WOENSDAG 8 DECEMBER 1.943 - 5"£* Jaargang, Mo. 59 FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE RONDGANG DOOR DEN DAM- DOOLHOF n 4m m ip n i li MI k GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no, 2438. Bijkantoor MiddelburgFa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128, Dir.-Hoofdred.A, DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. „DE ZUSTER". Zóó staat ze in onze Zeeuwsche steden en dorpen bekend, Zóó wordt ze door oud en jong aangesproken. Zoo zien we haar fietsen op mooie zomerdagen, maar ook als 't geen weer is, om een hond naar buiten te sturen, bij scherpe kou, strenge vorst, stormvlagen en regenbuien, Haar werk kan immers niet wor den uitgesteld? De zieken wachten op haar, Er moet geholpen, verbonden of verbed worden, De zuster komt in gezinnen van allerlei slag. Ook daar, waar behalve ziekte ook verwaar- loozing is. Maar zij pakt aan en treedt op. Op tactische en liefderijke, maar toch op be sliste wijze. Het is een stille arbeid, waarover weinig wordt gesproken. Het is ook een mooie, ge zegende en gelukkig ook vaak gewaardeerde arbeid. In dit drukke en gejaagde leven wordt dik wijls alleen maar de aandacht gevestigd op wat groot en verheven is. De woorden van groote, invloedrijke mannen komen in de krant. Maar wie heeft oog voor den stillen arbeid, die dagelijks wordt verricht, dien' we haast vanzelfsprekend zijn gaan vinden? Daarom mag wel eens het werk in het be lang der lijdende menschheid verricht naar voren worden gebracht. Allerlei dingen ver anderen, maar onze wijkverpleegsters en diaco nessen, in dienst van het Groene Kruis of van vereenigiiiget) voor wijkverpleging en onze i.btc.-zusters, blijven op haar post, trouw aan haar plicht. Sommige van hen, en dat is wel het rijkste, wat zij geven kunnen, brengen ook den troost en het licht van het blijde Evangelie in gezinnen, waar zooveel zorg en donkerheid wordt gevonden. Ook van dezen arbeid der dienende liefde, in eenvoud ver richt, geldt: „Wat gedaan werd uit liefde tot Jezus, houdt zijn. waarde en zal blijven be staan." SOWJ ET-DOORBRAAKPOGING EN IN DE DNJEPR-BOCHT MISLUKT. - DE DUITSCHE TEGENAANVAL BIJ SJI- TOMIR. - HEVIGE GEVECHTEN IN ITALIË. - REDE VAN Dr DIETRICH. - DE CONFERENTIE TE TEHERAN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Op De Krim zetten de bolsjewisten hun vergeefsche aanvallen ten Noord-Oosten van K e r t s j gistermiddag niet meer voort. De aanval van Roerneensche troepen op het vijan delijke landingshoofd ten Zuiden van Kertsj maakt goede vorderingen. In de groote bocht van den Dnjepr bleef de vijand gisteren aanvallen. Zijn door braakpogingen mislukten in verbitterde gevech ten. Ten Zuidwesten van Dnjeprope- trowsk werd in dett tegëhaanval een vijan delijke gevechtsgroep op kleine resten na ver nietigd. Ten Zuid-Westen van Krements- j o e g vingen onze troepen aanvallen van sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijd krachten in hevige gevechten op. Bij Tsjerkassy deden de bolsjewisten gisteren slechts eenige vrij zwakke aanvallen. In het gebied ten Noordoosten van S j i t o - m i r namen Duitsche infanterie- en pantser strijdkrachten in den aanval verscheidene plaat sen. Van de geheele rest van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke gevechtsactiviteit ge meld. De luchtmacht deed met goed gevolg aanvallen op den Sowjetaanvoer op straat- en spoorwegen, alsmede op troepenconcentraties in het gebied van Kiev. Het jachteskader 52 heeft op 4 December zijn 8000ste overwinning in de lucht behaald. In Zuid-Italië werden de gevechten in het heuvelachtige terrein ten Zuidwesten van M'ignano heviger. «Zware aanvallén