WOENSDAG 15 DECEMBER 1945 - 58e Jaargang No. 65 uit de provincie binnenland dagkalender GEMENGD NIEUWS voörTiöqfd~ en hart~ kerk en school rechtszaken burgerlijke stand CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux; L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444S5. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekh. J, J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef); B. P. DAVIDSE, Goes. VRUCHTEN VOORTBRENGEN. Op verschillende plaatsen in de Heilige Schrift worden we opgewekt om niet alleen hoorders, maar bovenal daders des Woords te zijn. De Heiland keerde zich tegen hen, die daar zeggen„Heere, Heere", maar niet iloen den wil Zijns Vaders. En van Johan nes den Dooper is dat bekende woord: „Brengt dan vruchten voort der bekeering waardig." Een scherp woord van dezen strengen, in het kleed der armen gestoken en het voed sel der eenvoudigsten etenden boetgezant. Hij is geen salon-verschijning en bedient zich niet van fluweelen woorden, maar gaat recht op den man af. Tollenaren, soldaten, Farizeeërs en Sadduceeërs worden door hem aangesproken. Ja, maar het lastige is, dat hij zich ook richt tot de geijkte vromen van die dagen, tot de vooraanstaanden in het kerkelijk le ven. En ook tot hen ging zijn woord uit: „Brengt dan vruchten voort, der bekeering waardig". De schijnheilige en eigengerech tige belangrijke persoontjes slingert hij zelfs het „adderengebroedsel" in 't gezicht, Geen kleinigheid voorwaar 1 Het moet, zoo wil hij zeggen, aan u te zien zijn, het moet uit uw levenswandel blij ken, dat ge een Christen zijt. Anders hebben uw vrome woorden geen waarde. Velen zouden misschien wel willen, dat cc ook nu zoo'n Johannes nog eens door ons land ging. Ze zouden wellicht een lijstje gereed maken van adressen, waar hij eens heen moest gaan, naar een of anderen be drieger, oplichter of kwaadspreker, die wel mooi kan praten, maar voor wien je ter dege op je hoede moet zijn, naar een werk gever, die zegt Christen te zijn, maar die allesbehalve goed is voor zijn personeel, naar een Christelijken arbeider, die tegenover zijn patroon en zijn medearbeiders niet is, zooals men dat van hem verwachten zou, enz. Eén ding is echter jammer. Deze prediker laat zich niet sturen. Hij komt eerst naar óns toe en vraagt ons naar de vruchten van onze zuiverheid in de leer. En die vruchten zijn o.a.liefde, blijdschap, vrede, lankmoedig heid, goedertierenheid, zachtmoedigheid. Die vruchten moeten ook in oorlogstijd in ons leven gevonden worden. TSJERKASSY DOOR DE DUITSCHjE TROEPEN ONTRUIMD. - SOVJEt- AANVALLEN BIJ NEWEL AFGE SLAGEN. - GEBIED TEN N.O. VAN SJITOMIR GEZUIVERD. - BOMMEN OP N.W. DUITSCHLAND. - REDE VAN EDEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend; g j „In het gebied van Kirowograd en Tsjerkassy versterkte de vijand gisteren zijn druk. Er ontstonden verbitterde nog voortdurende gevechten, in het' verloop waar van de bolsjewisten -door zware, bloedige of fers op enkele plaatsen terrein konden verove ren. De stad T sjerkassy, welker bezet ting de vijand in wekenlange gevechten tever geefs trachtte te omsingelen, is in den afge loopen nacht door onze troepen overeenkom stig het bevel ontruimd. In het aanvalsgebiedi ten Noord-Oosten van S j i t o m i r zuiverden onze troepen den Westelijken oever van de Teterew van uiteengeslagen vijandelijke afdeelingen. Van 6 tot 13 December verloor de vijand dlaar 4400 gevangenen