DINSDAG 30 NOVEMBER 1943 53e Jaargang, No» 57 CHRISTEL UK DAGBLAD VOOR ZEELAND feuilleton binnenland "uit de provincie dagkalender voor hoofd en hart kerk en school A Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening *o. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef) B, P. DAVIDSE, Goes. ECHTE MOEDERS GEVRAAGD. In het boek: „Kijkjes door 'sLevens Ven ster" vertelt Mevrouw van Hoogstraten -Schoch van een gezin, waar de man in de fabriek zooveel geld verdiende, dat ook de moeder daar aan het werk ging. Zoo verdienden zij bijna honderd gulden in een week en konden ze zich een weelde ver oorloven, zooals ze nooit gekend hadden. Hun kind, de kleine Sonnie, voer er evenwel niet best bij. Hij werd in een pension ge bracht en had het daar wel goed, maar de juffrouw van het pension had het erg druk en kon zich natuurlijk maar weinig met Son nie bemoeien. Het kind was niet fleurig en miste veel, dat was aan alles te zien. Maar vader en moeder zagen het niet, want honderd gulden in een week, niet waar, daar zie je wel wat voor over het hoofd. Op ze keren avond, toen ze Sonnie kwijt waren, vonden ze hem in een klein huisje en daar zat hij op de schoot van een moeder, die hem eens echt tegen zich aan genesteld had en aan hem en nog een paar andere kinderen een verhaaltje vertelde, zoo rustig bij het vuur van den haard. Toen zagen vader en moeder in eens duidelijk voor zich, wat ze aan hun kind onthielden en wat ze hem met hun honderd gulden in de week ook niet kon den koopen. Moeder liet het werk in de fa briek varen, de honderd gulden kwam nu we kelijks niet meer in, maar ze kregen weer een gezin, waar tijd was om elkaar lief te hebben en dat aan elkaar te toonen. De klei ne Sonnie had weer een echte moeder gekre gen en dan pas wordt ook de vader weer echt. Wellicht wordt in dit verhaal een fout in menig gezinsleven geteekend. Op een andere plaats zegt Mevrouw Van Hoogstraten-Schoch in haar boek, dat wij voor onze kinderen niet altijd de rijke, diepe bet.eekenis van Schriftwoorden duidelijk ma ken. „Gelijk een vader zich ontfermt over de kinderen" staat er, maar zou menige jongen, wanneer hij dit leest, niet denken: „Mijn vader was een hardvochtig, zelfzuchtig man". De Schrift zegt„Gelijk een moeder troost", maar er zijn heel wat kinderen, die met heel wat recht kunnen denken; „Ónze moeder had niet veel tijd, zij ging vaak weg of moest visite ontvangen". En dan dit woord„Kan ook een vrouw haar zuigeling vergeten?" Daar zou menig kind op kunnen antwoor den; „Mijn moeder vergat alles, ;wanneer zij aan de deur of bij de pomp stond te praten met burinnen of vriendinnen". In zulke ge vallen ontbreken de echte moederharten. Bij gebrek aan een echte moeder kan het huiselijk leven niet tot ontwikkeling komen. En niets kan in het latere leven vergoeden, wat in zulke gezinnen ontbroken heeft. Tee- re verhoudingen, die in het latere leven hun werking behouden, moeten in de school van het vriendelijk gezin worden gekweekt. HEVIGE GEVECHTEN BIJ KRE- MENTSJOEG, TSJERKASSY, KIEV EN KOROSTEN. - HERLEVING VAN DEN STRIJD BIJ GOMEL. - GEALLIËERD OFFENSIEF IN ITALIË AANGEKON DIGD. - DE AARDBEVING IN TURKIJE. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Op de landengte van P e r e k o p mislukten verscheidene met krachtigen steun van artil lerie ondernomen vijandelijke aanvallen. Op het bruggenhoofd van Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr bleef de vijand op de bestaande zwaartepunten met sterke strijdkrachten aanvallen. Hij kon ech ter slechts eenige plaatselijke penetraties be werkstelligen, die werden afgegrendeld. 