DINSDAG 14 DECEMBER 1943 §3e Jt&ëa'gzag, Na, É4 FEUILLETON BINNENLAND DAGKALENDER Het 12-jarig bestaan der N.S.B. - Rede van Mussert - Zijn bezoek aan Hitler. VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart UIT DE PROVINCIE CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND BureauxL. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekh, J. j. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS, Tel. no. 3128. Dir.-Hooidred.A, DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef): B, P. DAVIDSE, Goes. HET BOEK, Het particuliere leven van den mensch in oorlogstijd wordt, zooals we zelf ook onder vinden, meer en meer binnen de muren van het eigen huis, in de stilte en de sfeer van het gezin samengetrokken. Daaraan zit een goede kant, mits we deze kans ten volle weten te benutten en er alle profijt uit trekken, dat er ongetwijfeld uit te putten valt. Velen worden in dezen tijd naar een soberder leven gevoerdde ver strooiing, de ontspanning en het vermaak gaan voor een groot deel van ons heen, zoodat we als vanzelf tot een grooter ingetogenheid ko men; en het ons veel gemakkelijker valt dan wanneer genot en vermaak van allen kant lok ken om ons op de werkelijke waarden van het leven te bezinnen. Dezelfde ervaring, welke in de vorige win termaanden werd opgedaan, blijkt nu ook op te gaan: er wordt gelezen, veel gelezen; en er worden veel ernstige boeken gelezen, boe ken met een cultuurvormenden inhoud. Natuur lijk zijn er ook aanvragen om lichtere lectuur, maar zelfs daarin ziet men een verschuiving naar het betere genre. We zien hierin een verblijdend verschijnsel. De mensch, in de stilte teruggedrongen, zoekt troost en vindt kracht in hetgeen denkers, theologen, letterkundigen en kunsteriaars ons aan schoonheid en waarheid hebben gegeven. In de dagen, dat het lawaai langs de straten hing c-n ook onze stille huiskamer binnen drong, had men geen tijd en lust cm zich mei „het boek" bezig te houden. Maar nu de stra ten 's avonds verlaten liggen en de verduiste ringsgordijnen het licht binnenhouden in dezen retraite-tijd, grijpt men weer naar het boek. Zno kan ook, mits zorg wordt gedragen, dat het juiste boek wordt gekozen, uit deze eenzame tijden vee! goeds voortkomen. Onze werkelijke cultuur kan bevorderd worden, als de mensch leert lezen. Bovenal zou het een zegen zijn als men zich zette tot Bijbellezing en -studie. ZWARE GEVECHTEN BIJ KIROWO- GRAD EN TSJERKASSY. - DUITSCHE AANVALLEN BIJ SJITOMIR. - RUST IN ITALIË. - LUCHTAANVAL OP N,- W. DUITSCHLAND. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: In den sector van K i r o w o g r a d en bij Tsjerkassy deed de vijand ook gisteren talrijke aanvallen met afwisselende sterkte. De zware afweergevechten duren onvermin derd voort. In het gevCchtsgebied ten Noord-Oosten van S j i t o m i r ondernamen de bolsjewisten met pas aangevoerde strijdkrachten hevige tegenaanvallen, die werden afgeslagen. Onze troepen gingen daar opnieuw tot den aanval over en sloegen een vijandelijk bruggenhoofd op den westelijken oever van de Teterev uiteen. Ten Noorden van het Ilmenmeer drongen stoottroepen van een divisie jagers bij verrassing in een goed versterkt vijande lijk steunpunt binnen. De bezetting, bestaande uit een Sowjet-bataljon, werd na korten, hevi- gen strijd vernietigd of gevangen genomen. Aan de rest van Ihet oostelijke front kwam het slechts tot gevechten van plaatselijke be- teekenis.