'■y T7 DINSDAG 23 NOVEMBER 1943 58e Jaargang. No. 46 'binnenland uit de provincie dagkalender voor hoofd en hart kerk en school kvellen stribu- verkrij- waarbjj moeten waar oen ta- et over boven- ken om n over- en rui- >n voor ten icht. omloop ten fiii in den we „Le- gevoerd, y* 1" irkomen iet koo- telk. De en zijn jze uit- geldig. rs 32 C H R I S T E L IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455, Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel, no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm, (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. Morgen (Dankdag) zullen onze bureaux na één uur namiddag gesloten zijn. DANKDAG. Hoewel het helaas nog niet zoo ver Is, dat alle kerken in Zeeland gelijktijdig dankstond I voor het gewas hebben, worden toch morgen in vele kerken in ons gewest diensten gehou den, waarin God, de Schepper en Onderhou der van al wat leeft, zal worden gedankt voor den oogst, die mocht groeien, tot rijpheid komen en werd binnengehaald. Past ons elk jaar daarvoor groote dankbaarheid, in dub bele mate is dat nü het geval. Wat een bij zonder voorrecht, als wij in dezen oorlogs tijd met zijn vele kwellende zorgen voor hongersnood worden bewaard en ons dage- lijksch brood uit Gods Vaderhand ontvangen. Uit Góds hand. Zeker, wij zijn onze boe ren en tuinders dankbaar voor hun zorg en toewijding, ,voor hun ijver en inspanning. Het is de taak der menschen om te zaaien, te wieden, te verzorgen en te oogsten. Hun arbeid is in dezen tijd door allerlei oorzaken moeilijker en zwaarder dan in normale om standigheden. Maar met taaie wilskracht hebben onze agrariërs doorgezet, omdat zij begrip hadden van de hoogst verantwoorde lijke roeping, die zij ten opzichte van ons volk thans hebben. Wij vertrouwen, dat ons heele Nederlandsche volk hun daarvoor er kentelijk zal zijn. Nu en later. Maar toch, voor groeikracht en wasdom kan de niensch niet zorgen. Die moeten van Boven komen. Wij zijn ten diepste van God afhankelijk. Dat weet de boer en dat beseft thans ieder wel. Misschien meer dan vroeger. Er is wel eens gezegdbidden is al zoo moeilijk, maar danken is nog veel moeilijker. Bidden is vragen, is zegeningen van God af- smeeken, maar danken is met die zegenin gen tot God wederkeeren. En dat vergeten we maar al te dikwijls. We hebben het eiken dag zóó druk met onze zorgen en vragen en we komen zoo zel den aan het danken toe. Daarom is het zoo goed, om eens speciaal bij de Christelijke dankbaarheid bepaald te worden. Willen wij dan de moeilijkheden verdoe zelen? In geenen deele. Dat deed ook Chris tus niet. Hij zei niet, dat het stoffelijke van weinig of geen belang is. Hij leerde ons zelfs bidden om ons dagelijksch brood vóór de bede om vergeving van onze schulden en bewaring voor verzoeking. Hij gaf de hon gerige schare eten. Hij zei ook„Uw Vader weet, dat gij deze dingen behoeft". Maar Hij wekte ons op, eerst het Koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid te zoeken en dan zul len ons al die dingen bovendien geschonken worden. Morgen zullen wij dus God danken voor den oogst, maar het bovenal beseffen, dat het voornaamste in ons leven is Gods Ko ninkrijk en Zijn gerechtigheid te zoeken. Dan eerst leven wij uit het geloof, ook in dezen tijd. SOWJET-AANVALLEN AFGESLA GEN. - DUITSCHE TROEPEN MAKEN TEN W. VAN KIEV VORDERINGEN. - HARDE STRIJD BIJ TSJERKASSY, GOMEL, WITEBSK EN NEWEL. - BOMMEN OP BERLIJN. - SAMOS CAPITULEERT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Ten N.O. van K e r t s j bleven vrij zwak ke vijandelijke aanvallen zonder succes. Po gingen der bolsjewisten om hun