1218 van DONDERDAG 2 DECEMBER 1945 - 53e Jaargang, No. 54 FEUILLETON 1 BINNENLAND UIT DE'PRO VINCIE f? IT hIB 9>: i DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS I lire op de obll- >rden genoemd, steren. De 3 de zich van de jen krachtiger ep hier n.l, vcn van aanbod denmarkt nog dat het voor mocht geluk- igen. Met eert. ot 11 Mei en de overzeesche md. Kon. Olie slechts enkele :ele gegadigden vel die van 14 id f 645 S. i GOES D1-2410 orders CHRISTEL UK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455, Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boelch, J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. CIJFERS OVER HET MIDDEN- StANDSBEDRIJF. Het»' Economisch Intituut voor den Mid denstand deed een „Statistiek voor het Krui- deniersbedrijf over 1941/1942" verschijnen. Uit deze studie blijkt wederom, dat de mid denstand nog lang niet over de geheele linie een rationeele bedrijfsvoering beoefent, Ge zin en zaak worden niet altijd voldoende van elkaar gescheiden. Toch moet de midden stander, die wil blijven bestaan en zijn zaak tot bloei wil brengen, tot een gezond be drijfsbeheer komen. Vermelding verdient de combinatie van kruideniers, die gezamenlijk inkoopen en zoo de voordeelen van het groote en die van het kleine bedrijf onder persoonlijke leiding weten te vereenigen. De statistiek omvat 162 gevallen met 166 verkoopplaatsen. De gemiddelde omzet bleek in 1941/'42 heel wat hooger te zijn dan in 1940/'41. De bruto-winst liep terug. Er moet nog altijd lekkage zijn, stelt de statistiek vast, want de een komt ip dezelfde omzet- klasse wel, de ander niet thet een behoorlijk economisch resultaat voor den dag. In het algemeen gesproken verhoogt het bezorgen aan huis de kosten van het be drijf. Toch geeft de statistiek aan, dat in dit geval met de kosten ook de bruto-winst stijgt. Groep I, bedrijven met een omzet van f 10.000, leverde, berekend naar de netto winst, een tekort van 1 pet. op; groep II, van f 10.000 tot f 15.000, leverde een tekort van 5 pet. op. Daarna gaat het van groep tot groep beter. Het gemiddelde bedrijfsonkostenpercentage, het loon inbegrepen, bedraagt 14 pet. De winst hangt mede af van den aard der in hoofdzaak verkochte artikelen. Suiker en boter dragen weinig bij tot de winst, daaren tegen koek, biscuits en chocolade veel. De zaken met den grootsten omzet en de hoog ste bruto-winst verkoopen weinig suiker en boter, weinig toilet- en waschartikelen, wei nig nevenartikelen doch veel biscuit, bon bons en koek. De statistiek zegt verder: „Het is een kenmerk van dezen oorlogstijd, dat er in de bedrijven een overvloed van z.g. liquide mid delen is. Deze overvloed kan een gevaar op leveren. Daar zijn er die zich er door laten verleiden, hun privé behoeften uit te brei den. Een ander gevaar kan zijn dat men de beschikbare geldmiddelen niet op de juiste wijze belegt." Betoogd wordt in dit ver band, dat het geld beschikbaar moet wor den gehouden, om later de voorraden weer te kunnen aanvullen. Verschillende zaken blijken de tijdsom standigheden te hebben gebruikt, om van het pofsysteem af te, komen en werken nu zonder debiteuren. Het verdwijnen van den pofklant zal wel door geen enkel weldenkend mensch wor den betreurd. HEVIGE STRIJD IN DE BOCHT VAN DE DNJEPR. - DUITSCHE TEGEN AANVALLEN BIJ CHERSON, TSJER- KASSY EN GOMEL. - SOWJET-DQOR- BR AAKPOGINGEN BIJ SMOLENSK VERIJDELD. - DE GEVECHTEN IN ITALIË. - DE STRIJD TER ZEE. - DE GEALLIEERDE BESPREKINGEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend „Van het bruggenhoofd Cher son uit ondernamen bergjagers een plaatselijken aan val. Zij drongen in vijandelijke stellingen bin nen, rolden die op en wierpen de bolsjewisten naar het Oosten terug. Terwijl er op het bruggenhoofd Nikopol sleéhts een beperkte gevechtsactiviteit heersch- te, werden in de groote bocht van den Dnjepr ten Noordoosten van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Krementsjoeg hevige aanvallen der bolsjewisten afgeslagen en door krachtige tegenaanvallen penetraties van de ge vechten der vorige dagen opgeheven of ver kleind. Bij Tsjerkassy gingen formaties pantserwagens en pantsergrenadiers, op doel treffende wijze door de luchtmacht gesteund, tot tegenaanvallen over. In verbitterde gevech ten werd een vijandelijke gevechtsgroep ver nietigd en een tweede ingesloten. In het gebied van Gomel versterkte de vijand zijn druk op onze stellingen tusschen 116.) „DE VERDOEMDEN" door H. Kingmans. Jochem is blij, even van den praatgragen waard verlost te zijn. Zijn hoofd staat er niet naar, om allerlei bizonderheden, die over het algemeen niets om het lijf hebben, te vernemen. Het verhaal van de „ziekte" heeft hem verontrust. Ook in Liegnitz heeft de engel des doods met zijn zeis gezwaaid.... Hoeveel van de zijnen en wie zijn er gestor ven? Zal hij veel ledige plaatsen vinden? Spoedig zal hij meer enhet rechte we ten. Hij nadert het doel van zijn verren tocht, die nu al enkele weken heeft geduurd. Wel heeft Sinjeur Persij hem voldoende reisgeld meegegeven, zoodat hij gebruik heeft kunnen maken van diligencediensten tus schen de groote plaatsen, maar in vele geval len heeft hij moeten loopen. Bovendien heeft hij een omweg moeten maken, om in Hessen de familie Lemarque op de hoogte te stellen. Een van de anderen nam op zich naar Hamburg te gaan, om daar te weten te komen, of hij nabestaan den van Leo Barnstein ontmoeten kon. Hessen heeft Jochem drie dagen gekost. Hij hep denzelfden weg naar de tapijtfa- brjek als negen jaar geleden, toen hij zijn diensten als schoorsteenveger ging aan bieden. Hij vroeg den directeur te spreken en werd naar hetzelfde vertrek gevoerd als toen. Het eenige verschil was, dat er nu twee heeren Pripet en Berezina. Verscheidene Sow- j et-aanvallen werden door geslaagde tegen acties opgevangen of afgeslagen en vrij sterke groepen gereedstaande Sowjet strijdkrachten uiteen geslagen. Hevige vijandelijke aanvallen ten Zuid-Westen van K r i t s j e w mislukten. Bij den autoweg ten Westen van Smo lensk gingen de bolsjewisten met sterke in fanterie- en pantserstrijdkrachten opnieuw tot den aanval over. Hun doorbraakpogingen wer den verijdeld plaatselijke penetraties in een te- genoperatie opgeheven. In het penetratiegebied van Newel werd de vijand gisteren door eigen aanvallen uit nog meer terreinsectoren teruggeworpen. Aan het Zuid-Italiaansche front mislukten verscheidene vijandelijke aanvallen op onze hoogtestellingen in den centralen sec tor. In den Oostelijken sector zette de vijand over een smal front zijn zware aanvallen tot in den avond voort. De door sterke formaties vliegtuigen en geconcentreerd artillerievuur ge steunde Britsche aanvalsformaties werden in bloedige gevechten opgevangen. Een enkele kilometers diepe penetratie in onze stellingen werd afgegrendeld. In het Middellandsche Zee-gebied beschadig den Duitsche torpedomotorbooten voor Elba een Britsche torpedomotorboot door haar te rammen en door artillerietreffers. Andere boo ten brachten in de Adriatische Zee een vijan delijk motorzeilschip op. Bij slecht zicht drongen gisteren overdag vijandelijke luchtstrijdkrachten en gedurende den nacht eenige stoorvliegtuigen We st- Duitschland binnen. Zij lieten op eenige plaatsen brisant- en brandbommen vallen, waardoor geringe schade werd aangericht. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietigden 7 vijandelijke vliegtuigen. In den strijd tegen de Britsch-Amerikaansche scheepvaart hebben luchtmacht en marine in de maand November 38 troepentranspo. tschepen en koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 306.900 brt. tot zinken gebracht, 27 transport- en koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 176.000 brt. werden zoo zwaar beschadigd, dat vele dezer schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 90.000 brt. verloren geacht kunnen worden. Voorts kregen 19 schepen met een gezamen lijken inhoud van ongeveer 90.000 brt. bom- of torpedotreffers. Marine en luchtmacht brachten de volgende vijandelijke oorlogssche pen tot zinken: 14 torpedojagers, een fregat, een korvet, drie duikbooten en zes torpedo motorbooten. Voorts werden een lichte kruiser, zes torpedojagers, vier duikbooten, vier torpe domotorbooten en vijf bewakingsvaartuigen voor het grootste deel zwaar beschadigd". De slag aan de Sangro. (A.N.P.) Het achtste Britsche leger met zijn Indische en Nieuw-Zeelandsche hulpkrach ten, begint den slag aan den Sangro met zeer omvangrijke strijdkrachten. Vooral de nume riek verre superieure vijandelijke luchtmacht bestookt de Duitsche artilleriestellingen op de noordelijke hellingen van het Sangro-dal. Het weer is gunstig voor het optreden der lucht macht. De Duitsche batterijstellingen zijn ech ter in de rotsen uitgehouwen en zijn in hooge mate bomvrij, zoodat de strijd^niet vanuit de lucht, doch op den grond beslist moet wor den. De vijand heeft inderdaad ook plaatse lijke successen behaald. Zijn voorhoede werd deels afgegrendeld en omsingeld. De slag aan de Sangro is in vollen gang. De vijand rukte van verscheidene kanten naar Tigliano op, doch moest deze operatie in het spervuur van het Duitsche afweergeschut opgeven, zonder een of ander succes te kunnen behalen. De westelijke vleugel van het Zuid-Itali- aansche front is in afwachting van een groo- ten en blijkbaar geruimen tijd voorbereiden aanval van het vijfde leger. In dit verband wijst men van Duitsche zijde op de mogelijk heid van een gelijktijdige iandingsopetatie van vijandelijke strijdkrachten in de Golf van Gaeta. In ieder geval staat het Zuid-Italiaan- sche front groote nieuwe krachtinspanningen van de Engelschen en Amerikanen te wachten. Van Duitsche zijde is reeds lang met deze activiteit rekening gehouden. Luchtaanval boven West-Duitschland. (D.N.B.) Amerikaansche formaties bommen werpers, die met gebruikmaking van de bewol king in de middaguren van 1 December naar zatenvader en zoon Lemarque. De zoon leek sprekend op Arthur, hij kon zijn twee lingbroer zijn. Stomverbaasd was mijnheer Lemarque se nior geweest, toen hij zich bekend maakte als de schoorsteenveger uit Silezië, weet mijnheer er nog van? Inderdaad wist Le marque er nog van. Hij en zijn vrouw had den nog vaak met elkaar over dien jongen gesproken. Maar hij zou hem nooit her kend hebben 1 De jaren veranderen een mensch ook van uiterlijk, doch dit.... ja, wat moest hij zeggen, dit was heel frappant. Jochem heeft hem toen spoedig op de hoogte gebracht, waarmee alles