^ In de gevechten zuidelijk van K e r t sj heeft de 3de Roemeensche berg- divisie onder bevel van £eneraal-majoor Mo- ciulski zich bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag zonder groote gevechtshande lingen. Eenige vijandelijke vliegtuigen, waarvan er een werd neergeschoten, ondernamen in den afgeloopen nacht stoorvluchten boven het Rijnlandsch-W estfaalsch indus-' triegebied. Aanval op Noord-Duitschland. (D.N.B.) Formaties Amerikaansche bom menwerpers hebben Maandagmiddag, bij bedek ten hemel lukraak bommen geworpen op eenige steden in het Noord-Duitsche kustgebied. Even als bij den terreuraanval op Emden werden wederom voornamelijk woonwijken getroffen. De vijand werd door de weersomstandigheden gedwongen den voorgenomen geconcentreerden aanval om te zetten in afzonderlijke aanvallen. j ^15>.?r<^~^-m-er'kaansche bommenwerpers werden bij de nadering en den terugkeer krach tig door jagers beschermd. De Duitsche lucht- „DE VERDOEMDEN" door H. Kingmans. „Wat zal ik er doen? 'k Ga weer maar terug, naar Holland of zoo." ,,'tls sneu voor je,, maar 't is het verstan digst, wat je kunt doen. Zal.... zal ik het Lize vertellen? „Niets zeggen. Laat haar in den waan; dat ik dood ben. Da's.... beter voor jullie alle bei. Enlaat mij nu alleen." Opgelucht verdwijnt Hermann. Zijn spre kend geweten brengt hij momenteel tot zwij gen: per saldo is het toch niet zoo vreeselijk- ze denken allen, dat Jochem dood is; niemand verwacht hem terug, zelfs Lize niet. Jochem blijft zielig achter. „Die Arthur Lemarque kon praten, wat hij wilde denkt hij, „ik behoor toch tot de ver doemden". Deze vreeselijke ontknooping heeft hij in de verste verte niet kunnen vermoeden. Allen dood, op Hermann na! En Lize de vrouw van Hermann! Hoe heeft zij dat kunnen doen? ut Hermann moet verbazend veranderd zijn Als een wezenlooze verlaat hij de herberg en.. ?aat dwalen. De vlotjagers van Liegnitz wil hij met ontmoeten. Dan praten, praten ze over vroeger en hij wil van vroeger niets meer hooren. Het verleden heeft nu radicaal voor hem afgedaan.... Uren zwerft hij door de omgeving of ligt aan den rivieroever in het lange gras, aan wanhoop ten prooi. Alle geloof is hem ont- verdedigingsstrijdkrachten hebben reeds mel ding gemaakt van bet neerschieten van vier motorige bommenwerpers. Churchill voert besprekingen. (D.N.B.) Churchill heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, Vrijdag een tweede on derhoud gehad met ex-koning Peter van Joe goslavië. Verder heeft Churchill ook bespre kingen gevoerd met ex-koning George van Griekenland, waarbij ook Eden aanwezig was. Op de terugreis van Kaïro heeft Churchill een bezoek gebracht aan Gibraltar, waar hij de verdedigingswerken bezichtigde. Zal 1944 in militair opzicht een hoogtepunt vormen? De Berlijnsche Redacteur van het Alg. Han delsblad schrijft: Vrij algemeen, in het bijzonder bij de Geal lieerden en bij de neutralen, wordt aangeno men, dat militaire gebeurtenissen van ingrij penden aard in 1943 niet meer zijn te ver wachten. Aan het Oostelijke front schijnen de aan vallen der Sowjets en de Duitsche tegenaan vallen elkaar in evenwicht te houden. Een nieuwe fase schijnt pas te zullen intreden, wanneer het geheele front in den greep van den Russischen winter is gekomen. Op dit tijd stip verwacht men van Duitsche zijde nieuwe en groote offensieve operaties der Sowjets. Men krijgt echter den indruk, dat de Duit sche legerleiding zich het gevaar, dat de win- teraanvallcn der Sowjets vooral dit jaar kun nen vormen, zeer wel bewust is, en dat voor een afdoende verdediging alle voorbereidin gen zijn getroffen. Ook omtrent het Italiaansche front is men aan Engelsche zijde, sindt de offensieven van het 5de Amerikaansche en het 8ste Britsche leger klaarblijkelijk tot stilstand zijn gekomen, iets terughoudender. Dit stemt overeen met de Duitsche beoordeeling van de situatie in het Zuiden, die het best wordt uitgedrukt door een van militaire zijde afgelegde verklaring, dat men niet verwachtte, dat de Britten en Ameri kanen Kerstmis in Rome zouden kunnen vie ren. Overigens sëhijnen de overstroomingen in de Italiaansche rivierdalen de operaties zeer te bemoeilijken. De kans, dat de algemeen voor militaire operaties in deze zone ongunstig geachte maand December zal worden uitgekozen voor een