IDE. fój WOENSDAG 5 JANUARI 1944 58e Jaargang, No. 81 ■roes. h! uur I tver» SEN I ÏEH FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL p a Middelburg. Me 19» ÏD* ^et ira er» Ja de ia, ikl IN'» lei j.l. Bij de 0 Aniem toe and hier wel vraag eerst en- bevredigd. Borsumij en eeltelijk wor- arden konden jenoteerd. Bij len bij aand. van eigenaar 23 Aug. en GOES '2410 irders an 178 tart a.s. iagd, bjj ad. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertenticchef)B. P. DAVIDSE, Goes. WEGWIJZER ZIJN. Het is geen wonder, dat in dezen tijd velen den koers kwijt zijn. Verschillende politieke en wijsgeerige stel sels zijn ineengestort. Velen, die meenden vastheid en levensvulling te hebben gevonden buiten het Christendom, zijn geestelijk dakloos geworden, van hun anker geslagen en op drift geraakt. Er zijn er Gode zij dank, die thans den weg naar Christus terug hebben gevonden. Met blijdschap mag erkend, dat sommige kerken naar middelen en wegen zoeken om met hen, die van de kerk zijn vervreemd geraakt, con tact te krijgen. Maar toch, het ontkersteningsproces, dat zoolang heeft voortgewoekerd, heeft schrik barend om zich heengegrepen. De Evangeli satie heeft op de breede massa nog niet zoo veel vat als wij dat zoo graag wel zouden zien, Honderdduizenden loopen aan de kerk voorhij en trachten elders bevrediging te vin den. Een deel van hen zoekt het in de zonde. Er valt ook in dezen tot ernst stemmenden tijd nog een uitgieting van het kwaad waar te nemen, die het ergste doet vreezen. Anderen zoeken zich .een soort religie te scheppen zonder Christus, geheel los van Gods Woord. Men vormt zich voorstellingen en ideeën, die met het Christendom weinig of niets gemeen hebben. Hoe leeg is dit alles. De menschenziel, die hunkert naar het levende Brood, verkommert er bij. Gebruiken en tradities, mythen en legenden, kunnen in geen enkel op zicht dat levende Brood, dat God alleen in Zijn Woord geeft, vervangen. De mensch, die het Christelijk geloof ver loren heeft, kent God niet meer en schreeuwt in zijn angst om vulling van de vreeselijke leegte in zijn ziel. Liberalisme en marxisme, materialisme en modernisme hebben groote geestelijke onheilen aangericht. Een groot .deel van ons. volk is er doodarm door geworden en sommigen zoeken in dezen tijd, waarin zoovele zoogenaamde steunsels het begeven, naar houvast. Aan óns de taak om hen den weg te wijzen tot Hem, die gezegd heeft: „Komt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven." Met alle kracht moet juist nu de kerk eVangeliseeren en Gods Woord brengen onder alle groepen der bevolking, opdat velen, die nu ronddolen in het donker, gebracht worden aan den voet van het Kruis. Daar alleen is het Licht der wereld. ZWARE STRIJD BIJ SJITOMIR EN WITEBSK. - ZES GEALLIEERDE TORPEDOJAGERS TOT ZINKEN GE BRACHT. - KIEL GEBOMBARDEERD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Zuidelijk deel van het Oostelijke front tot ten Zuiden van Kiev is de dag bij plaatselijke gevechtsactiviteit over het alge meen rustig verloopen. In het gevechtsgebbied van S j i t o m i r blijven de bolsjewieken verder met sterke strijdkrachten aanvallen. Zij leden door den taaien afweer en de tegenaanvallen vol elan onzer troepen zware verliezen. Een vrij groot aantal bolsjewistische tanks werd daarbij ver nietigd. Bij W i t e b s k werden opnieuw onderno men vijandelijke aanvallen afgeweerd. Ten N.W. van