verklaard was. Bij informatie bleek hem, dat Frau Le marque ook nog in leven was. Hoe heerlijk zou het toch geweest zijn, als Arthur maar neen, daaraan mocht hij niet denken. Je mag niet wijzer willen zijn dan God, heeft Arthur gezegd, een paar dagen voor zijn dood. Zoo leefde Frau Lemarque nog. Hij zou haar graag willen spreken, te samen met mijnheer. Ja, hij kon de verbazing van mijn heer begrijpen, maar.... ze hadden natuur lijk nooit iets meer van hun zoon Arthur vernomen? Natuurlijk niet, nu hij kon van hem vertellen. _Nog nooit heeft Jochem iemand zóó van zijn stoel zien springen als de tapijtfabri kant, die overigens den middelbaren leeftijd al ver te boven was. De zoon zat als vast genageld aan zijn stoel, ook al van louter verbazing. (Wordt vervolgd.) West-Duitschland waren gevbgen, zijn door Duitsche IuchtYerdfefigir.gs«rijdkr;,ch'.er« ener giek en met succes bestreden. Eer, groot aan tal jagers en jachtkruisers viel de vijandelijke bommenwerpers onvervaard aan. Bij geringe eige» verliezen schoten Duit sche jagers en jachtkruisers, voor zoover tot dusver is vastgesteld, njiro 30 vliegtuigen neer. Tot omstreeks 21 uur zijn reeds de puinen van 20 viermotorige Amerikaansche bommenwerpers en 12 jagers gevonden. Na de luchtaanvallen op Berlijn. De Berljjnsche correspondent van het „Vad." meldt De verhoogde intensiteit van de vliegeraan vallen heeft voor de Rijkshoofdstad ernstige gevolgen meegebracht. In het algeir a kan worden gezegd, dat Berlijn in de atgeloopen week heel zwaar heeft geleden. De aangerich te verwoestingen z\jn hevig en de verloren ge- gane waarden buitengewoon groot. Voor de mensehen, die de aanvallen hebben moeten doormaken, is het een ware hel geweest. Het behoeft geen betoog, dat de bevolking van Berlijn zeer onder den indruk van het gebeur de verkeert. Van een paniekachtige stemming is echter geen sprake. Integendeel, men heeft op bewonderenswaardige wijze de handen uit de mouwen gestoken en is het veroorzaakte ongerief met energie tegemoet getreden en hoewel men zich natuurlijk op velerlei gebied nog erg moet behelpen, valt niet te ontkennen, dat in een korte spanne tijds door de gemobiliseerde dag- en nachtploegen uitsteken de resultaten zijn bereikt. In een wereldstad als Berlijn kost het uiter aard veel moeite om de gemakken als water, licht, gas, enz., die in sommige centra buiten werking zijn gesteld, weer te doen function- neeren. Men praat, aldus het Hbld., uitvoerig over de gebeurtenissen van de laatste nachten en over de verwachtingen van heden, maar van zenuwachtigheid, laat staan paniek, is niets te merken. Er is ook individueels heroïek. Ik denk aan het Nederlandsche orkest in een der groote, thans verwoeste restaurants van Berlijn, dat bij het loeien der sirenes de instrumenten op nam en in den openbaren schuilkelder zijn concert voortzette. Ik denk ook aan de Nederlandsche arbei ders uit oen kamp, din bij den grooten aanval Dinsdagavond, toen hot „Entwarnungs"-signaal gegeven was en z(j rustig hun gespaard ge bleven barakken hadden kunnen opzoeken, vrij willig kwamen blusschen. Ik denk vooral ook aan de ambtenaren en vrouwen der sociale partijorganisaties, die de actie voor de getrof fenen leiden, en aan de jongens en meisjes van de Hitler-Jugend, die hen helpen. Jk sprak in den loop van de week verscheidene leiders en leidsters van de centrale verzamelpunten, die in driemaal 24 uur niet naar bed waren ge weest. Natuurlijk wordt er ook geklaagd, gejam merd en geweend. Hoe