DONDERDAG 30 DECEMBER 1943 - 58e Jaargang, No. 77 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh, J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. Op Oudejaarsdag zijn onze bureaux als op Zaterdag na één uur n.m. gesloten. GELDERLAND EN ZEELAND. Zoowel naar aanleiding van het bevolkings cijfer van Zeeland in het algemeen en van de gemeenten afzonderlijk als bij andere gelegen- beden,- hebben wij herhaaldelijk gewezen op het bevolkings- en sociale probleem, dat der Zeeuwen aandacht vraagt. Ieder, die het wel meent met ons gewest, zal hiervoor belangstel ling hebben en zich bezinnen op de middelen, die tot oplossing van dit vraagstuk kunnen leiden. Het rapport betreffende het onderzoek naar de volkshuisvesting ten plattelande in Gelder land, samengesteld door de Provinciale Com missie voor de Volkshuisvesting van de Stich ting Gelderland voor Maatschappelijk werk, geeft ons aanleiding hierop nog eens terug te komen. Al is er eenig verschil tusschen het Gel- dersch gebied, gelegen tusschen de groote rivieren en onze provincie, er zijn toch ook merkwaardige punten van overeenkomst. De vermeerdering der bevolking in procenten heeft gedurende 25 jaren vóór het begin van den tegenwoordigen oorlog bedragen: voor het Rijk van Nijmegen 22, voor de Betuwe 17, voor land) van Maas en Waal 12, voor de Bommeler Waard 3 en voor de Tielerwaard 2. In het Westen stagneert de bevolking. Oost waarts wordt de vermeerdering bepaald door de groote steden. Het platteland van het ge bied tusschen de groote rivieren stond van 1915 tot 1940 32952 personen meer af dan er zich vestigden. Er zijn gemeenten waar die bevol king in absoluten zin is gedaald. In den Tielerwaard waren er reeds in 1930 minder jongeren en meer ouderen dan gemid deld in Nederland. Het verschijnsel, dat er meer menschen weg trekken dan dat er zich vestigen, geldt ook van verschillende Zeeuwsche gemeenten en dat de bevolkingstoename minder is dan die over het geheele land kan ook van Zeeland gezegd worden. Ook over de woningen worden enkele op merkingen gemaakt. Bij zeer milde beoordee ling moet in het gebied van de' groote rivie ren 15 pet. van de woningen als ongeschikt worden beschouwd. In de Bommelerwaard geldt dit zelfs van 26 pet. De meeste der on geschikte woningen zijn zelfs nog overbevolkt. Erkend moet worden, dat we hier een zwakke plek van het platteland aanraken. In het algemeen laat de volkshuisvesting er te wenschen over. Hét zijn in hoofdzaak de grootere en kleinere steden geweest, die met medewerking van het Rijk woningen hebben gebouwd voor de eigen inwoners en voor de inkomende plattelanders. Vele gemeentebesturen voelden ten plattelande weinig voor Overheids- woningbouw. Men deed er over het algemeen niets voor, liet het graag aan de steden over en stelde zijn eer in lage belastingen. Men liet zelfs niet eens een uitbreidingsplan op maken. Men was niet zoo bijzonder- gesteld op ingezetenen, die zelf geen woning konden laten bouwen. Ook was er in sommige gemeenten weinig medewerking om bouwgrond beschik baar te stellen. Dit tekort aan sociale politiek wreekt zich nu reeds en zal in de toekomst nog noodlottiger worden. Er zou heel wat aan het licht komen, naar wij vreezen, indien men in alle Zeeuwsche gemeenten eens een woning enquête instelde. Het wonen ten plattelande moet naar onze meening mogelijk, ja aantrekkelijk worden ge maakt. Een groot volksbelang is hierbij betrok ken. Verder moet aan betere ontwatering, goede wegen, ruilverkaveling enz. meer aandacht wor den geschonken, voor zoover mogelijk reeds nu en anders zoodra de omstandigheden dit ver oorloven. Alle lakschheid en onwil dient hier ten scherpste veroordeeld te worden. HEVIGE STRIJD AAN HET OOSTE LIJK FRONT. - VERBITTERDE GE VECHTEN BIJ SJITOMIR EN KOROS- TEN. - DUITSCHE SUCCESSEN BIJ KIROWOGRAD. - ZEEGEVECHT IN DE GOLF VAN BISKAYE. - BOMMEN OP BERLIJN EN ROME. