VOOR DEN ZONDAG ra BINNENLAND DAGKAIENDER KERK EN SCHOOL 3^TrEK3?AG 18 DECEMBER 1943 £8e J&a^gaag^ Ho. CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L, Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. B»rg 2628 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. serwagens werden in het gebied van één ar meecorps stukgeschoten. De bolsjewisten breldr den hun aanvallen gisteren ook uit tot het ge bied ten Westen en ten Noordwesten van Newel. Plaatselijke aanvallen op een vooruitsprin genden stellingsector ten Zuidien van Lenin grad mislukten met zware verliezen voor den vijand. Aan het Zuid-Italiaansche front duren de afweergevechten aan weerszijden van Venafro voort. In den Oostelijken sector zetten Britsche strijdkrachten, door sterke ar tillerie- en luchtstrijdkrachten gesteund, hun aanvallen voort. Tijdens verbitterde gevechten behaalde die vijand, in weerwil van zware, bloedige offers, slechts geringe terreinwinst. De beoogde doorbraak mislukte. Talrijke pant serwagens van den vijand werden vernield. 10 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neerge schoten. Formaties vijandelijke vliegtuigen vlogen overdag boven de Duitsche Bocht en wierpen een groot aantal brisant- en brandr bommen neer op woonwijken van verscheidene Noordwest-Duitsche plaatsen. Hier door ontstonden vooral te Bremen groote verwoestingen. Onvervangbare cultuurmonu menten werden vernietigd. In de avonduren deden formaties Britsch- Amerikaansche bommenwerpers opnieuw een zwaren terreuraanval op de R ij k s h o o f d - j stad. Er ontstond aanzienlijks schade. Strijdr krachs es van de. .luchtverdediging vïHaeliÜea ondanks de ten gevolge van de weersomstan- j digheden moeilijke voorwaarden voor den af weer, voor zoover tot dusver is geconstateerd, 38 der aanvallende Britsch-Amerikaansche bommenwerpers. De ziekte van Churchill. In het jongste bericht omtrent den gezond heidstoestand van Churchill wordt medege deeld, dat de longontsteking zich mot verder heeft uitgebreid. De verbetering van den al- gemeenen toestand houdt aan (D.N.B.) S.P.T. verneemt uit Londen: Een groote geruststelling heeft gistermorgen te Londen het nieuwe bulletin over Churchill's ziekte ge bracht. Algemeen verwacht men in Engeland, dat de minister-president, die reeds 69 jaar is, met zijn ijzeren gestel de ziekte te boven zal komen, alhoewel, zooals b.v. de Times schrijft, een tweede longontsteking binnen enkele maan den toch wel te denken geeft. Opmerkelijk is het dat in de krantenberich ten ook een zeker verwijt aan Churchill te lezen is, omdat hij er niet aan heeft gedacht dat zulke groote reizen als die hij den Iaat- sten tijd! ondernomen heeft, veel te veel van zijn. krachje^ zou vergen. Men moet niet ver geten, schrijft de Daily Telegraph, dat Chur chill reeds een man van bij de 70 is. De Times schrijft, dat Churchill hindernissen heeft over wonnen, die een jongere man zelfs zouden heb ben afgeschrikt. Russische voorbereidingen voor een winteroffensief. De Duitsche verkenning heeft verschillen de verschijnselen geconstateerd, die wijzen op grootscheepsche voorbereidingen van de Sovjet-Russen voor een winteroffensief tus- schen Leningrad en Newel, meldt de N.R.C. Korte Berichten. Bij een aanval van Engelsch-Amerikaan- sche vliegtuigen op den Piraeus, de havenstad van Athene, zijn 29 personen gedood en meer dan 100 gewond. (D.N.B.) Nabij Hedsprings in Noordl-Carolina is Donderdag een expressetrein op de brokstuk ken gereden van een expressetrein, die kort tevoren ten deele ontspoord was. Bij het on geluk werden meer dan honderd reizigers ge dood en talrijke andere gewond. (D.N.B.) S.P.T. meldlt uit Berlijn: Opnieuw heb ben Britsche vliegtuigen Donderdagavond de Duitsche hoofdstad aangevallen. De aanval, die als