N WOENSDAG 1 DECEMBER 1943 - 58e Jaargang, No. 53 I2410 |weg. >ijn |ed. nge. LAN, BINNENI WO UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN yen de koer iet punt van |markt blijft tiateriaal dat dat de ach- vooral bij GOES -de ra |den Vb.- De zes leren Uw je levens- snel en dag Itowntree iduct nleve- alcke- ënten. in. ar et C.D.K. NETTE dag en szin, van Br. no. Goes. of Mei DER. in gezin .e kost en zig. Reis- Brieven eau „De e Cointre CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. GEALLIËERD OFFENSIEF IN ITALIË BEGONNEN. - HET DUITSCHE OF FENSIEF BIJ KIEV AFGESLOTEN. - HEVIGE GEVECHTEN BIJ GOMEL EN TSJERKASSY. - HITLER SPREEKT JONGE OFFICIEREN TOE. - BIJEEN- KOMST VAN CHURCHILL, ROOSE VELT EN STALIN. - BOMMEN OP BREMEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Vijandelijke aanvallen op onze stellingen op de landengte van P e r e k o p bleven zonder resultaat. Op het bruggenhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr was de vijandelijke aanvalsbedrijvigheid giste ren over het algemeen wat zwakker. Vrij krachtige aanvallen deden de bolsjewisten ten Noord-Oosten en ten Noorden van Kriwoi Rog, alsmede in de penetratie ten Zuiden van Krements j oeg. Bij een succesvollen te genaanval werden 30 stukken geschut vernie tigd of buitgemaakt. In het gebied van T sjerkassy namen de verbitterde en heen- en weergolvende gevechten in hevigheid toe. De eigen aanvalsoperatie ten Westen van Kiev bracht nieuwe plaatselijke successen. In de aanvals- en afweergevechten in het ge bied van Kiev en Sjitomir hebben troe pen van het leger en van de Waffen SS, on der bevel van Generaloberst Hotb de vijande lijke legers, die tol: een doorbraakaanva! wa ren overgcgaari, in bewegelijke gevechten op gevangen en in den tegenaanval naar het Oos ten teruggeworpen. De bolsjewisten verloren daar in de periode van 9 tot 28 November meer dan 20.000 dooden, 4800 gevangenen, 603 pantserwagens, 1505 stukken geschut, 1042 machinegeweren, 275 granaatwerpers en 554 pantser-geweren. In het gevechtsgebied van Gomel duurt de zware worsteling voort. Ten Zuid-Westen en ten Westen van de stad werden sterke aan vallende gevechtsgroepen van den vijand door onze troepen in zware gevechten opgevangen. Talrijke aanvallen ten Noorden van Gomel mislukten. Daarbij leed de vijand door doel treffend af weer vuur en krachtige tegenaan vallen gevoelige verliezen. Ten Zuid-Westen van Newel braken onze troepen in den aanval een hardnekkigen vijan delijken tegenstand en heroverden terrein en plaatsen. Aan het Moermanskfront sloeg de bezetting van een Duitsch steunpunt een vijandelijken aanval in een strijd op kor ten afstand af. In luchtgevechten werden gisteren bij twee eigen verliezen 49 Sowjetvliegtuigen vernie tigd. Majoor Rail, groepscommandant bij eep jachteskader, behaalde zijn 250ste overwinning in de lucht. In Zuid-Italië ging de vijand gisteren na hevige artillerievoorbereiding en met steun van zeer sterke formaties vliegtuigen aan on zen Oostelijken vleugel in het Sangrodal tot den verwachten aanval over. Zware ge vechten zijn nog in vollen gang. In de andere frontsectoren werden plaatselijke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten afge-'l slagen. Volgens de definitieve rapporten is bij den aanval, op 26 November door Duitsche tor pedovliegtuigen op een vijandelijk troepen konvooi voor de Algerijnsche