landingspo gingen op de K r i m versterkingen en ravi- tailleeringsgoederen via de Straat van Kertsj te doen toekomen, werden door de marine en de luchtmacht doeltreffend bestreden. Vijf volgeladen vaartuigen werden in den grond geboord. Op het bruggenhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr vielen de bolsjewisten met zwakkere strijd krachten aan dan den vorigen dag. Alle aan vallen werden opnieuw met aanzienlijke vij andelijke verliezen afgeslagen. Bij succes rijke tegenaanvallen werden verscheidene aanvalsgroepen van den vijand vernietigd of uiteengeslagen. Bij Tsjerfc assy mislukten herhaalde aanvallen der bolsjewisten in hevige gevech ten. Een plaatselijke penetratie werd opge heven en de binnengedrongen vijandelijke af- deeling in de pan gehakt. In het gevechtsgebied ten W. van K i e w braken onze troepen na afweer van verschei dene vijandelijke tegenaanvallen door taai verdedigde veldstellingen der bolsjewisten heen, overwonnen talrijke mijnversperringen en heroverden in den verderen aanval belang rijke terreinsectoren. In het gevechtsgebied van Gomel hield de sterke vijandelijke druk in het bijzonder in het penetratiegebied ten Z.W. der stad gisteren onverminderd aan. Ten N. van Go mel werden herhaalde aanvallen na afgren deling van plaatselijke penetraties afgeslagen Ten W. van Smolensk heeft de vij and zijn aanvallen tengevolge van de in het verloop van den afweerslag tot nu toe gele den buitengewoon zware verliezen gisteren niet voortgezet. Ten O. van Witebsk werden talrijke sterke aanvallen der bolsje wisten afgeslagen. Ook in het penetratiege bied van Newel heerschte levendige ge vechtsactiviteit. Oprukkende vijandelijke for maties werden door eigen tegenaanvallen weer terug geworpen. Hierbij werd een aan tal pantserwagens stukgeschoten. Aan het Oostelijke front verloren de bolsjewisten in de gevechten der laatste dagen 413 pantser wagens. Van het Zuid-Italiaansche front wordt slechts melding gemaakt van hier eri daar levendiger activiteit van artillerie, verkennings- en stoottroepen. Boven den Atlantischen Oceaan v ...®en formatie gevechtsvliegtuigen bij moeilijke weersomstandigheden een vijande lijk konvooi aan en beschadigde twee koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 18,000 brt. zoo zwaar, dat aangeno men kan worden, dat zij vernietigd zijn. Zware terreuraanval op BerlUn. (D.N.B.) Brltsche bommenwerpers hebben bij volledig bedekten hemel en zonder uitzicht op de aarde gisteravond Berlijn aangevallen. Door dezen zwaren terreuraanval ontstonden in talrijke stadswijken, hoofdzakelijk in de arbeiderswoonwijken van de rijkshoofdstad, ernstige schade en verliezen onder de bevol king. Bovendien zijn berichten ontvangen over de vernietiging van gebouwen die uit kunst historisch oogpunt onvervangbaar zijn en over de beschadiging der diplomatieke vertegen woordigingen van eenige neutrale staten. Brandweer, eigen hulp-organisaties en de be volking van de rijkshoofdstad begonnen nog tijdens den aanval in voorbeeldige kameraad schap met de blusschings- en opruimingswerk zaamheden. Zeer harde strijd. De Berlijnsche redacteur van het Alg. Hbl. meldt: Ongetwijfeld poogt men aan Sowjet- zijde de Duitsdie verdediging uit te putten door telkens, wanneer in een bepaalden sector de Duitsche verdediging de Sowjet-aanvalsgolf tot staan weet te brengen, een ander punt voor den aanval te kiezen en de reserves voort durend achter het front heen en weer te be wegen. Zoo is het zwaartepunt, dat tot voor kort in de sectoren bij Smolensk en Kiev lag, op het einde der afgeloopen week weer naar het Zuiden verlegd, waar