107 Sovjet-pantserwagens werden stuk geschoten. Buitengewoon heftig waren de gevechten in het penetratiegebied ten Zuiden van Kre- mentsjoeg. Hier sloegen onze troepen de aanvallen van verscheidene vijandelijke infan- terie-divisies af en gingen op eenige plaatsen tot den tegenaanval over. Ook uit de sectoren Tsjerkassy, Kiev en Korosten worden verbitterde gevechten gemeld. Daarbij had een eigen aanvalsoperatie ten Westen van Kiev succes. Op 27 en 28 November werden in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front 72 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. In het geheele gevechtsgebied van Gomel laaiden wederom zware gevechten op. Het modderige terrein en de zware druk van den aanvallenden vijand vergen van onze troe pen, die hardnekkig weerstand bieden en steeds weer tot tegenaanvallen overgaan, superieure gevechtsprestaties. Terwijl ten Zuid-Westen van Smolensk plaatselijke vijandelijke aanvallen, voor een deel in gevechten van korten afstand, werden afgeweerd, leverden eigen aanvallen ten Zuid- Westen van Newel in weerwil van moei lijke weers- en terreinsomstandigheden en van den hardnekkigen vijandelijken tegenstand nieuwe plaatselijke successen op. Aan het Zuid-Italiaansche front nadert de vijand in, den Oostelijken sector met sterke strijdkrachten langzaam onze stellingen aan den Noord-Westelijken r^nd van het Sangro-dal. Britsche gevechtstroepen, die den vorigen dag waren binnengedrongen, wer den in een tegenaanval met zware verliezen voor den vijand teruggeworpen. Gevangenen vielen in onze handen. Vijandelijke storingsvliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven West- Du i t s c h 1 a tl d. Eenige Duitsche vliegtui gen ondernamen in den afgeloopen nacht sto- ringsaanvallen op doelen in Zuid-Oost- En g e 1 a n d. Nieuw geallieerd offensief in Italië. De opperbevelhebber van het 8ste Britsche leger, generaal Montgomery heeft, naar de Deutsche Zeitung i. d. N. meldt, een dagorder uitgevaardigd, waarin hij een nieuw offensief in Italië aankondigt. Als doel van dit „on middellijk op handen zijnde" offensief, wordt de verovering van Rome genoemd. De aardbeving in Turkije. (D.N.B.) Over de aardbeving in Turkije meldt radio-Ankara nog het volgendeIn Oesmandsjik en omgeving zijn alleen in den afgeloopen nacht 450 dooden geborgen. Ne gentig procent van alle huizen is vernield. Er is veel vee verloren gegaan, alsmede levens middelen. In Tessia en omgeving werden 250 gewonden onder wie 119 levensgevaarlijk ge wonde personen uit de puinhoopen gehaald. Ook in Kargi is aanzienlijke materieele schade aangericht. Ook de verliezen aan menschen- levens zijn hoog. De bladen melden nader, dat de schade door de aardbeving in het noordoosten van Anatolie aangericht, grooter blijkt dan aanvankelijk werd aangenomen. Het aantal slachtoffers be draagt thans 1792. De strijd bij de Gilbert-eilanden. (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat in den ochtend van 25 Nov. een Japansche duikboot een vijandelijk vliegkamp schip ten Westen van het eiland Makin heeft aangevallen en zoo zwaar neeft beschadigd, dat het geheel verloren kan worden geacht. Op den avond van 26 November vielen ma rineluchtstrijdkrachten formaties vijandelijke oorlogsschepen