en N r Nieuwjaarsoproep van Hitler. DINSDAG 4 JANUARI 1944 58e Jaargang, No. 80 N ig- Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Oorlogvoering met het laatste consequentie - zijn crisis naderen. uiterste fanatisme en tot de Oorlogsgebeuren zal dit Jaar Roode Kruis Kinder legitimatiekaart (176 Gb.) erg. Touw oord 238S lti Bat. bber 202,5 -); N. I. llast 207S GOES H10 ers m- '44 men rden L944 n te den eeds ling het king zal ver gen, zal leter te >rïjs- van ■elen zal e*d oa yan s en cke 126. t... hebt 1EN iat.) LEA9 EN» ICHT- 0. L. ointre CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg-Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. (D.N.B.) Hitier heeft een nieuwjaarsoproep tot het Duitsche volk gericht. Toen Engeland en Frankrijk op 3 Sept. 1939 de betrekkingen met Duitschland verbraken, aldus Hitier, en hierdoor den sedert lang vurig verlangden oorlog provoceerden, handelden zij in den geest van een eeuwenlange traditie. Vooral Engeland leefde op dat oogenblik in de waan, zijn meer dan 300-jarige praktijk in het ontketenen van Europeesche oorlogen dezen keer met een bijzonder goedkoop eigen optre den, met succes te kunnen voortzetten. Deze verstandige mannen van de traditie-politiek van het Britsche imperialisme hadden echter enkele 'belangrijke feiten over het hoofd gezien. 1. Dat in dezen oorlog een totale verande ring van den toestand is ingetreden door het feit, dat niet Engeland het land kan zijn, dat profijt trekt uit het herstel van een „theore tisch evenwicht" der krachten als resultaat van dezen oorlog, maar alleen het bolsjewisme. In den strijd van de groote naties kan Enge land als mogendheid zelfs geen eigen doorslag gevende rol meer spelen. 2. De oorlog, die Engeland is begonnen in de meening zijn oude traditioneele politiek van het Europeesdie evenwicht te kunnen voortzet ten, werd door het internationale jodendom on dersteund en propagandistisch voorbereid, maar wordt thans agitatorisch niet meer gevoerd ten bate van de Engeische belangen, doch voor de overwinning van joodsche werelddictatuur. Onverschillig hoe deze oorlog zal afloopen, de Britsche machtspositie moet in ieder geval aan het einde van den oorlog zwakker zijn dan zij was bij het uitbreken van den strijd. Niet Groot-Brittannië zal den bolsjwistischen duivel temmen, maar het bolsjewistische gif zal Engeland zelf steeds meer aanvreten, en eindelijk naar het verval doen leiden. Dat het in dezen oorlog niet om overwinnaar en overwomiene gaat, zooals in vroegere oor logen, heb ik reeds vaak gezegd. Ik acht mij echter' voor mijn geweten verplicht het juist in dezen oproep ter gelegenheid van het nieu we jaar nog eens met bijzonderen nadruk uit te' spreken. Het is ons duidelijk, dat deze oorlog alle vroegere remmingen, die voortkwamen uit een zuiver menschelijlce humaniteit, verwaarloost omdat er wanneer hij ten einde is geen over winnaar en overwonnene, doch slechts over levenden en vernietigden zullen zijn. Wanneer het bovendien in een oorlog mogelijk is, dat men zich eigenlijk in deze bruutheid voor de eerste maal in de geschiedenis uitdruk kelijk specialiseert op den oorlog tegen vrou wen en kinderen en zichzelf den eerenaam „moordenaar" geeft, dan kan daaraan alleen reeds afgemeten worden, wat het lot van de verliezende partij zal zijn. De tegenwoordige Engelschen en de achter hen staande lieden zouden meer dan gelukkig zijn, wanneer zij het tien of honderdvoudige van tienduizenden vrouwen en kinderen zouden kunnen vernieti gen. Zij verklaren dat ook heel brutaal en openlijk en wij namen er even openlijk kennis van. Zijn of niet zijn. Wij zien daaruit, dat het hier een oorlog zonder medelijden, om zijn of niet zijn be treft, die derhalve door ons helaas ook even zeer zonder medelijden beantwoord moet en zal worden. Want hoe groot de verschrikking thans