MAANDAG 6 DECEMBER 1943 ISe Jaargang, No* 57 FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. j. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. ZWARE SOWJET-AAN VALLEN OP DE KRIM AFGESLAGEN. - HEVIGE GEVECHTEN BIJ TSJERKASSY EN TUSSCHEN PRIPET EN BEREZINA. - STRIJD IN ITALIË MINDER ZWAAR. - LEIPZIG GEBOMBARDEERD. - DE BESPREKINGEN TUSSCHEN ROOSE VELT, CHURCHILL EN STALIN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede „Op De Krim gingen de bolsjewisten gis teren, na krachtige artillerievoorbereiding en gesteund door talrijke pantserwagens, van hun landingshoofd ten Noordoosten van Kertsj uit tot hevige aanvallen over. Zij werden met zware verliezen afgeslagen en 13 pantserwa gens werden daarbij stukgeschoten. Roemeen- sche troepen vielen het landingshoofd ten Zui den van Kertsj aan, braken door de vijande lijke stellingen en stootten tot aan de kust door. Sterke formaties der luchtmacht steun den met goed gevolg de gevechten aan weers zijden van Kertsj. Artilleriebooten der marine vielen in de Straat van Kertsj een ravitail- leeringstransport der bolsjewisten, bestemd voor het Zuidelijke landingshoofd, aan en brachten twee motorkanonneerbooten, een sleepboot, een met munitie geladen lichter en 5 andere vaartuigen tot zinken. In de groote bocht van den Dnjepr en aan den midden-Dnj epr kwam het, afgezien van plaatselijke gevechten, slechts in het gebied van Tsjerkassy tot levendi ger strijd. Sovjet-aanvallen ten Westen en ten Zuidwesten van de stad mislukten. De Zuidelijk van Tsjerkassy doorgebroken vijan delijke strijdkrachten werden grootendeels ver nietigd. Tusschen Pripet en Berezina duren de zware gevechten voort. Ten Westen van K r i t s j e f werd een tijdelijk verloren ge- gane stellingssector door een tegenaanval her overd. In het gevechtsgebied van Smolensk hebben de bolsjewisten, onder den indruk van hun zware verliezen aan menschen en mate riaal en van het vruchtelooze van hun door braakpogingen, gisteren niet meer aangevallen. Daarmede is de vierde afweerslag aan den autoweg van Smolensk wederom met een vol ledig Duitsch succes geëindigd. Aan hetZuid-Italiaansche front namen de vijandelijke aanvallen en het zware artillerievuur in hevigheid af, vergeleken met de voorgaande dagen. In den Westelijken sec tor stortten aanvallen van Amerikaansche troe pen op eenige stellingssectoren met buitenge woon zware verliezen in het afweervuur in een. In den Oostelijken sector zetten de Brit ten hun grooten aanval gisteren niet voort. Een tijdelijk verloren gegane plaats werd weer door onze troepen genomen. ,dT .D Bij den aanval van sterke formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen op de vijandelijke ravitailleeringsbasis B a r i in den nacht van 2 op 3 December, zijn volgens de definitieve gegevens 4 koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 31.000 ton, waaronder een groot tankschip, tot zinken gebracht. Bo vendien werden 9 vrachtschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 45.000 ton en een oorlogsschip van middelbare grootte vernieti gend getroffen. Twee eigen vliegtuigen gin gen verloren. In de avonduren van gisteren lieten vijan delijke stoorvliegtuigen eenige bommen vallen op West-Duitsch gebied." Luchtaanval op Leipzig. (D.N.B.) Formaties Britsche bommenwer pers hebben in de vroege ochtenduren van Za terdag een terreuraanval gedaan op Leipzig. In het stadsgebied werden woonwijken, openbare gebouwen, kunst- en cultuurmonumenten