ten Westen van de Gilbert- eilanden aan en brachten twee groote vlieg kampschepen tot zinken. Op 27 November werden andere vijande lijke schepen in dezelfde wateren aangevallen, waarbij wederom twee vliegkampschepen tot zinken werden gebracht. Voorts werden twee kruisers tot zinken gebracht; een groote krui ser of een slagschip werd beschadigd of in brand geschoten. Volgens een ander bericht van het keizer lijk hoofdkwartier zijn geen berichten ontvan gen over den militairen toestand op de Gilbert- eilanden. De verbinding met de Japansche ver dediging is verbroken. Het heeft er echter den schijn van, dat op het eiland Tarawa nog zware gevechten aan den gang zijn. Eenheden van den Japanschen marinevlieg- dienst doen, naar verder wordt gezegd, hevige aanvallen op de vijandelijke stellingen op het eiland Tarawa. Europeesche samenwerking. „Observer", conservatief Zondagsblad, Lon den, 31 Oct. 1943. „Wanneer de naties van Europa haar nationale leven en haar cul- tureele indemniteit willen behouden, moeten zij de middelen tot haar verdediging en haar souvereiniteit aaneensluiten." Korte Berichten. (D.N.B.) De aan Badoglio onderdanige bezetting van het eiland Santorin heeft in den nacht van 27 op 28 November gecapituleerd voor Duitsche marine-eenheden. Het eiland Santorin is het Zuidelijkste der tot de Griek- sche Cycladen behoorende eilanden in de Aege- ische Zee. „DE VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. 115.) -o- „Éekend in Liegnitz?" „Mijn geboorteplaats, man. Maar ik ben ruim tien jaar van huis geweest. Er zal wel een en ander veranderd zijn. Wil je voor mij laten informeerén, of die Junger mor gen rijdt. Dat zou een uitkomst zijn. Dan blijf ik vannacht hier." „Lotte 1" galmt de stem van den .waard. En als het meisje, vermoedelijk een dochter, in de gelagkamer verschijnt, brood en kaas bij zich, ontvangt zij de opdracht, bij Jun ger onderzoek te doen. „In tien jaar niet in Liegnitz geweest? Dan zul je er ze'ker heel wat veranderd vin den. Veel menschen leven niet meer. De „ziekte" heeft er een jaar of vijf, zes gele den danig huisgehouden. Hier hebben we er ook wat last van gehad, maar dat heeft toch niet veel beteekend." De bezoeker, die onderwijl aan het eten is geslagen, kijkt op. „De ziekte? Een besmettelijke?" De waard hangt dan, breedvoerig, een heel tafereel op. Uit Silizië zijn toen zooveel ver halen overgewaaid, dat er wel een uur mee te vullen zou zijn. „Jonge en oude_ menschen, allen stierven. Bij_ duizenden zijn ze gestorven in Oost- Duitschland. In Polen en Rusland misschien wel bij millioenen", overdrijft de man, die lustig zijn lange pijp rookt, als vertelt hij van een feest. „Je kent zeker in Liegnitz geen menschen?" „Een paar. De vlotjagers ikomen hier op gezette tijden. Eiken dag kunnen ze weer komen. Is het wat laat op den dag dan leg gen ze hier aan en den volgenden morgen verder. Je hebt er Landman...." „Ja", knikt de wandelaar. „En dan ken ik Liszman. Maar andere na men weet ik niet." „Is er niet een Weishaupt bij?" is de gre tige vraag. „Weishaupt? Neen, dien naam heb ik nooit gehoord. Maar het kan wel. Er zijn zoo veel van die kerels. Allemaal ikomen ze ook niet hier. Ze slapen op de vlotten, dat weet je misschien?" „Ja, ja, 'kweet er alles van." Juist, als de nieuwsgierige waard, die ach ter den vreemdeling een heelen roman zoekt, welke hem mogelijk voor tal van avonden pratenstof geven kan, een nieuwe