ook moge zijn, zij zou niet vergeleken kunnen worden met het afgrijselijke ongeluk, dat ons volk en daarboven uit geheel Europa zou treffen, wanneer deze misdadigerscoalitie ooit zou zegevieren. Reeds destijds hadden de inspirators van die Britsche politiek de van Sittards en consorten, het besluit genomen, den komenden oorlog te voeren als een oorlog van uitroeiing juist van de niet-strijdenden. Overigens is het in'het geheel niet beslis send hoeveel millioenen menschen de pluto- cratisch-bolsjewistische coalitie voornemens is in Duitschland uit te roeien. Beslissend is wat er van Europa zou moeten worden, wanneer deze coalitie zegevierend zoü blijven. Waar de Britsche heerschappij heden ten dage geves tigd is, zijn honger en ellende de begeleidende verschijnselen van het leven. Nauwelijks hebben zij Zuid-Italië bezet, of reeds zijn zij gedwongen hun eigen soldaten het .betreden van bepaalde gebieden te ver bieden niet omdat daar typhus heerscht maar omdat het langzame verhongeren van deze menschen tot toestanden leidt, aan welker aanblik men zelfs den meest verharden gealli eerden soldaat op den duur niet kan bloot stellen. Het dichtbevolkte Europeesche gebied zou in geval van een .bolsjewistisch-plutocratische overwinning niet slechts een maatschappelijke ineenstorting beleven, zooals sedert den storm van de volksverhuizing niet heeft plaats gevon den, doch ook een economische catastrophe van niet voor te stellen omvang. Het gevaar voor Europa is enorm. Ons ge- heele leven, ons streven en ons bestaan is slechts een taak opgelegd': n.l. de duivelsche plannen van de joodsche wereldbrandstichters en hun trawanten tot mislukken te brengen. Hoe zwaar derhalve deze ons opgedwongen oorlog op zichzelf is, hij staat desondanks in geen verhouding tot het lot, dat allen treffen zou in geval van een nederlaag. Er is dus slechts één categorisch bevel voor ons volk mogelijk, n.l. dezen oorlog onder alle om sta n d i g h e dl e n en met alle mid delen tot een zegevierende te maken. if,- Iedere oorlog op deze wereld heeft eens een einde genomen, derhalve zal ook deze oorlog niet eeuwig duren. Dat het Duitsche volk in het jaar 1918, misleid door de leugenachtige frazen van een Amerikaanschen president, meende door vrijwillig ide wapens neer te leg gen het einde te kunnen bespoedigen, heeft niet slechts Duitschland in het grootste ongeluk gestort, doch is ook mede schuldig aan den huidigen oorlog. Ditmaal is gelukkig het ge vaar van ons weggenomen ten offer te vallen aan dergelijke sirenenklanken. Tegenover deze haat staat thans geen zwak, burgerlijk Duitschland, doch de nationaal- socialistische volksstaat. Toen de oorlog begon had men vooral in Engeland de overtuiging, dat een inwendige Generalkommis- sar Ritterbusch (midden) en N. S. K. K. Grup- penfiihrer Eiden (links) tijdens de bezichtiging van de techni sche lokalen der N.S.K.K. motor- school. N'SKK-Stapf- Pax m. FEUILLETON THEOL. CANDIDAAT PAUL VAN STEENBERGEN, door Ug. de Swarth. 1) Hoofdstuk I. Ja, moeder, ik ben 't. Mag 'k nog even boven komen? 't Is wel schandelijk laat, maar ik wilde u nog spreken. Kan 't? Toch nog niet in bed? Kom gauw boven, jongen. Je zult knap nat zijn. Wat 'n weerl Naar bed, ik? Nee, ïk ga nooit zoo vroeg. Ik verwachtte je van daag. Ik had gedacht dat je vanmiddag zoudt komen. Hier, hang je jas in de keuken. Ik zet intusschen water voor de thee op. Doet U dat nietl Thee heeft U toch niet meer. Ik blijf niet zoo lang. Ik maak het U maar lastig Niks, hoor, ik vind 'tfijn, dat je komt. Maar, wat is er aan 't handje? Ging het gis teren niet zoo goed, als tóén? 77 Weet U nog, wanneer dat „toen" was? Zoo lang is het al geleden, dat ik preekte. Ik moet het zelf uitrekenen aan de hand van mn notitie-boekje. Drie maanden terug 1 Met vrij reizen en vijf harde pegels 1 Plus een leege kerk