zou het anders bunnen bq een aanval, die geheele stadswijken zoo vernietigend trof. Doch typisch is, hoezeer de bevolking als geheel houding toont te bezitten. Wat men in de zwaar getroffen steden pres teert ten einde het leven gaande te houden, grenst aan het ongelooflijke. Een correspondent van S.P.T. teekent, hoe de Berlijners niet bij de pakken neerzitten. Een der stations bijvoorbeeld, is door brand- en brisantbommen zwaar getroffen en volkomen vernield. Drie dagen lang woedde de brand en er viel aan opruimen niet te denken. Dit sta tion zal tijdens den oorlog wel niet meer in gebruik kunnen worden genomen, meenden buitenstaanders. Maar Maandagavond j.l. was het weer in gebruik. Een paar noodperrons buiten het oorspronkelijke station, een provi sorische overkapping, electrische lampen, nieu we seinlichten, en het verkeer gaat weer ver der. Overal in Berlijn ziet men thans de tee kenen van opleving. Voor uitgebrande winkel panden staan borden, waaruit blijkt, dat de ver koop, van 1 December af in den kelder zal worden voortgezet. Concurrentienijd is ver dwenen. Een uitgebrande manufacturenzaak deelt zijn klanten mede, dat het bedrijf in den winkel van een concurrent zal worden voortgezet. Wie bij de bombardementen ge spaard gebleven is, heeft zijn laatste vrije kamer ter beschikking gesteld aan minder ge- lukige stadgenooten. De conferentie te Caïro. Overeen stemming omtrent Japan. (D.N.B.) Omtrent de conferentie tusschen Roosevelt, Churchill en Tsjang Kai Sjek in Caïro is, naar de Britsche nieuwsdienst meldt een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de conferentie vijf dagen heeft ge duurd. Talrijke militaire en politieke leiders der geallieerden hebben er aan deelgenomen. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de missies „tot overeenstemming zijn gekomen ten aanzien van de toekomstige militaire ope raties tegen Japan". Roosevelt, Churchill en Tsjang Kai Sjek zijn tijdens het weekeind met onbekend doel vertrokken. De drie geallieerden voeren dezen oorlog, aldus het communiqué, „ter onderdrukking en bestraffing van de agressie van Japan". Zij begeeren voor zichzelf geen winst en hebben geen gedachten aan een territoriale expansie. Het is hun doel, dat Japan alle eilanden in de Stille Zuidzee, die het sedert het begin van den eersten wereldoorlog in 1914 in zijn macht heeft gebracht of bezet, afgenomen worden en dat Mandsjoerije, Formosa en de Visschers- eilanden „teruggegeven" worden aan het China van Tsjoengking. Verder is besloten dat Korea „te zijner tijd vrij en onafhankelijk" zal wor den. Met deze doelen voor oogen zullen de drie geallieerden tezamen met de in den oor log zijnde ,vereenigde naties" ook verder de „zware en langdurige operaties" doorzetten, welke noodig zijn om te komen tot een „on voorwaardelijke capitulatie" van Japan. Korte Berichten. (D.N.B.) Het aantal personen, om het leven gekomen ten gevolge van den Anglo- Amerikaanschen terreuraanval op Toulon, is, naar men hier verneemt, tot meer dan 500 gestegen. Een volgens radio Rome gepubliceerde wet bepaalt, dat in Italië alle Joden zonder uitzondering, dus ook de tot dusver van de Jodenwetten vrijgestelde Joden, in concentratie kampen moeten worden opgenomen. Hun goe deren worden in beslag genomen en ter onder steuning van de slachtoffers van luchtaanval len gebruikt. (Interinf) Von Papen, de Duitsche am bassadeur in Turkije, heeft op de terugreis van Duitschland naar Ankara ook een kort par ticulier bezoek aan Boekarest gebracht. Eenige dagen heeft hij in de Roemeensche hoofdstad doorgebracht. Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft Woensdag bekend gemaakt, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst uit Washington, dat volgens „voorloopige" berichten omtrent de operaties op de Gilbert-eilanden de Amerikaan sche landingsstrijdkrachten bij Tarawa 1026 man hebben verloren aan gesneuvelden en 2557 aan gewonden. Volgens de „Gazette del Popoio" zal de Paus op 24 December a.s. 's middags een Kerstboodschap tot de wereld richten, welke per Radio Vaticaan zal worden uitgezonden. AANMELDING VOOR DEN N.A.D. De staf N.A.D. deelt mede, dat de aanmel ding voor vrijwillige dienstneming in de kampen, welke begin Juli 1944 aanvangen, van heden af weder openstaat tot 15 April 1944. Jongelieden tusschen 17 en 24 jaar, moeten zich verbinden voor één jaar, be halve zij, die solliciteeren naar een instelling in openbaren dienst of bij het bijzonder on derwijs. Deze laatsten verbinden zich voor een half jaar. Tevens wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat zij, die in eenig studiejaar als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar, hun arbeidsdienstplicht vervuld moeten hebben. Het verdient daarom aanbeveling na gedaan eindexamen H.B.S. of gymnasium eerst vrij willig den arbeidsdienstplicht van een half jaar te vervuilen alvorens verder te studee rt;:, ook al is men nog geen 18 jaar. Aan melding van aanstaande studenten dient eveneens vóór 15 April 1944 te geschieden. Zij, die in 1944 niet voor hun eindexamen slagen, maar zich reeds hadden aangemeld, worden op verzoek van hun verbintenis ont heven. Verdere inlichtingen verstrekken de aan- meldingsbureaux te Groningen, Leeuwarden, Assen, Emmen, Zwolle, Almelo, Apeldoorn, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, 's Hertogenbosch, Eindhoven en Maastricht. GORTPAP OP PEULVRUCHTEN BON. Aangezien voor het tijdvak van 27 No vember tot en met 11 December a.s. geen bon voor gort is aangewezen, kan men des- gewenscht gedurende dat tijdvak op den voor peulvruchten aangewezen bon „Alge meen 711", aangevuld met het vereischte aan tal taptemelkbonnen, 4 liter gortpap betrek ken. MEER DAN EEN TON VOOR WIN TERHULP, In slechts een week tijd, n.l. in de periode van 1520 November is voor Winterhulp Nederland een bedrag bijeenge bracht van f 102.652.89. Hierin is niet begre pen de opbrengst van collecten. HET RANTSOEN SPIJSOLIE BLIJFT 200 GRAM. In afwijking van hetgeen onlangs gepubliceerd is, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat het rantsoen s p ij s olie gehandhaafd blijft op 200 gram per rantsoen. De rantsoenbonnen voor spijsolie geven derhalve recht op het koopen van 200 gram spijsolie, terwijl de toewijzingen voor spijsolie eveneens recht geven op het koopen van 200 gram spijsolie per rantsoen. De toe wijzingen, welke uitsluitend reeht geven op het koopen van raap olie, dat z jn dus vettoew j- zingen, waarvan de linkerbovenhoek- is verwij derd en welke aan voor- en achterzijde voor zien zijn van een stempel van den distributie- dienst, geven evenwel recht op het koopen van 18 0 gram raapolie per rantsoen. AFLEVERING VAN DE OPSLAG AARDAPPELEN. Ten einde misverstand te voorkomen, wordt er op gewezen, dat de op de opslagmachtigingen aardappelen verkrijg bare aardappelen voor winteropslag, welke moeten dienen voor het verbruik van 26 De cember 1943 tot en met 19 Februari 1944 vóór 25 December a.s. aan de verbruikers moe ten worden afgeleverd. INKWARTIERING POLITIE. De St.ct. van 30 Nov. bevat een besluit van de secr.