en rond 11.000 dooden, 927 stuk ken igeschut, 2S4 pantserwagens en een groot aantal lichte en zware infanteriewapens wer den buitgemaakt of vernietigd. Bij deze ge- vechtèft hebben zich de Thuringsche 1ste pant serdivisie onder bevel van luitenant-generaal Krijger en de Brandenburgsche 68ste infante riedivisie onder bevel van kolonel Scheuerpflug bijzonder onderscheidien. Ten Zuiden van Newel vielen de bolsje wisten na krachtige voorbereiding door de ar tillerie met verscheidene divisies en sterke pantserstrijdkrachten aan. Zij werden afgesla gen. Enkeie plaatselijke penetraties werden af gegrendeld, andere in een te renaanval opgehe ven. Talrijke pantserwagens bleven stukgescho ten op het slagveld staan. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep d'e dag, met uitzondering van plaatse lijke gevechtsactie aan de Adriatische kust ook gisteren kalm. Formaties vijandelijke bommenwerpers vlo gen gisteren in de middaguren onder de be scherming van mist en het dichte wolkendek naar No o rd-West Duitschland. I alrijke brisant- en brandbommen veroorzaak ten schade in woonwijken van verschillende plaatsen. Elf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. In dien afgeloopen nacht wierpen vijandelijke stormgsvliegtuigen bommen op het R ij n s c h- Westfaalsche industriegebie d." Het tusschenstadium aan het Oostelijk front. De Berlijnsche correspondent van het Vad meldt De strijd aan het Oostelijke front bevindt zich m een tusschenstadium. Het herfstoffen sief van de Sowjet-Russen is, eenige uitloo- pers daargelaten, feitelijk geëindigd en het wachten is nu op de wintergevechten. Hieruit mag echter niet de conclusie worden getrokken dat in de sectoren waar thans nog wordlt ge streden ten Zuidwesten van Krementsjoeg en ten Westen van Kiew een geringere intensiteit heerscht. .."S^eds W€er n'euwe bestormingen door den vijand schreef de Nachtausgabe, en het offi- cieele legerbericht aewaagde van zware af- weergevechten vooral bij Kirowograd. Te Berlijn wordt niet verheeld, dat de aan vallers terreinwinst hebben behaald, maar men zegt geen aanleiding te hebben den toestand pessimistisch te beoordeelen. Er is meegedeeld, dat Duitsche versterkingen aan dit front zijn verschenen. De Duitsche tegenaanval bij Korosten en Sjitomir heeft de Sowjet-Russen kort geleden genoopt het front terug te nemen tot de rivier Teerew. Het blijkt, dat de posities aldaar met alle energie zullen worden verdedigd, want de Duitsche commentaren melden sterke -cöncen- traties van zware en zwaarste wapenen, met name artilieristische, door de tegenstanders. De Sowjet-Russen hebben echter in weerwil daarvan het bruggenhoofd, dat zij aan deze zijde van de rivier bezaten, moeten opgeven. Zoo schijnt de phase tusschen de herfst- en de wintergevechten ditmaal levendiger te zullen zijn dan in de vorige jaren. De verschijnselen van den op komst zijnden winter worden tal rijker. Koude en sneeuw hebben zich reeds merkbaar gemaakt, hoewel zij nog niet abso luut heerschen. Een commentator meent, dat het onjuist ware den gevaarlijken wil van de Sowjet-Russen om aan te vallen en de kracht waarover zij beschikken, te onderschatten, te meer daar zij zich sedert lang op den winter 1943-1944 heb ben voorbereid. Rede van Eden. (D.N.B.) De Britsche minister van Buiten- landteche Zaken heeft bij de opening der debat ten over den oorlog in het Engelsche Lager huis een rede gehouden. Eden