kust ondernomen, nog een vierde groot schip tot zinken gebracht, zoodat de totale verliezen van den vijand bij dezen aanval zijn gestegen tot vier transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 50.000 brt. Formaties Amerikaansche vliegtuigen dron gen gisteren overdag onder bescherming van het wolkendek het gebied der D ij i t s c h e Bocht binnen en vielen de stad Bremen aan. Er ontstonden schade aan gebouwen en geringe verliezen aan menschenlevens. In ver bitterde luchtgevechten, alsmede doör het af weergeschut werden 33 vijandelijke vliegtuigen, waaronder een groot aantal zware viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Voorts verloor de vijand zes vliegtuigen boven het bezette ge bied in het Westen. Boven den Atlantischen Oceaan werd gisteren een groote vliegboot door Duitsche jagers met grooten actieradius neer geschoten. In den afgeloopen nacht lieten vijandelijke storingsvliegtuigen lukraak eenige bommen op West-Du itsch gebied vallen. In zware gevechten hebben Duitsche duik- booten in den Atlantisch en Oceaan, in de Middellandsche Zee en in de Zwarte Zee 8 schepen met een gezamen lijken inhoud van 36.000 brt., 2 torpedojagers, 1 fregat en een duikboot tot zinken gebracht. Een lichte kruiser werd door torpedotreffers beschadigd. Voorts werden 5 vijandelijke vliegtuigen, die belast waren met de bescher ming van de konvooien, door onze duikboo- ten neergeschoten. Gevechtsoperaties bij Kiev afgesloten. (A.N.P.) Zooals uit het weermachtsbericht blijkt, waren de Duitsche troepen ten westen van Kiev tot een tegenoffensief overgegaan. Deze operaties, die thans afgesloten zijn, had den tot resultaat, dat de bolsjewisten iets naar het Oosten zijn teruggedrongen, waardoor een doorbraak door de Duitsche stellingen heen is verijdeld. Het zwaartepunt der gevechten is thans verplaatst naar den sector van G o - nel en het gebied van T s j e r k a s s y. Bij Gomel naderen de gevechten de Pripetmoeras- sen, zoodat het terrein zeer moeilijk wordt. De bolsjewisten oefenen hier zwaren druk uit. Wanneer de vorst intreedt en de moerassen bevriezen, wordt de toestand geheel anders, aangezien dan ook zware wapens aan de ge vechten kunnen deelnemen. Bij Tsjerkassy hebben de hevige aanvallen der bolsjewieken tot dusver nog niet tot het "°p. het insluiten der Duitsche troepen geleld. De hevige gevechten in dezen sector duren echter nog voort. Toespraak van Hitier tot jonge officieren. Hitier heeft dezer dagen het woord gevoerd voor ongeveer 20.000 paa benoemde jeugdige officieren van het leger, de marine, de lucht macht en de Waffen-SS. Hij gaf een uiteen zetting van de oorzaken van den Duitschland opgedrongen strjjd. Wanneer Duitschland dezen strijd voor zich zelf en voor Europa niet zou winnen, zoo ver klaarde Hitier, dan zou de barbaarschheid van de steppe over ons continent komen, en het als drager en bron van menschelflke cultuur ver woesten. Dat dit uiteindelijk de wil is van degenen, die den oorlog begonnen zpn en er schuld aan hebben, daar over laten zij thans zelf geen twijfel meer bestaan. Het interna tionale Jodendom bedient zich in geslepen ca mouflage van vermeende Britsche staatsbelan gen, teneinde daardoor des te gemakkelijker de pest van de joodsch-bolsjewistische revolutie tenslotte in Engeland evenals in het overige Europa te kunnen verspreiden. Tegenover de door de joodsche haat