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten Noorden van Kirowograd hebben onze troepen ondanks taaien tegenstand van den vijand verscheidene plaatsen stormender hand genomen en concentraties van de bolsje wisten in verrassenden aanval uiteengeslagen. In het gebied van S j i t o m i r heeft de vijand zijn aanvallen versterkt. In zware ge vechten werden zijn aanvalsvoorhoeden ten Z, O. van Sjitomir opgevangen. Verder naar het Noorden mislukten alle bolsjewistische aan vallen. In totaal werden 41 vijandelijke tanks stukgeschoten. De bolsjewieken zetten gisteren na sterke artillerievoorbereiding en met talrijke tanks ook in den sector van Korosten den aan val in. Verbitterde gevechten zijn aan den gang. Bij W i t e b s k werden ook verder alle doorbraakpogingen van den vijand verijdeld. Terstond ondernomen tegenaanvallen wierpen de bolsjewieken op eenige penetratieplekken na harde gevechten terug. In Zuid-Italië verliep de dag, afgezien van een vergeefsohen vijandelijke aanval ten Noorden van Venafro, rustig. Gisteren hebben 26 Amerikaansche bommen werpers onder bescherming van jagers aan vallen gedaan op het Noord-Italiaan se h e gebied20 bommenwerpers werden in luchtgevechten, 2 andere door afweergeschut van het luchtwapen neergeschoten; vier Duit sche jagers gingen verloren. Hun vliegtuig commandanten konden zich echter met hun valscherm in veiligheid brengen. Aan de West kust van Italië werden twee Amerikaansche jagers vernield. In de ochtenduren van 28 Dec. hebben ds Britten getracht een commando-actie te onder nemen tegen het Kanaaleiland S e r c q. Dit mislukte reeds in de dichte tnijnvelden voor de kust, waar de vijand bij zijn haastigen te rugtocht dooden achterliet. In de wateren van de Golf van Bis- ka y e zijn van 27 tot 29 Dec. gevechten ge leverd tusschen Duitsche torpedojagers en tor pedobooten en Engelsche lichte zeestrijdkrach ten. De eigen en de vijandelijke luchtwapens grepen voortdurend in de operaties in. In den loop der harde gevechten ontstonden be schadigingen aan beide zijden. In den afgeloopen nacht hebben eenige Brit- sche vliegtuigen storingsaanvallen gedaan op West-Duitsch gebied. Weer bommen op Berlijn. BERLIJN, D.N.B. De Rijkshoofdstad was in de late avonduren van 29 Dec. opnieuw het doel van een terreuraanval van vrij sterke for maties Britsche bommenwerpers. Bij een ge heel dicht wolkendek wierpen de Britten bri sant- en brandbommen op de dichtbevolkte woonwijken der stad. Het tweede front. Niet alleen te Berlijn, doch ook in de neutrale pers, bestaat er, zoo schrijft het Alg. Hdbl., zeer groote belangstelling voor den gang van zaken aan het Oostelijke front, om dat van Geallieerde zijde herhaaldelijk de in druk is gewekt, dat een eventueele invasie met een winteroffensief der Sowjets zou worden gecombineerd. Met het begin van het Sowj et- winteroffensief en de benoeming van Eisen hower tot algemeen opperbevelhebber der Britsch-Amerikaansche strijdkrachten voor het tweede front is deze kwestie wederom zeer actueel geworden. Tegelijkertijd wordt het thema „invasie" door de Geallieerde pers zóó diepgaand besproken, dat men aan Duitsche zijde geneigd is van een nieuw hoogtepunt in den zenuwoorlog tegen Duitsohland te spreken. Te Berlijn beschouwt men de berichten en be schouwingen, die over dit thema thans in de Geallieerde pers verschijnen, met groote reserve Het Duitsche volk bij de Jaarwisseling. De Berlijnsche correspondent van het Vader land schrijft: Dit jaar heeft het Duitsche volk den oorlog anders leeren kennen. Behalve dat aan de mili taire fronten de offensieven tot staan werden gebracht en tot een defensieve oorlogvoering moest worden overgegaan, heeft ook het thuis front voor het eerst sedert meer dan honderd jaar de hardheid van den krijg moeten onder vinden (ruim 