benoemd te Delft, N. Kleermaker, cand. te Heerde. Aangenomen naar Culemborg (Ev.), H. J. van Druten, cand. te Zeist. Geref. Kerken. Benoemd te Hoog kerk, H. Dijkstra, hulppred. te Assen. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds P. de Haas nam wegens bekomen emeritaat afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Utrecht met het woord uit Ps. 109: „Een ander neme zijn ambt". De bijna 80-jarige ds A. van Geest, de oudste dienstdoende pre dikant der Ned. Herv. kerk, nam afscheid van de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenzande, welke gemeente hij 50 jaar diende. Ds D. Tromp nam wegens vertrek naar Amsterdam afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Zand- voort. Tekst Ef. 3: 14, 18 en 19. Ds J. Wristers, die door de kerk van Amsterdam (Watergraafsmeer) voor bijzondere doeleinden is beroepen, nam afscheid van de Geref. kerk te Helmond. Ds T. Lekkerkerker nam we gens emeritaat afscheid van -de Ned. Herv. Gem. te Delft. Tekst 1 Joh. 2: 18a. Ds S. van Popta nam wegens vertrek naar Vianen afscheid van de Geref. kerk te Appelscha. Tekst Hebr. 1320 en 21. Ds P. Bouw, die naar Woudenberg vertrekt, nam afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Haaften. Tekst Jes. 57: 15. Dr S. v. d. LINDE. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van den Geref. Zen ding sbond, rekening houdende met de straks ontstaande behoefte van aanvulling van het aantal arbeiders op het Zendingsterrein op Midden-Celebes, benoemd tot missionair predi kant Dr S. v. d. Linde, Ned. Herv. predi kant te Lopik (U.), die deze benoeming aan vaardde. De taak van Dr v. d. Linde zal in het bijzonder zijn a.s. Inlandsche predikanten op te leiden, cursussen te houden voor evan gelisten en alles te verrichten wat het zen dingswerk ten goede kan komen. - KORTE BERICHTEN. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Nieuwendijk (N.-Br.) besloot in beginsel over te gaan tot het be roepen van een tweeden predikant. Deze ge meente telt 1825 zielen. Bij den kerkeraad der Geref. Kerk te Apeldoorn zijn met het oog op de sterke uit breiding der gemeente, plannen in voorberei ding om over te gaan tot het beroepen van een vijfden predikant. Op bijna 78-j. leeftijd is te Rotterdam overleden Ds Th. Korporaal, em. pred. der Belgische Zendingskerk te Gent. Emeritaat is aangevraagd door Ds J. W. P. Ie Roy, Ned. Herv. predikant te Sloterdijk, Dr D. Jacobs, Ned. Herv. predikant te Bos koop en Ds M. A. G. Vorstman, Ned. Herv. predikant te Anna Paulowna en Wieringer- waard. De kerkvoogdij der Ned, Herv. Gem. van Hilversum heeft de hand gelegd op een stuk grond voor den bouw van een kerk en een wijkgebouw, gelegen op den hoek van de Minckelerstr. en de Kamerlingh Onnesweg. Het terrein is nog niet gekocht maar blijft voor de gemeente gereserveerd. Vandaag herdenkt Prof. Dr S. Greijda- nus, rustend hoogleeraar aan de Theol. Hoo- geschool te Kampen, den dag, waarop hij voor 40 jaar het predikambt in de Geref. Kerken aanvaardde. Over de stichting van een vierde pred. plaats bij de Ned. Herv. Gem. van Voorburg is nog geen definitieve beslissing gevallen wegens ziekte van enkele notabelen. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Utrecht heeft van den kansel de gemeente medegedeeld, dat een 16e pred. plaats zal ge vestigd worden, aangezien de gemeente aan vrijwillige bijdragen f 80.000 heeft bijeenge bracht. Kerkvoogden vertrouwen, dat de res- teerende f 70,000 eveneens binnenkort zullen zijn bijeengebracht. Te Oegstgeest is op 66-j. leeftijd over leden Ds H. G. Brink, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. Benoemd bij het Chr. Onderwijs te An- dijk-Oost J. F. Brouwer te Den Haag (tijd.) te Barendrecht, J. v. d. Hel te Sliedrecht (tijd.)te Klundert, mej. M. P. v. Ieenwen te Dordrecht (tijd.). in huis was, had 's morgens vroeg de kachel aangemaakt en was daarna weer naar bed gegaan. Te laat hebben de bewoners gemerkt, dat het huisraad was gaan branden, met het gevolg, dat de vrouw en haar zoontje met brandwonden overdekt uit het huis moesten worden gehaald. In den loop van den och-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1