en een hopeloos gevoel. Gisteren was het niet veel beter. Eigenlijk kan ik wel zeggennog slechter. Je zou. Nu moet je eerst je schoenen uittrek ken; je zult drijfnatte kousen hebben. Wie loopt er met zulk weer nog zoo laat over straat Ik móést, moeder. Ik hield het op m'n kamer niet meer uitde muren vielen óp me. Ik wist geen weg meer. Zegt u het toch eens 1 Wat heb ik aan die gemeenplaatsen, waarmede Minne's ouders vol zitten, u weet wel van„Geduld hebbenniet in eigen han den; zit er toch niet om te springen; hebt nog een eigen thuisWat koop je daar voor? Kan je eindelijk trouwen en zoo? Nu moet je 's stoppen. Als je wilt, dat ik probeer je te volgen, moet je rustig ver tellen. Drink eerst je thee eens uit. Zoo, ga nu door. Ik weet niet wat me bezielt de laatste dagen. Maar, ik zal U alles geordend verha len. Daar gaat ie danU weet hoe vol moed ik naar Oesterdaal toog. Vacant, driehonderd zielen, 't Begon inderdaad niet slecht. Ik kwam bij aardige menschen terecht, een kruidenier, die van babbelen hield. We boom den tot laat in den avond over alles en nog wat. Eigenlijk had ik reuze slaap, maar je kunt zoo moeilijk zeggen, dat je vroeg naar bed wilt. Wie weet wordt er later van je ge fluisterd „Die candidaat Van Steenbergen is zeker niet zoo sterrekl Hij zag al zoo bleekies toen hij aankwam! Ja mensch, en de kruidenier vertelde me nog, dat ie zoo vroeg in kooi ging! Die candidaten tegens- wóordig! Niks waard, buurvrouw! Wist jij, dat z'n vader ook zoo vroeg overleje is Laat die menschen nu maar praten. Ver tel jij me hoe je gepreekt hebt en of.... (Wordt vervolgd].) opstand in Duitschland onmiddellijk tot ineen storting zou moeten lelden, In feite hebben noch generaal winter, noch generaal modder, noch generaal honger het Duitsche volk en hun huidigen volksstaat kunnen overwinnen, Na meer dan vier jaren oorlog heeft het Duitsche rijk niet een vierkanten kilometer van zijn bodem verloren. Alleen onze vijanden noemen thans groote gedeelten van hun voor malig bezit niet meer het hunne. Het Duitsche Rijk is in dezen geweldigen oorlog niet alleen naar'alle kanten ter bescher ming van dit continent ver naar voren gedron gen, doch het heeft daarbij tot nu toe nog eiken afzonderlijken tegenslag steeds weer overwonnen. Het Jaar 1943. De zwaarste tegenslagen in dezen oorlog hebben ons het jaar 1943 gebracht. In de eerste plaats is onze oudste bondgenoot uit gevallen, uitgevallen door een lang aanhou dend en stelselmatig georganiseerd verraad. Reeds in den tijd voor het uitbreken van den oorlog was de ondergrondsche werkzaamheid van deze rond den koning geschaarde finan- cieele, generaals- en politici-clique waar te ne men geweest. Het eindelijk openlijk gepleegde verraad aan den Duce en de schaamtelooze, lage samen zwering met de vijanden moesten volgens den wil van dezen koning en zijn clique het fas cisme in Italië en het nationaal-sociaiistdsche Duitsche rijk doen ineenstorten. In dit jaar moesten zeer bittere en moei lijke besluiten genomen worden. Het smadelijke verraad aan den Duce, wien Italië alles dankt, heeft met één slag het Duitsche rijk en zijn leiding voor zeer moei lijke besluiten geplaatst. De Duitsche leiding was gedwongen zeer harde beslissingen te ne men, die voor den soldaat, die zonder te zijn aangevallen, vaak honderden kilometers moest terugmarcheeren, zeer moeilijk te begrijpen vielen. Desondanks kan leder Duitscher er van overtuigd zijn: er is niets meer geschied, en er zal niet meer geschieden dan wat beslist noodzakelijk is om de nieuwe, groote en ge weldige taken recht te doen geschieden. Deze taak bestaat slechts daarin: in elk geval den oorlog winnen. De opbouw van nieuwe, gewel dige etappenlinies, het in bezit nemen van groote spoorwegtrajecten, de beveiliging en de leiding daarvan, dwongen tot beperking aan andere fronten. Deze