DE ZEEOW TWEEDE BLAD van "voor den zondag" binnenland uit de provincie gemengd nieuws land- en tuinbouw leestafel rechtszaken kerk en school VRIJDAG 24 DECEMBER 1943 - No. 73 Morgen (Eerste Kerstdag) zal „De Zeeuw" niet verschijnen. DE KERSTGESCHIEDENIS. Luc. 2:1—14. Neen, dat zijn niet die verzen, die ge wel droomen kunt. Als ge ze zóó kent, dan ver staat ge ze niet. Het begin van Luc. 2 wil zeker niet gedroomd wezen, maar het moet gelezen worden in groote eerbiedenis en met een wakend hart. Al zijn de klanken ons nog zoo bekend, die verzen willen gelezen zijn en ons lezen moet iets hebben van dat stil, zorgvuldig bijeen vergaderen, dat toch ook de diepe beteeke- nis van „lezen" is. We lezen dus Lucas 2:111. Hoort ge wel, hoe het begint met zwaren klank? Het gaat over een keizerlijk gebod dat „de ge- heele wereld" in beroering brengt, een ge bod, dat in zich bergt moeite en zorg, en la ter offer en tribuut. v Maar merkt ge, hoe heel anders het ein digt? Dat donker van Ephrata's veld, het verkeert immers in stralend licht. De heme len zijn opengegaan en van Gods wege is verzekerd, dat „groote blijdschap" al den volke wezen zal. Licht en blijdschap, omdat: geboren is de Zaligmaker, welke is Christus, de Heere. En tusschen dat donkere begin en dat lich tende, stralende zingende eind, gaat het stil verhaal van Jozef en Maria. Geen plaats in de herberg? Plaats zal er zijn, want Gods raad zal bestaan en het Kindeke wordt geboren in Bethlehems stal. Het Kindeke, door God ons gegeven, opdat we in dat Kindeke geloovende, niet zouden verderven, maar het eeuwige leven zouden hebben. Van dien keizer spreekt Luc. 2 niet meer, maar heel het hoofdstak en heel het Evan gelie is vol van dien Zaligmaker, dien Chris tus, is vol van dien Heere. Neen, Lucas 2 wil niet gedroomd zijn, want het is de meest werkelijke werkelijkheid. Het is de levend-warme, liefdevolle bood schap Gods aan een donkere, schuldige, zon denvolle wereld. „U is heden geboren de Zaligmaker". Ja, dat Kribbekind, dat is het. Schaarsch en zonder eenig sier is het begin en nog schaarscher en vol van smaad zal het einde zijn: het hout der schande. Nochtans, het is uw en mijn Zaligmaker. Uw en mijn Christus, Uw en mijn Heere. Hoort het! Hoort het met uw hart, die Zaligmaker is óns geboren. Niet doorloopen nu, in dit drukke leven, niet doorloopen nu met uw donkere schuld en met uw bitter leed, maar stilstaan en indrinken dat mach tige verzekeren van God. Die Zaligmaker, die van God Gezalfde, die Heere, die over alle macht en kracht gesteld is, is ons van God geschonken. Macht heeft Hij om ons te trekken uit onze duisternis van schuld naar Zijn licht. Macht heeft Hij, om onze zonden, hoe groot ze ook mogen zijn, te verdelgen, als waren het maar dunne morgennevels. Macht heeft Hij, om onze dolende voeten vast te zetten op z ij n weg en ons hart te vervullen met wonderbare troost. Machtig is Hij, om ons te dragen door allen nood, machtig om neer te slaan wat ons beangstigt en met schrik vervult. Machtig is Hij om ons, midden in deze wereld vol verschrikking, iets te doen smaken van dien vrede, die alle verstand t,e boven gaat. Kent gij, kent gij dien Jezus niet, die om ons te redden den hemel verliet? Zijn we klaar met ons antwoord? J. H. C. K. SOWJET-DOORBRAAKPOGING BIJ SJITOMIR VERIJDELD. - DU1TSCHE TERREINWINST BIJ KIROWOGRAD. - GEALLIEERDE AANVALLEN IN Z.