ZATERDAG 27 NOVEMBER 1943 58e Jaargang, No. 50 voor den zondag feuilleton binnenland uit de provincie gemengd nieuws dagkalender kerk en school land- en tuinbouw CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Voratstraat 70, Goes. Postrekening aft. 444SS. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg ISS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. ADVENT. „Doch Bion zegt: De Hoere heeft mij verlaten, en de Hoere heeft mij vergeten 1 Kan ook oen vrouw haar zuigoling ver geten...? Ofschoon deze vergate, zoo zal Ik toch u niet vergeten." Jesaja 49 14 en IS. Do klacht is al oud en toch is zfl nog altijd niet verstomd, „De Heer heeft mjj vergeten" zoo dacht Bion, dat op de vervulling van de groote be loften van zijn God hoopte en wachtte. „De Heer heeft mij vergeten" zoo deal ken wij zoo vaak, als wij de werkelijkheid van onzen tpd stellen tegenover de heerlijkheid, die ons toegezegd is; en als wij ons eigen leven vergelijken bij dat, waartoe wij bestemd en geroepen zijn. Om ons heen: een wereld vol duisternis. In ons zelf: een wereld van zorg en vrees, zondigheid en kleinmoedigheid. Is het zoo'n wonder, dat „Bion zegt: De Heer heeft mij verlaten en de Heer heeft mij ver geten"? Neen, dat is in 't geheel geen wonder. Het wonder is... dat de Heer Bion en ons op onze klacht wil antwoorden 1 Het wonder is... dat de Heer tegenover onze bange gedachten Zijn Blijde Boodschap stel len will Het wonder is... dat de Heer om Zijn groote beloften wé Ar to maken, Zelf tot ons gekomen is in Jezus, het Kind in den stal van Lutli- lehem, in Jezus, het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt, in Jezus, den uit dood en graf en verderfelijkheid Verrezene, in Jezus den Heer van hemel en aardel Ket wonder is, dat de Heer Zelf gekomen is om het voor Sion, voor ons, voor allen die op Hem hopen en wachten en het van Hem verwachten, onwankelbaar vast en zeker te maken, dat Hij hen... niet verlaat en niet vergeet 1 Niet vergeten hèèft anders had Hij Zich niet in Jozus reddend tot deze wereld neer- Niet vergeten zhl want Jezus, de Over winnaar van alle macht, die niet uit God is, de Verlosser zal komen, wederkomen met de heerlijkheid, die Hem toekomt en ons toe gezegd is. Heeft de Heer ons verlaten? Heeft de Heer ons vergeten? Voor wien den Heer kent in Jezus Christus kan dit eigenlijk geen vraag meer zijn. Het is even onmogelijk, als dat een moeder haar eigen, hulpelooze, van haar volkomen af hankelijke zuigeling vergeten zoul Neen, het is nög onmogelijker!! „Ofschoon deze" de moeder „vergeten zou, zoo zal Ik" de Heer „u toch niet vergeten" God zou niet God zijn, als Hij ons werkelijk vergeten zou. Jezus Christus zou vergeefs geboren zijn, geleden hebben, gestorven en opgestaan zijn, als Hij Zijn Gemeente nu verder verlaten zou. Heeft de Heer ons verlaten? Heeft de Heer ons vergeten? Neen, de Verlosser komt! En wij? Wij moeten leeren wachten! Wij moeten echter leeren ver-wachten! Wij moeten leeren gelooven, dat het niet eenmaal Adventstijd gewéést is toen Jezus geboren zou worden. Maar dat nu en nu nog veel heerlijker dan toen Adventstijd is. En dat wil zeggen: de tjjd waarin wij mogen wachten op, ja ver wachten de komst in hèèrlijkheid en niet meer in nederigheid! van den Heer en Verlosser Jezus, Het is niet zoo, dat de Heer bezig is ons te verlaten, maar veeleer zóó, dat Hij doende is onze verlossing, de verlossing nabij te brengen. Het is Advent. A. J. HOVY. zaak afgeslagen. Op de penetratieplek ten Zuid westen van Krementsjoeg wordt nog levendig gevochten. De vijand verloor daar gisteren 112 vechtwagens, Hiervan heeft het 656e regiment zware pantserjagers onder den reserve-luitenant-kolonel von Jungenfeldt al leen 54 pantserwagens stukgeschoten, Een bij zondere prestatie verrichtte hierbij luitenant Kretschmer, die met zijn stormgeschut 21 vijandelijke