nieuwe terreuraanval van aanzienlijken omvang wordt aangemerkt, werd uitgevoerd bij slecht weer. Vooral woonwijken van de stad zijn getroffen. Adventsbede en Adventsboodschap. Ontwaak, ontwaak, trek sterkte aan, gij arm des Hèeren... Jes. 51:9, Waak op, waak op, trek uwe sterkte aan, o Sionl... Jes. 62: 1. Israël ontvangt in zfjn ballingschap een stroom van vertroostingen. Van zyn, ellendig heden mag 't uitzien naar een toekomst van mateloos geluk: wederkeer in Kanatln, her bouw van stad en tempel, de komst van den Messias, Zjjn werk, Zijn rijk, dat alles wordt door het profetisch woord aan Israël voor oogen gesteld. Van dat Godswoord drager te mogen zijn," zelf naar zoo'n toekomst te mogen uitzien en er anderen op te wijzen, dat is •t wonderheerlijk profetenwerk. Maar 't is tegelijk zulk een onmenschelyk zware lastl Wat z^jn we met een toekomst, die altijd toekomst blijft? Als God zulke rijke beloften voor Z(jn volk heeft, waarom dan nu die ballingschap, die druk, die ellende? Als God en Hij alleen de Machtige is om die be loften te vervullen, waarop moet dan zoolang worden gewacht? Wat weerhoudt Hem om te komen tot verlossing van Zyn volk? Waarom zien we niets van Zijn groote daden? Heeft de Heere als een vermoeid soldaat Z^jn wape nen afgelegd en slaapt Hij? Die vragen benauwen den profeet en doen midden in zijn prediking de bede rijzen: Qat- wask, ontwaak, trek sterkte fc&a, gij ana des Beert'.'.-. Als God maar wakker wordt over Zjja volk, als Hij Zijn sterkte als een wapenrusting aantrekt en Zijn macnt toont, dan gebeuren er wonderen, dan wordt die heilrijke toekomst tot een heden! En wat was het antwoord Gods op die bede? Heeft de HEERE van dat oogenblik af Zijn daden getoond? De Heere doet op dat moment niet meer dan een nieuwe en stellige verzeke ring van het toekomstig heil, waaruit de pro feet en door hem het volk dit weet: de Be waarder Israëls zal niet sluimeren noch sla pen, ook dan niet als Sion in puin ligt en de dag van haar herstel uitblijft. Maar waarop wacht do Heere dan en waarom vervult Hij Zijn toezeggingen niet? Dan moet Jesaja eerst maar eens op Sion letten! Hoe rjjk is de troost, die de HEERE haar biedt en hoe ligt ze ongetroost neer. Waarom is ze niet reeds van blijdschap opgesprongen, toen ze nog maar hoorde de voeten desgenen, die het goede boodschapt? Waarom schampte Gods genadewoord af op het pantser van haar moedeloosheid? De HEERE slaapt niet, maar Sion. Zjj heeft haar wapenen uit haar handen laten glijden, haar sterkte prijsgegeven en is ingesluimerd. Zelf is Sion de grootste hindernis geworden op den weg naar de vervulling van Gods be loften. Daarom wordt de alarmkreet herhaald. De profeet grijpt zijn volk bij den arm om het wakker te schudden en 'ttoe te roepen: Zóó kan immers Uw heil nooit komen, als gijzelf niet geloovig wacht en waakt I Wordt toch wakker en ziet wat rijke be loften God U geeft. Laat ze toch niet over Uw hoofd heen gaan, maar grijpt ze aan en houdt ze vast. Dat is Uw wapenrusting, Uw sterkte. En staat in de verwachting van het groote wonder, dat God in deze wereld werken zal, als Hij Zijn volk redt. Aardenburg. JOH. A. TIEMENS. GEVECHTEN BIJ NEWEL BREIDEN ZICH UIT. - SOWJET-AANVALLEN IN VERSCHILLENDE SECTOREN AF- GESLAGEN. - VERBITTERDE STRIJD IN OOST-ITALIË. - LUCHTAANVAL OP BERLIJN EN N.W. DUITSCHLAND Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In de Straat van K e r is s j boorde een kustbatterij van die marine een bolsjewistische torpedomotorboot in den grond en schoot een vijandelijken bommenwerper neer. Hernieuwde door vecfatwagens en slagvliegers ondersteunde aanvallen der bolsjewisten op het landingshoofd van C h e r z o n werden door onze bergjagers onder hooge bloedige verlie zen voor den vijand afgeslagen, waarbij 