WOENSDAG 17 NOVEMBER 1943 - 58e Jaargang, No* 41 CHRISTEL IV K D A O B L A D VOOR ZEELAND diverse sowjetaanvallen ge strand. - hevige strijd bij den dnjepri gomel en smolensk. - weinig nieuws van het zuid- italiaansche front. - gevech ten op leros duren voort. - de toestand in den libanon. FEUILLETON BINNENLAND UIT DË PROVINCIE DAGKALENDER woensdag 17 november 1943. VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Bcekh. J. J. FANOY, N. Burg 2628 en Noordweg 1SS. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertsntiechef)B. P. DAYIDSE, Goes. Het opperbevel van dei Duitsche weer macht maakt bekend: In de groote bochtvandén D n'j e p r liep de vijand ten Z.W. van Dnjepropetrowsken ten N. van Kriwoi Rog opnieuw met sterke strijd krachten storm op ons front. Zijn aanvallen strandden op den verbitterden tegenstand van onze divisies, die steeds weer vastbera den tegenaanvallen ondernamen en daarbij een tijdelijk doorgebroken vijandelijke groep vernietigden. In den sector van een enkele divisie werden al 71 vijandelijke pantserwa gens stukgeschoten. Op de vijandelijke bruggenhoofden ten N.- W. van Krementsjoegen ten N.W. van Tsjerkassy heerschte gisteren een levendige gevechtsactiviteit. In het gevechtsgebied van S j i t o m i r werden in eigen tegenaanvallen verscheidene veldstellingen der bolsjewisten doorbroken, talrijke zware wapenen buitgemaakt en een ingesloten vijandelijke gevechtsgroep vernie tigd. Hevige vijandelijke tegenaanvallen tnis- lükten. In weerwil van het ongunstige weer steunde de luchtmacht door steeds weer her haalde vastberaden aanvallen de gevechten der daar opereerende formaties van leger en Waffen SS op buitengewoon doeltreffende wijze. Ten Z.W. en ten N.O. van Gomel wer den nieuwe, door slagvliegtuigen en pantser wagens ondersteunde Sovjetaanvallen afge slagen of opgevangen. Ten W. van Smo lensk bleef de vijand met talrijke infante riedivisies en sterke pantserstrijdkrachten aanvallen. Hij werd in het geconcentreerde afweervuur van alle wapenen afgeslagen en leed daarbij zware, bloedige verliezen. Aan dit afweersucces had de Duitsche artillerie, die door haar beweeglijke vuur gereedstaan de vijandelijke troepen uiteensloeg en pene traties afgrendelde, een bijzonder aandeel. Ten N.W. van Smolensk en in het gebied van Newel worden hevige plaatselijke ge vechten gemeld. In de laatste twee dagen zijn aan het Oos telijke front 481 Sovjet pantserwagens ver nietigd. In de zware gevechten der laatste weken heeft zich in het gevechtsgebied van Kiew de Thiiringsche 7de pantserdivisie on der bevel van generaal-majoor Von Man- teuffel en op de Krim de Frankisch-Sudeten- duitsche 98-ste divisie infanterie onder be vel van luit.-generaal Garels bijzonder onder scheiden. Van het Zuid-I. taliaansche front wordt behalve wederzijdsche artille rie- en verkenningsbedrijvigheid slechts een vergeefsche aanval van Amerikaansche strijd krachten op een hoogte ten N. van Mignano gemeld. Op het eiland L e r o s duren de gevechten tusschen onze landingsstrijdkrachten en de vijandelijke bezetting nog voort. Kustbewa kingsstrijdkrachten der marine hebben in de Egeïsche Zee wederom een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. Bij aanvallen op Duitsche vliegvelden in Z u i d-G rieken- 1 a n d zijn gisteren 16 Amerikaansche bom menwerpers neergeschoten. Britsche stoorvliegtuigen lieten in den af- geloopen nacht eenige bommen opW es t- Duitschland vallen. Bij zwakke vijan delijke luchtactie boven het bezette gebied in het Westen werden 6 Britsch-Amerikaan- sche vliegtuigen neergeschoten. Een sterke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht de havenstad Plymouth met goed gevolg aangevallen. De strijd aan het Oostelijke front. (ANP). Hoewel de Sovjet-Russische