vechtwagens vernielde. Hiermede heeft het regiment in de laatste vier maanden 654 vechtwagens en 610 stukken geschut ver nietigd. Bij Tsjerkassy, in het gebied ten Westen van Kiev en bij Korosten mis lukten talrijke vijandelijke aanvallen. Door eigen tegenaanvallen werden verscheidene vijandelijke afdeelingen in de pan gehakt, een vijandelijk bruggenhoofd aan deze zijde van den Dnjepr werd opgeruimd en er werden verscheidene honderden gevangenen gemaakt. In het gebied van Gomel duren de harde en heen en weer golvende gevechten in het onoverzichtelijke terrein tusschen Dnjepr en Pripet voort. De stad zelf, die sedert vrij langen tijd in de voorste gevechtslinie lag, is na totale vernietiging ontruimd. Pogingen der bolsjewisten om de penetratie ten Noordwesten van Gomel uit te breiden, werden in zware gevechten verijdeld en doorgebroken vijande lijke afdeelingen in een tegenaanval vernietigd. Ten Noord-Westen van Newel verdreven onze grenadiers bij het voortzetten van hun door duikbommenwerpers doeltreffend gesteun- den aanval den vijand onder voortdurende:! af weer van sterke tegenaanvallen weer uit ver scheidene plaatsen en schoten tien vechtwagens stuk. Aan het front van de N o o r d e 1 ij k e IJszee sloegen Duitsche jagers en luchtdoel artillerie van de luchtmacht een aanval van vijandelijke luchtstrijdkrachten op een vlieg tuigsteunpunt af en vernietigden van 65 aan vallende bolsjewistische vliegtuigen er 32. Aan het Zuid-Italiaansche front hadden ook gisteren geen gevechtshandelingen van beteekenis plaats. Formaties Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht een terreuraanval op Frankfort aan de Main en op Of fenbach gedaan. Ook op verscheidene an dere plaatsen in het Rijn-Maingebied werden bommen neergeworpen. Bij d.eze aan vallen en boven de bezette gebieden_ in het Westen werden, volgens nog onvolledige rap porten 25 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen vielen in den nacht van 25 op 26 November doelen te Londen en Dover aan. De ontruiming van Gomel. De militaire correspondent van het D.N.B. Martin Hallensleben schrijft: De sedert langen tijd in de voorste linies liggende stad Gomel is door de Duitsche troe pen ontruimd. De ontwikkeling van de ge vechten in het gebied van Gomel gaf de Duitsche leiding al tijdens de afgeloopen dagen aanleiding tot omvangrijke ontruimingsmaat regelen. Donderdag in den loop van den avond waren deze maatregelen voor het grootste deel reeds uitgevoerd. Des nachts gingen vervol gens de Duitsche formaties naar de voorbe reide linie in het achterwaartsche gebied terug, LEVENDIGE GEVECHTEN IN DE BOCHT VAN DEN DNJEPR. - GOMEL DOOR DUITSCHE TROEPEN ONT RUIMD. - VELE SOWJET-AANVAL LEN IN HOOFDZAAK AFGESLAGEN. - BOMMEN OP FRANKFURT, OFFEN BACH, RIJN-MAINGEBIED, LONDEN EN DOVER. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Op het bruggenhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr werden aan vallen der bolsjewisten in verbitterde, tot de duisternis voortdurende gevechten in hoofd- In den laten, namiddag arriveeren in het strijd gebied van Gomel de Duitsche pantserwagens voor een tegenaanval tegen de Sovjets. PK Kripgans/PBZ/R/P m „DE VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. 114.) _0_ Hoofdstuk XX. Een eenzame wandelaar, hij draagt aan een stok over den schouder een zak, nadert het dorpje, dat schilderachtig aan de rivier gelegen is, en betreedt dan een herberg, waar hij den waard brood met kaas en bier be stelt. De gelagkamer heeft uitzicht op de kron kelende rivier, die daar weinig verval heeft. Van stroom is althans niets te merken, om van golfjes in het geheel niet te spreken. Het water is schier rimpelloos. Ook is thans van scheepvaart niets te bespeuren. Het oog van den mageren man rust met welgevallen op den tegenover hem liggenden rivieroever, waar hoogopgaand riet een vre- digen