DESflSSytO DECEMBER 1943 ?0 FEUILLETON Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart BINNENLAND UIT DE PROVINCIE VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel, no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. DE PESTILENTIE. DIE IN DE DONKERHEID WANDELT. Aangrijpend en beangstigend is, wat zoo nu en dan bekend wordt van de ervaringen, die de politiemannen, speciaal in de grocte steden opdoen, vooral als zij des avonds dienst hebben. Zoo meldde dezer dagen „Het Volk", dat de zedenpolitie te Amster dam sinds eenigen tijd bezig is, jonge meis jes, die des avonds café's e.d. bezoeken, me disch te laten onderzoeken. Bij een op 14 Dec. j.l. in enkele dezer gelegenheden in de binnenstad gehouden razzia werden 104 meisjes meegenomen en onderzocht. Hier van bleken er v ij f t i e n, dat is een zeven de, besmet te zijn met een geslachtsziekte. Een verontrustend cijfer. Nu zijn er menschen, ook onder onz.e le zers worden ze wellicht gevonden, die mee- nen, dat over deze dingen der duisternis niet geschreven moet worden. Wij zijn van een andere meening. Hier moet juist ernstig ge waarschuwd worden. Niet alleen de meisjes en de jongens het kwaad zal zich waar lijk niet tot Amsterdam beperken, wie dat denkt is wel grenzeloos naief maar ook de ouders, van wie er zijn, die tegenover hun kinderen wel onbegrijpelijk passief zijn. Het is altijd, en zeer zeker nü, geheel on verantwoord, dat meisjes des avonds de straat opgaan, zonder dat de ouders weten, waar hun kinderen zijn. De zedenpolitie doet in dit opzicht verbazingwekkende ervaringen op. Tal van meisjes zwerven door de don kere straten en komen op verdachte plaatsen zonder dat de ouders van het doen en laten hunner kinderen op de hoogte zijn. Wat hebben sommige vaders en moeders zich toch van schromelijke tekortkomingen in hun op voeding te beschuldigen. .Dat sommige burgemeesters thans allerlei verordeningen in het leven moeten roepen ter bescherming van jonge meisjes is in de eerste plaats wel een scherpe aanklacht te gen het gemis aan tucht bij sommige ouders. De fout ligt in diepste wezen in het gezin, bij de opvoeding. Moge het bovenstaande de oogen der ouders openen, opdat niet door hun slapheid het leven hunner kinderen ge broken worde. Wij mogen over deze dingen niet zwijgen. Zij moeten naar voren worden gehaald, op dat het oordeelende licht Gods er over kan schijnen. Een ieder, die kwaad bedrijft, haat het licht en gaat niet tot het licht. Laten wij echter wandelen als kinderen des lichts. Gods Woord zij ons tot een lamp voor onzen voet. Dan zullen ook aan ons Gods beloften uit Psalm 91 vervuld worden: „Want Hij zal u redden van de zeer verderfelijke pestilentie. Gij zult niet vreezen voor den schrik des nachts, voor den pijl, die des daags vliegt, voor de pestilentie, die in de donkerheid wan delt." SOWJET-DOORBRAAKPOGINGEN BIJ WITEBSK EN NEWEL MISLUKT. - HERVATTING VAN DEN STRIJD BIJ NIKOPOL EN DNJEPROPETROWSK. - DUITSCHE TERREINWINST BIJ KO- ROSTEN EN AAN DE BEREZINA. - HARDE WORSTELING BIJ KIROWO- GRAD. - BOMMEN OP INNSBRUCK, Z.O. ENGELAND EN N.W. EN Z.W. DUITSCHLAND. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op het landingshoofd van Cherson heb ben .de bolsjewieken ook gisteren verscheidene vergeefsche aanvallen ondernomen. Na een vrij lange pauze hebben de bolsjewieken met ster ke iinfan1;erie- en ipantsdrstrijdkrachten hun aanvallen op het landingshoofd Nikopol en het front ten Zuidwesten van Dnj eprope- t r o w s k hervat. Zij werden in harde gevech ten teruggeslagen, plaatselijke penetraties wer den afgegrendeld. Bij succesrijke eigen tegen aanvallen is het ten Zuiden van Nikopol tot zware pantsergevechten gekomen. Daarbij werden 69 vijandelijke tanks stukgeschoten. Bij Kirowograd duurt de harde wors teling voort. De bolsjewieken werden met zware verliezen teruggeslagen, talrijke tanks werden vernield. Eigen pantserstrijdkrachten braken door een sterke vijandelijke tankaf- weerversperring heen en namen een belang rijk hoogtenterrein in bezit. Alleen al in het 126) DE „VERDOEMDEN" door H. Kingman s. „Geen sikkepit, man. Weet jij wat van dien jongen? Leeft-ie dan nog?" „Dat weet ik niet. Hij kan dood zijn, maar hij kan ook op een slavenplantage in Afrika zitten." "In Afrika? Een slavenplantage? Wat bazel je nu? Maar loop mee naar achteren, dan kan mijn vrouw het meteen hooren-" Aan die twee vertelt Jochem, hoe hij met Gebhard tot in Holland, in Rotterdam, heeft gezworven en wat hem daar is wedervaren. Hij prijst Gebhard inzake zijn waarschuwing. Als het aan hém gelegen had, waren zij nooit in handen van dien ronselaar gevallen Zoo komen ze alles te weten. Als met één slag verandert de opinie van de zuster en den zwager over Gebhard. Ze zijn nu met diep medelijden vervuld. Betreurd wordt, dat Jochem Weishaupt hen met méér vertellen kan. Zijn wetenschap da teert nu al van ruim negen jaar geleden. Wat ",er 'n diien tijd niet gebeurd zijnl Tja, dat heeft Jochem zélf ervaren. Hij J110?' "u vertellen van wat hij na Tunis be- rS e^t-Dan vatten zij, dat het lot van Gebhard allicht niet minder is geweest. En waar zit die jongen nu? Leeft hij nog? Open vragen, waarop het antwoord misschien nooit komt. Is Weishaupt nu op weg naar Liegnitz? Sober herhaalt Jochem dan wat zijn broer hem heeft meegedeeld. Wat zal hij nu in ressort van één enkel leger werden gisteren 147 vijandelijke tanks vernield. Bij plaatselijke tegenaanvallen in het strijdgebied van K o - rosten en aan de Berezina hebben onze troepen eenige plaatsen stormenderhand geno men. Ten Oosten van Wit eb ik hebben de bolsjewieken, na krachtige voorbereidingen van artillerie en met steun van talrijke tanks, ge tracht door ons front heen te breken. Zij wer den in zware gevechten teruggeslagen. Eenige penetraties zijn afgegrendeld. Daarbij werden 43 bolsjewistische tanks vernield of buiten ge vecht gesteld. Ten Zuiden en ten Noordwesten van Newel heeft de vijand zijn doorbraak- aanvallen ook gisteren voortgezet. Zij misluk ten in verbitterde gevechten, eenige doorge broken vijandelijke gevechtsgroepen werden vernietigd of gevangen genomen. Onze troe pen heroverden in tegenaanval eenige plaatsen en maakten daarbij verscheidene kanonnen buit. Van het Zuid-Italiaansche front wordt alleen activiteit van artillerie en stoot troepen gemeld. Op 18 en 19 December verloor de vijand in het gebied van de Middellandsche Z e e 14 vliegtuigen, In Oost-Bosnië zijn bij ongunstige weers- en terreinomstandigheden sterke com munistische bendengroepen op nauw terrein opeengedrongen en in harde gevechten vernie tigd of uiteengeslagen. De vijand verloor meer dan 3000 man aan dooden en 2668 aan gevan genen; 24 stukken