de stad drongen Duitsche jagers ondanks taaien tegenstand en verscheidene met steun van tanks ondernomen vijandelijke tegen aanvallen verder op. Ten N.W. van Newel sloegen onze troepen bolsjewistische aanvallen af. Van het Zuid-Italiaansche front worden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. In het gebied van de Midéellandsche Zee en de bezette Westelijke gebieden zijn gisteren bij luchtgevechten en door afweer geschut 16 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Een Duitsch jachttoestel wordt vermist. In den afgeloopen nacht zijn eenige vijan delijke storingsvliegtuigen naar West- Duitschland gevlogen. Bij de voortzetting harer aanvallen op vijan delijke beveilingsstrijdkrachten op den A t - lantischen Oceaan hebben onze duik- booten opnieuw 6 torpedojagers tot zinken ge bracht. Daarmede heeft de Britsch-Amerikaan- THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 2) -o- Ja, dat „of..", dat Is het, waar Minne ook direct mee aankomt, als ik uit een va cante gemeente arriveer. „Zou je een kans maken?" is het dan. Weet ik dat? Ik heb nooit „kansen"ik heb geen kruiwagens. Ik heb geen vader of oom-met-invloed.. Was de kerk goed bezet en luisterden ze? Welke tekst had je? 's Morgens ging het wel. 't Is daar een vreemd slag menschen. U begrijpt, dat, als ik op stoel kom, ik onwillekeurig naar de ge zichten vóór me kijk. Die moeten me in- spireerenof ze intens luisteren óf slapen. Maar deze lui deden geen van beiden. Ze ver trokken geen spier. Ik kreeg het gevoel daar zitten ze nu weer met de gedachte: s Kijken wat dat candidaatje er van terecht brengt! Zoo, h'm, die tekst? Daar hebben we van die en die toen en toen zoo'n beste, zoon kostelijke predekaassie over ge hoord.." Dat is maar vermoeden van jou, Paul. Jij weet niet, wat er achter die starheid schuilt. Je hebt zoo van die menschen.." Ja> »van die mènschen"! Leg daar maar fiksch de klemtoon op. Van die mènschjes, die na je preek, als je je ingespannen hebt en poogde je hart en ziel in je woorden te sche vloot in de laatste tien dagen door duik- booten in totaal 21 torpedojagers verloren. Luchtaanval op Kiel. BERLIJN (D.N.B.) In de middaguren van den vierden Januari hebben formaties Ameri- kaansche bommenwerpers een terreuraanval ondernomen op de stad Kiel. Naar het D.N.B. verneemt vond de aanval plaats bij een zeer sterke bewolking vanuit een hoogte van 7000 tot 9000 meter. De woonwijken en de universi- teitswijk werden door talrijke brand- en fos- forbrandbommen ernstig getroffen. Ook het historische stedelijke slot liep zeer zware schade op door brandbommen. Volgens de tot nu toe beschikbare rapporten werden door den afweer der luchtdoelartillerie en door formaties Duit sche jages 18 viermotorige Amerikaansche bommenwerpers neergeschoten. Het is echter mogelijk, dat dit aantal nog stijgt. Tijdens de zeer hevige luchtgevechten bij de nadering en den terugkeer der vijandelijke formaties wer den bovendien een aantal der begeleidende jachtvliegtuigen door Duitsche jagers neerge schoten. Korte Berichten. (D.N.B.) De stad Pistoja, aan den voet der Apennijnen, waar zich geen militaire doe len bevinden, is Maandag door een Anglo- Amerikaansche terreuraanval getroffen. Tal rijke woonwijken werden met brisant- en brandbommen bestookt. De bevolking leed zware verliezen. O.a. werd de in de twaalfde eeuw gebouwde dom zwaar beschadigd, even als het beroemde