MAANDAG Ï5 NOVEMBER 1943 58c Jaargang, No. 39 FEUILLETON Wijziging textieldistributie» Een aantal artikelen voortaan slechts op spudale vergunning verkrijgbaar. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DAGKALENDER VOOR HOOFD EN HART KERK EN SCHOOL VERBITTERDE GEVECHTEN TEN W, VAN KIEV, OP DE KRIM, BIJ S.ÜTQ. MIR EN AAN DEN DNJ^PR. - DlUT- SC HE TROEPEN OP LEROS GELAND, f DE TOESTAND IN DEN LIBANON. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt snede: „Op de ICrlm ondernamen de bolsjewisten verscheidene vergcefsche aanvallen van hun bruggenhoofd ten Noordwesten vanK e r t s j uit en op onze stellingen bij Perelcop. Aan het D n j e p r f r o n t werden ten Zuid oosten van C h e r s o n, ten Noordwesten van Krementsjoeg en aan weerszijden van Tsj erkassy vijandelijke aanvallen afge slagen en geringe plaatselijke penetraties in den tegenaanval vernauwd. In het gevechtsgebied tén Westen van Kief duurt de verbitterde worsteling voort. Zuidwes telijk van de stad stieten eigen strijdkrachten in de flank van den naar Sjitomir op- rukkenden vijand en brachten hem gevoelige verliezen toe. In Sjitomir en ten Noprden van de stad wordt hevig gevochten. Terwijl ten Zuidwesten van Gomel en ten Noordwesten van Smolensk nieuwe hevige doorbraakaanvallen van den vijand in zware, hier en daar nog tijdens de duister nis voortdurende gevechten werden afgeslagen of opgevangen, wierpen eigen tegenaanvallen ten Noorden van Gomel den tijdelijk bin nengedrongen vijand op zijn uitgangsstellingen terug. Uit het gebied van Newel wordt leven dige,.- van dé andere frontsectoren geringe plaatselijke gevechtsactie gemeld. De sedert Aug. 1942 in het Oosten opereerende storm- gesciiutafdeeling 667 onder bevel van den ka pitein Zettler heeft in het gebied ten Westen van Smolensk den lOOOsten pantserwagen stuk geschoten. In Zuid-Italië duren de gevechten met het zwaartepunt aan weerszijden van den pas van C a s s i n o voort. Ten Zuiden van Ve nafro ging een gisteren genomen hoogte weer verloren. Hevige Amerikaansche aanval len ten Westen van Venafro mislukten. CHRIST E L IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureaux: L. Vorststraat 70, Goes. Postrekening no. 44455. Tel. no. 2458. Bijkantoor Middelburg: Fa Boekh. J. J. FANOY, N. Burg 26—28 en Noordweg 155. Tel. no. 3128, Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE, Goes. Adm. (Advertentiechef)B. P. DAVIDSE, Goes. Sterke Sowlet-oonoentraties bil Kriwoi Rog. Do correspondent van do N.R.C. ta Berlijn meldt: Het voornaamste centrum van do ge vechten blijft het gebied van Kiew; de strijd is er nog in volle ontwikkeling en wordt door beide partijen met de grootste verbittering ge voerd. De frontlinie vormt een driehoek, waar van de punt naar de stad Zitomlr wijst: aan weerskanten van den weg, dien Kitew met ge doemde stad verbindt, spannen de Sowjet- troepen zich energiek in om verder naar het Westen door te dringen. Daarenboven echter heeft de Duitsche verkenning voorbereidingen bij den tegenstander vastgesteld om aan andere fronten de groote aanvallen te hervatten. Voor al zou dit het geval zijn in den sector van Kriwoirog. Hetzelfde geldt voor het gebied van Tsjerginow, waar een hervatting van den aanval eveneens in de lijn van de verwach tingen ligt. Het weer wordt er voor groote operaties echter niet gunstiger op. Ook op de Krim, vooral aan de bruggen hoofden -bij Kertsj, woeden nog hevige ge vechten. Duitsche landing op Leros. (D.N.B.) Na doeltreffende aanvallen van sterke formaties van de Duitsche luchtmacht op de versterkingen op het eiland- Leros en na succesrijke bomaanvallen op lichte vloot- strijdkrachten in het zeegebied van het eiland zijn op 12 November om 5 uur 45 Duitsche troepen zonder tegenstand van vijandelijke vloot- en luchtstrijdkrachten op Leros geland. Het door de Britten en aan 'Gadoglio-onder- hoorige soldaten bezette eiland biedt den vijand goede verdedigingsmogelijkheden. Desondanks zijn de Duitsche troepen er in geslaagd voet aan land te zetten en al aanvallende hun lan- dingshoofden uit te breiden. Op het oogenblik leveren de Duitsche gevechtsgroepen harde doch succesrijke gevechten met de vijandelijke bezetting op het eiland. De toestand in Libanon. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, is generaal Catroux, die door het Fran- sche dissidenten-comité naar Libanon is ge zonden, Zaterdagavond uit Algiers vertrokken. De crisis, die de Gaulle door zijn Libanee- sche politiek -heeft veroorzaakt, wordt te Lon den alf de ernstigste van den geheelen oorlog in het geallieerde -kamp beschouwd. Zij dreigt de .strategie van de geallieerden in het Nabije Oosten in de war te sturen, doordien zij de ge- heele Arabische wereld in opstand brengt. De Egyptische premier, Nahas Pasje, heeft verklaard, dat Egypte niet zal rusten voor de wettige toestand in den Libanon hersteld is door den terugkeer van den president der re publiek met zijn regeering en het Libaneesche parlement. De Egyptische regeering heeft een energiek protest ingediend bij het Fransche comité te Algiers en de Britsche en Ameri kaansche regeeringen. Radio-Bagdad meldt over den toestand in Libanon, dat de - ongeregeldheden nog voort duren. Er zijn nog meer arrestaties verricht. De verbinding tusschen de Noordelijke en Zuidelijke provincies is verbroken. In officieele Londensche kringen stelt men vast, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst, dat het optreden der Gaullisten in Libanon is ge schied -buiten weten van de Engelschen. De Britsche regeering, zoo vervolgt het bericht, kan de wanorde in dit gebied niet toelaten. De Londensche correspondent van de „Al- lehanda" deelt mede, dat in bevoegde kringen in de Britsche -hoofdstad wordt verwacht, dat Engeland in de Libaneesche kwestie zal be middelen. Te Londen verluidt, dat ook de koning van Egypte, Faroek, in de Libaneesche kwestie zijn bemiddeling heeft aangébodqp. Kerstpakketjes voor de Waffen-SS. Slechts mogelijk tot 30 November. Hei SS.-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Tot en met 30 Noveihber 1943 moeten alle kerstpakketj es voor Vrijwilligers in de Waffen- SS., die zich aan het front of in garnizoen bevinden., b(j het SS.-Ersatzkommando Neder land, Den Haag, Korte Vijverberg 5, afge leverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilligers inmiddels van hun troepenonder- deelen de z.g. „Zulassungsmarken" ontvangen, dié voor de verzending der pakketten noodzake lijk zijn. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrijwilligers in Liegnitz gesteld is. Zouden allen nog in leven zijn? Hij moet er niet op rekenen. Zal hij Lize nog ontmoeten? Natuurlijk is zij getrouwd, moeder van kinderen allicht. Hij zal haar dat niet kwalijk nemen. Dat zou wel vreeselijk ondankbaar zijn. En hij is zoo dankbaar 't Was een droom, toen Sinjeur Persij hen wegvoerde van de plantage naar zijn tenten in het dorp in de buurt. Het groote moeite ging hun trans port gepaard. Het loopen, hun voeten en beenen waren geheel vrij, waren zij afge wend. En dat zij den ganschen dag niets hadden te doen, het was iets ongelooflijks. Maar nu denkt hij niet meer aan droomen. De werkelijkheid is, dat zij als vrije mannen op de „Wilhelmina" vertoeven, om, als alles goed verloopt, straks in Holland te arrivee- rens waarna ieder zijns weegs kan gaan. Je zou' den heelen dag willen zingen. Er is eén ding, dat Jochem bezwaart. Hij heeft verdriet over den toestand van Lp marque, zijn boezemvriend. Als je negen jaar aan elkaar gekoppeld bent geweest en alle leed samen hebt gedragen 