DINSDAG 28 DECEMBER 1943 58e Jaargang, No» 75 BINNENLAND Roode Kruis Kinder leg itimatiekaart GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN UIT DE PROVINCIE HET VROUWENHOEKJE DAGKALENDER KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. Op Oudejaarsdag zijn onze bureaux als op Zaterdag na één uur n.m. gesloten. DISTRIBUANT EN VERBRUIKER. Er zouden heele series artikelen te schrij ven zijn over de verhouding tusschen klant en winkelier, tusschen verbruiker en groen tehandelaar, maar ook tusschen winkelier en groentehandelaar eenerzijds en grossier an derzijds, alsmede tusschen grossier en fa brikant. Talrijk zijn de klachten, die we links en rechts opvangen en als we de huis moeders eens vroegen hun ervaringen, die ze bij winkelier, manufacturier, schoenmaker, groenteboer, enz. opdeden, op schrift te stel len, dan zouden we ongetwijfeld vele kolom men kunnen vullen. Daarbij zou dan wellicht eenige critiek zijn, die bij nader onderzoek ongegrond zou blijken te zijn. Maar opmerkelijk is toch wel en hier raken we een heel belangrijk punt, dat onlangs een winkelier te Amsterdam, die op organisato risch gebied in zijn vak zijn sporen heeft verdiend, tegenover het Alg. Handelsblad verzekerde, dat de winkeliers in eersten aan leg schuldig zijn aan zwarten handel, en niet het publiek. En deze weg is een hellend vlak, waarop men wel vooruit, maar niet terug kan. Hoewel het winstpercentage ruim vol doende is, gaat men toch zwarten handel drijven. Bedoelde winkelier is ook slecht te spreken over de wijze, waarop overtreders van prijsbepalingen, die ook bij fabrikanten en grossiers moeten worden gezocht, wor den gestraft. Boeten helpen weinig. Gevan genisstraf en verwijdering als schakel uit de distributie zullen waarschijnlijk meer effect sorteeren. Wat nu de verhouding tusschen distribu- ant en verbruiker betreft, moet worden op gemerkt, dat er zeker gelukkig nog vele za- kenmenschen zijn, die aan hun klanten niet alleen datgene verstrekken, waar zij recht op hebben en ook tegen de vastgestelde prijzen verkoopeu, maar dat zij tevens hun best doen om het in de gegeven omstandigheden de ikoopers naar den zin te maken. Zij beden ken het, dat er toch na dezen tijd weer een anderen tijd komt, waarin de klanten hun goede of afkeurenswaardige daden van dezen tijd niet vergeten zullen zijn en ook, dat zij nu een socialen plicht tegenover hun volk hebben te vervullen. Maar er zijn helaas ook anderen vooral in bepaalde branches die toonen niet in staat te zijn hun taak eerlijk te vervullen en daardoor het algemeen belang ernstig schade toebrengen. Hun „zwarte" praktijken zijn voldoende bekend en behoeven hier niet na der gesignaleerd te wordén. Tegen deze ele menten is een krachtig en doortastend op treden noodig. Zij behooren van toewijzing van distributiegoederen te worden uitgeslo ten. Dat is wel het eerste, wat geëischt moet worden. Immers distributiegoederen moeten op de voorgeschreven wijze tegen de vastge stelde prijzen worden verhandeld en mogen niet door allerlei duistere practijken daar komen, waar men met grof geld kan betalen of tot bepaalde contra-prestaties in staat is. SOWJET-AANVALLEN AFGESLA GEN. - ZWARE GEVECHTEN BIJ SJITOM1R EN WITEBSK. - DUITSCHE TERREINWINST BIJ RESJITZA. - STRAATGEVECHTEN IN ORTONA. - DE ONDERGANG VAN DE SCHARNHORST. