r )E ZATERDAG 8 JANUARI 1944 58e Jaargang, No» 84 k voor- li het te ne- makke- kalkta- nine Dl at van houden Fa» 620, rta ag e- ns VOOR PEN ZONDAG FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER RECHTSZAKEN KERK EN SCHOOL PREDIKBEURTEN LAND* EN TUINBOUW iriognluV Pudding uitrit am*C e minder actieve leineken gegund ïi en Verg. Blik lerkte de affaire t. per 25 Nov. Cultuur per 12 heerschte dood- rubberafdeeling. uiderd f 333 bij - GOES 301-2410 rsorders :tS tie la- IIS CILDERIJ, m Timmer de veiling Max van dn. Adres TE, Zuid- zw. schoe- tn. 36 Te HORTUS v. Eeden. Violenstr. EEL Soes wordt IISJE voor ide naaien, lehandeling. g. Br. no. ieuw", Goes. ,ri of later E gevraagd. VAN DER labbingepol- uari EEN vraagd bij R, Veerweg 1. KNECHT A GELUK, Le Colntre CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa, Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. Bij U schuil ik. Ps. 1439b. Het zijn slechts enkele woorden, maar juist geschikt om ze mede te nemen op onze levensreis in deze bewogen dagen. Is het geen waagstuk met kalmen moed voort te gaan? Moet er niet zijn een ziel vol angst, zoodat met vreezen en beven iedere volgen de stap wordt gezet? Dat zal er niet zijn, als ik mijn bevende hand in Gods sterke hand heb gelegd, en door die aanraking Zijn kracht mijn bezorgde hart doorstroomt dan ga ik vertrouwende op Hem gemoedigd voort, wantHeere, bij U schuil ik 1 Neen, in mij zeiven is geen kracht; bij menschen is niet de veiligheid te vindenalle voorzorgsmaatregelen, die wij moeten tref fen, kunnen nutteloos zijnbij stervelingen is het heil niet te vindenHeere, bij U schuil ikl Leer mij toch, o barmhartige God, mijn Vader in Jezus Christus, leer mij het toch van U, van U alleen verwachten. Leer mij al mijn zorgen en bekommernissen te wer pen op U! Leer mij dat, nu, in oorlogstijd leer mij tot U op te zien en tot U te zeggen bij U schuil ik I in alle omstandigheden des levens. Telkens weer bederf ik mijn weg; iederen dag opnieuw heb ik te belijden; ik deed wat mij verboden was, ik liet na te doen wat mij bevolen was ik kan dan alleen weer rust vinden bij U want Uw trouw wordt door de ontrouw Uwer kinderen niet te niet ge daan bij U schuil ik, want bij U is verge ving 1 Wellicht zullen de zorgen toenemen, zullen tegenheden mijn ziel benauwen, zullen verlie zen geleden worden zal er pijn moeten worden doorstaan als ik bij U schuil, dan zal er vrede zijn in het hart want bij U is vertroosting. Heere, bij U schuil ikl Hoewel Uw gerich- ten over de aarde gaan, en ook wij door den stormwind worden geschud, het zal eenmaal zijn, dat Gij zegt: nu is uw levenstaak afge- loopen het zij in alle omstandigheden bij U schuil ik. Gij zijt mijn God, mijn Vader in Christus Jezus. Bij U ben ik veilig en geborgen. „Ons Kerkblad". DRUK DER SOWJETS BIJ KIROWO- GRAD VERSTERKT. - ZWARE STRIJD BIJ BERDITSJEV, PROPOISK EN Wl- TEBSK. - VIJF GEALLIEERDE SCHE PEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In den sector van Kirowograd heeft de vijand zijn druk versterkt. Aanvallen van sterke formaties infanterie en tanks konden met steun van het luchtwapen aan beide zij den der stad worden opgevangen, waarbij 51 tanks werden vernield. Ten N. van de stad hebben onze troepen de bolsjewieken in een tegenaanval teruggeworpen en 30 kanonnen buit gemaakt. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. Ook ter weerszijden van Berditsjev duren de zware, wisselvallige gevechten met numeriek sterkere vijandelijke strijdkrachten voort. Ten W. van P r o p o i s k zijn op vele plaatsen aanvallen der bolsjewieken mislukt met zware, bloedige verliezen voor den vij and. Bij W i t e b s k hebben onze troepen te genover hernieuwde sterke bolsjewistische doorbraakpogingen weer een volledig afweer- succes bereikt en 49 vijandelijke tanks ver nield. Aan de rest van het Oostelijke front zijn slechts gevechtshandelingen van plaatselijke beteekenis voorgekomen. In het W. deel van het Zuid-Itali aan s c h e front zijn ook gisteren ver scheidene aanvallen van den vijand met ster ken steun van artillerie en tanks mislukt. Een plaatselijke penetratie is afgegrendeld. Een penetratieplelc ten N.W. van Migna- no werd in tegenaanval opgeheven. In de overige sectoren verliep de dag bij plaatse lijke gevechtsactiviteit rustig. Duitsche motortorpedobooten onder leiding van den luit. ter zee le kl. Karl Müller heb ben op 6 Jan. een aanval gedaan op de Brit- sche convooiwegen aan de Z.W. kust van Eng e 1 a n d. Zij brachten van een krach- THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 4) _0_ Van slapen komt natuurlijk niets. Moeder is dat wel gewoon. De eindelooze nachten kent zij. Het is dikwijls zóó erg, dat ze slechts op poeders nog wat dommelen kan. Ze neemt ook vannacht dat middel te baat. De verdooving komt spoedig. De ge dachten worden lichter; het is, of in haar hoofd sluiers gelegd worden, die de donkere en bittere kanten van de tobberijen verdoe zelen. Alles wordt gemakkelijker aanvaard baar. Ze glijdt den slaap in met het gevoel; „Het zal wel weer goed worden met Paul. De jongen meent het zoo erg nietMorgen zal Paul kent dit nog niet. Het is voor hem ongewoon, wakker te liggen en den slaap met te kunnen vatten. Zijn hoofd gloeit zoo. Hij zet de kraan van de vaste waschtafel ver open, om het koude water over zijn hals te laten gutsen. Dat zal verademing geven. Hij richt de straal op zijn polsen en voelt de kou diep in hem doordringen, zoodat hij er van rilt. Nu plat op bed gaan liggen, denkt hij. a?°t.rUSt'g ™°gelijk. En niet meer piekeren. Als het dag is en de zon schijnt, bekijk je de dingen optimistischer. Hij staart naar het plafond, waar nu en straat een fiets of auto passeert. „Je oogen tig beveiligd convooi 5 schepen met 12.500 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken, dan een lichtstreep over schuift, als er op Andere schepen werden met torpedotreffers beschadigd. De Duitsche formatie liep voltal lig en zonder schade haar steunpunt binnen. Duitsche jagers hebben boven den A 11 a n- tischen Oceaan een groot Britsch vliegtuig van het type Sunderland doen neer storten. Luchtverdedigingsstrijdkrachten schoteh bo ven de bezette Westelijke gebieden 7 Brit- sche laagvliegende toestellen neer. In den afgeloopen nacht hebben enkele Brit- sche bommenwerpers plaatsen in net Rijnsch-Westfaalsche indu striegebied aangevallen. De strijd aan het Oostelijk front. Het winteroffensief der bolsjewisten is in vollen gang, zoo schrijft de militaire mede werker van het D.N.B., Martin Hallensleben. De druk, dien het Duitsche Oostelijk front te verduren heeft, is ongetwijfeld zwaar, maar nergens vertoonen zich symptomen, dat het den Sovjets zou gelukken, thans in den winter van 1944 de vruchten binnen te halen van hun on vermoeide en met groote offers gepaard gaan de inspanningen sinds Juli van het vorige jaar. Stellig, nieuwe en ten deele niet onbélangrijke