WOENSDAG 24 NOVEMBER 1943 - .-58e Jaargang, No. 47 FEUILLETON BINNENLAND UIT DÊ PROVINCIE GEMENGD NIEUWS DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOT CHRISTEL UK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef}B. P. DAVIDSE, Goes. HEVIGE STRIJD BIJ NIKOPOL, KIEV, GOMEL EN KRITSJEF. - SOWJET- DOORBRAAKPOGINGEN AFGESLA GEN. - GEALLIEERDE AANVAL BIJ DE SANGRO IN ITALIË. - LUCHT AANVAL OP BERLIJN EN IN HET RIJNLAND. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Ten Noordoosten van Kertsj mislukten herhaalde vijandelijke aanvallen. Op het brug genhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr versterkte de vijand gisteren zijn aanvallen. Het kwam tot hevige, den geheelen dag voortdurende gevechten, tij dens welke alle doorbraakpogingen der bolsje wisten werden afgeslagen, enkele penetraties door onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen werden opgeheven of afgegrendeld. In een penetratie, waarom nog hevig gestreden wordt vernietigde een gepantserde Duitsche gevechts groep van ongeveer 100 aanvallende vijande lijke pantserwagens er 82. In totaal werden bij de gisteren gevoerde gevechten in dit gebied 146 bolsjewistische pantserwagens stukgescho ten. Bij Tsjerkassy werden de in onze stellingen binnengedrongen bolsjewisten in een vastberaden tegenaanval weer teruggeworpen. Ten Westen van Kiev biedt de vijand verbitterd verzet tegen onze tegenaanvallen. Na den afweer van talrijke vijandelijke tegen aanvallen gingen onze divisies opnieuw tot den aanval over, braken door een diep geëcMo- neerd vijandelijk verdedigingsstelsel heen en vernietigden twee vijandelijke regimenten. Ten Zuidwesten van Gomel werden onze troepen in enkele sectoren als gevolg van den superieuren vijandelijken druk op achter- waartsche stellingen teruggetrokken. Ten Noor den van de stad eindigden zware gevechten tegen de herhaaldelijk stormloopende bolsje wisten met een volledig Duitsch afweersucces. In het gebied ten Zuiden van K r i t s j e f zijn hevige gevechten met een doorgedrongen vijandelijke gevechtsgroep aan den gang. Ten Wasten van Smolensk hebben de on der bevel van Generaloberst Heinrici en on der bevel van den generaal der infanterie Voelckers staande Silezische 18e pantsergrena- dierdivisie, de Wurtemberg-Badensche 25ste pantsergrenadierdivisie, de Wurtemberg-Baden sche 78ste stormdivisie, de eerste SS infante riebrigade 7 (gemotoriseerd) en de voor den strijd te land gebruikte deelen van de 18e luchtafweerdivisie in den derden slag van ze ven dagen aan den autoweg van Smolensk een schitterend afweersucces behaald. 34 infan teriedivisies en 6 pantserbrigades der bolsje wisten liepen hier tevergeefs storm op de Duitsche stellingen en leden hierbij weerga- looze verliezen aan menschen en materiaal. Ten O. van Witebskenin het pene- tratiegebied van Newel mislukten enkele plaatselijke aanvallen der bolsjewisten. In een eigen aanvalsoperatie ten N.W. van N e- w e 1 werd de vijand naar 't Z. teruggeworpen InZuid-Italië viel de vijand op den uitersten linkelvleugel met sterke strijdkrach ten onze voorste stellingen ten N. van de ri vier de Sangro aan. Talrijke hevige aanval len werden afgeslagen, een plaatselijke pe netratie werd afgegrendeld. Na de onvoorwaardelijke capitulatie van de vijandelijke zeevesting Leros heeft nu ook de bezetting van het eiland S a m o s de wa pens neergelegd. Duitsche troepen zijn op het eiland geland. Een deel van de uit Britsche en aan Badoglio onderhoorige troepen be staande bezetting is in de laatste dagen naar het neutrale buitenland gevlucht. De door hun divisiecommandant verlaten troep ter sterkte van ongeveer 6000 man wordt op het oogenblik