van numeriek sterkere Amerikaansche troepen wis selden af met eigen tegenaanvallen, in den loop waarvan eenige hoogten meermalen van bezitter wisselden. De gevechten zijn nog in vollen gang. Van den Oostelijken sector van het front worden levendige voorpostengevech ten gemeld. Op 5 en 6 December werden boven de Mid- dellandsche Zee en boven het bezette gebied in 't Westen 25 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, waaronder 17 zware viermotorige bommenwerpers." Tegen het bolsjewisme vechten óf ondergaan. Rede van Dr Dietrich. (D.N.B.) Reichspressechef, Dr Dietrich, heeft op een „Kriegsarbeitstagung" van de Duitsche pers een rede gehouden. Naar Dr „DE VERDOEMDEN" door H. K i n gmans. 119.) -o- De herbergier heeft al lang bemerkt, dat ondanks het vrij vroege uur, toch zal wor den aangelegd. Dan is het ook wel zeker, dat de lui pas morgenvroeg verder gaan. Dat bevalt hem. Vanavond een man of tien, twaalf in de gelagkamer. Bpvendien komen de dorpelingen dan ook opzetten, wijl de vlotjagers nieuwtjes brengen't wordt een drukke avond voor zijn vrouw, zijn doch ter en hem 1 Jochem tuurt strak naar de bewegelijke mannen, wier gelaatstrekken steeds duide lijker worden. Over het algemeen zijn het jonge mannen. Hij meent gezichten te her kennen, maar heeft geen zekerheid. Alleen ja zeker, die ouwe daar, bij de hut, dat is zonder twijfel Landman 1 Enne, ennedie forsche, breede gestalte daar^ op het tweede vlotwel natuurlijk dat is de houding van Hermann 1 Als hij nu het gezicht eens zagl „Weishaupt 1" Een flinke schreeuw is de eenige manier, om zijn doelwit te bereiken. De aangeroe- pene wendt zich om en kijkt naar het plan kier, waar de roep vandaan kwam. En dan weet Jochemdaar staat zijn broer Her mann, ouder en forscher geworden, maar met Dietrich verklaarde, vormt de groote alge- meene lijn van de politieke oorlogvoering der tegenstanders van Duitschiand op het oogen- blik in den grootst mogelijken omvang de strategie van de bluf. Roosevelts veldtocht voor de z.g, bevrijding der wereld is gevolgd door de koorts van de na-ooriogsche plannen, door de suggestie, alsof de oorlog reeds door het onophoudelijk opstel len van programma's voor na den oorlog zou zijn gewonnen. Zoowel de plutocratisch-kapitallstische weg als de bolsjewistische wegen van den klassen strijd, zoo betoogde Dr Dietrich, zouden de menschheid in ellende en wanhoop dompelen. Achter beide verheft zich in apocalyptische schrikwekkendheid de chaos. Tegenover de formule van den vijand „kapi taal moet kapitaal voortbrengen", plaatste spr. het Duitsche beginsel „arbeid schept meer ar beid". Het lot, tegen het bolsjewisme te vechten of onder te gaan, kan Europa op den drem pel eener sociaal-revolutionnaire ontwikkeling welke de geheele wereld omvat, niet ontgaan. Vrije hand voor het bolsjewisme in Europa. Dat is, naar Dr Dietrich verder betoogde, voor Roosevelt sinds lang de troefkaart in zijn wereldpolitieke spel. Dat deze troef tegelijk ook tegen Engeland wordt uitgespeeld en Groot-Brittannië verzwakt, is de eigenlijke leidende gedachte van dit spel. Het Duitsche volk weet, zoo zeide Dr Diet rich, dat het in dezen strijd om zijn oi' niet zijn, om opgang of ondergang, om leven of dood gaat. Daarom strijdt het met inspanning van alle krachten, van alle energie en met nooit verzwakkende volharding. Laat de vijandelijke propaganda zich maar verder van de strategie van de bluf bedienen, de tijd zal komen waarin zij zelf den zenuwoorlog zal hebben, dien zij ons heeft toebedacht. Dr Dietrich sloot met de woord"";- ,,Hoe harder en taaier wij vechten, des te eerder zal deze oorlog ten einde zijn, maar overwinnen zullen