1 Als je kunt zeg gen, dat Lemarque in Gods hand het middel is geweest, om je tot God te brengen, zóó dat je stellig weet: wat er ook gebeure, Hij heeft mij tot Zijn kind aangenomen, ik kan verzekerd zijn van Zijn liefde! Als je met Lemarque samen hebt geworsteld in het ge bed, bijna negen jaren langl Dan wensch je zoo vurig, dat Arthur, nu ook vrij als hij, onverlet in Holland en daarna in Hessen aankomt, om in de armen van zijn moeder te vallen. O, God, is dèt nu te veel gevergd? (Wordt vervolgd.) Kaart van Pelt In .het Noordwestelijk Balkangebied zijn in gevechten van verscheidene weken com munistische bendengroepen in het gebied ten Noordwesten van F i u m e ingesloten en ver nietigd. Zij verloren daarbij meer dan 3600 dooden en 4500 gevangenen. Bovendien werden 45 stukken geschut, 522 machinegeweren en granaatwerpers en 4655 geweren buitgemaakt. Dertig ravitailleeringskampen vielen in onze -handen. Onze op Leros gelande troepen hebben tegen vrij sterken vijandelijken tegenstand- het Noordelijke deel in hun bezit gebracht. In het Zuidelijke deel wordt nog gevochten. Een aanvalspoging van sterke formaties Amerikaansche bommenwerpers tegen het ge bied van Noordwest-Duitschland mislukte tengevolge van den krachtigen jacht- afweer volkomen. Doör op verspreid liggende punten geworpen bommen werd in eenige plaat sen onbelangrijke schade aangericht. De lucht verdedigingsstrijdkrachten die aan den afweer dezer aanvallen deelnamen, vernietigden 29 vijandelijke vliegtuigen. Vijf andere vijande lijke vliegtuigen werden boven het bezette ge bied in het Westen neergeschoten. In den af- geloopen nacht lieten eenige Britsche stoor- vüegtuigen enkele bommen vallen in West en Noordwest-Duit schlan d." „DE VERDOEMDEN" door H. K i n g m a n s. 108.) o-t- „Ik hoop, dat ik nog thuiskom, maar wat God doet is goed". Jochem heeft er verdriet van. Hij voelt zich zoo goed. Met den dag sterkt hij aan. Op gezette tijden maakt hij zijn. wandeling over het fregat, inademend de frissche, ozon- rijke zeelucht, zqo heel afiders dan de lauwej verslappende hitte, waaronder hij bijna ne gen jaar heeft vertoefd. In een gebarsten spiegel heeft hij zijn beeltenis aanschouwd. Om van te schrikken 1 Niemand ikan hem meer herkennen. De ver andering is te groot. Maar hij is welgemoed, althans de meeste oogenblikken. De „Wilhel mina" vaart linia recta naar Amsterdam. Eer zij daar zijn gesteld dat de reis vlot ver loopt, je kunt dat met eenige waarschijnlijk heid pas zeggen.als de Golf van Biscaje ge passeerd is en zij de Fransche kust aan bak boord hebben kunnen ze aardig opgetuigd zijn. Die Sinjeur Persij is een goed man. Hij behandelt hen als zijn kinderen. En van dank wil hij niet weten. Jochem maakt het goed. De anderen ook. Die ouwe Cornelisz. is toch wel een taaie I Het hervinden van zijn zoon, den stuurman welk een ontmoeting is dat geweest 1 heeft hem als het ware herboren. Hij weet nu, dat zijn vrouw en al zijn kinderen nog leven.. Is het niet, om van den morgen tot den avond God te danken? Jochem snakt er naar, te weten, hoe het In verband met de huidige textiel- positie wordt medegedeeid, dat de pun ten van de kleedingkaarten voor man nen, Jongena, vrouwen en meiejet van 15 Jaar en ouder, benevens de T-punten en alle speciale punten met ingang van 15 November a.s. voorioopig niet meer gebruikt kunnen worden voor den aan koop van: Wat betreft mannen en jongens: costuums en onderdeelen daarvan, hemden, overhemden, onderbroeken, sokken en kou sen, nachthemden, regenjassen en windja- cken, alle soorten jassen (met uitzondering van bontjassen),-pullovers en geb-ciJe ves ten, alle soorten werk- en bedrijfskleding, jekkers, pyama's, winterhandschoenen, Wat betreft vrouwen en meisjes: al le soorten japonnen, rokken, blouses, onder