MAANDAG 22 NOVEMBER 1943 58e Jaargang, No. 45 BINNENLAND FEUILLETON UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no, 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128. Dlr.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. 80VJET-A AN VALLEN AFGESLAGEN HEVIGE GEVECHTEN BIJ KERTSJ, AAN DE DNJEPR-LINIE EN JEN W. VAN KIEV. - IN ITALIË DUITSCHE TROEPEN ACHTER DE SANGRO TERUGGEBRACHT. - BOMMEN OP W.-DUITSCHLAND EN IN LONDEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ten N.O. van K e r t s j poogde de vijand opnieuw zijn bruggehoofd te vergrooten. Hij werd in hevige gevechten, waarbij 18 pant serwagens werden kapotgeschoten, afgesla gen en leed zware verliezen door ons doel matig artillerievuur en herhaalde aanvallen van de luchtmacht. Op het bruggehoofd Nikopol, ten Z. van Dnjeprpropetrowsken ten N. van Kriwoi Rog gingen de bolsje wisten gisteren met talrijke formaties infan terie en pantserwagens, die door sterke lucht strijdkrachten werden gesteund, tot den aan val over. Door taaie en op verbitterde wijze gevoerde afweergevechten en door krachtige tegenaanvallen verijdelden onze troepen alle vijandelijke doorbraakpogingen en schoten 247 pantserwagens kapot. 107 daarvan wer den alleen in den sector van een legercorps vernietigd. De Duitsche tegenaanval ten W. van Kief maakt ondanks hardnekkigeti vijan- deiijken tegenstand nieuwe vorderingen. In het onoverzichtelijke terrein van een penetratiegebied ten W. van Gomel duren de hevige gevechten onverminderd voort. Ten N. van Gomel werd een ingesloten vij andelijke gevechtsgroep vernietigd. Ten W. van Smolensk verflauwde de geicchtsactie merkbaar. Vrij zwakke vijan delijke aanvallen hier zoowel als ten Z. en ten N. van Newel bleven zonder succes. Ten Z. van het Ladogameer werden talrijke aanvallen van den vijand gedeeltelijk in tegenaanval afgeweerd. InZuid-Italië verliep de dag, afge zien van wederzijdsche actie van artillerie en verkenningstroepen over het algemeen kalm. Slechts op een plaats in den O. sector van het front kwam het tot levendiger gevechten om de stellingen van Duitsche voorposten. Onze beveiligingen werden achter de rivier deSa ngro teruggebracht, nadat zij den met sterk in de meerderheid zijnde strijd krachten veelvuldig aanvallenden vijand ge voelige verliezen hadden toegebracht. Nachtelijke bomaanvallen door Duitsche vliegtuigen op doelen inZuid-Enge- 1 a n d veroorzaakten talrijke branden, onder andere ook in het stedelijke gebied van Londen. Goering in het Ruhrgebied. (D.N.B.) Rijksmaarschalk Goering heeft dezer dagen ten tweeden male vertoefd in het Ruhrgebied, waar hij een bezoek bracht aan verscheidene mijnen en zich in de eerste plaats door de mijnwerkers op de hoogte liet stellen over de arbeids- en levensomstandigheden van hen en hun gezinnen. In een mijn hield de Rijksmaarschalk voor de verzamelde mijnwerkers een toespraak, waarin hij hun zijn dank betuigde voor hun trouwen en toegewijden arbeid. De Rijksmaar schalk verzekerde, dat ook de dag dichterbij komt, waarop de bijzondere lasten, die de luchtterreur de bevolking op de schouders legt, van haar zal worden weggenomen. De vergel ding zal komen. Bulgaarsche volk gaat zwaren tijd tegemoet. (D.N.B.) De Bulgaarsche Ministerpresident Bosjilof heeft den voorzitter van de vereeni- ging van Bulgaarsche reserve-officieren, den gepensioneerden kolonel Slawekof Wassilef ontvangen, alsmede het voltallige centrale be stuur der reserve-officieren, die hem een reso lutie overhandigden voor den opbouw van een nationaal front. De resolutie luidt als volgt: 1. Aan de regeering wordt voorgesteld het Bulgaarsche volk voor te bereiden op de zware belastingproeven, die het te wachten staan en het duidelijk en ondubbelzinnig te wijzen op zijn plichten, die het ook ten koste van de zwaarste ofers moet vervullen. Hiertoe moet de regeering door moedige stappen den kort- sten weg vinden tot het vereenigen van alle geesten en harten van alle Bulgaren. 