zwaar getroffen. Andere vijandelijke vliegtuigen vlo gen over de Rijkshoofdstad zonder schade aan te richten. Tot dusver is vastgesteld, dat 28 vijandelijke bommenwerpers zijn neergeschoten. Capituleeren? Nooit! (D.N.B.) Dr Goebbels schrijft in het week blad „Das Reich" o.a. Er is nog geen oorlog zonder tegenslagen geweest. Deze moet men door gemeenschap pelijke inspanningen te boven komen. De meeste ermede verbonden zenuwcrises stellen het karakter van leiding en volk ernstig op de proef.Toonen dezen, dat zij daartegen zijn opgewassen, dan wordt de nationale kracht daardoor niet verminderd, doch versterkt. Brengt de vijand ons vaderland smartelijke wonden toe, dan zijn dieze thans weliswaar 118.) „DE VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. Want Bunzlau is de geboorteplaats van Gebhard Waldmont. Mogelijk vindt hij er nog nabestaanden, die hij op de hoogte kan brengen, 't Is geen opwekkend nieuws, ge steld, dat zij op andere wijze niet iets te weten zijn gekomen. Wat weet hij per sal do van Gebhard? Met een stom gebaar en oogen vol wanhoop nam Gebhard in Tunis, toen die Moor hem gekocht had, afscheid van hem. Leeft hij nog? Is hij dood? Welk een helleleven heeft Gebhard te doorstaan gehad? Enfin, iets kan hij dan toch ver tellen, als de menschen nog niet op de hoog te zijn. Je kunt tenslotte niet weten: Geb hard was van een klein geruchtje niet ver vaard. Hij kon gevlucht zijn en naar Duitschland teruggekeerd. In Bunzlau komt hij in elk geval wel iets te weten. En dan naar Liegnitz I Het heftig ver langen in zijn hart is de laatste dagen toe genomen. Jt Zal nog wel erger worden, hoe dichter hij het dorp nadertHij kijkt weer^ uit het raam van zijn kleine kamer, waarin een bed, een tafel, een stoel, welk raam een wijd uitzicht verleent op de rivier. el in de verte bespeurt hij iets, dat zijn aandacht in hooge mate trekt. Er is geen twijfel aan! Hoe vaak heeft hij dat in vroe ger Jaren al niet gezien 1 't Is, of er niets veranderd is. Daar nadert van hooger-op een teekenen van ons leed, doch later zullen het teekenen van onzen trots zijn. Zooals de lit- teekens het gelaat van den krijger sieren, zoo sieren zij ook dat van een oorlogvoerend volk. Uit dezen oorlog moet een waarlijk socia listische volksstaat te voorschijn komen, waar in het welzijn van de gemeenschap opperste wet is. Dat volk zal overwinnen, dat de witte vlag van de capitulatie in het geheel niet bij zijn bagage heeft, want het komt nooit in de ver leiding deze in de ure des gevaars te hijschen en aldus zijn leven en toekomst prijs te geven. Daarom luidt de opperste oorlogswet: „Capi tuleeren? Nooit 1" Men kan ook van den vijand leeren, maar men behoeft hem niet te bewonderen. Voor bewondering is reeds daarom geen reden, omdat hij met zulk een overmacht tegen ons strijdt en desondanks thans verder dan ooit van de overwinning is verwijderd. De oorlog is als een hamer en zijn zwaarste slagen die nen slechts er toe het ijzer in ons volk te harden. Geen nood en geen gevaar kan ons ter aarde werpen, wanneer wij eensgezind zijn. Het Rijk zal dezen oorlog met een trotsche overwinning beëindigen. De conferentie tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin. (D.N.B.) Radio Moskou heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bevestigd, dat en kele dagen geleden een conferentie tusschen Roosevelt, Stalin cii Ghurchill in Teheran heeft plaats gevonden. Aan de conferentie hebben ook deskundigen deelgenomen. Behandeld