DINSDAG 16 NOVEMBER 1943 58e Jaargang, No. 40 ^binnenland uit de provincie dagkalender gemengiTnieüws voor hoofd en sart kerk en school I CHRISTEL UK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening^o. 44455. Tel. no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Fa Roefch. J. J. FANOY, N. Burg 26--28 en Noordwèg 155. Tel. no. 3128. Dir.-Hoofdred.: A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef): B. P. DAVIDSE, Goes. zijn, in samenwerking met formaties van de marine, troepen van het leger op de door benden bezette eilanden O'kak, Cherso en Lussino aan land gegaan. Op energieke wijze werd de eilanden bezet. Talrijke gevangenen en buit vielen in onzen handen. Lichte vloot- strijdkrachten brachten verscheidene vaartui gen op, waarmede deelen van den vijand pro beerden te ontkomen. De luchtmacht schoot boven het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee vijf vijande lijke vliegtuigen neer. Een Duitsche duikbootjager bracht in de Egeïsche Zee een vijandelijke duikboot tot zinken en bracht gevangenen mee." EGOÏSME. Wij, ouderen en jongeren, beter en minder goed gesitueerden, eenvoudigen en ontwik- keiden, ouders en kinderen, niemand uitge zonderd, loopen allen gevaar, om door dit kwaad aangetast te worden. Wij willen en moeten het zelfs nog sterker zeggen: wij dragen allen in ons hart deze zonde mee. Dit onkruid groeit in ons aller tuin. De tegen woordige tijdsomstandigheden werken den groei wel buitengewoon in de hand, maar het is in strijd met de waarheid om te zeggen, dat de zelfzucht eerst nu aan het licht komt. Ze is er in alle tijden en onder alle omstan digheden. Men vindt ze in het gezin, als het eene kind zich tracht te bevoordeelen ten koste van het andere. Ze is er in het be drijfsleven, zoowel bij werkgever als werk nemer, als ook tusschen werkgever en werk gever, tusschen arbeider en arbeider. Ze be derft onze geheele samenleving. We kennen immers alle de spreekwoorden en zegswij zen: „Ieder is zichzelf het naast"; „Ieder moet maar op zichzelf passen" en „Als je niet 'voor jezelf zorgt, een ander doet het niet". Die „liggen" ons beter dan het Bijbel woord: „Draagt elkanders lasten". Het eigenaardige is, dat we een uitgespro ken egoïst een afzichtelijk mensch vinden en dat we iemand, wiens heele leven staat in het teeken van onbaatzuchtigheid en van die nende liefde, hoogachten, maar dat we dik wijls de zelfzucht in ons eigen leven niet zien oi ons in den strijd daartegen wel zeer zwak toonen. Het is zelfs opmerkelijk, dat zij, die het zwaar hebben om in de eigen behoeften te voorzien, nog eer en nog gemakkelijker den ken aan anderer nood dan zij, die eigenlijk nog weinig of niets tekort komen. Voorbeel den hiervan zijn gemakkelijk te noemen. Ook en vooral onze kinderen moeten wor den losgemaakt uit de strikken der zelfzucht. Dat zal vooral niet gemakkelijk gaan in de gezinnen met één of twee kinderen, die kun nen krijgen wat hun hartje begeert en maar heel zelden hun belang ondergeschikt moe ten maken aan dat van den ander. Dr Gunning heeft er eens op gewezen, dat onze kinderen, van nature „nemers" zijn en dat ze moeten worden opgevoed tot „gevers". Ze moeten al vroeg weten, dat het zaliger te geven is dan te nemen. Ze moeten eveneens al vroeg leeren, dat ook in den strijd tegen het kwaad van de zelfzucht het gebed voor alles noodig is. HERVATTING VAN DEN STRIJD IN DEN DNJEPR-BOCHT. - SOWJET- AANVALLEN OP VERSCHILLENDE PLAATSEN. - DOORBRAAKPOGIN GEN VERIJDELD. - DUITSCHE TROE PEN UIT SJITOMIR TERUGGETROK KEN. - EILANDEN IN DE GOLF VAN FIUME BEZET. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Op De Krim werden ten Noordoosten van K e r t s j verscheidene malen herhaalde vijandelijke aanvallen in hevige gevechten af geslagen. Ten Oosten van Perekop ver nietigden onderdeelen van het Roemeensche infanterieregïment 38 onder bevel van kapitein Tabisa, in een aanval een vijandelijke com pagnie granaatwerpers. Aan de benedenloop van den D n j e p r vie len Duitsche bergjagers op verrassende wijze van uit het bruggenhoofd C h e r s o n aan, maakten gevangenen, behaalden buit en sloegen tegenaanvallen van den vijand af. In de groote bocht van den Dnjepr gingen de bolsjewisten met sterke formaties infanterie en pantserwagens opnieuw tot den aanval over. Na een verbitterde worsteling werden hier doorbraakpogingen ten Zuidwes ten van Dnjepropetrowsk en ten Noordoosten van Kriwoi Rog met zware verliezen voor den vijand verijdeld. Ten Noor den van de stad Kriwoi Rog werd een met behulp van superieure strijdkrachten verkregen penetratie in ons front in een tegenaanval op gevangen. Bij deze gevechten, die met volle kracht voortduren, werden 120 bolsjewistische tanks stukgeschoten. Aan het Dnjepr-front werd de aan weers zijden van Tsjerkassy over de rivier ge- trokken vijand op den anderen oever terugge worpen. In het gebied van Kiew en Sjitomir werden enkele verloren gegane plaatsen her overd. Een vijandelijke gevechtsgroep werd uiteengeslagen. Onze bij Sjitomir strij dende troepen werden op stellingen ten Wes ten en Noordwesten der stad teruggetrokken. ..Ten Zuidwesten van G o-m e 1 verkreeg de vijand, na dagenlange gevechten, die zware verliezen opleverden, een penetratie. Vijandé- hjke cavalerie en tanks probeerden de sfad Retsjiza in een snelle manoeuvre te ver overen. Zij werden overhoop geschoten. Aan weerszijden van Gomel mislukten talrijke aan vallen der bolsjewisten. Ten Westen van Smolensk hervatten de bolsjewisten met gebruikmaking van talrijke infateriedivisies en sterke pantserstrijdkrachten hun doorbraak pogingen. In verbitterde gevechten werden de in ver scheidene golven aanvallende vijandelijke strijdkrachten afgeslagen, plaatselijke pene traties afgegrendeld en alleen in dezen sector van het front 56 vijandelijke tanks stukge schoten. Ten Noordwesten van Smolensk nam de gevechtsactiviteit iets af. Van de overige deelen van het Oostelijke front worden alleen nog plaatselijke aanvallen van den vijand in het gebied van Newel gemeld. De 12e en 17e luchtafweerdivisie van de luchtmacht hebben door hun voorbeeldig op- treden en hun onvermoeibaar ingrijpen in de gevechten te land aan de monding van de Ssosh en in de bocht van den Dnjepr een be langrijk aandeel in de hier behaalde afweer- successen. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte gisteren slechts activiteit van artille rie en verkenners. In de Golf vanFiume Economist: „Vergelijkinr met 1918 niet mogelijk'-. Het A.N.P. verneemt uit Stockholm: Het Engelsche tijdschrift „Economist" schrijft: De militaire situatie van 1918 kan niet met die van thans vergeleken worden, hoe gaarne men dat aan geallieerde zijde ook £ou willen. Immers, het Duitsche leger van 1943 is niet dat van 1918. Toen zijn de zenuwen het Duitsche opperbevel de baas geworden en werd het moreel van de Duit sche troepen gebroken. Thans echter is de Duitsche weermacht geestelijk en lichame lijk nog volkomen intact. De houding vart Turkije. De stemming in de Turksche hoofdstad is kalm, doch verwachtingsvol na den terug keer van den minister van buitenlandsche zaken uit Cairo. De politieke wereld te Ankara meent, dat er voorloopig geen buitengewone ver anderingen op til zijn. Integendeel, men is gesterkt in de overtuiging, dat Turkije vast houdt aan zijn bekenden koers op Duiten- landsch politiek gebied, ongeacht een te Cairo ongetwijfeld uitgeoefenden druk, die op zijn minst wel bestaan zal hebben in een dringende aanbeveling om vliegtuig steunpunten af te staan. Politieke kringen wijzen een dergelijke verandering der Turk sche politiek met zeer groote eenstemmig heid van de hand. Dezelfde kringen «ver klaren, dat de gealliëerdén sterk aan het werk zijn om een verandering te brengen in de buitenlandsche politiek van Turkije. In zooverre blijft de situatie belangwekkend. In de Wilhelmstrasse te Berlijn werd in antwoord op een vraag verklaard, dat de berichten over een reis van den Duitschen ambassadeur te Ankara, von Papen, naar Duitschland, niet kunnen worden tegen gesproken. De mogelijkheid van landingen in Midden-ltalië. De Duitsche legerleiding in Italië heeft reden om een geallieerde landingspoging achter het huidige front te verwachten. Men heeft n.l. bij de Engelschen en de Amerikanen vrij uitgebreide voorbereidingen waargenomen. Ook de groote activiteit, welke de geallieerden in de laatste 48 uur in de lucht hebben ontplooid, is voor de Duitschers een aanwijzing, dat een opleving van de krijgsbedrijven in Midden- ltalië als zeer waarschijnlijk moet worden beschouwd. (N.R.C.) Bijzondere beteekenis wordt gehecht aan de bewegingen van lichte Britsche zeestrijdkrach ten in het gebied voor Gaeta. Ook omvangrijke scheepsconcentraties op de reede van Napels maken nieuwe landingsplan nen aannemelijk. J Dat de posities aan den Westelijken vleu gel van het front 24 uur lang vrijwel onafge broken aan het trommelvuur der Geallieerde artillerie werden blootgesteld, doet het even eens waarschijnlijk voorkomen, dat de lan dingsacties zullen worden gecombineerd met een nieuw offensief aan het reeds bestaande front. Korte Berichten. (S.P.T.) Op 14 November zijn eenige groepen vijandelijke vliegtuigen tegen den middag boven Bulgarije verschenen. Zij heb ben bommen geworpen op Sofia. Eenige men- schen, waaronder vrouwen en kinderen, zijn gedood. In de voorsteden van Sofia is een aan tal gebouwen vernield. S.P.T. verneemt uit Algiers, dat de chef van den staf van het Italiaansche leger, gene raal Roatta, van zijn ambt is ontheven. Woens dagmiddag was nog tijdens een zitting in het Engelsche Lagerhuis openlijk het ontslag van den generaal verlangd, daar men hem zeer grof optreden in Servië heeft verweten. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Groote ochtendwasch. Aan lichamelijke hygiëne wordt zeer veel aan dacht besteed. De uitstekende waschgelegen- heden in de barakken zijn hiervoor bijzon der geschikt. Andres/Recla/Pax m Dank u, Sinterklaasje. Duizenden kinderen zullen dat tot u zeg gen, waneer u medehelpt om de speelgoed inzameling van den Jeugdstorm te doen slagen. Even een briefkaartje en het wordt gehaald. Kerstpakket]*» voor de Waffen-38. Slechts mogetijk tct SO Npwirbar. Het SS.