op- marsch van den sector Kiew uit in Weste lijke en Zuid-Westelijke richting verschillen de stelden bedreigt, heeft het roode leger een betrekkelijk groot risico op zich genomen, daar het oprukt in een betrekkelijk smalle bres in de Duitsche linies. Teneinde deze bres te verbreeden trachten zij thans met een sterke overmacht verder naar het Zuiden op te rukken en wel ten N. van Kriwoi Rog en ten Z.W. van Dnjepropetrqwsk. Welis waar slaagden zij erin de Duitsche linies bin nen te dringen, doch hun aanvallen hebben 109.) „DE VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. Het lijkt er wel op. Want hij ziet al te goed, dat Lemarque niet opfleurt. Het voed sel^ smaakt hem blijkbaar niet, al eet hij wel. Hij wandelt niet zoo nu en dan opgewekt over het dek. Je zou zeggen: hij ligt lang zaam te sterven. Het kost Jochem moeite om niet te huilen van oprechte smart. Dat ziet Lemarque dan. Die ligt' daar zoo eenswillend met de leiding, die God met hem voor heeft. Hij behoeft niet getroost te wor den, hij troost zélf. „Wees over mij niet bekommerd, Weis- haupt. Als ik onderweg sterven moet en dat voorvoel ik dan is het goed. Met één slag is dan ook aan dit lijdén een einde ge komen. Je kunt, als zij nog in leven zijn, aan mijn vader en moeder gaan zeggen, hoe het met mij gegaan is en dat wij elkaar eenmaal zullen wederzien". „Maar zou je dan liever niet thuis willen komen?" vraagt Jochem, die wel beter weet. Hij kan deze tragiek niet verwerken. Dit lijkt hem van God onrechtvaardig gezien. „Wat God doet, is alleen goed, Jochem. Heb je vanmorgen goed geluisterd? „Gods weg is in het heiligdom" werd er gelezen. Zóó is het. We moeten den vinger op den zich tot dusver niet verder kunnen ontwik kelen. Door de voortdurende verlegging van het zwaartepunt der aanvallen Is het, naar van Duitsche zijde verklaard wordt, niet altijd te vermijden, dat de bolsjewisten de Duitsche linies hier of daar binnendringen, daar het lange front betrekkelijk dun met troepen is bezet en het altijd eenigen tijd duurt voor de reserves op de bedreigde plaats zijn aange komen. Meestentijds slaagt men er in, den stoot snel op te vangen en tot een doorbraak der bolsjewisten is het, naar men steeds weer, te Berlijn doet uitkomen, nog geen enkele maal in den loop van het Sovjet-Russische zomeroffensief gekomen. Dé onlusten in den Libanon. Naar de Britsche berichtendienst mededeelt, is bekend geworden, dat niet slechts in Beiroet, doch ook in verscheidene andere plaatsen in den Libanon de onlusten voortduren. Gemeld werd, dat Fransche troepen het vuur hebben geopend op demonstreerende menigten en dat het tot nieuwe relletjes is gekomen. Een aan tal vrouwen en kinderen is om het leven ge komen. De zenders van het Nabije Oosten melden dat de toestand' in Beiroet slechter geworden is. Volgens een Reuterbericht bevindt gene raal Catroux zich thans te Beiroet. Hij heeft reeds besprekingen gevoerd met de Fransche en Britsche autoriteiten. Het Ariatolischc telegraafagentschap meldt uit Caïro, dat de Droesen in het gebied van Sjoef tegen de Gaullistische autoriteiten in Libanon in opstand zijn gekomen. Korte Berichten. Het regeeringsblad „Dnes" meldt, dat de aanval op Sofia is uitgevoerd door onge veer 130 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen, die ongeveer 200 bommen hebben gewo.