2. Aan de regeering wordt voorgesteld, de doeltreffendste en scherpste maatregelen te ne men tegen alle landverraders, onafhankelijk van hun politieke en maatschappelijke positie van vroeger of thans. Hiervoor is het noodlg, dat allereerst Sofia wordt bevrijd van al die elementen, die reeds sedert lang probeeren den strijdgeest der Bulgaren te ondermijnen en te verzwakken. De strijd bij Finschhafen. (D.N.B.) Domei meldt: „Formaties der luchtmacht van het Japansche leger op Nieuw- Guinea hebben tijdens een aanval op den sec tor Finschhafen in den namiddag van den 19en November vier vijandelijke oorlogsschepen in den grond geboord en zwaar beschadigd. Tijdens het luchtgevecht hebben Japanners van vijftien vijandelijke jagers, die poogden tusschenbeide te komen, er twaalf neergescho ten. Alle Japansche vliegtuigen zijn onbescha digd op hun steunpunt teruggekeerd." De grootste luchtslag in den Groot-Oost- Aziatischen oorlog heeft gewoed op 2 No vember in het gebied van Rabaul, toen Japan sche marineluchtstrijdkrachten en vlootforma- ties van een formatie van in totaal 230 tot 240 Amerikaansche vliegtuigen 200 machines neer schoten. Korte Berichten. (D.N.B.) Formaties vijandelijke vliegtui gen drongen Vrijdag tot aan de Duitsche Westgrens en des nachts tot in West-Duitsch- land door. Door bommen ontstonden schade en verliezen. Zeven vijandelijke vliegtuigen werden hierbij neergeschoten, twee andere werden bovcu den Atlantischen Oceaan neer gehaald, Duitsche vliegtuigen vielen Vrijdagnacht op nieuw afzonderlijke doelen in Londen aan. EXTRA ZEEP EN WASCHPOEDER VOOR VJJILEN ARBEID. Met ingang van 1 Dec. a.s. komen personen, die r.rr. vuilen arbeid verrichten, voor een tijdvak van twee maanden in aanmerking voor extra-rantsoen bonnen eenheidszeep en waschpoeder. Zij dienen zich in de week van 21 t/m 27 Nov. a.s. tot den plaatselijken distributiedienst te wenden, ten einde een aanvraagformulier MD 233-71 af te halen. Dit aanvraagformu lier dienen zij in de week van 28 Nov. tot en met 4 Dec. a.s. wederom in te leveren. Be langhebbenden worden voorts verwezen naar de publicatie van den plaatselijken distribu tiedienst. NED. KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA. Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent de krijgsgevangenen be neden den rang van officier, beginnende met de letter W tot en met de letter Z. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vo renbedoelde krijgsgevangenen, gelievén zich te wenden tot het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Korte Voorhout 14, Den Haag, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. EEN CENTRAAL ZIEKENFONDS VOOR VAREND PERSONEEL. Ten be hoeve van het varend personeel bij de bin nenvaart heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, in afwach ting van een nadere wettelijke voorziening, een nieuwe regeling doen samenstellen, die de ziekenfondsverzekering ten behoeve van deze groep werknemers belangrijk vergemak kelijkt. Het ligt namelijk in de bedoeling het Alg. Ned. onderling ziekenfonds te Utrecht, onder uitsluiting van alle overige ziekenfondsen, met ingang van 2 Jan. 1944 te belasten met de geneeskundige verzorging van verplicht verzekerde arbeiders, die deel uitmaken van de bemanning van een binnenvaartuig en in den regel hun werkelijk verblijf aan boord van dat vaartuig hebben. DE KUNST IN DIENST VAN HET FRONT. Men meldt ons: Met de W. A.