-Ersatzkommtuido Nederland deelt ons mede: Tot en met 30 November 1943 moeten alle kerstpakket] bb voor Vrijwilligers in de Waffen- SS., die zich aan het front of in garnizoen bevinden, bij het BS.-Ersstzkommando Neder land, Den Haag, Korte Vijverberg 6, afge leverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilligers inmiddels van hun troepenonder- deelen de z.g. „Zulassungemarken" ontvangen, die voor de verzending der pakketten noodzake lijk lijn. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1 kilo of 2 kilo. Voor 1 kilo moet men 1 „Zulassungsmarke" en een post zegel van 15 cent en voor kilo 2 „Zulassungsmarken" met een postzegel van 30 cent opplakken. Daar de „Zulassungs marken" aan de soldaten uitgereikt worden en door hen aan hun familieleden gezonden, zjjn deze dus nergens anders verkrijgbaar. Familieleden, bekenden, werkgevers enz., die een pakje aan een vrijwilliger sturen willen, dienen zich met de naaste familieleden in verbinding te stellen. Om een goede en tijdige afwikkeling van het geheele kerstpakketverkeer mogelijk te maken, is een inkrimping van het postverkeer noodzakelijk. De briefpost ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 November alleen Feld- postzendingen tot en met 100 gram aan sol daten met een Feldpostnummer aangenomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, kunnen pakjes tot 1 kilo zonder „Zulassungsmarke" tot 30 No vember verstuurd worden. Van 30 November 1943 tot 25 December 1943 kunnen in geen geval veldpostpakketten en pakjes aangenomen worden. De pakjes moeten als volgt worden geadresseerd: An das SS.-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an: rangnaam veldpostnrof adres. Werp geen „scherp',' tusschen de aardappelschiller.. NIEUWE TERREUfiAANVALLEN OF DE WED. BURGERBEVOLKING* Door aanvallen met de boordwapens van Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op veerbooten werden 13 Nederlanders gedood, 11 andere werden zwaar- en 14 lichtgewond. DE VRIJE MIDDAG VOOR HET HUISPERSONEEL. Er blijkt misverstand te bestaan omtrent de vraag, welke catego rieën van het huispersoneel aanspraak heb ben op den wekelijkschen vrijen middag. Ter beantwoording hiervan kan worden medege deeld, dat als huisbedienden kunnen worden beschouwd alle personen, die in particulieren dienst werkzaam zijn voor het verrichten van huishoudelijke of persoonlijke diensten, voor zoover zij behooren tot een of meer van de volgende groepen: a) dienst-, kamer-, keuken-, kinder- en lin nenmeisjes, juffrouwen van gezelschap, huis houdsters, huisnaaisters, huismeesteressen, hulpen in de huishouding en werksters; b) particuliere chauffeurs en koetsiers, huisknechten, huismeesters, koks, livreibe dienden en tuinlieden; c) huishoudelijk-, keuken-, schoonmaak- en cantinepersoneel, werkzaam in inrichtin gen; d) concierges, huisbewaarders, portiers, stokers van centrale verwarmingen en der gelijke personen, die belast ziin met de ver zorging van huishoudelijke aangelegenheden of met bewaking, met uitzondering van de nacht- en dagwakers in geregelden dienst e) werksters en ander schoonmaakperso neel bij schoonmaakondernemingen f) personen, werkzaam in pensions en ka merverhuurbedrijven; g) gezins- en huisverzorgsters, uitgezonden door sociale instellingen. Personen, die hun werkzaamheden buiten dienstbetrekking verrichten, worden voor de vrepassing van het onderwerpelijke besluit s.