100 zware of zeer zware vlie geraanvallen op 54 Duitsche steden werden sedert 1 Januari door de Royal Airforce uit gevoerd). De keer der dingen begon met het voor de Duitschers dramatische einde van het zesde leger bij Stalingrad, hetgeen meebracht dat ook een herziening van de andere fronten in het Oosten noodzakelijk werd. Voorts moest Afrika worden ontruimd en slaagdbn de gealli eerden er in voornamelijk door middel van een heimelijke overeenkomst met de Badoglio- regeering voet te zetten in de Europeesche vesting. Ook in den oorlog ter zee heeft Duitschland terrein moeten prijsgeven. Dit zijn'de voornaamste posten, waarmede DE „VERDOEMDEN" door H. Kingman s. 131) -o- Noode stemt Jochem toe. Hij wil weg. O zeker, die Waldmont kan nog wel even wach ten. Het nieuws, dat hij te brengen heeft, is niet eens zoo opwekkend. Ze weten niet, be hoeven ook nog niet te weten, dat hij naai iets heel anders haakt. Onmiddellijk na den maaltijd stapt hij dan ook op en gaat terug den weg, dien de dili gence gereden heeft, tot een eind voorbij het dorp. Naar meester Feldbrugge, waar Wald mont woont, kan hij later Wel heengaan. De boerderij van Christiansen, waar Lize is,, lokt hem. Je moet in alles, zelfs in de kleinste klei nigheden van je leven, Gods leiding zien. Hij is nu o zoo dankbaar, dat Gebhards zuster, daar in Bunzlau, hem er toe heeft aangezet, tegen zijn aanvankelijke bedoeling in, tóch naar Liegnitz te gaan. Stel je voor, dat hij teruggekeerd was 1 Steeds zou hij in de ver onderstelling ^hebben geleefd, dat, op Her man na, de zijnen dood waren en dat Lize.. Lize 1 Hij verhaast zijn schreden en staat aan voor een vrij smallen landweg, aan het eind waarvan een oude boerderij oprijst. Er is in den ganschen omtrek geen levend we zen te bekennen. Je zou zeggen, dat Chris tiansens hoeve uitgestorven is. Maar één menschenkind zal er allicht zijn. Jochem ver moedt of is de wensch de vader der ge dachte? dat die ééne Lize zal zijn. Hij nadert meer en meer. Er slaat een deur dicht. Op het erf verschijnt een vrou welijk wezen, dat zijn richting uitkijkt. De gestalte staat stil bij de houten pomp. Jochem loopt er linea recta op af. Zijn hart z®gt hem, dat die vrouw Lize is en als hij dichtbij haar komt, heeft hij zekerheid. Zij is Lize Hackman, die hij gezelschap heeft gehouden^bij de ganzen; met wie hij door de bosschen heeft gedwaald en die be loofd heeft, op hem te zullen wachten, toen hij de wereld introk. Zij heeft haar woord gehouden. Daar staat zij. En zij kijkt naar hem. En dan gebeurt er iets, dat zelfs Jochem verwondert en waarover hij nog vaak spre ken zal. Er is niemand geweest, die htem herkend heeft.^ Maar als Jochem vlakbij Lize is en, dolblij en ia de war, alleen het woordje „Lize" stamelen kan, ziet zij hem strak aan, grijpt, als een, die in onmacht dreigt te val len, den langen pompzwengel vast en roept juichend„Jo-o-chem 1 EINDE. de Duitschers bij het opmaken van de militaire balans aan het einde van dit jaar rekening moeten houden. Reeds bij het begin van het vijfde oorlogsjaar hebben de schrijvers van de hoofdartikelen in de Duitsche pers gewezen op de gewijzigde omstandigheden. Eén ont wikkelde zijn these aldus: „Sedert lang weten wij hethet geheele Duitsche volk is in ge vecht om leven en dood. Thans zijn in den oorlog het front en het vaderland. Het front vecht, de soldaat is in den slag. Hij moet het meeste presteeren. Hij draagt steeds het volle risico van het leven. Het vaderland werkt en zorgt voor het front. Zijn levensstijl wordt door het front bepaald. Er is een plicht, de plicht om dapper te zijn. Hij eischt dat een ieder de dingen in de oogen ziet, het hoofd niet in het zand steekt en het met zichzelve eens wordt, voor de zwak heden niet buigt en het noodzakelijke begrijpt en uitvoert waar het zich voordoet." Deze eisch bestaat aan het eind van het voor Duitschland meest harde jaar van den oorlog wellicht in nog grooter omvang, want de in dicaties zijn zoo, dat 1944 nog harder zal wezen, de vorm van den oorlog nog totaler zal worden en dat een beslissing zal worden gezocht. De geallieerden hebben bij hun aan kondiging, dat tot een gesynchroniseerden aan val wordt overgegaan, ditmaal geen slag om den arm gehouden en ook de Duitsche leiding heeft meer dan eens betoogd, dat zij niet denkt aan capitulatie en de wapens pas 5 minuten na 12 zal neerleggen. 