compensatie van krachten waarnaar wij streefden, kan reeds thans als gelukt worden beschouwd. Het tweede front. Dat de Engelschen voornemens zijn in het westen of op den Balkan een landing te doen, of in Noorwegen, Nederland, Portugal of er gens anders, is voor ons niets nieuws, geheel afgezien daarvan dat zij op de meeste plaatsen reeds een keer zijn geweest. Dat zij verder deze landingen met alle middelén die zij bezit ten willen ten uitvoer leggen, spreekt wel van zelf. Dat zij daarbij ook bijzondere opperbevel hebbers voor deze landingen aanwijzen, is in de oorlogsgeschiedenis eveneens niets nieuws. Dat zij tenslotte het plan hebben ons daarbij te verslaan is wel van het begin af aan hun bedoeling geweest. Ik kan het Duitsche volk derhalve slechts verzekeren, dat wij met al deze bedoelingen van te voren rekening hebben gehouden en ons voorbereidden en wel, niet slechts wat personeel of materieel betreft, doch ook door de versterking van die punten, die ons beslis send of belangrijk voor een dergelijke landing schijnen, op een wijze, die onze vijanden waar schijnlijk meer verrassen zal, dan hun landing het ons zou kunnen doen. Ik spreek het tegenover het Duitsche volk met vol vertrouwen uit, dat waar ook de geallieerden hun landing zullen uitvoeren, de ontvangst passend zal zijn. De heldhaftigheid van onze soldaten, van leger,van marine, luchtmacht en Waffen SS is uniek in de geschiedenis. De hommen-oorlog tegen Duitsche steden pakt ons allen diep in het hart. Het zijn min der de steden zelf, haar huizen en openbare bouwwerken. Zeker: wij betreuren onze defi nitief verloren gegane kunstschatten, doch wij zullen onze steden schooner opbouwen dan zij voorheen waren. Uit de ruïnes zal een nieuwe Duitsche stedenpracht opbloeien. Berlijn en GELUKWENSCH VAN FÜHRER AAN RIJKSCOMMIS8ARI8, BIJ do wisseling des Jaars heeft de FUhrer den Rijksoommlsearis voor het bezette Nederlandsehe gebied, Rijks minister Seyss-lnquart, het volgende telegram gezonden: Hoofdkwartier van den F h r e r, 31 Deo. „Ontvang op den drempel van het nieuwe Jaar mijn harte- lijkste gelukwenschen voor uw verant- woordelijke werkzaamheid evenals voor uw welzUn." (w.g.) ADOLF HITLER. Hamburg, München en Keulen, Kassei en al de andere groote en kleine beschadigde steden zal men enkele jaren na afloop van den oorlog nauwelijks meer herkennen. Wanneer het ons gelukt is in vredestijd in den nationaal-soclalis- tischen staat jaarlijks meer dan 380.000 wo ningen te bouwen, dan zal het voor onze ge- meenschapsarbeid heelemaal geen probleem vormen na den oorlog 2 k 3 millioen wonin gen per jaar te vervaardigen. Wat voor ons allen en voor mij in het bij zonder smartelijk is, dat zijn slechts de offers aan menschen en hier weer die aan vrouwen en kinderen en dan het verlies van zooveel persoonlijke have en goed en kleine herinne ringen. Overigens zal het uur der vergelding komen. Omgekeerd heeft echter deze bomoorlog ook een andere zijde. Wie hier alles verloren heeft moet weten, dat slechts de overwinning hem zijn have weer geeft. De leiding van den natlonaal-soofalie- tisohen staat is derhalve vast besloten dezen oorlog met het uiterste fanatisme en tot de laatste consequentie te voeren. Zij zal zich daarin onderscheiden van de zwakke en laffe leiding van het Duitsche volk in den wereldoorlog. Wat de strijdende soldaat aan het front en de strijdende Duitscher in het vaderland pres teert, wordt aangevuld door den arbeid van onze volksgenooten en van die Europeërs, die in onze gelederen staan. De prestaties van den Duitschen landbouw zijn uniek. Zij worden aangevuld door het werk der millioenen van onze arbeiders, die in de eerste plaats den sol daat wapens en munitie leveren. In tegenstel ling tot den wereldoorlog, stijgt in dezen oor log de productie van onze eigen pantserwagens in kwaliteit en