door onze landingsformatie ont wapend. Formaties Britsche bommenwerpers heb ben in de avonduren van Maandag een zwa- ren terreuraanval ondernomen op de R ij k s- hoofdstad. Door het neerwerpen van talrijke brisant- en brandbommen ontston den verwoestingen in verscheidene deelen der stad. Een aantal onvervangbare kunst monumenten werd vernietigd. De bevolking leed verliezen. Andere vijandelijke luchtstrijd krachten vielen een plaats in het R ij n 1 a n d aan. In weerwil van de bijzonder moeilijke omstandigheden voor den afweer schoot de luchtverdediging, voor zoover tot dusver is vastgesteld, 29 vijandelijke bommenwerpers neer. Het front in Zuid-ltalië. (D.N.B.) De Engelsche aanval op den O. vleugel van het front in Zuid-ltalië, onder nomen uit het gebied van Attessa in de rich ting van Arschi, op den Oostelijken oever van den Sangro, wordt in militaire kringen te Berlijn algemeen als het begin van het massa-offensief tegen den linkervleugel van het Duitsche front beschouwd. Montgomery is van plan den Sangro in zijn geheele lengte over te steken om daarna door een massie ven aanval van de kust uit door de Duitsche linies heen te breken en deze op te rollen. Men verwacht te Berlijn dan ook dat van geallieerde zijde hier binnenkort een groot offensief zal worden begonnen. Uit FrankrUk. Naar de N.R.C. meldt zouden volgens de Nouveaux Temps, Pétains directe adviseurs hebben voorgesteld, dat de buiten werking gestelde kamer en senaat in gemeenschap pelijke zitting, dus als wetgevende vergade ring, weer zouden worden bijeengeroepen, teneinde een opvolger van het staatshoofd aan te wijzen. Inderdaad heeft Déat in een recent artikel van de mogelijkheid van zulk een bijeenroeping gewaagd. Pétains verwach te radiorede, die op 13 November werd aan gekondigd, zou volgens het genoemde Fran- sche blad in dien zin zijn opgesteld, maar werd tenslotte niet uitgezonden. Dien Zater dag en den voorafgaande en volgende dagen zijn er zeer drukke besprekingen in het ka binet van den maarschalk gehouden. In de Wilhelmstrasse te Berlijn, heeft men naar aanleiding van deze nog niet geheel doorzichtige gebeurtenissen opgemerkt, dat men den toestand in Frankrijk aandachtig blijft volgen, zonder vooralsnog conclusies te trekken uit de ontwikkeling van de crisis. De Baitische staten. De „New Statesman and Nation" te Lon den schrijft 23 Oct. 1943: „Wat de Baitische staten betreft, .erluidt, dat Washington niet langer meer pleit bij de bolsjewisten voor hun onafhankelijkheid. Het heeft ook eigenlijk geen zin te spreken van een onafhankelijkheid van zulke dwergstaten, waarin steeds slechts klassenconflicten zijn voorgekomen." De strijd om de Gilberteilanden. (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat bij het vijandelijke landingshoofd op het eiland Tarawa in de Gilbertgroep hevig gevochten wordt. Bij de operaties der Japan sche marine-luchtmacht zijn tot dusverre een vliegkampschip van middelbare groote en een torpedojager tot zinken gebracht. Voorts wer den twee groote vliegkampschepen beschadigd; het eene zoo ernstig, dat men kan aannemen, dat het inmiddels is gezonken. Hetzelfde geldt van een vliegkampschip van middelbare groot te, dat eveneens zwaar beschadigd is. Een slag schip of zware kruiser en een transportschip werden beschadigd en in brand gebombardeerd. De vijandelijke luchtmacht verloor 36 toestel len tijdens de gevechten, terwijl door het Ja pansche landleger nog 89 toesteilen werden neergeschoten. De vernieling van 22 dezer vliegtuigen kon niet nauwkeurig worden vast gesteld. Vijftien Japansche vliegtuigen zijn nog niet op hun bases teruggekeerd. Voorbereidingen in Indischen Oceaan. Een zeer