invasie in den Balkan of in het Westen, is niet groot te achten. Anderzijds moet de mogelijkheid van ver rassende acties, die in den tijd omstreeks Kerstmis het minst worden verwacht, natuur lijk niet uitgesloten worden geacht. Dit geldt ook, en wel in hooge mate, voor den lucht oorlog. Van Duitsche zijde houdt men er rekening mee, dat Britten en Amerikanen het bombardeeren van Duitsche steden, voor zoo ver de atmosferische omstandigheden gunstig zijn, ook in de laatste maand van 1943 zullen voortzetten. Tegelijk met de verwachting, dat 1943 in militair opzicht nog slechts weinig opzien barends zal brengen, kan men in de Gealli eerde pers de verwachting lezen, dat in 1944 alles wat tot nu toe aan militaire botsingen heeft plaats gehad zal worden overtroffen en dat dit jaar zoowel in materieel als in strate gisch opzicht het hoogtepunt van den oorlog zal vormen. Duitschland is zonder twijfel gereed voor den twee-fronten-oorlog. Het is logisch, dat het zich in 1943 in de periode van reorgani satie en afweer van dien oplaaienden storm in het Oosten en van de zijn productie bedreigen de luchtaanvallen vooral tot het defensief heeft bepaald. Het staat echter geenszins vast, dat Duitschland ook in 1944, nu het zich, naar men hier aanneemt, ondanks de bombardemen ten aan het gewijzigde aspect van den oorlog potentieel heeft aangepast, in deze houding zal blijven, volharden. Korte Berichten. (D.N.B.) Engelsch-Amerikaansche vlieg tuigen hebben Vrijdagmiddag een nieuwen ter reuraanval ondernomen op de Bulgaarsche hoofdstad, waarbij vooral de arbeiderswoon wijken van Sofia getroffen werden. In de vergadering van de Sobranje ver klaarde minister-president Bosjilof, dat de vijandelijke aanval, evenals de vorige aanval len, het leven van vrouwen en kinderen heeft gevergd. zonken; zijn Godsvertrouwen is als een zeep bel weggeblazen. „Ik behoor toch tot de verdoemden", her haalt hij bitter. Waarom zou hij zich niet van den oever laten glijden? Laat in den avond de waard wil juist sluiten, ondanks het feit, dat de logeergast er nog niet is keert hij terug. Op het vlot is het stil. Alles slaapt. Het is goed zoo. Hij wil niemand ontmoeten. Als een beschonkene waggelt hij naar bin nen. De herbergier waant hem ook dronken en zegt geen woord. Dat is het beste met zulke slampampers Hoofdstuk XXI. De eerste nachten in de hut op de plantage van Alimed Pasja heeft Jochem niet kunnen slapen: de muskieten zoemden hem aan het hoofd, insecten veroorzaakten wondjes, die lang pijn deden. Maar dat lijden is een feest geweest vergeleken bij het zielelijden, dat hij thans doormaakt in het zindelijk bed op de even zindelijke kamer van deze dorpsherberg. Klaar wakker ligt hij. De ontzettende mede- deelingen van Hermann laten hem niet los. I's dit alles niet een duidelijk bewijs, hoe God Zijn beschermende hand van hem afgetrokken heeft? Wat heeft het nu voor zin, hem zijn vrijheid te hergeven? Geen enkel lid van de familie is meer in leven, uitgezonderd Her mann, wien het niet heel veel schelen kan, of hij teruggekomen is of niet. En zeker niet, nu Lize. Lize, Lize1 (Wordt vervolgd.) (D.N.B,) De Saksen- nfcuwsdüenst meldt, dat p;-,ereai n Preto ria is aangekomen, (DcÉïiei.) Met 'het oog op de herhaalde bomaanvallen door <i= vijandelijke luchtmacht, hebber, de autoriteiiss vrouwen en kinieraa, alsmede mannelijke jmtsosen, wier aanwezig heid in de stad niet dringend noodzakelijk is, aangeraden Hanoi in Indc-China te verlaten. (D.N.B.) Het geallieerde hoofdkwart-er in Noord-Afrika heeft medegedeeld, dat der tien Braziliaansche officieren als kwartierma kers in Noord-Afrika zijn aangekomen, ten einde voorbereidingen te treffen voor de aan komst van een Braziliaansch exepeditieleger, (D.N.B.) Het Witte Huis heeft mede gedeeld, dat president Roosevelt een bezoek heeft gebracht aan Sicilië. Keuringen voor de Waffen-88 en den