geschut, ruim 100 auto's, w.o. tanks en gepantserde verkenningswapens, benevens groote hoeveelheden infanteriewapens, munitie en ander oorlogsmateriaal werden buit gemaakt. Vijandelijke formaties vliegers hebben gis teren opnieuw de stad Innsbruck aange vallen. In felle luchtgevechten boven de Alpen en door afweergeschut' werden, voor zoover tot dusver is geconstateerd, 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht en in de ochtenduren van heden bommen van zwaar kaliber op doelen in Zuidoost-En geland geworpen. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Winterslag aan O.-front ontbrand. Aan het Oostelijke front is de winterslag ontbrand, schrijft Martin Hallensleben de militaire correspondent van het D.N.B. Snerpende vorst heeft de laatste dagen de aarde in het Oosten weer hard en daarmede de straten en wegen weer berijdbaar gemaakt. De winterslag is 'begonnen. Hij strekt zich uit over bijna het geheele Oostelijke front, met uitzondering van den Noordelijken sector. Maar in tegenstelling tot de opening der win- terslagen van 1941-1942 en 1942-1943 is dit maal de activiteit geen eenzijdige bolsjewis tische aangelegenheid. Eerder is het tegendeel het geval. Men moet derhalve aannemen, dat de Duitschers zich in de winterperiode van dit jaar niet tot een defensieve houding willen beperken. De Duitsche militairen zijn van meening, dat de slag zijn hoogtepunt nog pas tegemoet gaat. Luchtaanvallen op Duitsche steden. (D.N.B.) Sterke formaties vijandelijke vlieg tuigen ondernomen in de middaguren van 20 December weer een terreuraanval op woonge bieden van Noord -W est - Duitsche plaatsen. Duitsche luchtstrijdkrachten van ja gers en torpedovliegtuigen gingen talrijke luchtgevechten met hen aan en schoten een aantal der terreurbommenwerpers omlaag. Ook het luchtdoelgeschut bestreed bij goed zicht de hoog vliegende vijandelijke formaties. Er werden 30 machines neergeschoten. Elf Duit sche jagers gingen verloren. Britsche terreurbommenwerpers hebben in de avonduren van den 20sten December brisant- en brandbommen geworpen op de woonwijken van verscheidene plaatsen in Zuid -West- Duit.schlan di. Zij veroorzaakten schade en verliezen onder de bevolking. De Duitsche luchtverdediging viel bij goed zioht de Brit sche vliegtuigen energiek aan en vernietigde er een aantal van. Het Duitsche vergeldingswapen. Martin Hallensleben de militaire correspon dent van het D.N.B. schrijft, dat de Duitsche vergeldingsslag van grooten stijl, die men op het Britsche eiland tegemoet kan zien, binnen afzienbare* tijd een (wit \\a:der.. Upitcd ah c\cr hsü nieu we Duiticse wagkgc, djt dsr.'bij «pSjrutki zal worden, Volgens dit Amienn^ansch.; persbu reau zou hierbij gefengjt gemarkt worden van een „enorm raketkznod", dat tan ruwc a ie ziifl beweegkracht ontkest. Voorts zegt dit persbureau, dat de voorbereidingen voer den Buitschen tegenslag s*sds in vollen gang zijn, zoowel in Noord-Frankrijk als in Duitschland zelf. Ten aanzien van de uitwerking van het nieuwe Duitsche wapen vermoedt United Press, dat deze zich uitstrekt tot een kring van niet minder dan 60 vierk. km., hetgeen ver klaard moet worden door den aard van de lading. Het spreekt van zelf, zoo besluit Martin Hallensleben zijn uiteenzetting, dat man zich van Duitsche zijde om begrijpelijke redenen onthoudt van het innemen van