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Bij het bruggenhoofd, van Nikopol en ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het gebied van S j itomir hebben de bolsjewieken nieuwe sterke formaties infan terie en tanks in den slag geworpen. Zware en wisselvallige gevechten zijn aan den gang. Ten Noordwesten van R e s j i t z a heeft onze aanval tegen hardnekkigen vijandelijken tegenstand verdere terreinwinst opgeleverd. Bij W i t e b s k duurt de afweerslag met onverminderde hevigheid voort. De doorbraak pogingen van dien vijand zijn ook gisteren mis lukt. Eenige penetraties werden afgegrendeld, aanvalstoppen der bolsjewisten in tegenaanval teruggeworpen. De vijand verloor hierbij 40 tanks. Bij -de afweergevechten ten Zuidwesten van Dnj epropetrowsk heeft het Berlijn- Brandenburgsche regiment grenadiers no. 477 zich onder leiding van'kol. Maaraus schitte rend gehouden. Aan het Zuid-Italiaanse he front 'heeft de vijand slechts hier en daar vergeef- sche aanvallen onidlernomen. De zware straat gevechten in de stad O r t o n a duren nog steeds voort. Aan de Dalmatische kust is het eiland tv o r c u 1 a van communistische benden ge zuiverd. Hierbij hebben onze troepen in harde gevechten ruim 500 bandieten vernietigd en vei scheidene kanonnen, benevens talrijke wa pens, munitie en kleine voertuigen als buit .binnengebracht. Op 26 December heeft een formatie Duitsche zeestrijdkraohten onder commando van schout bij nacht Bey op de Noordel ij ke IJ s - zee een voor .die Sowj et-Unie bestemd kon vooi aangevallen en dit, zoowel als den vijan delijken beveilingsstrijdkrachten zware schade toegebracht. In langdurige gevechten met verre superieure Engelsche zeestrijdkrachten is het onder commando van den kapitein ter zee sta^n<ie ^a.?schip S'charahorst na 'heldhaftigen strijd, vurend tot de laatste granaat, gezonken." De ondergang van de Scharnhorst. BERLIJN, D.N.B. Over den aanval op het voor Moermansk bestemde vijandelijke con vooi heeft het opperbevel der Duitsche marine enkele bijzonderheden medegedeeld. R-eeds eenige dagen te voren had de Duit sche luchtverkenning een vijandelijk convooi opgemerkt, oj^weg naar Moermansk. Het had oorlogsmateriaal en levensmiddelen voor het Sovjet-front aan boord. Een gevechtsgroep der Duitsche vloot werd tegen dit convooi in den strijd gebracht. Ter hoogte van de Noordkaap werd de vijand aan gevallen. Tegen 11 uur m op 26 Dec. kwam het slagschip Scharnhorst, waarop zich de com mandant der torpedojagers Schout bij nacht Bey had ingescheept, in gevechtscontact met de vijandelijke bewakingsvloot, die bestond uit kruisers en torpedojagers. Bij slecht weer was het zicht beperkt, In het verdere verloop van den strijd slaagde de vijand er in bij verras sing nog meer zware strijdkrachten bijeen te brengen, die tengevolge van het slechte zicht tevoren niet waren te zien. Na verscheidene uren van zeer zwaren strijd werd de Scharnhorst, die onder bevel van den kapitein ter zee Hintze stond, door vijande lijke oorlogsschepen omsingeld en zonk het slagschip met de vlag in top, nadat het tot de laatste granaat vurend den vijand zware schade had toegebracht. De andere Duitsche strijdkrachten, die aan de operatie deelnamen, leden geen verliezen. Over het lot der bemanning van de Scharn horst zullen de verwanten mededeeling krijgen, zooidra de rapporten zullen zijn ontvangen. HET TWEEDE FRONT. Eisenhower opperbevelhebber. (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft president Roosevelt Vrijdag de benoeming bekend gemaakt van generaal Eisen hower tot bevelhebber der Engelsch-Ameri- kaansche strijdkrachten voor het tweede front. Een Britsch officier zal het commando in die Midldellandsche Zee van Eisenhower overne men. Generaal Karl Spaatz zal het bevel voe ren over de gezamenlijke Amerikaansche bom bardementsstrijdkrachten, die tegen Duitsch- land opereeren. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is te Londen officieel bekend gemaakt, dat gene raal Sir Henry Maitland Wilson is benoemd tot oppersten geallieerden bevelhebber in het gebied van de Middiellandsche Zee. Omtrent de wijzigingen in het geallieerde opperbevel meldt de Engelsche nieuwsdienst verder, dat generaal Sir Harold Alexander is benoemd tot opperbevelhebber der geallieerde legers in Italië. Tot opperbevelhebber van de Britsche legergroep onder Eisenhower werd benoemd generaal Bernard Montgomery. Naar de Britsche berichtendienst uit Was hington meldt, heeft senator Edwin C. John son een lid van de militaire commissie van den Senaat verklaard, uit zeer betrouwbare bren vernomen te hebben, dat de Ver. Staten 73 procent en Engeland de rest van de troepen voor den aanval op Europa ter beschikking zullen stellen. Nieuwe regeling van het brandweerwezen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het dept. van justitie betreffende het brand weerwezen is o.m. het volgende bepaald: de bescherming van de gemeenschap tegen brandgevaar (brandweerwezen) is de taak der politie. Hoogste brandweerpolitie-instantie is de ten aanzien van politie-aangelegenheden be voegde secretaris-generaal (nader „secreta ris-generaal" genoemd) onder wien de uni forme leiding van en het toezicht op het brandweerwezen bij den directeur-generaal van politie berusten. Middelbare brandweer- politie-instanties zijn de gewestelijke politie- presidenten. Lagere brandweerpolitie-instan- ties zijn in gemeenten met staatspólitie-in- stanties de staatspolitiegezagsdragers, in ge meenten zonder staatspolitie-instanties de burgemeesters in hun hoedanigheid van po- litiegezagsdrager. De secretaris-generaal wijst de gemeenten aan, waarin voor de taak van het brand weerwezen een gemeentelijke brandweer- politie wordt opgericht. Deze staat onder den burgemeester. In zoover in de door den secretaris-gene raal overeenkomstig de vorige alinea aan gewezen gemeenten beroepsbrandweren aan wezig zijn, worden deze in de gemeentelijke brandweerpolitie opgenomen. In gemeenten zonder staats- of gemeentelijke brandweer politie bedient de burgemeester in zijn hoe danigheid van politiegezagsdrager zich bij de uitvoering van de taak van het brandweer wezen van de vrijwillige brandweren, plicht brandweren en aangewezen brandweren. Deze brandweren zijn technische hulporga nen der politie. Voor de buiten het gebied van een ge meente te verrichten bestrijding van brand gevaar worden afdeelingen der staatsbrand- weerpolitie opgericht. Deze staan recht streeks onder den directeur-generaal van po litie. Dit besluit treedt in werking op 1 Januari 1944. Het wordt aangehaald als „Besluit brandweerwezen 1943". Kerstgeschenk van den Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris heeft als blijk van groote erkentelijkheid voor het door haar bij dag en nacht verrichte opofferende werk den zusters van het Duitsche Roode Kruis als Kerstgeschenk een eigen land huis geschonken, zoo deelt de Deutsche Zeitung mede. Hierin kunnen zoowel zij die in Nederland werkzaam zijn als de zusters die de bewoners van de naburige gebombar deerde gebieden met raad en daad ter zijde hebben gestaan, haar korte vacantie en haar vrije dagen doorbrengen. Mededeeling van den Fuehrsorgeoffizier. Het SS-Ersatzkomrnamdo deelt ons mede: het spreekuur van den fuehrsorgeofficier, dat iederen Woensdag te Den Haag, Korte Vijver- 1 berg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaats vinden. Het eerstvol gende spreekuur is weer op Woensdag 5 Januari 1944. OPSLAGMACHTIGINGEN AARD APPELEN. Personen, die er niet in geslaagd zijn voor opslag geschikte aardappelen te verkrijgen op de in hun bezit zijnde „mach tigingen opslagaardappelen", kunnen deze machtigingen van 27 December 1943 tot en met 8 Januari 1944 bij de plaatselijke distri butiediensten ruilen tegen aardappelkaarten. Voor iedere machtiging zal één aardappel- kaart worden uitgereikt, waarop 8 bonnen voorkomen, genummerd van 1 tot en met 8, welke bestemd zijn voor het ikoopen van aardappelen gedurende de eerste en tweede periode van 1944. De kaarten zijn uitgevoerd met een zwarten opdruk op een bruinen achtergrond; op de kaarten welke in land gebied worden uitgereikt, is bovendien het woord „Land" gedrukt. ORGANISATIECOMMISSIE WOL- TERSOM OPGEHEVEN. De Staatscourant van 23 Dec. 1943 bevat een besluit (het z.g. zevende uitvoeringsbesluit) van den secr.