gedic teerde vernietigingsplannen van de vijanden stelde Hitier de onwankelbare vastbeslotenheid van het Duitsche volk om deze wereldhistori sche worsteling door uiterste volharding en het tot het laatste toe inspannen van alle krachten te doorstaan. Het volk, dat verliest, houdt op te bestaan. Iets anders te vernachten van dezen strijd dan overwinning of ondergang is waanzin. Wij zijn wat menschen en materiaal aangaat onder alle omstandigheden in staat ons te handhaven tegenover onze tegenstanders en het is derhalve ook begrijpelijk, dat wjj uiteindelijk dezen oorlog zullen winnen. De overwinning heeft nog steeds de Duitsche vanen bekroond wanneer de Duitschers bezield waren door een eensgezindheid en onwankel baar geloof in hun eeuwige Duitschland. Juist in de bitterste uren der beproeving komt het er op aan, dat de tot de leiding geroepen mannen hun geloof aan de overwin ning uit hun wereldopvatting putten en het door hun voorbeeld en hun houding wen over te brengen op de onder hen staande mannen. De officier moet derhalve tevens drager zijn van den politieken wil in de weermacht. De strijd in Zuid-Italië. (A.N.P.) Montgomery heeft na weken van betrekkelijke rust zijn troepen in de oostelijke sectoren van het Zuid-Italiaansche front in beweging gezet. Van Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld, dat het groote offensief, waarop men reeds geruimen tijd wachtte thans begonnen is. Volgens de eerste berichten heb ben de Engelschen thans aan den noordelijken oever van de rivier de Sangro een bruggen hoofd, van waaruit zij hun aanvallen onder nemen. De stellingen der Duitschers liggen in de heuvelruggen ten noordwesten van de rivier. Bijéénkomst Churchill, Roosevelt ën Stalin. (D.N.B.) Reuter meldt, dat Churchill, Roosevelt en Tsjang Kai Sjek een langdurig onderhoud te Cairo achter den rug hebben en thans op weg zijn „naar de een of andere plaats in Iran", waar zij Stalin zullen ontmoeten. In dit verband zou men, blijkens een Interinf-bericht, in Turksche diplomatieke kringen spreken over T eherati als plaats van samenkomst. In den loop van deze week zal een commu niqué worden uitgegeven, zoo meldt Reuter verder uit Cairo, waarover men het na de conferentie van Churchill, Roosevelt en Tsjang Kai Sjek eens is geworden. Tijdens de con ferentie is Cairo practisch van de buitenwe reld afgesloten geweest. Roosevelt en Tsjang Kai Sjek, die door zijn vrouw werd vergezeld, zijn per vliegtuig naar Cairo gekomen, Chur chill over zee. Vredesgeruchten tegengesproken. In de Wilhelmstrasse spreekt men geruch ten, volgens welke Duitschland via het Vati- caan vredespogingen onderneemt, met klem te gen. Ze worden als „absoluut belachelijk" ge kenschetst. Deze geruchten houden klaarblijke lijk verband met den luchtslag op de Rijks hoofdstad. De onderhavige speculaties worden gezien als een manoeuvre van de geallieerden in het kader van de voorbereidingen van de conferentie van drie, Roosevelt, Churchill, Stalin. (Vad.) Invasieplan voorjaar 1944. Welingelichte kringen te Washington zijn, naar S.P.T. meldt, van meening, dat Churchill op de a.s. bijeenkomst RooseveltChurchill Stalin (vermoedelijk ook Tsjiang Kaj Sjek) zijn plan voor het a.s. voorjaar 1944 zal voor leggen. Naar verluidt, zou Smuts' oponthoud te Lon den de generaal is naar men weet lid van het Engelsche oorlogskabinet in verband staan met de