eenig standpunt ten aanzien van de gegevens van United Press. Japanners ontruimen Tarawa en Makin. (D.N.B.) Volgens een mededeellng van het Japansche hoofdkwartier van 20 December, is het 3000 man sterke Japansche garnizoen, be staande uit marine-infanteric, van dc eilanden Tarawa en Makin teruggenomen. Sedert 20 Nov. had dit garnizoen zich dapper geweerd in hevige gevechten met een vijandelijke over macht van S0.000 man. (Tarawa en Makin behooren tot de Noorde lijke groep der Gilbert-eilanden.) Korte Berichten. In verschillende deelen van de gouw Oost-Hannover is een begin gemaakt met den bouw van noodwoningen, ondernomen door het „Wohnungshilfwerk". Indien liet weer 'gunstig blijft zullen de eerste van deze in den loop van December kunnen worden betrokken. '(D.N.B.) In de hoofdstad van Bolivia, La Paz, is een revolutie uitgebroken. De op standelingen zijn er in geslaagd zich door een putsch meester te maken van president Pena- randa, van den minister van Oorlog, van den minister, van Binnenlandsche Zaken, alsmede van den chef van den generalen staf. Reuter meldt, dat door de revolutionairen een nieuwe Boliviaansche regeering is gevormd. (D.N.B.) Generaal Franco heeft- een ver ordening uitgevaardigd, krachtens welke alle Spanjaarden, die op grond van de gebeurtenis sen 'tijdens don burgeroorlog waren veroor deeld tot gevangenisstraffen van ten hoogste 20 jaar, voorwaardelijk in vrijheid gesteld worden. Liegnitz gaan doen? Nu hij zijn doel heeft bereikt: nabestaanden van Gebhard op de hoogte gebracht, keert hij weer terug, hij weet nog niet precies waarheen. Gébhards zuster zegt hem, dat hij niet ver standig handelt. Het zal hem toch goed doen, zijn oude woonplaats nog eens, misschien voor de laatste maal, te zien, ook al heeft hij er dan geen familie meer. Zij verzoekt hem zelfs dringend, er heen te gaan. Desnoods wil zij de reiskosten wel betalen. Overmorgen gaat de diligence. Dan kan hij haar vader op de hoogte brengen. Die woont bij meester Feldbrugge, ja, de opvolger van Kauffmann. Feldbrugge is met haar zuster getrouwd. Zou Weishaupt er eens heen willen gaan? „Als hij nu liever niet naar dat dorp wil, Trudle", waarschuwt haar man, „dan moet je er niet op aandringen. Op de een of andere manier kunnen wij vader ook wel op de hoogte brengen. Ik kan me wel begrijpen, dat Weis haupt weinig lust heeft...." „Een bepaald besluit had ik nog niet ge nomen", zegt JoChem plotseling. „Nu ik een doel hebjullie vader op de hoogte brengen, ga ik tóch naar Liegnitz." Hij overweegtwaarom zal ik het niet doen? Niemand zal mij herkennen. Zelfs al zou ik Li.ze zien, wat al heel toevallig zou zijn, zou hij zich niet bekend maken. Hij zou den ouden Waldmont niet eens zijn naam noemen. Moge lijk zou die zijn naam niet eens meer weten. Zoo „beredeneert" Jochem zijn tóch nog heftig verlangen naar het dorp van zijn jon gensjaren, ook al leeft er dian niemand van de zijnen meer. (Wordt vervolgd.) Door het oorlogsgeweld Diep in xtvijm neergeveld Bracht men het kind snel naar veiliger dreven. Door 't bewijs dat men vond Kan men V toen terstond Bet bericht van *p n redding doen geven. Oude» ofvoogden, vraagt rocrUw kinderen tot 15 jaar een kinderlegiMmatiekaart aan. Aanvrugfcrtiiullerefi verkrijgbaar bijt (loofden van scholen. Gemeentececreiarle&n (afd. Bevolking). Afdeelingsbeetnreo van hel Ned. Roode Krols. Prfle fO. 10 Minvermogenden kosteloos» Zonnewende Tijdswende. De S.S.