vraag stel len wil, komt Lotte terugja, 't is zoo, Chris- tiaan Junger rijdt morgenochtend vijf uur af naar Bunzlau. De vreemdeling kari er nog bij. Er zijn twee passagiers meer. „Dat komt prachtig uit. Dan logeer ik van nacht hier. Gaat dat?" „Vanzelf, 't Is hier voor den gaanden en komenden man. Lotte, wijs den sinjeur zijn kamertje." (Wordt vervolgd.) (Interinf,) De regesring vot Colombia heeft medegedeeld, dot land rich in slaat van oorlog met pultschla-j bevindt. AU mo tief wordt aangegeven, dat de schoener „Ruby" van 70 tan onlangs dcor een Duitsche duik boot op ds Caraibiache Zee tot zinken is ge bracht. Collecte Ned. Volksdienst. Op 4 en 6 December zal weer een groote straatcolhcte voor het Winterhulpwerk van den Ned.- Volksdienst worden gehouden, ten einde voor die gezinnen, die een minimum in komen .hebben tegemoet te komen in de extra uitgaven van kleeding, voeding, dekking en kolen. De leiding van den N.V.D. verklaart, dat Winterhulp niet vraagt naar po!'1' ;.e of godsdienstige overtuiging. Gecollecteerd wordt met vergeet-mij-nietjes. Collectanten kunnen zich opgeven bij de buurtschapshoofden en bij de kantoren van den N.V.D.-W.H.N. Derde Landdag Technisch Gilde. Te Utrecht is Zaterdag de alg. vergade ring gehouden van het Technisch Gilde. Ir E. van Dieren sprak over: „Verleden en Toe komst in verband met water en scheep vaart". Het Nederlandjche volk, aldus Spr., is vindingrijk, maar luper-individualistisch. Van onze volkswelvaart hebben wij niet zooveel gemaakt als we wel konden. De toe komst, die we tegemoet gaan, zal heel wat zwaarder zijn dan het verleden. Gezonde nuchterheid is daarom noodig, want wij mo gen niet stilzitten en afwachten, maar we moeten uitdenken, hoe ook Nederland een uitweg zal vinden, om een plaats te verove ren in het Europa, waar Hitier voor strijdt. De secretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat, ir W. L. Z. van der Vegte, heeft hierna een en ander verteld over de werkzaamheid van zijn departe ment. De oorlog is oorzaak, dat niet zoo veel gedaan kan worden, maar een uitzonde ring is gemaakt voor de drooglegging van den N.O.-polder. Deze werkzaamheden gaan door. Aan het droogmaken van den Zuide lijken polder kan thans niet worden ge dacht. Wel worden er plannen gemaakt voor na den oorlog. Na den oorlog zal het departement zich bezighouden "met nieuw land winnen, inpol dering van zeearmen in Zeeland, inpolde ring van het waddengebied, Lsuwerszee en Dollard, verbetering van rivieren, eventueele kalanisatie van den Rijn, aanleg van een net autosnelwegen, moderniseering van de Ne- derlandsche Spoorwegen, die dan, aldus Spr., zeker tot staatsbedrijf omgevormd zullen zijn, ordening van het vrachtverkeer enz. Dr ir W. A. Herwyer, leider van het Tech nisch Gilde, heeft vervolgens een overzicht gegeven van den stand van zaken van het gilde én het technisch leven in ons land. Hierna sprak Mussert. Naar zijn meening zal ^de techniek niet naar vernietiging, maar naar opbouw leiden. Toch is de techniek ons boven het hoofd gegroeid, omdat zij in den oorlog dood en verderf brengt. In dit ver band brengt spr. de ronkende Engelsche en Amerikaansche vliegtuigen, die thans boven ons land naar Duitschland vliegen, in her innering. Er zijn, aldus spr., in ons volk drie categorieën. De menschen van de eerste ca tegorie zijn verheugd over deze „muziek in hun ooren", die van de tweede verafschuwen deze bommenterreur