-acht in dienst te zijn van dengene, te wiens behoeve de werkzaamheden strekken. TE VEEL AANGETEEKENDE BRIE VEN. Bij het publiek heeft het misverstand postgevat, dat men zijn brieven naar Duitsch land beter aangeteekend kan sturen, omdat deze dan sneller en zekerder hun doel berei ken. Dit laatste moge dan al gedeeltelijk waar zijn, het eerste is niet het geval. Het aantal aangeteekende brieven is den laatsten tijd zoo enorm gestegen, dat er groote ver traging in de bestelling ervan is ingetreden. Het is logisch, dat er vertraging ontstaat, daar elke aangeteekende brief een afzonder lijke wijze van behandelen eischt, die belem merend werkt op een vlotte afwerking der zaken. Wij moeten onzen lezers dan ook advisee- ren brieven slechts dan aangeteekend te ver zenden, wanneer de inhoud ervan inderdaad zoo bélangrijk is, dat deze een normale ver zending niet toestaat. Is dit niet het geval, dan late men aanteekening achterwege. Het bevordert eep snelle afwerking bij de postale instanties, zoowel hier te lande als in Duitsch land. TELEFONEER ALLEEN IN NOOD ZAKELIJKE GEVALLEN. Het telefoonnet is overbelast. De autoriteiten hebben dit feit geconstateerd en tevens opgemerkt dat daar door gesprekken, welke zoowel direct als in direct voor de oorlogvoering van belang zijn, vertraging ondervinden. Vooral in de spits uren ondervindt men vaak den last der on- noodige gesprekken. Deze uren loopen van half negen tot twaalf en van twee tot vijf uur. Speciaal het geautomatiseerde locale en interlocale telefoonverkeer is gedurende deze spitsuren bijzonder toegenomen. Van Duitsche zijde zal men niet schromen een groot aantal abonné's van het telefoon verkeer uit te sluiten, indien door de mede werking van de aangeslotenen zelf, de ver- ikeersbelemmering niet verdwijnt. Men telefoneere dus niet gedurende de bo vengenoemde spitsuren, tenzij dit absoluut noodzakelijk is en het onderwerp, waarover men spreken wil, geen uit- of afstel gedoogt. Als het even kan wachte men tot na 12 of na 5 uur, terwijl men onnoodige gesprekken beter geheel achterwege kan laten. LUCHTAANVAL OP SOERABAJA. (S.P.T.) Zaterdag 1.1. hebben tien gealli eerde bomenwerpers militaire doelen in Soe- rabaja op Java aangevallen. Volgens het Ja- pansche communiqué hierover zou de toege brachte schade niet groot zijn geweest. Nieuws v'eesohbonnen. Van 16 tot en met 27 November geeft elk der met vleesch „47A" en „48A" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch of van 1 rantsoen vleeschwaren, ter wijl elk dér met vleesch „47B" en „48B" ge merkte bonnen recht geeft op het koopen van een kwart gedeelte van deze hoeveelheden. PRIJSVRAAG VOOR DE JEUGD. Naar men ons meldt, zal de Ned. Jeugdher berg Centrale naar aanleiding van de ten toonstelling „de jeugdherberg van morgen", die gedurende Nov. gehouden wordt in het sted. museum te Amsterdam, een prijsvraag uitschrijven, waaraan alle Ned. jongens en meisjes van 1425 jaar kunnen deelnemen. TUBERCULOSEBESTRIJDING. De aecr.-gen. van het dep. van Sociale Zaken heeft de voorwaarden, die met ingang van 1 Jan. 1941 werden vastgesteld voor het ver krijgen van subsidie voor tuberculosebestrij ding aangevuld met de bepaling, dat de Röntgentoestellen, waarvan de aanschaffing geheel of voor een overwegend gedeelte uit rijksgelden is geschied, door de vereeniging, bij welke deze toestellen in beheer zijn, ten gebruike elders moeten worden afgestaan, wanneer het hoofd van het dep. van Soc. Za ken zulks in het belang van de tbc-bestrij- ding noodig of gewenscht acht. Verduisteren Van 15 t/m 20 November 1943. 