de Sowjets tusschen Nikopol, Dnjepropetrowsk en Kriwoi Rog opnieuw met zeer sterke strijdkrachten tot den aanval zijn overgegaan, met als opera tief doel de afsnijding van de geheele Dnjepr- bocht. Van Duitsche zijde was een hervatting van het groote offensief in dezen sector ver wacht. De strijd, die dit weekeinde is ont brand, draagt dan ook een ongem^c.t hard karakter. Blijkens de berichten van gistermorgen heeft de Duitsche verdediging de eerste twee dagen over vrijwel de geheele linie stand kunnen hou den. Als eenige plaats, waar de Sowjets een wig in het Duitsche front konden drijven, noemt men het gebied ten Oosten van Osilie- jewska, dat eenige tientallen kilometers van Saporosje ligt. In het gebied ten Westen van Kiev schijnt de Duitsche tegenaanval nog steeds veld te winnen, zij het ook langzamer dan voor eenige 1 dagen. Aan Duitsche zijde schrijft men dit toe aan de modderige gesteldheid van het terrein, dat bovendien door de Sowjets overal met mijnen is bezaaid, en aan den hevigen tegen stand van de Sowjets. De Duitsche troepen zijn tot 60 km. ten Oosten van Sjitomir doorgedrongen. Samos capituleert. Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Britsche en aan Badoglio onderhoorige bezet tingstroepen van het eiland Samos gecapitu- teerd. Duitsche troepen zijn op het eiland ge land en hebben de militaire installaties over genomen. President van Libanon in zijn functie hersteld. (D.N.B.) De zender van Londen meldt, dat het Fransche dissidentencomité besloten heeft, de gearresteerde Libaneesche ministers op vrije voeten te stellen en den president in zijn func tie te herstellen. De speciale correspondent van Reuter meldt van de Palestijnsch-Libaneesche grens, dat in alle groote steden van den Libanon, naar ge meld wordt, de algemeene staking Zondag avond nog voortduurde. Geallieerde landing op de Gilbert-eilanden. (D.N.B.) Volgens een mededeeling van het Japansche hoofdkwartier hebben sterke vijan delijke marinestrijdkrachten, waaronder vlieg kampschepen en slagschepen, in den oéhtend van 19 November de eilanden Makin en Ta rawa van de Gilbert-groep aangevallen. In de laatste vandaar ontvangen berichten wordt gezegd, dat op 21 November de ge vechten tusschen de Japansche verdedigers en de aanvallers nog steeds voortduurden, nadat Nowgorod tariff maw ^t.Rutta Wtllkye- Luld •Xallnin^ «Ltlld Rfhnt f^urg »Niwtl/—J ®KownoAtiD y V^Wifabsk /WJjsma v'^vjSmolanatt GOUV.^. pTrnpa 'W'aUohtxa 3ENERAAL^~~\ jJichjrnlitow Rowr^ y .Bwditachaw i p()tawo Tiehartassy*^- 7 Krérqentschug Drjfepropa i het aan een deel der viian<?;:lJjks strijdkrachten was gelukt op de eilanden t? landen. (De Gilbert-eilanden Jiggcs ten N.O. van de Salomons-eilanden. Red.) Korte Ber/ohten. (C,D.) De burgemeester van Milaan heeft medegedeeld, dat door bombardementen van de 36.000 woningen van Milaan, er 14.000 of totaal vernield of daar zware schade onbe woonbaar zijn geworden. De Japansche bladen melden, dat een machtige geallieerde vloot in de wateren van Bougainville zich gereed maakt voor een fron talen aanval op Rabaul, De geallieerde lucht strijdkrachten, welke onlangs van bevoegde Japansche zijde voor het gebied van Nieuw- Guinea en de Salomons-eilanden op '0 tot 4000 toestellen werden geschat, schijnen nog versterking uit Australië te hebben ontvan gen en ontketenen nu een groot offensief. DE BAKKERS EN DE A.S. FEEST DAGEN. Evenals in vorige jaren heeft de secretaris-generaal van Sociale Zaken in ver band met het naderend St. Nlcolaasfeest, de Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaar, afwijkin gen toegestaan van de bij de Arbeidswet