uit menschelijke over wegingen en wij vormen de derde categorie, die er van overtuigd zijn, dat de Anglo- Amerikaansche vliegtuigen gesteund worden door het jodendom om Duitsche steden te vernielen. Wie zal. zeggen, zoo vroeg Mus sert zich af, of er over een halfjaar of eer der, nog wel één huis in Londen zal staan? Wij weten het niet. Misschien is over een jaar Londen één ruïne. Het gaat thans om de vraag of Europa zal kunnen blijven bestaan of niet, nu heele werelddeelen tegen elkaar in opstand zijn ge komen. Deze tijd eischt van ons het tegen houden van de ontbinding en de verwoesting, omdat ons hart uitgaat naar den opbouw. Indien Duitschland niét aan het Oostfront stond, zou het uit zijn met het leven van Europa. De afweer van Europa eischt een vereenigd Europa. Het solidariteitsbegrip moet groeien en zeker onder alle Germaan- sche volkeren. Indien het Adolf Hitler ge lukt zijn historische roeping te vervullen, zal liet ware socialisme komen. Gaat daarbij onze souvereiniteit verloren? Geenszins, als er maar vrijheid in gebondenheid is. Aan het einde van zijn rede kwam Mus sert te spreken over onze hoogescholen, waar momenteel de hoogleeraren saboteeren, met uitzondering van Delft en Wageningen. Wij moeten het van de saboteerende hoogleera ren aan de andere universiteiten niet hebben. Integendeel, het gaat om de bouwers van Europa. Met een opwekking om pal te blijven staan in deze moeilijke jaren, besloot Mussert zijn rede. WIJZIGING IN DE ZIEKTEWET. De afd. arbeidsbescherming van den Ned. Landstand meldtMet ingang van 2 Sept. 1943 zijn, zooals gemeld, eenige wijzigingen aangebracht in de Ziektewet, betrekking hebbende op de uitkeering over de eerste 9 ziektedagen en op de premieberekening voor de bij de Raden van Arbeid aangesloten bedrijven. De vraag is hier en daar gerezen, in hoe verre deze wijziging invloed heeft op het in de loonregeling voor den land- en tuin bouw momenteel geldende systeem, waarbij door het bedrijf aan den zieken werker ge durende betrekkelijk korten tijd, dit is voor 'n vasten arbeider bijv. ten hoogste 6 weken, het volle loon moet worden uitbetaald. Voorloopig wordt het standpunt ingeno men, dat het in de loonregeling als latere bijzondere regeling vervatte systeem onver anderd van kracht blijft, totdat t.z.t. hierin wijziging zal zijn aangebracht. Het onderzoek naar de wenschelijkheid hiervan is bij de betreffende instanties reeds aangevangen en de loonregeling voor 1944 zal het definitieve antwoord op deze vragen geven. De tweede wijziging betreft de premie door het bedrijf op te brengen aan de Raden van Arbeid, indien het voor de uitvoering der sociale verzekering bij een Raad van Arbeid is aangesloten. De premie is nu algemeen op 3 pet ge bracht, terwijl van het loon 1 pet. mag wor den ingehouden, hetgeen ook geldt voor de bij een bedrijfsverzekering aangesloten be drijven. - PREMIES KINDERBIJSLAGWET. De premie ingevolge de kinderbijslagwet, be staande uit een bijdrage tot dekking van de kinderbijslagen en een opslag, bestemd tot dekking van de administratiekosten, wordt telken jare opnieuw vastgesteld. De secretaris-generaal van het dep. van So ciale Zaken heeft thans voor 1944 de evenbe- doelde bijdrage bepaald op 0.92 pet. (voor 1943 0.94 pet.) van het loon, dat voor pre miebetaling in aanmerking komt. Voor in stellingen van weldadigheid, voorkomende op de lijst, bedoeld in art. 3 van de armenwet, is de bijdrage