wer den de kwesties van den oorlog tegen Duitsch land alsmede politieke vraagstukken. Er zal nog een communiqué worden uitgegeven. Uit kringen, die in contact staan met de vertegenwoordiging van Reuter te Lissabon, verluidt, dat de conferentie inderdaad Vrijdag is beëindigd. Volgens deze inlichtingen begon zij reeds op Zondag 28 November. Een beroep op het Duitsche volk om zich onvoorwaarde lijk over te geven en zijn nationaal-socialis- tische leiding te verdrijven, zou de kern van het communiqué vormen. Zweden en de Noorsche studenten. (D.N.B.) Von Ribbentrop, de Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, heeft Zaterdag bij zich ontboden Post, den Zweedschen zaak gelastigde, en heeft hem in verband met een onderhoud van den Zweedschen minister van Buitenlandsche Zaken met den Duitschen ge zant te Stockholm, in de kwestie van de we gens sabotage gearresteerde studenten te Oslo medegedeeld, dat de Rijksregeering zich niet bij machte ziet, met de Zweedsche regeering dergelijke kwesties te bespreken, en dat zij de Z*wëèdsche regeering moet verzoeken zich voortaan Van inmenging in Duitsch-Noorsche aangelegenheden te onthouden. De Rijksminister gaf vervolgens uiting aan de verwondering van de Rijksregeering, dat de Zweedsche regeering een vanzelfsprekenden maatregel der bezettende macht in Noorwe gen, n.l. het onschadelijk maken van saboteurs en brandstichters, tot voorwerp heeft gemaakt van een diplomatieken stap, terwijl de Zweed sche regeering het tot dusver nooit noodig heeft geacht om démarches te doen bij Enge land, de Ver. Staten of Sovjet-Rusland we gens werkelijke en wel allerzwaarste schendin gen van Scandinavische belangen door deze staten. Ook laat Zweden het Finsche broedervolk in zijn heldhaftigen strijd om het bestaan te gen het bolsjewisme in den steek. Ismet Ineunu naar Roosevelt. Hoewel niet officieel medegedeeld, is sinds Vrijdag in, politieke en diplomatieke kringen van Ankara bekend, aldus het D.N.B., dat de president van de Turksche republiek, Ismet Ineunu, zich naar Cairo begeven heeft om daar een ontmoeting te hebben met president Roo sevelt. In Turksche kringen wordt niet aangeno men, dat uit deze ontmoeting een wijziging zal voortvloeien van de tot dusver gevolgde Turksche buitenlandsche politiek. Korte Berichten. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Tanger heeft Radio Bari medegedeeld, dat Victor Emanuel heeft besloten af te zien van de titels van keizer van Abessinië en koning van Albanië. Dit besluit is het gevolg van een uitdrukkelijken eisch van de regeering van Badoglio. houtvlot, dat langzaam maar zeker naar be neden glijdt. Als poppetjes zijn de mannen, die heen en weer loopen met lange stokken, om het vlot van den oever af te houden. Wat zei de waard? Hij verwa'cht eiken dag de vlotjagers van Liegnitz 1 Maar dan kan hij straks bekenden ontmoeten 1 Het is volstrekt niet onmogelijk, dat Hermann er bij is 1 In elk geval komt hij een en ander van het dorp en de zijnen te weten. Sneller dan hij naar boven is gegaan, duikt hij naar beneden en roept den waard in de gelagkamer toe„Er nadert een vlot. Kun nen dat er van Liegnitz zijn?" „Natuurlijk. Van andere plaatsen komen hier geen vlotten. Maar 't is de vraag, of ze nu hier aanleggen, want 'tis nog lang geen avond." De waard loopt, gevolgd door Jochem, naar het plankier. Maar een kronkel in de rivier onttrekt het vlot aan zijn oog. „Zijn ze dichtbij Wacht, 'k zal boven kijken." Wanneer hij