jurken, pullovers, gebreide vesten, hemden, alle soorten directoires, Bhawls, kousen, schorten, nachthemden, regenmantels en wlndjacken, alle soorten mantels en mantél- costuums (met uitzondering van bontman tels). omslagdoeken, alle soorten werk- en bedrijfskleeolng, peignoirs, pyama's, bedjes-, jes e.d. Deze artikelen zijn alleen op s p e c i a 1 e vergunning verkrijgbaar. Stukgoede ren, welke bestemd zijn voor de vervaardi ging van boven- en onderkleeding, onvers- schillig of deze bestemd zijn voor personen boven of onder 15 jaar, zijn alleen op speciale vergunning verkrijgbaar. Alle in bovengenoemde opgave niet ge noemde artikelen, zooals b.v. hoeden, zakdoe ken, bretelles,sokophouders, bustehouders, bontmantels, lint, band, garens, jabots enz. kunnen op de punten van bovengenoemde kaarten en van de T-punten wèl worden ge kocht. Deze punten kunnen tevens worden besteed voor het doen verrichten van repara tie-werkzaamheden, waarvoor ook stoffen kunnen worden gekocht tot een maximum van 0.8 m2. Volledig geldig blijven1. De kleedingkaar ten van oorlogsgetroffenen, mits zij in het bezit zijn van een machtiging oorlogsgetrof fenen. 2, De kleedingkaarten van a.s. moe ders, die in het bezit zijn van een toeslag- kaart V 815, tegen overlegging van deze kaart en deze toeslagkaart zelve. 3. De klee dingkaarten van alle kinderen tot 15 jaar, be nevens die van de jongens en meisjes van 15 18 jaaï, welke in het bezit zijn van een toeslagkaart V 715, en deze toeslagkaart zel ve, voor zoover deze geldig is verklaard. De plaatselijke distributiediensten hebben de bevoegdheid alleen in hoogstnoodzakelijke gevallen nog speciale vergunningen, leverings vergunningen e.d, af te geven, voor die arti kelen, waarvoor tot dusver deze diensten ver gunningen verstrekten (z.g. groote stukken, woninginrichtingsartikelen). Voor alle andere artikelen, dus ook voor huishoudgoederen, moeten de aanvragen voorioopig worden ge richt tot het Rijksbureau Distex, afd. speci ale vergunningen, Andries Blckerweg 4, te 's-Gravenhage (op do aanvraagformulieren van den plaatsmaken distributledienst)'. In het algemeen kan worden gezegd, dat alleen zij, d'e van een noodzakelijk kleeding- stuk geen enkel exemplaar bezitten, in de ge legenheid worden gesteld een aanvrage in te dienen, waarbij vast moet staan, dat zij de noodige punten hiervoor nog op hun textiel- kaart beschikbaar hebbmi. Voor huishoudgoederen zal in 't algemeen geen vergunning worden verstrekt, dan in uit zonderingsgevallen, zooals huwelijk, e.d., dus niet bij slijtage. De reeds uitgegeven leveringsvergunningen en speciale vergunningen behouden hun gel digheid voor den duur, welke daarop is ver meld. Alle loo-pende aanvragen worden geacht vervallen té zijn. Met inachtneming van bo venstaande richtlijnen kunnen zij in de meest dringende gevallen opnieuw worden aange vraagd, onder vermelding van het aantal op de textielkaart aanwezige punten en het mo tief van de aanvrage. te zenden van 1 kilo of 2 kilo. Y-oï 1 kilo moet men 1 „Zulassungsmarke" en een post zegel van 15 «cent en voor 2 kilo 2 „Zulassungsmarken"met eon postzegel van 30 cent opplakken. Daar de „Zulassungs marken" aan de soldaten uitgereikt worden en door hen aan hun familieleden gezonden, zijn deze dus nergens anders verkrijgbaar. Familieleden, bekenden, werkgevers enz.,- die een pakje aan een vrijwilliger sturen willen, dienen zich met de naaste familieleden in verbinding te stellen. Om een goede en tijdige afwikkeling van het geheele kerstpakketverkeer mogelijk te maken, is een inkrimping van het postverkeer noodzakelijk. De briefpost ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 November alleen Feld- postzendingen tot en met 100 gram aan sol daten met een Feldpostnummer aangenomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, kunnen pakjes tot 1 kilo zonder „Zulassungsmarke" tot 30 No vember verstuurd worden. Yan 30 November 1943 tot 25 December 1943 kunnen in geen geval veldpostpakketten en pakjes aangenomen worden. De pakjes moeten als volgt worden geadresseerd: An das SS.