- Frontzorgactie 19431944, die haar voorstel lingen geeft ter ondersteuning van de zorg voor de Ned. vrijwilligers, wordt de kunst in dienst van het front gesteld. Reeds hebben opera-gezelschappen en een balletgroep haar medewerking verleend en thans zal ook het eerste groote concert wor den uitgevoerd. Vandaag zal te Den Haag een concert worden gegeven door het Resi dentie-orkest o.l.v. Toon Verheij, met als solist de bekende violist Adolphe Poth. On getwijfeld zullen meer van dergelijke uitvoe ringen kunnen worden gegeven. „DE VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. 111.) o— Zoo spreken zij door. Wéér wint de in vloed vanLemarque het: Jochem raakt meer en meer verzoend met het denkbeeld, dat zijn vriend voor goed op aarde zijn oogen zal sluiten. Zijn taak is afgeloopen. Hij heeft het leven geleefd, zooals God dat met hem voor heeft gehad. En waarom zou hij zijn vriend de eeuwige rust misgunnen? Sterker nog: er komen momenten, waar in Jochem begeert, óók ontbonden te zijn. Hij heeft nu zijn vrijheid. Maar wat wacht hem, als hij straks in Duitschland, in Silezië is terug gekeerd? Men acht hem daar na tuurlijk dood. Men zal hem nauwelijks her kennen. Hoevelen van de zijnen zal hij nog in leven vinden? Als hij Lize mocht ontmoe ten als de vrouw van een ander, hij verwacht dat en hij kan het billijken, zal zijn hart dan niet vanéén scheuren van pijn? En wat moet hij gaan uitvoeren? Is hij nog wel in staat tot werken na al de ellende, die hij negen jaar lang heeft ondervonden? Wel voelt hij zich met den dag sterker worden, maar hij is nog lang de oude niet, wordt dat vermoe delijk nooit. Zal hij wel ooit zijn brood kun nen verdienen? Hij is Persij dankbaar ge weest, en is dat nóg, voor zijn bevrijding, maar zou het niet beter geweest zijn, als hij daarginds gebleven was? Niemand verwacht hem meer terug. Wie weet, welke gevoelens hij bij Lize zal opwekken, als die, de vrouw van een ander, hem ontmoeten mocht. Hij is afgestorven van Liegnitz-en de zijnen. De vreugde over zijn bevrijding wordt wel eens getemperd door al deze overwegingen. In brokstukken deelt hij zijn gevoelens aan Lemarqpe mede, die hem bestraft. „Het lijkt wel, alsof je nóg meent tot de verdoemden te behooren. Je bent vrij ge maakt door het bloed van Jezus Christus. En je bent ook vrij man. Met jou heeft God ook een bedoeling, we weten niet welke. Ik weet alleen, dat Hij mij gaat opnemen in Zijn heerlijk. Jij hebt nog een taak te vervullen, voor zoover wij dat kunnen zien. Je moet mijn ouders op de hoogte gaan brengen. Je moet naar Hamburg, de familie van Barn- stein opzoeken, dat hebben we hem beloofd. En dan moet je naar huis. Je zult straks wel weer kunnen werken. Misschien kom je voor moeilijkheden ten staan, maar God zal je er doorheen helpen. Jezus heeft gezégd: Mijn last is licht en Mijn juk is zacht. Hebben wij dat zélf niet ondervonden, Jochem, daar ginds? En wou jij het nu weer beter weten dan God?" Dan zwijgt Jochem, beschaamd. Hij moet de juistheid van Lemaques woorden erkennen. Zijn redeneering is grof ondankbaar. Het is de laatste maal geweest, dat Arthur een vrij geregeld gesprek heeft kunnen voe ren. (Wordt vervolgd.) OPBRENGST P.T.T. De opbrengsten van het Staatsbedrijf der P.T.T. bedroegen in September 1943 f 12.250.263, d.i. i 1.662.407 meer dan in 1942. Van 1 Jan.