terreinwinsten hebben zij behaald. Maar dit ge schiedde niet op grond van eenige werkelijke overwinning in een veldslag, doch uitsluitend op grond van de omstandigheid, dat men aan Duitsche zijde bij het afwegen van alle oor logsmogelijkheden, terrein prijsgeeft, om nieu we kracht te winnen. De Duitsche leiding schijnt onder alle omstandigheden op het stand punt te staan, dat juist in het Oosten het spaarzaamst gebruik van krachten het beste is. In Duitsche militaire kringen bespeurt men ditmaal veel sterker dan in de winterveldtoch- ten 1941-'42 en 1942-'43 een zonder twijfel van de opperste legerleiding uitgaande rustige- gelatenheid. Men sluit het oog niet voor de moeilijkheden van de taak, waarvoor men zich geplaatst ziet, maar weet, dat men ten slotte toch superieur is. De Britsche pers over de invasie. In de Londensche pers worden materieel- veldslagen van het grootste kaliber aangekon digd, waarbij de gansche industrieele kracht der Westersche machten in de weegschaal wordt geworpen, aldus schrijft „Volk en Staat". Daar schijnbaar deze geweldige invasie- poging tot een gevaarlijk risico wordt, stelde generaal Montgomery, volgens een bericht van de „Times", als eerste principe vast, dat men voorzichtig moest zijn, zooals hij trouwens reeds sedert maanden is in Italië. Deze voor zichtigheid, zoo meent de „Times" verlangt, dat aan de Britsche. soldaten geen aanval wordt bevolen, vooraleer de luchtmacht en de artille rie den weg hebben gebaand en hun bevoor rading verzekerd is. Luchtmaarschalk Tedder voorspelt, volgens Engelsche berichten, een ongehoord crescendo der luchtaanvallen voor en tijdens de invasie. Deze luchtaanvallen zouden tangvormig van Engeland) en Zuid-Italië uit gevoerd worden. Een dergelijke aanduiding werd ook gemaakt door sir Stafford Cripps, die aan de voor arbeiders van een vliegtuigfabriek verklaarde, dat een overweldigende luchtmacht voor de overwinning onmisbaar is en dat de Duitsche verdedigingsstellingen met een trommelvuur in den vorm van concentrische luchtaanvallen moeten stuk geslagen worden. Volgens een bericht van de „Daily Express" uit Zweden schat men daar de Anglo-Ameri- kaarische troepen, die voor de invasie bestemd zijn op ongeveer 300 divisies. Aan het Ooste lijk front heeft Stalin ongeveer hetzelfde potentieel. Mutaties in Frankrijk. (D.N.B.) Naar Ofi meldt, wordt de staats secretaris voor voorlichting, Paul Marion, be noemd tot staatssecretaris bij den chef der re geering. De bekende publicist en radiospreker, Philippe Henriot zal benoemd worden tot staatssecretaris voor voorlichting en propa ganda. Verder zal de minister voor Economi sche Zaken en Financiën, Cathala, interimair belast worden met de functies van staatssecre taris voor economische zaken en voedselvoor ziening. Als zoodanig vervangt hij minister Bonnafous, wiens ontslagaanvrage werd aan vaard. dichtdoen", zegt hij tegen zichzelf, „niet la ten afleiden". Maar als hij z'n oogen sluit, ziet hij des te meer. De beelden van gisteren komen terug; telkens duikt dat wit-spichtige gezicht van dien ouderling op. 