19 vechtwagens werden stukgeschoten. De Sow- j ets vielen ook gisteren in het gebied van Kirowograd op talrijke plaatsen met vrij sterke strijdkrachten te vergeefs aan. Bij onze tegenaanvallen wonnen wij in harde gevechten opnieuw terrein. De vijand verloor hier 33 vechtwagens en 23 stukken geschut. - SPIJSOLIE MAG WO 3D EN AFGE LEVERD. N-.ar aicu Cue viü zijde meedeelt, >s bet ib«>iaS hét extra rantsoen van 18) gr. sgijeolU, wqaryoor men den bon algemeen 70S heeft ingeleverd, af te Isversn- „Bekommer U, Germanen, om het geluk van anderen en wendt het boven Uw hoofd drei gende gevaar af, door Uw naburen te rechter tijd te hulp te komen!" (Vertaling uit het Latijn van het motto b\j een der eerste uitgaven der rede van Philips van Marnix, Heer van St. Aldegonde, in het jaar 1578 gehouden op den rijksdag te Worms.) 1578—1943. Zooveel dagen in een jaar, zooveel jaren is het geleden, dat de stem van het bloed zich deed hooren: Vereenigt U, Germanen! En thans, luider dan ooit, klinkt de wekroep: Op Germanen voor Germanje! Zet U in, weerbare man, tegen het wereld gevaar bolsjewisme, voor een vrij Germaansch Rjjkl Meldt U voor de Waffen-S.S. of stelt U beschikbaar in den Landstorm Nederland! Kaart van Pelt De sector bij Kirowograd waar de verbitter de gevechten van de laatste dagen plaats vinden. Tusschen Pripet en Beresina mis lukten talrijke vijandelijke aanvallen der Sow- jets. Ook in het gebied van Sjlobin wer den krachtige aanvallen der Sowjets afgesla gen, concentraties van troepen en van vecht wagens uiteengeslagen. Ten W. van K r i t s- I e V viel de vijand onder die bescherming van kunstmatigen nevel zonder eenige succes aan. In het gebied ten Zuidwesten van Newel duurden de zware afweergevechten gedurende den geheelen dag voort; 51 vijandelijke pant- OPHEFFING VAN CENTRALES EN CRISIS-ORGANISATIES. Nu de werk zaamheden van deze oude crisisorganisaties geleidelijk geheel zijn overgeheveld naar de nieuwe bedrijfschappen en naar de daaraan verbonden z.g. aan- en verkoopbureaux, zijn de oude crisisorganisaties overbodig gewor den en is tot liquidatie besloten. Met ingang van 1 Nov. j.l. zijn opgeheven: de Ned. Veehouderijcentrale, de Ned. Zuivel- centrale en de Ned. Pluimvee- en Eierencen- trale. De opheffing van de overige centrales waarvan het besluit tot die opheffing even eens reeds in de Stc. is opgenomen, geschiedt met ingang van 1 Jan. a.s. Ook de landbouw crisisorganisaties en de prov. inkoopcentrales worden met ingang van dien datum opgehe ven, omdat ook voor dit oude 'apparaat on der de nieuwe organisatie van de voedsel voorziening in de provincie geen arbeidsveld meer is overgebleven. sop um cm Gij gjjt iq moeders ï&ke&i getogen laags de [lichte huizen En helle herberg van de Davidotad; Geen enkele deur heeft gastvrij zich ge- (opend, Geen enkel welkom, dat U tegentrad. Nu tijgt Gij weer langs onze duist're huizen, Die donker staan, met bovensterrerracht. En zoekt of daar geen enkele zich [opent, Geen enkel hart verlangend U verwacht. De feestdisch is gereed, de lampen branden; De olie onzer liefde geurt U tegemoet I Hoe donker ook de wereldnacht moog' wor- [den, Met U is 't eeuwig feest, met U is 't eeuwig [goedl Advent 1943. E. E. - 1 Sluiting bedrijven tussohen Kerstmis en Nieuwjaar. Wegens de tegenwoordige bijzondere situ atie in het bedrijfsleven is bepaald, dat alle bedrijven op de in de periode van 23 De cember na afloop der werkzaamheden tot en met 2 Januari gelegen werkdagen zul len moeten zijn gesloten, behoudens de hier na te noemen uitzonderingen 1. Bedrijven, welke zich bezighouden met het voortbrengen van grondstoffen, voor zoo ver zij niet reeds vallen onder 3. 2. Openbare nutsbedrijven, gas-, water leiding en electriciteitsbedrijven. 