^ui. Het is kenmerkend dat de bommen steeds niet militaire doelen hebben getroffen en dat al leen de burgerbevolking in de stad werd ge troffen. (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Caïro meldt, heeft koning Faroek van Egypte Maandag een auto-ongeluk gehad. De koning heeft daarbij verwondingen opgeloopen. (D.NuB.) De hertog van Glouchester is benoemd tot gouverneur-generaal van Aus tralië. De hertog van Glouchester is het eerste lid van het Engelsche koningshuis, dat G.G. van Australië wordt. Hij is S jaar jonger dan zijn broeder, koning George, en op 31 Maart 1900 op 't slot Sandringham geboren. Werk en taak der N.S.V.O. Over de taak van de Nationaal Socialisti sche Vrouwen Organisatie sprak mevr. Cou- zy in de dagelijksche persconferentie te Den Haag. De N.S.V.O. wil de vrouwen vormen tot goede moeders. De vrouw, aldus spr., moet inderdaad moeder zijn, maar dan in de ruimste beteekenis van het woord, niet al leen voor het gezin, maar ook voor de ge meenschap. Men wil heipen, altijd en overal waar dat noodig is. Het is op het oogenblik zoo, dat vele vrouwen haar werk in het ge zin niet met plezier, of zelfs wel met tegen zin doen, terwijl het bovendien vaak voor komt, dat het werk voor hen te veel is. De N.S.V.O. wil hierin verbetering brengen. Te dien einde is het hoofdkwartier dier organi satie gesplitst in negen afdeelingen. De eer ste vier hiervan zijn min of meer administra tief, n.l. organisatie en personeel, administra tie en financiën, propaganda en vorming. De vijfde afdeeling, de moederdienst, heeft tot belangrijke taak den vrouwen datgene te leeren, wat noodig is om een goede moeder te worden (moederscholen en moedercursus sen, ziekenverpleging in huis, zuigeiingenver- zorging, naaien en verstellen, kokqn, opvoed kunde en handenarbeid). De afdeeling volks- en gezinshuishouding geeft op allerlei gebied voorlichting door middel van voorlichtingsbureaux, filmmidda gen, cursussen (inmaken, voeding enz.). De afdeeling hulp en bijstand werkt voor het geheele volk. Zij kan voor de uitvoering van haar werkzaamheden een beroep doen op de afdeeling der meta's, meisjes van 18 tot 25 jaar. De opleiding van de eerste meta's is voltooid; binnenkort zal men deze jonge vrouwen in uniform op straat kunnen zien. De negende en laatste afdeeling is die der pullen. Pullen zijn kinderen van 6 tot 10 jaar, die onderricht krijgen in gymnastiek, sport handenarbeid en bij wie tevens tucht en dis cipline worden aangekweekt. mond leggen en alle booze overleggingen in de ikiem smoren. We mogen met wijzer wil len zijn dan God". Eiken morgen verzamelt Coppoolse <je be manning, voorzoover die gemist kan worden en er ontbreekt slechts een enkele, op het tusschendek en dan leest hij een gedeelte uit den Bijbel voor. Sinjeur Persij doet het ook wel eens. Daarop doelt Lemarque, als hij over' het opgevangen tekstwoord spreekt. Aan boord van de „Wilhelmina" is een voorbeeldige orde en discipline. Jochem her innert zich levendig, hoe het op „De Arend" toeging. Van strenge scheepswetten is hier geen sprake. Er is een geest van groote ka meraadschap, die de discipline in geen enkel opzicht te kort doet. Coppoolse is als een vader voor de jongens en „Stuur" Cornelisz. wordt op de handen gedragen. Nu moet wor den toegegeven, dat deze bemanning een heel andere is dan die op „De Arend", dat samengeraapte zoodjel Een Ziekentrooster is niet aan boord, doch dat gemis wordt ruimschoots vergoed door den schipper, die ook wel met Je zieken spreekt, als die er zijn. De „Wilhelmina" vaart op deze reis ook in dit opzicht gelukkig Op de heenreis zijn er enkele zieken ge weest, thans is er niet één, behalve dan die Duitsche slaaf, voor wien de bemanning uiteraard niet een groote belangstelling heeft. (Wordt vervolgd.) DE PROVINCIALE FINANCIËN. Tot 1941 waren de provincies gerechtigd tot het heffen van 40 opcenten op de hooid- som van de toenmalige inkomstenbelasting en van 50 opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting. Thaise zijn zij bevoegd, hoog stens 50 opcenten te heffen op de hoofdsom der personeels belasting en hoogstens 60 op centen op de hoofdsom der grondbelasting. Vervallen is voorts de Rijksuitkeering krach tens