verklaarde, dat de eerste der beide conferenties te Cairo, alsmede de conferentie van Teheran geheel en al in het teelten ston den van de militaire aangelegenheden. Eden beweerde, dat het op dfcze conferenties gelukt is de militaire aangelegenheden der geallieer den in een compleet en omvattend „voorberei dingsstadium" onder te brengen, zooals tot dusver in dezen oorlog door de geallieerden nog niet was bereikt. Met betrekking tot de kwesties over den strijd: der geallieerden tegen Japan en die op de eerste conferentie te Cairo behandeld zijn, zeide Eden: „Wij moeten Japan bestrijden tot het bittere einde, ongeacht de kosten en den tijd, die hiervoor noodig zijn.'" Eden verklaar de verder, dat hij uitdrukking gaf aan zijn hoop, dat deze besprekingen den grondslag zouden vormen voor een toekomstige samen werking tusschen Groot-B rittannië, de Sow jet- Unie en de Ver. Staten en Turkije. Hij noem de 'het onderhoud met den Turkschen presi dent „zeer bemoedigend". Met betrekking tot den toestand in „Joego Slavië" bevestigde Eden fp hoofdzaak, dat Groot-Brittannië Tito met alle kracht steunt en hiervoor de toestemming der Sovjets en der Ver. Saten heeft. Een Britsche missie zal met de Sovjet-missie bij Tito samenwerken. Overigens stelt Groot-Brittannië pogingen in het w^fk om alle Joego-Slavische kringen, die tegen den gemeensohappelijken vijand willen strijden, te vereenigen. Vervolgens gaf Eden toe, dat Engeland ook in Griekenland naar eenzelfde doel streeft. Resumeerende zeide de minister van Bui- tenlandsche zaken, dat de drie conferenties Groot-Brittannië en, naar hij geloofde, ook zijn gealleeerden wel zeer hebben aange moedigd, maar dat er toch geen reden voor een lichtvaardig optimisme bestaat. Het ge kozen plan zal in de komende maanden van alle verbonden naties geweldige inspannin gen vergen. Groot-Brittannië ziet zich ge plaatst voor een zware taak. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Eden, heeft in het verder verloop van zijn rede ten aanzien van de gevechten in Italië verklaard, dat toegegeven moet worden, dat de opmarsch der geallieerde le gers in de derde en vierde maand van den veldtocht „niet heelemaal zoo opzienbaren de afstanden heeft f afgelegd" als in de bei de eerste maanden der gevechten. Eden ver klaarde dit, met er op te wijzen, dat thans de nauwste plaats van 't Italiaansche schier eiland was bereikt, waar de Appenijen zich bijna uitstrekken van kust tot kust. Waar geen bergen zijn komen overstroomingen in hun plaats en de Duitschers buiten deze voordeelen buitengewoon goed uit. Eden heeft verder de Britsche en Ameri- kaansche verliezen bij de gevechten in Italië opgegeven. Volgens deze verklaring hebben de Britten vanaf den dag der landing tot en met 23 Nov. 3212 dooden, 9709 gewonden en 31S3 vermisten, in totaal 16.074 man ver loren. De verliezen der Amerikanen in Italië vanaf den dag der landing tot en met 23 Nov. bedragen, naar Eden beweerde, 1603 dooden, 6361 gewonden en 268S vermisten, in totaal 10.649 man. - VERZENDING VAN SSLÜKWEN- SCHEN E.a VOOR KEEsTMIö EN NIEUWJAAR, De Duits *.i?e kamer van koophandel in Amsterdam deelt ons mede, dat op grond van ds verordsning van den Rijkscommissaris peer het begette N%d. ge bied betreffende hst IsrichïenverkseF met het buitenland (zie Vwordeningenblad af levering 8, verschenen 12 Maart 1943, en Ned. Staatscouarnt Nr 52 d.d. 16 Maart '43) de verzending van