terugkeert: „Je moet nog wel een uurtje geduld hebben. Mijn respect voor je scherpe oogen. Ik kan de lui nauwelijks zien." Een uur is een lange tijd, als wachU Maar een eind komt er aan. Jochem staat nevens den waard op het plankier, als de kop van het vlot recht op hem af schijnt te komen. Geschreeuw weerklinkt. Doch één stem is gezaghebbend, 't Is die van den lei der, die zijn bevelen geeft. (Wordt vervolgd.) (D.N.B.) „Stockholms Tidningen" en „Dagens Nyheter" nw.iden uit Londen, gat de Aroeriksansche jsarnalisteii Low .1 Bennet en Norman Stockton, die als vet slaggevers mee vlogen tijdens een van de laatste terreuraan- valles op Berlijn, niet zijn terygekeerd, Musnept te Berlijn, BERLIJN. De A.N.P.-eorrespondent meldt: De leider der NSB, ir A. A. Mussert, heeft, vergezeld van den plaatsvervangend leider Van Geelkerken en het hoofd van de af dee ling Pers van het hoofdkwartier der NSB, Blokzijl, korten tijd te Berlijn vertoefd en bij deze gelegenheid een ongedwongen ge sprek gevoerd met een deel der buitenland sche pers. De heer Mussert legde er ',n zijn uiteenzetting den nadruk op, dat Europa, wil het niet ten onder gaan, één moet wor den. Hij onderstreepte het bolsjewistische ge vaar en zeide, dat Europa in dit opzicht tot bezinning moet komen, daar het anders zijn rol heeft uitgespeeld. Engeland, aldus spr., heeft steeds kans gezien alle geschillen bui ten zijn grenzen uit te vechten en zoo moet het ook met Europa zijn. Ten aanzien van den toestand in Neder land betreurde de heer Mussert het voort bestaan van de tweespalt onder het volk, terwijl hij de houding van de kerkelijke over heid inzake de Nationaal-Socialistische Be weging laakte. Omtrent het vraagstuk der Nederlandsche koloniën wees ir Mussert erop, dat Neder land eigenlijk steeds van Engeland afhanke lijk is geweest sedert het tijdstip, waarop het aan dit land Ceylon en de Kaapkolonie heeft moeten afstaan, waardoor Engeland den toegang tot de Nederlandsch-Indische kolo niën beheerschte. Tenslotte schetste de leider der NSB de moeilijkheden van de leden der beweging, waarvan er tot dusver reeds honderd in eigen land om het leven gebracht zijn, ter wijl velen aan het Oostelijke front sneuvel den. ALLEEN KEUKENSTROOP. Aange zien hieromtrent misverstand blijkt te be staan, wordt er de aandacht op gevestigd, dat op den bon Algemeen 706, waarop een extra-rantsoen van 500 gram stroop ver krijgbaar is, uitsluitend huishoud- en keu kenstroop mag worden gegeven. Appel- of perenstroop is dus niet op dezen bon ver krijgbaar. REGELING VOOR VERHUIZINGEN. In verband met het steeds toenemend te kort aan vervoermiddelen en de daarvoor benoodigde bedrijfsstoffen is de noodzake lijkheid gebleken van een bijzondere regeling voor het verrichten van verhuizingen en meubeltransporten. Het is noodig, dat voor elke interl o- cale verhuizing, onverschillig, met wel ke vervoermiddelen zij zal worden verricht, de toestemming verkregen wordt van een instantie, die bevoegd is in dezen ordenend op te treden. Als zoodanig is door den secre taris-generaal van Waterstaat aangewezen de chef van de afdeeling vervoerwezen van het departement van Waterstaat (Bureau verhui zingen en evacuatietransporten, Oranjestraat 10, 's Gravenhage, telefoon 116535). Met verhuizingen is gelijkgesteld alle ver voer van geheele of gedeeltelijke inboedels, van inventarissen van winkels, bibliotheken, kantoren, archieven of verzamelingen, als mede van nieuwe meubelen, deze laatste voorzoover