Octogonale Baptisterium en het gerechtsgebouw, beide uit de veertiende eeuw. Ook de in de twaalfde eeuw gebouwde St. Pauluskerk kreeg verscheidene treffers. (D.N.B.) De Parijsche avondbladen be rekenen, dat er als gevolg van de Engelsche of Amerikaansche bomaanvallen op Frankrijk in den tijd van 1 October 1941 tot 31 Decem ber 1943 de volgende slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen zijn: 11.813 dooden, 17.741 gewonden, 50.000' verwoeste huizen en een millioen menschen die van have en goed Zijn beroofd. (Un. Press-D.N.B.) Bij de explosie van den Amerikaanschen torpedojager ten Noord oosten van Sandy-Hook in de baai van New- York, zijn tenminste 50 man marinepersoneel omgekomen. „Signaal". Onlangs vermeldde het Duitsche weer- machtsbericht de vernietiging van op zijn minst 121 Amerikaansche bommenwerpers op één enkelen dag bij één enkelen terreuraan val. Wat het verlies van 121 „vliegende for ten" in werkelijkheid beteekent. vertelt „Sig naal" aan de hand van duidelijke teekenin- gen (o.a. 907.50 ton duraluminium, zóóveel toestellen, dat 200.000 gezinnen een radio-toe stel zouden kunnen hebben, 36.300.000 werk uren, enz.). Dat 1918 geen 1943 is, wordt gedemon streerd door een aantal vergelijkende foto's van Duitschland in 1918 en 1943 en uiteenge zet door een artikel van den publicist Gisel- her Wirsing. Verder bevat het o.a. een foto-reportage van de vlucht naar het Westen door de Rus sische bevolking voor haar eigen soldaten en een geïllustreerd artikel over Robert Koch, den strijder tegen cholera en tuberculose. BEKENDMAKING. Het SS Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Met ingang van 15 Januari 1944 is het wederom mogelijk als hulpzuster tot het Duit sche Roode Kruis toe te treden. Aan alle Ne- derlandsehe meisjes in den leeftijd van 2030 jaar, die de Duitsche taal begrijpen, wordt hiermede de gelegenheid geboden actief in la zaretten, ziekenhuizen of soortgelijke instellin gen werkzaam te zijn. Men kan zich melden bijSS-Ersatzkommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Nebenstelle Amster dam, Dam 4; Nebenstelle Groningen, Heere straat 46; Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56; Nebenstelle Heerlen, Saroleastraat 25; Nebenstelle Enschedé, Hengeloschestraat 30. Het tekort in de raapolieflesschen. In verband met het geruchtmakende proces verbaal tegen drie oliefabrie'ken, die het pu bliek ernstig benadeeld zouden hebben in zijn extra Kerst-rantsoen raapolie, heeft men het A.N.P. in de gelegenheid gesteld in een dezer bedrijven een gewichtsproef te nemen. Tevens leggen, in de consistorie een slap handje ge ven en verder niks, niks over je preek zeggen. En als een klap op de koude vuurpijl zegt me daar gisteren een ouderling een oud mannetje met een zuur-spits gezicht zoo langs zijn neus weg: „Ja, broeder, daar hê'k van Spurgeon eens een preekie over gelezen, over dezelfde tekst 1 Zie je, ik mag daar zoo grêg Smietegelt of vader a Brakel op na-x slaan. Ze magge dan wat ouwerwetsch hee- ten, zij wisten 't in elk geval kostelijk te zeggenIk kon dat mannetje wel1 Je zou dien ouderling niets doen. Is het nu die man, die over de waarde van jouw preek moet oordeelen? Wat kijk je toch naar de menschen, Paul! Zie toch meer op je Zender. Hij, Die ook jou riep, is getrouw. En Hij oordeelt over het hart. Dat weet ik allemaal wel. Maar mèn schen zijn het, die je moeten