-maii denkt er aan, waar hij zich ook bevindt. En hij voelt zich, daar ver weg aan het Oostfront, gedragen door die prachtige ge- meenschapsgedachte der S.S. En vooral in de dagen voor joolfeest, voor zonnewende, valt het hem soms zwaar zijn plicht te doen, z(jn plicht voor de groote Germaansche gemeen schap. Maar dan denkt hij aan zijn Germaan sche vooroudere, die deden wat hij nu doet en dit vanzelfsprekend achtten. Zonder uit zondering ging toen iedere weerbare man ten strijde voor het behoud van het vrije Germaan sche land. Zoudt gij, jonge Nederlander, dan willen achterblijven, dan durven achterblijven, nu het niet alleen gaat om een vrij Germanje, maar tegeljjk ook om het behoud van alles wat ons ras gedurende eeuwen aan kuituur waarden heeft gezameld? Aarzelt toch niet langer en neemt dienst bij de Waffen-S.S. of meldt TJ voor den Land storm Nederland 1 Beëediging nieuwe formaties Landstorm Nederland. Op het terrein van een kazerne in het Z. des lands zijn opnieuw eenige honderden leden van den landstorm Nederland door Mussert beëedigd. Als eerste voerde Gruppenführer Demel- huber het woord, die de beteekenis van den eed uiteenzette. De Nederlanders, die naar het Oosten gin gen, aldus spr., hebben de in hen gestelde verwachtingen niet beschaamd. In hen leeft de roemvolle geschiedenis van dit volk voort Uit waardeering daarvoor heeft de Führer Besloten de SS-pantsergrenadiers-regimen- ten 47 en 48, die deel uitmaken van de SS- pantsergrenadiers-divisie „Nederland", resp. de namen „Generaal Seyffardt" en „De Ruy- ter" te verleenen. Hierna verzocht spr. aan Mussert tot de eedsafname over te gaan. Waren wij, aldus spr., in 1914-1918 zoo genaamd neutraal, thans zijn wij volledig in den strijd ingeschakeld nu de oorlog, die in 1914 begon, in zijn laatste beslissende phase is getreden. Wanneer wij weten en geloo- ven, dat Nederland zal herrijzen ondanks de duizenden, die nog tegenover ons staan dan putten wij dit geloof uit het feit, dat in de Waffen-SS, pantsergrenadiers-divisie Nederland en de Landstorm, Neerlands zonen weer 3o!dsten worden, er. dac vooral goede soldaten. En wsar het thê.3.1 zoiinskisar dui delijk is, dat hei genie Ai Af Hitier de voile verantwoordelijkheid voor Eurapa's lot en leven draagt, zullt gij er in tr>y latere leven terecht trotscfc pp kunnen zijn tot de pioniers te hebben behoord, die aan hem den eed van trouw hebben ajgelegd. Vervolgens legden allen den eed af. Ten slotte wees Obergruppenführer Rau- ter op den storm, die over gansch Europa gaat. Mocht de vijand in het Westen komen om zijn anti-Europeesche poitiek met ge weld van wapenen door te zetten, hij zal ons bereid vinden, koste wat het 'koste. De Füh rer is onze garant voor de overwinning. Met den strijdroep: Adolf Hitler, Sieg Heil, waar mee allen instemden, besloot spr. DAGKALENDER - PERS- EN PROPAGANDALEIDER N.S.B. De persdienst der NSB meldt: De heer Ernst Voorhoeve is op zijn verzoek we gens gezondheidsredenen eervol ontheven van zijn functie als leider der hoofdafdeeling pers en propaganda van het hoofdkwartier. In zijn plaats is benoemd dhr H. J. Leeuwen berg, gemachtigde van den leider voor N. Brabant. - BRANDSTOFFEN VOOR KAMER HUURDERS EN PENSIONGASTEN. Ka merverhuurders en pensionhouders, voor