aantal onafgebroken. Evenals die van de wapens van den afweer. Duitschland is wel de eenige staat in de wereld die zijn kolenproductie niet verminderd, doch vergroot heeft en die daarbij met zeer sterke beperking van de particuliere behoefte, alles ondergeschikt maakt aan het voeren van dezen oorlog. Dank zij het geweldige levens gebied en het groote aantal menschen, die in Europa voor onze oorlogsvoering gebruikt kunnen worden, alsmede dank zij onzen roem rijken bondgenoot in Oost-Azië en den met ons in Europa strijdende volken, die eveneens hun vaderland en daarmede het Europeesche continent verdedigen, vormen wij ook wat menschen betreft, een getallenfactor, die niet geringer is dan die van onze vijanden. De prestaties van dit volk worden afge rond door de unieke prestatie van de Duitsche vrouw, van het meisje en thans reeds ook door die van een dappere Duitsche jeugd. Het is het buitengewoon geweldige levensrhythme van den nationaal-socialistischen volksstaat, dat ons het voeren van dezen strijd eerst recht moge lijk maakt. Het jaar 1944 zal harde, zware eischen aan alle Duitschers stellen. Het enorme oorlogsgebeuren zal in dit jaar de crisis naderen. Wij hebben het volle vertrou wen, dat wij haar met succes zullen doorstaan. Ons eenig gebed tot God zal niet zijn, dat hij ons de overwinning schenkt. Doch dat Hij ons rechtvaardig moge beoordeelen wat onzen moed, onze dapperheid', onzen vlijt en onze offers betreft. Onze plicht is het ,er voor te zorgen, dat wij in Zijn oogen niet te licht schijnen, doch het genadige vonnis dat „overwinning" heet en dat tevens het leven beteekent, zullen krijgen. VRIJSTELLING ARBEIDSINZET DOOR KULTUURKAMER. Na 15 Januari worden geen formulieren meer behandeld. Aangezien de Nederlandsehe Kultuurkamer bemiddeling verleent inzake vrijstelling van tewerkstelling elders (arbeidsinzet) heeft zij aan alle 'bij haar aangemelde personen tusschen 18 en 50 jaar invulformulieren doen toekomen ter verkrijging van de gegevens, die voor een verzoek om vrijstelling worden vereischt. Zij, die tot op heden nog geen formulieren hebben ontvangen, dienen zich schriftelijk te wenden tot de Nederlandsehe Kultuurkamer, 2e Van den Boschstraat 44, Den Haag. Na 15 Januari 1944 kunnen geen formulie ren meer in behandeling worden genomen. Al leen voor hen, die uiterlijk op dien datum de formulieren hebben teruggezonden zal door de Kultuurkamer de mogelijkheid van vrijstelling van den arbeidsinzet worden onderzocht, mits zij tevens de groene „Z-Karten", die hun naar aanleiding van hun ingediende formulieren door de Hauptabteilung Volksaufklaerung und Propaganda van het Rijkscommissariaat worden toegezonden, ingevuld naar deze instantie retourneeren. De Kultuurkamer verleent geen bemidde ling voor vrijstelling van arbeidsinzet aan: le. hen, die een kultureele werkzaam heid niet bij wijze van hoofdberoep uitoefe nen (z.g. amateurs) 2e. caféhouders en dergelijke personen, in wier inrichtingen muziek wordt gemaakt 3e. personen, die reeds in het binnenland of het buitenland zijn tewerkgesteld. Voor zoover personen, behoorende tot een dezer categorieën reeds formulieren hebben ingezonden, worden deze als vervallen be schouwd. De belangen der personen, behoorende tot de eerste twee categorieën worden, ten aan zien van de tewerkstelling elders behartigd door de beroepsstandsorganisatie, waarbij zij krachtens het door hen uitgeoefende hoofd beroep zijn ingedeeld. Leden, georganiseerd bij persgilde en filmgilde, behoeven geen for mulieren aan te vragen, aangezien door deze gilden alreeds aan hun leden bemiddeling is verleend. Toen hel luchtalarm werd Wat de thuisweg versperd Waar zou 't kind toch terecht zijn gekomen? Kinderlegitimatie Voor de hope der natie Verlosouders van angstige droomen. Onder* of voogdecu vraagt voor Uw kinderen •oOS jaar een