beroepen, die over je preeken moeten oordeelen. Ze had den daar al negen candidaten laten preeken. D'r waren liefst vijf hulppredikers bij. Ze zeien zoo laconiek: „Ja, ziet U, die en die waren al hulpprediker" en dan lieten ze zoo lekker den nadruk vallen op dat „al". Kan ik het helpen, dat ik nu, laat 's kijken, dat wordtanderhalf, zegge 1/4 jaar „ambt loos" rondloop? Hoeveel keeren heeft can- didaat Van Steenbergen de Kerken mogen dienen? Ik heb het vanmiddag es nageteld: vijf en dertig keer1 Is dat alles nu niet diudelijk genoeg, moeder? Waar blijft U met uw roeping? (Wordt vervolgd.) werd het vulprocedé toegelicht. De vulling is t n.l, een niveau-vulling, waarbij het mechanisme dus reageert op het niveau, dat de olie in de flesch bereikt. De vulling eindigt automatisch wanneer die bepaalde hoogte, dus niet wan neer een bepaald gewicht, bereikt is. Een willekeurig aangewezen flesch bleek ledig 565 gram te wegen. Nadat zij de vul- machine had doorloopen, woog zij 1292 gram. De inhoud bestond dus uit 727 gram olie. Om aan te toonen, dat bij het uitschenken van een flesch verlies optreedt, doordat olie op den binnenwand achterblijft, werd de inhoud uit geschonken en gewogen. Zij bleek nog slechts uit 723 gram te bestaan. Vier gram waren dus achtergebleven. Deze hoeveelheid, die ach terblijft, is nog iets hooger, als de flesch ge heel is afgekoeld. Grooter gewichtsverschillen kunnen optre den tengevolge van het feit, dat niet alle fles- schen eenzelfden inhoud hebben. Daaruit 'zou een speling tot ongeveer drie procent ver klaard kunnen worden. Zou een machine aan alle flesschen eenzelf den inhoud kunnen geven, dan1 zou het olie niveau soms aanmerkelijk verschillen, maar dit is minder wenschelijk, omdat dan bij tempera- tuurverhoogingen de kurk van de flesch zou kunnen springen, wanneer de ruimte tusschen kurk en olie te gering zou zijn. Vroeger heeft men den inhoud van de fles schen in verband met de niveauvulling nooit op 720 gram gegarandeerd, doch op de etiket ten vermeld: circa 720 gram. Tenslotte werd er nog op gewezen, dat de flesschen thans met een gemakkelijk te verwijderen halve-kurk worden afgesloten en geen capsules meer wor den aangebracht, hetgeen weinig garantie biedt tegen diefstal. Dr A. A. BEEKMAN 90 JAAR. Een zeer bekend geograaf, Dr A. A. Beekman, schrijver van „Nederland als polderland" en auteur van den grooten „Historische atlas van Nederland", bereikt vandaag den 90-jari- gen leeftijd. Dr Beekman is nog altijd bezig met zijn wetenschappelijken arbeid. KOLONEL DER STAATSPOLITIE KOOYMANS WEER NAAR OOSTFRONT De chef van den algemeenen staf, kolonel der Staatspolitie, P. J. Kooymans, vertrekt over eenige dagen voor de. twee maal vrijwillig naar het Oostelijk front. Gedurende zijn af wezigheid zal zijn functie worden waargeno men door de luit-kolonel der staatspolitie, IJ. de Boer, thans waarnemend gewestelijk poli- tiepresident te Groningen. WAARDEBONS WINTERHULP- WERK. De stichting Winterhulp Nederland verzoekt ons er nogmaals de aandacht op te willen vestigen, dat de geldigheidsduur van de door haar uitgegeven waardebons 1942/'43 verlengd is en geheel gelijk is aan die der bons voor het seizoen 1943/'44. Winkeliers en banken wordt dus verzocht alle bij hen aan geboden waardebons 1942/'43 te verzilveren op dezelfde wijze als die voor 1943/1944. Verduisteren: Van 2 tot en met 8 Januari: 's Avonds van 16.45 u. 