- gen. van Justitie en van Binnenl. Zaken, waar in wordt bepaald, dat de burgemeesters ten behoeve van de ambtenaren der politie van de inwoners hunner gemeente tegen vergoe ding huisvesting, al dan niet met verzorging, kunnen vorderen. Verduisteren: Van 28 November t.m. 4 December, 's Avonds van 16.45's Morgens tot 8.15 uur. Middelburg. WEER JEUGDIGE DIEVEN AAN GEHOUDEN. De heer M., firmant der fa. J. P. M., grossiers alhier, deed gisteren aan-' gif te van de vermissing van een baal, inhou dende 50 kg. suiker. Deze baal lag op een zolder in een pakhuis en bleek daar te zijn ontvreemd. Het mocht de recherche spoedig gelukken de hand te leggen op de twee jeug dige daders, de 14-jarige scholier A. J. V. en de 16-jarige slepersknecht J. M. Zij bekenden de baal suiker te hebben weggenomen en reeds Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oor logsmarine. Een onderdeel van den binnendienst. Met belangstel ling volgen de Nederlanders de uiteenzettingen van hun taal- ieeraar. Reeds na eenige weken zijn zij zooveel Duitsch machtig, dat zij de uit eenzettingen van hun Duitsche meerderen zonder moeite kunnen volgen. DONDERDAG 2 DECEMBER 1343. En de vrede van Christus, tot welken gij immers in één lichaam geroepen zijt, rcgecre in uw harten en weest dankbaar, Coi. jLlS, Zon op 8.29, onder 16.29. Maan op 12.40, onder 21.54. Ie kw. 4 Dec., volle m. 11 Dec. Andfes-Recla-Pax m. Feesten dienen om ons de realiteit beter te doen verstaan en haar alzoo te beheerschen. De blijdschap, de levensvolheid is eigenlijk al leen wat het leven beheerscht. De bij de feest viering heerschende gedachte is do opheffing tot het ware niveau, waar het zelfbewustzijn des volks wordt wedergevonden. Daar vindt de mensch zijn waren, uit de geschiedenis blijken den persoonlijken aanleg. In één woord, het dagelijksch bestaan worde opgeheven tot de hoogte van het feest, dat is tot de hoogte der waarheid, des wezenlijken levens. Dan heeft het feest zijn doel bereikt. (Prof. GUNNING.) NED. HERV. KERK. Beroepen: te Utrecht (vac. H. C. Briët), D. Veldkamp te De Bilt; te Meppel, J. B. Lietaert Peerbolte te Huizum (Fr.)te Langer en Korteraar (toez.), L. P. Sterk, cand. te Nieuwerkerk a. d. IJssel; te Holwerd (toez.), C. Riegstra, hulppred. te Winschotente Alml.crk, J. J. v. Zorge te Nederhorst den Berg. Aangenomen: naar Maarn-Maarsbe.- gen, J. Muurling Jz. te Kloosterhaar (Ov.) naar Wijk a. Zee en Duin, M. E. Ouwehand te Blokzijlnaar Amsterdam (Watergraafs meer), H. A. Visser te Raalte. Bedankt: voor Rinsumageest (toez.), K. R. ter Steege te Ten Boer; voor Oldeboorn, J. Muurling Jz. te Kloosterhaar; voor Wil- dervank, C. Riegstra, hulppred. te Winscho ten. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Sneek, A. Zwiep te IJmuiden. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. J.L Zondag heeft Ds D. Scheele te Assen Ds J. v. Bruggen, gekomen van Wormer- veer, bevestigd als 3e predikant bii de Geref. kerk aldaar, sprekende over Ex. 37 9b. A.s. Zondag doet Ds v. Bruggen zijn intrede. EVANGELISTE BENOEMD, De kerke- raad der Geref. kerk van Bloemendaal benoem de tot evangeliste mej. H. S. Krüger te Be verwijk, met de speciale opdracht om werk zaam te zijn onder de gezinnen waarvan de kinderen de kinderdiensten der Geref. kerk van Bloemendaal bezoeken, onder alleenstaande meisjes en onder de zeemansvrouwen. KERKWEEK VOOR IEDEREEN. Als