1943 is voor Duitschland hard geweest, 1944 zal naar is aan te nemen nog harder en nog moeilijker zijn. Maar onge twijfeld ook voor zijn tegenstanders! Bomaanval op randwijken van Rome. Naar de Tribuna meldt, hebben vijande lijke vliegtuigen Dinsdag tegen den middag zware bommen laten vallen op wijken aan den rand van Rome. In de woonwijk Gaba- tella, die niet ver van de basiliek van San Paolo Fuorile Mura ligt, stortten eenige hui zen in, waardoor talrijke personen gedood of gewond werden. Aan de Via Appia, bij de plaats Travertino, werden verscheidene men schen het slachtoffer van den aanval. Bij Centocelle, ten Oosten van Rome, werden verscheidene personen door bomscherven ge troffen. Ongeveer 50 menschen werden ge wond door machinegeweervuur. In Pietra- lato, Noordoostelijk van de binnenstad, wer den talrijke personen gedood of gewond ten gevolge van instorting. Korte Berichten. (D.N.B.) Uit den Atlantischen Oceaan is een convooi in de haven van Gibraltar aange komen, bestaande uit 77 schepen, voor het meerendeel van 10.000 ton. Een ander con vooi, 20 schepen sterk, is naar de Middel- landscihe Zee uitgeloopen. (D.N.B.). Naar de Britsche berichten dienst meldt, verlaat Churchill zijn tegen woordige verblijfplaats met onbekend doel, om eenige weken rust in zonneschijn door te brengen. Verduisteren: Van 26 Dec. tot en met 1 Jan. 's Avonds van 16.45 u., 's Morgens tot 8.45 u. Dek u bij luchtalarm! De politiepresident, kolonel der staatspo litie, J. J. Boelstra, heeft de volgende waar schuwing te Rotterdam doen uitgaan, die ook buiten Rotterdam ter harte dient geno men te worden: Slechts enkele maanden geleden heb ik het publiek met den meesten ernst gewaar schuwd, bij luchtalarm dekking te zoeken in de daartoe bestemde schuilkelders en niet aan of bij de ingangen te blijven staan, daar men zich met het oog op de rondvlie gende scherven bij verblijf in de openlucht aan levensgevaar blootstelt. Dezer dagen zijn op een der pleinen dezer gemeente als gevolg van scherfspreiding tien personen gedood, die bij elkaar aan den in gang van een schuilkelder stonden, terwijl daar binnen in meer dan voldoende ruimte was om ook hen te bevatten. Zij, die zich in den 'kelder bevonden, bleven ongedeerd. Laat dit vooral voor ieder een les zijn, die niet wordt vergeten. Bij luchtalarm geldt voor ieder, die niet wegens dringende redenen bevoegd is buiten te zijn, slechts één gedragslijn, namelijk met den meesten spoed de openlucht en de straat te verlaten. Doe de kinderen niet te kort! Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft ons De extra rantsoenen bo ter, melk, brood en aardappelen voor kinde ren van bepaalden leeftijd zijn er niet voor niets. De jeugd toch heeft het voedsel niet alleen noodig voor de instandhouding van het lichaam en voor arbeidsvermogen en warmte, zooals de volwassenen. Het kind groeit en het voedsel moet dus het kinderlichaam te vens in staat stellen zich te ontwikkelen en te versterken. Bij de kleinsten zijn b.v. de bouwstoffen noodig om het beenderstelsel stevig te maken en de tanden te vormen. De oudere kinderen groeien vooral in de lengte, nieuwe cellen, waaruit het lichaam wordt opgebouwd, ontstaan. Krijgt een kind hiervoor geen voldoende voedingsstoffen en hierin voorzien juist zooveel mogelijk die extra rantsoenen dan