's Morgens tot 8.45 u. HERKEURING MATEN EN GEWICH TEN. De Wnd. Commissaris der provincie heeft de data bepaald en de gemeenten aangewezen, waar in 1944 zitting zal worden gehouden voor de herkeuring der maten, gewichten, meet- en weegwerktuigen. Het zijn: 6, 7, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 21, 22 en 23 Maart voor Mid delburg te Middelburg; 24 Maart voor St.- Laurens, 27 Maart voor N.- en St.-Joosland, 28 Maart voor Grijpskerke te Middelburg; 3 April voor Kamperland te Kamperland 4 April voor Wissekerke (dorp) te Wissekerke; 5 April voor Kortgene (dorp) te Korgene; 12 en 13 April voor Colijnsplaat (gem. Kortgene), 12 April voor Kats (gem. Kortgene) te Colijns plaat; 17, 18, 19, 20, 21, 24, 25 en 26 April voor Zierikzee, 21 April voor Ouwerkerk, 25 April voor Kerkwerve te Zierikzee; 27 April voor Haamstede en Burgh te Haamstede; 28 April voor Renesse te Renesse; 1 Mei voor Noordwelle en Serooskerke(Sch.)teNoordwelle; 2 Mei voor Eikerzee en Ellemeet te Eikerzee; 3 en 4 Mei voor Brouwershaven en Duiven- dijke te Brouwershaven; 5 Mei voor Zonne- maire te Zonnemaire; 8 Mei voor Noordgouwe te Noordgouwe; 9 Mei voor Dreischor te Drei- sehor; 10 Mei voor Nieuwerkerk te Nieuwer- kerk; 11 Mei voor OoSterland te Oosterland; 12 en 16 Mei voor Bruinisse te Bruinisse; 17 en 22 Mei voor St.-Philipsland te St.-Philips- land; 7, 8 en 9 Juni voor Tholen te Tholen; 13 Juni voor Poortvliet te Poortvliet; 14 Juni voor Scherpenisse te Scherpenisse15 en 16 Juni voot St.-Maartensdijk te St.-Maartensdijk 20 Juni voor Stavenisse te Stavenisse; 21 en 22 Juni voor St.-Annaland te St.-Annaland 23 Juni voor Oud-Vossemeer te Oud-Vossemeer; 4, 5 en 6 Sept. voor O.- en W.-Souburg te O.- en W.-Souburg; 6 Sept. voor Ritthem te 0.- en W.-Souburg; 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19 en 20 Sept. voor Vlissingen te Vlissingen; 21 Sept. voor Koudekerks, 22 Sept. voor Big- gekerke en Meliskerke te Koudekerke; 25 Sept. voor Zoutelande, 26 en 27 Sept. voor West- kapelle te Westkapelle; 28 en 29 Sept. voor Domburg en Aagtekerke te Domburg; 2 Oct. voor Oostkapelle te Oostkapelle; 3 Oct. voor Serooskerke (W.) te Serooskerke (W.)4 en 5 Oct. voor Yeere en Vrouwenpolder te Veere; 6 Oct. voor Arnemuiden te Arnemuiden. Middelburg. J. R., vrouw van D. J. S. alhier, bevond zich in spertijd op straat. Ze werd overge bracht naar het bureau van politie en daar ingesloten. Zij kreeg voor deze overtreding een proces-verbaal. Bovendien kreeg zij nog een verbaal, omdat zij geen persoonsbewijs bij zich had. F. W. J. H. v. H. reed in het donker op een rijwiel zonder de voorgeschreven verlich ting en kreeg daarvoor een politioneele waar schuwing. Vlissingen. WAARSCHUWING. In den afgeloopen nacht werd door een politie-patrouille gecon stateerd, dat in een perceel in de Paul Kruger- straat, waarvan de bewoners afwezig waren, nog licht brandde. Maatregelen zijn door de politie getroffen- om het licht te dooven. Nogmaals wordt het publiek er met de meeste nadruk op gewezen, vooral bij het ver laten van hun huizen er voor te zorgen, dat alle lichten zijn gedoofd en alle kranen, zoowel van gas als van water, zijn afgesloten. Indien men met vacantie zijn huis verlaat verdient het aanbeveling alle hoofdkranen af te sluiten. Van algemeene bekendheid mag thans worden geacht, dat bij lichtuitstraling de bewoner zich blootstelt aan een -boete van minstens f 25, af