Landstorm Nederland. Het SS-Ersatzkommando deelt mode; Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Land storm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of by het SS-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine kun nen zich aanmelden; zij, die tot de Germaan- sche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden. Personen tusschen 1930 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor arbeids inzet, worden gedurende hun verbintenis hiervan vrijgesteld. Officier in ae Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zyn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zjjn: ge drag en prestatie. De oproeping na deze keuring ge schiedt eerst in het begin van Jün. 1944. 15-12-'43: 914 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout. Verduisteren: Van 5 tot en met 25 December: 's Avonds van 16.30 u., 's Morgens tot 8.30 u. VERVOERVERBOD VAN GROENTE EN FRUIT UITGEBREID. Het vervoer van groenten en fruit is in het algemeen verboden. Van dit verbod is evenwel bij bestuursbesluit van de Ned. groenten- en fruitcentrale voor een aantal gevallen ontheffing verleend. Zoo mochten kleinhandelaren, als aan enkele for- meele bepalingen was voldaan, pakketten ver sturen naar verbruikers. Ir. de praktyS waren dat voornamelijk pakketten me fruit, Van deze mogelijkheid ie ever. wel misbruik ge maakt, Daarom is thans de ontheffing inge trokken, zocdat de verzending voortaan niet meer is toegestaan. VERPLAATSING OCTR0OIRAAD. De ootrooiraad en h« bureau voor den industri- eelen eigendom worden verplaatst naar Laak- kade 80 te 's-Gravenhage. Tot 10 Januari 1944 kan geen post betreffende aanhangige aanvra gen worden behandeld. Het merkenbureau is tot 20 Dec. gesloten; gedurende dien termijn beperkt voortgezet in Roelofsstraat 186, daarna Laakkade 80, Het gebouw Laakkade 80 is voorloopig niet tele fonisch te bereiken. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Tot en met 25 December 1943 geven de met „46 Verlichting" en „47 Verlichting" der bon kaart „S 121" en de met „68 Verlichting" der bonkaart „S £21" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van 1 liter petroleum. MAALTIJDEN IN RESTAURANTS TIJDENS DE FEESTDAGEN. Ten aanzien van maaltijden in restaurants op de komende feestdagen (Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar) heeft de directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf er in de vakpers op gewezen, dat er geen ont heffing kan worden verleend van het voor schrift om den omvang der maaltijden beperkt te houden. Het strookt niet met den ernst der tijden, dat van dit voorschrift wordt afgeweken. De maaltijden mogen dus ten hoogste omvat ten een voorgerecht (of ten hoogste 6 kleine voorgerechten), soep, 1 gang, toespijs en fruit (bereid of verwerkt). BEPERKING AANGETEEKENDE STUKKEN. NAAR GEWICHT EN NAAR INHOUD. De bijzondere omstandigheden ma ken het noodzakelijk tijdelijk een be perking in te voeren voor verzending van aangeteekende stukken, zoowel naar gewicht als naar inhoud. Aangeteekende brieven (al of niet met aan gegeven waarde) mogen niet zwaarder wegen dan 500 gram en geen andere zaken bevat ten dan bescheiden en mededeelingen of be richten op papier, perkament of andere soort gelijke stoffen (du3 geen goederen). De gewlchtsgrons voor brieven mst geld, bank- en muntpapier, edele metalen of kost baarheden, die aangeteekend moeten wor den verzonden, is maximaal 2 kg gebleven, maar zij mogen daarbij geen andere zaken dan de hierbovengenoemde bescheiden, mede deelingen of berichten bevatten. Voor gedrukte stukken, nieuwsbladen (met inbegrip van bijvoegsels) en monsters is aan- teekening 'slechts toegestaan tot een maxi mum gewicht van 500 gram. Voor braille- werken blijft aanteekening mogelijk tot en met een gewicht van 7 kg. Deze tijdelijke regeling gaat 16 December in en geldt alleen voor 't