's Avonds van 16.45, 's Morgens tot 7.45 uur. BOTSING OP SPOORWEGOVER GANG. Vrijdagmorgen vond aan den spoor wegovergang aan den Zanddijk te Krui- ningen een ernstig ongeluk plaats. Een luxe-auto kwam van den rijksweg aange reden en wilde den overgang passeeren in de richting Yerseke. De afsluitboomen waren niet omlaag. Een rangeerende motor ramde de auto in volle vaart. De auto werd bijna geheel vernield, terwijl de inzittenden wonder 'boven wonder geheel ongedeerd bleven. Naar het schijnt is een der spoorwegambtena ren in gebreke gebleven den spoorwegovergang af te sluiten. (P.Z.C.) Bij besluit van den secr.-gen. van het dep. van Financiën is, gerekend te xljn in gegaan J. Nov. 1943, benoemd tot ontvanger der directe belastingen, registratie en domei nen ter inspectie der belastingen te Goes, W. L. S c h e n ik, surnumerair aldaar. Middelburg. Een politioneele waarschuwing werd uit gereikt aan mej. L. P. D. te Vrouwenpolder die de Korte Delft met haar rijwiel in ver boden richting bereed; aan K. L. te Vlissin- gen en mej. A. C. alhier, die hun fiets niet van de voorgeschreven verlichting hadden voorzien en aan A. V, alhier, die geen bran dend rood achterlicht op zijn rijwiel had. Vlissingen. Ingevolge een besluit van den burge meester zullen alle kruidenierswinkels voort aan des Dinsdags n& 1 uur nam. voor het publiek gesloten mogen zijn. De eigenaar van een comestibleszaak gaf aan de politie kennis, dat, na vernieling van een ruit, uit de etalage enkele worsten waren weggenomen. Groot zal de ontgooche ling van den dief geweest zijn, toen hij die kapitale worsten wilde aanspreken en be merkt zal hebben, dat 't.... papieren waren. Goes. Zaterdagavond gaf een Duitsche mili taire kapel in het Schuttershof een concert ten bate van Winterhulp. Het was druk be zocht. Onder de aanwezigen bezonden zich o.a, burgem. Lenshoek, de leider van de N. S. D. A. P. in Zeeland, dhr H. Korte en de gemachtigde van Mussert, dhr J. A. Dekker. De opbrengst was ongeveer f 2000. Onze vroegere stadgenoot, dhr A. M. van Weele, is benoemd tot leeraar Zeeman schap aan de Rotterd. Zeevaartschool. Zuid-Beveland. KLOETINGE. Als groepscomm. der mare chaussee alhier is benoemd dhr A. A. van Vliet te 's-Heer Arendskerke. WOLFAARTSDIJK. Ambtenaren van den C.C.D. namen in de afgeloopen week bij een arbeider tl^Oud-Sabbinge ruim 1100 kg tarwe in beslag benevens eenige tientallen liters olie, uit koolzaad gewonnen. Het bleek dat een en ander daar was opgeslagen door een bakker ter plaatse. Tholèn en St.-Phiiipsland. ST MAARTENSDIJK. De Kaaistraat is voor paardentractie afgesloten, wat een hee le opluchting beteekent voor de bewoners van deze straat, die doorloopend hun ratsen en deuren in deze modderperiode onder het vuil zagen geraken. Dertig balen tabak gesto len en wee-r terecht. In het begin van de vorige week werden nachts uit een Veem te Amsterdam niet minder dan 30 ba len tabak gestolen. Het politieonderzoek bracht aan het licht, dat juist de beste kwa liteiten waren ontvreemd en dat deze zorg vuldig uit de overige balen waren uitgezocht. Ook de wijze, waarop de dieven zich