de wet van 1905, terwijl ook het Rijk niet meer zal bijdragen in de kosten van de huisvesting van het provinciaal bestuur. Van belang is voorts art. 2 van het besluit luidende: (1.) Ten laste van het Rijk wordt aan provinciën jaarlijks een uitkoering ge daan, die voor de gezamenlijke pr «ine: lën gelijk is aan het bedrag, dat zou worden ver kregen door de heffing van 10 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en 10 op centen op de hoofdsom der personeele be lasting. (2.) Van het totaalbedrag der uitkeering, berekend volgens het vorige lid, wordt aan elk der provinciën 1/11 gedeelte uitgekeerd. Bij de provincies doet het „nlvelleerings- element", d la het Gemeentefonds, dus zijn intrede. Blijkbaar neemt men aan, aldus de Telegr., dat op deze manier „arme" provincies, b.v. Drente en Zeeland, eenige verkapte sub sidie krijgen. Practisch was het aantal opcenten op de personeele belasting door de gemeenten ge heven, beperkt door een plafond van 200. Dit wil dus zeggen, dat het aantal opcenten, dat een gemeente op de personeele belasting maximaal mag heffen, teruggebracht wordt van 200 tot 150. De belastingplichtige wordt er echter niet beter van, want de 50 opcen ten verhuizen naar zijn provincie. Ook bij de grondbelasting vindt een der gelijke verschuiving plaats. Voor bebouwde eigendommen mocht de gemeente tot dusver maximaal heffen 80 op centen, het Rijk hief er 120 en de provincie maximaal 50, te zamen dus maximaal 250 op centen. Ten einde de gemeenten voor het wegvallen van andere belastingen schadeloos te stellen en aan de provincies het heffen van 60 opcenten (in plaats van de vroegere 50) mogelijk te maken, ziet het Rijk thans van zijn ^opcenten af en verleent aan de ge meenten het recht 190 opcenten (dus de oude SO plus 110 nieuwe) te heffen, waarna het Rijk zijn nog resteerende 10 opcenten gra- cielijk aan de provincie kan aanbieden. Voor onbebouwde eigendommen mocht 'n gemeente maximaal 20 opcenten heffen, het Rijk eischte er 100 en de provincie maximaal 50. Thans deelt het Rijk van zijn 100 opcen ten er 90 aan de gemeente en 10 aan de pro vincie toe. De gemeente mag dus maximaal heffen 20 oude plus 90 nieuwe 110 opcen ten en de provincie maximaal 50 oude plus 10 nieuwe 60 opcentemtóf alle provincies en gemeenten tot deze maxima zullen beslui ten is nog niet bekend. Verduisteren: Van 15 t/m 20 November 1943. 's Avonds van 16.45, 's Morgens tot 7.45 uur. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S. en den Landstorm Nederland. Het S.S.-Ersatzkommando deelt medeIedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen ten einde ge keurd te worden voor de Waffen-S.S. en den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilügers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bfj het 8.S.- Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot dé Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zieh eveneens aanmelden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka rakter, gedrag, prestatie I 18.11.43, 9-12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18.11.43, 15-18.00 uur, Arn hem, Café Royal. 19.11.43, 9-12.00 uur, Hen gelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19.11.43, 15-18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20.11.43, 9-12.00 uur Assen, Concerthuis a/d Vaart. 20.11.43, 15-18.00 uur, Groningen, Heerestraat 46. 21.11.43, 9-12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43, 9-14.00 uur, Am sterdam, Dam 4. 23.11.43, 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 24.11.43, 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg. 25.11.43, 9-14.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Korte bespreking voor den aanval. G.F.L.-H-P m. MUSICI VOOR DEN LANDSTORM. Het SS.