gelukwenschkaarten zoo mede van postkaarten, als ook'de vroeger gebruikelijke gedrukte kaarten van firma's enz., voor Kerstmis en Nieuwjaar naar Duitschland en het niet-vijandelijke buiten land verboden is. Gelukwenschen in voren genoemden vorm worden door de ^ontro- leerende instanties aangehouden en vernie tigd. - BURGEMEESTERS. Mr J. de Vries Is met ingang van 16 Dec. 1943 benoemd tot burgem. van de gem. Druten. De ambtsperiode van den burgem. van Etten en Leur, H. A. L'. Hamilton, is met ingang van 11 Dec, 1943 geëindigd. - NOTARIAAT. Benoemd tot notaris binnen het arr. Groningen ter standplaats de gem. Haren, E, A. J, Reyntjes, candidaat- notaris te Oegstgeest. Verduisteren: Van 5 tot en met 25 December: 's Avonds van 16.30 u., 's Morgens tot 8.30 u. BENOEMING ONDERWIJZEND PERSONEEL. In zijn circulaire van acht April 1941 heeft de secr.-gen. van het dept. van opvoeding de burgemeesters der ge meenten, waar één of meer lagere scholen zijn gevestigd, in kennis gesteld met eenige richtlijnen, welke hij bij de benoeming van onderwijzend personeel, voor een richtige toevloeiing van leerkrachten bij het open baar onderwijs noodzakelijk achtte. De voornaamste reden van de vaststelling dezer benoemingsrichtl'inen bestond in het groote surplus aan (werklooze) leerkrach ten, dat destijds aanwezig was. De tegen woordige tijdsomstandigheden hebben hier in een volledige wijziging gebracht. In ver band hiermede acht de secretaris het tijd stip gekomen om de burgemeesters bij het opmaken van benoemingsvoordrachten van de naleving van die richtlijnen te ontslaan. Bovengenoemde circulaire behoeft dus bij de benoeming van leerkrachten bij 't open baar lager onderwijs geen toepassing meer te vinden. RIJKSPOSTSPAARBANK IN NOV. 1943. Bij de Rijkspostspaarbank werd in Nov. 1943 ruim f 17 millioen meer ingelegd dan terugbetaald. Het saldo der inleggingen en terugbetalingen bedroeg over de maan den Jan. tm. Nov. 1943 bijna f 214 millioen (v. j. ruim f 45 millioen); Het algemeen saldotegoed bedroeg eind Nov. 1943 f 757 millioen (v.j. f 524 millioen). Middelburg. W. C. K. alhier had wederom zijn wo ning niet goed verduisterd. Proces-verbaal werd opgemaakt, terwijl de lamp in beslag werd genomen. Goes. ONEERLIJKE DIENSTBODE. De heer A. F. vermiste Zaterdag uit een geld kistje een geldsbedrag. Hij deed aangifte bij de politie. Bij een ii^gesteld onderzoek viel de verdenking op de gewezen dienstbode, mej. A. G., thans te Breda. Deze werd aangehouden en naar Goes overgebracht, waar ,'j bekende verschillende malen geld uit het kistje te heb- ben gestolen. Van het geld! was niet veel meer over, aangezien ze het grootste gedeelte reeds j aan cadeautjes, enz. had uitgegeven. Later is 1 zij, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer op vrije voeten gesteld. CCD-ambtenaren namen dezer dagen bij den bakker J. V. vier baaltjes bloern in beslag, die deze in den zwarten handel bleek gekocht te hebben. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat zekere d. I.. en diens zoon de leveranciers waren. Ze had den de bloem bij landbouwers op Noord- Beveland betrokken. In totaal zouden zij 9 baaltjes op die wijze verhandeld hebben. Bij huiszoeking bij de L. werden nog een hoe veelheid clandestien geperste olie en een oliepers aangetroffen, d. L. en zijn zoon zijn ter beschikking van de justitie te Middel burg gesteld. Zuid-Beveland. UIEN IN BESLAG GENOMEN. De marechaussee nam bij de kooplieden A. W. te Borssele, A. G. L. te 's-Heerenhoek en M. v. d. G. te Heinkenszand een partij van 100.000 kg uien in beslag. Deze uien waren gekocht buiten de distributievoorschriften om en bestemd voor den zwarten handel. Tegen de handelaren en de landbouwers, die deze uien verkochten, zal proces-verbaal op gemaakt worden. KLOETINGE. Voor de verdere exploitatie van 't goedgekeurde uitbreidingsplan moes ten door de gemeente eenige perceelen, waaronder tuingrond en boomgaard, wor den aangekocht. Wat den tuingrond betreft is de burgemeester met de eigenaresse tot overeenstemming gekomen en is hij voor de gemeente tot aankoop overgegaan. Wat het andere perceel betreft kan de burge meester met den eigenaar niet tot over- eensteming komen, zoodat hij besloten heeft in het belang van de volkshuisvesting dit perceel te doen onteigenen. KATTENDIJKE. Zaterdagavond verga derde de varkensvereen. „Helpt Elkander". *De voorz. dhr M. Wisse, deelde mede, dat 7 leden toetraden. Uit het verslag van den penningm. bleek, dat de ontvangsten be droegen f 276,73 en de uitgaven f 68,21, al- zoo een batig saldo van f 208,21. De aftredende bestuursleden, dhrn G. de Jonge en J. op 't Hof werden herkozen. Als bode werd herbenoemd dhr J. Wisse Fz. Het bodeloon werd bepaald op f 30. Zeeuwsch-Vlaanderen. SAS VAN GENT. S u i k e r r e g e n. Dezer dagen werd op het onverwachtst een onderzoek ingesteld bij de arbeiders, die na hun dagtaak de suikerfabriek verlieten. Een zestal werd gesnapt met kleine hoeveelhe den, Toen men echter na het onderzoek, dat aan de poort geschiedde, ook nog eens een kijkje ging nemen op den weg die naar deze poort leidde, was het of het suiker had geregend. Niet minder dan 42 zakjes (groot en klein) werden op een eindje van ongeveer 50 m. gevonden. Dit gaf aanlei ding om nog meer handelend op te treden en zoo werd Zaterdagnacht weer hetzelfde gedaan. Nu werden een tiental personen be trapt en opgesloten, waarvan een viertal voorloopig nog in arrest zijn. Nu werden behalve de kleine hoeveelheden ook nog 4 zakken a 100 kg. gevonden op een vuilwa- terbassin van de fabriek, gelegen achter de ze onderneming. Het personeel van den z.g. suikerzolder, De walrusdresseur. „Ontleenè aan Stor,m-SS/Holland"/Pax m. mede de dienstdoende ambtenaar, werden naar aanleiding van het iaatste aan den tand gevoeld. In hoeverre zij aar; dezen suikerregen schuldig zijn, zal nog moeten worden uitgemaakt. (D. v. N.-Br. en Z.) Kunstzijde gestolen. Op een kunstzijdefabriek te Breda is een groo te diefstal van textielgoederen aan het licht gekomen. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat drie leden van Jiet personeel in den loop van het jaar textielgoederen uit de fabriek hebben weggenomen. Aangeno men wordt, dat het om goederen ter waar de van verscheidene duizenden guldens gaat. De drie verdachten hebben een' bekentenis afgelegd, Zuivelfabriek drie jaar gesloten. De economische rechter te Almelo berechtte een aantal personen, die betrokken zijn geweest bij een groote zwartehandelzaak, waarvan het centrum te Rijssen gelegen was. De gedetineerde 61-j. directeur der Rijssensche Zuivelfabriek, D. Eerdmans, die een groote hoeveelheid ma gere melkpoeder in den-zwarten handel had gebracht, opzettelijk het vetgehalte der door de boeren afgeleverde melk door toevoeging van ondermelk had gedrukt, zoodat de boe ren over een groote periode minder