zoo ver deze laatsten minder dan 10 gasten her bergen, kunnen in 't tijdvak var: 22 Dec. a.s. t.m. 31 Jan. 1944 op door de distributiedien sten bekend te maken tijdstippen een aan vraag indienen ter verkrijging van brand stof fenbonnen voor de periode Januari t.m. April 1944. BRANDSTOFFEN VOOR KOOK- DOELEINDEN. Houders van pensions, wel ke minder dan 10 gasten herbergen en waar van het inwonende gezin van den pension houder voor het jaar 1943-'44 een kookkaart „U 115" of „U 215" heeft ontvangen, kunnen ter verkrijging van een rantsoen kookkolen ten behoeve van hun inrichtingen van 22 Dec. a.s. tot 31 Jan. 1944 een aanvraag bij den plaatselijken distributiedienst indienen. Het rantsoen, dat alleen wordt verstrekt, indien aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan, geldt voor hst tijdvak 1 Jan, t.m. 30 Aprü --EXTRA RANTSOENEN BRANDSTOF EN GAS FN ELECTRICITEIT VOOR EN NA EEN BEVALLING. Veertien dagen vóór den vermoedelijken datum van de be valling mits deze bevalling gedurende het winterstookseizoen zal plaats hebben kan men op het distributiekantoor een aanvraag indienen ter bekoming van een eenheid extra vaste-brandstoffen. Men ontvangt dan vóór den vermoedelijken datum van bevalling een rantsoenbon voor één eenheid vaste brand stoffen. De daarop leverbare brandstoffen moet een kolenhandelaar bij voorrang afle veren. Indien noodig, kan men in plaats van deze eenheid vaste brandstoffen gas of electrici- teit verkrijgen. Men dient hiervan bij het indienen van de bedoelde aanvraag kennis te geven aan den distributieambtenaar, die in dat geval een bewijs afgeeft, dat op het gas- of electriciteitsbedrijf moet worden ingele verd. Koos men gas inplaats van de eenheid brandstoffen, dan zal men de beschikking krijgen over 75 m3 gas extra, had men elec- triciteit noodig, dan krijgt men de beschik king over 210 kWh extra. Vervolgens kan men van den dag der be valling af gedurende 15 maanden beschikken over 30 m3 gas of 120 kWh electriciteit per periode voor de babywasch. In principe worden deze extra-rantsoenen uitsluitend verstrekt aan de verbruikers, die hoofdzakelijk op gas of electriciteit koken en het rantsoen van 120 kWh aan degenen, die uitsluitend electrisch koken. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen, dat het door.de aanwezigheid van een electrischen boiler of een gasgeyser eco nomischer is, om, in plaats van gas, electri citeit of omgekeerd te gebruiken. In zoo'n geval kan door den verbruiker (in over leg met de betrokken gas- en electriciteitsbe- drijven) een regeling worden getroffen, waarbij zooveel mogelijk rekening hou dend met den wensch van den verbruiker electriciteit in plaats van gas of gas inplaats van electriciteit voor de babywasch wordt verstrekt. Zij, die voor kooikdoeleinden uitslui tend vaste brandstoffen gebruiken, ko men niet in aanmerking voor extra-brand stoffen in plaats van gas of electriciteit voor de babywasch. NED. VOLKSDIENST. Het interlocaal telefoonnummer X (Xantippe) van 't hoofd kantoor van de Ned. Volksdienst en Winter hulp Nederland, Benoordenhoutscheweg 7, Den Haag, is met ingang van 14 Dec. j.l. ver anderd in M (Marie). DINSDAG 21 DECEMBER 1943. Ziet toe, dat niemano kwaad met kwwad vergelde, maar weest te allen tijde op ha goede bedacht jegens elkander cn jegens allen. 1 Tiiess. 