't Benauwt hem; hij werpt zich van de eene zijde op de andere, om tenslotte de dekens van zich af te gooien en de voeten op het koude zeil te zetten. Dat doet prettig aan. Paul trekt de gordijnen open. Het raam gaat op. De nachtlucht overgolft hem. Ook dat is heerlijk. Paul knoopt zelfs zijn pyama- jasje open, om zijn borst de prikkeling van de nachtkou te doen ondergaan. Hij heeft ergens gelezen, dat dit kalmeerend op de ze nuwen werkt. „Dom, om in bed te kruipen", zegt hij hard op en zijn stem echoot tegen den zwak-ver- lichten huizenwand aan de overzijde. Laat ik zachtjes doen; anders hoort moeder me. Ik moet haar laten slapen. Eigenlijk bar egoïs tisch, om haar in den laten avond met m ij n kopzorgen te overvallen. Ze heeft genoeg verdriet over vaderden Wil. Vreemd, dat ik zoo weinig meer aan hèn denkl Wat ga je toch hard door het leven. Je krijgt den klap van hun sterven, je mist ze, maar je veert toch op; je móét wel. Je hebt geen tijd om bedroefd te blijven. Want je bent jong en er zijn zoo veel dingen die je afleiden. Alleen heeft moeder dit niet zoo. Die ligt er nog nachten om wakker. Ze vertelt dat nooit, maar je kunt vaak haar bed hooren kraken". (Wordt vervolgd.) Korte Berichten, (D.N.B.) In een persgesprek met Svenska Dagbiadet heeft Tanner, de Finsche minister van financiën, verklaard, dat alle Finnen het er over eens zijn, dat van een onvoorwaarde lijke capitulatie geen sprake kan zijn. Het doel van Finland is een vrede die zijn toekomst waarborgt. De verklaring van de conferentie te Moskou heeft overigens geen invloed op de Finsche buitenlandsche politiek gehad. VERHOOGD RANTSOEN VERVAN GINGSMIDDELEN. Van 8 Jan. af zal men op den bon voor vervangingsmiddelen een grootere hoeveelheid van verschillende der op dezen bon verkrijgbare artikelen kunnen betrekken, dan tot dusver het geval was. Een volledig overzicht van hetgeen men van Jan. af op den bon voor vervangings middelen betrekken kan, volgt hieronder hetzij 150 gr. spijsaroma, soep-aroma of spijs- en soeparoma (vroeger 50 gr.) hetzij 100 gr. max. 25 blokjes, bouillonblok jes, extractblokjes, bouillontabletten, -korrels -poeder en -pasta, extract-tabletten, -korrels, -poeder en -pasta of soeppasta (vroeger 50 gram) hetzij 150 gr, soepblokjes, -tabletten, -kor rels en poeder, of soep gedroogd of soep in drogen vorm (met, uitzondering van vermi- cellisoep) (vroeger 100 gr.) hetzij 150 gr. juspasta, jusblokjes, -tablet ten, -korrels en -poeder (vroeger 100 gr.) hetzij 150 gr. van die producten, welke kun nen worden of zouden kunnen worden ge bruikt voor de vergrooting van het olie-, vet- botervolume of voor de vervanging van olie, vet, boter, botersaus of room (vroeger 100 gram) hetzij 250 gr. planten-extract (vroeger 125 gram) hetzij 250 gr. pikante saus en ketchup (vroeger 200 gr.) hetzij 400 gr. van het vervangingsmiddel voor mayonnaise (vroeger 200 gr.) hetzij 400 gr. van het vervangingsmiddel voor slasaus (ongewijzigd). DE ZEEPBONNEN. Bonhen voor een- heidszeep, waschpoeder en toiletzeep „Alge meen 09", „Algemeen 10", Reserve C3", „Re serve E3" en „Reserve E4" mogen van 10 tot en met 14 Januari a.s. niet ingeleverd worden. Nadere mededeelingen betreffende de inleve ring van deze bomien zullen binnenkort wor den gedaan. - VERVREEMDING VAN NIET-LAND- BOUWGRONDEN. De secr.