PWïDAG 20 DECEMBER 1913 CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER UIT DE PROVINCIE RECHTSZAKEN VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL j HET VRQUWENHOEKJE >3e J&4*gan<Ev No, 0 BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. STRIJD BIJ CHERSON, KIROWOGRAD EN NEWEL. - SOWJET-DOORBRAAK- POGINGEN VERIJDELD. - DE GE VECHTEN IN ITALiË. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Aan toet bruggehoofd van Cherson stortten herhaalde vijandelijke aanvallen in het afweervuur van alle wapens bloedig ineen. In het gebied van Kirowograd konden gis teren alle pogingen der Sovjets, door onze stellingen heen te breken, verijdeld worden. Eigen tegenaanvallen wonnen verder terrein. Ten Zuidwesten van S j 1 o b i n verzwakte de gevechtsactie. Een plaatselijke penetratie werd in een tegenaanval gezuiverd. Nieuwe concen traties der Sovjets werden door doeltreffend artillerievuur uiteengeslagen. Ten Zuiden van Newel mislukten in harde gevechten alle doorbraakpogingen van den vijand. Ten Noord westen der stad valt hij, ondersteund door ster ke pantser formaties, met toenemende heftig heid aan. Onze taai vechtende troepen schoten hier 41 Sovjetpantserwagens stuk en brachten den vijand zware bloedige verliezen toe. In deze gevechten hebben zich de Noord-Duit- sche 290e divisie infanterie onder bevel van den luitenant-generaal Heinrichs en de Pom- mersche 122e divisie infanterie onder bevel van dien luitenant-generaal Chili bijzonder on derscheiden. In den tijd van 16 tot 18 December vernie tigde de luchtmacht 52 sovjetvliegtuigen. Twee ugcn machines worden vermist. Bij aanvaisgevechten ten Noordoosten van S j i t o m i r op 9 en 10 December heeft zich luitenant Schumacher, compagniecommandant in een regiment grenadiers, door ongewone dapperheid onderscheiden. Aan het hoofd van zijn compagnie oprukkend, vondl hij den hel dendood. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaanse he front bleef het ook gis- terjm kalm. Aan de Adriatische kust werd een belangrijk heuvelterrein door onze troepen heroverd. Tegenaanvallen van den vijand wer den onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De gevechten duren nog voort. Beschermingsvaartuigen der marine en boordgeschut van een konvooi schoten voor de 'kust van West-Frankrijk drie aanvallende vijandelijke 'bommenwerpers omlaag." Het leven in Berlijn. De correspondent van de N.R.C. te Berlijn meldt Het leven in de Rijkshoofdstad wordt voor een groot deel bepaald door de oorlogvoering uit de lucht. Dit is vooral 's avonds het geval. Een maand geleden nog toonde Berlijn, on danks den oorlog, ondanks den totalen oorlog toch betrekkelijk veel van hetgeen men zoo in een wereldstad verwacht. Men heeft in de laatste drie weken zoo dikwijls kunnen hooren en lezen: Berlijn is Berlijn niet meer. Het is zoo. Berlijn is 's avonds tegen zevenen een doode stad. De straten, die ondergrondsdhe, de trams en dergelijke zijn vrijwel leeg. Ver tier is er niet meer. De menschen blijven thuis. In deze stadi, die zoo zwaar is getroffen en wellicht nog meer zal worden geteisterd, is het leven natuurlijk verre van normaal. Bo vendien wordt de bevolking, als zij iederen dag weer door de buurten moet waar het leven is uitgedoofd, waar lange rijen huizengeraamten staan afgewisseld door trieste kale plekken en puinhoopen, door dit beeld beheerscht. De menschen zijn nog ernstiger geworden, de lach is feitelijk uit Berlijn verdwenen. De