a.s. conferentie tusschen Chur chill, Roosevelt en Stalin. Slechts schijnt vast te staan, dat de bijeenkomst niet te Londen zal plaats hebben. Smuts zou te Londen blij ven, omdat Churchill Engeland voor eenigen tijd zou verlaten. De Zuid-Afrikaansche pre mier zou dan tijdens Churchill's afwezigheid belast worden met de waarneming van eenige belangrijke functies. BONAANWIJZING HONDEN- EN KATTENBROOD. Van 1 tot en met 31 De cember 1943 worden op bon No, 21 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveel heden hondenbrood beschikbaar gesteld als op den bon van de afgeloopen periode. Op bon No. 21 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor vermelde periode iy2 kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 December 1943 is bon No. 21 van vermelde kaarten ongeldig. RIJKSCOMMISSARIS IN GOUW WESER-EMS. De Rijkscommissaris, Rijks minister Dr Seyss-Inquart, heeft, op uitnoo- diging van den gouwleider en Rijks.; idhou- der Paul Wegener, een bezoek van verschei dene dagen gebracht aan den Gouw Weser- Ems, dat als nabuurland van Nederland van ouds door talrijke banden met Nederland is verbonden. De Rijkscommissaris heeft te Ol denburg en te Bremen economische bedrij ven en cultureele instellingen bezichtigd. In de feestzaal van het nieuwe raadhuis te Bre men hield de Rijkscommissaris een voor dracht voor vooraanstaande persoonlijkheden uit het politieke, economische en cultureele leven. AARDAPPELEN VOOR DEN OP SLAG. In aansluiting op vroegere mededee- lingen in zake het opdoen van aardappelen voor winteropslag, wordt er op gewezen, dat niet vooraf valt' te zeggen, of op alle uit gereikte aankoopmachtigingen opslagaard appelen geleverd zullen kunnen worden. Dit hangt namelijk af van de vraag, in hoeverre de aanvoer van aardappelen zulks toelaat. Het streven is, eerst voor de geheele bevol king een voldoenden voorraad aan te voeren en pas daarna over te gaan tot de afleve ring van opslagaardappelen. Het is. derhalve mogelijk, dat slechts op een deel van de uit gereikte machtigingen opslagaardappelen ge leverd zullen kunnen worden. Er zal voor gezorgd worden, dat voor win teropslag aardappelen worden geleverd, die gedurende eenige maanden bewaarbaar zijn, hetgeen echter niet wil zeggen, dat men op kleiaardappelen kan rekenen. Men kan der halve nimmer van een kleinhandelaar eischen, dat hij kleiaardappelen voor win teropslag levert. Ten emde misverstand te voorkomen, wordt er op gewezen, dat de op de opslag machtigingen verkrijgbare aardappelen voor winteropslag, welke moeten dienen voor het verbruik van 26 December 1943 tot en met 19 Februari 1944 vóór 25 December a.s. aan de verbruikers moeten worden afgeleverd. GEW. ARBEIDSBUREAU. Eervol ontslag verleend als directeur in vasten dienst van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amersfoort aan P. W. Blaas; te Eindho ven aan mr P. H. M. Werner; te Hilversum aan mr J. B. Broekema; te Roermond aan L. A. S. H. Ie Haen; te Zaandam aan L. Bandsma. BENOEMINGEN BIJ DE NED. LANDWACHT. De Rijkscommissaris heeft in overleg met den Leider der N.SB, op. voorstel van den höheren SS- und Polizei- führer en commissaris-generaal voor de vei ligheid, den plaatsvervangenden leider der N.S.B., Van Geelkerken, benoemd tot in specteur-generaal, en den voorman der Ger- maansche SS in Nederland, SS-Standarten- führer Feldmeyer, alsmede den commandant der W.A., Zondervan, tot inspecteurs van de Nederlandsche Landwacht. Verduisteren: Van 28 November t.m. 4 December, 's Avonds van 16.45's Morgens tot 8.15 uur. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. In de maand October 1943 kwamen er in Zeeland de navolgende gevallen van besmet telijke veeziekten voor: schurft bij schapen: 374 aangetaste dieren op 3 bedrijven te Dui- vendijke; mond- en klauwzeer: 43 besmette boerderijen, n.l. 13 te 's Heer Abtskerke, 5 te Nisse, 4 te Heinkenszand, 3 te Poortvliet, 2 te Baarland, 's Gravenpolder, 's H. Arens- rke en Zierikzee en 1 te Arnemuiden, Axel, 1 inivendijke, Ellewoutsdijk, Goes, 's Heeren- Loek, Kerkwerve, Ovezande, St. Maartens dijk en Zaamslag; varkenspest: 21 aange taste dieren, n.l. 5 te Ovezande, 4 te Kerk werve, Middelburg en Wolphaartsdijk en 1 te 's Gravenpolder, Meliskerke, St. Laurens en Westkapelle. Middelburg. Voor den eenpansmaaltijd, die Zaterdag in Mercurius alhier ten bate van W.H.N. en W.HW. werd gehouden, bestond goede be langstelling. Dames der N.S.V.O. dienden het gerecht op.Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. referent Kodat en de prov. leider van den N.V.D., dhr Kleian. Een militaire kapel luisterde den maaltijd op. De heer J. Julianus, buurtschapshoofd van den N.V.D. van Middelburg-West sprak het welkomst woord, terwijl na den maaltijd de heer C. Noom, hoofd van de afd. voorlichting van den N.V.D. het woord voerde. De collecte had een zeer goede opbrengst. JEUGDIGE BOEVEN. Mej. S. S. v. O., echtgenoote van J. A. V. alhier, deed aan gifte van de vermissing van haar portemon- naie inhoudende ruim f 100, een textielkaart en verschillende distributiebonnen. Het mocht de politie gelukken den dader op te sporen. Dit was de 16-jarige A. J. V. Bij fouilleering bleek hij nog f 82,95 bij zich te hebben. De rest van het geld had hij samen met J. S. opgemaakt. De textielkaart en de distributiebonnen had hij in het Dok ge gooid. Proces-verbaal is opgemaakt. De oud-wereldkampioen George Hogenkamp heeft te Amsterdam ter gelegenheid van het feit, dat de eigenlijke fiets thans drie-r kwart eeuw oud is, een tentoon stelling georganiseerd, waar tal; rijke modellen en foto's een inl teressant beeld geven van de ont wikkeling van dit populaire ver voermiddel in den loop der jaren. CNF-Sagers-Pax m. Scheermesjes op der bon. Het ingang van 30 November treedt een distributieregeling voor scheermesjes in wer king. Om in aanmerking te komen voor scheermesjes moet iedere mannelijke inge zetene, die in het bezit is van een tabaks- kaart, zich doen inschrijven bij zijn norma len leverancier van scheermesjes, van wien hij ook in de toekomst regelmatig zijn scheermesjes wenscht te betrekken. Het be trekken van scheermesjes "bij een anderen kleinhandelaar dan dien, waarbij men is in geschreven, zal dus uitgesloten zijn. De inschrijving moet plaats vinden in de periode van Maandag 6 tot en met Zaterdag 11 December a.s., terwijl hierbij aan den kleinhandelaar een door het Centraal Dis tributie-Kantoor aan te wijzen bon van de tabakskaart moet worden overhandigd. Tegelijkertijd moeten bij den kleinhande laar vijf oude scheermesjes wordeningele verd. Deze mogen niet beschadigd zijn en geen roestvlekken vertoonen. Nadat de kleinhandelaar het origineel van het bij de Kamers van Koophandel te koop zijnde inschrijvingsregister, waar op de