DE ZEEUW TWEEDE BLAD ''It RADIO-REDE VAN MUSSERT - Drie Nieuw- jaarswenschen voor het Nederlandsohe volk. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER ~VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL i en be- inpen uden .'apen be ugen p de het- op e te ver- mum ngon aan vóór it er dat 4 op seerd agers er ver ge- uit 5 bet veger steld. beele evolg it ale S op over- wor- ïaken als >en. edsel- iland. ie w ngen. Axel. Goes. VAN DINSDAG 4 JANUARI 1944 No. 80. TAAK EN ROEPING. Als dit nummer van ons blad bij onze le zers komt, zijn al weer bijna vier dagen van het nieuwe jaar voorbij. We hebben elkaar in huis en op het werk, in gezin en familie kring onze beste wenschen voor 1944 doen toekomen, maar de gewone arbeid heeft ons nu weer tot de orde van deii dag geroepen. Toch is de jaarwisseling een geschikte ge legenheid om ons eens rustig te bezinnen op onze roeping in dezen tijd. Velen willen daar eigenlijk niet graag over hooren. Ze glijden daar liefst maar overheen, alsof we konden volstaan met de riemen in de boot te trekken en maar wat rond te drijven. Zoo is het echter niet. God, die ons aller leven bestuurt, heeft ons ook nu een taak gegeven. Wellicht geen gemakkelijke, mis schien wel een die dubbele krachtsinspanning vraagt. Maar vrijstellingen geeft de groote Werkgever niet. Hij eischt van ons volko men overgave en toewijding en voortduren de strijd tegen gemakzucht en egoïsme. Kunnen wij dan den vrede tot stand bren gen? Neen, daartoe zijn wij onmachtig. Wij kunnen er alleen telkens weer vurig om bid den. Maar dit beteekent niet, dat wij ons mo gen bepalen tot mediteeren en stilzitten. Overal is voor ons werk te over. Het is mo gelijk, dat ons arbeidsterrein door de tijds omstandigheden wat is verkleind, ja, zelfs, dat wij ons een geheel ander zien toegewezen Maar wij hebben allen, oud en jong, een taak in gezinf kerk en samenleving, in beroep en bedrijf, om nood te lenigen, leed te verzach ten, enz. Wie werkelijk gedreven wordt door een innerlijken activiteitsdrang, ziet overal wel gelegenheden, om het algemeen belang te dienen en zijn gaven en talenten ten nutte van anderen aan te wenden. In verschillende artikelen en redevoeringen is dezer dagen de voorspelling uitgesproken, dat we een bang en spannend jaar tegemoet gaan. Gelukkig maar, dat. God de toekomst voor ons verborgen heeft gehouden en dat we daarin niet kunnen zien, maar wel doen we verstandig, met de mogelijkheid van een hevig oorlogsjaar rekening te houden. Wel nu, dat we dan schouder aan schouder staan, bereid om te helpen, waar dat noodig is, trouw, eerlijk en ijverig in het volbrengen van onze roeping, onze Goddelijke roeping. HARDE STRIJD BIJ SJITOMIR EN WITEBSK. - STERKE SOWJET-AAN- VALLEN AFGEWEERD OF VER IJDELD. - RUST AAN HET Z.-ITALI- AANSCHE FRONT. - NIEUWE AAN VAL OP BERLIJN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het landingshoofd van Nikopol en ten Z.W. van Dnjepropetrowsk ver minderde de gevechtsactiviteit gisteren, vrij zwakke vijandelijke aanvallen mislukten. Ten Zuiden en Zuidoosten van S j i t o m i r zijn sterke aanvallen der bolsjewieken in harde gevechten met vernieling van talrijke tanks af geslagen, ten Westen der stad omsingelings pogingen verijdeld. Verder ten Noordwesten staan onze troepen in zwaren strijd met vijan delijke aanvalsgroepen. Bij W i t e b s k zijn sterke plaatselijke aan vallen der bolsjewieken in verbitterde gevech ten mislukt. Een eigen aanval wierp den tijde lijk in onze stellingen binnengedrongen vijand ondanks verbeten tegenstand na afweer van verscheidene tegenaanvallen terug. Aan de rest van het Oostelijke front werden bij deels felle sneeuwjacht slechts gevechten van plaatselijke beteekenis geleverd. Aan