- ITALIË AFGESLAGEN. - BOMMEN OP BERLIJN, N.W. DUITSCHLAND, HET RIJNLAND EN EASTBOURNE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede Aan het bruggenhoofd van Nikopol zijn verscheidene vrij zwakke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. Ten Z.O. van Ki- rowograd hebben onze troepen hun aanvallen voortgezet en een belangrijk heu velterrein genomen. Verder naar het Noor den werd een Sovjet-Russische gevechts groep ingesloten en vernietigd. In het gebied van S j i t o m i r zijn met sterke strijd krachten van infanterie en tanks onderno men vijandelijke doorbraakpogingen na hardnekkige gevechten mislukt. 76 tanks der bolsjewieken werden vernield. Ten N.W. van R e s j i t z a hebben onze troepen na af weer van vijandelijke tegenaanvallen de bolsjewieken verder teruggeworpen. In den sector van W i t e b s k heeft de vijand zich gisteren beperkt tot plaatselijke aanvallen, die afgeslagen werden. Het tweede bataillon van het regiment grenadiers 528, onder lei ding van kapt. Doermann heeft zich in de zware aanvals- en afweergevechten ten ZW. van Slobin bijzonder goed gehouden. InZuid-Italië heeft de vijand her haaldelijk met sterken steun v'an tanks en slagvliegers in den sector O r t o n a aan gevallen. Alle aanvallen werden in verbitter de gevechten onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Vijf tanks werden ver nield. Aan de rest van het front verliep de dag rustig. Voor deNoorsche kust hebben vijf Britsche torpedovliegtuigen een Duit sche duikboot en een klein vaartuig der ma rine met verscheidene torpedo's tevergeefs aangevallen. Twee der aanvallende vliegtui gen werden vernietigd, een derde in brand geschoten. Amerikaansche bommenwerpers- drongen gisteren overdag onder bescherming van de zware bewolking door naar NW-D u i t s c h- 1 a n d. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten uiteengedreven en belemmerd in het gecon centreerd aanvallen, wierp de vijand lukraak brisant- en brandbommen op verscheidene plaatsen. 28 der aanvallende vliegtuigen, w.o. 21 zware bommenwerpers, werden neerge-, schoten. Vier andere 'toestellen verloor de vijand boven de bezette Westelijke gebieden Weer luchtaanval op Berlijn. BERLIJN, D.N.B. In de ochtenduren van heden heeft de Britsche luchtmacht een hoofd zakelijk tegen Berlijn gerichten terreuraanval ondernomen. Naar het D.N.B. verneemt, wer den vooral arbeiderswijken getroffen. Uit de eerste berichten blijkt reeds, dat Duitsche nachtjagers in samenwerking met het lucht doelgeschut boven Berlijn en op den heen- en terugweg een aanzienlijk aantal viermotorige bommenwerpers hebben neergeschoten. Berl|]n na de bombardementen. (A.N.P.) De vernieling van vele woonwijken in Berlijn, het verlies van cultuurmonumenten en cultuurinstellingen moge het uiterlijk van de wereldstad geschonden hebben, het dage- lijksche leven stoort zich daaraan minder. Toch is er natuurlijk wel het een en ander in het dagelijksche leven van Berlijn ver anderd. Sovjet-Russen en Badoglio-ItaHanen zijn in lange kolonnes bezig met het opruimen van de ruïnes en het uitgraven van de kelders, waarin dikwijls nog groote voorraden waarde volle goederen liggen. Fransche en Engelsche krijgsgevangenen schijnen voor dit werk niet gebruikt te worden. Opera's en bioscopen beginnen vroeger en de laatste voorstelling loopt uiterlijk om vier uur van stapel. Opmerkelijk is het ook, dat het aantal fiet sen op het oogenblik aanmerkelijk gestegen is. Ten slotte nog het Berlijnsche Kerstfeest 1943, dat wel zeer onder den invloed van de bombardementen staat. Geen Kerstétalages en geen Kerstversieringen. Eigenaardig is het, dat er toch een zekere Kerststemming heerscht. Korte Berichten. STOCKHOLM, D.N.B. Naar de Brit sche berichtendienst meldt, is Casey, de