sterke Britsche vlootmacht is in den Indischen Oceaan geconcentreerd. Volgens Japansche mededeelingen waren.daar reeds vier tot vijf slagschepen, zeven tot acht groote kruisers en talrijke kleine eenheden aanwezig. Volgens de laatste berichten zouden hier nog drie 'tot vier slagschepen en zeven tot acht kruisers bij zijn gekomen, die in de afgeloo- pen weken uit de Middeilandsche Zee werden teruggetrokken. Als inleiding tot eventueele groote operaties zou men eerst groote vliegtuigaanvallen moe ten verwachten. Men is zich te Tokio bewust van de moge lijkheid, dat operaties uit het centrale deel van den Pacific en uit den Indischen Oceaan tege lijkertijd worden gedaan. Men is echter over- tuigd van de kracht der Japansche verdediging. Korte Berichten. Uit Bulgarije wordt gemeld, dat alle Joden te Sofia opdracht hebben gekregen voor het einde van deze maand hun woning te ont ruimen. Voor dien tijd moeten zij hun meubels hebben verkocht. De opbrengst staat tot htm beschikking. (D.N.B.) Duff Cooper is tot vertegen woordiger van de Britsche regeering bij het „DE VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. 112.) o— Den volgenden morgen blijft hij in de hut liggen, die hij deelt met Weishaupt. Van meet af aan is dat zóó geregeld. Hij behoef de niet in het volksverblijf. Cornelisz. heeft trouwens zijn vader ook apart. En nu loopt het snel bergafwaarts met Le- marque. Twee dagen later komt het einde. Jochem Persij en Coppoolse staan er bij, als Le- marque de beenige hand uitstrekt die lijkt de hand van een tachtigjarige inplaats van iemand van vijf en twintig 1 naar omhoog. Dan richt hij het brekende oog nog eerrmaai op het drietal. v „Het is gedaan", fluistert hij. „Ik ga naar Jezus". Een stralende glans glijdt over zijn gelaat. Kun je nog spreken van gelaat, als er niets is dan vel en been? Jochem grijpt met drogen snik naar zijn hand, die klam is van het doodszweet. Nog één zucht en Arthur Lemarque is uit zijn lijden verlost. Persij blijkt reeds met Coppoolse te heb ben gesproken. Want Arthur vindt niet een zeemansgraf, hoewel dit niets minderwaar digs zou beteekenen. De „Wilhelmina" vaart dicht onder de kust en nadert een havenplaats, die niet aange- loopen zou zijn. Maar nu wel. Lemarque's stoffelijk overschot zal rusten onder den Ita- liaanschen hemel. Met piëteit zullen ze hem ten grave dragen. Persij begeeft zich dien avond, als het fregat is gemeerd er blij ken meer Hollandsche Levantvaarders le lig gen, die onmiddellijk de vlag halfstoks hij- schen, als zij die van de „Wilhelmina" zien aan wal, om met de autoriteiten te gaan spreken en hij kan een hoekje van de be graafplaats koopen. Daar leggen zij den volgenden morgen Ar thur Lemarque neer. Het grootste deel der bemanning is aanwezig. Van de andere Hol landsche schepen is een deputatie. Dat is de gewoonte. De slaaf van Alimed Pasja's plan tage heeft een vorstelijke begrafenis. Persij leest Psalm 103, dat heeft Lemarque hem verzocht: Loof den Heere, mijne ziel. De oude Cornelisz. staat nevens Jochem. Hij kan begrijpen, hoe die staat te snikken, al is dat nauwelijks hoorbaar. Ze hebben veel meegemaakt. Je behoeft je er niet voor te schamen, al ben je een man. 1 Vol gedachten keeren ze terug naar het fregat in de haven, waar de andere schepen aanstalten maken tot vertrek. De „Wilhel mina" zal er zich bij aansluiten. Je kunt be ter in convooi varen dan alleen. Want ge vaarlijke contreien moeten zij nog passeeren. De roovers van Noord-Afrika schuimen nog steeds, al neemt de zeerooverij af. (Wordt vervolgd.) Fransche bevrijdingscorr/fó ie Algiers be noemd. Hij zai den rang var. ambassadeur krijgen. (D.N.B.) De „Daily Telegraph" meldt, dat