wij onder alle omstandigheden, want eerder zullen wij niet ophouden te strijden." De conferentie van Teheran. Tn den loop van Maandag zijn, naar S.P.T. meldt, détails binnengekomen over de ver gadering te Teheran. Hieruit blijkt, dat de conferentie eigenlijk geen conferentie van drie is geweest, want ook vooraanstaande gealli eerde diplomaten zooals Eden, Hopkins en Molotow hebben aan de onderhandelingen deel genomen. Den eersten dag van de conferentie heeft Roosevelt een onderhoud gehad met Sta lin, waarbij niemand, behalve de tolk, aan wezig was. Dit onderhoud duurde ongeveer een uur. Daarna hadden de groote besprekingen plaats, die voortdurend in het bijzijn van eenige prominente figuren der geallieerde di plomatieke en militaire wereld zijn gevoerd. De besprekingen zijn slechts een korten tijd onderbroken, om den 69sten verjaardag van Churchill te vieren. Tijdens den duur van de conferentie was Iran van de buitenwereld afgesloten. De gren zen waren gesloten, terwijl de radiostations waren ontruimd. Telegram- en postverkeer met de buitenwereld was slechts voor levensmidde- De Führer verleende het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis aan SS- Hauptsturmführer Hans Dorr, Kommandeur in de SS-pantsergrenadierdivisie „Wiking". G F.L.-O-H-P m. de vertrouwde gelaatstrekken. Jochem loopt tot het uiterste eind van de aanlegplaats. „Wie roept mij daar?" schreeuwt Hermann. „Ik. Jij bent toch Hermann Weishaupt uit Liegnitz?" „Die ben ik. Wat mot je van mij?" „Straks eens even met je praten!" „In orde. Even geduld." Het heen en weer roepen heeft de anderen opmerkzaam gemaakt. Maar als de vreemde ling in de herberg verdwijnt, wordt zijn aan wezigheid vergeten en gaat de mering van het lange vlot voort. Zoo'n karwei wordt niet één, twee, drie verricht, maar eindelijk dan toch constateert Landman, de leider, dat de zaak voor elkaar is. Dan springt Hermann, die in werkelijkheid nieuwsgieriger is dan hij zich voordoet, op het plankier en loopt naar de gelagkamer, waar Jochem hem wacht, niet vrij van zenuwachtig heid en ontembaar verlangennu komt hij alles te weten. „Goeien dag. Je wou mij spreken?" vraagt Hermann. De tegenstelling tusschen beide broers is wel heel schrilHermann forsch en zwaar gebouwd; en daarnevens de broodmagere Jo chem, die in het niet verzinkt bij den hout vlotjager. „Ken je mij niet meer?" Onderzoekend kijkt Hermann hem aan. ,,'k Heb je nooit gezien bij mijn weten". (Wordt vervolgd.) len toegestaan. Ieder ander reizigersvervoer werd niet toegestaan. Zelfs K 1 jch' /aaitver- keer is vier dagen iaag gAieel «jpgewtf ge weest, De groote feestzaal van het Sowjet-gezant- schap was ingericht vaor de conferentie. Zij was drievoudig versekerd tegen iedere soert van storing, De conferentie heeft precies 110 uur geduurd. Hiervan zijn 100 uur besteed aan de plannen voor Duitschlands volledige militaire neder laag, terwijl de overige 10 uur zijn gebruikt voor de bespreking van na-oorlogsche pro blemen. Nadat de Britsche premier uit de Iraansche hoofdstad van de besprekingen was terugge keerd, heeft hij in Caïro onmiddellijk na zijn aankomst gesproken met den opperbev hebber van het negende leger in het Nabije Oosten, Sir Maitland Wilson, en den opperbevelhebber der geallieerde luchtstrijdkrachten in het Na bije Oosten. Naar eerst nu bekend wordt, is Vrijdag een groote militaire conferentie te Caïro gehouden, waaraan door alle stafchefs van het Nabije Oosten is deelgenomen, Korte Berichten. (D.N.B.) De plaatsvervangende Britsche minister-president Attlee heeft in het Lager huis verklaard, dat de redevoering, die gene raal Smuts kortelings heeft gehouden, geen verklaring