Brit sche minister van staat in het midden-Oosten benoemd tot gouverneur van de provincie Bengalen. STOCKHOLM, D.N.B. Dr Benesj heeft Moscou weer verlaten, zoo meldt de Britsche berichtendienst. ONDERSCHEIDING VOOR RIJKSCOMMISSARIS. De Führer heeft, op voorstel van Rijksminister Dr Goebbels, Rijksminis ter Dr Seyss-lnquart, als opvolger van den overleden minister-president Lud- wig Siebert, benoemd tot president der Deutsche Akademie. BEKENDMAKING. Extra keuringen voor de Waffen-SS. en den Landstorm Nederland. Het SS Ersatzcommando deelt medeOm aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra-keuring voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzcommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag van 1014 uur. Alle inlichtin gen omtrent dienstneming in de Waffen-SS of Landstorm Nederland geven de Ersatz- commando's Den Haag, Korte Vijverberg 5, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46; Heerlen, Sa- roleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij bovengenoemde adres sen aangevraagd worden. PRIJSVOORSCHRIFT HANDELS DRUKWERK. Op 1 Jan. treedt een prijs- voorschrift in werking, waarin wordt bepaald dat handelsdrukwerk door drukkers slechts mag worden geleverd tegen ten hoogste de prijzen, die volgens het daarvoor door den gemachtigde voor de prijzen vastgestelde calculatieschema zijn berekend. Deze bepa ling geldt voor alle in opdracht vervaardigde drukwerken, waaronder ook couranten en tijdschriften zijn begrepen, voorzoover deze in boekvorm worden uitgevoerd. Op boeken en brochures, die onder het z.g. uitgevers- werk vallen die geen handels- of reclame doeleinden hebben en op dissertaties heeft dit voorschrift geen betrekking. VET OP BOTERBON 3 A. Van 9 t/m 22 Jan. 1944 wordt op bon „boter 3a" desge- wenscht rundvet verkrijgbaar gesteld. Per bon zal men 100 gr. rundvet kunnen koopen. Degene, die rundvet wil ontvangen; moet bon „boter 3a" bij zijn slager inleveren, des- gewenscht tegen ontvangstbewijs en wel van Vrijdag 24 tot en met Woensdag 29 Dec, a.s. Degene, die gedurende dit tijdvak zijn bon niet bij den slager inlevert, kan hierop geen rundvet verkrijgen. De aflevering door den slager aan het pu bliek mag uitsluitend van 8 t/m 22 Jan. ge schieden. Personen, die geen rundvet wen- schen te betrekken, kunnen op bon „boter 3a" van 9 t/m 22 Jan. a.s. 125 gr. margarine verkrijgen. ZEEPBONNEN VOOR 4 WEKEN. Met ingang van 26 Dec. a.s. zullen de bon nen voor eenheidstoiletzeep, waschpoeder en toiletzeep oude samenstelling eens per vier weken worden geldig verklaard in plaats van eens per kalendermaand, zooals tot dusver het geval was. Bij de nieuwe regeling krijgen in het ver volg kinderen van 0 t/m 13 jaar boven het normale rantsoen op den bon „algemeen" eens per vier weken extra één bon voor waschpoeder; de verstrekking van extra rantsoenen eenheidstoiletzeep voor kinderen van 07 jaar komt geheel te vervallen. Verder komen kinderen van 0 en 1 jaar in aanmerking voor een rantsoen toiletzeep oude samenstelling en wel eveneens per vier weken, inplaats van eens per maand. Scheerzeep zal voortaan beschikbaar wor den gesteld uitsluitend voor mannelijke per sonen van 18 jaar en ouder, waarvoor in het vervolg een bon van de tabakskaart zal wor den aangewezen en wel eens per 18 weken. INSULINE VOOR NEDERL. DIABE TICI. Door bemiddeling van het Nederland- sche Roode Kruis is een hoeveelheid Ameri kaansche insuline ter beschikking van de Ne- derlandsche diabetici gesteld. Het ligt in d,e bedoeling met de distributie van deze insuline in Februari 1944 