ontwikkelt het zich slecht, wordt zwak en loopt het gevaar spoe diger ziek te worden dan beter gevoede kin deren. Zelfs de volwassene kan nog te lij den hebben van onvoldoende voeding in zijn jeugd. Geef den kinderen daarom de voedingsmid delen, waarop zij recht hebben. Profiteer er niet zelf van. Gij kunt beter met wat min der toe dan Uw kinderen. JUBILEUM LA RIVIERE VOOR HOEVE. Op 1 Januari a.s, bestaat de Uit geverszaak La Rivière Voorhoeve te Zwolle 4-0 jaar. Dit zal op Dinsdag 4 Januari worden gevierd. WINTERHULP. De Lever Brothers and Unilever te Rotterdam heeft een bedrag van f 300.000 beschikbaar gesteld voor WHN. Bovendien heeft een groot aantal andere volksgenooten in die week nog een bedrag van bijna een ton bijeengebracht, zoodat in dat tijdvak, buiten collectes om, niet min der dan f 383.223,11 beschikbaar gesteld is. In de maand November heeft winterhulp, het bedrag der collecten niet medegerekend, aan giften ontvangen f 294.250. HET C.B.S. NAAR LEIDSCHENDAM. Het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag zal ondergebracht worden in de gereed gekomen hoofdgebouwen van het in aanbouw zijnde gesticht van de Ned. Herv. Stichting voor Zenuw- en Geesteszieken, na bij Schakenbosch, te Leidschendam. DEUGDELIJK TABAKSZAAD VOOR AMATEURTELERS. Er is thans een rege ling getroffen voor de vei spreiding van deug delijk tabakszaad. Vele amateurs moesten maar al te vaak ondervinden dat de teleur stellingen met de amateurteelt opgedaan, te wijten waren aan ongeschikt zaad. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zal daarom voor het komend seizoen door den Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst zaad beschikbaar worden gesteld in een gewaarmerkte verpak king en van een controlenummer voorzien. Dit zaad zal bij bonafide zaad handelaren verkrijgbaar zijn, zij het dan tot een beperk te hoeveelheid. ONTSLAGENEN N.A.D. EN EXTRA RANTSOENEN. Personen, die hun distri butiebescheiden voor de periode van 28 Nov. t/m 25 Dec. wegens ontslag uit den N.A.D. Landstorm e.d., hebben terug ontvangen en tot dusver nog geen rantsoenbonnen ter verkrij ging van het -extra-rantsoen raapolie, suiker werk en stroop hebben ontvangen, kunnen deze alsnog tot 7 Januari bij den distributiedienst van hun woonplaats verkrijgen. Zij, die vóór 28 Nov. 1943 de bonkaarten voor de twaalfde periode 1943, waaraan zich de bonnen „alge meen" 706, 707 en 708 bevonden, tot hun be schikking hadden en deze bonnen derhalve tijdig bij den winkelier konden inleveren, ko men uiteraard niet voor verstrekking van rant- soembonnen in aanmerking. INLEGVELLEN BEWAREN! De thans in gebruik zijnde inlegvellen van de distributiestamkaarten moeten zorgvuldig wor den bewaard, ook nadat alle bonnen daarvan door den distributiedienst zijn verwijderd. Per sonen, die te zijner tijd het inlegvel niet kun nen overleggen, brengen zich daardoor in ern stige moeilijkheden. BEKENDMAKING. Extra keuringen voor de Waffen-SS. en den Landstorm Nederland. Het SS Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra-keuring voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzcommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag van 1014 uur. Alle inlichtin gen omtrent dienstneming in de Waffen-SS of Landstorm Nederland geven de Ersatz- commando's Den Haag, Korte Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46; Heerlen, Sa- roleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij bovengenoemde adres sen aangevraagd worden. DONDERDAG 30 DECEMBER 1943. En Ht), de Heere de» vrede», geve u den vrede, voortdurend, in elk opzicht. 2 Thess. 