-Ersatzkcmmando deelt mede: Voor de militaire kapel van den Land storm worden musici gevraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een muzikale opleiding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schriftelijke aanmelding bij het SS.-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. ARBEID VAN JEUGDIGE PERSO NEN IN KOFFIEHUIZEN OF HOTELS. De arbeidswet bepaalt, dat jeugdige personen in koffiehuizen of hotels geen arbeid mogen verrichten op Zondag en tusschen 8 uur 'i avonds en 8 uur 't morgens. Bij besluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken is thans evenwel aan den directeur-generaal van den arbeid de bevoegdheid verleend om in het belang der vakopleiding, afwijkingen van deze bepaling toe te staan voor een jongen van 16 of 17 jaar en, wanneer de betrokkene in het bezit is van het einddiploma eener hotelvak school, ook voor een jongen van 15 jaar. De directeur-generaal van dsn arbeid zal deze ver gunning, waaraan door hem voorwaarden kun nen worden verbonden, geval voor geval slechts voor het verrichten van arbeid in een bepaalde inrichting verleenen, zoodat voldoende waar borg aanwezig is, dat de ontheffing inderdaad aan de vakopleiding van den jongen ten goede komt. VRIJWILLIGERS NAAR HET OOS TEN. Zaterdagmorgen heeft een contingent Ned. vrijwilligers afscheid genomen van het vaderland om deel te nemen aan de bescher ming van Europa tegen het bolsjewistisch gevaar in het Oosten. Dit is het tweede con tingent vrijwilligers, dat deze maand afscheid genomen heeft. SS-Standartenführer Tzschoppe sprak de mannen toe. - KOOP EN VERKOOP VAN NAAI MACHINES. Met ingang van Maandag j.l. is het een ieder verboden gebruikte huishoud en ambachtsnaaimachines te koop te vra gen, te koop aan te bieden, te koopen, te verkoopen of af te leveren. Echter is toege staan het te koop vragen, te koop aanbieden, koopen, verkoopen of afleveren van evenge- noemde machines van respectievelijk aan er kende handelaren. LUITENANT-KOLONEL VAN HIK TEN TIJDELIJK LANDSPOLITIEPRE- SIDENT. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden heeft den luitenant-kolonel der marechaussee Van Hilten te Eindhoven met ingang van 1 Dec. 1943 belast met de tijdelijke waarneming van de functie van den landspoBtiepmident te Amsterdam. Luiten;* nt- Lolonel Van Hilten begint den dienst op zijn nieuwen post onmiddellijk. Werp geen „scherp" tusschen de aardappelschillen. BELASTINGDIENST. De volgende assistenten werden aangewezen tot candi- daat-hoofdassistent der directe belastingen: J. van Wattum, HansweertJ. van Liere te Wolfaartsdijk, A. van der Wege te Goes en W. van Ladesteijn te St Jansteen. De ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, G. van der Hei de, is verplaatst van het kantoor der invoer rechten en accijnzen te Vlissingen naar Middelburg en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen aldaar. Benoemd tot dijkgraaf van den Bor- renbroodpolder, J. v. Sluis, Brouwershaven; tot dijkgraaf van den Jongepolder, B. A. Steendijk te Nieuwerkerk. Middelburg. Op Zaterdag 27 Nov. a.s. des avonds 6 uur wordt ook hier en wel in gebouw Mer- curius, Koepoortstraat, een éénpansmaaltijd voor Winterhulp gehouden. Vlissingen. Na het overzetten van een vrachtauto met aanhangwagen met het Breskensche veer werd bij aankomst alhier, eerst de aanhangwagen op de ponton gereden. Toen daarna de vrachtauto van de boot afreed en de chauffeur de aan hangwagen wilde aankoppelen, bleek de aan hangwagen verdwenen. De wagen was door den wind voortgedreven en te water gereden en verdween even later in de diepte. Zuid-Beveland. WAARDE. Zondagavond werd in de Ned. Herv. kerk een gebedsure gehouden door den ring O.-Z.-Beveland van Chr. Jonge mannen en Jonge vrouwen. Alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. De presidente van den ring O.