te beginnen. Vermoedelijk zal de beschikbare hoeveelheid voldoende zijn om deze ook gedurende Maart en wellicht ook gedeeltelijk in April voort te zetten. De ge bruikers van protamine-zink-insuline vallen 'buiten deze regeling. RIJKSHORBCA OPGEHEVEN. Het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf (het z.g. Rijkshoreca) is met ingang van 22 Dec. j.l. opgeheven. Het ge- heele terrein van het rijksbureau, uitgezonderd prijzencontrole en prijsbeheersching, ressorteert voortaan onder de bedrijf shoreca. Het is niet onmogelijk, dat wegens den beperkten treinenloop, in de week van 2731 December, de krant op verschil lende plaatsen later dan gewoonlijk be steld zal worden. Verduisteren: Van 5 tot en met 25 December: 's Avonds van 16.30 u., 's Morgens tot 8.30 u. Van 26 Dec. tot en met 1 Jan. 's Avonds van 16.45 u., 's Morgens tot 8.45 u. ZEER VERSCHERPT GRENSTOE- ZICHT. Weldra zal aan de Ncderlandsch- Belgische grens het toezicht verscherpt wor den. Het is n.l. ten strengste verboden om langs een anderen weg dan via den grenspost de grens te overschrijden. Voortaan zal op iedereen, die toch probeert „langs achter" over de meet te komen, onmiddellijk en zon der waarschuwing geschoten worden. Zuid-Beveland. WOLPHAARTSDIJK. Woensdagmorgen kwam de vrachtrijder J. Meijaard tot de ont dekking, dat zijn beste paard dood in den stal lag. Walcheren. WESTKAPELLE. Tot lid van het Burg. Armbestuur alhier is herbenoemd dhr P. Min- derhoud. Zeeuwsch-Vlaanderen. SCHOONDIJKE. Woensdag had alhier de eindles plaats van de 1-j. cursus van de land- bouwhuishoudschool. Na een kort openings woord van den wnd directeur, dhr W. de Rooij, stelde dhr W. S'labbekoorn, tuinbouw- leraar de leerlingen vragen over de stof, die behandeld was. Hierna reikte dhr W. de Rooij de diploma's uit. Een van de leerlin gen sprak hierop een woord van dank tot dhr Slabbekoorn voor het ontvangen onder wijs en overhandigde hem namens de jonge dames als blijk van waardeering een twee tal boekwerken. De middag werd verder ge zellig onder elkaar doorgebracht. Het diploma ontvingen de damesMagda de Blaaij, Jo Cijsouw, Suus Dekker, Saartje Dhont, Mientje Haak, Debora Pladdet, te BiervlietAdy Dekker te Retranchement Maria Dekker, Nelly Quaak te Zuidzande; Tanny Dhont te IJzendijke; Klara de Feyter te Waterlandkerkje; Anny de Lig- ny, Saartje Risseeuw, Neeltje Risseeuw te Groede; Jannetje Maas te St Kruis; Riek v. d. Velde te Breskens. Cor Walsjs niet gesneuveld. Her bericht dat de oud-wielrenner Cor Wals aan het Oostfront is gesneuveld, blijkt op een misverstand te berusten. Wals vertoeft op het oogenblik gezond en wel in zijn woonplaats Tilburg, waar hij z'n verlof doorbrengt. (Tel.) Familiedrama te Wouw. In de schuur van een boerderij te Wouw, heeft zich een tragisch familiedrama afgespeeld, waarbij de 55-jarige landbouwer A. G. zoodanig door zijn zoon met een riek werd geslagen, dat hij aan de bekomen verwondingen is overleden. De dader, de 27-jarige R. G., woont met zijn vrouw en kindje bij zijn ouders in. Het slachtoffer schijnt nogal een moeilijk karakter te hebben gehad, met het gevolg, dat er nogal eens oneenigheid in het gezin ontstond. Zoo gebeurde ook Woensdagavond omstreeks vijf uur. In de schuur ontstond een woordenwis seling tusschen vader en zoon over het voede ren van het vee, die tenslotte zoo hoog op liep dat de vader een riek nam en daarmede op zijn zoon toeliep om hem een klap toe te dienen. De aangevallene zag echter kans den slag te ontwijken en zijn vader de riek te ontnemen. Op zijn beurt '"sloeg hij met het gevaarlijke