810. Zon op 8.52, onder 10.32. Maan bp 11.15, onder 20.39. Ie kw. 3 Jan. Volle m. 10 Jan. Middelburg. JUBILEUM. Dezer dagen is de heer H. den Engelsman 25 jaar werkzaam als zie- kenbezorger voor de Vereeniging „Zonne wende". Hij is in die betrekking voor talloos velen tot grooten zegen geweest. Deze fijn besnaarde man, die ook dikwijls keurige versjes heeft gedicht, heeft door zijn groote eenvoud en opofferingsgezindheid en zijn vriendelijk optreden de harten veler patiën ten gewonnen. Moge de arbeid van den heer den Engelsman nog lang voortduren. Wij wenschen hem hartelijk geluk. M. B. uit Veere en P. B. alhier kregen een politioneele waarschuwing, omdat zij in het donker zonder licht fietsten. H. C. v. U. alhier had geen persoonsbewijs bij zich en kreeg daarvoor een proces-verbaal. Mej. C. A. T. uit Rotterdam hield zich on bevoegd in het spergebied op. Ze werd op transport gesteld, nadat proces-verbaal tegen haar was opgemaakt. Gisteren werden 5 jongens van 8 tot 14 jaar naar het politie bureau overgebracht wegens het plegen van baldadigheid op het Veersche bolwerk: het gooien met steenen, die daar opgetast lagen, het zich onnoodig in een schuilkelder ophou den, enz. Nadat ze hierover op het bureau flink waren onderhouden, werden ze met een ernstige waarschuwing naar huis gezonden. Goes. Wegens onvoldoende verduistering van zijn woning kreeg D. K. een proces-verbaal en J. N. een politioneele waarschuwing. Zuid-Beveland. KLOETINGE. De Burgemeester heeft tot lid van het Burg. Armbestuur benoemd den heer C. van Steveninck alhier. 's-GRAVENPOLDER. De burgemeester heeft de gemeentebegrooting voor 1944 vast gesteld op een bedrag van f 11245.55 in ont vang en f 17896.16 in uitgaaf voor den gewo nen dienst en op een bedrag van f 31050 in ontvang en uitgaaf- voor den kapitaaldienst. Nadeelig slot' voor den gewonen dienst God geeft den volkeren nog altijd tjjd en ruimte op aarde. Maar waarom geeft God ons tjjd en ruimte! Leven w\j om te leven! Leven wij om te sterven! Neen, opdat zij Hem zouden zoeken, of zij Hem immers tasten en vinden mochten, hoewel Hij niet verre is van een iedor van ons. (Hand. 1727.) Hij geeft ons tijd en ruimte op de aarde, omdat Hij geduld mot ons heeft, en omdat Hij een doel met ons heeft. De Bijbel stelt ons altijd voor het vreomde geduld Gods. Ga zoo maar door de Heilige Schrift, en tast en bemerk overal dat wonder van het onbegrijpe lijk geduld Gods. Kaïn krijgt een teeken, door het geduld Gods. Noach blijft behouden, doordat God is een geduldig God. Jona wil de vernietiging der goddelooze heidenen, als hun verdiende straf: maar Israels God heeft geduld óók met de heidenen. Jezus Christus is ons de waarborg, dat God is een geduldig God; Hij is ons het teeken, dat God Zjjn be staan verbindt met het onze, ons leven aan neemt en verzoent! Daarom mogen wij leven uit het vreemde geduld Gods. Ds H. C. TOUW. NEDERLANDSCHE JONGENS. De Germaansche wieersportkampen wachten je. Daar leer je bij dienst en spel jongens uit alle Germaansche landen kennen. Iedere flinke Neder- landsche jongen in den leeftijd van 16 tot 18 jaar kan aan een kamp deelnemen. Meld je nog heden bij een dér volgende adressen: Utrecht, Koningslaan 9; Maastricht, Vrijthof 25; Goes, Violenstraat 44; Groningen, Groote Markt 24; Assen, Rolderstraat 45; Den Haag, Nassauplein 6Rotterdam, Eendrachtsweg 35Eindhoven Keizersgracht 9Hengelo, Drienerstraat 6; Amsterdam, Wiillemsparkwieg 186; Leeuwarden, Emmakade 48. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Vlagtwedde, S. Nijdam te Nieuw-Buinente Godlinze, M. Blom, hulppred. te Enschede. Aangenomen: naar Burgwerd c.a. (toez.), J. van Leusden te Foudgum c.a. Bedankt: voor Genderen, A. J. Wijn- maaien, cand. te Delft. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Lan- gerak, J. F. Heij, hulppred. te Veendam. GEREF. GEM. Beroepen: te Terneu- zen, A. van Stuyvenberg te Yerseke. OUD GEREF. GEM. Beroepen: te Rotterdam, T. Woudwijk, leerend ouderling aldaar (aangenomen). HULPPREDIKERS. G e r e f. Kerken. Aangenomen: naar Leerdam J. F. Mantz, hulppred. te Abbenbroek, die bedankte voor een benoeming naar Soestdijk. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Na te zijn bevestigd door Ds J. C. Brussaard van Bloemendaal met 1 Joh. 117, deed cand. W. Baas zijn intrede bij de Geref. kerk van O. en N. Bildtdijk (Fr.), sprekende over Psalm 130: 5. KORTE BERICHTEN. Deputaten van de Generale Synode der Geref. Kerken voor de Correspondentie met de Hooge Overheid deelen mede, dat Mr Dr J. Donner het tijde lijk waargenomen voorzitterschap weder heeft neergelegd en dat opnieuw als voorzitter is opgetreden Dr A. A. L. Rutgers, Hertelaan 3, Wassenaar, zoodat alle correspondentie weder aan dit adres gericht kan worden. NISSE. Herkozen tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente dhr J. C. Gelok en gekozen tot diaken dhr J. van Oosten. VLISSINGEN. Overeenkomstig zijn ver zoek is de heer G. v. d. Kreke met 1 Jan. a.s. overgeplaatst als hoofd van de openbare school B naar de openbare school E voor voortgezet L.O. f 6650.61. De nieuwe financieele verhouding levert voor deze gemeente een nadeel op van rond f 2000. KRUININGEN. Maandag vergaderde de afd. Kruiningen-Hansweert-Schore „Het Groe ne Kruis", onder voorzitterschap van dokter J. Nieuwenhuyse. De periodieke verkiezing van 6 bestuursleden werd wegens het geringe aantal aanwezigen aangehouden. De begrooting 1944 van de T.B.C.-commissie en die van de afd. Groene Kruis werden goedgekeurd. WOLFAARTSDIJK. Maandag hield de brandstoffenvereeniging Eendracht haar alg. vergadering. Als bestuursleden werden herko zen Joh. van der Werff en A. Koert. Als bode te Oostkerke werd benoemd C. Sinke dn plaats van I. v. Boven, die bedankt had. In het afgeloopen boekjaar waren aangekocht 5096 hl. eierkolen, 509 hl. anthraciet, 260 hl. Cokes en 785 pakken turf. De boden zullen voortaan zitting houden tot inning van de contributies. Schouwen en Duiveland. BRUINISSE. Herbenoemd tot lid van het Burg. Armbestuur M. Boone. Maandagavond kwam een vrachtauto van de veerboot. Door een defect aan het licht stopte de chauffeur langs de tramlijn. De chauffeur stapte uit de auto en bemerkte toen dat de tram in aantocht was. Met een zaklantaarn trachtte hij de tram tot stilstaan te brengen. Doch deze reed door met het gevolg, dat de auto in elkaar gedrukt werd. De inzittende zekere Van Veen uit Delft was zoo ernstig gewond, dat hij Dinsdag in het ziekenhuis is overleden. Oudste inwoonster Neder land wordt 105 jaar. Op 6 Januari zal de oudste inwoonster van Nederland, de we duwe van Bergen-Berendsen te Beuningen bij Nijmegen, haar 105den verjaardag vie ren. Ze is al meer dan een jaar bedlegerig en ook geestelijk is ze sedert haar laatsten verjaardag erg verzwakt. Een oplichter. Door het actief op treden van de politie te Ederveen (gem. Ede) werd aldaar aangehouden de 53-jarige S. uit H„ van beroep inspecteur van een technisch bureau, die zich uitgaf als inspecteur van po litie, rechercheur, inspecteur van den C.C.D. enz. en zich onder dezen dekmantel op onge looflijk brutale wijze aan diverse gevallen van oplichting schuldig maakte. Zoo ver scheen S. in verschillende bedrijven en win kels, waar hij kwam controleeren of de dis tributievoorschriften c.a. werden nageleefd. Natuurlijk constateerde hij dan allerlei ver meende overtredingen, waarna hij levensmid delen e.a. goederen in beslag nam. Om de eigenaars niet al te zeer te dupeeren, be taalde hij de in beslag genomen waren en vertrok hij met de mededeeling, dat er mis schien geen vervolging zou plaats vinden, nu alles zoo onderling was geregeld. S. had in sommige gevallen zelfs de brutaliteit per sonen op den openbaren weg aan te houden en hun bagage te inspecteeren. Toen hij een man trof, die frauduleus kaas vervoerde, nam hij de contrabande in beslag om deze voor eigen gebruik aan te wenden. Toen de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1