voor geschreven werktijden voor brood- en banket bakkerijen. Deze afwijkingen zijn in hoofd zaak gelijk aan die van het vorig jaar. GEEN EXTRA MAATREGELEN VOOR SINTERKLAAS-POSTPAKKET TEN. P.T.T. betreurt het voor St. Nicolaas geen extra maatregelen te kunnen nemen om een vlot vervoer van postpakketten te verzeke ren. Ernstig wordt aangeraden de verzending van Sinterldaas-postpakketten zooveel mogelijk te beperken: rekening moet worden gehouden met een overkomstduur van verscheide ne dagen. Ontraden wordt in postpakketten goederen te sluiten, die spoedig aan bederf onderhevig zijn. Van P.T.T.-zijde zal streng worden gelet op stevige en doelmatige verpakking, zorgvul dige adresseering, zoowel op het pakket zelf als op de adreskaart. Ten zeerste aanbevolen wordt een tweede adres in het pakket te slui ten, waarop tevens naam en adres v;>n den af zender is vermeld. KLACHTEN OVER NIET OPHA LEN VAN LEVENSMIDDELENAFVAL LEN. Toen het Afvallenbesluit van October 1940 van kracht werd, waarbij iedereen ver plicht werd de levensmiddelenafvallen te bewa ren en voor de veevoeding ter beschikking te houden, werden de gemeenten belast met de uitvoering van dit besluit. Aan slechts enkele plattelandsgemeenten is ontheffing daarvan verleend. De gemeentebesturen droegen de uit voering in den regel op aan de gemeentelijke reinigingsdiensten. De directies daarvan zijn verantwoordelijk, dat de ophalers hun werk goed doen. In den regel laat de verhouding tusschen ophaler en huisvrouw niets te wenschen over. Desondanks komt het wel eens een enkele maal voor, dat een huisvrouw meent klachten te hebben over het optreden van de ophalers. Een ophaler kan b.v. op zeer onregelmatige tijden verschijnen of in 't geheel niet. In dat geval moet de huisvrouw zich niet wreken op de onschuldige koe en niet de aardappelschillen in den vuilnisemmer werpen, maar zich met haar klachten wenden tot de directies van den gemeentereinigingsdienst. Het is te doen om de schillen want de koe maakt er melk van! LUCHTAANVAL OP BALI. S.' P, T. meldt uit Tokio: Het eiland Bali- in de groep der kleine Soenda-eilanden ten O. van Java was Donderdagmorgen het doel van een Amerikaanschen bomaanval. Naar van Ja pansche militaire zijde wordt medegedeeld, heeft men de Amerikaansche toestellen ech ter verhinderd hun doel te bereiken. Kaart van Ffclt Bovenstaand kaartje geeft een beeld van het strijdtooneel in den midden en- Zuidelijken sector van het Oostelijk front. fÜ.3 De werkende vrouw in Nederland. Vrouwen helpen op de boerderij. O-H-P m. Verduisteren: Van 21 t/m 27 November 1943. 's Avonds van 16.45, 's Morgens tot 8 uur. Benoemd tot dijkgraaf 'van der Spiering polder, J. C. J. van de Velde te Wissekerke; tot dijkgraaf van den Varempépolder, J. G. Apers te Overslag; tot voorzitter van het wa terschap Nol-Koude- en Willemskerke, D. J. Jansen te Hoektot dijkgraaf van het water schap Loven- en Willemskerke, C. Dekker te Hoek; en tot dijkgraaf van den Noordpolder bij Neuzen, W. Dekker te Terneuzen. Middelburg. Zaterdag heeft dhr Vriens, ambtenaar bij het bestuur der Visscherijen op de Zeeuw- sehe Stroomen, zijn zilveren dienstjubilé ge vierd. De waarnemend voorzitter, de heer Heerema, inspecteur der Domeinen te Goes, is hem te zijnen huize komen complimenteeren- en sprak hem zeer waardeerend toe; namens het bestuur werd hem een imposante bloemen hulde gebracht. Ook uit de kringen der oester- en mosselkweekers mocht de jubilaris vele ge schenken en gelukwenschen ontvangen, terwijl particulieren zich evenmin onbevoegd lieten. Een politioneele waarschuwing is uitge reikt aan mej. W. F. K., die