indruk wekt. Iets verder is een ope ning,^ een soort plankier, waarop vrouwen en meisjes in de middagzon de wasch spoelen. Vaag dringen de stemmen der vrouwen tot hem door. De tuin van de herberg helt eenigszins af en loopt uit óp een lang en vrij breed plankier, ongetwijfeld bestemd voor aanlegplaats van booten en houtvlotten. Aan ,.?,'n^e.en 'n het midden ervan staan na melijk enkele due d'alven, om de booten te meren. De jonge man, hij maakt oppervlakkig ge zien een ouden indruk, maar in werkelijkheid is hij nog jong, strekt de beenen op een stoel Het oiopen, wie weet hoe ver, heeft hem blijkbaar vermoeid. „Ver geloopen?" vraagt de nieuwsgierige, spraakzame waard, als hij is teruggekeerd uit het achterhuis, waar het bestelde wordt gereed gemaakt. ,,'k Heb er vandaag een uur of acht op zitten en zou nog verder willen. Naar het Oosten. Liegnitz is het einddoel." „Hm. Alles loopen? Je ontmoet toch wel eens wagenvoerder, die je meeneemt?" „Vandaag was ik zoo gelukkig niet. Maar verschillende malen reed ik mee. 'ik Heb er wel wat voor over." 'k Zal eens laten informeeren. Als ik me niet vergis, tijdt Christiaan Junger morgen naar Bunzlau. Hij doet er twee dagen over. Van Bunzlau is er tweemaal per week een diligence, die Leignitz aandoet. Dan zou je verstandig doen, hier te blijven logeeren." „Is er een diligence op Liegnitz?" vraagt de ander verwonderd., „En verder. 'kWeet niet, waarheen. Maar Liegnitz wordt gepasseerd, dat weet ik ze ker. Verleden week was hier de Pastor van Liegnitz „De oude Leckman?" „Of hij Leckman heet, weet ik niet. Maar 't was een jonge man, niet een oude." „Dan zal de oude wel dood zijn", denkt de vreemdeling hardop. (Wordt vervolgd.) Landwacht Neder'and. Op een vergadering tg». de 'nirger Am sterdam-Oost on .Contrair der R.S.B.,. die te Amsterdam werd gehouden, zei de heer Van Geelkerken o.a.: „Nooit mag onze ztrijdwil verflauwsa, al zien wij ook nog zooveel onrecht voortbestaan en al rijzen de kroegen en winkels in tweede hands goederen als paddenstoelen uit den grond. Dit z(jn uitwassen van dezen tijd. Maar men kan er van verzekerd zijn, dat de sluik handelaren, die zich ten koste van den armen tobber in dezen oorlog verrijkt hebben, na het beëindigen van den strijd zoolang in een „sa natorium" zullen moeten doorbrengen, als noo- dig is om de misdaden, jegens hun volk be dreven, te boeten. Wanneer mon ons verwijt, dat er .n natio- naal-soeialisme nog niet veel te bespeuren is, dan wijzen wij slechts op de houding van het Duitsche volk, dat in holen en mijnschachten leeft en toch met onbuigbaren wil tot het behalen der eindoverwinning doorvecht, In ons land zullen wij er voor waken, dat de vlam van het nationaal-socialiwno niet uitgedoofd wordt. Ook door sluipmoorden zal men hierin niet slagen. Thans wordt de Beweging be wapend. Ik zelf zal optreden als leider van do Land wacht en bijgestaan worden door de kame raden Zondervan en Feldmeyer als inspecteurs, aldus Spr. In deze organisatie, die politioneele bevoegdheid krijgt, zullen alle leden van WA, Germaanse SS in Nederland en de politieke organisatie van 17 tot 55 jaar worden op genomen. Zij zullen worden bewapend met geweren en zullen herkenbaar zijn aan een naamband: „Landwacht Nederland". Het verheugt mij, dat het eindelijk zoo ver is, dat wij wapens mogen dragen. Immers, in dezen oorlog geldt slechts: Er op of er onder. zonder door de bolsjewisten hierbij in het nauw gebracht te worden. De ontruiming van Gomel en van de naburige sectoren brengt de Duitschetroepen in een beter en gunstiger verdedigingspositie. Bovendien worden de Duitsche verdedigingssteilingen hierdoor aan zienlijk verkort, Weer bommen op Berlijn. BERLIJN, D.N.B. Vrijdagavc?. i.cbbben de Britten wederom een terreuraanval op de Rijkshoofdstad ondernomen. De vliegtuigen maakten wegens deweersomstandigheden en tot