-gen. van Binn. zaken heeft het volgende ter kennis van de burgemeesters gebracht Van de zijde der besturen van de provin ciën, gemeenten, waterschappen en polders zijn bezwaren geopperd tegen het dwingen de voorschrift van tusschenkomst van een notaris bij het aanvragen van een verklaring van geen bezwaar bij vervreemding van niet- landbouwgronden en bij het indienen van een verzoek tot vaststelling van de hoogst toe laatbare tegenprestatie bij openbaren ver koop. Om hieraan tegemoet te komen is thans bepaald, dat ook anderen dan notaris sen bevoegd verklaard kunnen worden tot het aanvragen der vereischte verklaring van het prijzenbureau. Blijkens mededeeling van den gemachtigde voor de prijzen ligt het in de bedoeling van deze bevoegdheid gebruik te maken bij over dracht van niet-landbouwgronden door of aan het rijk, de provinciën, de gemeenten, de wa terschappen, de N.V. Ned. Spoorwegen en 't Staatsbedrijf der PTT. Tusschenkomst van een notaris is in deze gevallen dus niet noo- dig, terwijl voorts volstaan zal kunnen wor den met overlegging van een onderhandsche akte of een ontwerp daarvan. De Nederlandsche Spoorwegen zijn er thans toe overgegaan om op verschillende trajecten conductrices in dienst te stellen. Twee con ductrices vertellen elkaar haar ervaringen van de eerste reis. CNF-Kuiper-Pax m BEKENDMAKING. Het SS Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Met ingang van 15 Januari 1944 is het wederom mogelijk als hulpzuster tot,het Duit sche Roode Kruis toe te treden. Aan alle Ne derlandsche meisjes in den leeftijd van 20-30 jaar, die de Duitsche taal begrijpen, wordt hiermede de gelegenheid geboden actief in la zaretten, ziekenhuizen of soortgelijke instellin gen werkzaam te zijn. Men kan zich melden bijSS-Ersatzkommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Plaag. Nebenstelle Amster dam, Dam 4; Nebenstelle Groningen, Heere straat 46; Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56; Nebenstelle Heerlen, Saroleastraat 25; Nebenstelle Enschedé, Hengelosehestraat 30. Verduisteren: Van 3 tot en met 8 Januaiér 's Avonds van 16.45 u. 's Morgens tot 8.45 u. van 9 tot en met 15 Januari: 's Avonds van 17.00 u., 's Morgens tot 8.45 u. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 19 t/m 25 Den. 1943 kwamen er in ons land 2121 (2841) gevallen van besmette lijke ziekten voor, waarvan 1435 (1954) diph- therie 633 (829) roodvarik 30 (31) dysenterie, 10 (16) kinderverlamming en 5 (5) febris ty- phoidea. Zeeland had 26 (28) gevallen, n.l. 23 diph- therie5 te Axel, 3 te Middelburg en Nieu- werkerk, 2 te Serooskerke (W.) en Terneu- zen en 1 te St Annaland, Goes, Hulst, Ka- pelLe, Souburg, Oosterland, Yerseke en Zaam slag; 2 roodvonk te Middelburg en 1 malaria te Middelburg. Vlissingen. Door de politie is een vrouw aangehou den, die geen middelen van bestaan had en wier zedelijk gedrag zeer te wenschen over liet. Kortelings was zij uit een ziekenhuis, waar zij verpleegd is, ontslagen. Zij is naar buiten de provincie Zeeland geëvacueerd en in een speciaal vrouwenkamp ondergebracht. Goes. Uit hokken, staande op de erven bij woningen aan de Willem de Zwijgerstraat, de Terwelstraat en aan den Patijnweg zijn gister nacht en vannacht resp. 2, 1 en 2 konijnen gestolen. Groentenzaken gesloten e n f 60.000 boete opgelegd. On langs moest zich voor den inspecteur voor de prijsbeheersching een zeer vermogend man verantwoorden. Het was de vroegere vee houder, sinds begin 1942 groententeler, J. Bu ren uit Z.- en N.