gedach te, dat het eenige malen beleefde niet het einde van het leed beteekent, maar dat ver wacht moet worden, dat het zich wie weet hoeveel keer zal herhalen, brengt dlat ook mee. Men komt niet tot het rustig lezen van een boek of tijdschrift. Er wordt aan het radio toestel gedraaid om te constateeren of een bepaalde^ zender, d|ie wordt uitgeschakeld als vijandelijke vliegtuigen de Rijksgrens hebben overschreden, nog speelt. Als dit niet meer zoo is beginnen de voorbereidingen. De kof fers worden gepakt, en men gaat zich kleeden op het verblijf in de koude, afschuwelijke schuilkelders. Eenige dagen heeft Berlijn rust gehad. Vermoedelijk zijn de grondmist in En geland en de gunstige mogelijkheden, die voor den Duitsohen afweer bestonden, daarvan de reden geweest. Donderdagavond precies half acht was het weer zoover. Alarm 1 Men leert in den kelder den aard van de menschen kennen. Iedereen heeft zoo zijn kost- 125) DE „VERDOEMDEN' door H. Kingman s. k Was net zoo nuchter als nu", zegt Jo chem, die dan naar boven gaat om zijn weinige bagage in ordle te brengen. De voorspelling van den waard komt dit iceer niet uitom precies vijf uur, Jochem is nauwelijks gereed met hèt eten, ratelt de kar van_ Christiaan Junger voor de deur. Die wordt g' Oidcen door twee stevige, weldoorvoede paarden. De tocht verloopt voorspoedig, geheel volgens programma. Aan den avond van dien dag is Junger ongeveer op, de helft en het gezelschap overnacht in een taveerne langs den weg. Spoedig zoekt Jochem zijn slaapplaats op. De twee andere reizigers bevallen hem slechts matig. Bovendien is hij niet in een stemming, om veel te praten. Bunzlau, dat, omdat wéér vroeg afgereden is, in den vóóravond wordt bereilrt, wekt een massa herinneringen bij Jochem op. Hier heeft hij, als ^leerling, met Dreckmeyer gewerkt. Hier maakte hij kennis met Gebhard, wat tot gevolg had, dat 'beiden de wijde wereld) in trokken. t Is, of er niets veranderd is. Hij herkent j jUWen' winkels. Hij weet nog zeer goed den weg naar Gebhards ouderlijke wo- ""v 'u za'k'i ^aar den toestand vinden Echter besluit hij eerst, logies in een her- berg te zoeken. Mogelijk is er een gelegen heid in de buuft, waar hij een en ander ge waar worden kan. Zijn oog valt op het loge- baarheden, die hij wil behouden. De degelijken en verstandigen hebben eten en drinken mee genomen, een extra costuum of een mantel en, wat zoo dikwijls voorkomt, het huisdier hond, kat, parkiet of kanarievogel, en niet te vergeten een wollen deken, die, in het water gedompeld, van dienst kan zijn bij het ver laten van brandende huizen en straten, de vrouwen bovendien een hoofddoek ter bescher ming van hun haar. Er zijn er ook, die het heel anders opvatten, de onverschilligen. Ongeveer een half uur na het alarm begint de luchtafweer in actie te komen. Men kan zich nauwelijks iets beklemtnenders voorstel len dan het doorstaan van een aanval in een van de huizenkelders onder de woonwijken van Berlijn. Men zit daar en luistert en wacht. Buiten schijnt de hel te zijn losgebroken: de luchtdioelkanonnen, zware en lichte knallen, machinegeweren ratelen, vliegtuigen vliegen laag over, bommen fluiten, sissen of slaan in. De raid is, zooals dat feitelijk gebruikelijk is, in zoo kort mogelijk tijdsbestek uitgevoerd. Het alarm duurde van half acht tot negen uur. Nietemin was de aanval zeer hevig. Het was reeds te merken in den schuilkelder. Toen wij na den aanval op straat kwamen, zagen wij dat