- generaal van het dept. van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, waarbij de organisatie commissie voor den opbouw van een zelf standige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, de z.g. commissie Woltersom, wordt opgeheven, De' haar nog resteerende bevoegdheden zijn overgedragen aan den Raad voor het bedrijfsleven. Voor de door de leden verrichte werkzaamheden heeft de secretaris-generaal zijn bijzonderen dank be tuigd. THEO THIJSSEN OVERLEDEN. Donderdag j.l. is te Amsterdam na een kort stondige ziekte op 64-jarigen leeftijd over leden de heer Th. J. Thijssen, oud soc.-dem. Kamerlid en gemeenteraadslid en oud-vrijge stelde van den Bond van Ned. Onderwijzers. In het holst van den nacht Wordt verschrikking gebracht En men vlucht als een haas ergens henen. Raken kind'ren verstrooid Met hun kaartje getooid Weet men ras waar ze heen zijn verdwenen. Ouden of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinderlegltimatlekaart aan. Annmagfora olieren verkrijgbaar bij i Hoofden van scholen, Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeeiingsbestaren van het Ned. Roode Krait. Pr|J» f 0.10 Minvermogenden kostelooe. van 1% kg. worden betrokken afkomstig van noodslachtingen dn deze gemeente. Door boven genoemde regeling zal een billijke verdeeling worden verkregen. Tholen en St.-Philipaland. Aanslag op marechaussee. Eerste Kerstdag, des avonds ongeveer half elf, is op een wachtmeester der marechaussee, Barten, te Stavenisse, een revolveraanslag ge pleegd. Omstreeks gemelden tijd belde een on bekende aan de woning van den wachtmeester aan en vroeg hem te spreken. Zoodra B. de deur had geopend loste de onbekende een schot. De kogel ging door den bovenarm van B. De dader vluchtte ijlings, terwijl de wacht meester hem een zestal schoten nazond. Den volgenden morgen werd met 'behulp van een ontboden politiehond getracht eenig licht in deze zaak te brengen. STAVENISSE. De konijnenfokvereeniging „Nut en Sport" besloot om op Woensdag 5 Jan. een tafelkeuring te 'houden, waarop door een erkend keurmeester de dieren der leden gekeurd zullen worden. De kosten aan deze keuring verbonden zullen door de deelnemers betaald worden. De aftredende bestuursleden werden 'herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen dhr S. Stoel. Kindje in de wieg verbrand. In den nacht van Woensdag op Donderdag ontstond in de woonkamer van de woning van J. H. te Rijswijk een begin van brand, waar schijnlijk het gevolg van schoorsteenbrand. Toen de bewoners wakker werden, kwamen zij tot de vreeselijke ontdekking, dat huil dochter tje van 5 maanden, dat in een wieg, te dicht bij de kachel had gestaan, levend was ver brand. Overval op postauto. Op 22 Dec. j.l. werd bij Herwijnen, in de nabijheid van Gorinchem, des morgens vroeg een post auto door zes gewapende bandieten overvallen. De dadlers roofden een aantal pakken met dis tributiekaarten en bonnen vqpr levensmiddelen. Koffie en thee gestolen. In den nacht van lsten op 2den Kerstdag hebben inbrekers kans gezien een bekende fabriek aan de rand van Utrecht binnen te komen. Zij hebben den bewaker met een touw ge kneveld en hem daarna op een stoel vastge bonden. Vervolgens hebben zij zich naar het magazijn begeven, waar zij zestien kisten echte thee (pl.m. 1000 kg) en drie groote ba len koffieboonen hebben gestolen. Muizen bedreigen den land bouw. Te Oss en omgeving heerscht op het oogenblik een ware muizenplaag, die voor de boeren groote schade kan beteekenen. Door deskundigen van den landbouwdienst wordt met een serum de bestrijding energiek ter hand genomen. Verduisteren: Van 26 Dec. tot en met 1 Jan. 