lager gesteld, namelijk op 0.42 pet. (voor 1943 0.44 pet.) van het loon. Voor de werkgevers, die bij het rijkskin- derbijslagfonds zijn aangesloten, heeft de secretaris-generaal de opslag op 0.08 pet. (voor 1943 0.06 pet.) van het loon bepaald, zoodat de totale premie, zijnde bijdrage plus opslag, voor deze werkgevers ook in het jaar 1944 1 pet. van het loon zal beloopen, be houdens, wanneer zij behooren tot de even- genoemde instellingen van weldadigheid, in welk geval de premie wederom pet. zal bedragen. De totale premie blijft in deze ge vallen dus onveranderd, doch in de verdee ling van het premie-bedrag is een lichte ver schuiving gebracht ten gunste van de dek king der administratiekosten. Ten aanzien van de werkgevers, die zijn aangesloten bij het kinderbijslagfonds van een erkende bedrijfsvereeniging, geschiedt de bepaling van den opslag door de betrokken bedrij fsvereeniging, - PETROLEUM VfjOR VERLICHTING. De termijn voor het Indienen van aanvragen om petroleum voor verlichting is in het alge meen op 1 December 1943 gesloten, terwijl voor schippers de sluitingstermijn voor het indienen van bovengenoemde aanvragen op 15 Dec. a.s. is gesteld. Ten aanzien van aan vragen om petroleum voor verlichting in bij zondere gevallen, t.w. zware ziekten, beval lingen, e.d. en nieuwe vestigingen, gelden bovenstaande sluitingsdata niet. KATTE-, KONIJNE- EN HAZEVEL- LEN. Het kan nuttig zijn in dezen tijd er nog eens de aandacht op te vestigen, dat het, ingevolge art. 7 van de huidenbeschik king 1939 no. 1 verboden is katte-, konijne en hazevellen te koopen, te verkoopen, te bewerken, te verwerken, te doen bewerken, te doen verwerken of af te leveren, zonder daartoe van den directeur van het rijksbu reau voor huiden en leder te Amsterdam (Keizersgracht 277) verkregen schriftelijke vergunning. Overtreding van dit verbod is een strafbaar feit ingevolge de distributiewet 1939. POSTZEGELS BUITEN GEBRUIK. Op 1 Januari 1944 wordt de bijzondere post zegel van 7% cent, uitgegeven ter gelegen heid van den „Dag van den Postzegel" buiten gebruik gesteld en voor de frankeering ongel dig, evenals de zomerzegels 1938, de kinder postzegels 1938, de legioenzegels 1942 en de postzegels van 10 cent met opdruk „Europee sche P.T.T.-vereeniging 19 October 1942" (uitgifte 1943). Verduisteren: Van 28 November t.m. 4 December, 's Avonds van 16.45's Morgens tot 8.15 uur. DE HEER JOH. PILAAR ONDER SCHEIDEN. In de Zaterdag te Rotterdam gehouden vergadering van Vennooten in de Maatschap „De W i 1 h e 1 m i n a p o 1 d e r" werd besloten de gouden medaille van ver dienste toe te kennen aan den heer Joh. Pilaar te Goes. Dit is de derde keer, dat deze onderschei ding in den loop der jaren verleend is. Middelburg. Gisteren geraakte paard én wagen van den sleper W. D. alhier aan den Kinderdijk te water. Het mocht gelukken het paard met behulp van een roeiboot weer op het droge te brengen. Men zal trachten ook den wagen weer op te halen. De bekende boekhandel Fa Gebr. Hil- dernisse, vroeger gevestigd in de Lange Noordstraat, tegenover de R.K. Kerk, is nu heropend in een nieuw en modern ingericht pand in dezelfde straat op den hoek van de Keldermanstraat. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Naar wij vernemen is al hier een voetbalvereeniging opgericht, ge naamd V.V. „Kloetinge". Voorzitter is J. Be hage, secr. F. Minnaard en penningm. W. Minnaard. Een 25-tal personen traden toe. Deze vereeniging zal ook des Zondags de sport beoefenen. De nieuwe vereeniging heeft niets uit te staan met de S. V. „Unitas", wier stand punt inzake sport op Zondag bekend is. YERSEKE. In verband met de van hooger- hand getroffen nieuwe regeling inzake het schoolgeld voor het lager onderwijs behoeft het schoolgeld voor alle lagere scholen alhier over het dienstjaar 1943-1944 niet verder be taald te worden. DINSDAG 30 NOVEMBER 1S43. Verdraagt elkander en vergeeft elkander, indien de een tegen den ander een grief heeft; gelijk ook de Heere u vergeven heeft, doet ook gij evenzoo. Col. 313. Zon op 8.26, onder 16.31. Maan op 11.15, onder 19.27. Ie kw. 4 Dec., volle m. 11 Dec. Van Oberlin, predikant van het Steendal, wordt verteld, dat hij op een kouden winter nacht, alleen op den weg, op het punt was te bezwijken van vermoeidheid en kou. Gelukkig komt een medelijdende voerman langs en neemt hem mee op zijn wagen. Bij het afscheid wil Oberlin hem een belooning geven, maar de voerman weigert die. Mag ik dan misschien weten hoe u heet? vraagt Oberlin. Kent gij soms den naam van den barmhartigen Samari taan, is het antwoord van den boer. Als Oberlin zegt dien naam niet te kennen, zegt de voerman: „Dan is het ook niet noodig dat ge mijn naam kent." De werkelijk christelijke deugden zijn dik wijls als wegschuilende bloemen, die toch haar lieflijken geur verspreiden. GEREF. KERKEN. Bedankt: voor 's GravenhageLoosduinen (3e pred.pl.), H, Volten te Haren. REM. BROEDERSCHAP. Aangeno men; naar Leiden, P. M. Luca te Vlaardin- gen. HERDERLIJKE BOODSCHAPPEN. Er zijn nu vier zendbrieven van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk aan de Ge meenten gezonden. De eerste handelde over de heiligheid van de Gemeente als Gods tempel. De tweede over de eenheid der Kerk. De derde over de heiligheid van het lichaam. De vierde en de laatste ging over Christus' Koningschap. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds G. Koenekoop nam wegens vertrek naar Gouda afscheid van de Geref. Kerk te 's-Gravenmoer. Tekst Lukas 10 38. Ds W. A. Wiersinga te Loosduinen be vestigde cand. C. Meijer als predikant der Geref. Kerk te Zuilichem met Ópenb. I 16a, 20a en c. Intreetekst was Lukas 10 4b. Ds J. van Bruggen nam wegens vertrek naar Assen afscheid van de Geref. Kerk te Wor- merveer. Tekst Hand. 20 32. Ds P. van Wijnen, die naar Dronrijp vertrekt, nam af scheid van de Ned. Herv. Gem. te Winsum. Tekst Ps 90 12. Ds J. F. A. L. Becht, gekomen van Warns, werd door Ds Ph. M. Becht te Oosterwierum bij de Ned. Herv. Gem. te St. Johannesga bevestigd. Beves tigingstekst Mare. 6 37. Intreetekst Filipp, 3:1. Ds H. Talsma nam wegens vertrek naar Den Haag, afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Wigrden met 2 Thess. 3 18. KORTE BERICHTEN. Ds B. J. Kanis, Ned. Herv. pred. te Stolwijk, gaat per 1 Mei 1944 met emeritaat. Benoemd tot voorg. der afd. Zeist-Drie- bergen van den Ned. Prot. Bond G. W. B. A. Thoden v. Velzen, Ned. Herv. pred. te Oude- Pekela. Benoemd tot hoofd der Ned. Herv. Maria- school te Amsterdam dhr J. Braaksma, thans hoofd der De Ruijterschool aldaar; tot hoofd der Chr. Kleuterschool te Waddinx- veen mej. N. J. Kokjè te Rotterdamtot onderwijzer(es) aan de Chr. U.L.O.