per rijwiel de Korte Delft in verboden richting bereed. Vlissingen. Personeel van verschillende scholen heeft afscheid willen nemen van den wethouder van onderwijs, den heer W. Edelman, die onlangs aftrad. De huldiging had plaats in het kan toorgebouw der P.Z.E.M. te Middelburg en nadat de heer De Mol het openingswoord had gesproken werden hartelijke toespraken ge houden door het hoofd der Ulo-school en door DE DAG DER OUDE W.A. Mu88ert en Mr Zondervan apreken. Op den dag der Oude W. A. in de lagere kaderschool der W. A. te Oud Leusden ge houden ter gelegenheid van het feit, dat voor elf jaar Mussert de W. A. in het leven riep, hebben Mussert en Mr Zondervan het woord gevoerd. Den stichtingsdag der W. A., zoo zeide commandant Zondervan, kunnen wij in ver band met de omstandigheden niet op groot- sche wijze vieren. Drie jaar geleden zijn ve len van ons naar het Oosten vertrokken, ter wijl zij wisten, aan welke gevaren zij bloot staan. Maar ook hier in het vaderland zijn vele W.A.-kameraden gevallen. Spr. verzocht den aanwezigen den gevallen kameraden in eenige oogenblikken van stilte te gedenken. Vervolgens wees de commandant op de doel stellingen der W.A. Er wordt gewerkt aan de Landwacht. Hierover zeide spr., dat hoe langer berichten over deze organisatie uitblijven, het er des te slechter uitziet voor de tegenstanders der Nationaal Socialistische Beweging. Want. in den tijd, dat wij zwijgen, kan des te harder gewerkt worden en zullen daardoor do grond» slagen des te hechter zijn. Als deze land wacht eenmaal aan het werk gaat, zal een korte, maar hevige strijd worden gevoerd, die eindigt met onze totale overwinning. _Wij willen de onrust niet in dit land. Wij willen dit volk onze meening niet opdringen, omdat wij er van overtuigd zijn, dat eens het oogenblik aanbreekt, waarop ons volk uit eigen beweging zal inzien, hoezeer het zich heeft misrekend in zijn vertrouwen op de de mocratie en in zijn haat tegen het nationaal socialisme. Maar indien de kliek verraders, die aan den overkant van de Noordzee zetelt en een kleine bende betaalde huurlingen in dit land van onze goedheid misbruik meenen te kunnen maken, door steeds maar weer moordaanslagen op ons te plegen, dan gaat ons dit wel wat te ver en dan stellen wij daartegenover onze middelen. Ook hier geldt met volle kracht het woord van den Führer: Terreur kan alleen met tegenterreur gebroken worden 1 Laten wij ons echter voor oogen houden, dat het geen aangename taak is, om ons voik op deze wijze tegen zichzelf in bescherming te nemen. Ten slotte wenschte spr. iets te zeggen over het separatisme, waarvan de W.A. wel eens beschuldigd wordt. Ook de W.A. aan vaardt de Germaansche rijksgedachte ten volle. De W.A. mag geen middel in handen van separatisten zijn. Hitier en Mussert, zoo besloot spr., geloo- ven rotsvast in het samenhouden van alle Germanen en geheel Europa is Hitier dank verschuldigd. Wij blijven den Führer trouw tot in den dood. Wij hebben het conflict, dat er bestaat tusschen ons volk en de bezettings overheid te overbruggen. Mussert is de aan gewezen man om hierbij voor te gaan. Wij blijven trouw aan Mussert. De W.A. streed, strijdt en blijft altijd strijden met Mussert voor volk en vaderland. (Slot volgt.) de directeuren van Avondschool en Handels avondschool. Er werden bloemen en geschenken aangebo den waarvoor dhr Edelman hartelijk dankte. Goes. P. A. V. te Hansweert deed aangifte van de vermissing van zijn rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd had gestaan op den Stations weg. Dhr J. Boesman, voorz. van de Haag- sche Ballonclub, hield Zaterdagmiddag