's Avonds van 16.45 u., 's Morgens tot 8.45 u. DIRECTE BELASTINGEN. De com mies dër directe belastingen enz. H. Ligthart Schenk te Goes werd met ingang van 1 Jan. 1944 benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Breda. Tot schrijver le klasse werden bevorderd de rijksklerk J. de Keijser te Vlissingen, ter inspectie invoerrechten en accijnzen te Oost burg en de schrijver 2e klasse M. de Jonge te Terneuzen. OESTERS: EEN NIEUW SMOK KELOBJECT. De laatste dagen hebben de smokkelaars, die steeds nieuwe artikelen heb ben om 'hun handeltje te drijven, zich weer op een nieuw object geworpen. De Belgen zijn n.l. verzot op oesters en dit heeft ondernemen de sluikhandelaars aangezet om onze Zuider buren van deze delicatesse te voorzien. De oesters worden gesmokkeld in vaatjes, waarop plm. 800 frs. verdiend wordt. De kommiezen hebben echter reeds verscheidene vaatjes 'in beslag genomen. Middelburg. De econ. dienst van de politie maakte proces-verbaal op tegen H. B., wegens het verkoopen van cognac tegen te hoogen prijs. Een' politioneele waarschuwing werd uit gereikt aan de wielrijdster mej. J. S.V., die niet tijdig verandering van richting aangaf en aan J. W., die met zijn fiets de linkerzijde van den wieg bereed. Goes. Een politioneele waarschuwing is uit gereikt aan N. K. en P. C. wegens onvol doende verduistering van hun woningen. Zuid-Beveland. LEWEDORP. Donderdag kwam het 5-ja- rig dochtertje van den heer Timmerman spe lenderwijs onder een luxe auto terecht. Met zware inwendige kneuzingen werd het kind opgenomen. Dr Gelderblom verleende de eerste hulp. ELLEWOUTSDIJK. Als leden van het Burg. Armbestuur werden herbenoemd de heeren L. v. Boven en W. Oele. Walcheren. DOMBURG. De distributie van vleesch van noodslachtingen volgens de nieuwe rege ling leverde in het begin nog enkele moei lijkheden op. Thans is de regeling zoo, dat per kwartier zooveel gezinnen zullen worden opgeroepen als er in dien tijd geholpen kun nen worden. Hierdoor zal het in de rij staan worden voorkomen. RITTHEM. Door dien burgemeester zijn aan alle gezinshoofden- kaarten uitgereikt ter bekoming van vleesch afkomstig van nood- i slachtingen. Op vertoon dier kaart kan per gezinslid 250 gram vleesch tot een maximum ERGERLIJKE OPLICHTING. „Dit is de meest ergerlijke oplichtingszaak, die ik in mijn loopbaan heb meegemaakt", merkte de officier van Justitie bij de Bossche rechtbank op ten aanzien van de praktijken waarvoor de Zeeuw J. v. B. uit Schouwen-Duiveland te recht stond. Deze jongeman was in Eindhoven gekomen bij den winkelier W. A. Leeuw, wiens vader en broer door de Duitsche politie waren gearresteerd. Hij stelde zich voor als een goede kennis van den broer en won zoo doende het vertrouwen van den winkelier, die hem gastvrijheid verleemde. Van B. gaf hoog op over zijn goede relaties bij de Duitschers en beweerde reeds eenmaal een gevangene voor f 1200 te hebben vrijgekocht. Natuurlijk zou hij iets dergelijks ook wel voor zijn vriend en diens vader kunnen doen, als er maar geld was. Met f 3000 zou hij beiden wel vrij krijgen, zoo verzekerde hij en de winkelier ging op het aanbod in en overhandigde idle f 3000. Zijn vertrouwen ging zoo ver, dat hij terstond nog een kennis, mevr. van Bruggen, opbelde, van wie twee familieleden in het kamp te Haaren zaten. In Haaren gaat 'het nog veel gemakke lijker, alleen is het wat duurder beweerde v. B. en hij liet de vrouw f 4000 neertellen. Een paar dagen later kwam v. B., nadat hij gewichtige telegrammen gezonden had nogal ontdaan in den vroegen ochtend de bood schap brengen, dat de ontvoering gelukt was en dat de bevrijden in een boerderij te Geldrop waren ondergedoken. Van B. zag er nogal ont hutst uit maar dat was, naar hij voorgaf van de sensatie, die de ontvoering had meegebracht. In werkelijkheid was het van die braspartijen, die hij intusschen van het losgeld op touw •had gezet. Onnoodig te zeggen, dat de winkelier en de mevrouw zich des middags vergeefs aan het afgesproken adres presenteerden voor het •blijde weerzien. De politie kon v. B. achter halen, maar hij had van het geld nog slechts f 700 in zijn bezit. De Officier eischte tegen v. B. drie jaren gevangenisstraf. Voor Oudejaarsavond. Bij oudejaarsavond hoort een gebakken ge recht, liefst in olie gebakken. Een groot gezin kan alle olie rantsoenen bij elkaar in een giet ijzeren pannetje doen en in zoogenaamd diep vet bakken. Is men slechts met 2 of 3 per sonen, dan moet men de koekepan voor het bakken gebruiken. Appelbeignets. 