het Zuid-Italiaansche f r o n t verliep de dag rustig. Bij een nach- telijken aanval van zware Duitsche gevechts vliegtuigen op het vijandelijke ravitaillee- ringssteunpunt Augusta werden een vracht schip van middelbare grootte en materiaal opslagplaatsen in brand geworpen en haven installaties vernield. De Britsche terreurbommenwerpers zetten in den afgeloopen nacht onder dekking van wolken hun aanvallen op verscheidene woon wijken der rijkshoofdstad voort, bovendien vielen enkele bommen op eenige plaatsen inWest-Duitschland. Nachtjagers en afweergeschut van het lucht- wapen hebben, voor zoover tot dusver is ge constateerd, 31 viermotorige vijandelijke bommenwerpers vernield. Te middernacht hebben Duitsche vliegtui gen storingsaanvallen op L o n d e n onder nomen. Wat zich in 1944 kan voordoen. (InterinfEen hooggeplaatste persoonlijkheid uit toonaangevende Duitsche politieke kringen heeft aan den chef-correspondent van het In ternationale Informatie-Bureau een interview toegestaan over de vraag, welke gebeurtenissen in 1944 zich kunnen voordoen. Deze hooggeplaatste persoonlijkheid ant woordde op de desbetreffende vragen als volgt 1. „Duitschland verwacht een verscherping van den luchtoorlog en neemt uitgebreide maatregelen voor den afweer in de lucht en op den grond. Ik iben er van overtuigd, dat verrassingen met betrekking tot het gebruik van nieuwe vliegtuigtypen en -hun bewapening kenmerkend zullen zijn voor de luchtgevechten boven Europa. 2. Over het thema „vergelding" zou ik alleen willen zeggen, dat de rust, die in 1943 over Engeland heerschte, de komende twaalf maan den door Duitsche activiteit wordt afgelost, temeer daar het woord „vergelding" zich waarschijnlijk niet slechts zal beperken tot de toepassing van tot nu toe geheim gehouden wapens en de vergelding den grootsten on zekerheidsfactor voor den vijand vormt. 3. In 1944 zal de strijd om de wereldzeeën opnieuw ontbranden. Het Duitsche duikboot wapen haalt diep adem en zal een nieuwen aanloop nemen. 4. De oorlog in het Oosten zal in 1944 gropte beslissende slagen brengen. De Sowjet- russische legers komen meer en meer in het voornaamste krachtveld van het Duitsche leger en zullen zware slagen moeten incasseeren. 5. Het Italiaansche front zal zich mogelijk ontwikkelen tot een steeds grooter wordende bloedende wonde der Geallieerden. 6. Alle voorteekenen en waargenomen voor bereidingen duiden op de grootste militaire sensatie van het jaar 1944, de i n v a s i e 1 Beschouwt men eenerzijds de Engelsch- Amerikaansche voorbereidingen, anderzijds het sedert den herfst van 1940 opgebouwde reus achtige Duitsche anti-invasieleger met vesting werken, zooals de wereld nog nooit heeft ge zien, dan staan wij voor de grootste worste ling van dezen oorlog met het grootste gebruik van technische middelen. De strijd bij Rabaul. Amerikanen landen op Nieuw-Guinea. TOKIO. Formaties der Japansche marine luchtmacht hebben voor Kaap Marcus (Nieuw- Brittannië) een schip van middelbare tonnage en een of meer kleine transportschepen tot zinken gebracht. Afdeelingen van de marine luchtmacht schoten van 106 vijandelijke vlieg tuigen, die Kavieng naderden, minstens 10 toe stellen neer en van bijna 110 vijandelijke vlieg tuigen die Rabaul aanvielen, schoten zij er zeker IS neer. De Japanners missen van deze operaties zelf 19 toestellen. Volgens een bericht uit het hoofdkwartier van generaal Macarthur, zoo verneemt S.P.T., zijn de Amerikanen geland bij Saider aan de noorideiijke kust van Nieuw-Guinea. Korte Berichten. (DNB). In de door den Anglo-Ameri- kaanschen terreuraanval van 31 Dec. getrof- fen Parijsche gemeenten vond gisteren de begrafenis plaats van de slachtoffers, wier aantal tot 245 is gestegen; 278 zwaargewon den zijn in de ziekenhuizen oppenomen, Vol gens de pers zijn 27S woonhuizen volkomen vernield en bijna 200 zwaar beschadigd. LISSABON (DNB). Naar Reuter uit New York meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van marine bekend gemaakt, dat Maandag een Amerikaansche torpedojager ten N.O. van Sandy Hook is geëxplodeerd. Voor zoover bekend, bedraagt het aantal overlevenden 163, onder wie 108 gewonden. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, is de duikboot onder bevel van Kapitan-leutnant Johannes Mohr, drager van het Eikenloof, na een succesvollen strijd tegen een vijandelijk konvooi niet teruggekeerd. (Belga) Op 29 December 1943 is de Landesgruppenleiter der N.S.D.A.P. in België Adolf Schulze, te Brussel overleden. (D.N.B.) Volgens den Britschen berich tendienst heeft het Amerikaansche ministerie van Marine medegedeeld, dat de Amerikaan sche torpedojager „Gerkins" op 29 November voor de Zuidoostelijke kust van Nieuw-Guinea ten gevolge van een aanvaring is gezonken. Op Zaterdag 1 Januari heeft Mussert over de beide Hilversumsche zenders zich in een radio-rede gericht tot het Nederlandsohe volk. Drie wenschen voor 1944 heeft hij daarbij uitgesproken. Eerst gaf hij een overzicht van de gebeur tenissen, die tot een wereldrevolutie hebben geleid. In 1940 kwam wat komen moest, het onver mijdelijke, omdat onze kust niet tegen Enge land en Amerika verdedigd was. De pantser forten bij Vlissingen en Kijkduin waren op bevel van Engeland niet afgebouwd, de mil- lioenen gekost hebbende zware kanonnen, wa ren voor een schimmetje aan de joodsche firma Vlessing verkocht. Het is jammerlijk te moeten bedenken, dat ook mijn herhaaldelijke waarschuwingen daar tegen van 19351940 in den wind werden ge slagen. „Nu begrijpen wij allemaal, dat als de Duit- schers hier aan de kust niet zulke sterke ver dedigingswerken hadden gemaakt, de Engel- schen en Amerikanen hier zouden geland zijn inplaats van in Zuid-Italië en, indien zij nog niet geland waren, hier zouden landen in de naaste toekomst. „En wat dan nog, vragen velen? Dan gaan immers de Duitschers direct op de vlucht, dan zijn wij weer vrij? Dat er velen zijn, die zoo spreken, dat weten wij allen. Zeker is, dat als de door de Engelschen en Ameri kanen in het Westen voorgenomen invasie hier zou geschieden, ons vaderland het strijdtooneel zou worden en daardoor zou worden verwoest. „Ons land is zoo teer. Teerder dan andere landen. Een belangrijk deel is gelegen beneden den zeespiegel, vernieling van de poldergema len beteekent onder water loopen. Onze huizen zijn van dunne baksteenen, bieden veel minder weerstand dan de dikkere muren van natuur steen, die in het buitenland worden gebruikt. Schuilkelders en gasmaskers voor de bevolking zijn uitzonderingen. Daarom weten wij zeker, dat oorlogvoering in ons vaderland onze bevol king uitermate zwaar zou treffen, dat dit een ontzettende ramp zou zijn voor ons allen. Mijn eerste wensch luidt daarom „M oge ons vaderland gespaard blijven voor een Engelsch- Amerikaansche invasie, die ons land tot oorlogstooneel zou maken, onze ste den en dorpen zou verwoesten en dood en verderf over ons volk zou brengen. „Maar in dit jaar dreigt ons nog een tweede gevaar, nog erger dan het hierboven genoem de het bolsjewistische. „Wanneer ide Duitsche weermacht den dam in het Oosten niet zou kunnen houden, zullen de bolsjewisten niet alleen Duitschland en den Balkan overstroomen, maar geheel Euro- p a. Het is dwaasheid te denken, dat een Wes telijk strookje van Europa daarvan verschoond zou blijven. „Gelukkig, dat in de laatste maanden van het afgeloopen jaar bleek, dat meer en meer volksgenooten dit enorm gevaar gaan besef fen, nu het nader tot ons is gekomen. Zij zien