zij langs den weg worden ver voerd. Slechts voor het vervoer als stukgoed is een uitzondering gemaakt. Ieder, die een verhuizing of daarmede ge lijkgesteld transport wenscht uit te voeren, waarbij dus in de eerste plaats is te denken aan de meubeltransporteurs, zal zich ten minste veertien dagen vóór den voorgenomen datum van de ver huizing met een verzoek om toestem ming moeten wenden tot de Regeling-Cen trale Meubeltransport (R.C.M.), Lange Lom- bardstraat 40, 's Gravenhage (tel. 399345), die dan zal moeten beoordeelen, op welke wijze en op welken dag het vervoer zal kunnen worden verricht. De aandacht wordt er met nadruk op ge vestigd, dat het aanvragen van vervoerver- inningen uitsluitend dient te geschieden 'jnor degenen, die de verhuizing of het ver voer verrichten, en niet door degenen, die verhuisd wenschen te worden. Verduisteren: Van 5 tot en met 25 December: 's Avonds van 16.30 u., 's Morgens tot 8.30 u. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de Week van 21 t.m. 27 November 1943 kwamen er in ons land 2619 (2948) gevallen van be smettelijke ziekten voor, waarvan 1851 (2044) diphtherie, 635 (756) roodvonk, 43 (69) dy senterie en 37 (54) kinderverlamming. Zeeland had 45 (38) gevallen en wel 36 diphtherie, n.l. 9 in Zierikzee, 5 in Middel burg, 4 in Zaamslag, 3 in Yerseke en Kort- gene, 2 in St. Annaland, Axel en Krabben- dijke en 1 in Borssele, Goes, Hontenisse, St. Laurens, Noordgouwe en Serooskerke (W.)7 roodvonk, n.l. 2 in St. Maartensdijk en 1 in Driewegen, Middelburg, Ovezande, Wissekerke en Zierikzee en 2 febris typhoï- dea in Arnemuiden. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Middelburg. Gisteravond te kwart voor elf bevond D. v. d. B. zich nog op straat. Hij was op bezoek geweest en 'had zich wat verlaat. Hij werd echter meegenomen naar het politiebureau en daar tot vanmorgen 4 uur in bewaring ge steld. Ook ontving hij een politioneele waar schuwing, die hem f 5 kostte. Een politio neele waarschuwing kregen E. C. C. en K. B. te Grijpskerke, W. W. te St. Laurens en A. H. alhier wegens het 's avonds fietsen zon der voorgeschreven verlichting. Goes. De marechaussee ontdekte, dat C. S. landbouwwerktuigen niet alleen boven de vastgestelde prijzen verkocht, maar ook nog hoeveelheden suiker, boter, meel enz. be dong. S. werd eenigen tijd ingesloten. Zuid-Beveland. YERSEKE. Gevonden voorwerpen: Drie handschoenen, een bril (pasklaar) en een zil verbon. Terug te bekomen ter gemeente secretarie. (Belangeloos bericht.) Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Een 14-jarige leerling der ambachtsschool wierp een brandende lucifer Kousenbon N aangewesen, Met ingang van 4 December, wordt tegen inlevering ran den kousenbon N van de tex- tielkaarten V 116 en V 215 (voor mannen en vrouwen boven de 15 jaar) en de daarvoor benoodigde geldige textielpunten van eerder genoemde kaarten of T-punten een paar sokken, resp. kousen, beschikbaar gesteld. In verband met de bevoorrading van den handel van sokken en kousen is het moge lijk, dat niet steeds sokken of kousen voor radig zijn, doch zorg wordt er voor gedra gen, dat ieder de in zijn (haar) bezit zijnde bonnen te zijner tijd zal kunnen honoreeren, mits men dan de beschikking heeft over op dat oogenblik nog geldige punten. Met ingang van 15 December zullen alle uitgegeven en in omloop zijnde speciale punten, zooals HG-, K-, S- en T-punten ongeldig zijn, GS-punten blijven geldig, voor zoover zij worden aangeboden met