4 zure appelen, 2 kopjes ibloem, ruim 1 kopje water, een mes punt bakpoeder, zout, margarine of olie. Van bloem, water, bakpoeder en zout een dik beslag maken. De appelen schillen, de klokhuizen (met een appelboor) verwijderen. De appels in schijven snijden, deze door het beslag wentelen en in de koekepan of in een gietijzeren pannetje gaar en goudbruin bakken. Wat suiker en kaneelsurrogaat over de beig nets strooien. Huzarenslaatj e (zonder vleesch). Vi kg. zuurkool, 1 appel of sekterijknol, 4 koude gekookte aardappelen, eenige savoye- koolbladen, slasaus, 1 winterpeen, augurkjes en uitjes uit het zuur, suiker, zout. De zuurkool fijn snijden, de appel of sel derijknol schillen en raspen, de aardappelen en eenige augurkjes en uitjes in blokjes snijden. Zuurkool, appel of knolselderij en aardappe len met elkaar vermengen. Naar smaak een lepeltje suiker, aroma en een scheutje melk toevoegen. De sla op een ronde met gesnip perde koolblaadjes 'bedekte schaal overdoen en met slasaus bedekken. Van de winterpeen 2 zeer dunne wijzers (welke naar verkiezing eenige minuten gekookt kunnen worden) snij den en deze er, alsof zij vijf voor twaalf aan geven, opleggen. Van 12 pakjes augurk een rand maken, zij stellen de cijfers voor. De uitjes als versiering om het slaatje leggen. DINSDAG 28 DECEMBER 1943. De Heere neige uwe harten tot de liefde Gods en tot de volharding van Christus. 2 Thess. 35. Zon op 8,52, onder 16,31, Maan op 9,49, onder 17,50, le kw, 3 Jan,, Volle m, 10 Jan, ~~VOOR HOOFD EN HART God bewaart ons in het leven, God heeft geduld met Zijn schepping, opdat het uit zou zijn met onze onwetendheid, en opdat wij Hem zouden kennen in ChriBtus. Daarom moeten wij deze belijdenis wel onderscheiden van een on- bijbelsch spreken over „de Voorzienigheid". Er is altijd een gevaarlijke neiging om over God te spreken afgezien van ChristuB, afge zien van den Heiligen Geest. Daarmee laat men den eigenlijken troost en inhoud van Gods voorzienige regeering los. De Bijbel getuigt, dat God ons laat leven, dat Hij ons tijd en ruimte geeft, opdat wij Jezus Christus kennen zouden. Daarom vernie tigt Hij ons nog niet, daarom heeft Hij nog geduld met ons. Dit vreemde, voorzienige geduld Gods mag onze onuitsprekelijke troost zijn, dien wij ons zelf niet mogen laten ont nemen. Door het geloof in Zijn barmhartig geduld kunnen wij allo verdrukking verdragen, Niets bindt oub zoo samen, niets kan ons zoo troosten als het geloof en de belijdenis van dat onbegrijpelijk barmhartig geduld Gods, om Christus' wil. Ds H. C. TOUW. NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Heerenveen (toez.), A. B. Bekius te Kimswerd. GEREF. GEM. Beroepen; te Werken dam, A. de Blois te Gouda. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Benoemd te Middelharnis, J. A. Kruithof, cand. te Waarder. Rem. Broederschap. Benoemd te Bussum-Laren (voor het jeugdwerk), H. Mackenzie, cand. te Amsterdam. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds C. H. Lindeboom, gekomen van Naarden, deed intrede bij de Geref. Kerk van Kampen met Filipp, 3: 20, na door Ds G. Th. Koopman van Hardenberg bevestigd te zijn. Tekst 2 Tim. 2: 9b en 10. Cand. J. Koper is bevestigd in de Ned. Herv. Gemeente van Batenburg, door Ds D. Tromp van Zandvoort. Bevestigingstekst 1 Cor. 4:1 en 2. Intree- tekst Mare. 4: 2123. Cand. A. de Vries deed intrede in de Ned. Herv. Gemeente van Heukelurri (Z.