ding naar zijn vader, die met de ijzeren vork ter hoogte van de slaap werd getroffen en aanstonds bewusteloos in elkaar zakte. Een geneesheer heeft alles gedaan om den getroffene in het leven te behouden, doch het mocht niet meer baten. Ongeveer een uur nadat het drama plaats vond, is de man in zijn woning gestorven. De dader is gearresteerd. Kweekt tuinkers op de vensterbank. Deze pikante groente, welke een zoo sma kelijk en tevens gezond toekruid is bij het ontbijt, kan door een ieder in alle jaargetijden worden gekweekt. Dit geldt ook voor hen, die geen tuin bezitten. Want tuinkers kan ook zeer goed in een bloempot, schotel of kistje met wat aarde op de vensterbank van uw huis kamer of serre worden geteeld. Dat kan ook thans, in het midden van den winter wel geschieden. Nadat de zaadjes van de tuinkers in de bloempotten, schotels of kist jes zijn gezaaid en met een zeer dun laagje aardfe overdekt, plaatst men ze in het volle licht vlak tegen het glas op de vensterbank. Hoe meer licht, hoe beter. Voorts zorg'e men er voor, dat de aarde niet uitdroogt en houde deze dus vochtig. Reeds na ongeveer 4 dagen komt de tuin kers boven den grond en na een paar weken kan ze worden gesneden. Weldra gaan de afgesneden plantjes opnieuw ontspruiten, zoodat m,en deze groente dan nog maals kan snijden. Teneinde dezen tweeden groei nog te bevorderen, moet men wat snel- werkenden, in water opgelosten bloemenmest aan de aarde toedienen. Indien men bovendien één a twee keer per maand nog opnieuw gaat zaaien, dan kan men aldus in het koude sei zoen herhaaldelijk over eigen geteelde, ver- sche tuinkers beschikken. In het voorjaar kan deze zelfde groente ook zeer goed in bloembakken buiten op de vens terbank of op het balkon worden gekweekt. Aldus ligt de teelt van tuinkers letterlijk bin nen een ieders bereik. Ontzetting uit het bedrijf van boeren die nalatig zijn. In Juli van het vorige jaar werden den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij bijzondere bevoegd heden toegekend ten behoeve van de voedsel voorziening. Boeren, die aan hun verplichtin gen ten aanzien van de voedselvoorziening niet voldoen, b.v. bij de inlevering van producten, kunnen worden gestraft met extra-levering. In zeer ernstige gevallen, b.v. wanneer groote hoeveelheden landbouwproducten zijn achter gehouden en frauduleus in den zwarten han del zijn gebracht, kan landbouwers zelfs het gebruik van hun gronden of bedrijfsgebouwen geheel of gedeeltelijk worden ontzegd, hetgeen practisch neerkomt op ontzetting uit het be drijf. Niet te ontkennen valt, dat zich daarbij moeilijkheden hebben voorgedaan. Om een voorbeeld te geven: men kon wel een land bouwer het gebruik van zijn gronden en be drijfsgebouwen ontzeggen, maar wie of wat belette hem bij zijn gedwongen vertrek den bedrijfsinventaris mee te nemen? En het vee van het bedrijf? Dezer dagen is daarom het bewuste besluit aangevuld. In de leemten, die de practijk aan wees, is thans voorzien. Voorop gesteld dient te worden, dat nu de mogelijkheid is geopend een bewindvoerder te .benoemen, die in de plaats treedt van den vroegeren eigenaar. Daar mede kunnen eventueele moeilijkheden onder vangen worden. Verder kan voortaan den on dernemer, die door den maatregel tot bedrijfs- ontzetting wordt getroffen, een inleverings plicht worden opgelegd voor het bedrijfsvee en den bedrijfsinventaris, terwijl hem ook het gebruik van zijn woning kan worden ontzegd. De gevolgen van bedrijfsontzetting ten aanzien van de pacht zijn eveneens geregeld. De aanvulling van het zoogenaamde „om