Benesj te Moskou is aangekomen, waar hij een twintigjarig bondgenootschapsverdrag tusschen „Tsjecho-Slowakije" en de Sowjet- Unie zal onderteekenen. POLITIEDIPLOMA. De waarn. direc teur-gen. van politie deelt het volgende mee Het is gebleken, dat door particuliere per sonen of zich noemende „politiescholen", re clame wordt gemaakt voor het behalen van een z.g. politiediploma, waarbij de indruk wordt gewekt, dat aan het bezit vs;i een der gelijk diploma groote waarde moet worden gehecht. Ten gevolge van de reorganisatie der Ne- derlandsche politie, heeft de opleiding van politieambtenaren thans echter uitsluitend van staatswege plaats, zoodat aan de hier- voren bedoelde diploma's zoowel bij de sol licitatie als anderszins, iedere waarde moet worden ontzegd. DE VRIJE MIDDAG VOOR HUIS PERSONEEL. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de wekelijk- sche vrije middag, waarop thans ook het huispersoneel recht heeft en welken de werk gever verplicht is te verkenen, op een werk dag moet vallen. Korte Berichten. In den ouderdom van 83 jaar is te Laren (N.-H.) overleden luitenant-generaal Jhr C. L. van Suchtelen van de Haare. Een van de bekendste athleten, Major Lamp, is in den strijd tegen het bolsjewisme gesneuveld. Verduisteren: Van 21 t/m 27 November 1943. 's Avonds van 16.45, 's Morgens tot 8 uur. Middelburg. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. de M. alhier, C. V. te Wissekerke en H. V. te Veere, wegens het vervoeren van raap zaad, het persen of doen persen daarvan tot olie. Een politioneele waarschuwing is uitge reikt aan J. F. de M. wegens het als wiel rijder van richting veranderen zonder hier van blijk te geven en aan mej. P. P. W. v. d. B. wegens het berijden van de Korte Delft in verboden richting. Zuid-Beveland. KRUININGEN. Tot leden van het Bur gerlijk Armbestuur zijn herbenoemd de heeren I. Vermeulen, Jb. Sinke Jr. en H. Barbier. Zeeuwsch-Vlaanderen. IJZENDIJKE. Enkele dagen geleden werd alhier des nachts uit de weide van den land bouwer O., een anderhalfjarig paard gestolen. Ondanks ijverige nasporingen kon de politie het dier niet terug vinden of de daders ont dekken. Het paard is thans in België door de kommiezen achterhaald en in beslag geno men. De twee dieven wisten zich echter door de vlucht in veiligheid te stellen, dóch de landbouwer O. is weer in het bezit van zijn paard gesteld. Tholen en St.-Philipsland. THOLEN. Zaterdag j.l. werd hier door de Konijnenvereen. T.K.V. alhier onder leiding van dhr Jac. v. Kooten te Rotterdam, een tafelkeuring gehouden. Prijzen behaalden: C. Praat, Witte Weener, voedster, jong G; C. Praat, idem, 3e G; C. Praat, idem, ram 4e G; A. J. Rijnberg, idem, voedster 4e G; A. J. Rijnberg, idem, ram, 2e GA. J. Rijnberg, idem, voedster, oud, le ZG; L. Schipper, idem voedster, jong, 2e G; J. Praat, met 4 idem, voedster, jong, een 2e G-G-G, le G; J. Praat, met 3 idem, ram, een le ZG, 3e G-G-G; J. Praat, idem, ram, oud, G; J. Praat, voedster, oud GA. Baaij, idem voedster, oud BL. Soomers, idem, voedster, jong G; L. Soomers, idem, ram, jong, G; P. v. d. Reest, met BI. VI. Reus, voedster jong, le G; P. Goossen, met Bruin Black, ram en voedster, jong, G en le G; M. Overbeeke, Konijngrijs VI. Reus, m, jong, le G; M. Overbeeke, Haaskleur Yl. Reus, voedster, jong, le G; A. Burgers, Groot Chine grijs, voedster, jong, le G; A. Burgers, idem ram, jong le Gr, L. P. Deurloo, Konijngrijs VI. Reus, ram, jong, 2e G; G. v. Poepelen, Haaskleur VI. Reus, ram, jong, 2e G. Met ingang van 1 Jan. 1944 is bevor derd tot opzichter 2e klas bij den Prov. Waterstaat van Zuid-Holland onze oud-stad genoot de heer M. K. Krijger Bz. Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Maandagmorgen ikwam een met 2 paarden bespannen wagen van den landbouwer C. v. Westen te Capelle, waarvan bieten werden gelost, op het Sas door het achteruitrijden tusschen den wal en het schip in de haven terecht. Een der paarden kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat het bijna onmiddellijk dood was. 't Andere paard kon, na achter een roeiboot gebonden te zijn, een eind verder den wal bereiken. (Z. Nsb.). Brutale smokkelaars liepen tegen de lamp. Door de inbeslagneming Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S. en den Landstorm Nederland. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. en den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van fa milieleden, duur opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bfj den Landstorm Nederland of bij het S.S.- Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19 en 30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel- DE DAG DER OUDE W.A. Mussert en Mr Zondervan spreken. Na Mr Zondervan voerde Mussert het woord. Spr. riep in zijn rede de eerste jaren der W.A. in de herinnering terug. Reeds van het begin af, aldus spr., is deze formatie blootgesteld geweest aan den hoon van het eigen volk. Maar ondanks hoon en terreur hebben wij de gevaren getrotseerd. Zien we terug op de vier dagen oorlog in Mei 1940, dan kuhnen wij constateeren, dat ons leger hopeloos verouderd was. Thans, in 1943, staan duizenden en duizen den van ons aan de Europeesche fronten, ten minste dertig duizend onzer mannen zijn in den oorlog ingeschakeld. Nadat ons volk in de 17e eeuw behoorlijk weerbaar was ge weest, gleed het na de 17e eeuw weg in de faitisme, zoodat omstreeks 1790 onze weer baarheid totaal verdwenen was. In het Napo leontische tijdvak kwam ons volk weer om hoog, totdat Engeland ons weer weerloos maakte. Engeland zei in 1815, dat wij onze koloniën weer terug konden krijgen, maar Ceylon en de Kaap waren wij voorgoed aan de Engelsche!! kwijt. Door Engeland waren wij afhankelijk geworden. Wij waren de sloep geworden achter het .Engelsche oor logsschip. Na 1918 kwam wederom een defaitistische houding over ons volk. Overgaande tot een bespreking van den huidigen politieken en militairen toestand, zei spr. dat, indien er geen Nat.-Socialisme zou zijn geweest, er niemand het dreigende monster uit Rusland zou hebben kunnen te genhouden. Thans vecht Europa voor zijn leven. Het weerbaar zijn van een klein volk wil niet zeggen, dat het zich alleen tegen zijn belagers zal kunnen verzetten. Er moet een Europeesche weermacht zijn en wij moeten daarvan deel uitmaken. Een Nederlandsche weermacht kan niet meer bestaan, omdat een weermacht in deze jaren moet kunnen putten uit 100200 millioen menschen. Van deze nieuwe groepeering begrijpt een groot deel van ons volk nog niets, ja, zelfs millioenen Duitschers geven zich van deze nieuwe situ atie nog niet eens voldoende rekenschap. Sprekende over de W.A. zei Spr., dat men allereerst iets moet beseffen van een Euro peesche, een Germaansche verbondenheid on der het respecteeren van ieders eigen aard. Hitier heeft tot mij gezegd, aldus spr., dat hij ons volk niets wenscht te ontnemen. Sa men met het Duitsche volk moeten wij Europa op een hooger plan brengen, opdat wij met elkaar zoo sterk mogelijk zullen zijn. Het "is mijn onverwoestbaar geloof, zoo eindigde spr., dat het Nat.