in het Schuttershof een lezing voor de afd. Goes en omstr. van' de ver. „Philatelica". Spr. wees op de bijzondere attracties van 't verzamelen van luchtpost, waaraan in Zee land nog weinig gedaan wordt, terwijl de kos ten beduidend lager zijn dan die van het aan leggen van volledige zegel-verzamelingen. Spr. gaf allerlei wenken aan toekomstige luchtpost-verzamelaars en vertelde een en ander over speciale ballonvluchten en over de ontwikkeling van het luchtpostverkeer. Spr. adviseerde een clubje van luchtpostver zamelaars op te richten. Aan deze lezing was een kleine tentoon stelling verbonden. Zuid-Beveland. KLOETINGE. In deze gemeente komt in de laatste jaren weinig mond- en klauwzeer onder het rundvee voor. In 1942 was er slechts één geval. Thans deed de landbouwer W. A. alhier aangifte van deze ziekte onder zijn vee stapel. Dit is in 1943 in deze gemeente het tweede geval. KRUININGEN. De oud-gem. veldwachter J. van Kleunen, thans opperwachtmeester der marechaussee, en geruimen tijd waarnemend groepscommandant van de groep Kruiningen (Oost. Zuid-Beveland) is overgeplaatst naar 's-Heer Arendskerke. Walcheren. RITTHEM. Bij J. M. is dezer dafen een groot konijn gestolen. ST. LAURENS. In den toren van de Herv. kerk is door de zorg,van de kerkvoogdij een zuurstof cylinder aangebracht, zoodat de be woners in de omgeving weder de klok hooren slaan. Zeeuwsch-Vlaanderen. SLUIS. In één week tijds werden 2 rijwie len voor het café van S. Boogaard ontvreemd TERNEUZEN. Door den Inspecteur voor de prijsbeheersching werd in de manufacturen zaak van D., beslag gelegd op den geheelen goederenvoorraad wegens het achterhouden van goederen en werd verplichte verkoop op gelegd. DINSDAG 23 NOVEMBER 1043. Bedenkt de dingen, die Boven zijn, niet die op de aarde zijn. Col. 31 3. 'V—liua>»k«» mi Zon op 8.15, onder 16.37. Maan op 2.48, onder 15.19. Nieuwe maan 27 Nov., Ie kw. 4 Dec. Als mij somtijds mijn eigen kracht en 't zwaarste kruis in-valt, een snelle angst schiet door 't gedacht en 't bloed om 't hart bestalt (stolt). Maar als ik denk, wat kracht Uw kracht weleer, in zwakke menschen wrocht verkwik ik weer; En als ik vind hoe trouw Gij zijt en goed, Verstarkt de ziel zich weer met nieuwen moed. CAMPHUYZEN. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Steenderen en Bronkhorst (toez,), J. O, No- rel te Oudenboschte Benschop, J. H. Cirkel te Leerbroek; te Mijnsheerenland, F. Bloem hof, hulppred. te Wierlngerwerf. Aangenomen: naar Winsum-Baard, S. Postma te Ried: naar Valkenswaard-Aalst Th. C. Frederikse te Vorchten; naar Mun tendam, M. W. Hamer te Lobith. Bedankt: voor Tzum, D. J. Burgers- dijk te Harlingen; voor Rijssen, R. W. Steur te Oldebroek. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Valkenswaard, S. Wouda, hulppred. te Nieu- wendijk. HULPPREDIKERS. Ned. Her v. Kerk. Benoemd te Uithuizermeeden, F. T. Berk hout, theol. cand. Bedanktvoor Delfzijl, E. J. Loor, cand. te Hijkersmilde. Geref. Kerken. Benoemd te Olde- boorn (met standpl. Akkrum), G. K. Geerds, cand. te Veenwouden. AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. Ds P. W. Spruijt. gekomen va« Mijnsheerenland, deed intrede bij de Ned, Herv. Gem. te Arnhem met Jesaja 51:4, na door Ds Bouman met Hand. 189—10 beves tigd te zijn. Cand. R. C. H. Verhoeff is door Ds S. W. de Vries van Nieuw-Leusen bevestigd bij de Ned. Herv. Gem. te Muider- berg. Bevestigingstekst Matth. 