zettingsbesluit" houdt een ernstige waarschu wing in aan het adres van alle boeren, die nog meenen zich aan de naleving van de voedsel voorzieningsbepalingen en -voorschriften te kunnen onttrekken. DE STAL. Het is wel een aangrijpende teekening, die ons de Evangeliën bieden, als zij ons zeggen, dat de Zoon van God neergelegd is in 'n stal. Men moet zich dezen stal aldus voorstel len, n.l. een zeer wijde ruiinte die door een muur omringd was; aan de binnenzijde van dezen muur waren afdekjes getimmerd, ruim te biedend voor groepen schapen; in het midden was deze groote ruimte onoverdekt. De karavaanserai verhuurde deze ruimten aan de herders uit het dorp, die zelf geen schaapskooi hadden. Maar ten tijde van Je- zefs verblijf te Bethlehem stond de geheele stal leeg. De herders immers waren in het veld, daar de wacht houdende bij hun kud den. De herders kwamen in het geheel niet thuis vanaf April tot November, doch zwier ven met hun kudde al naarmate het warmer werd en het gras verdorde, steeds verder weg om voor hun dieren voedsel te zoeken. Dat was noodig; en de temperatuur maakte het ook rijkelijk mogelijk. Eerst als het najaar regen bracht en er gras voldoende vlak bij huis te vinden was, kwamen de kudden met de herders weer naar huis en kwam ook de stal van den karavaanserai in gebruik. De ge boorte van den Heiland heeft dan ook niet in December plaats gevonden, doch voor zoover men de oude berichten hierover vol doende narekenen kan in Augustus. Eerst in veel later eeuwen werd de geboorteviering bij besluit op 25 December vastgezet. De werkelijke geboortedatum van den Heiland is onbekend, doch valt in elk geval in den zomer, toen de kudden in het veld waren en de stal leeg was. De Heiland is op reis in een noodverblijf geboren en dus in vreemdelingschap en ver re van paleizen of wat daar op lijkt in be trekkelijke armoede en nederigen staat, doch men overdrijve de schoone werkelijkheid nu niet tot wat soms op plaatjes te zien is. Daarmee wordt het Kerstfeest wel roman tischer gemaakt, maar verwijdert zich hoe langer hoe verder van de werkelijkheid der Schrift. Dat de kribbe voor wieg gebruikt wordt teekent op karakteristieke wijze de vreem delingschap, waarin de Heiland ter wereld komt. Toch was deze houten kribbe, die daar in den ongebruikten stal aanwezig was, na tuurlijk het aangewezen voorwerp om het Kindeke in te leggen. Men legde het Kinde ke er in, in doeken gewonden. Sommige Ne- derlandsche moeders schudden bij het lezen dezer woorden medelijdend het hoofd en zeggenhet Kindeke had niet eens kleertjes, alleen maar doeken. Deze moeders vergeten, dat de geboorte niet in Nederland heeft plaats gehad. In Nederland heeft een jong geborene kleertjes. In het Oosten heeft een klein kindje dat niet. De vermelding bij Lu cas, dat de Heiland in doeken gewonden in de kribbe lag, wil voor wat de doeken betreft dan ook niet op een uitzonderingstoestand wijzen, doch integendeel op het gewone, n.l. dat dat wonderbaar geboren Kindeke, Gods eengeboren Zoon, eenvoudig gelijk ieder pas geboren kind daar ook in doeken gewonden in de kribbe lag. (De Wekker.) Rendeltjes vertelselboek, door Jean- nine de Jong-Snijder van Wisseker- ke. Uitg. N. V. „Opbouw", A'dam. Elk kind is dol op verhaaltjes. De keeren, dat vader of moeder vertelt of een verhaaltje voorleest, zijn hoogtepunten in het leven van het kind. Maar ieder beschikt niet over zooveel geheugen of fantasie, dat hij telkens maar weer aan de smeekbede van zoontje of dochtertje: „Toe, vertel eens wat?" kan vol doen. De moeder van Rendeltje schreef daar om