-Socialisme zoo sterk zal zijn, dat het Europa zal weten te behouden. Aan deze historische roeping blij ven -wij meewerken. van 2389 kg. graan, dat deels was opgeslagen op een accountantskantoor en bij een kolen handelaar en welk graan toebehoorde aan Tilburgsche bakkers, kon na een uitgebreid onderzoek door de Tilburgsche politie in sa menwerking met ambtenaren van'den C.C.D. de hand worden gelegd op een complot, dat zich sinds eenigen tijd bezig houdt met het smokkelen van graan op groote schaal per personenauto en bestelwagen. Bij aanhou ding op den weg deinsde de bestuurder van den wagen zelfs niet terug voor de op hem geloste schoten uit karabijnen en pistolen. Drie hoofddaders, twee bakkers en enkele andere personen werden in verzekerde be waring gesteld, Clandestiene slachting en. Het was controleurs van den C.C.D. opge vallen, dat in de omgeving van Apeldoorn den laatsten tijd regelmatig onwettig moest worden geslacht. Eindelijk kon worden vast gesteld dat van één bepaald adres uit vleesch werd bezorgd. In dit huis werd een inval ge daan. Er werd echter niets anders gevonden dan een half pond vleesch. Er werd een per soon aangetroffen, die ontkende iets met clandestiene slachtingen te maken te hebben. De controleurs gingen er daarna toe over de geheele straat af te zoeken, waardoor zij tot de ontdekking kwamen, dat in een heeren huis, hoewel het klaarlichte dag was in één kamer de gordijnen gesloten waren. Door een kier in deze gordijnen zagen zij groote stukken vleesch aan den zolder hangen. Het bleek bij nader onderzoek dat de kamer was den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die1 na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zjjn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zjjn: ka rakter, gedrag, prestatie 1 25.11.43, 9-14.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. WOENSDAG 24 NOVEMBER 1543. (Dankdag.) Hoe groot zijn Uwe werken, o Heere! Gij hebt ze alle met wijsheid gemaakt; het aardrijk is vol van Uwe goederen. Psalm 104:24. Zon op 8.17, onder 16.36. Maan op 3.57, onder 15.40. Nieuwe maan 27 Nov., le kw. 4 Dec. Laten we getuigen in dezen tijd. Dat heeft een dubbel voordeel. Onze naaste wordt er door overtuigd van de kracht Gods, die in 't geloof ligt. En wijzelf worden in 't geloof gebouwd. Zóó, dat we met opgericht hoofd dezen tijd doorgaan. Dat kin. en dat m o e 11 Want de Gemeente Gods müg nooit mee- klagen in de sombere klaagzang der wereld. Wij steken 't hoofd omhoog en zullen d' eer kroon dragen 1 Maar niemand wordt gekroond, die niet wettiglijk gestreden heeft. Zien we dan onze roeping, zooals Calvijn die beschrijft„Dapper strijden, moedig vol harden, totdat wij uit dit leven tot God ver huizen". NED. HERV. KERK Bedankt: voor Opende (Gr.), G. Kaastra te Kollum. CHR. GEREF. KERK. B e r o e p e n: ts Uric, D. Driessen te Rotterdam. KERKELIJKE EXAMENS. Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk zijn toegelaten door het Prov. kerkbestuur van: Groningen; dhrn J. E. L. Brummel- kamp te Hilversum en G. v. d. Meulen te De Bilt, beiden cand. aan de R. U. te Utrecht; FrieslandJ. Franke te Nijkerk o/d Veluwe, cand. aan de R. U. te Leiden; C. Riegstra te Groningen, id. aan die te Groningen en K. Koopmans te Deventer, idem aan die te Utrecht; Drenthe: J. H. Loorbach te Hy- laard, cand. aan de R. U. te Groningen; Utrecht: J. v. Willigen v. d. Veen te Baarn en O. V. Henkei te Amsterdam, belden cand. aan de R. U. te Utrecht; Zuid-Holland: G. Strookappe te 'tjoppe (Gld.), cand. aan de R. U. te Utrecht en H. de Noo te Dedems- vaart, id. aan die te Leiden. KERKINSTITUEERING TE KUINRE Onder leiding van den kerkeraad der Geref. Kerk van Oldemarkt werd te Kuinre een vergadering van manslidmaten gehouden om te komen tot kerkinstitueering. Twee ouder lingen en twee diakenen werden gekozen, ter wijl besloten werd het hulppredikerschap zoo spoedig mogelijk te vervangen door een pre dikantsplaats. De nieuwe kerk zal den naam dragen van Luttelgeest-Kuinre. Dit is de eer ste kerkinstitueering die plaats vond tenge volge van de in cultuur brenging van den N. O.