binnenlandsch verkeer. Rede van Mussert. (Slot.) Mussert ging er vervolgens toe over het his torisch gebeuren van dezen tijd aan een be schouwing te onderwerken. Daartoe gaf hy allereerst een beeld van .ons continent Europa. Het werd bij herhaling vanuit Azië bedreigd, zooals op dit oogenblik door het bolsjewisme zoo zei hy. Viermaal is de vloedgolf gekomen en door gedrongen tot in het hart van Europa. Al leen met de grootste inspanning is het ge vaar gekeerd. Ditmaal is het gevaar grooter dan ooit te voren. Het is de plicht van ieder Europeesch volk om daartegen front te maken en mede te werken aan de verdediging van Europa. Mussert zette dan uiteen, welke plaats ons land innam ten aanzien van Engeland en Frankrijk uit welke positie, verklaarde hij, de bezetting door Duitschland voortvloeide. In dit verband eritiseerde hij vervolgens de houding der Ned. regeering, die bovendien den oorlog aan Japan verklaarde waarna de ioniën in de Oost verloren gingen. West-Indië is door de Vereenigde Staten bezet. Wat er van de handelsvloot over zal zijn, weten we niet. Veel in ieder geval niet. Zoo ,is de toestand van ons vaderland nu. Uit dezen staat van vernedering en ontred dering het op te werken tot nieuwe levens kans en nieuwe levensmogelijkheid, is een taak, zoo zwaar, dat het moedige harten vergt en sterke knuisten. Het is de roeping der be weging om deze te vervullen. De weg, dien wij te volgen hebben, ligt klaar en duidelijk voor ons. Grondslag is de absolute noodzakelijkheid van de Europeesche solidariteit en die laat zich niet denken zon der de Germaansche solidariteit, door in den strijd op leven en dood te staan schouder aan schouder met de Duitsche soldaten. In den zomer van 1940 opende de Führer ons daartoe de gelegenheid door de oprichting van de Standarte „Westland" der Waffen-SS. Alvorens onze jongens op te roepen om toe te treden tot den Waffen-SS en later tot het Nederlandsche legioen, nu pantsergrena- dierdivisie Nederland, heb ik deze zaak, die een gewetenszaak is en één van zeer groo te practische politieke strekking, nauwkeurig en in volstrekte eenzaamheid overwogen. Wy, Nederlanders, hebben te kiezen tus schen geen weermacht óf ons in te schakelen in een groot complex. Om deze Germaansche solidariteit den vasten grondslag te geven, die noodig is, heb ik my bekend tot het begrip Germaanseh Führer, hertog, aanvoerder in den strijd, door in December 1941 den eed van trouw af te leggen aan Adolf Hitler als Germaanseh Führer. Door deze Germaansche solidariteit vindt geen aantasting van het zelfrespect der natie plaats doch verheffing. Door het laten voor gaan van het groepsbelang boven het per soonlijk belang, wordt de persoon niet zwak ker doch sterker. Door de solidariteit van de Germaansche volkeren zullen de volkeren ieder afzonderlijk niet zwakker worden maar sterker. Met elkander zullen zjj een hooger niveau bereiken. Ik ben er diep van doordrongen, dat duizenden oprechte menschen in ons vader land vreezen, dat Duitschland ons zal willen inlijven als het den oorlog gewonnen heeft. Dit Vuurtje wordt aangestookt van Moskou eu Londen uit en er wordt voet aan gegeven door een klein aantal Nederlanders, die m.i. de Duitsche nationaliteit behooren aan te vragen. Het is goed aan het fabeltje der inlijving aandacht te besteden. Zy, die daarin gelooven, DINSDAG 14 DECEMBER 1943. Maar gij broeders, zijl niet in de duis'.or- nis, zoodat die dag u ai» een diet overvallen zou. 1 Thcss. S4. Zon op 8.43, onder 16.25. Maan op 19.12, onder 10.42. Laatste kw. 19 Dec., Nieuwe m. 27 Dec. hebben weinig begrip van het nationaal-so- cialisme, weinig begrip van het wezen der volkeren en weinig begrip van de voorwaarden verbonden aan de mogelijkheid tot vorming van een Europeesche solidariteit. Wy Nederlanders moeten eindelijk eens weer onze spreekwoordelijke nuchterheid laten spre ken. Wij