3. Bedrijven, welke voor de voedselvoor ziening werkzaam zijn, voor zoover zij niet door het betrokken bedrijfschap schriftelijk zijn aangewezen om gedurende genoemde periode of een gedeelte daarvan te sluiten. 4. Continu-bedrijven, waarbij tijdelijke sluiting schade aan de outillage of aan de in bewerking zijnde goederen zou veroorza ken, voor zoover zij niet reed; -'Ven onder 3. 5. Bedrijven, werkzaam op het gebied var. fe-ït perseeen- en goederenvervoer. 6. Bedrijven, welke zich met den detailhan del bezighouden, voor zoover zij niet reeds vallen onder 3. 7. Bank- en verzekeringsbedrijven. 8. Bedrijven, welke rechtstreeks door de bevoegde Duitsche instanties worden aan gewezen. Door de voorgeschreven arbeidsrust zal geen vertraging bij het laden en lossen van verkeersmiddelen mogen optreden. Het volledige gebruik van alle verkeers middelen mag in deze periode in geen geval worden gestoord. Met het oog hierop dienen de bedrijven er voor1 zorg te dragen, dat ge durende de feestdagen en de daartusschen liggende overige rustdagen geen opeenhoo- ping van goederen op de stations en overslag plaatsen voor het verkeer te water ontstaat. In gevallen, dat twijfel mocht bestaan om trent de vraag of een bedrijf al dan niet on der de hierboven genoemde uitzonderingen valt, zal men zich schriftelijk tot de hierna genoemde instanties moeten wenden, welke een bindende beslissing ter zake zullen geven a. De directeur van het of van een der bij de branche betrokken Rijksbureau(x) voor handel en nijverheid beslist of een be drijf behoort tot de sub 1, 2, 4 of 6 bedoelde, tenzij dat bedrijf werkzaam is op het gebied van de bouwnijverheid; b. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en de bouwnijverheid beslist of een bedrijf, dat werkzaam is op het ge bied van de bouwnijverheid, behoort tot de sub 1, 4 of 6 bedoelde. c. De directeur-generaal van de Voelsel- voorziening beslist of een bedrijf behoort tot de sub 3 bedoelde;. d. Het hoofd van de afdeeling Vervoerwe zen van het Dep. van Waterstaat beslist, of een bedrijf behoort tot de sub 5 bedoelde; e. Het hoofd van de afd. geldwezen van het Dep. van financiën beslist of een bedrijf behoort tot de sub 7 bedoelde. Het nieuwe teeltplan. Verbouw van haver en peulvruchten vrij. Dezer dagen is het „Teeltplan Akkerbouw 1944" bekend gemaakt. Volgens dit teeltplan zullen op bouwland en gescheurd grasland de volgende gewassen onbeperkt als hoofd gewas mogen worden verbouwd: tarwe,gerst rogge, haver, korrelir.ais, peulvruchten (be houdens Waalsche boonen), koolzaad, raap zaad, blauwmaanzaad, vlas, aardappelen (fa- brieks- en consumptie-aardappelen), suiker bieten, cichorei, kanariezaad en karwij. In afwijking van het vorige jaar is dus voor oogst 1944 de verbouw van peulvruch ten (behalve Waalsche boonen) en haver-ge heel vrij. Evenals vorig jaar zullen de telers van korrelmais een bepaald gedeelte voor eigen gebruik mogen behouden. Aan de verbouwers van vlas zal wederom het recht worden ge geven per 1000 kg geleverd gerepeld vlas een bepaalde hoeveelheid linnen te koopen. Om de teelt van suikerbieten aan te moedigen zal wedqrom een suikerpremie worden toege kend. Om den verbouw van aardappelen te bevorderen, zal ook aan de verbouwers van aardappelen een suikerpremie worden toege kend. De uitzaai van karwij is vrij, zonder dat echter de garantie gegeven kan worden, dat deze karwij ook in 1945 ook in zijn ge heel zal mogen blijven staan. De oppervlakte boekweit mag per bedrijf niet meer bedragen dan 5 are. Waalsche boo nen mogen slechts verbouwd worden, wan neer een contract is gesloten met een daar toe bevoegden handelaar en de teler in het bezit is van een teeltvergunning. De verbo den gewassen zijn spelt en evene. De teelt vaa gels an brut'aa mesterd i» beperkt