misleiding van de Duitsche luchtverdedi ging een omweg ovqr Z.W. Duitschland. De Duitsche nachtjagers vielen den vijand op den langen weg naar het aanvalsdoel aan en wik kelden hem vooral in het gebied van Ber lijn in zware luchtgevechten, waarbij zij wer den gesteund door de lang te voren gealar meerde luchtdoelartillerie. Reeds bij het be gin van den aanval werd waargenomen, dat 15 bommenwerpers werden neergeschoten. Er komen nog steeds berichten binnen over neer geschoten toestellen. Het resultaat van den Britschen aanval was des te geringer, omdat de tevergeefs verlengde heenweg het meene men van een veel geringer bommen gedoogde dan bij de vorige aanvallen op Berlijn. De uitwerking van den luchtaanval in den afge loopen nacht bleef daardoor ver achter bij die van de laatste terreur-aanvallen. Korte Berichten. (D.N.B.) Het aantal slachtoffers van den luchtaanval op Toulon bedraagt blijkens de Vrijdagochtend gepubliceerde voorloopige ra ming 400 dooden en meer dan 600 gewonden. Het aantal dooden zou volgens de officieuze berichten nog aanzienlijk stijgen, daar nog niet alle slachtoffers uit de puinhoopen te voor schijn gebracht konden worden. (D.N.B.) Tijdens den jongsten terreur aanval van de Angelsaksische luchtmacht op de stad Frankfort am Main is ook het in de geheele wereld bekende geboortehuis van Goethe getroffen. Het huis liep ernstige be schadigingen op. (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuws dienst meldt is er Vrijdagavond in het stads gebied van Londen luchtalarm gemaakt. Er zijn bommen geworpen op het gebied van Londen. (C.D.) Dr Otto Schwarz schat het totaal bedrag, hetwelk het Duitsche Rijk gedurende vier jaar oorlog heeft uitgegeven op 367 mil liard R.M. Van dit bedrag werd 75 milliard besteed voor civiele doeleinden en 292 milliard jor oorlogskosten. Bekendmaking. Het Wehrbezirkskommando Ausland, Aus- senstelle Holland deelt mede Er bestaat aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat alle in het Nederlandsche gebied wonende of langer dan zes dagen verblijven de mannelijke Rijksduitschers van de lichtin gen 1884 en jonger zich schriftelijk of mon deling moeten aanmelden op de Aussenstelle Holland van het Wehrbezirkskommando Ausland, Amsterdam, Prins Hendrikkade 159, waarbij zij den Wehrpass of andere docu menten, die betrekking hebben op den mili tairen dienst, moeten overleggen. Tot aanmelding zijn zonder uitzondering verplicht alle personen met inbegrip van het personeel .in dienst van de weermacht. Rijksduitschers, die deze aanmelding tot dusver achterwege gelaten hebben, worden hierbij aangespoord dit alsnog onverwijld te doen. Wanneer hieraan geen gevolg wordt gegeven, kan bestraffing volgens de krijgs wetten (overtreding van den aanmeldings plicht) geschieden. VERBODEN KOPPELVERKOOP ROOKARTIKELEN. Sommige winkeliers eischen van hun klanten dat, wanneer deze op een der twee toegewezen bonnen sigaret ten willen hebben, zij op den anderen bon genoegen moeten nemen met de levering van sigaren of omgekeerd. Het „Hbld." vernam van bevoegde zijde, dat zulks als ongeoor loofde koppelverkoop is te beschouwen en dus strafbaar is. GIRO-ENVELOPPEN SLECHTS VOOR GIRO. Den laatsten tijd neemt het gebruik van de rose giro-omslagen voor particuliere correspondentie storenden om vang aan. De papiervoorraad van den post- girodienst laat particulier gebruik van deze diens tomslagen niet toe. Nader is daarom bepaald, dat deze giro-omslagen uitslui tend mogen worden gebruikt voor het toe zenden van opdrachten aan het centrale post girokantoor. Op de naleving zal streng wor den toegezien. STRAATCOLLECTE WINTERHULP. Op Zaterdag en Maandag 4 en 6 December organiseert de Winterhulp weer een straat collecte, ditmaal onder het motto: „Vergeet mij niet". Er kunnen nog collectanten wor den gebruikt. TOELICHTING OP DE BONNEN- LIJST. Van 28 November