een gel dige speciale vergunning. in de brievenbus bij die school, waardoor een hoeveelheid post verbrandde. Proces-verbaal werd opgemaakt. Een landarbeider kreeg proces-verbaal, omdat hij een pakje shag had omgeruild voor 20 bonnen, waarop turf te verkrijgen was. Op deze bonnen had hij turf betrokken en een gedeelte daarvan verkocht en afgeleverd aan twee vrouwen, zonder daarvoor bonnen in ontvangst te nemen. Tegen al deze perso nen werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl de turf in beslag genomen werd. (Z. Nsb.) Zeeuwsch-Vlaanderen. TERNEUZEN. De burgemeester heeft be sloten, dat het voor jonge menschen beneden achttien jaar verboden is, zich van October tot en met Februari des avonds na zeven uur en vari> Maart tot en met October van een half uur na zonsondergang af zonder geleide of zonder vergunning buiten op te houden. Kerkgewelf ingestort. Bij werkzaamheden in de R.K. Kerk te Arcen stortte een gedeelte van het gewelf in. Twee metselaars werden levenloos onder het puin vandaan gehaald. Beiden waren te Arcen woonachtig. Bovendien werden zwaar ge wond een stucadoor uit Horst en twee jon gens van 11 en 12 jaar, die naar het werk stonden te kijken. Zij zijn naar het zieken huis te Venlo overgebracht. Met lichte ver wondingen kwamen een kapelaan, een oud- hoofd der school en een 18-jarige jongen, die bij de werkzaamheden hulp verleende er af. Lijk van ondergedoken jood gevonden. Op 2 dezer is des middags op een landweg tusschen Enschede en Hen gelo (O.) het lijk gevonden van den 67-ja- rigen jood Herman Cohen, laatstelijk woon achtig te Enschede. Deze was sedert maan den ondergedoken en aangenomen kan wor den, dat hij door degenen, die hem onder dak verleenden, op straat is gezet. Uitwen dige teekenen, die het gebruik van geweld zouden kunnen doen vermoeden, waren niet aanwezig. Slachtoffers van de duister- n i s. Het bejaarde echtpaar De Vries te Kampen, dat de kosterswerkzaamheden bij de oud-Geref. Gemeente aldaar verzorgt, is, toen het de kerk aan den Burgwal verliet, in het donker in het water geloopen. Voor bijgangers slaagden er in den man het eerst op het droge te helpen; zijn toestand is thans vrij goed. Toen men de vrouw pp den- wal had, bleek, dat zij veel water binnen gekre gen had. Ze werd naar het ziekenhuis over gebracht, doch overleed kort daarop aan de gevolgen. Onder slechten invloed. Bij een juwelier te Tilburg vervoegde zich een meisje, dat zeide een gouden ring te willen koopen. De juwelier toonde haar verschillen de exemplaren, doch het meisje kon geen keus maken en zeide nog wel eens terug te zullen komen. Toen zij vertrokken was, ontdekte de juwelier, dat een dure gouden ring verdwenen was, zoodat hij onmiddellijk de politie alarmeerde. Deze kon zeer spoe dig de dievegge arresteeren. Het bleek een minderjarig meisje uit Klundert te zijn, dat de ouderlijke woning was ontvlucht. In haar gezelschap bevond zich zekere D., uit Ber gen op Zoom, die eveneens werd gearres teerd. Deze man werd reeds door de politie gezocht wegens oplichting. Kindje gstikt. Hef bijna tweejarige zoontje van de familie Hartog te Siddeburen is, terwijl het alleen in de kamer was gelaten, met zijn kleertjes blijven haken aan een groote op tafel staande waschteil. Toen de moeder enkele oogenblikken later in de ka mer terugkeerde, bleek de kleine te zijn ge stikt. De zware gevechten aan het Oostelijk front. Nu komt de vijand in actie. Terwijl de pant serwagens reeds de eene granaat na de andere in het vijandelijk steunpunt jagen krijgt een te voet volgende compagnie pioniers, die als infanterie is ingezet, hevig artillerievuur. De springende granaten doen groote zandwolken opwarrelen. PK Etzold-PBZ-R-P m. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 3 December 1943. WAAR BLEVEN DE KOLEN? Reeds meer malen was door den bode bij de Kolenvereeni- ging „Het Eiland" te Vlissingen ver moed, dat er onregelmatigheden plaats hadden bij het leveren van kolen aan deze vereeniging, en had hij hiervan het bestuur in kennis ge steld. Hierbij zou betrokken zijn de 42-jarige sleeper A. Barentsen uit Vlitóingen, doch zeker heid was nog steeds niet verkregen. Zoo moeBt op Zaterdagmiddag 11 Sept. j.l. weer een wagon met 22 ton anthraeiet voor de vereeni ging gelost worden. Dit vervoer was opgedra gen aan genoemden sleeper, doch behalve deze, hadden ook een tweetal knechts voor hem ge- (Zie vervolg op pag. 2.) MAANDAG 6 DECEMBER 1943, Volhardt in het gebed, weest daarbij waak- Uel. 4 3 raam. Zon op 8.35, onder 10.27. Maan op 14.80, onder 1.40. Volle m. 11 Dec,, laatetu kw. 10 Dec. Het is vreeselijk in deze wereld alleen te zjjn en slechts de weerkaatsing van zijn eigen stem te vernemen. Deze wereld zou onredelijk en zinloos z(jn. Een stomme wereld is een doode wereld. Het is eigenlek geen wereld. Het is slechts de projectie van het ik op... ja, waarop? Een wereld, waarin ik alleen hen, heeft geen plaats voor mij, zoo min als ik een plaats heb voor haar. Zfj wijst m(j goen weg en geen doel. Zij doet geen beroep op mij, op mijn zorg en verantwoordelijkheid. Wie alleen is in de wereld, ontvangt geen antwoord op de vraag: Wat doe ik eigenlijk hier? Wat heb ik te doen met het leven, met mjj zelf? De wereld is een gevangenis, zoo niet een graf voor den eenling. Hij hoort geen roep, hij ont vangt geen roeping. Wat de Duitsche uitdruk king noemt „Ichijinsamkeit", beteekent een geestelijke crisis, die als zij geen oplossing vindt, den dood beteekent van den mensch. (Dr W. J. AALDERS.) NED. HERV. KERK. Beroepen: te Wildervank (toe.), M. Blom, cand. te En schede; te Zevenhuizen (Z.-H., toez.), D. ter Steege, cand. te Rotterdam. Aangenomen: naar Zeist-Driebergen (Ned. Prot. Bond). G. W. B. A. Thoden van Velzen te Oude Pekela; naar Rotterdam- Charlois, R. Bijlsma te Hellendoorn. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Hui- zum (Fr.) 2e maal, F. A. Hofman te Lutten a. d. Dedemsvaart. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Bunschoten, J. P. Geels te Aalsmeer. GEREF. GEM. Bedankt: voor Rotter dam-Zuid, H. Ligtenberg te Vlaardingen. HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk. Benoemdte Beilen A. J. Visser, cand. te Molkwerum. G e r e Kerke n. Benoemdte Amster dam-C,, J. A. Alberts, cand. te Steenwijk. Aangenomen: naar Amsterdam-N. (Evangel.), G. Visser, hulppred. te Bakkeveen. HET UITSCHRIJVEN VAN BID STONDEN. Bij de classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken kwam een schrijven in van de Generale Synode, waarin wordt medegedeeld, dat de Synode het uitschrijven van bidstonden tijdelijk heeft opgedragen aan het moderamen van deze Synode of aan de gezamenlijke leden van het tegenwoordige moderamen in samen werking met de deputaten voor de correspon dentie met de Hooge Overheid. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds J. T. Wierma, gekomen van Bir- daard, deed intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Hallum met Jac. 121. Bevestiger Ds H. W. Cazemier te Marum. Tekst 2 Cor. 5:20. Ds H. Kluin te Neerbosch bevestigde cand. G. Snijders met 1 Kon. 830 bij de Ned. Herv. Gem. te Tricht. Intreetekst 1 Joh. 15. Ds G. Oldeman, gekomen van Culemborg, deed intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Tiel met Neh. 2:20. Bevestiger Ds R. H. Olde man te Santpoort. Tekst Joh. 2117. Ds G. Th. v. Beusekotti nam wegens ontvangen emeritaat afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Aarlanderveen. Tekst Ps. 48: 10. Na bevestiging door Ds D. Visser van Deventer deed Ds K. Terpstra, gekomen van Godlinze, intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Olst. Tekst 1 Cor. 12:31. Ds O. J. van Rootselaar nam wegens bekomen emeritaat afscheid van de Ned. Herv. Gem. te IJsselstein. Tekst 1 Petr. 1:24—25. Ds P. Vermeulen, Ned. Herv. predikant te Moerdijk, nam, wegens bekomen emeritaat, afscheid van zijn gemeen te. Tekst 2 Cor. 13:13. Ds Jac. Andree, voorheen geestelijk verzorger van „Vogelen zang" te Benebroek, werd door Ds M. Meye- ring, em.-pred., bevestigd bij de Geref. Kerk te Delfzijl. Bevestigingstekst Jes. 52: 7. In treetekst 2 Petr. 119. KORTE BERICHTEN. De heer J. Kruithof, godsdienstonderwijzer te Waarder (Z.-H.), is benoemd tot evangelist van de Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie te Raams- donksveer (N.-Br.), Krachtens besluit van het Prov. Kerk bestuur van Noord-Brabant met Limburg der Ned. Herv. kerk zal het deel der kerkelijke gemeente van Sittard, dat Geleen en Lutte- rade omvat, per 1 Jan. a.s. een zelfstandige gemeente worden. In den ouderdom van 73 jaar is te Elle- com overleden Ds J. H. Buisman, em.-pred. der Ned. Herv. kerk. Wijlen de heer J. A. Becht te Bergen op Zoom, tal van jaren lid van den kerkeraad aldaar, heeft aan de Ev. Luth. gem. van Ber gen op Zoom f 1000 gelegateerd te verdeelen tusschen kerk en diaconie. In de Avenue Concordia-kerk heeft de Geref. kerk van Rotterdam-Kralingen haar derde bedehuis weer terug ontvangen. In dit kerkgebouw is eenigen tijd een postkantoor gevestigd geweest. Het gebouw is opgeknapt en kan nu weer tot zijn oorspronkelijk doel dienen. De Geref. kerk van Baarn zal in een speciale bijeenkomst op Woensdagavond 15 Dec. a.s. den dag herdenken waarop de Geref. kerken A en B ter plaatse voor 50 jaar in eensmolten. Prof. Dr H. H. Kuyper, em.- hoogleeraar te Arnhem, die voor 50 jaar als predikant van Baarn de ineensmelting leidde, zal dien avond een toespraak tot de gemeente houden. Ds C. G. R. Visser, de nestor van de Ev. Luth. predikanten van Rotterdam en een vooraanstaande figuur in de Ev. Luth. kerk, herdenkt 20 Dec. a.s. den dag waarop hij voor 35 jaar het predikambt aanvaardde. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Als leden van het Kiescollege der Ned. Herv. kerk al hier zijn herkozen de heeren D. Jeras, C. Janse Wz., P. W. de Lange en H. van de Velde, en gekozen de heeren A. Kakebeke, P. G. de Lange en D. A. van Nieuwenhuijze. PREEKBEURT ST. MAARTENS DIJK. Ned. Herv. Evang. Woensdagavond 7.30 uur Ds IJbema te Doorn. Benoemd tot hoofd der Chr. School te Dubbeldam C. Blaauw, thans hoofd te Ambt- Vollenhove; tot onderwijzer (es) te Almkerk (Herv. School), J. v. Duist te Andel, te Vars- seveld (Herv. School), mej. G. J. Wanders te Aalten; te Yerseke (Herv. school), A. J. Haartsen aldaar en Adr. de Bruijn te Krim- pen a. d. IJssel; te Zeist (school Geref. Gem.) W. de Voogd te Gouda.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1