-polder. KORTE BERICHTEN. Ds K. v. Dijk, miss. pred. te Wonosobo op het zendingsveld van de Geref. Kerk van Friesland herdenkt Maandag 29 Nov. a.s. den dag, waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. Ter vergadering van de Geref. Kerk van 's-Gravenhage-O. is een maquette gedemon streerd van een straks in het Bezuidenhout- kwartier te bouwen kerk van 800 zitplaatsen. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Haarlem heeft de comm. van beheer gemach tigd grond in optie te nemen van de gemeen te voor kerkbouw, gelegen aan den Vondel- weg, hoek Eksterstraat, en een terrein gele gen aan de Planetenlaan, hoek Mr Gerrits- laan. In een vergadering van den kerkeraad en de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Barneveld werd besloten, zoodra een woning beschikbaar is, over te gaan tot stichting van een 3e pred.plaats. Naar wij vernemen heeft het Prov. kerkbestuur van Utrecht in hooger beroep approbatie verleend van het beroep van Ds P. Bouw te Haaften naar de Ned. Herv. Kerk van Woudenberg, welke approbatie aanvan kelijk door het classicaal bestuur van Amers foort geweigerd was. BIEZELINGE. Herkozen als ouderling bij de Ned. Herv. Gem. dhr P. Molhoek en als diaken dhr Iz. Smallegange. WAARDE. Herkozen als gemachtigde voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk dhrn G. Dees, C. Mol en M. M. Allewijn. Prof. Dr Ir M. D. DIJT. Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Groningen is benoemd Dr Ir M. D. Dijt. gehuurd als speciale bewaarplaats voor clan destien geslacht vleesch. Voortgezet onder zoek bracht aan het licht dat bij deze zaak vele menschen waren betrokken. f 50.000 boete voor Leidsch kleedingmagazij n. Als in het kleedingmagazijn De Faam te Leiden na het beëindigen van de dagtaak de kas werd op gemaakt, haalde de cassière uit een apart vakje een niet onbeduidende som geld en een stapeltje prijskaartjes van de op dien dag verkochte artikelen. Op de prijskaartjes ston den twee bedragenhet eene was de juiste prijs, die voor het kleedingstuk berekend mocht worden, het andere bedrag was de prijs, dien de verkooper of de verkoopster er voor hadden gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat het laatste bedrag altijd hooger was. Het totaal van deze verschillen moest dan klop pen met het aanwezige geld, dat al bij ont vangst ter zijde was gelegd. Zoo ontstond er in den tijd dat men deze practijken heeft kunnen uitoefenen een aardig potje. Het per soneel, dat voor het binnenkomen van dezen extra gelden zorgdroeg, kreeg daar aanvan kelijk niets van. Ter aanmoediging werd daarna een uitkeering van 10 pet. uit het pot je gegeven. Maar, zooals met alles: ook hier ging de tkruik zoolang te water tot zij barstte Onvoorzichtigheid met een prijskaartje had tengevolge, dat een klant den juisten prijs zag. De prijsbeheersching, die er in gemengd werd, haalde zonder eenige moeite nog 70 van deze gevallen van recenten datum te voor schijn. Het bleek, dat deze 70 klanten ruim f 1700 boven den vastgestelden prijs hadden betaald,hetgeen neerkomt op ongeveer f 25 per klant. Het zal dezen menschen plezier doen te vernemen, dat zij het te veel betaalde dezer dagen van de firma terug zullen ont vangen. Dit namelijk gelastte de inspecteur voor de prijsbeheersching bij zijn strafbe- schikking van j.l. Zaterdag, bij welke be schikking het kleedingmagazijn voorts ver oordeeld werd tot f 50.000 boete. Bjj onze Vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. O/H/P m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1