bonnen zijn geplakt, aan zijn le verancier heeft opgezonden, ontvangt hij een hoeveelheid scheermesjes, voldoende om aan ièderen ingeschrevene 5 stuks af te leveren. Zoodra de productie zulks mogelijk maakt, zal een tweede distributieperiode worden be kend gemaakt, gedurende welke de klein handelaar opnieuw vijf mesjes aan zijn cliën ten moet afleveren. Aangezien het mogelijk is, dat dan wederom vijf oude mesjes zullen moeten worden ingeleverd, wordt het publiek aangeraden de gebruikte mesjes voor dit doel te bewaren. Verzoeken tot wijziging of aanvulling der inschrijvingsregisters wegens verhuizing, evacuatie, het bereiken van den 18-jarigen leeftijd enz., worden niet in behandeling ge nomen. Het ligt evenwel in de bedoeling na onge veer zes maanden de inschrijving te herha len, waardoor eventueele onbillijkheden kun nen worden weggenomen. Vlissingen. Donderdagnacht werd brand ontdekt in, twee pakhuizen aan de Palingstraat. Toen de brandweer arriveerde, stonden de pskhuizen, waarin slroo, hooi en leege olievaten lagen opgeslagen, reeds in lichterlaaie. Na enkele uren was men het vuur meester, doch beide pakhuizen zijn uitgebrand. Goes. Zaterdagmiddag vergaderde alhier de afd. „Zeeland" van de Yereeniging van Onderwij zeressen bij het Chr. Voorber. Onderwas in Nederland. Mej. L. Behage hield een referaat over: „Hebben kinderen medelijden?" Hierop volgde een drukke bespreking. Na de pauze volgde het afseheid van de presidente, mej. Chr. Roelse, die haar werk kring elders gevonden heeft. Mej. H. Breel zal voorloopig deze functie overnemen. P. K. ën W. T. C. bevonden zich tijdens spertijd in de open lucht en kregen daarvoor een proces-verbaal. Zuid-Beveland. 's-H. HENDRIKSKINDEREN. Gisteravond omstreeks 6 uur, werd mej. A. N. uit 's-Heer Arendskerke, die alhier uit een autobus stapte en onvoorzichtig den weg overstak, aangereden door een vrachtwagen. Dr Bijvoet verleende de eerste hulp, waarna overbrenging naar een Ziekenhuis te Goes volgde. YERSEKE. Destijds is door het departe ment van volksvoorlichting en kunsten aan de gemeente Yerseke een subsidie verleend van f 2000 voor de betaling van opdrachten aan architecten en beeldende kunstenaars terzake van versiering van op te richten ge bouwen in het kader van den wederopbouw der gemeente. Eén van de voornaamste objecten is thans gereed gekomen. Het is vervaardigd door den beeldhouwer J. Hooreman te 's Gravenhage van prima zandsteen in den vorm van een gevelsteen, groot 75 bij 100 c.M., welke steen binnenkort geplaatst zal worden in het op het Kerkplein herbouwde hoekpand van de N.V. Boek-, Courant- en Handels drukkerij v.h. J. J. v. d. Peijl alhier. In.het midden van den steen is het wapen der gemeente Yerseke uitgebeeld, geflan keerd door twee wulken. Het opschrift luidt: „Wederopbouw 1943", terwijl in de randen o.a. oesters zijn verwerkt. De laatste dagen zijn alhier meerdere rijwieldiefstallen voorgekomen. De gevolgde werkwijze doet het vermoeden rijzen, dat éénzelfde dader of groep van daders in het spel is. Het politie-onderzoek wordt nog voortgezet. Men zij in ieder geval gewaar schuwd en late zijn rijwiel niet onbeheerd of onafgesloten staan. 