nu, waarom duizenden en duizenden van onze beste jongie mannen zich hebben aangemeld voor den strijd tegen het bolsjewisme. Mogen in dit nieuwe jaar velen, zeer velen hun voor beeld volgen. Het is geen lafheid waardoor nog-velen worden teruggehouden; het is wan begrip, dat wij moeten uitroeien. „Mijn tweede wensch voor ons volk is dan deze: „M oge de dam in het Oosten gevormd door de Duitsche weermacht, de verbondenen en de vr ij williger s, in de ko mende maanden zóó sterk blijkentezijn, datdemet millioenenlegers aanstor mende bolsjewisten en hun ,door Amerika geleverde enorme strijdmiddelen er niet doorheen komen, waar door Europa van het bolsje wisme zal worden gered. „Voor deze redding op het kantje af zul len eens alle volken van Europa dankbaar zijn, dankbaar aan allen, die daaraan mede hielpen en daarvoor leden, dankbaar boven al aan den man op wiens schouders God de geweldige verantwoordelijkheid heeft gelegd Europa te behoeden voor den ondergang in het bolsjewisme: Adolf Hitler". Mussert kwam nu tot zijn derden Nieuwjaarswensch voor het Nederlandsche volk. Hij deed uitkomen, dat Kerstmis 1943 voor zoovelen van ons volk een droeve Kerstmis is geweest. Onze gedachten gingen niet alleen naar hen, die door den dood van ons heengingen, maar ook naar onze volks genooten overzee, die door den wereldoorlog reeds jaren lang van hun gezinnen gescheiden zijn en van wie de naaste verwanten zelfs niet weten of zij nog in leven zijn. In tien duizenden gezinnen waarvan de vaders of de zonen in Duitschland werken was er leegte, omdat er plaatsen open waren, die men zoo gaarne gevuld had willen zien. En zeker kun nen wij er van zijn, dat bij alle volksgenoo ten buiten 's lands grenzen, te land of ter zee op Kerstavond een wensch overheersch- te:volgende Kerstmis thuis te zijn. En hun wensch is de onze, aldus spr. „Een hoogst ernstig en uiterst moeilijk jaar is begonnen. Een jaar, dat zonder twij fel veel leed en ellende over millioenen zal brengen. De dood waart rond, ieder materi eel bezit is onzeker, onzekerder dan ooit. Ve le plichten zijn te vervullen en de juiste ver vulling daarvan drukt neer, eischt meer, naar mate de innerlijke bereidheid om zich aan de plichtsvervulling te geven, minder groot is. „Hierbij denk ik speciaal aan onze volks genooten, die in Duitschland te werk zijn gesteld, en waaronder er zoovelen zijn, die nog niet kunnen inzien, dat hun tewerkstel ling een noodzaak is, de onvermijdelijke te genweer tegen de millioenen Aziatische en Amerikaansche arbeiders, die dag en nacht oorlogstuig maken, waarmede Europa moet worden vernietigd. „Wanneer zij maar allen inzagen, dat hun werk er toe moet bijdragen om Europa en daarmede ook eigen volk en vaderland te be houden, zouden de lasten lichter te dragen zijn. Het is nog maar kort geleden, dat ik den vurigen wensch uitsprak, dat de Neder landsche arbeider in Duitschland zich zoo correct zou gedragen als de Duitsche soldaat in Nederland. „Ouders, vrouwen, verwanten van hen die werken in Duitschland, spoort in uw brieven uw zonen en mannen aan, dat zij dit zullen doen, dat zij, staande te midden van millioe nen arbeiders van vele andere Europeesche volken, toch nimmer vergeten mogen, dat zij ons volk vertegenwoordigen, dat de naam, die ons volk in 't buitenland zal krijgen, voor zulk een groot deel afhangt van hun gedrag". „Voor ons volk in zijn geheel, maar voor zijn kameraden in het bijzonder, was spr. gelukkig terug te kunnen komen van het on derhoud met den Führer met de overtuiging en den waarborg, dat een vrije ontplooiing van onze volksche kracht zonder eenigen ge wetensdwang voor ons is weggelegd. „Het is zoo betreurenswaard, dat ons volk ook in deze moeilijke tijden nog niet een drachtig