moeten ons er van bewust worden, dat geen enkel volk op den duur meer in staat is zich te verdedigen. Juist wanneer wij prijs stellen op onze nationale zelfstandigheid is de eenige weg, dien wij kunnen gaan, de natuurlijke weg naar de solidariteit tusschen natuurlijke bondgenooten. Wij moeten komen tot een solidair Europa, waarin de samenwerking, gelijk minister Goeb- bels het uitdrukte, op de basis van vrijwillig heid geschiedt. En daaraan voeg ik toe: wij moeten komen tot een lotsverbondenheid van Germaansche volkeren in. den vorm van een statenbond, een groot Germaanseh rijk of hoe dan ook, die allen omvat van Germaan- schen bloede en waardoor aan Europa een enorm krachtcentrum wordt gegeven. Velen zullen zeggen, dat is alles goed en wel, dat gij er zoo óver denkt, maar als Duitschland gewonnen heeft, is de meening van den Führer maatgevend. Hoe denkt gij er over? En hiermede kom ik tot het bezoek aan den Führer, waarvan ik zoo juist ben teruggekeerd. Het onderhoud met Hitier. Gij zijt natuurlijk allen benieuwd te weten hoe ik den Führer aangetroffen heb. Welnu, in goede gezondheid, veel beter dan het vorig jaar en stralend van den wil om zijn roe ping te volbrengen: Europa voor den onder gang te behoeden. Open en eerlyk heeft hij met mij gesproken. Van myn inzichten en mijn streven, dat is uw inzicht en uw streven, mijne getrouwe kameraden, heeft hy ten volle kennis genomen en daarmede is hy het ten volle eens. De Führer zei letterlijk: „So kann auch nicht die Absicht be stehen, die Niederlander zu entnieder- lander, sondern er kommt darauf an, mit den übrigen Germanischen Vólkern zu lösen, was gemeinsam gelost werden muss. Wir dürfen den Vólkern an Frei- heit nicht nehmen, was genommen wer den kann, sondern möglichst Freiheit lassen". Vertaald in het Nederlandsch „Zoo kan niet het voornemen bestaan, de Nederlanders te denationaliseeren, maar het komt er op aan met de overi ge Germaansche volkeren te volbren gen, wat gemeenschappelijk gedaan moet worden. Wij mogen den volkeren j niet alle mogelijke vrijheid ontnemen, 1 wij moeten hun zooveel mogelijk vrijheid laten". My dunkt, dat is duidelyke taal, volkomen in onzen geest, waarmede wy van ganscher harte instemmen. En wat onze opvattingen omtrent de gods dienst- en gewetensvrijheid betreft, ook die heb ik ten volle bevestigd bevonden. Kerk en staat hebben ieder hun eigen roeping, de Kerk zal den staat niet critiseeren en de staat de Kerk niet. Ieder moet met zijn eigen geweten in het reine brengen, hoe hy God wil dienen. Wat wjj al deze jaren hebben gewild en ten koste van zooveel offers hebben nage streefd, was goed, is goed en blijft goed en het stemt ons tot groote verheugenis te weten dat de Führer er ook zoo over denkt. Mussert eindigde met een woord van dank tot zijn medestrijders en oproep tot verderen stryd. Denkt het u in, hoe eerst door het Calvinisme de pealm der vrijheid uit de benauwde cons ciëntie naar de lippen drong; hoe onze con stitutioneels burgerrechten eerst door het Cal vinisme veroverd en verzekerd zijnen hoe tegelijk juist van West-Europa die machtigo beweging uitging, die wetenschap en kunst deed opbloeien, voor handel en nijverheid nieu we banen ontsloot, het huiselijk en maatschap- peUjk leven opluisterde, den burgerstand tot eere verhief, den werkman als van gelijken rechte naast zijn patroon plaatste, de philan- tropie welig deed uitbotten, en boven dit alles door puriteinschen ernst het zedelyk leven der menschheid verhoogd, gereinigd en geadeld heeft. (Dr A. KUYPER.) NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Middelburg (vereen, van Vrijz. Herv.), J. van Dijk te 's-Gravenzande. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Lop- persum, G. Leene te Stadskanaal-Pekelderwcg en P. de Ruig te Zevenhoven. Aangenomen: naar Amsterdam-Oost F. Wristers te Helmond. KORTE BERICHTEN. De collecte voor schulddelging in de Geref. kerk te Eede bracht ruim f 20.000,op, waardoor de schuld voor de helft kon worden verminderd. De kerkeraad der Geref. kerk te Smilde besloot tot oprichting van een kerkkoor tot versterking van het gemeentegezang. De Geref. kerken van Goënga en Sy- brandaburen hebben van de Classis Sneek toe stemming ontvangen hun combinatie ingaande 1 Jan. a.s. te mogen ophoffen. De Geref. kerken van Kolhnrn en Noord- Schatwoude zullen in combinatie met die van Broek op Langendijk, Heer-IIugowaard en St. Pancras pogingen aanwenden om te komen tot het beroepen van een eigen evan gelisatie-predikant. ELLEWOUTSDIJK. By de Ned. Herv. Ge meente zyn herkozen als notabelen de heeren C. Moerman en G. J. Verheyke. BAARLAND. In de Ned. Herv. Gemeente alhier is herkozen als diaken dhr F. Meeuwse. Tot kerkvoogd werd herkozen dhr M. Murre en als notabelen dhrn H. A. Minnaard en J. Sinke. •s-GRAVENPOLDER. Tot diaken der Ned. Herv. Gemeente alhier is benoemd de heer W. v. d. Velde alhier. SPAARDERS, OPGEPAST 1 De politie te Amsterdam ontraadt het aangaan van re laties met de stichting „Algemeen Nederlands Borgtocht Spaarfonds (ook wel genoemd „Al gemeen Nederlands Borgtocht Spaarfonds voor Handel en Landbouw), gevestigd Gysbrecht van Amstellaan 30 te Zeist. Plotsling oorlogsgerucht Ieder weeklaagt en zucht „Waar is 't kind!?.1", hoort men radeloos vragen, Laat 't kind dus altijd Goed zijn identiteit Op het kaartje om zijn hals met zich dragen. Onder» of voogden, vraagt toot Uw kinderen lot 15 jaar een klnderlegittnsatiekeart aan» Aanvraagformulieren rerkrfygbaar btyl Hoofden van scholen. Gemeentesecretarieën (tafd. Bevolking). Afdelingsbesturen van het Ned. Roode Krul* Pr$a f040 Minvermogenden kosteloos. KERKDIEFSTALLEN TE PHILIP PINE OPGEHELDERD. In Philippine .heeft men dlezer dagen een eigenaardige ontdekking gedaan. Sedert jaren werden uit de R.K. kerk aldaar allerlei voorwerpen ontvreemd. Ten slotte is de politie zich met het geval gaan bemoeien en heeft huiszoeking gedaan bij de alleenwonende ongehuwde mej. de L. Dit oudje is een zonderling mensch. Men ver moedde, dat de vrouw de daderes was, doch eenige zekerheid kreeg men eerst na het vol gende voorval. Op zekeren dag verscheen een meisje op school met handschoenen, die een andere leerlinge sedert eenigen tijd kwijt was. Deze leerlinge ontdekte plots haar eigendom aan andermans handen en vertelde dit thuis. De zaak werdl eens onderzocht en toen bleek dat een huismoeder de bewuste handschoenen zonder argwaan van de oude juffrouw de C. had gekocht. De politie is toen maar eens bij het oudje naar .binnengestapt en vond daar een heele serie voorwerpen, zooals kerkkussens, rozen kransen, kerkboeken, handschoenen en para- pluies. Vele van deze voorwerpen zijn oud en practised waardeloos. Andere artikelen zijn nog zoek en het is heel goed mogelijk, dat die nooit meer berecht zullen komen, daar het oudje de ontvreemde voorwerpen in den loop der jaren verkocht heeft. (D. v. N.-Br. en Z.) Zuid-Beveland. KLOETINGE. De drie inentingen tegen diphtherie hebben in deze gemeente een vlot verloop gehad. Ongeveer 300 personen, waar onder de kinderen der o.l. school, werden door dr Wouda, bijgestaan door zuster van der Linden, ingeënt. Walcheren. DOMBURG. Dezer dagen werd door het Bestuur van de School voor Chr. Schoolonder wijs alhier een schoolfeestje georganiseerd. De middag werd doorgebracht met spelletjes, ter wijl gezorgd was voor een ruime traktatie. Ook was er een teekenwedstrijd gehouden, welke werkstukken door de bezoekers werden beoordeeld, waarbij de beste teekeningen met een prijs werden bekroond. Bovendien kreeg elk kind nog een pakje mee naar huis. Nadat een paar maanden geleden de stadhuistoren van een zuurstofcylinder was voorzien, is thans ook in den toren zoo'n cy-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1