de hemel boven een groot deel van de stad weer rood was. Wederom waren groote branden veroorzaakt. Een korte tocht naar de binnenstad bevestigde de eerste con clusie ruimschoots. De officieele berichten ■spreken ook van aanzienlijke schade aan woonwijken enz. Er schijnt een groot aantal mijnen, fosfor- en brandbommen te zijn neer geworpen. Toch krijgt men den indruk dat de aanval niet zoo geconcentreerd is uitgevoerd als de vorige keeren. De verdedigers stonden voor een moeilijke taak. Tijdiens den aanval hingen de wolken laag en de -maan was nog niet op. Toch meld de het weermachtsbericht, dat 38 vliegtuigen zijn neergehaald. Churchill's toestand. (D.N.B.) Het bulletin van Zaterdagmiddag over den gezondheidstoestand van den Brit- schen minister-president, Churchill, luidt: „De pols is ietswat onregelmatig geweest, doch de temperatuur daalt en de longontsteking ver dwijnt geleidelijk." Korte Berichten. De correspondent te Londen van de Ya meldt, dat Londensche politieke kringen van meening zijn, dat wanneer Churchill zich ten gevolge van zijn ziekte tijdelijk niet met de regeeringszaken zal kunnen bezighouden, hij vervangen zal worden door Eden. (D.N.B.) (D.N.B.) Generaal-veldmaarsohalk Rom mel, die van den Firhrer de opdracht 'heeft ontvangen de verdedigingswerken van de ves ting Europa te inspecteeren is na voltooiing van zijn inspectiereis door Denemarken, in het hoofdkwartier van generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt aangekomen. De beschikbaar gestelde raapolie. „Prima product van eigen bodem", aldus beschrijft een verslaggever van „De Telegr." de kostelijke gave van den Ned. akkerbouw, het vloeibaar vet met hooge voedingswaar de, dat aanstonds alle woningen binnenkomt. Per hoofd krijgt de burgerij tegen een be scheiden prijs toegewezen 180 gram geraffi neerde raapolie. Deze olie is prima, leent zich voor dezelfde gerechten als de meer beken de slaolie, die tiit aardnoten wordt geperst. Hij waarschuwt echter, dat deze olie niet even houdbaar is als de aardnoten-olie en 't dus aanbeveling verdient deze niet al te lan gen tijd te bewaren. De voorbereiding van het gereed maken van 9 millioen porties heeft veel tijd gevor derd. Na de vulling moesten de flesschen over talrijke grossiers worden verdeeld en deze weer over hun klanten, de winkeliers. Er wordt echter regelmatig doorgewerkt om te trachten nog vóór Kerstdag deze extra— vetrantsoenen ter beschikking der bevolking te kunnen krijgen. De grootte der rantsoenen houdt verband met den inhoud van normale flesschen. Een halve flesch zal 360 gram, d.i. 2 rantsoenen kunnen bevatten, een heele flesch 4, of 720 gram. Het zal dus aanbeveling verdienen, dat men zooveel mogelijk bij den winkelier met tweetallen rantsoenen komt. Bij een oneven getal rantsoenen, zal de kruidenier moeten uitwegen. ment „De dubbele sleutel", waar hij spoedig gereed is. En dan heeft hij een méévaller. Want als hij, na het avondmaal, een praatje met den hupschen waard maken gaat en zoo terloops informeert, of die temet een familie Wald- mont kent, luidt het verbijsterende antwoord.' „Mijn vrouw 'heet Waldlmont". „Haar voornaam?" vraagt Jochem verrast. „Trude", zegt de waard, dlie het vragen niet begrijpt. Dan weet Jochem in eeneneen zuster van Gebhard, een jaar of tien ouder. Flauw her innert hij zich 'haar. „De zuster van Gebhard", zegt Jochem. „Heeft zij wel eens iets van hem gehoord?" „Die is een jaar of tien geleden den 'hort opgegaan. Met