toegang hadden verschaft, wees er op, dat er insiders aan het werk waren geweest. De beide be wakers, die dien nacht dienst hadden gehad, werden verdacht, meer van den diefstal te weten en toen bleek, dat een hunner zich op den avond naar een café begaf, welks eige naar als inbreker bekend staat, ging de re cherche tot arrestatie van de twee bewakers over. Zij ontkenden halsstarrig, maar bij een huiszoeking bleek, dat de heeren ver boven hun stand leefden. Nadat nog meer bewijs materiaal tegen hen was bijeengebracht, vie len de beide arrestanten tenslotte door de mand en bekenden, dat zij den bovenbedoel den caféhouder en diens broer, de B., behulp zaam waren geweest bij het plegen van de inbraak. Zij deelden de recherche tevens me de, waarheen de tabak waarschijnlijk was vervoerd en na een lang speuren deden Za terdagmiddag een hoofdinspecteur en 4 re chercheurs een inval in een perceel in den Zandhoek, waar de heele partij nog werd aangetroffen. Tegelijkertijd werden de gebr. de B. en de man, in wiens huis de tabak was opgeslagen, gearresteerd. Ook zij legden een volledige bekentenis af. Nederlander onderschei- de n. De Ned. Coenen, werkzaam in W.- Duitschland, is voor zijn moedig gedrag tij dens een der jongste bombardementen, on derscheiden met het Kriegsverdientkreuz DINSDAG 16 NOVEMBER 184S. Ook u heeft Hij, ofschoon gij dood wcart, in uwe overtredingen en onbesneden naar het vleesch, levend gemaakt met Hem, toen Hij ons al onze overtredingen kwijtschold. Col. 2: 13. Zon op 8.03, onder 16.46. Maan op 20.28, onder 12.03. Laatste kw. 20 Nov., nieuwe m. 27 Nov. Ik heb onlangs gelezen van iemand, die had nagerekend hoe dikwijls het woord: „Vrees niet" in den Bijbel voorkomt. Volgens hem niet minder dan 365 maal. Dat zou dan zijn voor lederen dag van het jaar. Voor den dag, dat ge naar het ziekenhuis moet„V rees niet I En voor den dag van de operatie: „vrees niet". En voor den dag van de kleine teleurstelling, die toch zoo heel zwaar drukt: „vrees niet". En voor den dag, dat ge weer aan den gapg moet, in het werk of in het drukke huishou den en ge zijt nog zoo moe: „Vrees niet". En voor den dag, dat ge beter zijt en er nu voor moet uitkomen wat ge op 't ziekbed hebt leeren kennen, en ge ziet er zoo tegen op, want men kon wel eens vijandig worden: „Vrees niet". Ook voor vandaag. (Ds L. J. v. Leeuwen.) NED. HERV. KERK. Beroepen: te Rotterdam-Charlois (5e pred.pL), R. Bijlsma te Hellendoorn. Aangenomen: naar Warns, J. C. H. Jlomijn, hulppred. te Amersfoort (laatstelijk pred. te Apeldoorn). HULPPREDIKERS. Ned. H e r v. Kerk. Benoemdte Amsterdam (wijk 2), J. Henkei, cand. aldaar; te Delft, T. Lekkerkdr- ker, a.s. em.-pred. aldaar; te Harderwijk, L. v. Mastrigt, a.s. em.-pred. aldaarte Zeist, Dr J. C. Kromsigit, em.-pred. aldaar. ZIERIKZEE. Zondag werd Ds M. H. Knijff, gekomen van Ophemert. bevestigd als pred. dsr Ned. Herv. Gem. alhier, Daar de bevestiger, Ds Tuinstra van Alkmaar, on verwacht was verhinderd, verrichtte Dr A. E. v. Griethuijsen te Noordgouwe de beves tiging. Tekst was 2 Tim. 4:5. Ds Knijff deed intrede met 1 Petr. 2:9. Toespraken werden niet gehouden. De morgens zong de gemeen te haar nieuwen leeraar Ps. 1214 en des middags Gez. 2631 en 5 toe. Beide diensten waren druk bezocht. KORTGENE. Restauratie Ned. Herv. kerk. In de Ned. Herv. kerk alhier bestaan plannen om, zoodra de tijdsomstan digheden