klnderlegitlmatiekaart aan. A«nvr»agfortiruller«D rerkrJJgbaar bQt Hoofden van scholen. Gemeentesecretarieën- (afd. Bevolking), Afdeelingsbesturen van hel Ned* Roode iürni*. Pr* f O.IO Minvermogenden kosteloos. DAGORDER VAN HITLER AAN DE WEERMACHT. (D.N.B.) Hitier heeft bij de jaarwisseling een dagorder uitgevaardigd tot de soldaten van de weermacht en het leger: Wanneer, aldus de dagorder, vroeger het vaderland in de dagen van zijn nooden, door den blik op het strijdende front kon worden omhoog geheven, dan kan thans de soldaat van het front door den blik op het vaderland de kracht ontvangen om zijn plicht te vervullen. Vroeger konden wij eischen, dat het vaderland zijn soldaten waardig zou zijn. Thans kan men met hetzelfde recht constateeren, dat het vader land voor zijn eigen houding den besten front soldaat verdient. De jaren 1939, 1941 en 1942 hebben, afge zien van tegenslagen in Noord-Afrika, slechts een enkele ernstige crisis gekend, namelijk de wintermaanden van December 1941 tot Maart i 1942. De lichamen verstarden toen, dieren' vonden den dood, machines en wapens weigerden hun diensten, treinen vielen uit. Een Napoleontisch lot scheen het Duitsche front te wachten te staan. Desondanks is hét aan de bovenmen- schelijke inspanning van allen gelukt deze allerverschrikkelijkste crisis te boven te komen en het front weer in orde te brengen. Het jaar 1943 zal in de geschiedenis moeten worden opgeteekend als het tweede jaar van een groote crisis. De sabotage van vele jaren, die door het Italiaansche koningshuis en de daaromheen hangende militaire camarilla als mede door politiek-kapitalistische cliques was bedreven, eindelijk het verraad van Fransche admiraals, generaals en officieren in Noord- Afrika hadden geleid tot het verlammen der mogelijkheid van weerstand in dit gebied. Het volledige wegvallen van den Italiaan- schen bondgenoot In het Oosten vormde de inleiding tot een nieuwe crisis, die met den heldenstrijd van Stalingrad haar einde vond. De arrestatie van den Duce leidde tot het schaamtelooze openlijk verraad, dat in de ge schiedenis in zijn afschuwelijkheid' wel zonder voorbeeld is. De gevolgen waren evenwel voor ons zeer ernstig. Binnen enkele weken tijd moest Duitschland eerst de troepen van de verraders verslaan en 'ontwapenen. Meer dan een millioen man, die ten deele alle achter- waartsche verbindingen van de in Italië en op den Balkan staande Duitsche troepen dreig den af te snijden hebben dit lot ondergaan. Talrijke eilanden werden bezet of moesten ten deele na Moedigen strijd op de troepen van den Italiaanschen koning veroverd worden. Andere I eilanden waren wij gedwongen te ontruimen aangezien het niet mogelijk bleek de verbin dingen veilig te handhaven. In Zuid-Italië werd het noodig om terstond geïmproviseerd een nieuw front op te richten en dit te consolideeren. Op den Balkan moes ten Italianen en bandieten van allerlei slag worden overwonnen en ontwapend. Talrijke divisies moesten voor dat doel naar deze ge bieden worden overgebracht, en nieuwe legers opgesteld. De uitbreiding van -onze vesting werken, de verdere opleiding van de daarvoor bestemde bezettingen in het Westen en het Noorden mochten daarbij niet worden veron achtzaamd. In hetzelfde tijdperk was het ech ter tevens noodig om in ieder geval het drei gende Russische offensief nog in den zomer uit zijn tent te lokken, teneinde zijn kracht voor het intreden van den winter zooveel mo gelijk te verbruiken. In het vaderland zelf moesten de maatregelen voor den afweer van vijandelijke bomaanvallen worden gecontro leerd en verbeterd. Er moesten nieuwe aanvals- en afweerwapenen worden ontwikkeld, de me thoden van hun gebruik bestudeerd en tenslotte practisch beproefd. In dit jaar, kameraden, drukte op de schou ders van de Duitsche leiding de grootste taak, die wel ooit gesteld kan