-Z.-Beveland der Chr. Meisjesvereen., mevr. Van Heuven, sprak over het onder werp: „Het eerste en het groote gebod", waarna Ds Aalbers sprak over„Het tweede daaraan gelijk". De belangstelling uit de ge meente was zeer gróót. RILLAND-BATH. Zaterdag is een met ongedorscht graan gevulde hangar van de hofstede Zuidhof der N.V. Landbouw-Mij. De Bathpolders, geheel uitgebrand. De brand is ontstaan, doordat twee kinderen van het personeel met lucifers hebben gespeeld. Landwacht Nederland. De door den Rijkscomm. voor de bezette Ned. gebieden en door den leider der NSB reeds herhaaldelijk aangekondigde vorming van een beschermingsformatie, bestaande uit leden van de NSB en leden van haar organi satie, heeft thans in een in het verordenin genblad van den Rijkscomm. voor de bezette Ned. gebieden van 13 Nov. verschenen ver ordening haar wettelijke basis en vorm ge kregen. De beschermingsformatie, die den naam „Landwacht Nederland" draagt, zal door den Generalkommissar für das Sicherheitswesen und Höheren SS- und Polizeiführer met po- litiebevoegdheden voor het handhaven van de openbare orde en ter bescherming van leven en goed der ordelievende bevolking worden gebruikt. Een inspecteur-generaal, aan wien twee in specteurs worden toegevoegd, leidt de Land wacht. Haar optreden wordt geregeld door den Höheren SS- und Polizeiführer. De dienstvoorwaarden voor de leden van dè Landwacht, zooals b.v. soldij, verzekering, enz., worden in nadere bepalingen bekendge maakt, die de Höhere SS- und Polizeiführer in overeenstemming met den leider der NSB afkondigt. Tijdens den duur van hun lidmaat schap van de „Landwacht Nederland" vallen de leden onder een bijzondere door den Hö heren SS- und Polizeiführer uitgevaardigde disciplinaire regeling. En Christus heeft de overheden enVmehten ontwapend en openlijk ten toon gesteld eu soo over hen gezegevierd. Col. 2; 15. Zon op 8.05, onder 16.45. Maan op 21.25, onder 12.46. Laatste kw. 20 Nov., nieuwe m. 27 Nov. Het Evangelie is krachtens zijn oorsprong en ook volgens zijn naam, een vreugde-bood schap. Het wordt tijd voor de gemeente, dat zij zich onophoudelijk voor den geest stelle, dat het Koninkrijk der hemelen een Konink rijk der vreugde is en de boodschap, die het brengt een vreugdeboodschap. Natuurlijk is geen oppervlakkige vreugde bedoeld, die door 't minste of geringste, dat ons overkomt, kan plaats maken voor een traan of een zucht. De ware vreugde bestaat slechts in de zekerheid, dat onze zonden zijn vergeven en dat er niets staat tusschen God en ons hart, dat Zijn blijdschap onophoude lijk in ons binnenstroomt. En dan komt het vanzelfsprekend gevolg daarvan: dat deze vreugde zich ook aan anderen mededeelt. Wat wij in onze dagen broodnoodig heb ben, dat zijn blijmoedige menschen. Ds P. J. MOLENAAR. NED. HERV. KERK. Beroepen; te Wildervank, C. Riegstra, hulppred. te Win schoten. Aangenomen: naar Moerdijk, J. v. d; Sar, hulppred. te Delftnaar Assen (toez. buitengew, pred.pl. voor Evang.), C. Keers te Lemelerveld. Bedankt: voor Culemborg, P. H. Kap- teijn Jr. te Schagen. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Marrum, H. van Rhijn te Roden. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Bunschoten, J. P. Geels te Aalsmeer. GEREF. GEM. Bedankt: voor M i d- d e 1 b u r g, T. Dorresteijn te Opheusden. REM. BROEDERSCHAP. Beroepen te Leiden, F. M. Luca te Vlaardingen. HULPPREDIKERS. G e e f. Kerken. Benoemd te Hasselt, Th. Hof, hulppred. te Almelo. Roofoverval op girokantoor. Maandag is door drie gewapende roovers een bedrag van ongeveer veertien millioen francs (ruim een millioen gulden) gestolen uit het Brusselsche girokantoor. De bandieten hadden zich met een valschen sleutel toegang ver- AFSCHEID, BEVESTIGING