's-GRAVENPOLDER. Gevonden voorwer pen: Een gedeeltelijk kunstgebit. Inlichtingen te verkrijgen ter gemeente-secretarie. (Belange loos bericht.) RILLAND. Bij het bieten lossen aan het station/had de arbeider J. v. d. Hardt van Gawege, het ongeluk, dat een ketting brak van het achterschot van den wagen waarop hij stond. Hij kwam zoodanig te vallen, dat zijn schouder zeer zwaar was verwond. Dr Nanninga verleende de eerste hulp, waarna hij per rijtuig huiswaarts werd gebracht. Walcheren. OOSTKAPELLE. Zaterdag gingen de voor een wagen gespannen paarden van den land bouwer C. op hol. De zoon, die de paarden bestuurde, had het ongeluk van den wagen te vallen, waarbij een der wielen hem over het hoofd ging. In zorgweklcenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Middelburg over gebracht. (P.Z.C.) Behandel ij ke bonnenhandel te Alkmaar ontdekt. Te Alkmaar is men een groep personen op het spoor geko men, die regelmatig van arme of verwaarloosde gezinnen alle bonnen heeft opgekocht. Een gezin werd aangetroffen waarvan de man elders werkt en waarin zes jonge kinderen op schandelijke wijze waren verwaarloosd. De kinderen waren vrijwel ongekleed en totaal ondervoed; de omgeving waarin zij huisden was minder dan een stal. Onmiddellijk is ingegre pen en moeder en kinderen zijn naar eep zie kenhuis vervoerd. Het is te voorspellen, dat de mannen, die zich niet ontzagen dit gezin vrijwel alle bon nen afhandig te maken, hun gerechte straf niet zullen ontloopen. P. Sluis overleden. Aan de gevol gen van den val uit een pakhuiszolder is de adjunct-directeur der Sluis'Fabrieken te Wees- WOENSDAG 1 DECEMBER 1943. En doet bij dit alles de liefde aan, al.» de band der volmaaktheid. Col, 3: 14. Zon op 8.28, onder 16.30. Maan op 11.58, onder 20.38. Ie kw. 4 Dec., volle m. 11 Dec. Onze kerkelijke feesten zijn wel de gelegen heden, waarop de gemeente de hoogte bestijgt. Maar de bedoeling is toch eigenlijk niet, dat zij straks het feestkleed weer aflegt. Myn hart zal 't feestkleed dragen van altoos jeugdig groen. Dat is het voorrecht van den menseh, die God gevonden heeft: dat hij Gods gunst en goedheid ondervindt als „iederen morgen nieuw over hem" en dat dus iedere dag hem wordt tot een feestdag en het geheele leven tot een feest. (Da P. J. MOLENAAR.) NED. HERV. KERK. Beroepen: te Raamsdonk (toez.), K. Ohr. v. Gorcom te Groote-Lindt (Zwijndrecht) Aangenomen naar Genemuiden, J. H. Cirkel te Leerbroek. Bedankt voor Benschop, J. H. Cirkel te Leerbroek; voor Zwijndrecht, J. in. de Rui ter te Sneek. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Zuï- phen, H. W. Engelkes te Meppel. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen de benoeming als pred. in alg. dienst: J. Enter Sr te Rotterdam. Bedankt voor Veendam, J. I. van Wijek te Oldebroek. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Onder groote belangstelling is Ds H. Talsma gekomen van Wierden, Zondagmorgen bij de Ned. Herv. Gem. van 's-Gravenhage be vestigd. De bevestiger, Ds K. v. d. Pol, sprak over Hand. 10 33b. 's Middags deed Ds Talsma intrede sprekende over Joh. 16 811. MIDDELBURG. Het is deze weck 35 jaar geleden, dat de arbeid der Evangelisatie ie w vanuit de BogRrdzaal een aanvang nam. Dit feit zal a.s. Donderdagavond in de Bogard- zaal om half 8 herdacht worden in een Advents- zangdienst, o.l.v. Dr W. H. Beekenkamp. Het kerkkoor der Herv. Gemeente verleent daaTbij medewerking. A.s. Zondagochtend (10 uur) is er een blondere Adventsdienst voor kinderen. Wegens uitbreiding van het aantal ouder lingen tot acht zijn gekozen tot ouderling bij de