sluiting van het licht voor den tijd van 14 dagen en het inbeslagnemen van de lampen. Goes. Voor de voordracht, die Prof. R. C a s i- m i r gisteravond in het Schuttershof voor de vereen, voor Alg. Wetensch. Belangen hield, bestond groote belangstelling. Mej. W. C. Weststeyn leidde met een kort woord den spreker in, die daarna het onderwerp behan delde „Welke factoren vormen een karak ter?" Karakter is oorspronkelijkingrifsel, ken merk. In het dagelij ksch leven heeft het woord een algemeene en een bijzondere be- teekenis, maar spr. wilde het nu over de eer ste beteekenis hebben, als de som der ken merken, die een geheel vormen en den mensch een eigen stempel verleenen, ver schillend van anderen, Achtereenvolgens handelde spr. daarna over de lichamelijke en geestelijke erfelijk heid, die blijkens allerlei beschouwingen en de resultaten van interessante enquêtes van zoo groote beteekenis zijn bij de karakter vorming, Niet alleen de erfelijkheid van phy- sische, maar ook van psychische eigenschap pen is aangetoond. Daarna schonk spr. aandacht aan de om geving. Zoowel streek, land en klimaat als het sociale milieu zetten een stempel op den mensch. Ter illustratie van het laatste wees spr. op enkele uitgesproken typen als de schoolmeester, de belasting-inspecteur, de of ficier, de arts en de dominé. Ook wees spr. op het vele, dat door navol ging ontstaat, op de opvoedende kracht van winkel, lezingen, vereenigingen, kerk, enz., op den invloed van het voorbeeld van superi euren, enz. Er is ook een aanpassing aan de omgeving. Dat maakt de samenleving moge lijk, maar daarbij zijn regels en normen noo- dig. Ook wordt het karakter door zelfopvoeding gevormd. Bij het aanleeren van goede ge woonten moet men zichzelf overwinnen. Maar daarbij moet men zichzelf Ieeren ken nen en volhouden, een ideaal nastreven en niet moedeloos worden als het niet bereikt wordt. Tenslotte zijn de bijzondere ontmoetingen in ons leven van groote beteekenis. Ze kun nen richting-bepalend zijn, wat spreker met voorbeelden toelichtte. Op de plaats, waar we gesteld zijn, zijn we allen karaktervormers. Daarbij moeten we denken aan het woord van sprekeris leer meester: Niemand kan alles, maar ieder kan wel iets goeds maken uit zichzelf. We mogen niet wanhopen, maar gelooven, dat in ieder mensch een goede kern is. M. O. alhier deed bij de politie aangifte, dat gisteren zijn rijwiel, dat in de gang van een hotel stond, gestolen is. - H. C. v. K. heeft aangifte gedaan, dat gisteravond een paar lakens, die aan een drooglijn te drogen hingen, verdwenen zijn. Walcheren. ST. LAURENS. Brand. In den uit 1721 dateerenden korenmolen „De Hoop" te St. Laurens, eigenaar K. Zandburg, werd Donder dagmiddag te ongeveer drie uur een rookont wikkeling waargenomen. Daar niemand aan wezig was, werd de deur geforceerd en toen bleek, dat het bovengedeelte in brand stond. Onmiddellijk werd de plaatselijke brandweer gealarmeerd, terwijl ook assistentie van de Middelburg sche brandweer werd ingeroepen. Het bovengedeelte is totaal uitgebrand. Een groote partij graan en meel kon nog worden gered. De brand is vermoedelijk te wijten aan het warm loopen van een as. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Een winkelier was in het be zit van een kat, die zich niet zindelijk gedroeg. Om deze redenen kon hij het dier niet meer uitstaan en gaf het ten geschenke aan een koopman, die het gaarne wilde hebben om het vel. Om dit te verkrjjgen slachtte hjj het dier en dacht er niet bij na dat een slachtverbod bestond voor honden en katten. Voorts bleek, dat hij dit ten geschenke gekregen dier niet had aangeteekend in een door hem gehouden regis ter. Het gevolg was, dat het bij hem nog aan getroffen vel werd inbeslaggenomen en twee processen-verbaal voor de door hem begane fei ten werden opgemaakt. Een te Noordgouwe wonende landarbei der verkocht aan zijn alhier wonenden zwager een levensmiddelenkaart voor f 22,50. Deze zwa ger verklaarde de bonkaart weer te hebben verkocht aan een opkooper voor f 27,50. We gens het verhandelen van distributiebescheiden werd tegen deze drie personen proces-verbaal opgemaakt. Een hier wonende mosselkweeker verkocht 8 it 9 H.L. aardappelen aan een schipper. WOENSDAG 5 JANUARI 1944. Maar de Geest zegt nadrukkelijk, dat in latere tijden sommigen zullen afvallen van het geloof. 1 Tim. 4: la. Zon op 8.52, onder 16.47. Maan op 13.51, onder 3.29. Volle m, 10 Jan. Laatste kw. 18 Jan. Nieuwjaars receptie bij den Rijkscommissa ris. De Rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijks minister Dr Seyss-Inquart, ontving op Nieuwjaarsdag vertegenwoor digers der Weermacht en zijn naaste medewerkers. Stapf-Reynhoudt Pax m. Een uitgelezen boekenschat zal ons tot mannen en vrouwen van de vaste, rechte lijn helpen maken, waarvan wij noch ter rechter- noch ter linkerzijde wenschen af te wijken. Maar dan moet men de boeken ook goed lezen.Er is daarvoor geduld en zelfverloochening noodig. Volstrekt onvruchtbaar is het doorjagen van de bladzijden om maar spoedig aan het einde te komen, en dan weder naar iets an ders te grijpen. Er blijft zoo nagenoeg niets van hangen. Alles wat men gulzig opgeslokt heeft, is en blijft een onverteerbare massa, waaraan de geest geen bouwstof ontleent. Elk goed boek 19 een feestmaal. Zet U er kalm voor neder. Proef en smaak en geniet met langzame beten wat u voorgediend wordt. Laat het rustig in uw geest bezinken. Overdenk het in de stilte, zooals Maria de woorden der herders alle te samen bewaarde, ze overleggende in haar hart. Gij zult dan er varen, dat het er minder toe doet of gij veel dan wel of gij goed gelezen hebt. Ds J. J. KNAP. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Be, J. D. v. d. Ban k, hulppred. te Sluis kil; te Bergen (N.-H.), H. N. Bierman te Noordwolde (Gr.)te Okkenbroek (toez.), W. Bartlema, hulppred. te Markelo. Aangenomen: naar Okkenbroek (toez.), W. Bartlema, hulppred. te Markelo; naar Oos- terhesselen, M. Blom, hulppred. te Enschede; naar Naaldwijk, Dr W. Banning, em.-pred. te Heemstede; naar Zwolle, H. de Boer te Oud- kerk. Bedankt: voor Godlinze, M Blom, hulp pred. te Enschede. GEREF. KERKEN. Drietal: te Alk maar, G. van Andel te Ooster-Nijkerk, H. A. L. v. d. Linden te Ooltgensplaat en Dr A. D. R. Polman te Bolsward. Aangenomen: naar Oosterbeek (2e pred. pi.), N. J. A. van Exel te Beekbergen. Bedankt: voor Ommen (2e pred. pl.), M. Hamming te Oude Pekela. REM. BROEDERSCHAP. Beroepen: te Leiden (2e pred. pl.), Mej. Dra E. B. A. Poortman te Lochem (aangenomen). OOSTKAPELLE. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. besloot, nu het kerkgebouw ver duisterd kan worden, enkele malen een avond dienst te houden. De eerste zal zijn op Zondag 16 Januari. EINDEXAMEN H.B.S. Volgens een mededeeling in de Ned. St. crt. van den secr. gen. van het dep. van O., W. en K., zal het schriftelijk gedeelte van het eindexamen der openbare H.B.S.'en met 5-j. cursus en de bij art. 45 tredecies der M.O.