-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an: rangnaam veldpostnrof adres. Verduisteren: Van 15 t/m 20 November 1943. 's Avonds van 16.45, 's Morgens tot 7.45 uur. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Van 14 tot en met 27 Nov. 1943 geven de met „42 Verlichting" en, „43 Verlichting" ge merkte bonnen der bonkaart „S 121" en de met „62 Verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart „S 221" elk recht op het koopen van één L. petroleum. DE RIJKSPOSTSPAARBANK IN OCTOBER 1943. De toevloed van spaargeld var de Rijkspostspaarbank was in Oct. nog h -oger dan in Sept. Ruim f28 millioen werd ingelegd (vorig jaar ruim f 13 millioen). De terugbetalingen waren slechts even hooger dan in 1942, n.l. f 11 millioen in Oct. 1943 (f 10 millioen in Oct. 1942). Tot nog toe is dit jaar ruim f 196 millioen meer ingelegd dan terugbetaald (vorig jaar f 42 millioen). GELDIGHEIDSDUUR VAN TABAKS BONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de bonnen „Tabak 45" -en „Tabak 46" is verlengd tot en met 27 Nov. a.s. Zooals be kend, geven de bonnen „Tabak 45" recht op, naar keuze, sigaren, cigarillos, sigaretten of kerftabak, terwijl de bonnen „Tabak 46" uit sluitend recht geven op het koopen van vijf sigaren. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Ir. de week van 31 October t/m 6 November 1943 kwamen er in ons land 2667 (2873) gevallen van -besmettelijke ziekten voor, waarvan 1893 (1879) diphtherie, 584 (734) roodvonk, 80 (104) dysenterie en 65 (82) kinderverlamming. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Zeeland had 53 (31) gevallen, n.l. diphtherie:1 Zierikzee 7, Middelburg 6, Axel 4 en St. An- naland, Borssele, Kloetinge, Kortgene, Oost en West-Souburg, Oud-Vossemeer, Waarde en Westdorpe 1; roodvonk: Krabbendijke 4, Mid delburg 3, Kerkwerve en Zierikzee 2 en St. Maartensdijk, Sluis, Vrouwenpolder en IJzen- dijke 1; fabris typhoidea: Arnemuiden 7; ma laria: Middelburg 4 en kinderverlamming: Wissekerke 1. Middelburg. In de buitengewone alg. verg. van aan deelhouders der N.V. Houthandel v.h. G. Al berts Lzn. Co. werd het voorstel tot statu- tenwijzigii^ met alg. stemmen aangenomen, nadat de voorzitter, Prof. Dr J. P. Wibaut, bij de behandeliifg van art. 4, waarbij het kapi taal der vennootschap wordt gesteld op f 2.100.000, verdeeld in 3000 aandeelen van f 700, luidende aan toonder, de volgende toe lichting had gegeven: directie en commissaris sen achter het wenschelijk met het oog op de groote vraag, welke na den oorlog naar hout zal bestaan, reeds nu zorg te dragen, dat de vennootschap over voldoende kapitaal be schikt ter financiering hiervan. Commissarissen en directie achten het wen schelijk de mogelijkheid te openen dat op de tijdstippen onder de voorwaarden en in den omvang zooals door hen noodzakelijk zal wor den geacht, tot kapitaalsuitgifte kan worden overgegaan. Het ligt in de bedoeling op kor ten termijn over te gaan tot uitgifte van een deel dezer aandeelen. (P.Z.C.) Een politioneele waarschuwing is uitge reikt aan H. R. en J. J. alhier en W. J. te Vlissingen, die 's avonds op een rijwiel reden zonder afgeschermd rood achterlicht en aan W. S.