nóg zoo'n snuiter. Die twee zullen wel wat klaar gemaakt hebben 1 Een mooie jongen, die Gebhard, om niets meer van zich te laten 'hooren. Zijn moeder is van verdriet gestorven. Zijn vader leeft nog. Die woont bier een eind vandaan, in Liegnitz. Dan leven er ook nog een broer en een zuster, be halve mijn vrouw. Heb je Gebhard gekend? Ik zoo'n beetje. Er werd niet meer over hem gepraat. Een jongen, die van huis gaat en niets meer van zich laat hooren, moge ver doemd zijn. Dat 'hebben zijn vader ra moeder niet verdiend. Hij was een ondankbare." „U vergist u," merkt Jochem op. „Die twee hebben niets bijzonders klaar gemaakt. Ik was zijn kameraad. We (hebben heel wat beleefd. Nu ik terug ben, wou ik van Gebhard komen vertellen. Ik bemerk nu wel, dat ze niets van hem vernomen hébben." (Wordt vervolgd.) Voor hst geval dut de krn.'djnier «iet tij dig een vo.Mrsijdt v'seïïcad al 'clan ten soii oaitrèAjjdfc, wosis hen, it: overwe ging gegsyen et;i verjeenn^, tos ts pasten, opdat ten slotte ieclers klan. ten minste sijr. deel krijgt van dl Sogy&ïlheid waarop zijn gtiin recht hs§H- VERTRAAGDE OVERKOMST VAN POSTPAKKETTEN VOOR KERSTMIS. P. T. T. betreurt het ook voor Kerstmis geen extra maatregelen te kunnen nemen om een vlot vervoer van postpakketten te verzeke ren; rekening moet worden gehouden met een vertraging van verscheidene dagen. Daarom wordt aangeraden de vc sending zooveel mogelijk te beperken. In geen geval moeten waren, die spoedig aan bederf onder hevig zijn, worden ingesloten, Van PTT-zijde zal streng worden gelet op stevige en doelmatige verpakking, zorgvuldi ge adresseering, zoowel op het pakket zelf als op de adreskaart. Ten zeerste aanbevolen wordt een tweede adres in het pakket te sluiten, waarop tevens naam en adres van den afzender is vermeld. DE W.A. FRONTZORGACTIE. Aan een mededeeling van de W.A. is het volgen de ontleend De W.A.-frontzorgactie 1943-'44 begon in Sept. van dit jaar. Ruim 100 voorstellingen voor volwassenen zijn gegeven, hetgeen glo baal berekend wil zeggen, dat een 65 a 70.000 Nederlanders de W.A.-frontzorgactie hebben gesteund. Thans is reeds meer dan f 150.000 binnen gekomen. In deze vier maanden zijn tevens 150 kindervoorstellingen georgani seerd, die gratis toegankelijk waren voor de kinderen van frontstrijders, van de in het Oosten werkende boeren en van de in het buitenland werkende arbeiders. Ruim 100.000 kinderen hebben hiervan kunnen genieten. Er zijn echter nog steeds groote gezelschappen, die nog afzijdig staan. SANEERING ASSURANTIEBEROEP. Op 9 December 1943 is in de Ned. Staats courant afgekondigd het vierde besluit van den secretaris-generaal voor Bijz. Econ. Za ken tot uitvoering en aanvulling v: ,i het be sluit no. 218-1941 betreffende het verzeke ringswezen. Door dat besluit wordt de grond slag gelegd voor de saneermg van het bfcrnep van de assurantielusschenpersonen (makelaars in assurantiën, assurantiebezorgers, assurantie agenten en sommige gevolmachtigden). Dit be sluit kan worden aangeduid als het eerste sa neeringsbesluit assurantietusschenpersonen (S. A.). Door het saneeringsbesluit wordt het beroep der assurantie-tusschenpersonen op 24 Decem ber 1943 gesloten verldaard. Personen, die na dien datum tot dat 'beroep wenschen toegelaten te worden, moeten eerst een toelatingsonthef fing vragen, welke slechts zal worden afgege ven, als zij aan vestigingseischen voldoen. Het saneeringsbesluit berust dus op hetzelfde prin cipe als de