-Schermer, eigenaar van oa. twee groenten- en fruitzaken en een drogis terij in Amsterdam en een bakkerij in Den Haag. Alle door hemzelf geteelde groenten bracht hij rechtstreeks naar zijn eigen zaken om deze daar tegen abnormaal hooge prijzen te doen verkoopen, Op welke wijze hij zijn klanten benadeelde, moge blijken uit het feit, dat b.v. stamboonen voor ongeveer 65 cent per kg en uien voor 3 en 5 cent per stuk werden verkocht, hoewel maximaal respec tievelijk slechts f 0.28 en f 0.12 per kg had mogen worden berekend. De inspecteur voor de prijsbeheersching rekende met dezen man als volgt afhij sloot voorgoed Buren's groenten- en fruitzaken te Amsterdam, ver bood hem gedurende 30 jaar in het klein te handelen in groenten en fruit of in dezen kleinhandel werkzaam of erbij betrokken te zijn, veroordeelde hem verder tot betaling van f 60.000 en f 5000 proceskosten en yer- klaarde tenslotte de in beslag genomen fruit en groenten verbeurd. Moordaanslag? Woensdagavond ongeveer half elf is op het Stadionplein te Amsterdam een aanslag gepleegd op een in die omgeving wonenden leeraar. Met een zwaar voorwerp gaf de dader zijn slachtoffer een klap op het hoofd, waardoor een groote wonde ontstond. Niettemin kon de leeraar nog zijn huis bereiken en een vaag signalement van den dader geven. De beweegredenen van den over val ligt in het duister. Politieke redenen wor den uitgesloten geacht. Geheele oogst in beslag genomen. Aan een in Noord-Brabant wonenden landbouwer was, in verband met het feit, dat deze persoon als deelnemer aan de verzorging van de voedselvoorziening een slechte reputatie geniet, de verplichting op gelegd zijn geheelen oogst 1943 af te dor- schen onder permanent toezicht. Ondanks herhaalde aanmaning werd hieraan niet vol daan, waarna ambtenaren van den CCD den geheelen oogst in bezit namen en op kosten van den landbouwer hebben gedorscht. Dat deze maatregel alleszins gerechtvaardigd was bleek nog te duidelijker, nadat bij een inten sieve bedrijfscontrole kwam vast te staan, dat op het bedrijf reeds meermalen produc ten van den oogst frauduleus gedorscht wa ren. Bovendien kwam aan het licht, dat vier varkens en 20 kippen onrechtmatig werden gehouden. De dieren zijn in beslag genomen, terwijl voor alle geconstateerde overtredin gen proces-verbaal is aangezegd. Nederlandsche honderd jarigen. In 1943 zijn in ons land zeven 100- en meerjarigen overleden. Ons land heeft er in het afgeloopen jaar nog zes 100-jarigen bij gekregen. Behalve deze zijn we nog zes personen rijk, die eveneens de eeuw reeds hebben overschreden. Nederland zal dit jaar vermoedelijk een tweetal 105-jarigen rijk worden, hetgeen een evenement beteekent. De hoogste leeftijd hier te lande werd be reikt door de weduwe Magnee-Prechter te Maastricht, die geboren 7 Aug. 1827, eerst in 1933 overleed. Wij moeten dus in de vorige eeuw teruggaan om nog een 105-jarige te ontdekken. Volgens de tienjaarlijksche volkstellingen bedroegen het aantal 100. en meerjarigen hier te lande resp.: 1830 18 (7 m. en 11 vr.)1840 17 (4 m. en 13 vr.)1849 4 (1 m. en 3 vr.) 1859 3 (2 m. en 1 vr.)1869 22 (4 m. en 18 vr.)1879 12 (5 m. en 7 vr.)1889 6 (2 m. en 4 vr.)1899 8 (4 m. en 4 vr.)1909 8 (4 m. en 4 vr.)1920 11 (3 m. en 8 vr.)1930 19 (5 m. en 14 vr.). 1937 is het recordjaar geweest met min stens 32 honderd- en meerjarigen. (Vad.) Advies en een tabletje in plaats van bedzeiltjes. De corpschef van de gemeentepolitie te Bergen op Zoom heeft een waarschuwing gepubli- ceert tegen het bureau „Secorio", dat door het plaatsen van een advertentie met den aanhef„Wilt u een bedzeiltje zonder ver gunning", duizenden moeders in Midden- en West-Brabant verleidde tot het zenden van f 1.25. De moeders ontvingen dan als ant woord een advies, hoe men zelf het bedzeiltje zou kunnen vervaardigen, alsmede een tablet je, dat de duurzaamheid van het zelfgemaak te artikel zou verlengen. De onbewaakte overweg. Op den onbewaakten overweg onder Nijeholtwolde werd de melkwagen van den heer Postma door een lossen locomotief aangereden. De 17-jarige dochter van den heer Postma, die achter op den wagen zat, werd onmiddellijk gedood. Hoe wel de wagen totaal vernield werd, kreeg de voerman geen lichamelijk letsel. Gemeente-ontvanger nam ruim/ 30.000 uit gemeentekas. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft een verduisteringszaak behandeld tegen den ge meente-ontvanger van het Brabantsche dorp Someren. Verd. had in totaal ongeveer 32.000 gld. uit de gemeentekas genomen. Hij was van zijn hartstocht voor het kaartspel het slachtoffer geworden. Beroepsgokkers en kwartjesvinders noodigden hem uit tot een spelletje kaart en de ontvanger verloor dien eersten avond f 500. Om dit verlies eenigs- zins te nivelleeren, liet hij zich kort daarop weer tot een spelletje verleiden met het ge volg, dat hij nog dieper in den put raakte. De Off. van Justitie- eischte een gev. straf van 6 mnd. met aftrek van het voorarrest. DE DOODSLAG TE OOSTERHOUT. De officier van Justitie bij de Bredasche rechtbank heeft Donderdag bij de behandeling van de zaak tegen den 34-jarigen arbeider H. L. v. Ham, die op 7 Aug. in de bosschen on dier Oosterhout P. W. Peeters van het leven beroofde, een gevangenisstraf geëischt van 15 jaar (maximumstraf). ZATERDAG 8 JANUARI 1944. Wij hebben niets op de wereld medege bracht; wij kunnen er ook niets uit mede- nemen. 1 Tim. 67. Zon op 8.51, onder 16.50. Maan op 15.32, onder 6.53. Zondag resp. 8.50, 16.52, 16.18 en 7.51. V. maan 10 Jan. L. kw. 18 Jan. ZONDAG 9 JANUARI 1944. Ik lag in zwarten stervensnacht Gij werd mijn Zon en Leven; Gij waart de Zon, die vreugde bracht, Die warmte en licht woudt geven. O, Jezus, die mijn zonneschijn, Mijn leven en mijn kracht wilt zijn, Leer mij in U gelooven. NED. HERV. KERK. B e r o e p e nte Haaften (toez.), J. J. Poot te Ameide en Tienhoven; te Nieuwland (bij Leerdam) (toez.), W. J. de Bruyn, hulppred. te Hooge- veen. Aangenomen: naar Almkerk, D. van Krugten te Asten; naar Zwolle, H. de Boer te Oudkerk (Fr.)naar Blijham, C. Riegstra, cand. te Winschoten, die bedankte voor Win schoten en Holwerd. GEREF. KERKEN. A c h t t a 1: te Am sterdam (9e en 10e pred. pk), F. A. den Boeft te Kralingen, J. C. Gilhuis te Katwijk aan Zee, G. F. Hajer te EdeP. N. Kruys- wijk te Hilversum, L. Oranje te 's-Graven- hage-W., D. Ringnalda te Drachten, Dr H. J. Westerink te Leiden en H. A. Wiersinga te Leiden, VERBETERING. Men maakt er ons op attent, dat de mededeeling in ons nr. van 4 Jan.: „In den heer Tj. Kuipers te Stavo ren verliet de laatste oefenaar in de Geref. Kerken den actieven dienst", niet juist is. Er is n.l. nog één oefenaar in de Geref. Kerken werkzaamde heer J. v. d. Lugt te Zwartewaal (classis Brielle). Ned. Herv. Kerk. Koudekerke, 10 ds Kroon (H. D. en Vb. PI. Av.), 2.30 ds v. Woerden, 't Zand, 10 hulppred. v. d. Ree, 2.30 ds Kroon (H. D.). St Maartensdijk (Evangel.), Woensdag 7.30 ds Dönszelmann te Amsterdam. ONTWIKKELINGSDAG VOOR DE FRUITTEELT. (Slot.) Na Ir de Bakker sprak Dr A. F. H. Besemer, entomoloog bij het Laboratorium voor entomologie te Wageningen over: „De onderzoekingen betreffende de bladluisbe- strijding". Spr. deed verschillende interessan te mededeelingen over deze voor de fruit- kweekers zoo belangrijke bestrijding en riep de medewerking der aanwezigen hiervoor in. Dr D. J. K u e n e n, entomoloog bij het Lab. van