-H.), na bevestigd te zijn door Prof. Dr S. F. H. J. Berkelbach v. d. Spren kel met Jes. 421. Intreetekst Openb. 14-6. Ds E. Masselink, gekomen van Sleeuwijk, is door Ds G. Diemer, em.-pred. van Scheem- da, bevestigd met Mal. 3:1 als predikant van de Geref. Kerk van 's-Gravenzandë. De in- tree-tekst was Joh. 1:14. Wegens emeri taat nam Ds J. P. A. le Roy afscheid van de Ned. Herv. Gemeente van Almelo, sprekende over Matth. 1727 „Voor u en voor mij". Cand. L. Zielhuis is als evangelisatie-predikant van de Geref. Kerk van Den Bosch bevestigd door Ds H. Veltman aldaar, met 2 Tim. 4: 5. Ds Zielhuis deed intrede met Luk. 1536. Na bevestigd te zijn door Ds PI. S. J. Kalf met Pred. 9: 10a deed Ds Gerh. Huls, gekomen van Ter Aar, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente van Gouda, sprekende over Jes. 40: 68. Ds L. Moolhuizen, Ned. Herv. pred. te Oostwold (Old.), aan wien emeritaat is verleend, nam afsclheid. Tekst 1 Petr. 5: 10 en 11. DE VOORLICHTING DER GEMEEN TE. Kerkeraadsverslagen zijn vaak meester lijke staaltjes van pogingen om met eenige woorden niets te zeggen. We knippen uit het kerkeraadsverslag van twee groote ste den een passage: „Schrijven van de diaconie naar aanleiding eener genomen beslissing. Na bespreking wordt een besluit genomen". En hier is nog een stukje „heldere" voorlich ting: „Besloten wordt dat een reeds op een vorige vergadering ingekomen schrijven zal beantwoord worden in overeenstemming met een door het moderamen uitgebracht prae- advies". Ziezoo nu weten we precies waar het over gaat 1 Waarom zwijgt men niet lie ver geheel over deze zaken dan dat men de gemeente in zulke orakel-taal voorlicht? HERBOUWDE KERK VAN WAGE- NINGEN WEER IN GEBRUIK. De Herv. kerk te Wageningen, die bij de oorlogsge beurtenissen in 1940 totaal verwoest werd, is in haar oorspronkelijken stijl opgebouwd. Thans is het gebouw in gebruik genomen. Na een overzicht te hebben gegeven van de werkzaamheden, droeg de pres.-kerkvoogd het kerkgebouw aan den kerkeraad over. Bij monde van den praeses, ds J. H. van der Wal, werd het gebouw in dank aanvaard. Op deze officieele overdracht volgde een godsdienstoefening, waarin ds J. H. van der Wal voorging. Na de prediking werden nog toespraken gehouden. Ds F. A. DEN BOEFT. De kerkeraad der Geref. Kerk van Kralingen heeft Ds F. A. den Boeft afgestaan om werkzaam te zijn als geestelijk verzorger onder de krijgsgevan genen in D'uitsahland. Ds dien Boeft zal begin Jan. a.s. vertrekken. Gelijk bekend is vóór hem reeds zijn Herv. Rotterdamsche collega, Ds A. T. W. de Kluis voor gelijk doel met goed keuring der autoriteiten naar Duitschland ver trokken. KORTE BERICHTEN. De Geref. Ker ken te Nieuwer-Amstel-Noord en Nijmegen zullen overgaan tot het beroepen van een tweeden predikant. De kerkeraad der Geref. Kerk te Nieu- wendijk besloot in principe over te gaan tot het beroepen van een tweeden predikant. De gemeente telt 1825 zielen. De classe Amsterdam der Geref. Ker ken sprak uit, dat in haar ressort als mini- mum-tractement zal moeten gelden f 3000 plus vrije woning. De classe Utrecht der Geref. Kerken sprak uit, dat de norm voor minimum-trac- tementen zal verhoogd worden. De Geref. Kerk van Scheveningen ont ving van een geëvacueerde lidmate een dank offer, groot vijfduizend gulden. De Vrijz. Prot. Jeugdraad te 's-Graven- hage heeft benoemd tot hulpprediker de heer K. Lürsen, theol. student, die deze benoeming heeft aangenomen. DOMBURG. De Geref. Kerk alhier ont ving een legaat groot f 2000 uit de nalaten schap van wijlen S. de Troye, weduwe van K. de Visser te Aagtekerke en bestemd voor de kerk. Eenzelfde bedrag werd door haar gelegateerd aan de Theologische Hooge- school te Kampen, terwijl de stichting „Vre-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1