vestigingswet kleinbedrijf. Op één punt verschilt het saneeringsbesluit aanmerkelijk van de vestigingswet kleinbedrijf, n.l. doordat aan de niet toegelatenen niet slechts de bedrijfsuitoefening verboden is, doch „ieder verkenen van bemiddeling bij het totstandkomen, wijzigen of verlengen van een verzekeringsovereenkomst" en „ieder ontvan gen of bedingen van provisie". Des kundigen schatten het aantal uitgescha kelde personen op ^linstens 40.000 personen. Over de richtlijneri voor de ontheffingen zal de secretaris-generaal in -het algemeen vooraf advies inwinnen van een verzekeringsraad, waarin ook de verzekeringsondernemingen ver tegenwoordigd zijn. In ieder geval zal een al- gemeene ontheffing verleend worden tot 1 April 1944 om de voorbereidende maatregelen voor de invoering van het besluit te kunnen treffen. J. A. HOEKENDIJK f. Te Heemstede is op 72-j. ouderdom overleden dhr J. A. Hoekendijk, de man, die voor de Chr. Ver een. voor lijders aan vallende ziekte te Haar lem en te Heemstede vele jaren heeft gear beid met al de kracht van zijn toegewijd hart. W. J. VAN SLIJPE f. In den ouder dom van 85 jaar is te Goudriaan overleden dhr W. J. van Slijpe, oud-burgemeester der gemeenten Goudriaan en Ottoland. V. NOEST f. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 80 jaar overleden dhr V. Noest, van 1915 tot 1929 voorzitter van het bestuur van de Rijksverzekeringsbank. VERVALS CHING VAN BONNEN VOOR VLAKGLAS, CEMENT ENZ. De al- gem. gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid heeft den laatster, tijd een niet onbelangrijk aantal vervalschin- gen geconstateerd in den geschreven tekst der bonnen voor vlakglas, alsmede der z.g.n. burgemeesterbonnen voor cement, metsel steen, dakpannen, teerproducten, dakriet enz. Aan de hand van het door den dienst van den algemeen gemachtigde toegepaste admi nistratiesysteem komen dergelijke verval- schingen altijd na eenigen tijd aan het licht. Tegen de vervalschers zal streng worden op getreden. Verscheidene processen-verbaal zijn reeds tegen delinquenten opgemaakt op grond van art. 8a van de Distributieregelings- beschikking 1941 van het Economisch Sanc- tiebesluit 1941. Vanzelfsprekend kunnen daar naast ook door de desbetreffende rijksbu- reaux nog ingrijpende maatregelen worden getroffen tegen handelaren en andere tus- schenpersonen, die door het aannemen van kennelijk vervalschte bonnen de distributie bepalingen overtreden. - BROODBAKKERITEN MOGEN BIJ SNEEUWVAL VROEGER BEGINNEN. Gedurende het jjjdvak va;-. 15 Dee- 1943 tot en met 31 Maart 1944 mogen de broodbakke- rijen bij sneeuwval, welke stagnatie in de broodbezorging veroorzaakt, twee uur vroe ger met den arbeid beginnen, dan in de Ar beidswet is bepagld. Tevens mag alsdan het deeg of brood, dat na 20 uur van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, van 8 uur af vervoerd en van half 9 af verkocht of afge leverd worden. Verduisteren: Van 5 tot en met 25 December: 's Avonds van 16.30 u., 's Morgens tot 8.30 u. HET LEDEREN VEST. De landbou wersknecht P. K. te Wolfaartsdijk verkocht aan den Goesenaar J. K., een lederen vest te gen den prijs van f 60. De marechaussee van den econ. opsporingsdienst hoorde van dit zaakje en greep in. Ondertusschen kwam uit dat P. K. het vest dezen zomer gevonden heeft langs den dijk en zich dit wederrechtelijk heeft toegeëigend. Middelburg. Mej. K. alhier kreeg proces-verbaal we gens verduistering van twee melkbonnen en een zilverbon. Goes. Het correspondlentschap N. en Z.