staat. Om uit een door partij- en klassenstrijd verdeeld volk een eendrachtig volk te maken, een waarlij ke volksgemeen schap lijkt mij nu moeilijker dan ooit. Wel is de noodzaak van deze saamhoorigheid meer en meer doorgedrongen, maar de weg daarheen is met voetangels en klemmen be zaaid door de toenemende materieele moei lijkheden. Als derde wensch voor het Nederland sche volk spreek ik uit: Dat Kerstmis 1944 het Ne derlandsche volk vereenigd zal zien, dat allen, die nu ver weg zijn, weer tot hun gezinnen in hun eigen huis zul len zijn teruggekeerd en dat wij dan allen met moed en vertrouwen de toekomst tege moet zullen zien, wetende, dat wij staan aan den vooravond van een nieuwe periode in ons volksbestaan, een periode, die een geweldigen opbloei te zien zal geven van onze nationale waarden, omdat wij ons gewend zullen heb ben tot de groote Germaansche en nog groo- tere Europeesche gemeenschap, die de eenig mogelijke waarborg is voor de handhaving van de geestelijke en materieele waarden, die wij behoeven. GENERAAL G. C. BELTMAN Te Vleuten is in den leeftijd van 64 jaar over leden de gep. luit-generaal G. C. Beltman. J. BIJLEVELD f. In den ouderdom van 58 jaar is te Driebergen overleden de heer J. Bijleveld, oud-gouverneur van Djokjakarta Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. JEUGD 's AVONDS VAN DE STRAAT Met ingang van Woensdag a.s. is het te Utrecht aan jeugdige mannelijke personen (aan vrouwelijke was het reeds verboden) beneden den leeftijd van 20 jaar, verboden zich buiten op te houden, naar gelang van het jaargetijde, na 18 uur, na zonsondergang of na 21 uur. Het verbod geldt niet voor den jeugdigen persoon, die zich in gezelschap be vindt van een opvoeder, die een schriftelijke ontheffing vanwege den politiepresident bij zich draagt of die in geval van ernstige ziek te of ongeval hulp tracht te vinden. Wanneer de menschen wat meer hun best deden om zich in het leven, in de gedachten en in de gevoelens van hun medemenschen in te denken, dan zouden er heel wat minder misverstanden voorkomen en de maatschap pij zou er door gebaat wezen. OPPENHEIM. Hulppost Ned. Volksdienst „Moeder en Kind" te Goes en Yerseke. Men meldt onsBij het sociale werk van den Ned. Volksdienst staat Moeder en Kind steeds in het middelpunt. Immers moeder en kind zijn de pijlers waarop een gezond volk kan worden opgebouwd. De taak van een moe der is mooi, doch zwaar, vooral voor moeders van grootere en groote gezinnen. De N.V.D. kan de taak der moeder v ;el verlichten en haar hulp en bijstand verleenen. Eén van dc hulp middelen is de Hulppost „Moeder en Kind". Daar wordt op geregelde tijden zitdag gehou den. Indien de moeder geen raad meer weet haar kinderen behoorlijk in de kleeren te ste ken, wanneer zij haar kinderen wel eens gaarne voor enkele weken naar een mooi tehuis en gezonde streek uitgezonden zou willen zien, indien zij zelf eens voor enkele weken uit de beslommeringen van eiken dag wil zijn, indien zij meent recht te hebben op een voorrangs- kaart, voor al deze aangelegenheden kan men op deze hulpposten advies verkrijgen. Ook de a.s. moeder kan hier op tal van vragen een afdoend advies ontvangen, b.v. bij den aan schaf van babykleertjes, de extra-voeding enz. Te Goes en te Yerseke wordt hiermede met ingang van 6 Januari 1944 begonnen en zoo vervolgens eiken Donderdagmiddag van 14.30 tot 16.30. BEGRAFENIS J. BAARSCHERS. Vrijdag had te Voorburg de begrafenis plaals van wijlen den heer J. Baarschers, oud-hoofd eener Chr. School te Vlissingen. Ds Kok, em.