—1 Oct. 1943 werd geïnd f 103.699.484, d.i. f 12,095.807 meer dan in 1942. In December extra verstrekking van olie, stroop en suikerwerk. De verbouw van oliehoudende zaden, voor namelijk koolzaad, heeft dit jaar tot een goed resultaat geleid. In dit verband is een woord van erkentelijkheid jegens de verbouwers van oliehoudende gewassen op zijn plaats. Het beoogde doel is bereikt en dank zij den geslaagden verbouw beschikt ons land thans over eigen grondstoffen voor de mar" ine. Zelfs heeft het resultaat van den .-.ooizaad- verbouw het mogelijk gemaakt op enkele pun ten een aanvulling van het toch altijd gering te noemen vetrantsoen tot stand te brengen. Zoo is niet alleen reeds sedert eenigen tijd het rantsoen der kinderen iets beter aange past aan de behoefte, er wordt ook meer vet gegeven voor het eten van de centrale en de z.g. fabriekskeukens. Dat de uit koolzaad ver kregen grondstoffen al eenigen tijd in de mar garine worden verwerkt mag verondersteld worden bekend te zijn. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd kan bovendien aankondigen, dat het mogelijk is gebleken dezen winter een extra-verstrekking vet in den vorm van raap olie uit te geven. Ter gelegenheid van Kerstmis en de Oude jaarsviering zal een hoeveelheid van 180 gram, d.i. een kwart flesch olie, over eenkomende met de vetwaarde van on geveer 225 gram boter, beschikbaar worden gesteld per hoofd der bevolking, ongeacht leeftijd. Zij, die over toeslag- kaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid beschikken, zullen in aanmerking komen voor 360 gram olie. De tegenwoordige voorraadpositie laat helaas een algemeene verhooging van het vetrantsoen niet toe. Het heeft verder in de bedoeling gelegen voor het oud vaderlandsche feest van Sinter klaas een pond stroop en een ons "uikerwerk extra per persoon beschikbaar te stellen. De beslissing kon evenwel pas zeer recent geno men worden, gezien het directe verband tus- schen deze aangelegenheid en onze suikerpo sitie. Daardoor is het jammer genoeg te laat geworden om de verstrekking nog voor Sin terklaas te regelen. Toch zal er voor gezorgd worden, dat een en ander zoo spoedig mogelijk zijn beslag zal krijgen, om op korten termijn na Sinterklaas tot de aflevering van de extra stroop en het suikerwerk te kunnen overgaan. De olie zal omstreeks Kerstmis beschikbaar kunnen komen. In verband met het bovenstaande moet men gedurende het tijdvak van 22 tot en met 27 November bon „algemeen 706" ter verkrijging van het extra rantsoen van 500 gram stroop en bon „algemeen 707" ter verkrijging van het extra rant soen van 100 gram suikerwerken bij zijn winkelier vóór inleveren. Ter verkrijging van het extra rant soen van 180 gr. slaolie (raapolie) moet men bon „algemeen 708" en de bonnen „reserve m 73" en „reserve m 69" (res pectievelijk van de bonkaarten voor zwa ren en zeer zwaren arbeid) in hetzelfde tijdvak vóór inleveren. De aflevering van deze artikelen door den winkelier kan eerst op 12 December een aanvang nemen. men Voor deze artikelen zal geen aparte afleve ringsbon worden aangewezen, zoodat de han delaren voor de bonnen „algemeen 706, 707, 708" en „reserve m-73 en reserve m-69" des- gewenscht ontvangstbewijzen dienen af te geven. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat men zijn bonnen slechts kan in leveren bij zijn gebruikelijken winkelier. Schippers, woonwagenbewoners e.d. kunnen de bonnen „algemeen 706, 707, 708" en „reser ve m-73 en m-69" tot 4 December a.s. bij den plaatselijken distributiedienst tegen rantsoen bonnen inwisselen. Personen, die binnenkort moeten evacueeren en dus kunnen verwachten, dat zij zich in het tijdvak van 12 tot en met 25 December a.s, in een andere gemeente zul- n bevinden, dan waar zij thans woonachtig zijn, worden hiertoe tot 4 December even eens in de gelegenheid gesteld. Denkt u aan de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm? Geen bouillon meer bij de slagers. Blijkens het „Voedselvoorzieningsblad" is bij verordening van het bedrijfschap voor vee en vleesch het aftrekken van beenderen, met het doel dit aftreksel aan derden te ver- koopen, verboden. Hierdoor wordt een ver bod gesteld op het bereiden en afleveren van bouillon. De slagers dienen aan hun iklanten de beenderen, waarop zij volgens de door hen geleverde distributiebescheiden recht hebben, af te leveren en mogen deze niet meer ach terhouden, teneinde hiervan bouillon te trekken. Teneinde de klanten in de gelegenheid te stellen, zelf na te gaan op welke hoeveelheid beenderen zij recht hebben, is aan de sla gers thans'voorgeschreven, dat zij in het ver volg aan hun afnemers bij elk aangekocht rantsoen vleesch een bewijsje moeten ver strekken (voorzien van den firmanaam van den slager) waarop is vermeld, dat de afne mer het recht heeft binnen een bepaald tijd vak een hoeveelheid beenderen aan te koo- pen, overeenkomstig de hoeveelheid geleverd vleesch. Dit tijdvak stelle de slager vast in overleg met den klant, en wel zoo, dat voor komen wordt, dat de slager daarvoor geen been ter beschikking zou hebben. Een loop tijd langer dan acht weken is daarom in het algemeen zeker niet aanbevelenswaardig. An derzijds kan van den slager het afgeven van te kleine hoeveelheden been niet worden ver langd. Een hoeveelheid van 250 gram moet de slager, indien de klant zulks verlangt, evenwel afleveren, en indien een bepaalde klant in verband met den looptijd der bonnen niet in staat zou zijn zich een zoodanig aan tal bonnen te verschaffen, dat hij recht heeft op 250 gram been, zou ook een kleinere hoe veelheid afgegeven moeten worden. Het bovenstaande geldt niet ten aanzien van vleeschwaren. Bij aankoop van vleesch- waren behoeven geen beenderen of beender- bonnen te worden verstrekt. Knoesten en mergpijpen mogen slecht» stukgehakt en ge zamenlijk met andere soepbeenderen wor den verkocht. Het aftrekken van beenderen zal slechts zijn toegestaan, indien men in het bezit is van een speciaal daartoe verleende vergun ning van het bedrijfschap. Oude rantsoenbonnen ongeldig. De aandacht wordt er nogmaals op geves tigd, dat alle rantsoenbonnen van oud mo del, behalve de wisselbonnen voor 1/4 rant soen brood, 1/4 rantsoen vleesch, 1/4 rant soen kaas, 1/7 rantsoen melk, 1/7 rantsoen taptemelk en 1/50 rantsoen boter, na 27 Nov. a.s. ongeldig zijn. Na 27 Nov. zijn uitsluitend de rantsoenbonnen van het nieuwe model (dat zijn dus de in de kleuren groen en bruin uitgevoerde bonnen) geldig. Verduisteren: Van 21 t/m 27 November 1943. 's Avonds van 16.45, 's Morgens tot 8 uur. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 7 t/m. 13 November 1943 kwamen er in ons land 2809 (2667) gevallen van be smettelijke ziekten voor, waarvan 1935 (1893) diphtherie, 680 (584) roodvonk, 83 (80) dysen terie en 77 (65) kinderverlamming. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Zeeland had 40 (53) gevallen, en wel 34 diphtherie, n.l. 8 te Axel, 4 te Zierikzee, 3 te St. Annaland, Borssele en Kapelle, 2 te Groede, Middelburg en Tholen en 1 te Dom burg, Haamstede, Kattendijke, Kloetinge, Kruiningen, St. Maartensdijk en Zaamslag en 6 roodvonk, n.l. 2 te Middelburg en 1 te Elle- woutsdijk, Oost- en West-Souburg, Wol- phaartsdijk en IJzendijke. TEXTIELSMOKKEL BEGONNEN. Pas zijn de maatregelen tot beperking der textieldistributie afgekondigd, of de contro lediensten langs onze Zuidgrens hebben de eerste symptomen van een nieuwe hausse waargenomen. Ondergoederen, kousen, sok ken, overhemden etc. komen reeds in vrij grooten getale tegen ongehoorde woeker prijzen over de grens uit België. Middelburg. Mej. C. K. vervoerde op haar fiets een persoon boven de 10 jaar en kreeg daarvoor een politioneele waarschuwing. Goes. De politie maakte proces-verbaal op tegen C. M. V., die 's avonds zijn fiets onbeheerd liet staan. Mej. G. J. V. uit Kloetinge deed aangifte, dat haar fiets, die ze in een rijwiel- hok achter het postkantoor gezet had, gesto len is. Zuid-Beveland. KAPELLE. De marechaussee maakte pro ces-verbaal op tegen B. L. alhier, die een I partij appels van 875 kg tegen te hoogen l prijs verkocht had. MAANDAG 22 NOVEMBER 1043. Indien gij met Christus den elementen der wereld afgestorven zijt, waartoe zoudt gij u, alsof gij in de wereld leefdet, de geboden laten opleggen: raak niet, smaak niet, roer niet aan? Dat alles zijn dingen, die door het gebruik te loor gaan, zooals het gaat met voorschriften en leeringen van menschen. Col. 22022. Zon op 8.13, onder 16.39. Maan op 1.40, onder 14.58, Nieuwe m. 27 Nov., Ie kw. 4 Dec. Ons verliezen in jammerklachten en wee klagen over den slechten tijd, over de moei lijkheden op allerlei gebied, is verkeerd. Zal er vastheid zijn in onzen gang door het leven van vandaag, dan moet het geloof in God en in Jezus Christus ons die vastheid geven. Een Christen moet in dezen tijd aan an deren het voorbeeld geven van blijmoedige vastheid in het geloof, dat God alle dingen regeert en bestuurt. En niemand zal Hem de teugels ontrukken 1 NED. HERV. KERK. Beroepen: te Zijderveld (toez.), L. P. Sterk, cand. te Nieu- werkerk a. d. IJssel. Bedankt: voor Wierden (toez.), A. Vroegindewey te Loon op Zand. PREEKBEURTEN VOOR DEN DANKDAG. Goes (Geref. kerk), 10 cand. Kuiper, 3 ds Booij. Kruiningen (Geref. Gem.), 9, 12.45 en 3.45 dhr Aangeenbrug te Leerdam. Wemeldinge (Geref. Gem.), 10 en 2 ds v. Stuyvenberg. Een oproep tot het Nederlandsohe volk. De kerken hebben een oproep tot het Ne- derlandsche volk gericht, waaraan wij het volgende bntleenen De Christelijke Kerk in Nederland richt zich bij dezen tot het gansche Nederland- sche volk met den oproep het in der tijden nood bij den Heere en Zijn Woord te zoe ken. Zij wekt ons volk op iti te zien, dat in alles wat ons thans wedervaart, de lleere het woord tot ons richt,' ons onze zonden en afdwalingen voorhoudt. Ze legt aan allen de vragen voor; Is het wel zoo vreemd, dat de tegenwoor dige verschrikking over ons is gekomen? Hebben we het als volk in zijn geheel dan wel bij den Heere en Zijn Woord gezocht, den God van onzen Doop wel gediend? Zijn niet velen afgeweekt van de Kerk van Jezus Christus, waar de woorden des eeuwigen levens worden verkondigd? Was er niet allerwege afwijking van des Heeren geboden? Leefden we niet in vele opzichten naar het goeddunken van eigen hart? Was er geen schromelijke verwaarloozing van het gezinsleven? Leefden we niet veelal voor het stoffelijke alleen, zoodat we opgingen in lust en genot, des Zondags en in de week? Móest het er dan niet van komen, dat de slagen des Heeren op ons neerkwamen? En beseffen we thans wel en leven we er wel bij, dat de Heere in wat ons nu over komt, met ons volk iets voorheeft? Ver staan we wel, hoe we thans door de harde taal der schrikbarende werkelijkheid worden opgeroepen de redding voor leven en ster ven te zoeken bij Hem, Die in Jezus Christus onze genadige Vader wil zijn? Hoe vreeselijk zou het zijn, zoo deze tij den tot gevolg zouden hebben