is van de Britsche regeerings- politiek. In de gebieden in Noord-Anatolië, die eind November door een ernstige aardbeving werden getroffen, zijn kort geleden in Erbaa door een hevigen aardschok volgens de voor- loopige cijfers 550 personen om het leven ge komen, zoo meldt Coemhoerijet. In verschil lende dorpen ontstonden scheuren in den bodem. Twee dorpen werden volkomen ver woest. (D.N.B.) De politie heeft de laatste dagen veertig leden van de fascistische partij te Rome gearresteerd, die door herhaalde ge vallen van zeer ernstige ongedisciplineerdheid en onwettig optreden de openbare orde en rust verstoord en het aanzien der fascistische partij in opspraak hebben gebracht. BELOONING VAN VROUWEN ARBEID. Onlangs is in de pers bekend ge mankt, dat voor dc aanstelling' van vrouwe lijke werkkrachten, die nog nimmer hebben gewerkt of wel sedert 1 Juli 1943 niet meer werkzaam zijn geweest, niet langer de toe stemming der gewestelijke arbeidsbureaux ver- eischt is. Deze maatregel beoogt de tewerk stelling van een grooter aantal vrouwen te vergemakkelijken en te bevorderen. In zoover aan vrouwen arbeid wordt opge dragen, die voorheen door mannen werd ver richt, stelt de gemachtigde voor den arbeid, op verzoek van den werkgever, ten behoeve van deze vrouwen nieuwe loonen vast, die tot 80 pet. van het aan de mannen toegekende loon kunnen bedragen. Indien vrouwen wor den belast met werkzaamheden, die moeilijker zijn dan den tot dusver door haar uitgeoefen- den arbeid, dan kunnen, op verzoek van den werkgever, hoogere loonen worden vastgesteld. Deze bepaling geldt echter slechts voor het geval, dat noch in een voor de onderneming afzonderlijk goedgekeurde regeling, noch in een voor de betrokken bedrijfstak vastgestelde algemeene regeling van arbeidsvoorwaarden ten aanzien van de onderhavige werkzaamheden loonnormen voor vrouwenarbeid zijn vastge steld. Bij het indienen van verzoeken tot het ver krijgen van goedkeuring van nieuwe loonen ten behoeve van de bovengenoemde groepen van arbeidsters moeten dezelfde gegevens worjen verstrekt als voor verzoeken om goedkeuring van loonsverhooging vereischt zijn, d.w.z. leef tijd, aard der werkzaamheden en burgerlijke staat. Bovendien moet worden medegedeeld welk loon voor gelijken arbeid aan mannelijke arbeidskrachten in dezelfde onderneming werd of wordt uitbetaald. Verduisteren: Van 5 tot en met 25 December: 's Avonds van 16.30 u., 's Morgens tot 8.30 u. - KLOMPENREPARATIECURSUS. Om 'en klompennood te bestrijden zijn reeds hier en daar op initiatief v. d. Ned. Landstand cursussen gegeven voor de reparatie van dit belangrijke schoeisel. Zoo'n cursus begint nu ook te Goes. Goes. Proces-verbaal is opgemaakt tegen N. v. H. wegens het loopen over de spoorlijn. Zuid-Beveland. WAARDE. De heer H. van den Berge, gemeentewerkman en havenmeester alhier, heeft wegens gevorderden leeftijd per 1 Jan. a.s. ontslag uit die betrekkingen aangevraagd. WOLFAARTSDIJK. Tot lid van het Burg. Armbestuur is herbenoemd dhr M. Kloosterman. YERSEKE. Verscheidene oesterkweekers alhier hebben, naar het Volk meldt, pogingen in het werk gesteld om te geraken tot een gecentraliseerden verkoop van oesters. Men wil den handel vrij laten, maar de zaak organiseeren op analoge wijze als bij de mosselkweekers het geval is, n.l. door de oprichting van een in- en verkoopkantoor van oesters. Er zijn echter ook kringen, die de nog bestaande vrijheid zooveel mogelijk willen handhaven en die tegenover de boven staande plannen geheel afwijzend staan. Zeeuwsch-Vlaanderen. BIERVLIET. Brutale roofover val. Toen Donderdag de 14-j. zoon van J. K., alhier des avonds van de tram naar huis