-pred., sprak ten sterfhuize woorden van troost tot de familie en van dankbaarheid voor het vele, in den overledene ontvangen. Aan het graf spraken de heercn C. v. Alten uit Vlis singen namens de Geref. Kerk aldaar, G. M. A. Laernoes te Utrecht, oud-onderwijzer aan de Chr. School te Vlissingen en Ir G. de Rooy te Voorburg als oud-leerling. Ds Kok sprak ten .slotte de Geloofsbelijdenis uit. DE BESTE ZEEUWSCHE ATHLE- TIEKERS. In het officieele mededeelingen- blad van de N.A.U. zijn de beste tien Zeeu wen op elk athletieknummer opgenomen. Op de 100 en 200 m. neemt de AV '35er G. de Pagter de eereplaats in. En wel met 10.9 sec. op de 100 M. en 22.5 sec. op de 200 M. Acht loopers hebben op de 100 M. onder de 12 sec. geloopen. Op de 200 M. neemt de Pagter een „uitzonderingspositie" in, want no. 2 (zijn clubgenoot de Joode) deed over hetzelfde nummer 24.1 sec. Raben (Walch.) was de uitblinker op de 800 M. in 2 min, 3.9 sec. Hij heeft stukken sneller geloopen dan zijn concurrenten, als b.v. no. 2 (Pluymers, Mar.), die er 2 min. 9.3 sec. over deed. Op de 3000 M. presteerde het lid van de Harting- familie (Henk) het meest. Zijn tijd was 9 min. 34 sec., aanmerkelijk beter dan die van de rest. De Pagter bleek ook op de 400 M. de ster te zijn. Zijn tijd was 50.8 sec., inder daad uitstekend. Op het weinig beoefende nummer 200 M. horden liet de athletieker met den organisa tieknobbel, de AV-er F. A. Kolijn, van zich spreken. Met 29 sec. wist hij de eerste plaats te bezetten. Rest ons van de loopnummers nog de 1500 M., op welk nummer G. Peil (Mar.) de eerste plaats in beslag nam met den niet kwaden tijd van 4 min. 17.4 sec. De werpnummers zijn in Zeeland nogal vrij zwak. Als men tenminste ziet, dat een pres tatie van 10.93 M. op het kogelstooten (De Bliek, Mar.) met een eerste plaats moet ge honoreerd worden, dan zegt dit wel voldoen de. Bij het discuswerpen was de beste pres tatie 32.99 M. (De Bliek) en bij het speer werpen 43.82 M. (De Munck, Goes). Met de springnummers is het wat beter gesteld. Het vèrspringen is voor Van Roon (Olympia) met 6.40 M., v. d. Sluis (Goes) was de beste hoogspringer met 1.68 M. Er waren slechts 3 boven de 1.60 M., en Jacobs uit Goes blijkt de duchtigste polsstokhoog springer te zijn (3.29 M.), op den voet ge volgd door Parent (Mar.) met 3.20 M. Bij de dames waren de beste prestaties 100 M. (13 sec.) en vèrspringen (5.24 M.) mej. Karelse (OKK), 200 M.: R. v. Oorschot (AV '35) met 28.4 sec., Kogelstooten: C. Roelse (AV '35) met 8.17 M., Discuswerpen: A. v. Fraayenhove (Mar.) 26.63 M., Speer werpen: B. v. Oorschot (AV '35) met 23.82 M., Hoogspringen: J. de Visser (Olympus) met 1.37 M. Middelburg. De economische dienst van de politie maakte proces-verbaal op tegen H. J. H. uit Middelburg, M. S. uit Arnemuiden en J. P. uit Zoutelande, omdat zij Belgische shag, zeep en zeemlappen zonder bon en tegen te hoogen prijs kochten en deze artikelen verruilden tegen meel en bruine boonen. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat van de opslagplaats van de fa. P. 150 konijnen vellen zijn ontvreemd. A. J. H. alhier deed aangifte, dat zijn rijwiel, dat hij gisteravond voor een perceel had geplaatst, eenigen tijd later verdwenen was VERDRONKEN. Zondagavond hoorde een politie-agent hulpgeroep van iemand, die blijkbaar aan de Punt te water was geraakt. Onmiddellijk wendt ter plaatse een onderzoek ingesteld, maar men hoorde of zag niets meer. Men begon direct met dreggen, wat eerst geen resultaat opleverde. Later werd het lijk op gehaald van den 48-jarigen J. Koole alhier, die vermoedelijk door de duisternis misleid, te water is geraakt. Goes. Nog dezen winter zullen hier vijf abon nementsconcerten worden gegeven. De bekende Zeeuwsche pianist Marinus Flipse opent de rij. Verder volgen nog acht vocale en instru mentale kunstenaars, die ongetwijfeld velen in Goes en omgeving van hun gaven zullen doen genieten. Zuid-Beveland. YERSEKE. Vrijdagnacht