Zeelands Proeftuin te Wilhelmina- dorp, beantwoordde vervolgens de vraag „Wat is er bekend over de Perebladvloo?" De fruitkweekers zijn dit jaar in een deel van Zeeland en ook elders opgeschrikt door een tot nog toe nauwelijks bekende plaag. In den loop van den zomer werden de bla deren van de pereboomen op vele bedrijven zwart en vielen gedeeltelijk zelfs af. De groei van de vrucht was slecht en een deel van den oogst ging verloren. Bij nadere beschouwing viel het op, dat het zwart worden van de bladeren samenging met de aanwezigheid van een insect, dat een kleverige vloeistof uit scheidde waarmee de boom geheel bedekt raakte. Deze kleverige vloeistof kleurde later zwart. We hebben hier te doen gehad met de plotselinge en sterke ontwikkeling van de Perebladvloo. Dit insect, dat verwant is met de bladluizen, is in volwassen toestand c.a. 3 mm lang. Er zijn waarschijnlijk drie gene raties per jaar. Het dier overwintert als vol wassen insect en legt in het voorjaar de eie ren aan de basis van de ontluikende knoppen De larven leven aan de onderzijde van de bladeren en ook op de jonge scheuten. Ze zuigen hier hun voedsel en onttrekken zoo groote hoeveelheden sappen aan de plant. Bo vendien treedt er eenige vervorming van het blad op. Veel erger is echter de schade, die veroorzaakt wordt door de sterk suikerhou dende excrementen, die in zeer groote hoe veelheden worden afgescheiden en de gehee le boom kunnen bedekken. Hierop ontwikke len zich de roetdauwschimmels, die de zwarte verkleuring veroorzaken. Het is niet te zeggen, waarom het dier dit jaar zoo sterk is opgetreden. Een van de fac toren, die hierbij een rol spelen, kan in den vrij drogen zomer gezocht worden. Een winterbestrijding helpt weinig, omdat een groot aantal dieren niet op de pereboo men, maar elders op beschutte plekken over wintert. Een zomerbestrijding met nicotine of vervangmiddel is in den tegenwoordigen tijd moeilijk uitvoerbaar. Men zal een deel van de schade kunnen voorkomen door krachtig met schoon water te spuiten, waar door de honingdauw, maar ook een deel van de dieren weggespoeld zal worden. Overigens is het geenszins zeker, dat er het volgend jaar weer een sterke aantasting door dit dier zal optreden. Des namiddags werd de nieuwe verbeterde Marofilm over de fruitteelt vertoond. Hier voor was zoo'n groote belangstelling, dat la ter op den middag een tweede voorstelling moest worden gegeven. De afd. Zeeland van de Ned. Pom. Vereen, kan op een uitstekend geslaagden ontwikke lingsdag terugzien. De belangstelling was zeer groot. EEN KALIMESTSTOF, DIE REEDS VROEG MOET WORDEN GESTROOID. Indien men voor de bemesting van zijn tuin de beschikking heeft gekregen over den kali- mest „Kalizout 40 dan houde men er re kening mede, dat deze meststof reeds vroeg moet worden gestrooid. Men strooit ze reeds in den winter en 't liefst niet later dan uiter lijk Februari. Deze meststof'bevat n.l. naast haar plantenvoedend bestanddeel „kali" ook nog een belangrijke hoeveelheid chloor. Op de aanwezigheid van deze chloor zijn aard appelen, andijvie, sla- en snijboonen, tuin- boonen, tabak en nog verschillende andere gewassen volstrekt niet gesteld. Ze zijn ge voelig voor chloor. Volledigheidshalve zij hieraan toegevoegd, dat er ook wel gewassen bestaan, die zich van de aanwezigheid van 1 chloor niets aantrekken en ze soms zelfs waardeeren. Doch men houde allereerst reke-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1