-school te Amstelveen G. A. Kuijlenburg te Schoon hoven (tijd.)aan de afd. U.L.O. eener Chr. school te Utrecht J. Kamerling te Utrecht en A. W. Middeldorp te Lopik; te Waver- veen mej. J. G. Wijngaarden te Amster dam (tijd.). Op 76-jarigen leeftijd is te Boskoop overleden de heer A. Sytsema, rustend hoofd der Herv. school te Schoonhoven. De reeds betaalde aanslagen of gedeelten daarvan kunnen weer in ontvangst worden genomen. Aangezien een nieuwe regeling is getrof fen inzake de distributie van vleesch bij nood- slachtingen zijn met ingang van 2 Dec. a.s. alle bestaande uitgegeven vleeschkaartjes in getrokken en ongeldig verklaard. Ter gemeente-secretarie kunnen nieuwe kaartjes worden aangevraagd en afgehaald. Zelfverzorgers van vleesch komen niet in aanmerking en aan gezinnen van 6 en meer personen kunnen 2 kaartjes uitgereikt worden. De kaartjes zijn alle van een volgnummer voorzien. Vanaf heden zal strenger de hand gehou den worden" aan de bestaande regelingen inzake het ophalen van schillen, groente-afvallen, e.d. o.a. in verband met het feit dat het ten streng ste verboden is zonder aanstelling schillen e.d. op te halen. De zes aangewezen personen zijn verplicht tweemaal per week in hun wijk de afvallen op te halen, volledig en regelmatig en de inwoners zijn verplicht de afvallen af zonderlijk te bewaren en gereed te zetten. Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. Bij een landbouwer onder deze gemeente is een partij tarwe gestolen, welke gereed stond voor levering. Bij een klein- landbouwer werden eenige vette konijnen gestolen. De politie heeft een en ander in onderzoek. ST. MAARTENSDIJK. Door de sport- vereeniging „Smerdiek" wordt een gymnastiek- avond georganiseerd voor ouderen. Mocht er liefhebberij bestaan onder de jeugd, dan zal ook voor deze groep een avond worden be schikbaar gesteld. Zeeuwsch-Vlaanderen. VERDRINKINGSGEVAL TE TER- NEUZEN. Zaterdagavond is de 50-jarige on gehuwde voermansknecht P. Michielsen, ver blijvende bij zijn zwager te Terneuzen, ver moedelijk door de duisternis misleid in den Oostelijken kanaalarm tusschen de Axelsche brug en Trambrug aan den Schutterhofweg te water geraakt en verdronken. Voorbijgan gers en aldaar gemeerd liggende schippers hoorden omstreeks dien tijd hulpgeroep vanuit het water. Zij stelden onmiddellijk alle pogin gen in het werk om den in nood verkeerende te vinden, doch in verband met de heerschende duisternis slaagden zij daarin niet. De onmid dellijk gewaarschuwde politie was begonnen met dreggen, doch na twee uur had men nog geen resultaat. Nadat Zondagmorgen bij het aanbreken van den dag wederom met dreggen begonnen was, slaagde men tegen tien uur er in een tiental meters van de Axelsche brug het lijk boven water te halen. KOEWACHT. Alhier is door het N.A.F. een groote bedrijfsvergadering gehouden De Me 323, het grootste land- vliegtuig ter wereld. De „Gigant" is een door de Mes- serschmidtfa- brieken ver vaardigd 6-mo- torig vliegtuig van een nieuw type, dat door het Duitsche luchtwapen onlangs in gebruik genomen is en dat reeds bij verscheidene operaties der Duitsche weermacht zijn diensten als transportvliegtuig, speciaal voor groote afstanden, bewezen heeft. Hierboven ziet men de „Gigant" als transportvliegtuig voor gewonden, waarvoor het ook zeer geschikt is gebleken. Zijn geweldige afmetingen en groote laad ruimte maken ook grootere transporten van gewonden zonder moeilijkheden mogelijk. Behoedzaam worden de gewonden door het ziekenhuispersoneel uit het vliegtuig- ge bracht. PK Seeger/Atl/H/P m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1