-Beve- land van de Ned. Vereen, tot bescherming van Dieren hield Zaterdag j.l. een clubmiddag in het „Grand Theater" alhier. Na het openings woord van den correspondent dhr J. J. N. v. Damme, waarin hij meedeelde dat het ledental gestegen is van 18 tot 130 en dat dé jeugd club thans 220 contribuantj es telt, sprak hij over „Dierenbescherming vooral nu". Mej. F. A. C. v. d. Bosch richtte zich meer in het bij zonder tot de jeugd, welke in grooten getale aanwezig was, en sprak over „Kennis kweekt liefde". Ter afwisseling werden eenige na tuurfilms over Hoenders en Vogels vertoond, terwijl kern-leidster mej. J. R. Duvekot zich als declamatrice verdienstelijk maakte. Met het verstrekken van korte instructies aan de jeugd werd den mkkfag besloten. W. V. deen aangifte van diefstal van zij it fiets, die hij Zaterdagavond onbeheerd voor een café aan de Groote Markt had la ten staan. Tegen T. K. werd proces-verbaal opge maakt wegens openbare dronkenschap en het zich in spertijd op straat bevinden. De leurder P. M. alhier dreef een han deltje in elastiek, garen en haarkammen, maar bedong daarvoor veel te hooge prijzen. Vrijdag kwam hij aan de woning van een marechaussee en bood het elastiek aan tegen f 1 per m. Het gevolg was een proces-verb. Zuid-Beveland. RILLAND BATH. Deze/ dagen hield de O. L. S. een ouderavond. De opkomst was goed. Tot leden der oudercommissie werden herkozen dhrn Weyers, J. Woutersen en Hir- des, terwijl in de plaats van dhr Chr. Traas die niet herkiesbaar was, dhr A. Rijnberg ge kozen werd. Het hoofd der school, dhr L. J. Goedbloed, besprak verschillende schoolzaken. Daarna werd het werk der leerlingen bezichtigd. De avond werd verder gevuld met voordrachten. Walcheren. GRIJPSKERKE. Bij B. op Buttinge wer den vijf vette konijnen gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Zeeuwsch-Vlaanderen. GROEDE. Een tweetal kommiezen was Woensdagavond op het postkantoor alhier bezig de binnenkomende pakketten te con troleeren of geen Belgische shag verzonden werd. Zij hadden hun rijwielen buiten voor het kantoor laten staan. Toen zij klaar wa ren en weg wilden rijden, kwamen zij tot de ontdekking, dat onverlaten hun banden had den doorgesneden. (P. Z. C.) In de donkere dagen voor Kerstmis.... In de donkere dagen voor Kerstmis gaan de gedachten van vele moeders naar hun jongen aan het front. Dappere moeders van dappere kerels I Eens zal de geschiedenis van dezen gigan- tischen strijd van den Germaanschen mensch worden geschreven, dezen strijd voor het be houd van al hetgeen door de eeuwen heen door zijn ras werd gewrocht.De offers, door vele moeders gebracht, zullen daarbij zeker niet aan de vergetelheid worden prijsgegeven. Een overwinning van het slavendom, een over winning van den bolsjewistischen beestmensch zou beschaving en kuituur voor eeuwen ver nietigen, zooals dit in Rusland is geschied. En de moeder, de Germaansche moeder, zal geen rol meer hebben te spelen in die „nieuwe orde" i Dat dit nimmer zal gebeuren, daar staat de DuitBche soldaat borg voor! Hierin wordt hij gesteund door zijn Germaansche broeders, vaak niet door het aantal, maar door de idee. Jonge Nederlander, besef Uw plicht en volg den roep: Behoed Europa voor den onder gang! Meldt U bfj de Waffen-S.S.I MAANDAG 20 DECEMBER 1943. Wij vermanen u brooders, wijst de on^e- regeldesi terecht, beurt de kleinmoedigeu op, komt op voor de zwakken, hebt g„duld met allen. 1 Thees. 