is bij den heer C. Bos alhier een groot konijn gestolen. KRUININGEN. Dinsdag geraakte de chauffeur van een auto, de heer J. P. J. M. alhier, bij het lossen zoodanig bekneld tusschen auto en wagon, dat hij zijn sleutelbeen brak en inwendige kneuzingen opliep. Overbrenging naar het ziekenhuis te Goes was noodzakelijk. SCHORE. Toen in de Meidagen van 1940 het gemeentehuis was afgebrand, is de ge meente-secretarie ondergebracht in den meubel winkel van dhr Leijs aan de Dorpsstraat. Se- diert Januari 1941 was op diezelfde plaats de hulpsecretarie der gemeente Kapelle gevestigd. Dezer dagen is de hulpsecretarie verplaatst naar een der nieuwgebouwde woningen aan het Kerkplein, hetgeen een zeer groote verbete ring is. KRABBENDIJKE. Op Nieuwjaarsdag is overleden dhr Van Zweden, bode op Oostdijk. Hij was juist voornemens met dit werk op te houden. 35 jaar achtereen is hij bode geweest en heeft daarmede een geweldigen afstand te voet afgelegd. Per jaar heeft hij gemiddeld minstens 350 dagen zijn beroep uitgeoefend en iederen dag plm. 12 km. afgelegd:, door twee keer heen en terug den afstand Krabbendijke Oostdijk te loopen. Met deze berekening komt men op een totaal aantal kilometers van 147000. Tholen en St.-Philipsland. OUD-VOSSEMEER. Door de welwillende medewerking van een aantal boeren is het plein rond de Nadi. Herv. Kerk geheel omge spit en zijn alle oude heesters gerooid. Er zal nieuwe beplanting worden aangebracht en bloemperken worden aangelegd. Een en an der geschiedt buiten bezwaar van de geldmid delen der kerk. (Z. Nsb.) DINSDAG 4 JANUARI 1944. En. buiten twijfel, groot is het geheimenis der godsvrucht: Die zich geopenbaard heeft in het vleesch, is gerechtvaardigd door den Geest, is verschenen aan de Engelen, is ver kondigd onder de heidenen, geloofd in de wereld, opgenomen in heerlijkheid. 1 Tim. 8: 10. Zon op 8.52, onder 16.45. Maan op 13.26, onder 2.15. Volle m. 10 Jan., Laatste kw. 18 Jan. Het Christendom is een godsdienst, die een allerbelangrijkste geschiedenis heeft doorge maakt, onder verschillende volken en in verre landen positie heeft genomen. Het Christendom heeft een objectieve z(jde in dogma en kerk, in eeredienst en kerkrogoe- ring, maar het dringt ook subjectief in den mensch zelf door, in zijn verstand, hart en geweten; en kweekt daar een nieuwe wereld van voorstellingen, aandoeningen en gezind heden, welke moeilijk te kennen en te be schrijven zijn. En van binnen uit breidt het Christelijk geloof zich weer naar alle zijden van het menschelijk leven uit, doet zijn in vloed gelden op alle gebieden en zet zijn stem pel op alle bestanddeelen der cultuur. (Dr H. BAVINCK.) NED. HERV. KERK. Drietal: te Lei den (vac. dr J. Riemens), T. W. Hoek te Wijhe, W. H. Kelder te Middelburg en A. Oskamp te Velp. Aangenomen: naar Rotterdam-Feijen- oord, G. Samsom te Hoornaar; naar Almkerk, D. van Krugten te Asten; naar Rinsumageest, G. J. v. Andel te Oosterzee. Bedankt: voor Spaarndam-Spaarnwoude (2e pred. pl.), H. O. Molenaar te Halfweg. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Rijs wijk (Z.-H.) (2e pred. pl.), H. W. Engelkes te Meppel en F. E. Hoekstra te Velsen. Aangenomen: naar Helpman (Gr.), H. J. Spier te West-IJsselmonde. Bedankt: voor Putten (Gld.), J. J. van Wageningen te Enter. OUD GEREF. GEM. Bedankt: voor Barneveldi, M. A. Mieras te Terneu- zen. EMERITAAT. Ds J. Booy, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Capelle a. d. IJssel, heeft emeritaat aangevraagd, wegens 65-jarigen leeftijd, met ingang van 1 Mei 1944. CONFERENTIE PSALMGEZANG. De „Eerste Conferentie over het Psalmgezang in de Geref. Kerken in Nederland", zal gehouden worden in de Westerkerk te Utrecht. Vanavond is er een begroetingssamenkomst. Het