tot en met 11 De cember zal men zoowel op de A- als op de B-bonnen voor boter uitsluitend margarine kunnen verkrijgen. Hiertoe zijn de bonnen „49 A en 49 B Boter" elk voor het koopen van 125 gram margarine goldig verklaard. Voor per sonen van 021 jaar is op de bonnen „Re serve 276, 376 en 476" een bijzonder rantsoen van 125 gram boter beschikbaar ge steld. Deze bonnen zijn na 11 December a.s. niet meer geldig. Het koopen op de bonnen voor vleesch is, evenals op die voor aardappelen, eerst van Maandag 29 November af toegestaan. Voor het koopen van 100 gram 20-f of magere kaas is bon „Algemeen 718" geldig verklaard. De vetto soorten kaas mogen niet op dezen bon worden verkocht. BAK- EN BRAADVET OP BON 50b. Van 12 December tot en met 22 Januari a.s. is op bon Boter 50 B desgewenscht bak- en braadvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram bak- en braadvet kunnen verkrijgen, De gene, die bak- en braadvet wil ontvangen, moet den bon Boter 50 B bh zijn handelaar inleveren in het tijdvak van Zaterdag 27 Nov, tot en met Woensdag 1 Dec. De aflevering door den winkelier aan het publiek mag eerst van 12 December af geschieden. Degene, die gedurende dit tijdvak zijn bon niet bij zijn handelaar inlevert, kan hierop geen bak- en braadvet verkrijgen. Personen, die geen bak en braadvet wenschen te betrekken, kunnen op bon Boter 50 B van 11 Dec. tot en met 22 Januari a.s. 125 gram margarine verkrijgen. ZIEKENFONDSPROBLEMEN. In de practjjk is gebleken, dat nog altijd velen het juiste onderscheid niet kennen tusschen de verstrekkingen, welke de verplichte verzekering bij een algemeen ziekenfonds geeft en de rechten, waarop men vanwege de Ziektewet aanspraak kan doen gelden. Daarom zjj er op gewezen, dat het Ziekenfonds zorg draagt voor de geneeskundige behandeling en wat daarbij behoort, alsook voor de uitkeering bij overlijden. Het ziekengeld en het kraamgeld van f 55 worden krachtens de Ziektewet uit gekeerd. Wie voor ziekengeld of voor het kraam geld van f 55 in aanmerking wil komen, moet dus niet bjj het ziekenfonds zijn. Het aan gewezen adres is in dit geval de Raad van Arbeid of de bedrijfsvereoniging, waarbp de wesiigevKc is ttav.grfk.ver.. Suello aanmelding is steeds dringend gewensoht. Voorts heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, den wensch uit gesproken, dat de ziekenfondsen, indien hun een o verlij densgeval, dat aanspraak geeft op het ontvangen van een overlijdensuitkeering, bekend wordt, terwijl de betrokkenen nochtans in gebreke blijven hiertoe de vereischte aan vrage in te dienen, steeds uit eigen beweging stapppn doen om dit in het reine te brengen. Dit om te voorkomen, dat lieden de dupe wor den van een uit misverstand of onwetendheid begaan verzuim. Uiteraard mogen de betrok kenen hierin geen aansporing zien om het in dienen te laten. Zij zijn de eerst belangheb benden en op hen rust derhalve de verplich ting tot het indienen van een aanvrage. LETTERENGILDE. Het letterengilde van de Ned. Kultuurkamer maakt bekend: Het is den Nederlandschen uitgevers in den vervolge niet meer geoorloofd aanbie ding te doen van, inteekening open te stel len op of reclame te maken voor boeken, welke na den oorlog zullen verschijnen. Uit zonderingen op deze bepalingen zullen slechts in zeer enkele gevallen kunnen worden toe gestaan. Voor die werken, waarvan de aanbieding reeds is geschied of waarop de gelegenheid tot inteekening reeds werd opengesteld, moet vergunning tot voortzetting der exploitatie bij het Letterengilde der Ned. Kultuurkamer worden' aangevraagd. VERPLAATSING RIJKSBUREAU. Het bureau van de afdeeling bijzondere aan gelegenheden van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, dat tot dusverre gevestigd was in 't Hoenstraat 7, is verplaatst naar Bezuidenhout 99, 's Graven- hage, telefoon 720060. DEPT. VAN KOLONIëN IN ZUT- PHEN. Het