een boek met verhaaltjes en ze deed dat in een origineelen vormals een soort kalen derboek. Voor eiken avond van Januari, Fe bruari en Maart geeft zij een apart verhaal tje. Aan bijzondere data en gelegenheden is gedacht. De voorlezende ouders moeten tel kens den naam Rendeltje veranderen in dien van hun 'kind. De schrijfster bezit de gave om boeiend te vertellen. Ze weet den kinder toon te vatten. Ook zet ze de kleuters aan het werk. Natuurlijk zal men in een Christe lijk gezin met een boek als dit niet kunnen en willen volstaan en zal men daar aan een kinderbijbel de eerste plaats geven. Maar toch zijn wij er van overtuigd, dat vele ouders en kinderen voor dit onderhoudende en uitstekend geïllustreerde boek dankbaar zullen zijn. (Hoofdred.) Politierechter te Middelburg. Zitting van Donderdag 23 December 1943. J. Hollestelle, 37 j., uitvoerder te Oostka- pelle, wegens het feit, dat hij te Middelburg J. Wattel, loonboekhouder, werkzaam bij de firma Lavalije Zn, heeft bewogen tot af gifte van loonzakjes met geld door opzette lijk listiglijk en valschelijk aan W. meerma len over te leggen loonkaarten gesteld resp. ten name van L. Maas en J. Munter, door hem (verd.) valschelijk ingevuld en door op zettelijk listiglijk en bedriegelijk ten kanto re dier firma te verschijnen en de loonzakjes met geld voor die genoemde arbeiders in ontvangst te nemen. Eisch 2 mnd. gev. Uit- spr. idem. J. Koster, 51 j., fabr.arb. te Middelburg, wegens beleediging van mej. J. M. Coppoolse echtg. van B. Bassie. Eisch en uitspr. f 25 of 10 d. J .de Rijke, 56 j., werkman te Middelburg, wegens beleediging van A. van Slootep. SpruIJtgen heeft de Heer geplant Te Bethlehem, in 'tJootsche lant Uit Davids stam gesproten, Vol Conincklijke loten Sijn twijgen staen wijt uitgebreljt, Met bloemen cierlijck overspreljt Als met een peirlen crone, Geen schoonheijt is soo schone. In 's Heeren lusthof sal hij staen, Vol vruchten, die de siel versaên 't Geloof geneest de crancken, Wijt boven alle drancken, Gods waarheljt sal sijn wortel sljn Gods heete liefd' sijn sonheschljn, Den grooten Geest een reijne En levende fonteijne. Vader goet! geeft, dat wij ras, Dit overcostelijck gewas, Met hertenvreugd genieten: Geen kruis zal ons verdrieten. J. REVIUS. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Amsterdam (vac. Dr G. Oorthuys), H. J. F. Wesseldijk te Eindhoven en (vac. A. A. Dön- szelmann), A. Dönszelmann te Amersfoort; te Marken (toez.), A. M. C. Franken, 'hulppred te Rotterdam-Vreewijk; te Oosterhesselen (toez.), M. Blom, hulppred. te Enschedé; te Breskens (toez.), J. van Vliet, cand. te Zuilen; te IJsselstein, J. W. v. «I. Linden te Kootwijk. Aangenomen: naar Wehl (Gld.), H. A. Hauer, hulppred. te Hees. Bedankt: voor Utrecht (vac. H. C. Briët), D. Veldkamp te De Bilt. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Lan- gerak, J. F. Heij, hulppred. te Veendam en C. v. d. Waal, hulppred. te Pietersbierumte Koudekerk a. d. Rijn, J. Lafeber te Putters- hoek en L. Selles te Waardhuizen. Beroepen: te Naaldwijk (vac. J. L. Koole) en te Loppersum, G. Leene te Stads kanaal- Pekelder weg. Aangenomen: naar Noordeloos, H. J. Schilder, (hulppred. te Bergschenhoeknaar Luttelgeest-Kuinre, H. Munnik, cand. en hulp pred. aldaar. B e d a n k tvoor Ter Apel, R. IJpma te PCSS6. GEREF. GEM. Bedankt: voor Gene- muiden, H. Ligtenberg te Vlaardingen, HULPPREDIKERS. Geref. Kerken. Benoemd: te Zevenhuizen (Gr.), W. P. J. Zwerver, hulppred. te Diever; te Cubaard, G. K. Geerds, cand. te Veenwouden, die deze benoeming aannam en bedankte voor Olde- boorn (standplaats Akkrum). GOES. W ij z i g i n g preekbeurt. Geref. Kerk: le Kerstdag 10.15 cand. Kuiper, nrn. geen d. 2e K. 10 en 3 cand. Kuiper. Ds L. VAN LOON. f In het ziekenhuis te Leiden is op 69-jarigen leeftijd overleden Ds L. van Loon, em.