welkomstwoord wordt gesproken door den voorzitter van de „Stichting tot Verbetering van het Psalmgezang in de Geref. Kerken", Ds T. Ferwerda. In deze samenkomst geeft Joh. M. Vetter van 's-Gravenhage een orgel bespeling, waarbij Psalm 140 van J. Pzn. Sweelinck en Psalm 24 van Anthonie van Noordt ten gehoore worden gebracht. Verder staan een aantal koraalbewerkingen van Joh. M. Vletter op het program. Woensdagmorgen opent Ds Ferwerda de Conferentie met een rede, waarvan het onder werp luidt: „De plaats van den gemeente zang in de liturgie". Vervolgens houdt de heer H. Burger van Amsterdam, secretaris-penning meester der Stichting, een referaat over het onderwerp: „Wat is reformatorisch Psalm zingen?" In de middagsamenkomst spreekt Mr A. Bouman van Amsterdam over „De taak van den organist bij het reformatorisch Psalmzin gen". Des avonid's is er om half acht een zang- dienst. Donderdagmorgen half tien houdt de Conferentie haar laatste zitting. Prof. Dr K. Dijk zal een slotbeschouwing geven. BIEZELINGE. Na een diensttijd van 36 jaren heeft de heer Q. van de Vrie afscheid genomen van den Zondagsschoolarbeid. Bijna 20 jaren heeft hij zijn liefde en kracht ge geven aan de Zondagsschool te Biezelinge, daarvóór diende hij de Zondagsschool te Kapelle. KRUININGEN. Gekozen tot ouderling bij de Geref. Kerk alhier, dhr M. van den Berge, en tot diaken dhr J. Maas. ST. MAARTENSDIJK. Herv. Evang. Woensdag 7.30 Ds Stolk te Scheveningen. Het kerkelijk leven in 1943. Vatten we de belangrijkste gebeurtenissen van het kerkelijk leven in het jaar 1943 als in vogelvlucht samen, dan moet wat de Ned. Herv. Kerk betreft allereerst gememoreerd worden, dat ook het voorbije jaar er een was van groote synodale bedrijvigheid. De synode besloot o.m. tot uitbouw van den arbeid der gedelegeerden voor de werkgroep Kerk en ge meente-opbouw, waaruit blijkt, dat de synode volkomen achter het werk van Gemeente-opbouw staat. In die richting wijst ook een besluit in betrekking tot het secretariaat waarbij Ds K. H. E. Gravemeijer zich vooral aan het buitenwerk geven zal. Er is eenige daling te constateeren in het aantal vacante predikants plaatsen in de Ned. Herv. Kerk, dat op 1 Jan. '43 183 bedroeg tegen 191 een halfjaar te voren. Groot is het aantal predikanten, dat dit jaar met emeritaat ging nu de regeling van het verplichte emeritaat bij 65-jarigen leef tijd kracht heeft gekregen. Ongeveer 100 die naren verlieten alleen daardoor al den actieven dienst. Dit gaf bij den huidigen woningnood natuurlijk ook moeilijkheden en daarom heb ben sommige gemeenten hun emerituspredi kant tot hulpprediker benoemd, waardoor hij in de pastorie kan blijven wonen, al heeft het natuurlijk groote schaduwzijden in eigen ge meente hulpprediker te worden. De sterfte is in '43 groot geweest onder de predikanten, n.l. 45 tegen 18 in '42. Ook nu werden enkele nieuwe predikantsplaatsen gesticht en kwamen een paar combinaties tot stand. Uit het Her steld Verband vonden opnieuw overgangen naar de Ned. Herv. Kerk plaats. Daarvan trok wel het meest de aandacht die van Ds J. J. Buskes te Rotterdam, die door de Amster- damsche Herv. Gem. beroepen werd als predi kant, die speciaal het evangelisatiewerk onder de arbeiders zal ter hand nemen. De Ned. Herv. Kerk van Wageningen, door oorlogs handelingen verwoest, werd herbouwd en op nieuw in gebruik genomen. Eenige deining ontstond op de Juni-vergadering van de clas sis Heusden, waar een zestal Herv.-Geref. pre dikanten zich aan den arbeid der classis ont trokken, omdat het classicaal bestuur wilde gaan in de richting van evenredige vertegen woordiging. Tal van nieuwe predikantsplaatsen werden gesticht en ook bezet. We noemen een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 3