93638. In- treetekst 2 Cor. 4:7. Ds J. H. Koster, ge- komen van Montfoort, deed met 1 Cor. 22 intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Maartens dijk (U.). Bevestiger was Ds Japchen te Waarder. Na bevestigd te zijn door Ds G. H. de Jonge deed Ds D. de Jonge intrede bij de Vrije Evang. Gem. te Zwolle. Bevestigings tekst Jeremia 1: 49. Intreetekst 1 Tim. 1: 15. Ds H. Boswijk, voorheen geestelijk ver zorger van Bloemendaal te Loosduinen, werd door Ds J. F. Colenbrander te Vriezenveen met Col. 129 bevestigd bij de Geref. Kerk te Elburg. Intreetekst Hand. 104045. Cand, W. C. P. den Boer werd door Ds M. den Boer van Oudeschoot bevestigd bij de Geref. Kerk te Den Bommel. Bevestigings tekst Jona 3:15. Intreetekst 2 Cor. 5:20. Ds H. C. Briët nam wegens bekomen emeritaat afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Utrecht. Tekst Matth. 6:10. KORTE BERICHTEN. Onder leiding van Ds W. Roos van Schiedam is te Borne een oud-Geref. Gem. geïnstitueerd. Het Prov. Kerkbestuur van Z.-Holland der Ned. Herv. Kerk heeft goedkeuring ver leend aan het besluit van het classicaal be stuur tot vestiging, met ingang van 1 Nov. 1943 van een 6e pred.pl. te Delft en van een 23e pred.pl. te 's-Gravenhage. Dr S. P. Dee, Geref. ziekenhuispred. te Rotterdam, herdenkt Woensdag a.s. zijn 25- jarige Evangeliebediening. Benoemd tot voorg. van de afd. Weesp van den Ned. Prot. Bond, Ds A. v. Wijk, em. pred. der Ned. Herv. Gem. van Zaan dam. RITTHEM. Het was Zondag voor de Herv. Gem. een blijde dag. Na een korte vacature van ruim 2 maanden kreeg zij weer een eigen herder en leeraar. Des voorm. werd de cand. F. H. Breukel- man bevestigd door Dr G. C. van Niftrik van Rijnsburg. Zijn tekst was Rom. 114. Na de bevestiging zong de gemeente haar nieuwen predikant toe Psalm 134:3. Aan de handoplegging nam behalve de bevestiger deel Ds L. C. Spijkerboer te Souburg. Des namiddags hield Ds Breukelman zijn intrede naar aanleiding van Matth. 935—38. Na de prediking sprak Ds Breukelman tot zijn bevestiger Ds van Niftrik, den consulent Ds Spijkerboer, den kerkeraad, de kerkvoog dij, den organist, den koster, de aanwezige collega's uit den ring, den burgemeester en de geheele gemeente. Ds Spijkerboer sprak den nieuwen predikant toe namens den ker keraad, namens den ring Vlissingen en als consulent en collega. Nog werd hij toege sproken door zijn bevestiger Ds G. C. van Niftrik. Voor beide diensten was veel belang stelling, ook van buiten de gemeente. HOEK. Voor de Herv. Gem. was het Zon dag een bijzondere dag. Cand. A. J. Krom hout werd in den morgendienst in den Dienst des Woords bevestigd door Ds Altena van Groningen met een predikatie over Hebr. 113. Na den dienst zong de gemeente den jeugdigen dienaar toe de zegenbede uit Ps 134 Aan de handoplegging werd met den be vestiger deelgenomen door Ds Sickesz van Terneuzen. Des middags verbond Ds Kromhout zich aan de gemeente van Hoek met de tekst woorden uit Hand. 1042 en 43. Na den dienst werd hij toegesproken namens de Kerkvoogden door Mr J. A. v. Tienhoven, namens den Ring door Ds Sickesz van Ter- neuzen en namens kerkeraad en gemeente door ouderling D. J. Jansen. Beide malen was het kerkgebouw stampvol. HE INKENS Z ANDGekozen tot ouderling der Geref. Kerk (vao.-O. van Baaien), dhr O. Westveer en tot-diaken (vao.-M. C. de Leeuw), dhr S. van Vessem. ST. LAURENS. Tot ouderling der Geref. kerk alhier is gekozen de heer J. Koole Mz. en tot diaken de heer A. van den Broeke. VEERE. Gekozen tot ouderling in de Geref. kerk dhr F. v. d. Wey en tot diaken dhr J. Bakker Jr. MELISKERKE. Gekozen tot ouderling in de Geref. kerk in plaats van den heer G. Vlieger dhr C. Davidse en tot diaken in plaats van den heer A. J. Huisman dhr Jac. Kodde. KAPELLE. Te 's-Gravenhage slaagde voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1