- te Lewedorp en F. de B. te Gapinge, wier fiets niet van de voorgeschreven verlich ting was voorzien. Goes. Naar-wij vernemen ligt het in de bedoe ling op Kerstdag alhier een konijnententoon stelling te houden. L. V. en N. M. K. kregen een proces verbaal, omdat zij zich in spertijd in de open lucht bevonden. M. F. G. werd" bekeurd, wegens overtreding der bouwverordening (het bouwen zonder vergunning). Zuid-Beveland. KLOETINGE. De hoofdwachtmeester J. Fokker is als wnd groepscomm. der mare chaussee overgeplaatst naar de gemeente Kruiningen. Flinke kerels melden zich nu voor de Waf- fen-S.S. en den Land-, storm Nederland. Het S.S.-Ersatzkommaii- do deelt mede: Iedere ge zonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen ten einde ge keurd te worden voor de Waffen-S.S. en den Land storm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met be trekking tot de verzor ging van familieleden, duur opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S.- Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zjjn: ka rakter, gedrag, prestatie! Bij onze Vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. G.F.L/H/P m 16.11.43, 9-12.00 uur, Goes, Hotel Centraal. 16.11.43, 15-18.00 uur, Breda, Restaurant Mo dem, Markt. 17.11.43, 9-14.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18.11.43, 9- 12.00 uur, Venlo, Deutsches HSus, Egmondstr. 16. 18.11.43, 15-18.00 uur, Arnhem, Café Royal. 19.11.43. 9-12.00 uur, Hengelo, Café Modem, Spoorstr. 18. 19.11.43, 15-18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijteribeek. 20.11.43, 9-12.00 Assen, Con- eerthuis a/d Vaart. 20.11.43, 15-18.00 uur, Gro ningen, Heerestraat 46. 21.11.43, 9-12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 22.11.43. 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.11.43, 9- 13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegraeht 245. 24.11.43, 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25.11.43, 9-14.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutsche- weg. MAANDAG 15 NOVEMBF-R 1943. In Christus zijt gij ook mede opgewekt door het geloof aan de werking Gods, die Hem uit de dooden heeft opgewekt. Col. 2: 32b. Zon op 8.01, onder 16.48. Maan op 19.36, onder 11.12. Laatste kw. 20 Nov., nieuwe m. 27 Nov. Och, leerde het zuchtend Europa zuchten onder de gevolgen van zijn ongerechtighe den, die tot een onberekenbare hoogte ge klommen zijn, leerde ook onze natie Gode grootheid geven 1 Nog roept Hij allerwege, plechtig en nadrukkelijk hiertoe op. Nog klinkt alom Zijn stem (Jer, 13:16): Geeft eere den Heere uw God, eer dat Hij het duister maakt en eer uwe voeten zich stoot ten aan de schemerende bergendat gij naar licht wacht cn Hij hetzelve tot een schaduw des doods stelle, cn tot een donkerheid zette, Werd zij gehoord! Maar ach, men schijnt doof voor die stem; niet weinigen durven ze te bespotten, Wat al bewijzen zijn voor handen van ongodsdienstigheid en ongeloof, van het voorbijzien en in twijfel trekken der Goddelijke Voorzienigheid, van losbandigheid in zeden en hoe vele treurige verschijnselen meer! Dat wij ze met droefheid en ontroe ring beschouwen! Wat zal het r'r.de zijn? Hoe geducht is God, wanneer slechts Zijn toorn een weinig ontbrandt. Ds J. J. KNAP. NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Gouda (5e pred. pl.), Gerh. Huls te Langer- en Korteraar. Bedankt: voor Putten (Gld.), J. W. v. d. Linden te Kootwijk; voor Brielle, D. Har- teveld te Vleuten. CHR. GEREF. KERK. Ber-oepen: te Nieuw-Vennep, P. Zwier te Schiedam. HULPPREDIKERS. Ned. Her-v. Kerk. Aangenomen: naar Barendrecht, J. Kwast, hulppred. te Zwijndrecht; naar Seroos- kerke (S.), H. J. Visch, zend.