betaald kregen dan waarop zij recht hadden en die van het vette overschot boter voor den zwarten handel had geproduceerd, werd ver oordeeld tot 8 mnd. gev. en f 80.000 boete, terwijl sluiting van het bedrijf voor 3 jaar werd gelast. Voorts werd verd. voor een jaar lang de bevoegdheid ontzegd op zui velgebied werkzaam te zijn. De eveneens gedetineerde Amsterdamsche politieagent, Pluim, die in uniform eieren van Rijssen naar Amsterdam had vervoerd, werd veroordeeld tot 8 mnd. gev. straf. De fabrikant De Leeuw uit Maastricht werd veroordeeld tot 4 mnd. gev. en 20.000 gld. boete wegens het koopen van 2000 kg boter voor een bedrag van f 60.000. De ge detineerde T. Koster uit Rijssen, die 3400 kg rogge had verkocht en in boterrantsoe- nen enz. had gehandeld, kreeg 2 mnd. gev. straf en f 3000 Ijoete. H et Malieveld w o r d t aardappelveld. De afgeloopen week hebben de Hagenaars waarschijnlijk vreemd opgekeken, toen zij zagen hoe twee forsche tractoren den ploeg trokken door het Ma lieveld. Naar het ANP thans meldt, is dit 5%ha groote grasveld gescheurd om in ge bruik te worden genomen voor de voedsel voorziening van de gemeente. Het zal met aardappelen worden beplant. Ook elders wor den nog flinke stukken grond voor hetzelf de doel bestemd. Zoo o.a. een terrein van 10 ha. bij de waterleiding te Wassenaar. Het is de bedoeling van den Haagschen dienst voor gemeente-plantsoenen de in 1943 beteelde oppervlakte drie- tot viermaal te vergrooten. Twee doodelijke onge lukken op een station. Maan dag is op 't stationsemplacement te Amers foort de 51-j. schilder B. bij het schilderen van een draaischüf, toen de machine de draaischijf opreed, bekneld tusschen den muur en de draaischijf en aldus verpletterd Dinsdagmorgen is op het terrein van de spoorwegen te Amersfoort de 51-j. rangeer der H. bij het rangeeren tusschen twee buf fers bekneld geraakt en op slag gedood. 1,69 winst op 1 kg appe len! In een fruitstreek in het Oosten des lands kwamen dagelijks fruitopkoopers uit de stad om partijen appels te koopen bij de boeren, liefst tegen zoo laag mogelijken prijs. De winst in de stad kon dan nog groo- ter zijn, omdat de gevraagde hooge prijs toch betaald werd. Een der vertegenwoordi gers van dit gilde „menschenvrienden" was er b.v. in geslaagd 150 kg appelen te koo pen voor f 9,25, hetgeen neerkomt op on geveer f 0,06 per kg. In de stad had een af nemer hem f 1,75 per kg. betaald. Het on derzoek wees verder uit, dat gemiddeld de sluikhandelaren f 0,15 per kg betaalden. Op deze inkoopbasis valt een aardige overwinst te maken. Twee mannen bedwelmd ingasfabriek. Gistermorgen be gonnen eenige werklieden van de gasfabriek aan de Keilehaven te Rotterdam zich on gerust te maken over het wegblijven van twee hunner kameraden, die in de droog- verdeelkamer werkzaamheden moesten ver richten. Zij stelden een onderzoek in en vonden het tweetal door uitstroomende gas sen bedwelmd. Onmiddellijk werd de GGD ontboden, maar het gelukte niet meer de beide mannen tot bewustzijn te brengen. De beide slachtoffers zijn de 55-j. ketelwer ker J. A. Janssen en de 48-j. motordrijver M. Koster. WOENSDAG 15 DECEMBER 1943. Wij behooren niet aan nacht qi duisternis toe; laten wij dan ook niet slapen, gelijk de anderen, doch wakker en nuchter zijn. 1 Thess. 