ging, bij zich dragende 2 pakken, inh. tabak en sigaretten, werd hij onderweg plotse ling aangevallen. De aanvaller gaf hem een stomp op de borst en ging er in het donker met de sigaretten van door. Aangifte bij de politie volgde. De opperwachtmeester Vrok- lage, die al zoovele malen blijk heeft gegeven een zeer bekwaam en actief „speurder" te zijn, had ook ditmaal succes en kon reeds Zaterdag te Breskens den dader arresteeren. Het bleek te zijn de 17-j. M. uit Terneuzen. Hij heeft reeds een volledige bekentenis af gelegd. - Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Een veermansknecht ruilde 60 I. petroleum om met een arbeider, voor 20 liter spijsolie, daarbij voorgevende, dat het benzine was. Deze spijsolie verkocht hij aan een courantenbezorger voor f 300. De cou rantenbezorger verkocht op zijn beurt de spijsolie aan een schillenophaler voor f500. De schillenophaler verkocht 10 1. voor f 27® en hield de rest voor eigen gebruik. De veer mansknecht was echter nog niet tevreden en besloot de door hem aan dien arbeider afge leverde petroleum weg te halen van de piaats waar hij ze had afgeleverd. Met een rijwiel begaf hij zich daarheen en eigende zich de petroleum toe. De petroleum 'ruilde hij we derom met een chef voor 20 kg suiker, voor gevende, dat de petroleum benzine was. De suiker verkocht hij aan een melkknecht voor f 280. Deze melkknecht verkocht de 20 kg. suiker te samen met een heerenhorloge voor f 325 aan een koopman. Hij kocht van dezen buit een kompas van f 100 en met uitzonde ring van f 38, die bij hem in beslag werden genomen, had hij al dit geld in café's uitge geven. Het kompas werd in beslag genomen, terwijl bij enkelen der vorenstaande perso nen petroleum, spijsolie, suiker en een hee renhorloge in beslag werden genomen. Tegen allen werd proces verbaal opgemaakt. (Z. N.) Redacteur H, M, Slabbekoorn, Oostsingel 60a, Goes, Om „De Zeeuw"-wisaelbeker. Probleem No. 8. Groep A. 12 8 4 6 6 16 26 36 46 ~M 16 26 35 46 47 48 49 60 Zw. 14 sch. op7, 9, 10, 17, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 27, 28, 32, 35. Wit 14 sch. op30, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 46, 50. Probleem No, 8, Groep B. i. 2 'i 4 S 16 26 36 46 m m 16 25 36 4b 47 48 49 60 Zw. 11 sch. op7, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 22, 25. Wit 11 sch. op24, 28, 29, 30, 31, 33, 37, 39, 41, 42, 44. Beide vraagstukkenwit begint en wint. Oplossingen uiterlijk 14 da gen na plaatsing aan den redacteur. Voor de Zeeuwsche Damvereenigingen. Vraagstuk no. 4. Zw. 5 sch. op7, 11, 12, 16, 33. Wit 3 sch. op22, 26, 47 en dam op 2. Wit begint en wint. Mededeeling. De voorronde K. v. Ned. is afgelast. De Zeeuwsche kampioen L. Anderson zal direct mede kunnen doen in den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland. Deze wedstrijd zal 8 Januari 1944 aanvangen. Oplossing vraagstuk no. 1 voor de Vereen. Stand Zw. 7 sch. op1, 8, 9, 19, 28, 35, 36. Wit 7 sch. op11, 16, 17, 34, 38, 41, 42. Auteur C. v. d. Kuilen, Voorthuizen (Gld.). 1. 4237 2. 37—32. 3. 32X12. 4. 11x21 Nieuw? (35-40) 5. 2—35 (40-45). 6. 16-11 (1—7). 7. 11X2 (45—50). 8. 2—11 (50-45). 9. 11-6 (45—23). 10. 35—40. 11. 61 en wint. Schitterend. Oplossing vraagstuk no. 2. Voor Vereen. Stand Zw. '4 sch. op13, 16, 18, 19. Wit 5 sch. op20, 22, 27, 29, 39. Auteur H. M. Slab bekoorn, Goes, opgedragen aan C. v. d. Kui len. 1. Zw. 19—24. 2. 29—23 (18X29). 3. 22— 17. 4. 17—12 (29—33). 5. 39x28 (13—18). 6. 12 X23 (15—20). 7. 23—19 (20—25). 8. 19—14 (25—30). 9. 14—9 (30—35 AB). 10. 9—3 35— 40). 11. 3—17 (40—44C). 12. 27—21. 13. 28—22. 13. 17X50 en wint. 9. A (30—34). 10. 27— 21. 11. 28—22. 12. 9—4 en wint. 9B (16— 21). 