5IS. Zon op 8.49, onder 16.26. Maan op 1.37, onder 13.43. Nieuwe m. 27 Dec., Ie kw. 2 Jan. Verduisteren: Van 5 tot en met 25 December: 's Avonds van 16.30 u., 's Morgens tot 8.30 u. In verband met Kerstfeest zijn onze bureaux op a.s. Vrijdagmiddag, als op Zaterdag, na één uur gesloten. INBESLAGNAME VAN UIEN. Naar aanleiding van een bericht over inbeslagname van uien, meldt men ons, dat deze uien van A. W. te Borssele en A. L. te 's-Heerenhoek niet buiten de distributievoorschriften om waren verkregen, maar dat ze bij drie te lers te velde waren gekocht, om daarna, op naam dezer telers volgens wettelijken weg geleverd te worden, wat dan ook reeds met plm. 30.000 kg is gebeurd. Ontkend wordt door W. en L., dat deze uien voor den zwarten handel bestemd wa ren. Van andere zijde wordt het volgende ge meld Een controleur bespeurde, dat op het sta tion Driewegen reeds enkele dagen een met uien geladen wagon stond. Hij kreeg' arg waan en riep de hulp in van de marechaus see van den econ. opsporingsdienst. Het on derzoek bracht aan het licht, dat de land bouwer W. R. te 's-Heerenhoek een partij van 120.000 kg uien buiten om de veiling had verkocht aan de commissionairs C. G., J. V. en A. L. te 's-Heerenhoek; aan M. v. d. G. te Heinkenszand en aan A. W. te Borssele. Het had in de bedoeling gelegen om de enorme partij in Holland verder te verhan delen. Thans zijn de 120 ton in beslag geno men en zullen normaal over de veiling wor den verkocht. De ure van het oordeel komt. Maar dut oordeel komt niet, voordat God eerst nog heeft gewaarschuwd en de wereld alsnog een kans ge geven heeft, de allerlaatste kans. Een engel met het eeuwig Evangelie (Openb. 14: 7) verkon digt het aan alle natie en geslacht en taal en volk met groote stem: „VreeBt God en geoft Hem heerlijkheid. Aanbidt Hem en niet langer het beest". Een ernstige, krachtige Evangelie verkondiging wordt als een laatste waarschu wing over de wereld vernomen. O, welk een liefde on lankmoedigheid Gods te weerstaan en zelfs die laatste kans af te wijzen. Ds J. W. TONSBEEK. NED. HERV. KERK. Drietal: te Utrecht (vac. P. de Haas), C. M, van Endt te Amstelveen, J. B. Groenewegen te Zwolle en I. P. v. d. Waal te Haarlem (vroeger te Grijpskerke). Beroepen: te Amerongen, J, J. van Zorge te Nederhorst den Berg. Aangenomen: naar Zeist, Dr H. Berkhof te Lemele; naar Brielle, B. F. C. de Groot te Well en Ammerzoden; n. Lan ger en Korteraar, L. F. Sterk, hulppred. te Delfshaven. Bedankt: voor Zijderveld, L. F. Sterk, hulppred. te Delfshaven. GEREF. KERKEN. T w e e t a 1: te Workum, B. Slingenberg te Bierum en J. van Dijk te Opende (Gr.). Beroepen: te Haarlemmermeer (O. Z.), W. deGraaff te Gapingejte Workum, B. Slingenberg te Bierum. Aangenomen: naar Nijkerk (vac. A. Hoeneveld), G. Brinkman te Franeker. Bedankt: voor Driebergen (2e pred. pi.), C. Gilbuis te Leimuiden. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. A a «- genomen: naar Leiden, A. J. Snaaijer te Im- sum. - AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds H. J. Witkop nam wegens eme ritaat afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Noord- en Zuid-Zijpe. Tekst 1 Thess. 5:19. Ds Gerh. Huis nam wegens vertrek naar Gouda afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Langer en Korteraar. Tekst Habakuk 3:2 (midd. ged.). Ds J. v. Bruggen, gekomen van Wormerveer, werd door Ds D. Scheele bevestigd als 3e pred. der Geref. Kerk te Assen. TekstEzech. 