departement van Koloniën is thans gevestigd te Zutphen, evenals het kan toor van den vertegenwoordiger van den N.I. belastingdienst. Blijft bij luchtalarm in huis. Nog steeds gaan in Nederland de meeste menschen, die bij luchtalarm op straat zijn, niet in huis of in een schuilgelegenheid. Hoogstens staan ze gedwee op de trottoirs te gen de huizen. Zoo belemmeren ze althans den luchtbeschermingsdienst niet, als die mocht uitrukken. Laat bij luchtalarm de voorbijgangers in uw woning. In de gang is wel plaats. Als ge op straat zijt, vraag toegang tot een huis, een winkel of zoek dekking in een openbare schuil plaats. Verduisteren: Van 21 t.m. 27 November 1943. 's Avonds van 16.45's Morgens tot 8 uur. Van 28 November t.m. 4 December, 's Avonds van 16.45's Morgens tot 8.15 uur. R. KOEN t. Op 68-jarigen leeftijd is te Utrecht plotseling overleden de heer R. Koen, oud-ontvanger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen. De heer Koen was als ontvanger o.a. werkzaam te Middelburg. Sedert enkele jaren was hij gepensionneerd. Zuid-Beveland. KRUUNJLNGEN. Woensdagavond .hield de C.J.V. „Ora et Labora" een herdenk:Tigssajnen- komst. De bovenzaal van de Korenbeurs was geheel bezet, toen de vergadering door dhr P. Wiskerke werd geopend. Deze hield een Bijbelinleiding. Het programma bevatte: zang, voordrachten en muziek door de Mandolineclub. Na de pauze werd op keurige wijze uitgevoerd: „Visschersleed" in 4 bedrijven. Dhr J. Wave rijn herdacht het 25-jarig bestaan der G.J.V. Vóór de sluiting werd nog een tableau: „Ons Verbond" vertoond. Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL. Voor de Woensdag alhier gehouden paardentaxatiemarkt bestond tamelijk veel be langstelling. Ook het aantal aangevoerde paar den was bevredigend. Noodlottig spel. Drie jongens van 11 en 12 jaar verwijderden te Hengelo een rooster voor een transformatorhuisje om zoo voor hun spel een hol te hebben. Daar een afslui- ZATERDAG 27 NOVEMBER 1943. Liegt niet meer tegen elkander, daar gij den ouden mensch met zijn practijken afgelegd cn den nieuwen aangedaan hebt. Col 3iöa. Zon op 8.22, onder 16.33. Maan op 7.38, onder 17.00. Zondag resp. 8.23, 16.32, 8.53 en 17.38. Nieuwe maan vandaag, le kw. 4 Dec. ZONDAG 28 NOVEMBER 1943. (1e Advent.) Bereidt, bereidt uw harten Gij zondig menschenkroost, Hij komt, die voor uw smarten Verlossing heeft en troost. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Berkel en Rodenrijs, J. W. Beerekamp te Nieuw-Weerdinge. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Zwijndrecht, W. F. Laman te Haarlem. OUD GEREF. GEM. Beroepen: te Barneveld, M. A. Mieras te Terneuzen. WEMELDINGE. In de vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen als ouderling de heer L. Ruissen en als diaken de heer A. Haaij. ZAAMSLAG. Tot ouderlingen in de Geref. Kerk zijn gekozen: S. van Hoeve, J. Roose- Cové en Jac. Roose-van Hoorn. Tot diakenen A. den Hamer-de Visser en A. van de Ree- de Putter. TERNEUZEN. Gekozen tot ouderlingen der Ned. Herv. Gem. de heeren ir H. G. O. Cohen Stuart, P. Kaan, A. J. J. Rdemens, J. v. Riet en P. W. Wieland, en als diakenen de heeren J. P. Hamelink, J. E. Lioen en S. A. Luitwieler. tend gaas naar het inwendige van het gebouw tje reeds vroeger door de jeugd was vernield, kropen z^j in hun zin voor avontuur naar bin nen, waar de 11-jarige S. van Raalte in aan raking kwam met de installatie, waarop een spanning van 10.000 volt stond. Kortsluiting was het onmiddellijke gevolg gepaard gaande met een explosie en uitslaande vlammen, Mot hevige brandwonden is do jongen in hoogst aorgwekkendeu toestand naar het zieksnii.ria vervoerd. 