-wet aangewezen bijzondere H.B.S. met 5-j. cursus, dit jaar worden gehouden op 8, 9, 10, 11, 12 en 13 Mei Deze schipper was hiermee zoo in zijjn schik, dat hy hem een plezier terug deed door hem 5 H.L. kolen te verkoopen. Voorts verruilde hij met een hem nog onbekenden schipper een konijn voor 3 H.Li brandstoffen. Daar de mosselkweeker zich door vorenstaande schuldig maakte aan overtreding der Distributiewet, werd tegen hem hiervoor proces-verbaal opge maakt. (Z. Nsb.) Zeeuwsch-Vlaanderen. SAS VAN GENT. De heer K. te Sas van Gent had in een z.g. kekléfkast een fleschje benzine staan, waarmede hij gewoonlijk zijn sigarettenaansteker vulde. Vrijdagavond ging K. in de kelderkast en schopte daarbij tegen het fleschje, dat stuk sprong, waardoor den inhoud zich over den vloer uitspreidde. K. riep zijn jongste dochtertje om een emmer en dweil, om alles op te nemen. Terwijl K. hiermede bezig was, kwam het dochtertje, dat een brandend kaarsje bij den kerstboom had weggenomen, z.g. om vader bij te lichten, de kelder in. Op hetzelfde moment ontstond een ontploffing en werden zoowel de vader als zijn dochtertje door de ontstane vlam deerlijk verbrand aan gezicht en armen. Verbranding door phosphor (P) In de beschrijvingen, die van de luchtaan vallen op Duitsche steden zijn gegeven, kon men lezen van phosphorhoudende brandbom men. Men kan in onzen tijd nooit weten, aldus Prof. Sleeswijk in de Telegraaf, hoe zulke projectielen ook eens elders kunnen verdwalen. Daarom het volgende ter infor matie, opdat men wete, hoe onder deze om standigheden te handelen. Ik houd mij daar bij aan de officieele aanwijzingen, die in deze aan de Duitsche bevolking zijn gegeven. De z.g. witte of gele P. is giftig, ontbrandt vanzelf in aanraking met de lucht en vormt daarbij een dichten nevel. Hij is in water onoplosbaar; in het duister geeft hij een lichtend schijnsel af. In contact met de huid ontstaan brandwonden, die des te ernstiger zijn, naarmate de lucht ruimer kan toetreden Men moet den P. zoo volledig en zoo snel mogelijk van de huid en de kleeren verwij deren. Een en ander geschiedt het beste op de volgende wijze: 1. Het beste is, de door P. getroffen klee- dingstukken onmiddellijk uit te trekken, in dien mogelijk onder water. 2. De P.-deelen moeten van de huid wor den afgeborsteld in een flinke hoeveelheid water (bad), met of desnoods zonder zeep. Is er geen water bij de hand, dan de huid krachtig afwrijven met zand. 3. Zijn er reeds uitgebreide verbrandingen opgetreden, dan moet de getroffene zoo spoe dig mogelijk naar een ziekenhuis worden overgebracht. Bij het transport moet men water meenemen, om een mogelijkonder weg nog optredenden brand te kunnen blus- schen. Ook bij de uitgebreide verbrandingen, die niet door phosphor zijn veroorzaakt, moet de patiënt zoo spoedig mogelijk naar een zie kenhuis worden getransporteerd, nadat de wonden zoo mogelijk alleen met gesterili seerd verband zijn bedekt. Wat er dan ver der moet gebeuren is de zaak van den arts. De P.-verbrandingen kan men herkennen aan den typischen geur van den phosphor en aan het lichten (in het donker) van de getroffen lichaamsdeelen. Van andere deskundige zijde wordt ook

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1