55—6. Zon op 8.44, onder 16.25. Maan op 20.12, onder 11.20. Laatste kw. 19 Dec., Nieuwe m. 27 Dec. Opdat zij allen één zijn. Zijn wij ons allen wel steeds bewust, dat dit een gebed is? Een gebed van Jezus 1 En niet een woord van een min of meer ethisch getinten dominee of verzakkenden Gereformeerde. Maar een allerinnigst gebeds woord van onzen eenigen Hoogepriester, in denzelfden nacht, waarin Judas Hem taxeerde op een alavenprijs van dertig zilverlingen en Hij onze zielen waardeerde op den prys van Zijn eigen dierbaar bloed.., dit woord, waar mee men zich nu wol eens verdacht maakt in het midden van de gemeente, door dat bloed... gekocht en aanéén verbonden, Ds D. J. COUVEE. NED. HERV. KERK. Beroept" te Rot- terdam-Feijenoord (vac. F. Kjjftenbelt), G. Samson te Hoornaar. Aangenomen: naar Zeist-Driebeigen (afd. Ned. Prot. Bond), G. W. B. A. Thoden van Velzen te Oude-Pekela. Bedankt: voor Almkerk (toez.), J. J. van Zorge te Nederhorst den Berg. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Om men (2e pred. pl.), M. Hamming te Oude- Pekela. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 14 December 1943. M. Dellebeke, 18 j., koperslager te Souburg, wegens het wegnemen van 17 kg suikerbieten, toebehoorende aan de Coöp. Beetwortelsuiker fabriek. Eisch en uitspraak: f20 of 10 d. J. Paauwe, 58 j., grondwerker te Kruinin- gen, wegens het wegnemen van een hoeveelheid ongeplukte of afgevallen appels, toebehoorende aan J. van Langevelde. Eisch: f30 of 15 d. Uitspraak: f25 of 10 d. A. de Knbber, 23 j., arbeider te Goes, fve- gens het in ontvangst nemen van D. van Son en van C. L. van Hekken van een hoeveelheid sigaren, sigaretten en shagtabak zonder bon nen. Eisch: 3 mnd. Uitspraak: 2 mnd met verb, verkl. D. van Son, 18 j., werkman; C. L. van van Hekken, 18 j., locomotiefmachinist, beiden te Goes, wegens het te Kortgene ruilen van elastiek tegen broodbonnen. Eisch en uitspraak ieder 2 weken gev. M. P. L. v. Hilst, 49 j., schoenmaker te Middelburg, wegens het in voorraad hebben van een aantal coupons stof, en een hoeveel heid kousen. Eisch6 weken en f 500 of 2 mnd. Uitspraak: f500 of 2 mnd. met verb, verkl. C. Kandel, 47 j., koopman te Middelburg, wegens het in voorraad hebben van een aan tal mantels en een aantal coupons stof. Eisch: 5 mnd. en f 2000 of 6 mnd. Uitspraak: 3 mnd. en f 1500 of 4 mnd. M. Hoek, 37 j., koopman te Middelburg, thans gedetineerd, wegens het in voorraad heb ben van een aantal coupons stof. Eisch: 4 mnd. en f 1500 of 4 mnd. Uitspraak2 mnd. en f 1000 of 3 mnd. met verb, verkl. M. v. Nieuwenhuigzen, 38 j.; koopman te Kruiningen, wegens het verkoopen en afleve ren van een of meer hoeveelheden-damesonder- Ds H. VAN DEN BIJTEL, t Te Zeist is in den ouderdom van 83 jaar overleden ds H. van den Bijtel, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. KANTTEEKENINGEN BIJ DE NIEUWE BIJBELVERTALING. Zooals \^ij reeds vroeger hebben bericht, wordt reeds eenigen tijd gewerkt aan de voorbereiding van een uitgave van den Bijbel in Nieuwe Ver taling van het Ned. Bijbelgenootschap met verklarende kantteekeningen. Evenals aan de nieuwe vertaling zullen ook aan deze uitgave met Kantteekeningen theologen uit onderschei den kerkgenootschappen medewerken, teneinde te bereiken, dat een nationaal werk tot stand wordt gebracht, een nieuwe „Statenbijbel", die door de geheele protestantsche orthodoxie eens gezind als gezaghebbend kan worden aanvaard. De redactie van deze uitgave berust bij Prof. Dr J. H. Bavinck te Bilthoven en Dr A. H. Edelkoort te Amsterdam. De uitgevers (Bosch en Keuning N.V. te Baarn) zijn reeds bezig met de typografische voorbereidingen voor het werk. Zij waren reedls in staat een voorloopig model ter tafel te brengen, dat algemeen zeer geslaagd werd geacht. KORTE BERICHTEN. A.s. Zaterdag viert de nestor van de predikanten van de Ghr. Geref. Kerk, Ds G. Molenaar, emeritus predikant te Oud-Beijerland, zijn 90sten ver jaardag. Vandaag herdenkt Ds W. A. Zeydner, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Rotterdam, den dag waarop hij voor 25 jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris is in zijn woonplaats voorzitter van het Diacones- senhuis en maakt deel uit van den Liturgischen kring en van de synodale commissie Gemeente opbouw, terwijl hij lid is van de uitvoerende commissie van Kerkopbouw. KRABBENDIJKE. Gekozen tot ouderling in do Geref. Kerk de heer H. Tramper. HOEDEKENSKERKE. In de vacature, ont staan door het overlijden van den heer Job la Grand, is tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier, gekozen de heer P. W. Versluijs. WESTKAPELLE. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn herbenoemd tot ouderlingen de hee- ren P. Minderhoud en L. de Kam en tot dia kenen de heeren J. v. Rooyen en H. Wouters. In de vac.-P. Westerbeke werd tot ouderling gekozen de heer P. E. Fjjn. DOMBURG. In de Geref. Kerk alhier werd herkozen tot oudier) ing dhr J. Jobse en tot diaken dhr J. de Lange, beiden te Aagtekerke. Bij de Ned. Herv. Gem. zijn herbenoemd tot ouderling de heeren M. Janse en J. War ners en tot diaken de heeren M. Reijnhout en S. de Visser Cz. KORTGENE. Tot ouderling der Herv. Gem. werd herkozen A. Verburg, die voor deze benoeming bedankte. Tot diaken werd herkozen M. de Fouw. goed aan M. Hoek, zonder punten. Eisch: f1000 of 3 mnd. Uitspraak: f750 of 3 mnd, met verb, verkl. M. Cosijn, 48 j., koopman te Middelburg, wegens het verkoopen en afleveren van hoeveel heden textielproducten zonder bonnen of ver gunningen. Eisch: 1 mnd. en f500 of 2 mnd. Uitspraakf 500 of 2 mnd. met verb, verkl. W. C. Weeda, echtg. v. J. Sturm, 30 j. te Biervliet, wegens het vervalschen van 1 distri butiebon. Eisch en uitspraak: f40of 20 d. G. G. M. v. Deursen, 29 j., schipper te Rot terdam, wegens het te Zierikzee wegnemen van 40 kg suikerbieten, toebehoorende aan de Coöp. suikerfabriek. Eischf 40 of 20 d. Uitspraak f 30 of 15 d. M. de Bruijn, 18 j., landarbeider te Rucphen, wegens het te St.-Philipsland ruilen van galan- teriën tegen broodbonnen en textielpunten. Eisch: 1 mnd. gev. Uitspraak: 14 d. gev. L. C. de Koning, 24 j., landbouwersknecht te Oud-Vossemeer, wegens het wegnemen van ongeplukte of afgevallen appels. Eisch en uit spraak: 1 week gev. Over de maand November. 's-HEERENHOEK. Geboren: Antonia Cor nelia, d. v. J. Vermue en J. M. Boonman; Johanna Adriana, d. v. P. Vos en S. M. Nagelkerke; Paulus Jacobus, z. v. F. Koole en J. Franse; Margaretha Quintina Maria, d. v. W. J. Raas en A. Rentmeester. ZAAMSLAG. Huw.-aang.C. J. v. Doorn, 24 j. en M. T. Florussen, 23 j.; J. Bakker (van Axel), 22 j. en J. S. Houtzager, 21 j. Geboren: Pieter Jan, z. v. S. Scheele en H. Witte; Johannes Jan, z. v. F. Geelhoed en C. A. VerhelstCornelia Magdalena, d. v. A. de Kraker en M. C. de Feijter; Janna, d. v. C. K. Herrebout en J. Duerink. OverledenJ. Dieleman, 62 j., wed. v. J. C. van EsJ. Florus, 74 j., man v. C. Wilhelm. (T. C.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1