-leeraar. Gerei. Kerken. Benoemd-: te Nieuwe- schans, R. K, Wigboldus, cand. te Groningen. GEN. SYNODE GEREF. KERKEN. (Slot). Donderdag kwam weer aan de orde het Woensdag behandelde rapport der Deputaten die met de bezwaarden een samenspreking hebben gehad. De door Deputaten voorge stelde conclusie werd gewijzigd met alg. st. aangenomen, dat de Synode besluit opnieuw Deputaten te benoemen met opdracht om andermaal de bezwaarden tot een samenspre king uit te noodigen met hetzelfde doel als de vorige maal. De classis 's-Hertogenbosch vroeg advies, hoe zij heeft te handelen met een candidaat, die op het peremptoir examen verklaarde geen instemming te kunnen betuigen met de leeruitspraken van 1942, met name wat be treft het genadeverbond. Besloten werd aan de te benoemen Depu taten voor het houden van een samenspre king op te dragen, bedoelden candidaat tot een samensprelang uit te noodigen. De vraag, of nu hangende de nieuwe sa menspreking met de bezwaarden de „bin ding" der candidaten zal zijn opgeschort, werd ontkennend beantwoord. Voorts bleek, dat in de classis 's-Graven hage zich een soortgelijk geval heeft voor gedaan als in de classis 's-Hertogenbosch. Ook deze cand. zal worden uitgenoodigd bij de samenspreking der Deputaten met den cand. in de classis 's-Hertogenbosch. Ten, aanzien van de vragen: over de in sommige classes gevolgde methode, om niet alleen aan de candidaten, doch ook aan de inkomende dienaren des Woords instemming te vragen met de leeruitspraken van 1942 en over de wenschelijkheid om ook van de hoog leeraren aan de Theol. Hoogeschool zulk een instemming te vragen, werd uitgesproken: I. dat zoover de Classes gewoon zijn aan inkomende dienaren des Woords behalve de belijdenisschriften ook de uitspraak van As sen 1926 ter onderteekening voor te leggen, het voor de hand ligt, hetzelfde te doen met de uitspraken van 1942; II. dat de Synode harerzijds geen genoeg zame reden aanwezig acht om aan het te dezen aanzien vroeger beslotene iets toe te voegen. De Synode benoemde daarop als Deputaten voor de samenspreking met de bezwaarden dezelfde Deputaten, die in de vorige zittings periode benoemd waren. Inzake de vraag van den Kerkeraad van Oud-Beyeriand over het lid zijn van kerken van de Vereen, voor Hooger Ond., besloot de Synode dien Kerkeraad er op te wijzen, dat er groot verschil is tusschen het instandhou den van een eigen inrichting der Kerken en van het contribueeren aan een bepaalde stich ting. Voor de volgende zittingsperiode dezer. Sy node, 'welke D.V. Dinsdag 14 Decembèr a.s. -des morgens te 9 uur zal aanvangen, rest dus behoudens enkele kleine punten nog het rapport der Deputaten, benoemd om met de bezwaarden nader samen te spreken. KERKELIJKE EXAMENS. Het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant-Limburg heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten dhrn M. N. Schrale en L. P. Sterk, beiden cand. aan de R. U. te Utrecht; dat van Zeeland dhr A. J. Engels te 's-Gravenhage, cand. aan de R. U. te Gro ningen en dat van Overijssel dhr'n J. Bordu- wier te Groningen en J. C. v. Veen te IJssel- monde, resp. cand. aan de R U. te Groningen en te Utrecht. 2e HERV. SCHIPPERSPREDIKANT. Zondagmorgen is op het schoolschip te Maas bracht, cand. J. L. Mager, hulppred. aldaar, door Dr L. D. Terlaak Poot van 's-Graven hage, voorz. van den Raad der varende ge meente, bevestigd als tweede Ned. Herv. pre dikant voor de schippers. KORTE BERICHTEN. Prof. J. W. Geels ontving (na aftrek der successierechten) een bedrag van f 646.06, door wijlen Huchard, overleden te Zierikzee, gelegateerd aan de Theol. School te Apeldoorn. De classis Utrecht der Chr. Geref. Kerk besloot aan den heer S. M. Roos, ouderling te Utrecht, toe te staan een stichtelijk woord te spreken in de-gemeenten dier classis, met de bepaling, dat hij zich niet aan een gemeente mag veribinden. GOES. Gekozen tot ouderling der Geref. kerk de heer J. Meindersma. WEMELDINGE. Tot leden van het Kies college der Ned. Herv. Gem. zijn herkozen de heeren Jac. de Schipper Jzn., A. Veerhoek, J. Mieras, C. Dronkers en Th. Vleugel en is gekozen de heer M. van Stel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1943 | | pagina 1