EN IN TREDE. In de overvolle Domkerk heeft Ds H. C. Briët, de nestor van de predikanten der Ned. Herv. Gem. van Utrecht, Zondagmiddag afscheid genomen van zijn gemeente, zulks wegens verplicht emeritaat. Ds Briët bepaalde de schare bij Zondag 48 „Uw koninkrijk kome". Ds R. E. VAN ARKEL t. Gisteren is in het ziekenhuis Salem te Ermelo op 58-j. leeftijd overleden Ds R. E. van Arkel, de nestor der Geref. predikanten te Utrecht, een predikant met groote kanselgaven en van wiens hand ook verschillende werken het licht zagen. Hij diende van 19131921 de Ge ref. Kerk van Soest en daarna die van Utrecht. CAND. J. H. G. BRUNT. Tenger volge van een droevig ongeluk is in den ouder dom van 31 jaar overleden de heer J. H. G. Brunt, cand. en hulpprediker der Ned. Herv. Kerk. De heer Brunt was werkzaam in de wijk van zijn vader, Ds C. Brunt, Ned. Herv. predikant te Delfshaven, en diende tevoren de gemeente van Losser als zoodanig. KORTE BERICHTEN. De actie voor verhooging van de vrijwillige bijdragen in de Geref. Kerk van Joure heeft opgebracht een bate van f 500 per jaar, terwijl de schulddel- gingsactie ruim f 8000 heeft opgeleverd. De actie voor schulddelging heeft in de Geref. kerk van Reitsum totaal opgebracht ruim f 1650. Te Meppel f6279. De classis Heerenveen der Geref. kerken heeft besloten Prof. Dr J. Ridderbos van Kampen uit te noodigen in een vergadering van ouderlingen en predikanten der classis van voorlichting te komen dienen over de leeruit- spraken der Generale Synode van de Geref. lrérken. Ds C. Bos, Geref. predikant te Oudega (W.) die door ernstige ziekte geruimen tijd verhinderd is zijn ambtsbezigheden te verrich ten mocht in zooverre herstellen, dat hij een vergadering van de classis Workum kon be zoeken. Hij mag echter voorloopig nog niet preekeh. Te Schoondijke zal de Ned. Herv. Gem. een vrijzinnig predikant beroepen. RILLAND-BATH. Herkozen tot leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Gem. dhrn P. J. Dominicus, J. Ruster, M. Tolhoek en P. G. Windhorst. WEMELDINGE. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen dhr Jac. Burger Cz. en Joh. van Klink. BORSSELE. Ds v. Voorst Vader te Nisse hield alhier een lezing over de Zending. Spr. wees er daarbij op, dat het zendingswerk voortaan van de kerk zal uitgaan. Een com missie werd benoemd, die het zendingswerk in de gemeente zal behartigen. HEINKENSZAND. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn her kozen dhrn C. Ch. Cappon, A. Geelhoed, D. van Liere en G. de Reiger. In de vacaturen van W. Karelse en J. Nieuwenhuize werden gekozen dhrn C. IJzerman en J. Nijsse Jzn. KORTGENE. Tot notabel der Ned. Herv. Gem .is gekozen in de vac. A. Koets dhr J. D. Koetstot kerkvoogd is herkozen dhr Iz. van Maldegem. THOLEN. Gekozen tot ouderling der Ge ref. Kerk dhrn G. Dragt en C. v. Driel. schaft door een steeds gesloten afgelegen gang deur en waren ongemerkt doorgedrongen tot de hoofdboekhouding. De roovers hielden de weinige aanwezigen met' revolvers in bedwang en wisten met het geld te ontkomen. (D.N.B.) Diamant van 530 karaat. (DNB). Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Sierra Leone de tot dusver grootste diamant van de wereld gevonden. Deze diamant van 530 karaat is de eerste steen, die in West-Afrika gevonden is. Schapen geslacht. Bij den veehouder v. d. B. bij Weesperkarspel zijn in den nacht 12 van de 14 schapen geslacht. Van sommige schapen was alleen het vet meege nomen, van andere het vleesch en het vet. Ook bij de veehouders L. en G, werden in denzelfden nacht schapen geslacht. Landbouwer mishandeld. Zaterdagavond klopten drie mannen op de deur van de boerderij van den 67-j. K. Uilen te Staphorst en vroegen om nachtverblijf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1