10. 27X16 (30—34). 11. 9—4 (34—39). 12. 4—27. 13. 27—22. Wint. 11C (4045) verplicht. 12. 28221 wint. No. 1 werd door alle inzenders goed opge lost, o.a. door de Vereen. Aagtekerke, IJzen- dijke en Tholen. No. 2 werd door geen enke de oplosser goed ingezonden. Juweeienroof opgehel derd. Op 27 Sept. j.l. is een uiterst brutale inbraak gepleegd bij de juweliersfirma Lan- celle te 's-Gravenhage. Er werd voor om streeks f 60.000 aan goud en juweelen ver mist. Dezer dagen heeft de Feldgendarmerie een man aangehouden, dien men voor een ander feit meende te zoeken. Hij bleek de verkeer de te zijn, doch men vond in zijn zakken een aantal gouden ringen, waarvan hij de her komst niet kon opgeven. Een luitenant van de gendarmerie wilde de waarde van de rin gen vaststellen en stapte een willekeurige juwelierszaak binnen. Het toeval wilde, dat deze zaak dezelfde was, waar de inbraak had plaats gehad en nu de zaken zoo duidelijk stonden, bekende de aangehoudene, de 27-j. S., de inbraak gepleegd te hebben. Bij den verdachte thuis, onder de kolen verstopt, werden bijna alle gestolen sieraden terug ge vonden. Brand bij het Diste x. Maan dagmorgen is bij het aanmaken van een open haard brand ontstaan in een der gebouwen van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielgoederen aan den Andries Bickerweg no. 4 te Den Haag. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Het huis is voor een groot deel uitgebrand. Meisje verbrand. Terwijl de moeder even om een boodschap was gegaan en haar drie kinderen bij de kachel speelden, is het 5-j. dochtertje van de familie van Duf fel te Rotterdam, doordat zij met haar jurk je te dicht bij den gloeienden pot van de kachel kwam, in brand gevlogen. Een buur vrouw wist met behulp van een deken het vuur te dooven en droeg het kind vervolgens WOENSDAG 8 DECEMBER 1943. Uw spreken zjj te allen tijde aangenaam, niet zouteloos. Ooi, 4 Öi>„ Zon op 8.37, onder 16.26. Maan op 16,16, onder 4.22. Volle m. 11 Dec., laatste kw. 19 Dec, Het Calvinisme heeft veel tot stand doen brengen en tot veel in staat gesteld, ook tot veel hgden. Het beeft bet denken zijner aan hangers voorzoover noodig, omgezet en vervuld en beheerscht, hun harten gestemd tot de groot ste opofferingsgezindheid, hun gemoed met bl(jde hoop zich doen richten op wat met de toekomstige eeuwigheid intreden zal, hen met vast vertrouwen voorzien en gesterkt, hen nu eens, en dat ook wel bemoedig, de pijn lijkste martelingen doen vorduren, dan eens de klookste daden doon vorrichton, In hun hui selijk leven, in hun maatschappelijk lovon, in hun volksleven, ook lu hot wereldloven, heeft het Invloed uitgeoefend on wol meermalen machtige verandering aangobracht, (Dr 8. GREIJDANUS.) NED. HERV. KERK. Drietal: te Rot- terdam-Delfshaven, J. J. H i e 11c a m p te V 1 i s s i n g e n, A. C. Smits te Durgerdam en H. Coolsma te Princenbage. Aangenomen: naar Blija (toez.), E. F. Westra te Metslawier; naar Noordlarai (Gr.) (toez.), F. Bloemhof, hulppred. te Wie- ringerwerf, die bedankte voor Mijnsheerenland. Bedankt: voor Heerenveen, D. Lamberts, jeugdpred. te Amsterdam. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Gies- sendam-Neder Hardinxveld, W. de Graaff te G a p i n g e. Bedankt: voor Marrum, H. v. Rhijn te Rhoden. (Verb, ber.) VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: te Veendam, H. C. Leep te Gouda. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Be roepen: te 's-Gravenhage, O. T. Hylkema te Bussum. Ds J. v. d. SLUIS, t ïfi den ouderdom van 81 jaar is te Oosterbeek overleden De j. v. d. Sluis, em. predikant der Geref. Kerken. De overledene diende de kerken van Stroobos, Andijk, Varsseveld, Genderen en Ouderkerk a. d. IJssel. Hij schreef o.m. een werk over „De Ethische richting", alsmede tal van kleinere geschriften. KORTE BERICHTEN. Wijlen mevr. de Wed. R. W. Stroink-Nijsingh, echtgenoote van wijlen burgemeester G. W. Stroink van Steenwijkerwold heeft aan de Diaconieën der Ned. Herv. Gem. van Steenwijkerwold en van Willemsoord elk f 1000 gelegateerd. Ds A. Adriani, Ned. Herv. predikant te Delfshaven, ontving onder letters N. N. een gift van f 1000 voor de samenwerkende zen dingscorporaties te Oegstgeest en een van f 1000 tot delging van de schuld die nog op de Westerkerk te Delfshaven rust. Ds W. Baaij, predikant der Vrije Geref. gemeente te Tholen, zal wegens het ondergaan van een ernstige operatie, waarvoor hij in het Diaconessenhuis te Breda is opgenomen, voor- loopig niet voor zijn gemeente kunnen op treden. KAPELLE. Gekozen als ouderling der Geref. Kerk de heer P. M. Keim en als diaken de heer J. Eversdijk Mz. BIEZELINGE. Herkozen als kerkvoogd der Ned. Herv. Gerrï. dhr A. v. d. Velde Az. KRABBENDIJKE. Als leden van het kies college der Ned. Herv. kerk alhier zijn her kozen de heeren C. Waardenburg en C. van Langevelde. Gekozen is Jac. Sohouwenaar (vacature J. Hoekman). ZOUTELANDE. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. herkozen dhr S. van Sluys Czn. In de plaats van dhr Js van Sluys, die zich niet meer herkiesbaar stelde, is tot diaken gekozen dhr P. de Visser. naar het ziekenhuis Bergweg, waar het aan de bekomen brandwonden is overleden. Rijwieldief gepakt. De 41-j. P. K. werd te Den Haag door de politie te laat op straat aangetroffen. Hij werd aange houden en bekeurd. Bij nazien van het poli tieblad bleek, dat P. K. door de politie te Naaldwijk en Den Haag wordt gezocht we gens rijwieldiefstal, zoodat hij op transport werd' gesteld. Moord met roof opgehelderd. De staatsrecherche is er in geslaagd den moord op den 72-jarigen veehouder G. Palenstijn te Schellinkhout, den 23sten October gepleegd, grootendeels op te helderen. Vermoedelijk heeft een complot, bestaande uit den Hoornschen venter H. en de twee beruchte Amsterdam mers St. en V. H., Palenstijn willen beroo- ven. Toen de oude man verzet bood heeft men hem door wurging vermoord. Het huis is daar na door de daders doorzocht, waarbij zij een som geld, vermoedelijk eenige duizenden gul dens, en distributiebescheiden vonden en mee namen. Er zijn verschillende airestaties ver richt te Hoorn, Amsterdam en Groningen. De Amsterdammer St. heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Te laat uit de tram gestapt. Gisteren wilde te Arnhem een 48-jarige on gehuwde juffrouw uit de tram stappen, nadat de bestuurder de tram al weer op gang had gebracht. Zij sprong op straat, maar viel. Haar hoofd raakte onder het achterwiel van de tram en werd totaal verbrijzeld. GOES. Overleden: C. C. Lagaaij, 60 j., echtgenoot van H. M. Zietze te Vlissingen. Van 27 Nov.4 Dec. 1943. YERSEKE. GeborenPetrus, z. v.^ A. van Ochten en J. C. Loekemeijer te Vlissingen; Rosalina Antonia Maria, d. v. J. A. M. van Mansfeld en I. D. Koch te Vlissingen; Cor nells Esdra, z. v. A. J. van de Plasse en E. Paauwe; Jan, z. v. H. de Wee en J. J. D. Kole; Irma Jannetje, d. v. R. Goossen en E. Negt te Vlissingen. Overleden: J. de Waal, 72 j., wed. van C. Brik. (I.C.) Over de maand November. KLOETINGE. Geboren: Jannetje, d. v. C. Leijs en M. C. J. Meesters; Tony, z. v. A. D. Koeman en N. Smits; Johannes Adriaan, z. v. J. A. Hoogstrate en A. H. Zuijdweg. OverledenM. Eversen, 81 j., weduwe van A. Tolhoek. GehuwdJ. de Schipper, 27 j. jm. en A. Ruissen, 23 j. jd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1