voortzetting van de in Juni gehouden Kerkeweek voor iedereen heeft de synode der Ned. Herv. Kerk opdracht gegeven, op drie Adventszondagen, 5, 12 en 19 dezer, bij zondere diensten te houden voor hen, die niet af slechts bij uitzondering met de Kerk in aanraking komen. Het algemeen thema, dat in deze diensten aan de orde zal worden gesteld isWat brengt ons de Ikomst van Christus? In antwoord op deze vraag wordt in de opeenvolgende drie Zondagen gespro ken overEen nieuwe menscheen nieuwe gemeenschap en een nieuwe Kerk. WIJZIGING NIEUWE ZANGBUNDEL. Volgens het „Hervormd Weekblad De Gerefor meerde Kerk" heeft de Synode besloten de volgende 32 Gezangen uit den Nieuwen Zang bundel te schrappen: 2, 13, 36, 36a, 44, 56, 57, 58, 82, 115 (vers 2), 121, 122, 126, 136 (vers 3), 157 (vers 3), 162, 167, 172, 172a, 210, 221, 224, 227, 240, 241, 250, 262, 262a, 270 (vers 4), 275, 277, 277a, 278, 283, 284, 249 (vers 2). KORTE BERICHTEN. Ten bate van de schulddelging ontving de Ned. Herv. Gem. van Laren (N.H.) een gift van f 10.000 en een van f 500. De kerkeraden der Geref. kerken van Hattem en Wezep hebben besloten over te gaan tot het gezamenlijk beroepen van een predikant ter verlichting van den arbeid hunner predikanten en ter versterking van den arbeid in beide gemeenten, in het bijzonder van de gedeelten, die te Hattemerbroek zijn. Op 19 December a.s. Loopt Dr W. H. Weeda afscheid te nemen van de Ned. Herv. gemeente te Oosterland. Daar verschillende omstandigheden het niet toelaten, zich el ders te vestigen, zal hij deze gemeente nog eenigen tijd dienen als hulpprediker. HOEDEKENSKERKE. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier zijn herkozen de heeren A. Paauwe, W. Bos en J. de Bart Pz. Als notabel is herkozen de heer J. C. Paauwe. 's-GRAVENPOLDER. In de plaats van den heer J. Nieuwenhuijse, die wegens gezondheids redenen als diaken der Geref. gemeente be dankte, is benoemd de heer J. de Witte. ARNEMUIDEN. Dhr J. J. Wijkhuis, die eerst voor zijn benoeming als diaken der Geref. Kerk bedankte, heeft thans zijn be noeming aangenomen. aan „een onbekende" te hebben verkocht. Het geld is in beslag genomen. De jongens zijn ingesloten, in verband met het onderzoek naar den kooper. Schouwen-Duiveland. ELLEMEET. Van de hofstede van C. J. M. Hanse aan den Zandweg werden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 2 H.L. tarwe, 4 kippen en een haan ontvreemd. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. (Z.Nsb.) Zeeuwsch-Vlaanderen. BRESKENS. Toen mevr. W. terugkwam van het boodschappen doen en even haar zoo goed als nieuwe fiets voor de deur had gezet om eerst wat binnen te brengen, bleek de fiets bij haar terugkomst na enkele seconden ver dwenen te zijn. Tijd is.... vet en zult. Het vol gende gebeurde in een Bergen op Zoomsche kapperssalon Klik, klik, klik, gaat de tondeuse over het hoofd van den man, die even te voren in let terlijken zin bij den neus was genomen. Het is druk in de zaak en als in alle kapperssa- lons wordt er ijverig geboomd. Plotseling gaat de deur met een ruk open en verschijnt een groote bolronde slager, wiens gezicht de uitdrukking vertoont van zeer groote haast. Met één blik beschouwt hij de situatie, her kent aanstonds den man die onder Figaro's handen zit en roept: „Tiest I ge krijgt_ een half ons vet en een pond zult als ik op jouw plaats mag zitten I" Bij het hooren van dit fantastisch „rijke" voorstel springt Tiest met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1