dit toelaten, het interieur van de kerk te verbouwen. Van tijd tot tijd komt het n.i. voor, dat er gebrek is aan zitplaatsen in de kerk. Kerkvoogden, notabelen en ker- keraad zijn in een gecombineerde vergade ring bijeen geweest en hebben de plannen voor verbouw besproken. Uit de vergadering werd een commissie benoemd om die plannen voor te bereiden. De commissie bestaat uit de heeren A. A. Schuit, voorzitter, M. v. Halst, secretaris, Iz. v. Maldegem, A. van Halst, W. A. Versteeg en M. de Fouw. Er werd besloten een fonds op te richten, het „Restauratiefonds" genaamd. Het ligt in de (bedoeling, om op den eersten Zondag van elke maand de derde collecte voor bovenge noemd doel te bestemmen, terwijl telkenmale bij de dankstond voor het gewas een inzame ling in beide diensten zal worden gehouden voor het beoogde doel. Voor het fonds is reeds f800 gecollecteerd. KLOETINGE. Herkozen als notabelen der Ned. Herv. Gem. dhrn A. Hoogstrate en J. Felius. In de vac.-W. Oostingh( die tot kerk voogd is benoemd) zal een herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren C. Blomaard Pz. en A. Sinke. WOLFAARTSDIJK. Als leden van het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk werden herkozen de heereifr D. Kleinepier en D. Meeuwse. Als leden van het kies college werden herkozen de heeren D. Huis- soon, C. Meeuwse, S. A, W. van Oeveren en W. Meulenberg, KORTE BERICHTEN. A.s. Woensdag herdenkt Ds J. B. G. Groes, em. pred. der Chr. Geref. Kerk, woonachtig te 's-Graven- hage, den dag, waarop hij voor 25 jaar het predikambt aanvaardde. Hij diende de ge meenten te Vlissingen, IJmuiden, Naarden-Bussum, Gouda en Steenwijk, waar hij werkzaam was, totdat zijn gezondheids toestand hem in 1938 dwong emeritaat aan te vragen. Hij is thans te 's-Gravenhage-O. hulpprediker. A.s. Woensdag viert Ds J. P. Meijering Chr. Geref. pred. te Maassluis, zijn zilveren ambtsjubileum. Ds Meijering diende de ge meenten te Barendrecht, Nieuwpoort, Zwijn- drecht en Maassluis. De jubilaris zal Zater dagmiddag 20 Nov. a.s. in een samenkomst worden gehuldigd en Zondagmorgen 21 Nov. een gedachtenisrede uitspreken. Voor het Zuiderzeefonds werd in de Ned. Herv. Gem. van Amsterdam een gift van f 1000 ontvangen. Voor den bouw van een kerk te Bolnes werd in de Ned. Herv. Gem. van Ridderkerk driemaal een gift van f 1000 ontvangen. ST MAARTENSDIJK. Als tijd. hoofd aan de O. L. school is aangewezen dhr J. van Luijk, onderw. aan die school. Dr J. BRUIN t- In den ouderdom van 57 jaar is te Almelo overleden Dr J. Bruin, rector van het Chr. Lyceum aldaar. met de zwaarden. Hij redde verscheidene menschenlevens en wist waardevol materiaal voor vernietiging te behoeden, zonder daar bij acht te slaan op de vernietiging, waaraan zijn persoonlijk bezit tegelijkertijd bloot stond. Man met hamer neerge slagen. Vrijdagavond omstreeks midder nacht werd een zekere T. S. uit Maarsseveen in bewusteloogen toestand op den Veendijk te Maarssen gevonden. De man had twee gapende wonden in den schedel, waarschijn lijk door een hamer toegebracht. In een zie kenhuis te Utrecht is het slachtoffer Zater dagmorgen vroeg overleden. Nader bleek, dat de vermoorde zich met clandestienen handel bezig hield, zoodat naar alle waarschijnlijk heid roof het motief van den moord is ge weest. Het slachtoffer laat een groot gezin achter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1