-pred. der Geref. kerk van Scherpenzeel. Hij diende achtereenvolgens de kerken te Zeg waart (1901—'06), Koude - kerke (1906'16), Aarlanderveen (1916 '23) en Scherpenzeel (1923'41). Sedert 27 Jan. 1941 was hij emeritus. Hij was ouder ling der Geref. kerk te Oegstgeest en secre taris der Vereen, tot C'hr. verzorging van Zenuwlijders. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Wegens vertrek naar 's-Gravenhage nam Ds H. J. Groenewegen afscheid van de Ned. Herv. Gem. van Alblasserdam, sprekende over Jes. 54:10. Wegens bekomen emeri taat nam Ds F. E. v. Santen Zondag afscheid van de Ned. Here Gem. Van Sliedreoht, sprekende over Hebr. 13 8. MIDDELBURG. Blijkens een mededeeling van den kerkeraad der Geref. kerk alhier heb ben eenige dames zich bereid verklaard zitting te nemen in „Het zustercomité voor hulp in de huishouding". Dit comité stelt zich ten doel hulp te doen verkenen in de gezinnen, waar deze dringend noodig is. VLISSINGEN. Tot ouderling der Geref. Kerk alhier zijn gekozen dhrn A. Arendse, C. Geljon, B. H. Ligteringen, Ph. J. Wolte ring en P. v. Wouwe en tot diaken dhrn Chr. A. Kamermans, J. A. Prins en M. Theune. Jhr Dr G. A. K. VON DEM BORNE, J Te Groningen, waar hij in 1941 werd benoemd tot hoogleeraar in de interne geneeskunde, is op 38-jarigen leeftijd overleden Prof. Jhr Dr G. A. K. von dein Borne. Eisch f 15 of 5 d. Uitspr. f 6 of 3 d. J. Bimmel, 19 j., bankwerker te Domburg, wegens diefstal van een paar turnschoenen, toebeh. aan de Mij „De Schelde". Eisch f25 of 10 d. UitspT. f 20 of 10 d. J. Koppenjan, 23 j., timmerman te Middel burg, wegens diefstal van een hoeveelheid gasolie, toebeh. aan de Mij „De Schelde". Eisch f 15 of 10 d. Uitspr. f 10 of 5 d. KI. Weber, 26 j., huishoudster te Middel burg, wegens mishandeling van mej V. C. Coone te Vlissingen. Eisch f 25 of 10 d. Uit spr. f 20 of 10 d. A. P. Keijmel, 40 j., chauffeur te .Vlissin gen, wegens diefstal van een staaf zeep, toe beh. aan de N. V. Stoomwasscherij „De Vol harding". Eisch f 20 of 10 d. Uitspr. idem. J. M. Beun, 44 j., electricien te Souburg, wegens het doen van een valsche aangifte, als zou in den nacht van 19 op 20 Aug. 1943 uit zijn woning een traplooper zijn ont vreemd, zulks terwijl hij wist, dat dat feit niet had plaats gehad. Eisch f 50 of 25 d. Uitspr. f 40 of 20 d. A. Geense, 39 j., landarb. te Krabbendijke, wegens diefstal van een paar regenpijpen, toebeh. aan A. W. Nieuwenhuize. Eisch f 25 of 10 d. Deze zaak werd verwezen naar Redh- ter-Commissaris. A. van der Slikke, 42 j., landb. te Poort vliet, wegens hét doen wegnemen van een boom, toebeh. aan den Staat der Ned. Eisch f 100 of 50 d, Uitspr. idem. L. Stoutjesdijk, 63 j., landarb. te Stavenis- se, wegens diefstal van een broeiraam, toe beh. aan J. Hoek. Eisch 3 w. gev. Uitspr. f 30 of 15 d. G. van der Linde, 39 j., werkman te Tho- len, wegens mishandeling van M. P. van der I Stel en P. A. van Poortvliet. Eisch f 30 of 15 d. Uitspr. f 25 of 10 d. G. van den Akker, 41 j., caféhouder te Ter- neuzen, wegens mishandeling van R. J. War rens. Eisch en uitspr. f 30 of 15 d. L. Hendrikse, 31 j., landarb. te St Anna- land, wegens diefstal van een nikkelen ta baksdoos, toebeh. aan C. de Goffau te Sint Maartensdijk. Eisch f 25 of 15 d. Uitspr. f20 of 10 d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 3