5: 14. Zon op 8.48, onder 16.26. Maan op 0.31, onder 13.23. Nieuwe m. 27 Dec., Ie kw. 2 Jan. De oude traditie van het midwinterhoorn blazen wordt in de Twentsche buurtschappen nog ieder jaar van 621 December gehand haafd. CNF/A. J. Brusse/Pax m Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft den 23-j. binnenschip per M. P. de H. uit Wissekerke, thans ge detineerd, veroordeeld tot 7 mnd. gev. straf met aftrek voorarrest tot heden. Verd. had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een fiets te Goes en had een marechaussee te Kortgene beleedigd en bij zijn arrestatie ver zet gepleegd. De eisch luidde 6 mnd. gev. A. B., 42 j., sleeper te Vlissingen, thans gedetineerd, was ten laste gelegd het stelen of verduisteren van plm. 50 zakken kolen, ten nadeele van de kolenvereen. Het Eiland te Vlissingen, bij het vervoer van het station naar het pakhuis van genoemde vereen. B. werd veroordeeld tot 4 mnd. gev. str. met .aftrek tot heden. Eisch 4 mnd. gev. De 33-j. transp.ondern. P. B. en de 60-j. sleeperskn. P. B., beiden uit M'burg, die te Vrouwenpolder een paard, dat weigerde te loopen, een touw me.t ketting rond den hals hadden gedaan, en aan een anderen wagen hadden vastgemaakt, en deswege verdacht van dierenmishandeling terecht stonden, werden vrijgesproken. De eisch luidde resp. f 75 of 25 d. h. en f 25 of 10 d. h. De 20-j. slager A. A. v. Sch. te Bergen op Zoom, die op het station te Kapelle een fiets wegnam en die verkocht, zag zich conform den eisch veroordeeld tot 6 mnd. gev. straf. Tenslotte werd de 42-j. koopman in manu facturen J. Z. te Goes wegens abortus ver oordeeld tot 5 mnd. gev. straf. De droefheid der wereld kan zich openbaren onder tranen, die schijnbaar van droefheid naar God getuigen. Als Naomi aandringt bij haar schoondochters om afscheid te nemen, dan wee- nen beiden, Orpa zoowel als Ruth. Ze kunnen niet scheiden. Maar ten laatste blijkt toch, dat Ruth uit een ander beginsel leefde dan haar zuster. Eindelijk neemt deze afscheid, al is het dan onder veel misbaar, maar ze gaat heen, omdat Moab haar onwederstandeljjk trok. De ryke jongeling is niet verre van het Koninkrijk Gods. Maar toch gaat hij weg, teleurgesteld door Jezus, die door het lieht der wet hem liet zien, hoezeer zijn hart zich hechtte aan zijn aardsche goederen. Hij ging bedroefd heen. Demas, die langen tijd Paulus' metgezel en medearbeider is geweest, kreeg toch de tegen woordige wereld weer lief. Ernstige prediking tot nauwgezet zelfonder zoek. („De Wekker".) NED. HERV. KERK. Beroepen: te Zwolle (vac. G. Horreus de Haas), H. de Boer te Oudkerk. Aangenomen: naar Rotterdam-C., H. S. J. Kalf te Gouda. OUD GEREF. GEM. Beroepen: te Den Haag, M. A. Mieras te Ter- neuzen. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Benoemd te Arnhem, Ds E. Raams, em. pred. aldaar. UIT DE GEREF. KERKEN. Wegens afwezigheid van Dr A. A. L. Rutgers wordt het voorzitterschap van Deputaten voor de Correspondentie n-.at de Hooge Overheid tij delijk waargenomen door Mr ür J. Ddimtr, Prinses Mariannelaan 109, Voorburg. KORTE BERICHTEN. Wijlen dhr W. v. Voorst te Voorthuizen heeft aan de kerk voogdij der Ned. Herv. Gem. aldaar een be drag van f 1000 gelegateerd. Ds L. R. Aalbers, Ned. Herv. pred. te Ouderkerk a. d. Amstel, herdenkt vandaag zijn 40-j. ambtsbediening. Vandaag staat Dr M. M. den Hertog, sinds 1909 Ned. Herv. pred. te 's-Graven hage, 40 jaar in het ambt. ELLEWOUTSDIJK. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is herkozen als ouderling dhr C, v. d. Schraaf en als diaken dhr L. de Broe- kert. In een vacature van diaken werd geko zen dhr J. J. Smallegange. WESTKAPELLE. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is herbenoemd tot kerkvoogd dhr A. Roelse en tot notabelen de heeren P. Lievense, W. Flipse en L. Huybregsen. AXEL. Aan mej. Jansen Verplanke, on- werwijzeres aan de O. L. S. alhier, is op haar verzoek per 1 Jan. 1944 eervol ontslag verleend. In deze vacature is benoemd mej. L. A. Antheunis te Sas van Gent. Iets lekkers voor den extra stroopbon. Stroop'koeken (een soort t a a i -1 a a i). 250 gr. stroop, 250 gr. bloem, y2 theelepel zout, wat citroenessence, anijs zaad, 1 theelepel kaneel- of koekkruidensur- rogaat, 5 gr. potasch (bij den drogist ver krijgbaar). De stroop iets vloeibaarder ma ken door ze op een zacht vuur even te ver warmen. Het gezeefde meel met de essence, het zout en de kruiden erdoor kneden en de in wat koud water opgeloste potasch toe voegen. Het deeg 1 a 2 dagen, zoo mogelijk een week laten rusten, het dan uitrollen en er rechthoekige koeken van snijden. Deze rechthoeken op een ingevet bakblik in een matig warmen oven gaar bakken 15 min.) Kruidkoek met stroop. 125 gr. zelfrijzend bakmeel, 65 gr. huishoudstroop 25 gr. bruine basterdsuiker, ruim Yi dl tapte melk (wat anijszaad), 1 theelepel kaneel, een snufje kruidnagelpoeder of de surrogaten daarvan, zout. Alle droge bestanddeelen door elkaar roeren. De melk door de stroop roe ren en met deze vloeistof het droge mengsel zoo vlug mogelijk tot een stevig soepel deeg dooreen kneden. Het deeg in een met boter ingesmeerden vorm leggen en in een matig waren oven gaar bakken, plm. 1 uur. Of het deeg in een met boter besmeerd stroopblik doen, het blik goed sluiten, in een pan plaat sen en kokend water toevoegen tot plm. 4 cm onder het deksel van het blik. Het water vlug aan de kook brengen en a 1 uur zachtjes laten koken. Het blik uit de pan nemen en den koek eruit laten glijden. Deze in plakjes snijden en op de feestdagen bij de „thee" of „koffie" presenteereu. Stroopwafeltjes. 100 gr. bloem, 50 gr. bruine basterdsuiker, 50 gr. margarine, 2 theelepels kaneelsurrogaat of koekkruiden, zout, plm. 1dl. water, stroop. De margarine met de suiker vermengen, de bloem, de kruiden, zout en zooveel water toevoegen tot het beslag dun uitvloeit. Een bakblik dun met margarine of olie insmeren. Op een afstand van 4 cm. met een theelepel tje wat beslag er op leggen. De koekjes in een heeten oven bakken. Baktijd 15 min. De koekjes plat neerleggen, koud laten woiden en twee aan twee met wat stroop op elkaar plakken. GELD IN PLAATS VAN PUNTEN. De manufacturier P. Wiebols te Zierikzee liet, toen hij in Augustus' van dit jaar 5% meter zijde verkocht, den kooper, die geen textielpunten had, in plaats daarvan een be paald bedrag betalen. De vaststelling van den verkoopprijs voor de zijdie was dus niet vol gens de voorschriften geschied. Deze over treding van' het Prijsvormingsbesluit beboette I de Haagsche Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching met f 2000. BAKKERS VERKOCHTEN TE DUUR BROOD. De Inspecteur voor de Prijs- betheersching te 's-Gravenhage heeft dezer da gen de volgende bakkers wegens het te duur verkoopen van brood veroordeeld: E. de Vos, St. Jansteen f200 boete; M. Geuze, Tholen, f 200 boete en L. Baart, Kloosterzande f 200 boete.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1