worden. Dank zij de dapperheid, de toewijding en de offervaar digheid van het front en het vaderland, dank zij den ijver van onze arbeiders is het gelukt, ondersteund door bondgenooten in Oost-Azië en onze medestrijders in Europa, deze gewel dige vraagstukken op te lossen. Den zwaarsten last dragen echter in Europa zooals van het begin af aan het Duitsche volk en de Duit sche soldaten. Alle taken, die ons gesteld zijn door -het verraad van den Italiaanschen koning, zijn thans in hoofdzaak opgelost. Het front staat ten Zuiden van Rome en wordt voort durend versterkt voor den afweer van de Angelsaksische formaties. Uit den stormloop naar den Brenner is een offensief in slakken gang ontstaan, dat de geallieerde veldheeren gelukkig maakt, wanneer zij per' week de ruïnes van een of twee boerendorpen als „ver overd" kunnen melden. De Balkan is in onze handen. Alle eilanden zijn door Duitsche troe pen bezet. De landingspoging door geallieer de formaties, onverschillig waar zulk een po ging ook in het voornemen mag liggen, zal op een Duitschen tegenstand stuiten, die er anders uitziet, dan de 'begroeting van de Amerikanen en Engelschen door verraderlijke Fransche ge neraals in Noord-Afrika of karakterlooze Ba- doglio-creaturen op Sicilië. Tegenover deze positieve feiten slaan ook Verduisteren: Van 2 tot en met 8 Januari: 's Avonds van 16.45 u. 's Morgens tot 8.45 u. negatieve. De geweldige nieuwe taken konden slechts vervuld worden door elders iets prijs te geven. Niettemin bestaat er niet de gering ste twijfel over, dat dit grootste crisisjaar in onze geschiedenis, waarvan de Engelschen en de bolsjewieken rotsvast overtuigd waren, dat het met een volledige Duitsche ineenstorting zou eindigen, een groot historisch succes ge worden is. Ónze tegenstand zal niet^ geringer worden integendeel, hij zal in het jaar 1944 meer succes hebben. Al mag tijdelijk de weegschaal van de tech nische vindingen in het jaar 1943 ten gunste van onze vijanden zijn doorgeslagen, wij zullen dat weer inhalen. Want ook de Duitsche uit vindersgeest heeft niet gerust. Wat het leger in al zijn formaties ook dit jaar weer gepresteerd heeft, is de hoogste lof waard. Niet minder groot zijn de prestaties van de marine, die in haar strijd steads meer groeit in de taken, die aan de algemeene weermacht gesteld zijn. Het schijnbare verzwakken van den duikbootoorlog berust slechts op een en kele technische uitvinding aan den kant van onze tegenstanders. Niet alleen staan wij op het punt dit uit te schakelen, maar wij zijn er van overtuigd, dat dit binnenkort gelukt zal zijn. De luchtmacht moet, evenals het leger, aan alle fronten strijdend, geweldige prestaties leve ren. Zij heeft bovendien nog de taak om den vaderlandschen bodem te verdedigen. Haar heldendom is boven alles verheven. De zoo dappere divisies en formaties van de Waffen-SS, die in het kader van het leger strijden, voelen zich daarmede op leven en dood verbonden. Evenzeer verdienen de hoog ste lof alle andere diensten en formaties die zich aan het front 'bevinden of aan den strijd deelnemen: de mannen en vrouwen van het Ro.ode Kruis, van den Rijksarbeidsdienst, van de NSKK en van de OT. De prestaties van de Duitsche spoorwegen zijn eveneens zonder voorbeeld. Het jaar 1943 is nu ten einde. Het heeft den tegenstanders niet alleen ontzegd, wat zij gehoopt hadden, maar integendeel tot hun wel licht grootste teleurstelling geleid. Het jaar 1944 zal zeer hard zijn. Het is echter onze gemeenschappelijke taak in het nieuwe jaar de periode van de verdediging zonder meer weer te boven te komen en den tegenstander met zware slagen zoo lang toe te takelen, tot eind,e1ijk het uur komt waarop de Voor zienigheid de overwinning kan geven aan het volk, dat haar het meeste verdient.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1944 | | pagina 1