GerefGem. alhier, de heeren A. Dingemanse en J. Houterman. RILLAND-BATH. Herkozen als notabelen der Ned. Herv. Gem. de heeren J. Ruster en M. Weststrate, als ouderling de heer J. v. d. Boomgaard en gekozen als diaken (vacature J. v. d. Klooster), de heeT P. C. Windhorst. AXEL. Herkozen als notabelen der Ned. Herv. Gem. dhrn J. A. Cappon, H. Smies Jz. en C. Overdulve. WOLPHAARTSDIJK. Gekozen tot ouder ling der Geref. Kerk, de heer O. Verschuure (vae. P. Luikenaar) en tot diaken de heer O. van Liere (vae. J. v. Wuijckhujjse). RITTHEM. De heer J. Breel, vele jaren kerkvoogd der Ned. Herv. kerk, wenschte voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. In zijn plaats is benoemd de heer L. C. de Visser, tot dusver notabel. SCHORE. Herkozen als ouderling der Ned. Herv. Gemeente A. Goedheer, als diaken J. Stevense. 's-GRAVENPOLDER. In de plaats van J. Nieuwenhuijse, die wegens gezondheids redenen bedankte als diaken der Geref. Ge meente alhier, is benoemd de heer J. de Witte. EEN LEGAAT. Aan de Geref. Gem. te Middelburg werd gelegateerd door wijlen mej. J. M. du Bois, weduwe van P. M. de Vos, alhier, de som van f 3000, te verdeelen als volgt: f1500 voor de kerk en f1500 voor de armen der gemeente. SCHOONDÏJKE. Benoemd tot tijd. leeraar aan de rijkslandbouwwinterschool alhier ir D. A. van Aalderen. perkarspel, de heer P. Sluis, wonende te Hil versum, overleden. Hij was 32 jaar oud. Door auto in de modder ge drukt. Het breken van de stuurstang was oorzaak, dat Zaterdagmiddag de 52-jarige melkrijder J. Verbree, wonende te Benschop, met zijn vrachtauto te Haastrecht van den weg is gereden en in een Bloot terechtgekomen. Een zoon van V. zat naast hem in de cabine, doch wist tijdig uit den wagen te springen. Zijn vader was echter te laat en kreeg den wagen op zieh. Toen na ontgeveer 20 minu ten de vrachtwagen opzij was getrokken, was V. reeds overleden. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 30 November 1943. J. M. Leewens, 30 j., grondwerker, tijdelijk te Koudekerke, wegens het wegnemen van on geplukte of afgevallen peren, toebehoorende aan J. de Witte. Eisch en uitspr.f 10 of 5 d. L. v. Dijke, 35 j., grondwerker te St.-Philips- land, wegens diefstal van een hoeveelheid blauwmaanzaadbollen, toebehoorende aan L. B. v. Nienwenhuijzen: Eisch: 1 w. gev. Uitspr.: 1 mnd. gev. f P. C. Pekaar, 35 j., schipper te Yerseke, wegens het wegnemen van een hoeveelheid te velde staande bramen, toebehoorende aan I. Slabbekoorn, uit een boomgaard. Eisch en uit spraak: f15 of 10 d. E. Janse, eehtg. v. A. Jobse, 43 j. te Yrouwepolder, wegens het op meerdere tijdstip pen wegnemen van hoeveelheden te velde staan de klaver, toebehoorende aan P. v. d. Bosse. Eisch: 1 w. gev. Uitspraak: 1 w. gev. met opn. gratie-clausule. M. M. Cauwels, echtg. v. C. C. de Kok, 28 j., te Oostburg, wegens het vervalschen van distributiebonnen. Eisch: 1 mnd. gev. Uitspr.: 3 w. gev. M. H. Kimmel, echtg. v. G. Zuidema, 61 j., te Souburg, wegens idem. Eisch: 1 w. gev. Uitspraak: f50 of 20 d. F. Traas, echtgen. v. J. Raas, 33 j. te 's-Heerenhoek, wegens idem. Eisch: 2 w. gev. Uitspraak: f50 of 10 d. A .P. Koole, z. ber. te Yerseke, 23 j., wegens het wegnemen van ongeplukte of afgevallen pruimen, toebehoorende aan J. Eversdgk, uit een boomgaard. Eisch: f 10 of 5 d. Uitspraak: f7,50 of 3 d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1