toegestaan. Slechtt. war.neer eer. con tract is geslotea met de endervakgroep eer- stehandshandel in en export van bui^enland- sche granen, peulvruchten en zaden, zal een teeltvergunning worden uitgereikt. Dit geldt niet vopr dc gele mosterd als noodgewas. Deze is toegestaan, nadat d? nrodur.tfecom- miss&rig hiervoor -toestemming heeft gege ven, De oppervlakte ruwvoedergewassen (waar onder klaver en kunitweide) li per bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welke in 1943 rechtens met deze gewassen mocht worden beteeld. Bedrijven, die in 1943 door scheuren van grasland boven de verplichte oppervlak te meer ruwvoedergewassen hebben mogen telen, mogen dit derhalve voor 1944 weder om doen. Uitbreiding van de oppervlakte ruwvoeder gewassen op bouwland is slechts mogelijk, met een oppervlakte gelijk aan die, waarvoor voor 1944 grasland wordt gescheurd zonder dat daarvoor een scheurpremie is aange vraagd. Een uitbreiding van de gezamenlijke oppervlakte blijvend grasland, kunstweide en groenvoedergewas en op bouwland is dus niet toegestaan. De teelt van landbouwzaden Is voor eiken teler vrij tot een oppervlakte van ten hoog ste 5 are in totaal. Voor een grootere opper vlakte is een teeltvergunning noodig, Van spurrie, serradella, lupinen en wikken kan onder bepaalde voorwaarden teelt op eigen rekening en risico worden toegestaan. Het verbouwen van pootaardappelen op contract is slechts toegestaan, wanneer hier voor toestemming is verleend door het be drijfschap voor zaaizaad en pootgoed voor akker- en weidebouw. Het afmaaien van on rijp graan en onrijpe oliehoudende zaden is verboden, met uitzondering van silomais en snij rogge en rogge voor strooband. De snij- rogge moet echter vóór 10 Mei 1944 zijn ge maaid. Afmaaien of omploegen van oliehoudende zaden is slechts toegestaan, wanneer het ge was als mislukt is te beschouwen en voor het afmaaien of omploegen toestemming is ver kregen van den productiecommissaris. Be treffende de verplichte teelt van oliegewas sen zijn reeds eerder richtlijnen gepubliceerd Het ligt in de bedoeling ook in 1944 een olie- prests t? msifekge». prodact h Sn ZATERDAG 18 DECEMBER 1043. Vermaant daarom elkatider en bouwt elkan der op, gelijk gij dit ook doet. Houdt vrede onder elkander. I Thess, 5:1/, en 13b. bijzondere gevallen afwijking van bovenge noemde bepalingen toe te staan. Verduisteren: Van 5 tot en met 25 December: 's Avonds van 16.30 u., 's Morgens tot 8.30 u. UIT DE PROVINCIE BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 28 Nov. t/m 4 Dec. 1943 kwamen er in ons land 2670 (2619) gevallen van be smettelijke ziekten voor, waarvan 1897 (1851) diphtherie, 666 (653) roodvonk, 59 (43) dy- sentherie en 30 (37) kinderverlamming. Zeeland had 44 (45) gevallen, n.l. 34 diph therie 10 te Axel, 7 te Middelburg, 5 te St Annaland, 2 te St Jansteen, Vlissingen en Zierikzee en 1 te Goes, 's-Gravenpolder, Kort gene, Serooskerke, Yerseke en Zaamslag; 8 roodvonk: 2 te Breskens, Krabbendijke en Middelburg en 1 te Ellewoutsdijk en West- kapelle; 1 kinderverlamming te Waarde en 1 geval van malaria te Middelburg. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Middelburg. L. D. uit Veere en M. D. uit Arne- muiden bereden die Korte Delft in verboden richting en kregen daarvoor een politioneele waarschuwing. Vlissingen. Dhr J. Goedbloed Lzn, klerk 2e kl. ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Jan. 1944 benoemd tot adjunct-commies ter gem.- secretarie van Gorinchem. Goes. De ontvanger der directe belastingen alhier ontving wegens te weinig betaalde in komstenbelasting in totaal f 2697,50, idem wegens vermogensbelasting f 1258,40 en id. wegens pers. belasting f 139,38. Zuid-Beveland. 