geestelijke in zinking en zedelijke verminking van ons volk, indien tot ons zou moeten worden gezegd, Gij hebt hen geslagen, iqaar zij hebben geen pijn gevoeld. De Heere wil, dat we ons als volk zullen verootmoedigen onder Zijn slaande hand, on ze afdwalingen zullen erkennen en belijden, ons tot Hem zullen bekeeren in gehoorzaam heid aan Zijn Woord. De Christelijke Kerk zou dan ook haar roeping verwaarloozen, als zij niet heel het Nederlandsche volk zou oproepen zfch weer tot den Heere te wenden. Zij verkondigt al len: God is in Jezus Christus een God van genade. Hij vergeeft gaarne. Heel het Evan gelie is één belofte van redding voor allen, die het zoeken bij den Heere Jezus, bij Hem, Die door Zijn kruisdood uit allen nood ver lost heeft en verlost en verlossen zal. De eenige uitkomst voor de wereld is Jezus Christus, Die Zijn bloed heeft gestort voor het heil der wereld, voor haar verzoening met God. 's-HEER ARENDSKERKE. Bij J. T. al hier werd door de marechaussee 130 kg gerst die hij onbevoegd in voorraad had, in beslag genomen. LEWEDORP. Bij den arbeider F. van G. alhier werden Dinsdagnacht vijf van zijn mooiste konijnen gestolen. Noord-Beveland. COLIJNSPLAAT. Alhier is brand ontstaan in de kapitale boerderij van dhr P. v. Dijke. De schuur met voorraden hooi en granen werd geheel een prooi der vlammen. Door 't snelle optreden van den knecht Bakker kon den alle paarden gered worden. Ook kon men het overige vee tijdig in veiligheid brengen. De brandweren van Colijnsplaat, Kortgene en Kats wisten het woonhuis te behouden. (D. v. N.-Br. en Z.) Recu van gestolen fiets in geslikt. Dezer dagen werd te Roermond een rijwiel gestolen. De gedupeerde deed aan gifte bij de politie en besloot vervolgens zelf op onderzoek uit te gaan. Hij had daarbij spoedig succes want hij ontdekte zijn karretje op het station. De politie werd er bij gehaald en deze besloot een oogje in het zeil te houden. Toen even later een persoon op kwam dagen, die meer dan gewone belangstelling voor het rijwiel aan den dag legde, greep de politie in. De man, die dit bemerkte, slikte echter direct het recu van het rijwiel in en meende op die Vnanier zijn straf te kunnen ontloopen. Dat ging echter niet door. Hij werd meegenomen naar het bureau, waar hij nader aan den tand werd gevoeld. Het bleek toen, dat men met zijn aanhouding een goede vangst had gedaan. Zoo bleek hij nog een koffer onder zijn berus ting te hebben, die van spoorwegdiefstaf af komstig was. Voorts had hij nog een rijwiel- requ op zak eveneens van een gestolen rijwiel, verder verschillende waardepapieren, afkom stig van diefstal en instrumenten om rijwiel- sloten te forceeren. (Hdbl.) Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S. en den Landstorm Nederland. Het S.B.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen ten einde gekeurd te won den voor de Waffen-S.S. en den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen ver strekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur opleiding, extra levens middelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bjj den Landstorm Nederand of bjj Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche b.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Bjj onze Vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. G.F.IVH/P m het S.S.- Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka rakter, gedrag, prestatie! 23.11.43, 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 24.11.43, 9-14.00 uur, Amers foort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.11.43, 9-14.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1