200 ton aardappelen in beslag genomen. Onlangs hebben ambtenaren van de prijsbeheersching een enormen fruitsmok- kelhandel achterhaald, waarbij voor appelen van 10 en 15 cent per kilogram uiteindelijk 92% cent werd betaald. Op het stationsempla cement te Arnhem troffen de ambtenaren een wagon appelen aan op het oogenblik, dat deze in den zwarten handel zouden verdwijnen. Met de arrestatie van den afzender kwam de be kentenis, dat deze wagon met 12000 kilo in houd de tweede was van een twintigtal, welke hij via een tusschenpersoon te Amsterdam van een grossier te Beverwijk zou betrekken. Geen dezer drie was gerechtigd in fruit te handelen, terwijl aan laatstgenoemde bovendien de fruit handel door den inspecteur voor de prijsbe heersching te Amsterdam voor een jaar was verboden. Van Beverwijk leidde het spoor naar een handelaar te Opijnen, waar beslag werd gelegd op plm. 150.000 kilo en vervolgens naar Geldermalsen, Rotterdam en IJmuiden. waar steeds nieuwe partijen in beslag werden genomen, zoodat tenslotte in deze zaak 198 ton appelen zijn achterhaald, waarbij 17 verdach ten "wegens prijsovertreding werden bekeurd. Waar de tarwe uit de Beemster bleef. De maréchaussee te Purmerend heeft een groot aantal opzien barende arrestaties verricht. Het is n.l. aan het licht gekomen, dat het personeel van de dorschmachines, die daar waren gestation- neerd voor de behandeling van den oogst, op groote schaal partijen tarwe en erwten aan de productie heeft onttrokken. Van de tarwe alleen al ontvreemdden de arbeiders ten naaste bij 75 mud, welke zij tegen hooge prijzen verkochten aan plaatselijke afne mers. Niet slechts tijdelijke krachten, maar ook de vaste dorschers, onder wie de ma chinisten, maakten zich aan deze oneerlijke praktijken schuldig. Een der controleurs, die toezicht moesten houden, gaat evenmin vrij uit. Reeds zitten dertien personen, wonende te Haarlem en Haarlemmermeer, achter slot en grendel. De meesten hunner hadden in korten tijd aan de tarwe-fraude meer dan duizend gulden verdiend. Groote partijen van het gestolene zijn achterhaald bij een bak ker en een caféhouder in de Beemster. (Hbld.) 50.000 boete voor meubel- handel. De N.V. M. Drukkers-Meubileer- inrichting te Nijmegen is een van de vele ondernemingen in haar branche, die het met de naleving der prijsvoorschriften niet al te nauw hebben genomen. Controleerende ambtenaren troffen bij deze N.V. o.a. een bankgarnituur aan, dat f 1750 moest kosten. In dit bedrag was een bruto winst van f780 gecalculeerd. De verkoop prijs had echter slechts f680 mogen zijn en daarin was dan een normale winst van f280 begrepen. Met een salongarnituur en een eetkamer ameublement, die tijdens de controle ge- etaleerd stonden, was het al evenzoo gesteld de prijzen ongeveer het dubbele van de toe laatbare, de winsten navenant. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat de N.V. niet alleen bekleedingsstoffen zwart inkocht, doch dat zij ook door bemiddeling van een tusschenpersoon meubelen betrok van een zaak, die uitsluitend aan particulie ren levert. Op deze wijze optredend, vormde zij dus een even overbodige als ongewenschte schakel in den handel met als onvermijdelijk gevolg, prijsstijging. Te hooge inkoopsprijzen dus en daarop veel te hooge winsten, waren de oorzaak van de fantastische verkoopprij zen door de N.V. berekend. De inspecteur voor de prijsbeheersching in algemeenen dienst legde de N.V. een boete op van f 50.000. Ongeluk eischt twee doo den. Op de stroocartonfabriek De Een dracht te Appingedam is bij het afblazen een z.g. 'koker door het te vroeg losmaken van de deksels gebarsten. De gehuwde arbeiders H. Dijkstra uit Appingedam en W. Flux uit Siddeburen kregen zware brandwonden en zijn daaraan bezweken. PREMIEKEURING TE ZIERIKZEE. Te Zierikzee werd voor de eerste maal voor Schouwen-Duiveland een premiekeuring gehou den van hengsten en merries, door de Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard". De uitslag i werd: Hengsten groote maat: 1. Frits, W. ten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1