's-H. ARENDSKERKE. De burgemeester dezer gemeente heeft de begrootingen van het Burg. Armbestuur van 's-H. Arendiskerke en het Groot Armbestuur 's-H. Hendrikskinde ren, dienst jaar 1944, resp. goedgekeurd voor wat den gewonen dienst betreft op f 12438.88 en f 5152.73 en wat den kap. dienst betreft op resp. f 3567.42 en f 531.93. WEMELDINGE. Woensdag had de be grafenis plaats van wijlen dhr A. Linden- bergh, oud secr.-penn. van het Burg. Arm bestuur en Gezworene van den polder de Breede Watering Bewesten Yerseke. Dhr P. J. J. Dekker, dijkgraaf van genoemd water schap, herdacht wat de overledene als ge zworene van het waterschap in het belang van den polder heeft gedaan. Zijn nagedach tenis zal bij het bestuur en de ambtenaren in dankbare herinnering blijven voortleven. Daarna voerde het woord dhr Chr. Gle- rum, secr. der gem., dié namens den burge meester, die door ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn, den overledene her dacht. In velerlei opzicht heeft dhr Linden- bergh zich jegens de gemeente verdienstelijk gemaakt. Nimmer werd tevergeefs een be roep op hem gedaan. Vervolgens herdacht spr. als voorz. van het Alg. Burg. Armbestuur den overledene, die ruim 40 jaar secr.-penn. van genoemd bestuur is geweest. Daarna las Ds de Bruijn eenige verzen voor uit de H. Schrift, waarna hij met het bidden van het Onze Vader deze plechtigheid sloot. Tot slot dankte de zoon van den over ledene namens zijn moeder en zusters de sprekers en belangstellenden voor de laatste eer zijn vader bewezen. In het hoofd kwartier van den Duce. De Duitsche opper bevelhebber in Noord-Italië, ge neraal-veldmaar schalk Rommel, als gast van Mussolini. Na een buitenge woon hartelijke begroeting vomdl in het hoofd kwartier van den Duce een bespreking over militaire vraag stukken plaats. Zon op 8.47, onder 16.25. Maan op 25.15, onder 12.42, Zondag resp. 8.47, onder 16.26, middernacht en 13.02, Laatste kw. 19 Dec., Nieuwe m, 27 Dec. ZONDAG 19 DECEMBER 1943. 4e Advent. Nu daagt het in het Oosten, het licht schijnt overal: Hij komt de volken troosten, die eeuwig heerschen zal. NED. HERV. KERK. Drietal: te Delft, J. W. v. d. Linden te Kootwijk, J. v. Sliedregt te Bleskensgraaf en W, L. Tukker te Elburg. Beroepen: te Noorddijk (Gr.), J. Brouwer, hulppred. te De Steeg; te Heeren veen, A. B. Bekius te Kimswerd. Aangenomen: naar Garsthulzen (toez.), J. Breeuwima, hulppred. te Harlin- gen; naar Amsterdam (als jeugdpred.), J. C. Koningsberger, pred. aldaar. Bedankt: voor Raamsdonk, K. C. van Gorcom te Groote Lindt. GEREF. KERKEN. Viertal: te Naald wijk (vac. Dr J. L. Koole), J. F. Colenbran der te Twijzel, S. J. Lankhuijzen te Zout kamp, G. Leene te Stadskanaal Pekelderweg en H. van Rhijn te Rhoden. T w e e t a 1; te Harmeien, J. F. Heij, hulppred. te Veendam en J. P. Hörchner, hulppred. te Voorthuizen; te Amsterdam-Z. (vac. Dr K. Sietsma), Jac. Jonker te Schie- broek en E. G. van Teijlingen te IJmuiden- Oost; te Zutphen, H. A. L. v. d. Linden te Ooltgensplaat en J. J. de Vries te Vrou wenpolder. Beroepen: te Putten (Gld.), J. J. v. Wageningen te Enter. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Rotterdam-C, M. Holtrop te Hilversum. HULPPREDIKERS. Ned. Herv. Kerk. Benoemd te TwömJ, P, J. Folpmcrs; £,s, *s>. pred. aldaar: is DaHset», J. 3, Weeoer, hulp pred. te Kampen; te Apeldoorn, J. C. v. Veen cand. te IJsselmonde; te Katwijk aan Zee, J. Luuring, a.s. em. pred. te Oudwoude (aan genomen) te Emmer-Compascuum, H. Ste- geman, cand. te Aalten (aangenomen)te Zuidlaren (voorg. Herv. kapel), cand. Moer man te Loosdrecht. Aangenomennaar Amsterdam, mej. A. J. Plooij, aldaar, theol. dra; naar Beilen, A. J. Visser, cand. te Molkwerumnaar Slijk- Ewijk, J. F. L. de Jagher, a.s. em. pred. aid. Geref. Kerken. Benoemdte Soest- dijk, J. F. Mantz, hulppred. te Abbenbroek. PK Bernd Lohse-DV-R-P m. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. Zooals wij gisteren reeds in het kort meldden, nam de Generale Synode der Geref. Kerken met 47 tegen 1 st. enkele con clusies aan. Zij luidden als volgt De Synode besluit aan de broeders, die een gravamen heben ingediend tegen een of meer van de in 1905 of 1942 gedane uitspraken aan gaande de leer, te berichten, dat zij, gehoord het rapport harer deputaten aangaande de gehouden samensprekingen niet wil nalaten er den nadruk op te leggen, dat in onze ker ken niets mag worden geleerd, dat met de betrokken leeruitspraken niet ten volle in overeenstemming is. De Synode spreekt hier bij uit, dat zij ten aanzien van de verklaring van 1905 en van de uitspraak van 1942 inzake het genadeverbond ten volle handhaaft haar schrijven aan de kerken d.d. 23 Nov. j.l. Ds B. A. Bos te Assen had het volgende voorstel ingediend: le. de Synode spreekt hierbij uit, dat zoowel de verklaring van 1905 als de uitspraak van 1942 inzake het genade- verbond gelezen moet worden in het licht van haar schrijven aan de kerken d.d. 23 Nov. 1943 2e. en dat deze uitspraak, evenals alle Synodebesluiten voor vast en bondig gehouden moeten worden naar art. 31 K.O. De commissie nam het eerste gedeelte van dit voorstel over, dat daarop door de Synode met de conclusie der commissie werd aange nomen. Het tweede gedeelte van het voor- stel-Ds Bos werd niet overgenomen. Instemming der candidaten In verband met het door de Synode aan de classes gezonden schrijven, inhoudende, dat de classes bij praeparatoire en peremptoire examens zich dienen te vergewissen, dat de candidaten instemmen met de leeruitspraken van 1942, besloot de Synode le. vijf depütaten te benoemen, om de clas ses in verband met hierbij voorkomende mogelijke zwarigheden van advies te dienen; 2e. aan de classes hiervan bericht te doen, met mededeeling dat ingeval candidaten, die bij praeparatoire of peremptoire examens verklaren, geen instemming te kunnen be tuigen met eenig punt van de leeruitspraken van 1942, de beslissing aangaande de vraag, of zij wel of niet kunnen worden toegelaten, niet dient te worden genomen, dan na in gewonnen advies en met goedkeuring van bovengenoemde deputaten, uiteraard behou dens beroep op de Generale Synode. Verder werd nog de volgende conclusie aangenomen: De Synode, kennis genomen hebbende van de vraag der classis 's-Herto- genbosch, hoe te handelen met den candidaat die bij het peremptoir examen verklaarde geen instemming te kunnen betuigen met de leeruitspraken van 1942 en van een soortge lijke vraag van de classis 's-Gravenhage aan gaande een geval, dat zich voordeed bij een praeparatoir examenen gehoord het rap port harer deputaten, waaruit blijkt, dat het bezwaar bij beide personen beperkt is tot één punt; besluit aan genoemde classes te berichten, dat deze candidaten kunnen wor den toegelaten, indien zij aangaande het be trokken punt beloven niets te zullen leeren, wat met de uitspraken der Synode in strijd is en aangaande de overige punten hun in stemming betuigen. De Synode benoemde tot deputaten voor dezen arbeid de hoogleeraren F. W. Groshei de te Amsterdam en Dr J. Ridderbos te Kampen en de predikanten N. Duursema te Nieuw-Amsterdam, J. H. Lammertsma te Appingedam en J. de Vries te Tilburg. RITTHEM. Dhr L. Machielse is '"herbe noemd als ouderling der Ned. Herv. Gem. en dhr A. de Wijze als diaken. ZOUTELANDE. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk is in de plaats van den heer J. Koppejan Ezn. benoemd de heer Adr. Janse. ZAAMSLAG. In de Herv. Kerk is als ouderling herkozen dhr J. de Krijger. Gekozen wegens het bedanken van dhr W. Dees dhr C. A. de Kraker en wegens uitbreiding van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1