37:9. Intreetekst Jes. 61 vs 3. Ds D. J. van Dijk nam wegens eme ritaat afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Oosterhaule. Tekst 2 Cor. 1313. Ds A. G. Haring, gekomen van Brakel, deed intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Lage Vuursche. Tekst Zach. 11:7. Bevestiger was Ds J. Ha ring te Giessendam. Tekst Jes. 51:16. Cand. H. F. Meijer werd door Ds D. Sieme- link te Oostermeer bevestigd als pred. der Ned. Herv. Gem. te Vierhuizen (Gr.) Tekst Hebr. 12lb en 2a. Intreetekst 2 Cor. 520. Cand. T. B. van Houten werd door Dr M. Bouwman van Nieuwendam bevestigd bij de Geref. Kerk te Tuindorp Oostzaan. Bevesti gingstekst Jes. 52:7. Intreetekst 2 Cor. 5:20. Ie KERSTDAG EN NIEUWJAAR. Aangezien Eerste Kerstdag en Nieuwjaar dit jaar op Zaterdag vallen, zal er in verschillen de kerken op le Kerstdag alleen des voor middags dienst zijn, terwijl de Nieuwjaars- dienst op Zondagmorgen 2 Jan. zal worden gehouden. KAPELLE. Aangezien dhr J. Bayens we gens hoogen leeftijd niet meer in aanmer king wenschte te komen werd als natobel der Ned. Herv. Gem. gekozen dhr B. de Jager. Vrouw in brand. Maandagmor gen heeft de ruim 60-j. A. Jans te Groningen die met haar 93-j. vader in de Sledemenner- straat woont, getracht de woning in brand te steken. De poging mislukte, doch haar kleeren vatten vlam. Een brugwachter wist de vlammen te dooven. Haar toestand is ern stig. Dienstbode verdween met de tap ij ten. Vrijdagavond zat een Amsterdamsche familie gezellig bijeen, terwijl de dienstbode Nelly in de keuken bezig was en daar vermoedelijk gezelschap had van het 2-j. ikind van de familie, zoo dacht mevrouw. In werkelijkheid was Nelly bezig met het opsluiten van de geheele familie. Terwijl de familie binnen druk aan het praten was, stond Nelly achter de kamerdeur, waar zij twee schroefoogen in de deur en den deur post schroefde. Ze deed dit merkwaardige werkje bijna geruischloos en vliegensvlug. Toen de schroefoogen diep in het hout za ten, verbond zij deze snel met een staal draad en haar werk was gereed. De geheele familie, die niets van het karweitje had be- (Zie vervolg op pag. 2.) Middelburg. De Ned. Volksdienst hield Zaterdagmid dag voor ongeveer 400 kinderen een kinder feest in de Bogardzaal. Medewerking ver leenden een conferencier, een goochelaar en een orkest, terwijl ook St Nicolaas en zijn knecht het feest bezochten. De kinderen kregen melk en versnaperingen. Onder de aanwezigen bevonden zich de leider van de NSDAP in Zeeland, dhr Korte en referent Kodat, alsmede de waarn. prov. leider van den NVD in Zeeland, dhr Kleian en het hoofd van de afd. organisatie, dhr Enzlin. Zuid-Beveland. KAPELLE. Toen de paardenknecht v. D. Zaterdag met paard en kar huiswaarts keer de, sloeg het paard op hol. De voerman zelf kwam met den schrik vrijeen der mede op de kar zittenden moest zich onder genees kundige behandeling stellen en werd per auto naar zijn woning vervoerd. De kar was erg gehavend. Tholen en StAPhilipsland. I ST. MAARTENSDIJK. In deze gemeente zijn nog slechts een 20 woningen, die niet aangesloten zijn op het electrisch net, zoodat ruim 600 woningen hierop aangesloten zijn, wat sedert 1941 een toename beteekent van ongeveer 300 woningen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1